Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 145
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Θα ήθελα κάποια βοήθεια .Απο την Προηγούμενη Πέμπτη που επέστρεψε ο μπαμπάς μας απο το ταξίδι του κάθε βράδυ ζούμε ένα δράμα .Η μικρή θα αποκοιμηθεί κανονικά στο κρεββάτι της αλλά θα ξυπνήσει ατελείωτες φορες μέσα στην νύχτα θα προσπαθήσει να κοιμηθεί μαζί μας θα την πάμε ξανά στο κρεββάτι της μετά αρχίζει να λεεί ότι φοβάται στο κρεββάτι μετά ζητάει να πάει τουαλέτα ενώ ακόμα φοράει pumpers μετά μπορεί να αποφασίσει ότι θέλει να παίξει και να ανάψει τα φώτα να βάλει μουσική (όπως εχτές στις 04:00 το βράδυ )μέχρι κάποια στιγμή να εξαντληθεί και είτε να ξαπλώσει στο κρέββάτι της είτε στον καναπέ στο σαλόνι ακόμα και στο πάτωμα την έχω βρέι.Το θέμα είναι ότι φοβάμαι τι μπορεί να κάνει όταν τριγυρνάει μόνη της και πως να την πείσω να κοιμηθεί.Βέβαια σπάνια κοιμόταν όλη την νύχτα και πολλές φορές ειδικά τώρα που ήμουν μόνη μου ερχόταν κρυφά όταν κοιμόμουν και έμπαινε στο κρεββάτι οπου την έπαιρνα χαμπάρι το πρωί.:-(:-(Εχω χαθεί δεν ξέρω τι να κάνω.:?

 

 

 

Σύμφωνα με ένα βιβλιο που διάβασα προσφατα (κοιμήσου παιδι μου) αναφερέται σε προβλήματα ύπνου και δίνει διάφορες λύσεις, αναφέρει κάπου ότι τα παιδία στη δική σας ηλικια θα πρεπει να κοιμουνται 13 ωρες το 24 (μαζί με το μεσημεριανο ύπνο). Οποτε ήθελα να σε ρωτήσω μήπως κοιμάται πολύ το μεσημέρι? και δεν έχει ύπνο το βράδυ? Επίσης είναι πολύ μικρούλα δεν κοιμάται στην κούνια της? πως καταφερνεί και κατεβαίνει απο το κρεββάτι της? μήπως καλό είναι να έχεις τα καγκέλα ανεβασμένα ώστε να μην μπορεί να καταβαίνει το βράδυ και τριγυρνάει σε όλο το σπίτι. Φυσικά θα τσεκάρεις ότι με ανεβασμένα τα κάγκελα δεν κινδυνευει να πέσει αν προσπαθησει να κατέβει. Οποτε θα πηγαίνεις στο δωμάτιο και θα της λες ότι τωρά είναι νύχτα ο κόσμος κοιμάται κλπ κλπ. Και ο δικός μου ο γιος το έκανε αυτό ξυπνουσε δηλ. το βράδυ και ήθελε να παίξει και δεν ειχε ύπνο άλλα πάντα με ηθελε εκει δεν μπορουσε να κατεβεί από την κούνια του όποτε έγω τον μάλωνα και καθόμουν εκεί μεχρι να τον πάρει ο ύπνος όχι παντα με επιτυχία, υπήρχαν φορές που έμενε ξύπνιος και δυο ώρες και μετα τον έπαιρνε ο ύπνος και κοιμόταν την επομένη μέχρι άργα και εγω να είμαι ράκος να μην μπορώ να πάρω τα πόδια μου υ και να πρέπει να σηκωθώ στις 06.00 για την δουλεια μου. Μεγάλη πικρα σου λέω

Μάθε να ακούς το παιδί σου απο αυτά μαθαίνουμε και γινόμαστε καλύτεροι γονείς

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν το κοιμήσου παιδί μου το εφαρμόσαμε δούλεψε κανα μήνα και τέλος μετά .Η μικρή δεν έχει πια κάγκελο στην κούνια- κρεββάτι της απο 1,5 χρονών αλλίως θα τρέχαμε για ράμματα μετά απο τόσο σκαρφάλωμα που έκανε και πήδαγε απο την κούνια βέβαια είναι τώρα 2μέρες που μετά απο κάποιες οδηγίες απο την δασκάλα της έχω πάρει δραστικά μέτρα έχω γίνει λίγο πιο σκληρή (εως πάρα πολύ) και εχτές η μικρή σηκώθηκε μόνο μια φορά στις 04:00 την ξαναπήγα στο κρεββάτι με έντονο τόνο της εξήγησα ότι δεν θα ανεχτώ να ξανασηκωθεί της έχω δώσει και μια κούκλα που την βγάλαμε "Φλώρα " και είπαμε ότι όταν δεν θέλει να κοιμηθεί θα κάθεται στο κρεββάτι της και θα παίζει με την Φλώρα :shock::?Τα έχασε με κοίταγε καλά καλά αλλά ως διαμαγείας δεν ξανασηκώθηκε και το πρωί με ρώταγε "Μαμά να σηκωθώ?":eek::shock::shock::shock:Λέτε να πιάνει τελικά??:|Μακάρι να καταφέρω να ξεκουράσω το κορμάκι μου γιατί πολλές φορές κοιμάμαι πλαί της στο πάτωμα ή σαν γαλλικό 8στην κούνια για να μην σηκώνεται εκείνη .

Link to comment
Share on other sites

:-(

τα παιδία στη δική σας ηλικια θα πρεπει να κοιμουνται 13 ωρες το 24 (μαζί με το μεσημεριανο ύπνο). Οποτε ήθελα να σε ρωτήσω μήπως κοιμάται πολύ το μεσημέρι? και δεν έχει ύπνο το βράδυ?

