Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

S.O.S. Επείγουσες κλήσεις Ανθρωπιστικής Βοήθειας κ' Κοινωνικής Αλληλεγγύης


Recommended Posts

aima10.jpg]

 

ΑΜΕΣΗ ΑΝΑΓΚΗ ΓΙΑ ΑΙΜΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΣΥΝΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΣ ΠΟΥ ΝΟΣΗΛΕΥΕΤΑΙ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ.

 

ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΕΙΝΑΙ:ΣΑΜΑΡΤΖΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΤΟΥ ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ ΕΤΩΝ 61 ΑΠΟ ΜΕΘΩΝΗ ΜΕΣΗΝΙΑΣ

 

ΤΗΛ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ 697 2857043 Κ.Α.ΚΙΚΗ ΣΙΓΑΛΑ.

 

*T.T.Fm

310_ii12.png

Εκεί ψηλά που βρίσκεσαι, που κατοικείς, πατέρα.

Η σκέψη σου θα ακολουθεί για πάντα το καλό μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 585
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

aima10.jpg

 

Μεγάλη ανάγκη υπάρχει για προσφορά αίματος προς τον καθηγητή και επί σειρά ετών συνδικαλιστή στο χώρο της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης στην περιοχή Ανδρέα Γαλάζιο.

 

Η ομάδα αίματος που ζητείται είναι ΜΗΔΕΝ (0) ΑΡΝΗΤΙΚΟ. Όποιος έχει την συγκεκριμένη ομάδα αίματος μπορεί να απευθυνθεί στο τμήμα αιμοδοσίας του Νοσοκομείου Ρίου ή στην αιμοδοσία του Νοσοκομείου Άγιος Ανδρέας.

 

*patrasevents.gr

310_ii12.png

Εκεί ψηλά που βρίσκεσαι, που κατοικείς, πατέρα.

Η σκέψη σου θα ακολουθεί για πάντα το καλό μου.

Link to comment
Share on other sites

aima10.jpg

 

Το ΔΣ της Α΄ ΕΛΜΕΘ παρακαλεί του συναδέλφους/ισσες εκπαιδευτικούς, λόγω του επείγοντος, να μεταβούν σε οποιαδήποτε μονάδα αιμοληψίας, σε οποιαδήποτε πόλη, ανεξαρτήτως ομάδας αίματος για να προσφέρουν ανάσα ζωής στον πρόεδρο της ΕΛΜΕ μας που έχει άμεση ανάγκη αίματος και αιμοπεταλίων σε καθημερινή βάση.

 

Το αίμα και τα αιμοπετάλια να δίνονται στο όνομα Αγαθαγγέλλου Νίκος του Αναστασίου στο ΑΧΕΠΑ Θεσσαλονίκης

 

Τηλ. Επικ.

 

6981101936

 

6995974538

 

*alfavita.gr

 

**************

 

Ανάγκη για Αίμα 0- για την Δραγανίδη Αναστασία στο Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο του Ρίου

 

aima10.jpg

 

Επείγουσα ανάγκη στο Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο στο Ρίο για ομάδα αίματος ΜΗΔΕΝ ΑΡΝΗΤΙΚΟ. Όσοι επιθυμούν, μπορούν να προσέλθουν αύριο 09:00-14:00 για την κ.Δραγανίδη Αναστασία του Νικολάου, η οποία νοσηλεύεται στην εντατική μονάδα.

 

*thebest.gr

310_ii12.png

Εκεί ψηλά που βρίσκεσαι, που κατοικείς, πατέρα.

Η σκέψη σου θα ακολουθεί για πάντα το καλό μου.

Link to comment
Share on other sites

aima10.jpg

 

Δυστυχώς η κατάσταση του 22χρονου που είχε το ατύχημα με το τρακτέρ από το Νεόκαστρο Ημαθίας, επιδεινώθηκε και υπάρχει μεγάλη ανάγκη για αιμοπετάλια ομάδας αίματος Μηδέν (0) ρέζους θετικό (+).

Δεν είναι σπάνια ομάδα αίματος, παρόλα αυτά μπορούν να δώσουν μόνο εκείνοι που έχουν την συγκεκριμένη ομάδα αίματος.

 

Παρακαλείται όποιος έχει τη δυνατότητα ή γνωρίζει κάποιον που μπορεί να βοηθήσει, να πάει στο Νοσοκομείο Βέροιας και να δώσει αίμα στο όνομα Θοδωρής Κοσταμπίτσης του Χρήστου που νοσηλεύεται στο Μποδοσάκειο Νοσοκομείο της Πτολεμαΐδας.

 

*newsvolos.blogspot.gr

310_ii12.png

Εκεί ψηλά που βρίσκεσαι, που κατοικείς, πατέρα.

