Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κόστος για τέλεση μυστηρίου στην εκκλησία;


Σας ζητήθηκε/προτάθηκε συγκεκριμένο ποσό για την τέλεση μυστηρίου;  

208

  1. 1. Σας ζητήθηκε/προτάθηκε συγκεκριμένο ποσό για την τέλεση μυστηρίου;

    • όχι, καθόλου
      58
    • δεν προτάθηκε άμεσα κάποιο ποσό απλώς ειπώθηκε "ότι έχετε" )
      74
    • προτάθηκε κάποιο ποσό απο 10- 50 ευρώ
      12
    • προτάθηκε κάποιο ποσό απο 50-200 ευρώ
      146
    • προτάθηκε κάποιο ποσό απο 200 ευρώ και πάνω
      42


Recommended Posts

Απλά έχω μια απορία αν κάποιος δεν έχει χρήματα και κάνει τα βασικά για την βάφτιση του παιδιού του τι γίνετε δεν βαφτίζετε χριστιανός επιδή δεν έχει χρήματα;

 

Αν δεν έχει χρήματα και του πουν "ό,τι έχετε ευχαρίστηση", τους λέει στα ίσια ότι δυσκολεύεται να δώσει. Οι περισσότεροι θα δείξουν κατανόηση. Αν δημιουργήσουν προβλήματα, θα πάει να κάνει επώνυμη καταγγελία στη μητρόπολη.

 

Μια διευκρίνηση για τις αποδείξεις: άλλο να κόβουν απόδειξη, κι άλλο η ταρίφα. Η απόδειξη είναι υποχρεωτική για κάθε δωρεά και πολύ σωστά έκαναν όσοι έκοψαν απόδειξη.

 

Και επειδή αναφέρθηκαν και τα κεριά: πες πως έρχονται 200 καλεσμένοι στο μυστήριο, από 50 λεπτά ο καθένας, μαζεύεται το μυθικό ποσό των 100 ευρώ. Βάλε τα έξοδα των κεριών, το ρεύμα, τον κλιματισμό, τους ψάλτες, την καθαρίστρια.

Στους ψάλτες και τις καθαρίστριες οι εθελοντές είναι οι εξαιρέσεις. Οι περισσότεροι που ξέρω έχουν οικονομική ανάγκη και πολλές φορές οι εκκλησίες τους προσλαμβάνουν για να τους στηρίξουν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 128
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • elina 78

    elina 78 6 δημοσιεύσεις

  • UFO

    UFO 4 δημοσιεύσεις

  • xena

    xena 4 δημοσιεύσεις

  • iouliana

    iouliana 4 δημοσιεύσεις

Και επειδή αναφέρθηκαν και τα κεριά: πες πως έρχονται 200 καλεσμένοι στο μυστήριο, από 50 λεπτά ο καθένας, μαζεύεται το μυθικό ποσό των 100 ευρώ. Βάλε τα έξοδα των κεριών, το ρεύμα, τον κλιματισμό, τους ψάλτες, την καθαρίστρια.

Στους ψάλτες και τις καθαρίστριες οι εθελοντές είναι οι εξαιρέσεις. Οι περισσότεροι που ξέρω έχουν οικονομική ανάγκη και πολλές φορές οι εκκλησίες τους προσλαμβάνουν για να τους στηρίξουν.

 

Σιγά πια τα έξοδα......Άσε που οι περισσότερες εκκλησίες δεν έχουν μόνο ένα μυστήριο εκείνη την ημέρα, πόσο ρεύμα θα κάψει για 1 ώρα? Και ποιόν κλιματισμό λες, σιγά να μην τους κλάψουμε κιόλας τους φτωχούληδες του θεού. Και τα 100 ευρώ όντως για κάποιους φαντάζουν πλέον μυθικό ποσό,εγώ δεν ξέρω και πολλούς που βγάζουν σε μια μέρα 100 ευρώ πόσο μάλλον σε μία ώρα..... Θα έπρεπε να ντρέπονται ξαναλέω εγώ, που είναι η εκκλησία σε όλη αυτή την κρίση???