 

Στον παιδίκο μου γράφουν το πολύ 1ώρα και το έχω τσεκάρει και με επισκεψεις και ισχύει και το ΣΚ άντε αν κοιμηθώ και εγώ και έχει ησυχία κανα δύωρο οπότε το θεωρώ αδύνατο να χορταίνει απο το μεσημεριανό ύπνο:-(

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν το κοιμήσου παιδί μου το εφαρμόσαμε δούλεψε κανα μήνα και τέλος μετά .Η μικρή δεν έχει πια κάγκελο στην κούνια- κρεββάτι της απο 1,5 χρονών αλλίως θα τρέχαμε για ράμματα μετά απο τόσο σκαρφάλωμα που έκανε και πήδαγε απο την κούνια βέβαια είναι τώρα 2μέρες που μετά απο κάποιες οδηγίες απο την δασκάλα της έχω πάρει δραστικά μέτρα έχω γίνει λίγο πιο σκληρή

 

Aυτο με τα καγκελα το εχω κ εγω απορια.Οταν εχει καγκελα η κουνια ολα καλα το μωρο δςεν μπορει να βγει εξω.

επειδη ομως κ εμεις τα βγαλαμε τα καγκελα πλεον τα ψηλα, τωρα ο μικρος εχει την ευχερια να κατεβει οποτε θελει.Οταν το βαζω λοιπον για υπνο, τις 9/10 φορές σηκωνεται κ ερχεται μεσα στο σαλονι.Δεν ειναι οπως παλια που αναγκαστικα δεν ειχε τι αλλο να κανει κ κοιμοτανε.Με αποτελεσμα να πρεπει να απω εγω μεσα στο δωματιο κ να ξαπλωσουμε μαζι για να μην ξανασηκωθει κ να κοιμηθει...

Μετα την καταιγίδα, έρχεται πάντα η λιακάδα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Έχω και εγώ μια κόρη 10 μηνών που ξυπνάει αρκετές φορές κάθε βράδυ με κλάμα. Συνήθως αν της βάλω τη πιπίλα και της γυρίσω πλευρό ηρεμεί. Σε άλλες περιπτώσεις την παίρνω αγκαλίτσα, της βάζω το μουσικό κουτί (νανουρίσματα ή ήχος από νερό που τρέχει) και περιμένω να κοιμηθεί για να τη ξαναβάλω στη κούνια της. Θέλω να βρω όμως μια λύση για να κοιμάται όλο το βράδυ χωρίς διαλείματα. Καμιά ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

αγαπητη μου φιλη γεωργια το κανει αυτο οπωσ το εκανε και μενα ο γιοσ μου μικροσ βασταει την αναπνοη του απο αντιδραση και επειδη μασ βλεπουσν εμασ τουσ γονεισ αγχωμενουσ ετσι μου ειχε πει εμενα η παιδιατροσ μου και εμενα επειδη μου εμενε απο μικροσ δηλ.κρατουσε την αναπνοη του το κανει και τωρα καμια φορα απο το φοβο μου τον κοιμηζω στο κρεβατι μου και μετα τον παω στο δωματιο του αλλα επειδη το βραδυ αργα αν σηκωθει και δει οτι δεν ειμαι διπλα του αρχιζει το σπαστικο κλα μα το φοβισμενο και επειδη μου εχει μεινει και μενα ο φοβος μηπωσ μου μεινει κοιμαμαι τα βραδια διπλα του αναγκαστικα εμενα ειναι 28 μηνω ν το δικοσ ου ποσο ειναι????και εγω ηθελα μια γνωμη αν μπορει καποια να μου πει πωσ θα καταφερω να κοιμαται μονοοσ τυ στο δωματιο του??

μολισ τον βαζω γιια υπνο και του λεω ειναι ωρα για νανι μου ερχετε κατευθειαν στο αλλο δωματιο με σπαρακτικα κλαματα τον βαζω ξανα και ξανα και παλι τα ιδια σ εσημειο που σπαραζει στο κλαμα και μου λεει μαμακα μαζι μαζι και τον λυπαμαι τι να κανω για να κοιματε μονοσ οτυ εχετε καμια λυση???///??πειτε μου σασ παρακαλωωω:eek::-o:-o

Link to comment
Share on other sites

αααααααααααα και κατι αλλο κοριτσια οταν τον αφηνω μονο του στο κρεβατακι για να κοιμηθει και τον ξαναπαω στο δωματιο του ξανα καξανα το ριχνει στισ φοβιεσ

μαμα φοβαμαι και φοβαμαι σασ εχει τυχει κατι τετιο??πωσ να το αντιμετωπισω θελω γνωμεσ σασ σασ ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω όλα τα μηνύματα που αφορούν στον ύπνο γιατί είμαι παθούσα και καταλαβαίνω ότι δεν είμαι μόνη! Γράφω για πρώτη φορά: Η μικρή μου είναι 20 μηνών και από 2,5 ως 6 μηνών κοιμόταν μόνη της, 12ωρα. Αφού πολλές φορές ξυπνούσα να δω αν είναι καλά!.. Μάλιστα όταν μου έκαναν την κλασική ερώτηση: "Κοιμάστε;" αναρωτιόμουν τι εννοούσαν!... Ώσπου άρχισαν τα δοντια (τα οποία βγήκαν σερί 16 μαζί ως 14 μηνών) και από τότε άντε να έχουμε κοιμηθεί 15 σκόρπιες μέρες όλο το βράδυ. Γενικά πρόκειται για ένα αγγελούδι κατά τη διάρκεια της ημέρας (ήσυχη, υπάκουη, χαμογελαστή, ναζιάρα, αγαπησιάρα, ευγενική κπα). Δεν έχουμε κανένα πρόβλημα να πάει για ύπνο, ακολουθεί συγκεκριμένη ρουτίνα και συνήθως σε 20 λεπτά έχει κοιμηθεί (κάνοντας λίγο "χεράκια"). Και ο μεσημεριανός ύπνος είναι πολύ στανταρ και εύκολος 2-4. Το θέμα είναι ότι ξυπνάει μέσα στη νύχτα συνήθως κλαίγοντας και δεν είναι στάνταρ, μπορεί να ξυπνήσει 2 φορές και μπορεί κάθε μία ώρα. Αυτό τους τελευταίους 14 μήνες!! Τα ξημερώματα καταλήγω στο δωμάτιό της σε ένα καναπέ-κρεβάτι ΄γιατί όσοι ζουν το ξενύχτι καταλαβαίνουν το συνδυασμό του με τη δουλειά και τις συνέπειες του. Δοκιμάσαμε τεχνικές μεταξυ των οποίων και το ελεγχόμενο κλάμα, αλλά επειδή πρόκειται για ένα "ήσυχο" παιδί νομίζω ότι χειροτέρεψε τα πραγματα!! Μιλώντας με 3 παιδοψυχολόγους οι οποίοι επικεντρώθηκαν σε ερωτήσεις για να "διαβάσουν" τον τύπο του παιδιού, με συμβούλεψαν να κάνω υπομονή και να απαντώ στο κλάμα της, γιατί έτσι καλύπτεται η ανασφάλειά και ο φόβος της. Να προσπαθώ να το κάνω αυτό στο κρεβάτι της όσο αντέχω (αν και δεν ζητάει ακόμα να την πάρω μαζί- πολλές φορές δεν θέλει να την πάρω και από ο κρεβάτι της). Και ότι όταν θα είναι έτοιμη θα το σταματήσει. Χαρακτηριστικά μου είπαν και οι 3 ότι τα παιδιά που καλύπτονται συναισθηματικά σε αυτη την ηλικία μεγαλώνουν να γίνουν ανεξάρτητοι και συναισθηματικά "γεμάτοι" ενήλικες. Πράγματι το τελευταίο μήνα ξυπνούσε 1-2 φορές ώπου πριν 4 μέρες πάλι τα ίδια. Απόρησα μέχρι που διαπίστωσα ότι βγάζει τραπεζίτη.

