Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Νίνιδα


Recommended Posts

Λοιπόν κορίτσια πήρα το γιατρό και μου είπε να της βάλω για 3 μέρες fusicort(δεν ξέρω πως γράφεται!!!) και να συνεχίσω με το λαδάκι και τη χτενούλα... Θα το παρακολουθήσουμε για να δούμε τι θα γίνει!!!

Βασικά με ενδιαφέρει να μην την τρώει ... :roll:

Ειστε η ζωη μου: Θεοδώρα 3ων, Στελα 2, Μπεμπης-Αποστολος!

Νεκταριε Σ' ΑΓΑΠΩ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 219
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Λοιπόν κορίτσια πήρα το γιατρό και μου είπε να της βάλω για 3 μέρες fusicort(δεν ξέρω πως γράφεται!!!) και να συνεχίσω με το λαδάκι και τη χτενούλα... Θα το παρακολουθήσουμε για να δούμε τι θα γίνει!!!

Βασικά με ενδιαφέρει να μην την τρώει ... :roll:

 

Εχε υπόψη σου πως η fusicort είναι κορτιζονούχα!! δεν ξέρω αν είναι τόσο σημαντικό για να τη βάλεις στο κεφαλάκι του μωρού!

 

Σ'εμάς η νινίδα έφυγε κατόπιν επάλειψης πότε με λαδάκι και μερικές φορές με μια κρέμα βρώμης.

Link to comment
Share on other sites

το ξέρω και το είπα στο γιατρό και εκείνος μου απάντησε οτι η ποσότητα που μου συστήνει είναι ασφαλής.... :?

Ειστε η ζωη μου: Θεοδώρα 3ων, Στελα 2, Μπεμπης-Αποστολος!

Νεκταριε Σ' ΑΓΑΠΩ!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια επανέρχομαι στο θέμα γιατί τελικά δεν έβαλα την κρεμούλα. Μου είπε η μαμά μου οτι κάνει πολύ καλό το δεντρολίβανο στις παθήσεις των μαλλιών και έτσι αποφάσισα να το δοκιμάσω. Αφού βάλουμε λοιπόν το λαδάκι , την χτενίσω και τη βάλουμε στο μπάνιο, της ξεπλένω το κεφαλάκι με νερό που μέσα έχω βράσει δεντρολίβανο. Το νερό αυτό δεν το ξεπλένω με καθαρό, αλλά το αφήνω . Τα αποτελέσματα δεν είναι τόσο άμεσα αλλά είναι σταθερά προς το καλύτερο. Ευτυχώς σταμάτησε να την τρώει το κεφαλάκι της και η ξηροδερμία αρχίζει και υποχωρεί. Χαιρομαί γιατί τελικά αποφύγαμε και την κρέμα που είχε κορτιζόνη :P

Ειστε η ζωη μου: Θεοδώρα 3ων, Στελα 2, Μπεμπης-Αποστολος!

Νεκταριε Σ' ΑΓΑΠΩ!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

αγαπητη μου,

 

και μενα εκανε η μπεμπα μου νινιδα .εκανα τα εξης και συντομα εφυγε..

 

1.πριν τη λουσω της εβαζα παιδικο λαδακι στο κεφαλι ,της εκανα μασαζ και μετα για αρκετα λεπτα τη χτενιζα να της παρω τα πολλα λεπια.

2.μπανιο με σαπουνακι ειδικο της sebamed(xωρις paraben)

3.οταν τη χτενιζα μετα το μπανιο της επαιρνα τα πολλα πολλα καθαριζοντας τα λεπια απο τη χτενα και χτενιζοντας τη παλι.