Η σκέψη σου θα ακολουθεί για πάντα το καλό μου.

Link to comment
Share on other sites

trelos11.jpg

 

Είναι 5 χρονών και πάσχει από λευχαιμία. Οι γονείς του είναι άνεργοι και τα έξοδα μεταφοράς, από τα Χανιά όπου διαμένει, στο Νοσοκομείο Ηρακλείου για θεραπείες είναι δυσβάσταχτα.

 

Η οικογένεια του 5χρονου, εκτός από την αγωνία για την υγεία του παιδιού τους, παλεύει και με σοβαρά οικονομικά προβλήματα. Μια ομάδα φοιτητών ευαισθητοποιήθηκε και καλεί την χανιώτικη κοινωνία να κάνει το ίδιο.

 

Έτσι, μετά από πρωτοβουλία τους, διοργανώνεται στο χώρο του ΤΕΙ Χανίων στη Χαλέπα διήμερο για την οικονομική ενίσχυση της οικογένειας.

 

Το πρόγραμμα περιλαμβάνει παιδικά παιχνίδια, κατασκευές φιγούρων Καραγκιόζη, παράσταση Καραγκιόζη και Ρεμπέτικη βραδιά.

 

Εν τω μεταξύ, αρκετός κόσμος που δεν θα μπορέσει σήμερα και αύριο να βρεθεί στο χώρο των ΤΕΙ στη Χαλέπα, επικοινώνησε με τους διοργανωτές των εκδηλώσεων και ζήτησε αν μπορεί να συνδράμει με άλλο τρόπο.

 

Οσοι λοιπόν επιθυμούν να ενισχύσουν οικονομικά την οικογένεια μπορούν να καταθέσουν χρήματα στο λογαριασμό:

 

Στο όνομα Χριστινάκη Αθανασία

 

ΤΑΧΥΔΡΟΜΙΟ ΤΑΜΙΕΥΤΗΡΙΟ GR 7809 6620 0000 0000 9017 65139

ΕΘΝΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ GR 0701 1048 9000 0048 9211 33095

 

Το πρόγραμμα των εκδηλώσεων, για όσους μπορούν να παραστούν, περιλαμβάνει παιδικά παιχνίδια, κατασκευές φιγούρων Καραγκιόζη, παράσταση Καραγκιόζη και Ρεμπέτικη βραδιά και έχει ως εξής:

 

Σάββατο 5 Απριλίου

 

18:00-19:00 Εργαστήριο κατασκευής φιγούρας Καραγκιόζη

 

19:00-20:00 Παιδικά Παιχνίδια,

Break dance

 

20:00-21:00 Παράσταση Καραγκιόζη

 

Κυριακή 6 Απριλίου

 

20:30-23:30 Ρεμπέτικο γλέντι

 

ΕΙΣΟΔΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΗ

 

Πηγή: zarpa.gr

 

*cretalive.gr

310_ii12.png

Εκεί ψηλά που βρίσκεσαι, που κατοικείς, πατέρα.

Η σκέψη σου θα ακολουθεί για πάντα το καλό μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

afisa_13.jpg

 

Άλλη χαρά δεν είναι πιο μεγάλη, απʼτη χαρά που δίνεις” – Γ.Ρίτσος

 

Ο Σύλλογος εκπαιδευτικών Α΄/βάθμιας εκπαίδευσης συμμετέχει στην 12η Αιμοδοσία του 2014 του Συλλόγου Εθελοντών Αιμοδοτών Κοζάνης ¨Γέφυρα Ζωής¨, με το τμήμα Αιμοδοσίας του Γεν. Μαμάτσειου Νοσοκομείου την Τετάρτη 9 Απριλίου 2014 από τις 15:00 – 20:00 (προσέλευση ως 19:30), στα γραφεία του Συλλόγου Παύλου Χαρίση 23

 

Όλοι επιθυμούν να υπάρχουν μονάδες αίματος αλλά οι ίδιοι ¨Ξεχνούν¨ να δώσουν.

 

Όλοι συμφωνούν με την Εθελοντική Αιμοδοσία αλλά ενώ μπορούν δεν γίνονται, Τακτικοί Εθελοντές Αιμοδότες.

 

Όποιος παίρνει γεμίζει τα χέρια του, όποιος προσφέρει γεμίζει την ψυχή του.

 

Μη διστάζεις. Δώσε λίγο Αίμα. Χάρισε τη χαρά της Ζωής!

 

Σας περιμένουμε την Τετάρτη 9 Απριλίου 2014 από τις 15:00

 

ΔΩΣΕ ΑΙΜΑ- ΧΑΡΙΣΕ ΖΩΗ

 

Με σεβασμό στους Ασθενείς και εκτίμηση στους Εθελοντές Αιμοδότες.