L7PWp2.pngfkgNp3.png
Link to comment
Share on other sites

απλά μαθηματικά (σχεδόν νηπιαγωγείου )

η εκκλησία μου είναι μαστακι στα μυστήρια ..(μέσα στο δασος ηρεμία ... )

λοιπόν έχουμε κατά μέσο όρο 5 μυστήρια το πρωί και 5 το απόγευμα ( καθώς συνήθως είναι το λιγότερο δέκα, συνήθως είναι καμία δεκαπενταριά - εικοσαριά) = 10 το σαββατο

και 10 την κυριακή = 20 το σκ

από 100 ευρω σου λέω εγώ το μυστήριο (παλι κατά μέσο όρο καθώς το λιγότερο είναι 100αρικο ) είναι

1000 ευρώ το σαββατο και 1000 την κυριακή = 2000 ευρω

βάλε 4 σκ το μήνα ...

είναι 8000 ευρώ ζεστα ζεστα το μήνα !!!

και όχι κάθε μήνα θα μου πεις ... άντε πες ... 5 μήνες το χρόνο ....

40 000 ευρώ το χρόνο ΤΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ .... και αυτή δεν είναι η μόνη μαστ εκκλησία της περιοχής μου

έχουμε άλλες 20 (τις έχω μετ΄ρησει παρατηρήσει ελένξει .... ;):-) )

μάνι μάνι από ένα δήμο 800 000 εουρο το χρόνο !

 

να γιατί έχουν όλοι κιλιά από την νηστεία είναι !

Link to comment
Share on other sites

Αγάπη μου η Εθνική Τράπεζα ανοίκει και στην εκκλησία και μάλιστα στο διοικητικό συμβούλιο είναι ο Θεόκλητος αν δεν κάνω λάθος. Άλλο ο Θεός και άλλο η εκκλησία...! πάντως άμα γίνει καμία στραβή με την Ελλάδα θέλω ειλικρινά να δω εάν θα μας στηρίξει η εκκλησία...για να δούμε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΑΜΜΑ γινει καμια στραβή ....;;;;

(δε ζεις εδώ έτσι ;;; ) :-)

τεσπα το θέμα εδώ είναι ξεκάθαρο ... μίζα για το μυστήριο ! και μάλιστα με απόδειξη ! ;) ααααα όλα κι όλα

μίζα - φακελακι με απόδειξη μόνο η εκκλησια μας το κάνει

θα πρεπει να της το αναγνωρίζουμε αυτό :-)

Link to comment
Share on other sites

ΑΜΜΑ γινει καμια στραβή ....;;;;

(δε ζεις εδώ έτσι ;;; ) :-)

τεσπα το θέμα εδώ είναι ξεκάθαρο ... μίζα για το μυστήριο ! και μάλιστα με απόδειξη ! ;) ααααα όλα κι όλα

μίζα - φακελακι με απόδειξη μόνο η εκκλησια μας το κάνει

θα πρεπει να της το αναγνωρίζουμε αυτό :-)

νομιζω στο φακελακι και στη μιζα ειμαστε γενικα πρωτοι απο ολους,τα πεζουμε στα δαχτυλα στα υπολοιπα υστερουμε αλλα δεν ειναι αυτο το θεμα....
Link to comment
Share on other sites

εγω θεωρω το να θέλεις λεφτα για να τελέσεις ενα θρησκευτικό μυστηριο

τη μεγαλήτερη εκμετάλευση μετα των γιατρών στα δημόσια νοσοκομεία ...(φακελάκι)

 

συνεπώς δεν ειναι ΚΑΘΟΛΟΥ ασχετο - προσωπικά για τα δικά μου εγκεφαλικά κυταρρα- το οτι εχει μπεί στο πετσί μας τοσο πολύ

και μάλιστα νομιμοποιήθηκε υπο την μορφη απόδειξης με τιτλο " δωρεα" απο την εκκλησία !