 

Θα περασει

ΤΟ ΑΛΗΘΙΝΟ ΝΟΗΜΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΕΙΝΑΙ Η ΑΝΑΤΡΟΦΗ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για να μην αγχωνόμαστε να αναφέρω ότι ο δικός μας είχε έντονη μορφή νίνιδας. Κράτησε 5 μήνες και μόλις πριν μια βδομάδα έφυγε τελείως. Βάζαμε κάθε μέρα ελαιόλαδο και χρησιμοποιούσαμε ειδικό σαμπουάν. Αλλά αφού κόντευε να εξαφανιστεί έβγαινε καινούριο στρώμα. Παράλληλα πέφταν τούφες όπου έφευγε ένα κομμάτι νίνιδα. Τώρα πλεον γέμισε καινούρια μαλλάκια και είναι πεντακάθαρος. Πίστευα ότι δε θα βγάλει ποτέ μαλλιά. Μόνο μην το ξύνετε για να βγει. Μάλλον προκαλεί για κάποιους λόγους άυξηση της νίνιδας.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα...

κι εγω ειχα το ιδιο προβλημα με το ενα μου μωρο.

απο τοτε που γεννηθηκε και για πολλους μηνες, παρουσιαζε νινιδα.μετα το μπανιο του εβαζα παιδικη βαζελινη στο κεφαλακι.

και φυσικα τον ελουζα με ενα ειδικο σαπουνι της sebamed (απο το φαρμακειο)και το μωρο ηταν μια χαρα.

αλλα , οταν καποια μερα ελεγα ''μηπως να μην βαλω να δω .......''ε!!!!ξανα απο την αρχη!!!

εμενα με ταλαιπωρησε το θεμα , κανενα 5μηνο σιγουρα!!!

 

τωρα βεβαια ειμαστε μια χαρα!! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Θα σας πω τι έκανα στον μικρό μου μετά από υπόδειξη της πεθεράς μου και έχει αποτελέσματα.

 

Λαδάκι όπως είπατε και από το προηγούμενο βράδυ αν γίνεται και πλύσιμο όσο πιο αργότερα μπορείτε και μετά πέρνετε μια χτένα με δόντια, τις κλασικές και βαμβάκι και περνάτε τα δόντια της χτένας ανάμεσα στο βαμβάκι. Μετά χτενίζετε το μωρό, μετά το μπάνιο εννοείτε, και μένουν όλα πάνω στο βαμβάκι χωρίς να φεύγουν τα μαλλάκια και να ερεθίζεται το κεφαλάκι :wink:

Love me or Hate me!

I'm still gonna shine!

Link to comment
Share on other sites

Εμάς εμφάνισε και μάλιστα αρκετή στο 2ο μέχρι αρχές 4ου! Αποτέλεσμα ήταν να της πέσουν σχεδόν όλα τα μαλλάκια και να έχει και φαγούρα!

Αλλάξαμε σαμπουαν και το καλύτερο ήταν το johnson. Πριν τη κάνουμε μπανιο της έβαζα λαδάκι και χτένισα με όσο το δυνατόν μικροτερη κλίση με μια πολύ πυκνή χτένα ! Ο παιδίατρος μου είχε πει να την χτενίζω με μια οδοντόβουρτσα αλλά κοκκίνιζε το κεφαλάκι της! Επίσης μου είχε πει η μαμα μου οτι πολύ καλό κάνει το δεντρολίβανο και μετά το μπάνιο της ξεβγαζα τα μαλλια με νερο απο βρασμένο δεντρολίβανο και δεν το ξέπλενα! όταν τα εφάρμοσα όλα αυτά το κεφαλάκι της σε 2 έβδομάδες είχε γίνει μια χαρά και τώρα έχουμε βγάλει πολλα καινούρια μαλλάκια!!!

Ειστε η ζωη μου: Θεοδώρα 3ων, Στελα 2, Μπεμπης-Αποστολος!

Νεκταριε Σ' ΑΓΑΠΩ!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Η μπέμπα μου είναι ακριβώς 2 μηνών σήμερα. Παρατήρησα να εμφανίζεται νινίδα εδώ και δύο εβδομάδες περίπου όταν αρχίσαμε να χρησιμοποιούμε το αφρόλουτρο της Aveeno και για το κεφαλάκι της. Μάλλον θα σταματήσω να χρησιμοποιώ οποιοδήποτε σαμπουάν μέχρι να γίνει τριών μηνών τουλάχιστον. Λούσιμο μόνο με νεράκι και babyoil για να καθαρίσει η υπάρχουσα νινίδα που ευτυχώς δεν έχει πάρει μεγάλη έκταση ακόμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμείς όταν κάναμε νινίδα του βάζαμε ελαιόλαδο κανα μισάωρο πριν τον κάνουμε το μπάνιο του και απλά μετά τον λούζαμε κανονικά

Του έτριβα λίγο πιο επίμονα αλλά απαλά το σημείο με την πετσέτα του...