Οι "διαταραχές ύπνου" που χρίζουν επαγγελματικής βοήθειας και ανησυχίας από την πλευρά των γονιών σύμφωνα με τις κυρίες που μίλησα συνδυάζονται και με άλλα συμπτώματα στην ζωή των παιδιών, όπως καθυστέρηση στην ομιλία, επιθετική συμπεριφορά κα.

Τώρα έχω παραγγείλει από το ιντερνετ το The no-cry sleep solution για να πάρω κάποιες ιδέες.

Ελπίζω να καθησύχασα κάποιες μαμάδες

ΥΓ. Επειδή γίνονται πολλές συζητήσεις και μάλιστα έχω δεχτεί και κριτική γιατί δεν χρησιμοποιώ την τεχνική του ελεγχόμενου (ή μη) κλάματος θα καταθέσω την άποψή μου: νομίζω ότι σε πολλές περιπτώσεις "δουλεύει" αλλά επειδή είναι μικρά τα παιδιά δεν θα μάθουμε ποτέ με τι συνέπειες.

Λίγο υπομονή χρειάζεται. Εϊναι μικρούλια, μόνα του σε ένα δωμάτιο (εγώ εχω ακούσει περιπτώσεις ενηλίκων που δεν θέλουν να κοιμούνται μόνοι τους) και έχουν αρχίσει οι τρόμοι, φοβίες, πονάκια κλπ. Ποιον θα χρειαστεί η καρδούλα τους;;;

Συγγνώμη για το μεγάλο μην.

Καλή συνέχεια σε όλους

Link to comment
Share on other sites

Μιλώντας με 3 παιδοψυχολόγους οι οποίοι επικεντρώθηκαν σε ερωτήσεις για να "διαβάσουν" τον τύπο του παιδιού, με συμβούλεψαν να κάνω υπομονή και να απαντώ στο κλάμα της, γιατί έτσι καλύπτεται η ανασφάλειά και ο φόβος της. Να προσπαθώ να το κάνω αυτό στο κρεβάτι της όσο αντέχω (αν και δεν ζητάει ακόμα να την πάρω μαζί- πολλές φορές δεν θέλει να την πάρω και από ο κρεβάτι της).Και ότι όταν θα είναι έτοιμη θα το σταματήσει. Χαρακτηριστικά μου είπαν και οι3 ότι τα παιδιά που καλύπτονται συναισθηματικά σε αυτη την ηλικία μεγαλώνουν να γίνουν ανεξάρτητοι και συναισθηματικά "γεμάτοι" ενήλικες. Πράγματι το τελευταίο μήνα ξυπνούσε 1-2 φορές ώπου πριν 4 μέρες πάλι τα ίδια. Απόρησα μέχρι που διαπίστωσα ότι βγάζει τραπεζίτη.

Συμφωνώ απόλυτα ότι όταν το παιδί είναι έτοιμο θα το σταματήσει μόνο του.

Ξέρω ότι έχω πολύ καιρό να γράψω, ο λόγος ήταν ότι ήθελα να δώ πρώτα πως θα τα πάει ο Νικολής μου. Οπως έχω πεί διάβασα το βιβλιο για το ελεγχόμενο κλάμα άλλα τελικά δεν το εφάρμοσα ποτέ. Αν θέλετε να πιστέψετε αυτό που θα σας πω και όμως είναι αλήθεια. Ο Νικολής από μόνος του πρίν 2 εβδομάδες μου λέει μαμά έχω πολύ καιρό να κοιμηθώ στο κρεββάτι μου? και του λέω θέλεις να κοιμηθουμε σήμερα? Απο τότε λοιπόν κοιμάται μόνος του στη κούνια του ως δια μαγείας. Φυσικά τις πρώτες ημέρες πολύ δύσκολα έκανε και δύο ώρες για να κοιμηθεί (χωρις υπερβολή) αλλά κοιμάται, τις πρώτες ημέρες ξυπνούσε και κατα την διαρκεία της νύχτας. Και να σας πω κάτι? πιστεύω ότι τώρα κοιμάται πολύ καλύτερα στο κρεβατάκι του από όταν κοιμόμασταν όλοι μαζι στην κρεβατοκάμαρα. Αυτές τις ημέρες κοιμάται συνεχόμενα χωρίς να ξυπν'ήσει εγω τώρα το μόνο που κάνω είναι να ξυπνάω πολλές φορές τη νύχτα και να πηγαίνω να τον σκεπάζω!!

Δεν είναι απιστευτο?

Τουλάχιστον στο δικό μου παιδί έχω καταλάβει ότι μόνο όταν εκείνος είναι πραγματικά έτοιμος για το επομένο βήμα θα το επιχειρήσει έτσι έγινε και με την πιπίλα και την πάνα.