 

*seakozanis.gr

310_ii12.png

Εκεί ψηλά που βρίσκεσαι, που κατοικείς, πατέρα.

Η σκέψη σου θα ακολουθεί για πάντα το καλό μου.

Link to comment
Share on other sites

ebdoma10.jpg

 

Με ένα σύνθημα που έχει γίνει τρόπος ζωής για τους ευαισθητοποιημένους μαθητές των σχολείων του Μαλεβιζίου, το «Συμμετέχω κι εγώ στη συγκέντρωση τροφίμων για το Κοινωνικό Παντοπωλείο του δήμου μας», ξεκίνησε άλλη μια εβδομάδα αγάπης σε όλα τα σχολεία του δήμου.

 

Σε συνεργασία με τους Συλλόγους Γονέων και Κηδεμόνων και τους εκπαιδευτικούς, οι μαθητές θα συγκεντρώνουν μέχρι την Παρασκευή 11 Απριλίου τρόφιμα μακράς λήξης και είδη πρώτης ανάγκης, τα οποία θα μοιραστούν στη συνέχεια από το Κοινωνικό Παντοπωλείο Μαλεβιζίου σε αδύναμους οικονομικά συμπολίτες. Όποιος επιθυμεί και μπορεί να βοηθήσει στη δράση αυτή, μπορεί να αφήνει την προσφορά του σε οποιοδήποτε σχολείο τον εξυπηρετεί.

 

*cretalive.gr

310_ii12.png

Εκεί ψηλά που βρίσκεσαι, που κατοικείς, πατέρα.

Η σκέψη σου θα ακολουθεί για πάντα το καλό μου.

Link to comment
Share on other sites

20140410.jpg

 

Έργα τα οποία εκθέτει στο πασχαλινό παζάρι που διοργανώνει, και στο οποίο εκτός από λαμπάδες οι επισκέπτες μπορούν να προμηθευτούν, χειροποίητα ποτά και γλυκά του κουταλιού, εργόχειρα καθώς και διάφορα πασχαλινά διακοσμητικά στοιχεία που κατασκεύασαν τα παιδιά, οι γονείς και οι φίλοι του Συλλόγου.

 

Επίσης κουλούρια που έφτιαξαν και πρόσφεραν στη «ΦΛΟΓΑ» με ιδιαίτερη αγάπη οι μοναχές της γυναικείας Ιεράς Μονής, Αγ. Νικολάου Μπάλα Πατρών Σκοπός της εκδήλωσης αυτής είναι η ενίσχυση των οικογενειών που έχουν στους κόλπους τους έναν από τους μικρούς μας ασθενείς όπως και η στήριξη της λειτουργίας του ξενώνα που λειτουργεί η «ΦΛΟΓΑ» με ιδίους πόρους δίπλα στα παιδιατρικά νοσοκομεία της Αθήνας.

 

Στον ξενώνα διαμένουν τα άρρωστα παιδιά και οι γονείς απ' όλη την περιφέρεια για το πολύμηνο διάστημα διαρκεί η θεραπεία τους.

 

Οι ενδιαφερόμενοι , που θέλουν να συμβάλλουν σ' αυτή την προσπάθεια της «ΦΛΟΓΑΣ», μπορούν να επισκέπτονται το παζάρι που θα φιλοξενηθεί στην ισόγεια αίθουσα του Επιμελητηρίου Αχαΐας (Μιχαλακοπούλου 58).

 

Το παζάρι θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη 10,την Παρασκευή 11 και το Σάββατο 12 Απριλίου και θα είναι ανοικτό από τις 10.00 το πρωί έως 10.00 το βράδυ.

 

*dete.gr

310_ii12.png

Εκεί ψηλά που βρίσκεσαι, που κατοικείς, πατέρα.

Η σκέψη σου θα ακολουθεί για πάντα το καλό μου.

Link to comment
Share on other sites

aima10.jpg

 

Έκκληση σε όσους μπορούν να βοηθήσουν απευθύνουν οι συγγενείς ενός 37χρονου Λαρισαίου που νοσηλεύεται στο Πανπεπιστημιακό νοσοκομείο Λάρισας και έχει άμεση ανάγκη από αιμοπετάλια.

 

Όποιος επιθυμεί να βοηθήσει θα πρέπει να απευθύνεται στο αιματολογικό τμήμα του Πανεπιστημιακού Νοσοκομείου από 9.30 έως 13.00. Για περισσότερες πληροφορίες στο 6946537290.

 

*thessalianews.gr

310_ii12.png

Εκεί ψηλά που βρίσκεσαι, που κατοικείς, πατέρα.

Η σκέψη σου θα ακολουθεί για πάντα το καλό μου.