Δεν κράτησε πάνω από βδομάδα και έβγαλε άλλη μια φορά πολύ λιγότερο όπου πάλι με τον ίδιο τρόπο εξαφανίστηκε σε 3 μέρες...

Εκ τοτε είμαστε καθαροί :D

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Βοήθεια!!! Πριν από καμιά εβδομάδα, ο μπέμπης μου εμφάνισε κοκκινίλα και έντονη ξηρότητα στο μετωπάκι του, και ειδικά πάνω από τα φρυδάκια. Σε ανύποπτο χρόνο μου είχε δώσει η παιδίατρος την κρέμα Avene Trixera, για περιοχές με έντονη ξηρότητα. Οπότε τη χρησιμοποίησα χωρίς να πολυπροβληματιστώ.Πριν από 3 μέρες άρχισε να ξεφλουδίζςι σε εκείνο το σημείο, έβγαινε το δερματάκι σε φολίδες, και χτες έδειχνε ότι πέρασε εντελώς. Σήμερα όμως εμφανίστηκε νέο ξεφλούδισμα σε φολίδες ανάμεσα στα μάτια. Ξέρει καμία κοπέλα τι μποεί να είναι;;;

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

βΟΗΘΉΣΤΕ ΜΕ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ 45 ΜΕΡΩΝ ΕΚΑΝΕ ΝΙΝΙΔΑ, ΑΝ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΛΑΊΝΟΥΜΕ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΦΡΟΝΤΙΖΟΥΜΕ, ΤΟΥ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΛΑΔΑΚΙ ΦΑΓΗΤΟΥ ΠΡΙΝ ΤΟ ΜΠΑΝΙΟ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ!!!!!!!

ΤΟ ΕΙΧΑΤΕ ΕΣΕΙΣ? ΤΙ ΚΑΝΑΤΕ????

dev170bss__.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

stella να χαίρεσαι το μωράκι σου...

 

το οτι πλένεις το μωράκι σου δεν έχει καμία σημασία με την νινίδα..αν είναι

να εμφανιστεί νινίδα θα εμφανιστεί..

τώρα τι μπορείς να κάνεις.....ρώτα τον παιδιάτρο σου τι μπορείς να βάλεις στο κεφαλάκι του μωρού για να μαλακώσει και να βγεί με το λούσιμο...

εγώ πήγα φαρμακείο και έχει η frezyderm ένα λαδάκι που το βάζεις πριν το λούσιμο ( μυρίζει λιγάκι άσχημα) και το αφήνεις κανα τεταρτάκι για να μαλακώσει η νινιδα και μετά το λούσιμο δεν υπάρχει ίχνος ...εμείς ας πούμε χρειαστήκαμε μια φορά να βάλουμε , μπορεί να χρειαζόταν δεύτερη αν τελικά δεν είχε βγει με την πρώτη..

 

ελπίζω να σε βοήθησα και πάλι να χαίρεσαι το νινάκι σου...

Link to comment
Share on other sites

κι εμένα έβγαλε και έκανα το εξής τρείς μέρες κι έπειτα εξαφανίστηκε:

 

χρησιμοποίησα λαδάκι που είναι για τα μωράκια, το άφηνα γύρω στα δέκα λεπτά στο κεφαλάκι του, μετά τον χτένιζα προς τα πίσω με την βούρτσα του κι έπειτα για μπάνιο...το κάναμε τρείς μέρες κι εξαφανίστηκε...

καλή επιτυχία :D

ελπίζω να σε βοήθησα

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ένα ειδικό gel της παιδιατρικής σειράς της avene για τη νινίδα.