Μάθε να ακούς το παιδί σου απο αυτά μαθαίνουμε και γινόμαστε καλύτεροι γονείς

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Να σας πώ και εγώ το πρόβλημα μου...! Εχω έναν γιο 25 μηνών και ένα μωράκι 2 μηνών! Μέχρι τον Σεπτέμβρη ο μεγάλος μου ήταν υπναράς! Δεν με κούρασε καθόλου, κοιμόταν απο τις 9-10 το βράδδυ μέχρι τις 8 το πρωι που του έδινα γάλα και εφευγα για τη δουλειά και μετά ξανακοιμόταν μέχρι της 10! Απο το Σεπτέμβρη όμως και μετά άλλαξαν τα πράγματα! Μετακομίσαμε στο καινούργιο μας σπίτι, μακριά απο τις γιαγιάδες! Αρχισε να ξενυχτάει...δεν κοιμόταν πριν τις 12! Εγώ βέβαια να προσπαθώ απο τις 10 να τον κοιμήσω διαβάζοντας του παραμύθια στο κρεβάτι και λέγοντας του ιστοριούλες και ότι σε λίγο καιρό θα ερχόταν και άλλο ένα μωράκι στο σπίτι μας! Δεν έδειχνε σημάδια ζήλιας αλλά...δεν κοιμόταν με τίποτα! Πολλές φορές με έπαιρνε εμένα ο ύπνος και σηκωνόταν μονος του και πήγαινε στο σαλόνι που καθόταν ο πατέρας του! Οταν τελικά κατάφερνε να κοιμηθέί, ξυπνούσε μέσα στη νύχτα και έκλαιγε και φώναζε, τη μία ήθελε να κοιμηθεί μαζί μας, την άλλη ήθελε να κοιμηθεί στον καναπέ μια άλλη φορά στο πάτωμα!! κάποια μεσημέρια ο άντρας μου όταν γυρνούσε απο τη δουλειά κουρασμένος τον έπαιρνε ο ύπνος στον καναπέ για κανένα μισάωρο...του το έκοψα και αυτό για να μην παίρνει παράδειγμα ο μικρός! Μετά απο πολύ ξενύχτι και κούραση το έκοψε μόνος του.Μπορεί να ήταν η αλλάγή χώρου! Τώρα που έχουμε και το μωρό έχει αρχίσει άλλο τροπάριο!! Ερχεται καμιά φορά η μητέρα μου να με βοηθήσει λίγο με τα μωρά γιατί ο άντρας μου δουλεύει πολλές ώρες και δεν έχω βοήθεια απο αυτόν ιδιαίτερη! Αν φύγει η γιαγιά έχω πρόβλημα...δεν λέει να κοιμηθεί, κλαίει και φωνάζει οτι θέλει τη γιαγιά του! Αν κοιμηθεί και φύγει μετά η γιαγιά έχω πρόβλημα γιατί ξυπνάει τη νύχτα και την ψάχνει! Σηκώνεται απο το κρεβάτι και ψάχνει το σπίτι να δεί που είναι, αν καταλάβει ότι λείπει...χάθηκα!!!!

Η γιαγιά δεν έχει έρθει τώρα και πολλές μέρες και γλίτωσα απο αυτό το θέμα αλλά τώρα ξυπνάει κάθε λίγο και κλαίει με λυγμούς, τη μία θέλει νερό, την άλλη θέλει να έερθει στο κρεβάτι μας, την άλλη ζητάει αγκαλιά...! Το μωρό ξυπνάει κάθε 3ωρο και θέλει το γάλα του, ξυπνάει και αυτός και τσιρίζει! Δεν κοιμόμαστε τις νύχτες πια....τη μια θα πάει ο άντρας μου να τον πάρει λίγο αγκαλιά μέχρι να ηρεμήσει την άλλη εγώ!

Δεν ξέρω αν είναι ζήλια προς το μωρό που κοιμάται στο δωμάτιο μας! Τέλος του μήνα θα πάω το μωρό στο δωμάτιο του μήπως και αλλάξει συμπεριφορά ο μεγάλος μου!

έχω απογοηευτεί!!!!!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κορίτσια, ειμαι καινουρια στην παρέα και θα θελα να μοιραστω μαζί σας και γω το προβλημα μου. Εχω ένα αγορακι 8 μηνών.Το πρόβλημα είναι πρώτον ότι κοιμαται αργά γύρω στις 11:30 με 12:30 το βράδυ (ξυπνάει γύρω στις 8:00 με 8:30 το πρωι).Εχω δοκιμάσει να τον βάλω και νωρίτερα και δεν κοιμόταν με τίποτα. Δευτερον ο ύπνος του δεν είναι παντα συνεχόμενος τη νύχτα αλλά μπορεί να ξυπνήσει μια για πιπίλα, μια γιατι τωρα εχουμε και τα δοντια κλπ.Τρίτο και χειρότερο για μένα είναι ότι δεν κοιμάται με τίποτα χωρίς ΚΟΥΝΗΜΑ πέρά δώθε την κούνια.Όσο κουρασμένος και να ναι, αν δεν τον κουνησουμε δεν λεει να κλεισει το ματι του. Τον έχω αφήσει εννοείται αρκετή ώρα χωρίς να τον κουνησω και αυτος στριφογυρναει, γυρίζει μπρουμυτα αλλα στο τέλος αρχιζει να κλαει ασταματητα. Μέχρι που παω μέσα στο δωματιο τον κουναω παλι και μετα απο λίγο κοιμάται. Τι να κάνω βρε κορίτσια μεχρι ποτε θα κουναω για να κοιμηθεί? να πω και ότι κοιμαται και συνεχόμενα όλο το βράδυ; , έτσι και ξυπνήσει ξαναμανα πάλι κούνημα.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κορίτσια, ειμαι καινουρια στην παρέα και θα θελα να μοιραστω μαζί σας και γω το προβλημα μου. Εχω ένα αγορακι 8 μηνών.Το πρόβλημα είναι πρώτον ότι κοιμαται αργά γύρω στις 11:30 με 12:30 το βράδυ (ξυπνάει γύρω στις 8:00 με 8:30 το πρωι).Εχω δοκιμάσει να τον βάλω και νωρίτερα και δεν κοιμόταν με τίποτα. Δευτερον ο ύπνος του δεν είναι παντα συνεχόμενος τη νύχτα αλλά μπορεί να ξυπνήσει μια για πιπίλα, μια γιατι τωρα εχουμε και τα δοντια κλπ.Τρίτο και χειρότερο για μένα είναι ότι δεν κοιμάται με τίποτα χωρίς ΚΟΥΝΗΜΑ πέρά δώθε την κούνια.Όσο κουρασμένος και να ναι, αν δεν τον κουνησουμε δεν λεει να κλεισει το ματι του. Τον έχω αφήσει εννοείται αρκετή ώρα χωρίς να τον κουνησω και αυτος στριφογυρναει, γυρίζει μπρουμυτα αλλα στο τέλος αρχιζει να κλαει ασταματητα. Μέχρι που παω μέσα στο δωματιο τον κουναω παλι και μετα απο λίγο κοιμάται. Τι να κάνω βρε κορίτσια μεχρι ποτε θα κουναω για να κοιμηθεί? να πω και ότι κοιμαται και συνεχόμενα όλο το βράδυ; , έτσι και ξυπνήσει ξαναμανα πάλι κούνημα.