Link to comment
Share on other sites

aima10.jpg

 

Άμεση ανάγκη για αίμα έχει ένας νεαρός που νοσηλεύεται σε κρίσιμη κατάσταση στο ΠΑ.Γ.Ν.Η.

 

Ο Γιάννης Μετζογιαννάκης νοσηλεύεται στο νοσοκομείο εδώ και 13 ημέρες, λόγω σοβαρού προβλήματος υγείας και έχει επειγόντως ανάγκη από αίμα.

 

Παρακαλείται όποιος έχει τη δυνατότητα ή γνωρίζει κάποιον που μπορεί να βοηθήσει, να δώσει αίμα στο όνομα Μετζογιαννάκης Ιωάννης.

 

*prismanews.gr

310_ii12.png

Εκεί ψηλά που βρίσκεσαι, που κατοικείς, πατέρα.

Η σκέψη σου θα ακολουθεί για πάντα το καλό μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

13896110.jpg

 

Έκκληση προς τους κατοίκους της Λήμνου και των γειτονικών νησιών απηύθυναν οι συγγενείς 15χρονου αγοριού, το οποίο πάσχει από λευχαιμία.

 

Όπως επισημαίνεται σε δημοσίευμα του limnosfm100.gr, οι συγγενείς του δεν είναι συμβατοί δότες και το νεαρό αγόρι πρέπει άμεσα να υποβληθεί σε μεταμόσχευση νωτιαίου μυελού των οστών. Προς αυτήν την κατεύθυνση, οι συγγενείς κάλεσαν όποιον ενδιαφέρεται να επικοινωνήσει μαζί τους, προκειμένου να διαπιστωθεί αν αποτελεί κατάλληλο δότη για τον ανήλικο.

 

Η εξέταση συμβατότητας είναι μια απλή και ανώδυνη διαδικασία, η οποία πραγματοποιείται αποσπώντας μικροποσότητα σάλιου από την στοματική κοιλότητα του εξεταζόμενου. Το Νοσοκομείο Λήμνου, θέλοντας να στηρίξει την προσπάθεια εύρεσης συμβατού δότη, ανακοινώνει ότι οι ενδιαφερόμενοι θα μπορούν να προσέρχονται στο εργαστήρι ελέγχου, από αύριο, Μ. Παρασκευή έως και την Τρίτη του Πάσχα.

 

Η ανακοίνωση του νοσοκομείου

 

«Επείγουσα έκκληση συμμετοχής σε παροχή βοήθειας για νεαρό συμπατριώτη μας Λημνιό, ο οποίος χρήζει άμεση μεταμόσχευση μυελού των οστών.

 

»Η ΔΩΡΕΑΝ διαδικασία είναι πολύ απλή, θα γίνει στο τμήμα Αιμοδοσίας Νοσοκομείου Λήμνου, με τη λήψη σάλιου μόνο και δεν θα διαρκέσει πάνω από 10 λεπτά.

 

»ΗΜΕΡΕΣ και ΩΡΕΣ:

 

»Από Μεγάλη Παρασκευή έως Δευτέρα της Λαμπρής (και Σαββατοκύριακο) 09.00 το πρωί με 13.00 το μεσημέρι.

 

»Τρίτη της Λαμπρής, 09.00 το πρωί μέχρι τις 15.00 το μεσημέρι και έως ότου συλλεχθεί ικανοποιητικός αριθμός δειγμάτων.

 

»Οι εθελοντές θα πρέπει να είναι έως 45 ετών και να μην πάσχουν από σοβαρές ασθένειες. Ας βοηθήσουμε όλοι.

 

»Για περισσότερες πληροφορίες: Τηλέφωνο 22543 50461 (Κα Ντίλντα)».

 

*zougla.gr

310_ii12.png

Εκεί ψηλά που βρίσκεσαι, που κατοικείς, πατέρα.

Η σκέψη σου θα ακολουθεί για πάντα το καλό μου.

Link to comment
Share on other sites

edoeap10.jpg

 

Η ανακοίνωση του Οργανισμού αναφέρει τα εξής:

 

«Ο ΕΔΟΕΑΠ, καθώς η ανάγκη για αίμα αυξάνεται καθημερινά ,συμμετέχει ενεργά στην ενίσχυση του θεσμού της εθελοντικής αιμοδοσίας. Σε συνεργασία με τη Διοίκηση του ΠΣΑΤ ,οργανώνει εθελοντική αιμοδοσία στο κτίριο της οδού Σισίνη 18 και Ηριδανού, στην Αίθουσα Εκδηλώσεων ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΡΟΥΣΣΟΥ (1ος όροφος), την Παρασκευή 2 Μαΐου 2014 και ώρες 10.00 – 14.00 .