 

 

εδω βλέπουμε απο ένα μικρό δείγμα ομολογουμένως οτι πάνω απο το 50% ΕΧΟΥΝ ζητησει λεφτα και τα έχουν παρει ... για να πραγματώσουν τα θρησκευτικά τους καθήκοντα !

 

(στην Ινδία πχ για ένα μουντάν δε σου ζητάνε ταρίφα .... γιατι ; θα μου πεις για αυτό ψωμολυσάνε στην Ινδία -δεν ειμαστε Ινδία . Κι εδω ψωμολυσάμε αλλα η ταρίφα ταρίφα και η κοιλιά κοιλία και τα εκκλησιαστικά μεγαθήρια μεγαθήρια... ) σκάω .... :-)

δε το συνεχίζω ! :lol:;)

Link to comment
Share on other sites

Στην ενορία μου και όταν παντρεύτηκα, και όταν πάντρεψα και όταν βάφτισα και όταν μου βάφτισαν τα παιδιά, μόνο όταν ρωτήσαμε μας είπαν ότι έχετε ευχαρίστηση/ Δεν δώσαμε τότε πολλά.Τελευταία που βαπτίσθηκε η μικρή μου η νονά έδωσε 50 ΕΥΡΩ. Είπαν και ευχαριστώ έκοψαν και απόδειξη παροχής υπηρεσιών.

Link to comment
Share on other sites

Ψηφισα το 4 αλλα ο ορος προταθηκε ειναι λαθος . Το απαιτηθηκε θα ηταν πιο σωστο (τουλαχιστον στην περιπτωση μας)

 

Οταν εγινα κουμπαρα οχι απλα προταθηκε αλλα θεωρηθηκε δεδομενο οτι θα τα δωσω. :evil: . Το προταθηκε θα μπορουσα να το πω στο κοκκινο χαλι που εκει οντως αφεθηκε να εννοηθει οτι ηταν προαιρετικο .

 

Λοιπον απαιτηθηκαν 300,00 ευρω . Προταθηκαν 20 ή 50 (δεν θυμαμαι γιατι δεν τα εδωσα) για το χαλι.

Ρωτησα τι αφορουν και μου ειπε: Καθαριστρια για τα ρυζια (εκτος αν δεν ριξουμε :shock:), ρευμα για τους πολυελαιους (εκτος και αν δεν αναψουν :shock:), ρευμα για τους φωτογραφους (βιντεο, προβολεας κλπ) .

Οταν ζητησα αποδειξη πρεπει να πω τρομαξα με το ματι του που γυαλισε. :evil:

 

Το απολυτο θρασος... πηγε και ζητησε απο τον φωτογραφο λεφτα για το ρευμα στο τελος της τελετης. Ευτυχως ηταν εκει ο συζυγος και το εκοψε.

 

Αν ηταν δικος μου γαμος θα γινοταν της κακομοιρας αλλα ως κουμπαρα.... υπεκυψα για να μην δημιουργησω θεμα στα παιδια :?

 

Εδω λεω να χειροτονησω τον συζυγο μπας και ξεφυγουμε απο την κριση (μιλαμε οι ανθρωποι τα τσεπωνουν κανονικοτατα, εκβιαστικα και αφορολογητα )

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ψηφισα το 4 αλλα ο ορος προταθηκε ειναι λαθος . . :evil:

 

Το απολυτο θρασος... πηγε και ζητησε απο τον φωτογραφο λεφτα για το ρευμα στο τελος της τελετης. )