 

 

 

Bίκη μου νομίζω ότι στον μεγάλο σου γιο έχουν πέσει κάποια πράγματα μαζεμένα τόσο η μετακόμιση όσο ο ερχομος του νέου σας μπέμπη!!. Ξέρω ότι σε τέτοιες καταστασεις τα παιδιά αναστατώνοντε και αντιδρούν άσχημα. Νομίζω ότι πρέπει να κάνεις υπομονή μέχρι το παιδί προσαρμοστεί στα καινουργία αυτά γεγονότα.

Το γεγονός που αναζητά την γιαγιά του πιστευω ότι είναι απο αντιδράση προς εσένα (ζηλευει) γιατι τώρα καταλαβαίνει ότι δεν έχει την αποκλειστική σου προσοχή και βλέπει ότι μοιράζεται την αγαπη σου αναμεσα σε αυτόν και στον μικρούλη του αδερφούλη

Σου ευχομαι καλό κουράγιο και πολύ υπομονή!!!!!ί

Μάθε να ακούς το παιδί σου απο αυτά μαθαίνουμε και γινόμαστε καλύτεροι γονείς

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

γεια σας! ειμαι νεα στο φορουμ και γενικα σε φορουμ! regular_smile.gif ο γιος μου ειναι 2,5 χρονων και ειχα παντα προβληματα υπνου μαζι του και καθε σταδιο διαφορετικα προβληματα! τον τελευταιο καιρο το προβλημα μου ειναι οτι αργει να παει για υπνο (περιπου 11.00 με 12.00) και με κουραζει αφανταστα αυτο και εκτος του οτι θελει να ξαπλωνω μαζι του στο κρεβατι του, μεχρι να τον παρει ο υπνος, δεν χαλαρωνει να κοιμηθει και ειναι και οι ωρες που πραγματικα δεν μου εχει μεινει ιχνος υπομονης!!! Τις τελευταιες μερες εχω βρει ενα λαθος "κουμπακι", του λεω οτι αν δεν ξαπλωσει και να σταματησει να παζει στο κρεβατι με τα μαξιλαρια, θα παω να κοιμηθω στο κρεβατι μου γιατι ειμαι πολυ κουρασμενη και θελω να κοιμηθω. Αμα δεν ακουσει την "απειλη" μου τοτε φευγω και μετα μου φωναζει και μου λεει οτι θα κοιμιθει, πραγμα που κανει, αλλα εχει ηδη παει 12 η ωρα!!! και μεχρι να τον παρει ο υπνος, τις πιο πολλες φορες με περνει και εμενα και ξυπνω μετα απο ωρα και παω στο κρεβατι μου! και ξανακοιμαμε! βασικα ξυπναω-κοιμαμαι-ξυπναω-κοιμαμαι και το πρωι οπως φανταζεστε εχουμε αλλη ιστορια να ξυπνησουμε (οικογενιακος)confused_smile.gif . Νομιζω οτι το προβλημα στην ολη υποθεση ειναι ο παιδικος που τους βαζουν για υπνο περιπου απο τις 1.00 - 1.30 μεχρι τις 3.30! οταν τους εκανα παρατηρηση πιο παλια μου ειπαν οτι πρεπει να ξεκουραζονται τα παιδακια και οτι εκεινη την ωρα κανουν οι δασκαλες την προετοιμασια τους και τις συσκεψεις τους! ωραια, συμφωνω! αλλα δεν γινεται πιο λιγη ωρα???embaressed_smile.gif

ειλικρινα δεν ξερω τι να κανω και πως να το αντιμετωπισω. εχτες αγορασα παραμυθακια και του διαβαζα αλλα παλι την ιδια ωρα κοιμηθηκε και παλι με την απειλη οτι θα παει η μανουλα στο κρεβατι της! τι θα κανω???? να μιλησω ξανα στον παιδικο? (μην με παρουν και καμια υπερβολικη που δεν μπορει και δεν αντεχει)

 

εχει καμια σας κανενα τρικ κανενα μυστικο???

Σας ευχαριστω πολυ!

FI3Yp3.png
Link to comment
Share on other sites

mommyd, απο τι ωρα ξεκινατε τη διαδικασια του υπνου? αν τον βαλεις πολυ νωρις(σε σχεση με τωρα) δηλαδη 21:00-21:30 μηπως πετυχει? το συστημα της νταντας το δοκιμασατε? εδω πολλες κοπελες εχουν βοηθηθει απο το βιβλιο "κοιμησου παιδι μου".. κ σε μας επιασε κι εμαθε να κοιμαται μονος του απο τις 22:00. βεβαια εμας δε μας βοηθησε στο να μη ξυπναει τη νυχτα συχνα οποτε ηταν δωρο αδωρο..

the hand that rocks the cradle, is the hand that rules the world..