 

Στην Ελλάδα αλλά και στον ΕΔΟΕΑΠ ,δυστυχώς η έλλειψη και η ανεπάρκεια αίματος είναι μια ακόμα υπαρκτή κατάσταση που θέτει σε κίνδυνο την ζωή όσων το χρειάζονται ως θεραπευτικό μέσο. Η προσφορά αίματος μόνο σε έκτακτη ώρα για να σώσουμε τον συγγενή ή τον φίλο μας, δεν λύνει το πρόβλημα. Για να εξασφαλιστεί καθημερινή εισροή αίματος στις αιμοδοσίες της χώρας και επαρκές απόθεμα, είναι αναγκαία η εθελοντική και συστηματική προσφορά αίματος» .

 

*matrix24.gr

310_ii12.png

Εκεί ψηλά που βρίσκεσαι, που κατοικείς, πατέρα.

Η σκέψη σου θα ακολουθεί για πάντα το καλό μου.

Link to comment
Share on other sites

aima10.jpg

 

Έκκληση για αίμα απευθύνουν μέσω... του tvkosmos.gr, οι συγγενείς της 51χρονης γυναίκας που νοσηλεύεται στο Θριάσειο Νοσοκομείο Αθηνών, εξαιτίας έκρηξης από γκαζάκι που εξερράγη στα χέρια της, στις 8 Απριλίου, στο σπίτι της στη Ρόδο.

 

Η κατάσταση της παραμένει κρίσιμη, εξαιτίας των εγκαυμάτων που προκλήθηκαν από την έκρηξη, με αποτέλεσμα η άτυχη γυναίκα να υποβάλλεται συνεχώς σε επανορθωτικές χειρουργικές επεμβάσεις προκειμένου να επουλωθούν τα τραύματα της.

 

Όσοι πολίτες επιθυμούν να βοηθήσουν δηλώνοντας ότι πρόκειται για την : Ζαμπέτα Πάχου - Κοκκινίδη η οποία νοσηλεύεται στο Θριάσειο Νοσοκομείο Αθηνών.

 

*parapona-rodou.blogspot.com

310_ii12.png

Εκεί ψηλά που βρίσκεσαι, που κατοικείς, πατέρα.

Η σκέψη σου θα ακολουθεί για πάντα το καλό μου.

Link to comment
Share on other sites

aima10.jpg

 

Στην αιματολογική κλινική του Πανεπιστημιακού νοσοκομείου Λάρισας νοσηλεύεται ένας 24χρονος Τρικαλινός, ο οποίος χρειάζεται επειγόντως πολλές φιάλες αίμα.

 

Η οικογένεια απευθύνει έκκληση σε όποιον αιμοδότη μπορεί να βοηθήσει άμεσα, θα μπορεί να απευθύνεται στο τμήμα αιμοδοσίας του νοσοκομείου Τρικάλων ή στις κατά τόπους αιμοδοσίες, σε οποιαδήποτε νοσοκομείο της Ελλάδας.

 

Το αίμα θα δίνεται για τον 24χρονο Τρικαλινό Αθανάσιο Στραγάλη που νοσηλεύεται στην αιματολογική κλινική του Πανεπιστημιακού νοσοκομείου Λάρισας.

 

Η οικογένεια ευχαριστεί προκαταβολικά σε όποιον μπορεί και δύναται να βοηθήσει.

 

*trikalaola.gr

310_ii12.png

Εκεί ψηλά που βρίσκεσαι, που κατοικείς, πατέρα.

Η σκέψη σου θα ακολουθεί για πάντα το καλό μου.

Link to comment
Share on other sites

image_12.jpg

 

Ο Κυνηγετικός Σύλλογος Κοζάνης ¨Η ΑΡΤΕΜΙΣ¨ συμμετέχει στην 13η Αιμοδοσία του ΣΕΑ Κοζάνης με το τμήμα Αιμοδοσίας του Γεν. Μαμάτσειου Νοσοκομείου την Τετάρτη 7 Μαΐου 2014 από τις 15:00 – 20:00 (προσέλευση ως 19:30), στα γραφεία του Συλλόγου, ΠΑΥΛΟΥ ΧΑΡΙΣΗ 23.

 

ΔΩΣΕ ΑΙΜΑ - ΧΑΡΙΣΕ ΖΩΗ

 

*seakozanis.gr

310_ii12.png

Εκεί ψηλά που βρίσκεσαι, που κατοικείς, πατέρα.

Η σκέψη σου θα ακολουθεί για πάντα το καλό μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

image_12.jpg

 

Εθελοντική αιμοδοσία θα πραγματοποιηθεί το προσεχές Σάββατο, 3 Μαΐου στον δήμο Παλλήνης.