καλα ε μιλαμε για το απολυτο θρασος.....ακου εκει να ζητησει απο τον φωτογραφο λεφτα για το ρευμα,εχουν ξεφυγει,εκκλησια σου λεει μετα ο αλλος....αυτοι ειναι χειροτεροι απο τους πολιτικους.....ειναι και τα μεγαλυτερα κ....α μην πω τιποτα χειροτερο...δεν θα ξεχασω οταν ο πατερας μου εχτισε ολοκληρο σπιτι σε εναν απο αυτους και του εφαγε ολο το μεροκαματο...δεν του εδωσε τιποτα παρα μονο κατι ψυχουλα...και φυσικα δεν καταφεραμε τιποτα που πηγαμε δικαστικως και καταλαβαινετε τους λογους δεν χρειαζεται κανε να τους πω....η απολυτη ξεφτιλα....:evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil:
Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα για τη φορά που έγινα κουμπάρα. "Ότι έχετε ευχαρίστηση".

Για τον γάμο μου θα ψηφίσει η αδερφή μου (=garuf) καθώς ήταν η κουμπάρα μας. Αλλά και εκεί ίσχυε το ότι έχετε ευχαρίστηση.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

εμας το εθιμο ειναι να πληρωνει ο κουμπαρος την εκκλησια, στο γαμο μου λοιπον ζητησε απ τον κουμπαρο μου 200 ευρω! σε αλλο γαμο που ηταν κουπαρα η αδερφη μου ο ιδιος παπας οχι μονο δεν ζητησε αλλα αρνηθηκε και να παρει οτιδηποτε, της ειπε οτι εχεις ευχαριστηση ριξε στο παγκαρι. οτι να ναι....

και εννοειται ψαλτη κ καθαριστρια πληρωσαμε γιατι δεν πληρωνονται απο τη εκκλησια.

στη βαφτιση της κορης μας (σε αλλη εκκλησια) παλι ζητησε ενα κατοσταρακι κι εκτος αυτου δε μας αφησαν να στολισουμε τιποτα μεσα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Εγώ άφησα σαν νονά στη βάφτιση 50ε που ήθελα να αφήσω στην εκκλησία μεν την όρεξή μου. Μου είπαν ότι θέλετε αφήστε. Πιστεύω είναι μια χαρά για τον κόπο του παπά και τον καθαρισμό της εκκλησίας. Μισή ώρα υπόθεση ήταν... Κι εκείνη τη μέρα ήταν τρεις βαφτίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχει χρήματα και του πουν "ό,τι έχετε ευχαρίστηση", τους λέει στα ίσια ότι δυσκολεύεται να δώσει. Οι περισσότεροι θα δείξουν κατανόηση. Αν δημιουργήσουν προβλήματα, θα πάει να κάνει επώνυμη καταγγελία στη μητρόπολη.

 

Μια διευκρίνηση για τις αποδείξεις: άλλο να κόβουν απόδειξη, κι άλλο η ταρίφα. Η απόδειξη είναι υποχρεωτική για κάθε δωρεά και πολύ σωστά έκαναν όσοι έκοψαν απόδειξη.

 

Και επειδή αναφέρθηκαν και τα κεριά: πες πως έρχονται 200 καλεσμένοι στο μυστήριο, από 50 λεπτά ο καθένας, μαζεύεται το μυθικό ποσό των 100 ευρώ. Βάλε τα έξοδα των κεριών, το ρεύμα, τον κλιματισμό, τους ψάλτες, την καθαρίστρια.

Στους ψάλτες και τις καθαρίστριες οι εθελοντές είναι οι εξαιρέσεις. Οι περισσότεροι που ξέρω έχουν οικονομική ανάγκη και πολλές φορές οι εκκλησίες τους προσλαμβάνουν για να τους στηρίξουν.