πριγκιπακος και νεραϊδουλα ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

mommyd, απο τι ωρα ξεκινατε τη διαδικασια του υπνου? αν τον βαλεις πολυ νωρις(σε σχεση με τωρα) δηλαδη 21:00-21:30 μηπως πετυχει? το συστημα της νταντας το δοκιμασατε? εδω πολλες κοπελες εχουν βοηθηθει απο το βιβλιο "κοιμησου παιδι μου".. κ σε μας επιασε κι εμαθε να κοιμαται μονος του απο τις 22:00. βεβαια εμας δε μας βοηθησε στο να μη ξυπναει τη νυχτα συχνα οποτε ηταν δωρο αδωρο..

 

καλημερα σας!

 

ultraviolet, ξεκιναμε απο τις 22:30 αλλα με την λογικη που αναφερεις θα δοκιμασω και πιο νωρις. το συστημα τις νταντας αν καταλαβα για πιο λες, δεν ειναι στο συστημα μου, αν και μπορει λαθος μου, απλα δεν μπορω να το πραξω, μου προκαλει αγχος! :? και το λαμβανω ως καταπιεση! ειμαι σιγουρη οτι αυτο ειναι το προβλημα μου γιατι απλα προσπαθω με τα λογια και την συζητηση να τον κανω να καταλαβει καποια πραγματα. αλλα φαινεται οτι στο θεμα του υπνου δεν πιανει! για το βιβλιο διαβασα εχτες στο φορουμ και θα το ψαξω σημερα. εχω μιλησει και στο παιδικο εχτες και μου ειπαν να τον ξυπνουν κατα τις 15:00. θα κανω αυτες τις μικρές αλλαγες και μπορει κατι να καταφερω...

εσενα ultaviolet, πως ξυπνα το παιδακι σου? με κλαματα? η απλα σε θελει κοντα του? εψαξες το θέμα μηπως βλεπει κακα ονειρα? κοιταξε το κατα την διαρκεια της μερας τι τρωει και τι βλεπει στην τηλεωραση.

Ευχαριστω!

FI3Yp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα σας!

 

ultraviolet, ξεκιναμε απο τις 22:30 αλλα με την λογικη που αναφερεις θα δοκιμασω και πιο νωρις. το συστημα τις νταντας αν καταλαβα για πιο λες, δεν ειναι στο συστημα μου, αν και μπορει λαθος μου, απλα δεν μπορω να το πραξω, μου προκαλει αγχος! :? και το λαμβανω ως καταπιεση! ειμαι σιγουρη οτι αυτο ειναι το προβλημα μου γιατι απλα προσπαθω με τα λογια και την συζητηση να τον κανω να καταλαβει καποια πραγματα. αλλα φαινεται οτι στο θεμα του υπνου δεν πιανει! για το βιβλιο διαβασα εχτες στο φορουμ και θα το ψαξω σημερα. εχω μιλησει και στο παιδικο εχτες και μου ειπαν να τον ξυπνουν κατα τις 15:00. θα κανω αυτες τις μικρές αλλαγες και μπορει κατι να καταφερω...

εσενα ultaviolet, πως ξυπνα το παιδακι σου? με κλαματα? η απλα σε θελει κοντα του? εψαξες το θέμα μηπως βλεπει κακα ονειρα? κοιταξε το κατα την διαρκεια της μερας τι τρωει και τι βλεπει στην τηλεωραση.

Ευχαριστω!

 

Δε νομίζω ότι το πρόβλημα ύπνου του παιδιού οφείλεται στον παιδικό σταθμό και στις 2 ώρες που τα κοιμίζουν εκεί. Τις δικές μου τις έχω μάθει και κοιμούνται κάθε μεσημέρι 2-2 1/2 ώρες, αλλά το βράδυ δεν παρουσιάζουν κανένα πρόβλημα με τον ύπνο τους. Ακόμη κι αν δεν νυστάζουν, κάθονται στα κρεβάτια τους και ασχολούνται με τα αρκουδάκια τους μέχρι να αποκοιμηθούν. Αλλά ίσως θα έπρεπε να το ψάξεις λίγο στο πως ήταν συνηθισμένο το παιδί να κοιμάται μέχρι τώρα και τι είναι αυτό που του ζητάς εσύ να αλλάξει. Τι εννοώ. Αν, για παράδειγμα, το παιδί ήταν συνηθισμένο να κοιμάται αγκαλιά μαζί σου αργά το βράδυ και ξαφνικά επειδή πλέον κουράστηκες εσύ του "ζητάς" να κοιμάται μόνος του και πιο νωρίς, τότε νομίζω πως δικαιολογημένα τσουνάει και αρνείται να κοιμηθεί. Η συνήθεια δεν κόβεται εύκολα και είναι ίσως και λίγο άδικο να ζητάμε από ένα παιδί να αλλάξει μια συνήθειά του που εμείς του δημιουργήσαμε. Πάντως, ειλικρινά, αν θέλεις τη γνώμη μου, αν πραγματικά θέλεις το παιδί να αλλάξει τακτική στον ύπνο του, τότε ίσως και να πρέπει να "σκληρύνεις" κι εσύ λιγάκι και να μη λαμβάνεις κάποια συστήματα ως καταπίεση αλλά ως έναν τρόπο για να μπορέσεις να μάθεις στο παιδί σου πως να κοιμάται σωστά και γεμάτα (δε μιλάω μόνο για το συγκεκριμένο σύστημα του συγκεκριμένου βιβλίου, μιλάω γενικότερα). Πολλές φορές χρειάζεται να φαινόμαστε λίγο σκληροί με τα παιδιά μας (μην παρεξηγηθώ, δεν εννοώ να τα βάζουμε κάτω και να τα πλακώνουμε στις σφαλιάρες) αν αυτό είναι για το δικό τους καλό.

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

 

το συστημα τις νταντας αν καταλαβα για πιο λες, δεν ειναι στο συστημα μου, αν και μπορει λαθος μου, απλα δεν μπορω να το πραξω, μου προκαλει αγχος! :? και το λαμβανω ως καταπιεση!!