 

Ο δήμαρχος κ. Αθανάσιος Ζούτσος καλεί όλους τους κατοίκους και τους φορείς να προσφέρουν εθελοντικά το αίμα τους σε μια έμπρακτη έκφραση κοινωνικής ευαισθησίας και αλληλεγγύης.

 

Η εθελοντική αιμοδοσία θα γίνει στο Δημαρχείο Παλλήνης (Ιθάκης 12, Γέρακας) από τις 9:00 έως 13:00.

 

*zougla.gr

310_ii12.png

Εκεί ψηλά που βρίσκεσαι, που κατοικείς, πατέρα.

Η σκέψη σου θα ακολουθεί για πάντα το καλό μου.

Link to comment
Share on other sites

farmak10.jpg

 

Στο πλαίσιο της πρωτοβουλίας του ΣΚΑΪ «ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ και στην ΥΓΕΙΑ», συγκεντρώνουμε φάρμακα και υγειονομικό υλικό στην Αττική.

 

Το Σάββατο 3 Μαΐου από τις 10 το πρωί μέχρι τις 2 το μεσημέρι,

 

· Στο Μαρούσι, στην πλατεία ΗΣΑΠ.

 

Τα φάρμακα και το υγειονομικό υλικό, που θα συγκεντρωθούν στο Μαρούσι, θα δοθούν στο Κοινωνικό Φαρμακείο του Δήμου Αμαρουσίου, όπου και θα γίνει η διαλογή και κατηγοριοποίησή τους.

 

ΣΚΑΪ

 

Ιατρικός Σύλλογος Αθηνών

 

Φιλανθρωπικός Οργανισμός «ΑΠΟΣΤΟΛΗ» της Ιεράς Αρχιεπισκοπής Αθηνών

 

*oloimaziboroume.gr

310_ii12.png

Εκεί ψηλά που βρίσκεσαι, που κατοικείς, πατέρα.

Η σκέψη σου θα ακολουθεί για πάντα το καλό μου.

Link to comment
Share on other sites

medici14.jpg

 

Στο πλαίσιο της πρωτοβουλίας του ΣΚΑΪ «ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ και στην ΥΓΕΙΑ», συγκεντρώνουμε φάρμακα και υγειονομικό υλικό στην Αττική.

 

Το Σάββατο 10 Μαΐου από τις 10 το πρωί μέχρι τις 2 το μεσημέρι

 

· Στη Βούλα, στην κεντρική πλατεία, στην οδό Βασιλέως Παύλου 76

 

Τα φάρμακα και το υγειονομικό υλικό, που θα συγκεντρωθούν στη Βούλα, θα δοθούν στο Κοινωνικό Φαρμακείο του Δήμου Βάρης-Βούλας-Βουλιαγμένης, όπου και θα γίνει η διαλογή και κατηγοριοποίησή τους.

 

ΣΚΑΪ

Ιατρικός Σύλλογος Αθηνών

Φιλανθρωπικός Οργανισμός «ΑΠΟΣΤΟΛΗ» της Ιεράς Αρχιεπισκοπής Αθηνών

 

*oloimaziboroume.gr

310_ii12.png

Εκεί ψηλά που βρίσκεσαι, που κατοικείς, πατέρα.

Η σκέψη σου θα ακολουθεί για πάντα το καλό μου.

Link to comment
Share on other sites

podosf11.jpg

 

Στις 17 ΜΑΪΟΎ η εθελοντική ομάδα "Α.Τ.Α.Χ.Τ.Ο.Ι" διοργανώνει φιλανθρωπικό τουρνουά ποδοσφαίρου !

 

Στην ανακοίνωση αναφέρεται:

 

Όλοι μαζί το Σάββατο 17 Μαΐου στις εγκαταστάσεις του "Lido Soccer", όπου η Εθελοντική μας ομάδα μαζί με τις ομάδες των Παλαίμαχων Ποδοσφαιριστών του ΟΦΗ, ΕΡΓΟΤΕΛΗ & ΠΟΑ, είναι έτοιμες να πραγματοποιήσουν ''ποδοσφαιρικό αγώνα'' με σκοπό.... να κάνουμε άλλο ένα όραμά μας πραγματικότητα.....την αγορά ενός λυόμενου σπιτιού 15τ.μ. για την φιλοξενία των ωφελουμένων της Κοινωνικής Δομής "ΑΝΟΙΧΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΗΜΕΡΗΣΙΑΣ ΥΠΟΔΟΧΗΣ ΑΣΤΕΓΩΝ".

 

Με την πολύτιμη βοήθεια των υποστηρικτών μας αλλά και την δική σας καθοριστική στήριξη, γιατί ΟΛΟΙ μαζί μπορούμε και θα τα καταφέρουμε!!!!

 

Υ.Σ : Είσοδος ελεύθερη (δεχόμαστε όμως τρόφιμα και φάρμακα τα οποία θα διατεθούν σε άστεγους και άπορους).