 

Σε πληροφορώ οτι όταν πάντρευα τον κολλητό μου έδωσα οτι είχα ευχαρίστηση (100 ευρώ πρίν 7 χρόνια δεν το λες μικρό ποσό) κι επειδή του "Παπά" του φάνηκαν λίγα δεν άναβε τα φώτα και τέλεσε όλο το μυστήριο στο σκοτάδι (Αγ. Φανούριος Κορωπίου να τον χαιρόμαστε).Τι να την κάνω εκείνη την ώρα την επώνυμη καταγγελία όταν έγινα ρεζίλι σε 300καλεσμένους που νόμιζαν οτι η κουμπάρα δεν πλήρωσε; Και να σου πω και κάτι σε τελική ανάλυση...αυτό το μυθικό ποσό των 100-200 ή κι εγώ δεν ξέρω πόσων ευρώ το πληρώνουμε καθημερινά μέσω της φορολογίας.Δεν μπορώ να καταλάβω με ποιά λογική πρέπει να το διπλοπληρώνουμε επειδή έτσι γουστάρουν 200 κοιλαράδες με Μερσεντές και δεν καταλαβαίνω και για ποιά οικονομική ανάγκη μιλάμε όταν ο φτωχότερος οδηγεί BMW.Θεωρείς τυχαίο γεγονός που ο περισσότερος κόσμος παντρεύεται με πολιτικό ή κάνει πράξη ονοματοδοσίας; Το ξέρεις οτι η ταρίφα των 150 ευρώ στη βάπτιση ή αντίστοιχα των 200 ευρώ όταν πρόκειται για δημοφιλή εκκλησία πχ Αγ. Γεώργιος Καβούρι (τα έχουν χωρίσει και σε κατηγορίες σαν τα ξενοδοχεία σα δεν ντρέπονται) είναι κοινό μυστικό; Με αυτά που κάνουν ούτε τους λυπάμαι ούτε τους σέβομαι.Τους πληρώνω καθημερινά και απαιτώ να με εξυπηρετήσουν τη μία και μοναδική φορά που θα παντρευτώ ή θα βαφτίσω κι αν γουστάρω από μόνη μου θα δώσω για το καλό.Όχι νταβατζιλίκια που θέλουν να λέγονται και Χριστιανοί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σταματηστε να διαιωνιζετε αυτη την ασχημη συνηθεια. σταματηστε να πηγαινετε σε δημοφιλεις εκκλησιες για να κανετε μυστηρια. σταματηστε να ειστε συνειδητα θυματα. ελεοοοος!!!! πηγαινετε σε πιο "ασημες" εκκλησιες, δωστε οτι μπορειτε (σκεφτειτε ομως και το προσωπικο) και θα νιωσετε να σας φευγει ενα χερι απο τον π***ο σας.

lRR9p3.png
Link to comment
Share on other sites

σταματηστε να διαιωνιζετε αυτη την ασχημη συνηθεια. σταματηστε να πηγαινετε σε δημοφιλεις εκκλησιες για να κανετε μυστηρια. σταματηστε να ειστε συνειδητα θυματα. ελεοοοος!!!! πηγαινετε σε πιο "ασημες" εκκλησιες, δωστε οτι μπορειτε (σκεφτειτε ομως και το προσωπικο) και θα νιωσετε να σας φευγει ενα χερι απο τον π***ο σας.

 

Ποιός είπε κάτι τέτοιο; Εγώ μίλησα για όλες τις εκκλησίες απλώς τόνισα οτι στις πιο δημοφιλείς η ταρίφα ανεβαίνει οχι ότι στις λιγότερο δημοφιλείς η ταρίφα δεν ισχύει. Στην τελική δικαίωμα του καθενός είναι να πάει σε όποιο ναό επιθυμεί γνωστό ή μη.Δεν φταίει η επιλογή εκκλησίας αλλά η εκκλησία η ίδια όπως την έχουν καταντήσει.Όταν δίνεις οτι έχεις ευχαρίστηση και δεν αρέσει στον Παπά απλά δεν κάνει καλά τη δουλειά του κι άμα είσαι και κουμπάρος αντί για θύμα γίνεσαι ρεζίλι.