 

κοιταξε, κι εγω οταν πηρα το βιβλιο και το διαβασα πανικοβληθηκα στην ιδεα οτι μπορει να βαλαντωνει για μερες πριν κοιμηθει. εκλαψε 10 λεπτα την πρωτη μερα μονο και μετα τσουπ στις 21:00 νανακια μονος.. οποτε μην αποκλειεις κατι πριν το δοκιμασεις..αν το θεωρησεις σκληρο, το σταματας. εμας το θεμα με τον υπνο του μαλλον ειναι κληρονομικο, κοιμαται πολυ ανησυχα κ ξυπνα πολυ ευκολα. δεν ξυπνα κλαιγονταας απλα στριφογυριζει συνεχως κ με φωναζει.

the hand that rocks the cradle, is the hand that rules the world..

πριγκιπακος και νεραϊδουλα ..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Σας χαιρετω και εγω ως καινουργιο μελος. Η κορη μου ειναι 25 μηνων. Μεχρι πριν λιγους μηνες (περιπου 3) δεν ειχαμε ΚΑΝΕΝΑ προβλημα με τον υπνο. Κοιμοταν νωρις (8:30), μονη της χωρις νανουρισματα και δεν ξυπνουσε το βραδυ - εκτος και εαν ηταν αρρωστη. Τον τελευταιο καιρο ομως δεν θελει να παει για υπνο - παρα το γεγονος οτι η ρουτινα του υπνου παραμενει ιδια και την βαζω πιο αργα πια γυρω στις 9:30. Καθε βραδυ ξεκιναμε με το μαλακο να της εξηγω οτι ειναι ωρα για υπνο και καταληγουμε να 'μαλωνουμε' - αυτη κλαει και βγαινει απο το δωματιο της και εγω απελπιζομαι και μερικες φορες της φωναζω να μπει μεσα! Εχω δοκιμασει σχεδον τα παντα: της εχω διαβασει παραμυθια - παντα θελει και αλλα, της εβαλα dvd - μεγα λαθος ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ γιατι τις πρωτες ημερες την επαιρνε ο υπνος μετα ομως την επιανε υπερενταση και κοιμοταν στη 1, της εχω κοψει τον μεσημεριανο υπνο αλλα τα πραγματα ειναι χειροτερα γιατι ηταν κουρασμενη και την πιανει υπερενταση με αποτελεσμα να μην μπορει να κοιμηθει, της εβαλα τραγουδακια. Στο κρεβατι μου δεν την βαζω γιατι εαν κανεις το λαθος μια φορα γινεται συνηθεια. Στο κρεβατι μου αλλωστε δεν κοιμαται αλλα το εχει συνδυασει με παιχνιδι. Της μιλαω γλυκα, της μιλαω αγρια, το αποτελεσμα ιδιο. Να σημειωσω οτι το πρωι ξυπναει στις 9 - αφου κοιμαται στις 11 και 11:30 - ενω παλια ξυπνουσε 7:30 με 8. Επισης την εχω βαλει εδω και 2 μηνες σε κρεββατι οποτε φανταζομαι οτι παιζει ρολο και αυτο. Δεν παει παιδικο αλλα ολη την ημερα ειναι δραστηρια γιατι βγαινουμε εξω μαζι και περπαταει, τρεχει, παιζει. Δεν δουλευω και ειμαι συνεχεια μαζι της οποτε δεν ειναι οτι της λειπω για να θελει να περασει παραπανω χρονο μαζι μου. Το μεσημερι την βαζω να κοιμηθει - παλι με δυσκολια - για 1 ωρα το πολυ και την ξυπναω. Επισης την βλεπω οτι νυσταζει και ειναι κουρασμενη απλως δεν θελει να παει για υπνο!

Να συμπληρωσω οτι εχει αρχισει να βλεπει ονειρα και οτι εδω και ενα μηνα θελει φως για να κοιμηθει - και δεν εννοω φωτακι υπνου αλλα κανονικο φως!

Καμια ιδεα κανεις?????????

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Σας χαιρετω και εγω ως καινουργιο μελος. Η κορη μου ειναι 25 μηνων. Μεχρι πριν λιγους μηνες (περιπου 3) δεν ειχαμε ΚΑΝΕΝΑ προβλημα με τον υπνο. Κοιμοταν νωρις (8:30), μονη της χωρις νανουρισματα και δεν ξυπνουσε το βραδυ - εκτος και εαν ηταν αρρωστη. Τον τελευταιο καιρο ομως δεν θελει να παει για υπνο - παρα το γεγονος οτι η ρουτινα του υπνου παραμενει ιδια και την βαζω πιο αργα πια γυρω στις 9:30. Καθε βραδυ ξεκιναμε με το μαλακο να της εξηγω οτι ειναι ωρα για υπνο και καταληγουμε να 'μαλωνουμε' - αυτη κλαει και βγαινει απο το δωματιο της και εγω απελπιζομαι και μερικες φορες της φωναζω να μπει μεσα! Εχω δοκιμασει σχεδον τα παντα: της εχω διαβασει παραμυθια - παντα θελει και αλλα, της εβαλα dvd - μεγα λαθος ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ γιατι τις πρωτες ημερες την επαιρνε ο υπνος μετα ομως την επιανε υπερενταση και κοιμοταν στη 1, της εχω κοψει τον μεσημεριανο υπνο αλλα τα πραγματα ειναι χειροτερα γιατι ηταν κουρασμενη και την πιανει υπερενταση με αποτελεσμα να μην μπορει να κοιμηθει, της εβαλα τραγουδακια. Στο κρεβατι μου δεν την βαζω γιατι εαν κανεις το λαθος μια φορα γινεται συνηθεια. Στο κρεβατι μου αλλωστε δεν κοιμαται αλλα το εχει συνδυασει με παιχνιδι. Της μιλαω γλυκα, της μιλαω αγρια, το αποτελεσμα ιδιο. Να σημειωσω οτι το πρωι ξυπναει στις 9 - αφου κοιμαται στις 11 και 11:30 - ενω παλια ξυπνουσε 7:30 με 8. Επισης την εχω βαλει εδω και 2 μηνες σε κρεββατι οποτε φανταζομαι οτι παιζει ρολο και αυτο. Δεν παει παιδικο αλλα ολη την ημερα ειναι δραστηρια γιατι βγαινουμε εξω μαζι και περπαταει, τρεχει, παιζει. Δεν δουλευω και ειμαι συνεχεια μαζι της οποτε δεν ειναι οτι της λειπω για να θελει να περασει παραπανω χρονο μαζι μου. Το μεσημερι την βαζω να κοιμηθει - παλι με δυσκολια - για 1 ωρα το πολυ και την ξυπναω. Επισης την βλεπω οτι νυσταζει και ειναι κουρασμενη απλως δεν θελει να παει για υπνο!