 

Οι αγώνες θα γίνουν στο γήπεδο 11χ11 και θα ξεκινήσουν στις 17:00

 

Ήρθαμε για καλό.... ήρθαμε για να μείνουμε !!!!

 

*cretalive.gr

310_ii12.png

Εκεί ψηλά που βρίσκεσαι, που κατοικείς, πατέρα.

Η σκέψη σου θα ακολουθεί για πάντα το καλό μου.

Link to comment
Share on other sites

aima10.jpg

 

Κάνουμε έκκληση για την κα. Ρεπάνη Περσεφόνη που πάσχει από λευχαιμία και έχει άμεση ανάγκη από αίμα.

Η κα. Ρεπάνη νοσηλεύεται στην αιματολογική κλινική του Πανεπιστημιακού Γενικού Νοσοκομείου Πατρών (Ρίου).

 

Όποιος μπορεί να βοηθήσει παρακαλείτε να καλέσει τον κ. Δημήτρη Καραβιδά στο 6937-130-222.

 

*mkiellinikou

310_ii12.png

Εκεί ψηλά που βρίσκεσαι, που κατοικείς, πατέρα.

Η σκέψη σου θα ακολουθεί για πάντα το καλό μου.

Link to comment
Share on other sites

aima10.jpg

 

Απευθύνεται έκκληση προς εθελοντές αιμοδότες και όχι μόνο, για παροχή μονάδων αίματος.

 

Ο ασθενής ονομάζεται Βασίλης Λιώλιας του Αναστασίου και η αποστολή των μονάδων αίματος να γίνεται προς το Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο Ιωαννίνων στην αιματολογική κλινική.

 

Η περίπτωση είναι έκτακτης ανάγκης.

 

*pamesports.gr

310_ii12.png

Εκεί ψηλά που βρίσκεσαι, που κατοικείς, πατέρα.

Η σκέψη σου θα ακολουθεί για πάντα το καλό μου.

Link to comment
Share on other sites

aima10.jpg

 

Στο σάιτ arcadianews.gr, έχει αναρτηθεί ένα θέμα για άμεση ανάγκη σε αίμα. Όπως χαρακτηριστικά αναφέρει το κείμενο «η αδελφή μου νοσηλεύεται σε κρίσιμη κατάσταση στο Αττικό Νοσοκομείο και υπάρχει άμεση ανάγκη για αίμα.

 

Αν έχετε τη δυνατότητα να δώσετε εσείς ή κάποιος γνωστός σας, μπορείτε να πάτε ή στο ίδιο το Αττικό νοσοκομείο Χαιδαρίου (που είναι το ιδανικό) είτε σε κάποια άλλη μονάδα αιμοδοσίας στην χώρα και να πείτε ότι δίνετε αίμα για την ασθενή Τσερέ Ζωή, που είναι στη μονάδα εντατικής θεραπείας του Αττικού νοσοκομείου.

 

Ευχαριστώ πολύ παιδιά».

 

*thebest.gr

310_ii12.png

Εκεί ψηλά που βρίσκεσαι, που κατοικείς, πατέρα.

Η σκέψη σου θα ακολουθεί για πάντα το καλό μου.

Link to comment
Share on other sites

trelos11.jpg

 

Αγαπητοί φίλοι, ονομάζομαι Πέτρος Λυμπερόπουλος και σας γράφω για ένα θέμα άμεσης ανάγκης.

 

Η αδερφή μου Γεωργία Λυμπερόπουλου εδω και 8 χρόνια δίνει μάχη με τον καρκίνο με όγκο στον εγκέφαλο. Δυστυχώς τα πράγματα δεν έχουν παει πολυ καλα τον τελευταίο καιρό γιατι η μετάσταση εχει προσβάλει την σπονδυλική στήλη και το αποτέλεσμα θα ειναι η ολική παράλυση αν δεν γίνει το χειρουργείο που χρειάζεται.

 

Το χειρουργείο λέγεται cyber knife laser και αυτο που θα κάνει ειναι να κρατήσει σε παύση το μέγεθος των όγκων ετσι ώστε να μην πειραχτουν νεύρα που θα οδηγήσουν την Γεωργία σε ολική παράλυση. Σκοπος ειναι να εχει μια αξιοπρεπή ποιότητα ζωής..

 

Το πρόβλημα ειναι οτι το χειρουργείο ειναι πολυ ακριβό και το Ιατροπολις που επισκεφθήκαμε μας ενημέρωσε πως η συμμετοχή ειναι 2000 ευρώ.

 

Ξέρω πως ειναι δύσκολοι καιροί για όλους με την κρίση που εχει χτυπήσει την χώρα μας ομως ο ιδιος ειμαι άνεργος με 2 άτομα στο σπίτι α.μ.ε.α. και τα χρέη να τρέχουν απο παντού.