Το βάζεις μια φορά την ημέρα και το αφήνεις για 30 λεπτά, μετά λούζεις το μωρό. Σε καμιά 10αριά μέρες περνάει το πρόβλημα (ανάλογα βέβαια και με το πόσο έντονη είναι η νινίδα)

m3uIp2.png
Link to comment
Share on other sites

βαζεις ελαιολαδο 30 λεπτα πριν το μπανιο (μπολικο) το λουζεις καλα με μπολικο νερο για να το ρουφηξει η νινιδα και το χτενιζεις με την χτενα οχι την βουρτσα απο την αντιθετη φορα τον μαλλιων. Μην ανυσηχειτε παντος εμενα ακομα και τωρα μερικες φορες εχει :D

Link to comment
Share on other sites

Εμεις το πολεμησαμε πολυ με το ελαιολαδο...μηνες...αλλα η νινιδα απτοητη..... :?

 

Τελικα αναγκαστηκα να βαλω το λαδακι της φρεζυντερμ και ξεμπερδεψα.......

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Κι εμεις ειχαμε νινιδα.Μας εσωσε το ελαιολαδο και καποιες φορες το ζελε της Αvene.Mη στενοχωριεσαι.Θα φυγει.

Κραταω επιτελους το ονειρο της ζωης μου στην αγκαλια μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

και εμεις ειχαμε νινιδα για πολυ καιρο μεχρι 3μηνων μας ταλαιπορουσε αλλα σιγα σιγα εφυγε μονη της, βλεπεις εμας δεν εβγαινε με τα λαδακια και ηταν πολυ ειχε κατεβει χαμηλα. :( θα φυγει που θα παει :wink:

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια και αγόρια δηλαδή εμένα και τα δύο παιδιά μου είχαν και έχουν ακόμα. Καλά ο Σπύρος είναι 3 χρονών και ενώ του έχει φύγει έχουν μείνει στο κεφαλάκι του σαν καφέ σημάδια ένα πράγμα και ενώ το τρίβω όσο με αφήνει δηλαδή δεν φεύγει. Μήπως δεν έκανα κάτι σωστά? Εβαζα λαδάκι και όλα τα σχετικά αλλά τίποτα. Στον μπέμπη μου πάλι το ίδιο και πολύ πιο έντονο όταν ήταν πιο μικρός μου είχε πει η παιδίατρος να μην του βάζω τίποτα γιατί ήταν πολύ μαλακό το κεφαλάκι του και άργησα να του βάλω λάδι μήπως φταίει αυτό? Ξέρει κανείς να μου πει αν θα φύγουν κάποτε? Μήπως να πάω σε δερματολόγο?

καθαρός ουρανός αστραπές δεν φοβάται!!!

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια και αγόρια δηλαδή εμένα και τα δύο παιδιά μου είχαν και έχουν ακόμα. Καλά ο Σπύρος είναι 3 χρονών και ενώ του έχει φύγει έχουν μείνει στο κεφαλάκι του σαν καφέ σημάδια ένα πράγμα και ενώ το τρίβω όσο με αφήνει δηλαδή δεν φεύγει. Μήπως δεν έκανα κάτι σωστά? Εβαζα λαδάκι και όλα τα σχετικά αλλά τίποτα. Στον μπέμπη μου πάλι το ίδιο και πολύ πιο έντονο όταν ήταν πιο μικρός μου είχε πει η παιδίατρος να μην του βάζω τίποτα γιατί ήταν πολύ μαλακό το κεφαλάκι του και άργησα να του βάλω λάδι μήπως φταίει αυτό? Ξέρει κανείς να μου πει αν θα φύγουν κάποτε? Μήπως να πάω σε δερματολόγο?

Να σου πω κατι δεν ξερω,αλλα σιγουρα θα πηγαινα,ειδικα τον μεγαλο για αυτα τα σημαδια που λες, σε δερματολογο.

Link to comment
Share on other sites

κι εγω ειχα πανικοβληθεί αλλα με καθησύχασαν τα κορίτσια στο forum.

Εμάς ο γιατρός μας είχε δώσει ενα σαπουνακι για να την λούζω, το Seba-Med. Σε 10 μέρες δεν υπήρχε τίποτα στο κεφαλάκι της!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...