Να συμπληρωσω οτι εχει αρχισει να βλεπει ονειρα και οτι εδω και ενα μηνα θελει φως για να κοιμηθει - και δεν εννοω φωτακι υπνου αλλα κανονικο φως!

Καμια ιδεα κανεις?????????

 

Βρε paolina σαν να μου περιγραφεις τον γιο μου! Εχω κι εγω προβληματιστει παρα πολυ γιατι ενω το παιδι απο μωρο κοιμοταν απο τις 8:30-9:00 μεχρι το πρωι στις 8 χωρις να ξυπναει καθολου, εκτος απο περιπτωσεις που εβγαζε δοντακια, που ηταν αρρωστος κλπ, κλπ...ειναι τωρα ενα μηνας περιπου που θελει παρεα για να κοιμηθει (συνηθως καθομαστε στην πολυθρονα μεχρι να τον παρει ο υπνος που ευτυχως δεν αργει και πολυ) και τη νυχτα ξυπναει με κλαματα 1 η και 2 φορες!!! Εν τω μεταξυ σιγουρα βλεπει εφιαλτε γιατι πριν φωναξει τον ακουω που κλαψουριζει...Δεν ξερω τι εχει παθει και κυριως πως να το αντιμετωπισω...

Alexandros 24-02-2008 :D

Link to comment
Share on other sites

μεγαλώνουν και αλλάζουν τα παιδάκια μας...

 

δεν βρίσκω κακό το 11 με 9 νομίζω ότι την καλύπτουν οι ώρες...

 

αν κατάφερνες να το κάνεις 10 με 8 θα ήταν καλύτερα!!

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια υπομονή ............τα εχω περάση αυτά σαν ποιο παλία αλλα και πρόσφατα διότι η μικρή μου έιναι 3,5 τώρα Τα παιδιά καλός η κακός περνάνε φάσεις ....εκέι που όλα είναι στρωμένα αλλάζουν όλα ξαφνικά ΥΠΟΜΟΝΗ .....

εγώ αυτό που κάνω στην μικρή μου όταν γυρνάμε στο σπίτι με τα το παιδικό ξαπλώνει κάθομε σε μια ΄καρέκλα δίπλα της και διαβάζω ένα περιοδικό τηςλέω (ύπνο τώρα θα κάτσω λίγο για παρέα και μετά θα πάω να΄μαγηρέψω )άλλες φορές φωνάζει και λεέι δεν νυστάζη τότε πέρνω το άγριο και με το τόνο της φωνής μου καταλαβαίνει ότι δεν την πιάρνει άλλες φορές ξερένεται στο λεπτό Εχτες συγκεκριμένα δεν ήθελε παρέα μου είπε να κλέισω την πόρτα θα κοιμηθεί μόνη της και ετσι κατέβηκα στην κουζίνα σίγουρι εγώ βέβαια ότι δεν θα κοιμηθεί απλά θα παίζει και όμως ανέβηκα μετά απο λίγο και κοιμόταν χαχα ποτέ δεν ξέρεις με αυτά ..το βράδυ κατα της 9 έχει κάνει το μπανιο της της φτάχνω το γάλα της και ξαπλώνη στον καναπέ έχω χαμηλώ φωτιζμο στο σαλόνι βλεπει τηλεόραση και την πάιρνει ο ύπνος άλλες φορές 9:30 ,10:00, 10:30 δεν θα κάτσω να σκάσω όμως δεν θα παίζω έκεινη τη ώρα μαζί της τίποτα ώστε καποια στιγμη ηρεμει και ενημερώνω υπάρχουν και μεγαλύτερα αδέρφια που τότε γυρνάνε απο τα αγγλικα η το γύπεδο αλλά γνωρίζουν ότι εκείνη την ώρα δεν είναι ώρα για παιχνίδια και δεν ασχολούνται μαζί της .Παλία καθόμουνα στο δωμάτιο της και παιζανε τα νεύρα μου και πήγαινε 11 να κοιμηθεί και όλα μένανε πίσω Τώρα εγώ κάνω την δουλειά μου στην κουζίνα και αυτή ηρεμή στο σαλόνι και όλοι είναι ευτιχισμένοι............

ελπίζω να σου έδωσα ιδέες .............

PCefp3?r=1289465954

aQQUp3?r=1289465954

X1UKp3?r=1289465954

Link to comment
Share on other sites

 

δεν βρίσκω κακό το 11 με 9 νομίζω ότι την καλύπτουν οι ώρες...

 

αν κατάφερνες να το κάνεις 10 με 8 θα ήταν καλύτερα!!

 

εγω εχω διαβασει καπου οτι οι ωρες που κανει ο ανθρωπος "καλο υπνο" ειναι απο τις 10 το βραδυ (ισως και νωριτερα?). οι βιορυθμοι του ανθρωπινου οργανισμου ετσι ειναι, βεβαια εμεις με τον τροπο ζωης που εχουμε δεν επιτυγχανεται αυτο με τιποτα. οποτε σκεφτομαι οτι κυριως τα παιδακια εχουν αναγκη να κοιμουνται πριν τις 10 το βραδυ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

δεν γράφω συμβουλη ή απορία πανω στο θεμα του υπνου, αλλα το συγκεκριμενο βιντεακι το βρηκα τοσο αστειο κ σιγουρα πολλοί απο μας θα δουν στον ταλαιπωρο μπαμπα ενα τοσο ιδιο κομματι του ευατου τους, ειδικα η κατάληξη, που σας το παραθέτω :D:mrgreen:

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=IioigmrCsjg&feature=related

Μετα την καταιγίδα, έρχεται πάντα η λιακάδα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...