Link to comment
Share on other sites

Στο γαμο μου ζητησαν απ τους κουμπαρους μου απο 150 ευρω δηλαδη οι δυο 300 και χωρις να κανουν κατι, γιατι ο αδερφος της πεθερας μου ειναι παπας και εκανε εκεινος το μυστηριο στην ενορια του αντρα μου ομως

Στον πρωτο μου γιο ενω παλι ο θειος παπας εκανε ολο το μυστηριο μας ζητησαν 150 ευρω και στο δευτερο γιο μου παλι 150 αλλα τουλαχιστον εκανε ο παπας το μυστηριο, δεν ηταν ο δικος μας!

Link to comment
Share on other sites

Ποιός είπε κάτι τέτοιο; Εγώ μίλησα για όλες τις εκκλησίες απλώς τόνισα οτι στις πιο δημοφιλείς η ταρίφα ανεβαίνει οχι ότι στις λιγότερο δημοφιλείς η ταρίφα δεν ισχύει. Στην τελική δικαίωμα του καθενός είναι να πάει σε όποιο ναό επιθυμεί γνωστό ή μη.Δεν φταίει η επιλογή εκκλησίας αλλά η εκκλησία η ίδια όπως την έχουν καταντήσει.Όταν δίνεις οτι έχεις ευχαρίστηση και δεν αρέσει στον Παπά απλά δεν κάνει καλά τη δουλειά του κι άμα είσαι και κουμπάρος αντί για θύμα γίνεσαι ρεζίλι.

επετρεψε μου να διαφωνησω στο εξης: την εκκλησια εμεις την διαμορφωνουμε, οχι μονο οι ιερεις. εμεις ειμαστε ο λαος, η πλειοψηφια, οπως θες πεστο. αν σταματησουμε να καλομαθαινουμε διαφορους παπαδες που εχουν το λειτουργημα σαν βιοπορισμο, τοτε ισως να μην παραπονεθουμε ξανα για τετοια θεματα. ειναι εξοργιστικο να ζητουνται δυσθεωρητα ποσα για πραξεις που γινονται ΔΩΡΕΑΝ. αν δεν αρεσει αυτο στον παπα της συγκεκριμενης εκκλησιας, απλα δεν πας. οταν κοπει το "ψωμι" τους ισως βαλουν μυαλο. και κατι τελευταιο. δεν ειναι ολοι οι παπαδες φιλοχρηματοι, θελει ψαξιμο. φιλια!!!

lRR9p3.png
Link to comment
Share on other sites

Όταν πάντρεψα τους κουμπάρους μου, με φώναξε ο Παπάς και του έδωσα 50?. Μου είπε: "Δώσε και κάτι ακόμα, σε 4 μερίδια θα πάει...". Του έδωσα άλλα 20? για να μην χαλάσω την ζαχαρένια μου τέτοια στιγμή. Όμως αυτό εκμεταλλεύονται όλοι.

 

Όμως υπάρχουν και οι εξαιρέσεις και να τις λέμε:

Όταν παντρευτήκαμε, ο κουμπάρος μου, πήγε να δώσει λεφτά στον Παπά και ο Παπάς τον έστειλε: "Αν θέλεις δώσε στην Νεωκόρο ή στην εκκλησία, εγώ παίρνω τον μισθό μου, δεν παίρνω άλλα λεφτά..."

Καλό Κουράγιο!!!

Link to comment
Share on other sites

Στο γάμο μου ζήτησε από τον κουμπάρο 150 ευρώπουλα,για τα έξοδα της εκκλησίας (μας δουλέυουν μέσα στη μούρη μας κιόλας!!!).Αύριο βαφτίζω την κόρη μου.Να δούμε τι θα μας ζητήσουν αυτή τη φορά...