 

Μπαίνω στον άχαρο και δύσκολο ρόλο να ζητήσω την βοήθεια όσων μπορούν για την αποπληρωμή αυτού του χειρουργειου και πραγματικά ευχαριστω εκ των προτέρων όσους μας βοηθήσουν.

 

Παρακάτω είναι αριθμός λογαριασμού όπου μπορεί ο καθένας να καταθέσει και το ελάχιστο γιατι κι αυτο ειναι σημαντικό για εμάς.

 

Πραγματικά ευχαριστω για τον χρόνο σας και για οποιαδήποτε πληροφορία μπορείτε να επικοινωνήσετε μαζι μου...

 

ALPHA BANK - ΛΥΜΠΕΡΟΠΟΥΛΟΥ ΓΕΩΡΓΙΑ

ΙΒΑΝ - GR77-0140-2760-2760-0234-0011-600

 

Τηλέφωνο επικοινωνίας: 697 068 8967 (Πέτρος Λυμπερόπουλος)

 

*agioritikovima.gr

310_ii12.png

Εκεί ψηλά που βρίσκεσαι, που κατοικείς, πατέρα.

Η σκέψη σου θα ακολουθεί για πάντα το καλό μου.

Link to comment
Share on other sites

aima10.jpg

 

Άμεση ανάγκη για αίμα και αιμοπετάλια έχει ο νεαρός δικυκλιστής από τα χαράματα δίνει “μάχη” στην Μονάδα Εντατικής Θεραπείας του νοσοκομείου Χανίων, όπου μεταφέρθηκε σοβαρά τραυματισμένος, μετά από τροχαίο στο Σταλό.

 

“Αυριο Τετάρτη 21/5 μεταξύ 09:00-13:00 στο Γ.Ν.Χανίων παρακαλούμε όσοι μπορούν να παρευρεθούν και να δώσουν αίμα” αναφέρουν στην έκκλησή τους οι συγγενείς και οι οικείοι του 25χρονου Μανώλη (τα στοιχεία του στη διάθεση του zarpa.gr).

 

Υπενθυμίζουμε ότι το ατύχημα συνέβη λίγο μετά τις 7 το πρωί στην παλιά εθνική Χανίων – Κισσάμου, στο ύψος του Σταλού, όταν που οδηγούσε ο νεαρός εξετράπη της πορείας του και ανετράπη.

 

Η ομάδα αίματος του νεαρού είναι μηδέν ρέζους αρνητικό.

 

Τα αίτια του περιστατικού διερευνώνται από το τμήμα τροχαίας.

 

*zarpa.gr

310_ii12.png

Εκεί ψηλά που βρίσκεσαι, που κατοικείς, πατέρα.

Η σκέψη σου θα ακολουθεί για πάντα το καλό μου.

Link to comment
Share on other sites

timthu10.jpg

 

φωτογραφία αρχείου

 

Ένα μικρό Καβαλιωτάκι, ηλικίας μόλις 4,5 ετών, έχει ανάγκη την βοήθειά μας!

 

Σύμφωνα με το έγγραφο που μπορείτε να δείτε παρακάτω, το μικρό αγγελούδι διεγνώσθη με όγκο στον εγκέφαλο πριν από λίγες ημέρες, όντας νοσηλευόμενο στο Πανεπιστημιακό Γενικό Νοσοκομείο Αλεξανδρούπολης, και πλέον για την θεραπεία του απαιτείται η άμεση μετάβασή του στην Γερμανία.

 

Δυστυχώς, όμως τα χρήματα για την κάλυψη των εξόδων θεραπείας (και ενδεχόμενως για την επέμβαση) δεν υπάρχουν, απευθύνεται έκκληση προς όλους όσους μπορούν ώστε να βοηθήσουν με κάθε δυνατό τρόπο ώστε η μικρή Μαρία να μπορέσει να μεταβεί στην Γερμανία για την θεραπεία της..

 

Για οποιαδήποτε βοήθεια μπορείτε να απευθυνθείτε στο τηλέφωνο 697 821 9825 ή να χρησιμοποιήσετε τον τραπεζικό λογαριασμό 00089278997-2 του Ταχυδρομικού Ταμιευτηρίου (Κατάστημα Αλεξανδρούπολης), στο όνομα Γιαπιτζόγλου Κωνσταντίνα.

 

Ο αριθμός IBAN του λογαριασμού είναι ο GR 3109623000000000892789972

 

*kavalapress.gr

 

hj10.jpg

310_ii12.png

Εκεί ψηλά που βρίσκεσαι, που κατοικείς, πατέρα.

Η σκέψη σου θα ακολουθεί για πάντα το καλό μου.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...