[/url]

 

Link to comment
Share on other sites

επετρεψε μου να διαφωνησω στο εξης: την εκκλησια εμεις την διαμορφωνουμε, οχι μονο οι ιερεις. εμεις ειμαστε ο λαος, η πλειοψηφια, οπως θες πεστο. αν σταματησουμε να καλομαθαινουμε διαφορους παπαδες που εχουν το λειτουργημα σαν βιοπορισμο, τοτε ισως να μην παραπονεθουμε ξανα για τετοια θεματα. ειναι εξοργιστικο να ζητουνται δυσθεωρητα ποσα για πραξεις που γινονται ΔΩΡΕΑΝ. αν δεν αρεσει αυτο στον παπα της συγκεκριμενης εκκλησιας, απλα δεν πας. οταν κοπει το "ψωμι" τους ισως βαλουν μυαλο. και κατι τελευταιο. δεν ειναι ολοι οι παπαδες φιλοχρηματοι, θελει ψαξιμο. φιλια!!!

 

Έχεις απόλυτο δίκιο.Όμως πολλές φορές δεν είναι στο χέρι σου.Δεν μπορείς να επιβάλλεις την εκκλησία της επιλογής σου όταν παντρεύεις ένα ζευγάρι ή όταν του βαφτίζεις το παιδί.Και πάλι πώς θα το ψάξεις; Θα πηγαίνεις από εκκλησία σε εκκλησία και θα ρωτάς εκ των προτέρων αν παίρνουν ταρίφα;

Link to comment
Share on other sites

εμας οταν ετοιμαζαμε τα χαρτια για το γαμο, καθε φορα που πηγαιναμε στην εκκλησια για τα διαδικαστικα ο παππας ζητουσε παντα και κατι για τον κοπο του που θα συμπληρωσει τα χαρτια!!!!στο γαμο ζητησε 100 απο τον κουμπαρο!

IhCLp3.png

3Zdxp3.png

Link to comment
Share on other sites

καλη μου - καλε μου galios56 (ελπιζω να μην σου αλλαξα φυλο) ειναι εκ των πραγματων αδυνατο να παρεις σβαρνα ολες τις εκκλησιες. ομως λιγο πολυ ολοι ξερουμε που κυμαινονται οι τιμες στις διασημες εκκλησιες πχ. αγιος Δημητριος Πετρουπολεως, αγιος Γεωργιος Καματερου (οι περιοχες κοντα στο σπιτι μου). τωρα αν εισαι κουμπαρος λιγα πραγματα μπορεις να κανεις. ειναι κριμα ομως γιατι ετσι φευγει ο κοσμος απο την εκκλησια. το αλλο που γινεται που το πας; θελεις να αλλαξεις ενορια για γαμο ή βαπτιση; πρεπει να πληρωσεις συγκεκριμενο ποσο στην ενορια σου, κατι σαν αποζημιωση για διαφυγοντα κερδη. απιστευτο και ομως γινεται σε παρα πολλες εκκλησιες. ευχαριστω τον Θεο που ο συζυγος μου δεν ειναι σαν και αυτους τους παπαδες και για αυτο θα πεθανει φτωχος πλην τιμιος!!!!!

lRR9p3.png
Link to comment
Share on other sites

Το 2002 παντρεψα ενα ζευγαρι στα περιχωρα της Αθηνας κ επειδη ημασταν δυο οι κουμπαροι δεν ξεραμε τι να δωσουμε. Η οικογεναια της νυφης φοβερα θρησκοληπτοι ειχαν καμμια δεκαρια παπαδες στο μυστηριο κ εναν μητροπολιτη. Μας ειπαν οτι εχετε ευχαριστηση κ τελθκα δωσαμε απο 70 ευρω ο καθενας μας. Πριν δεκα μηνες που βαφτισαμε το γιο μας ρωτησα τον παππα περιπου τι χρηματα θελουν για το μυστηριο γιατι ηθελε να μαθει η κουμπαρα. Μας ειπε οτι συνηθως δινουν 150-200 ευρω. Βεβαια ξεχασα να ρωτησω ποσα τελικα εδωσε εκεινη.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...