Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΤΕΒΕ-ΜΕΙΩΜΕΝΕΣ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΕΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ


Recommended Posts

ειμαστε για γελια να πω....

 

 

Ηλιαννα την επομενη φορα , εκτος απο το μωρο , φορας και το πιο αγριο βλεμα, και περνας πρωτη....ετσιθελικα.....σιγα μη περιμενεις......

 

 

Arsen_loupen.....δικιο εχεις, δικιο εχουν, δυστυχως με τη μεταφορα στον ΟΑΕΕ αλλαξαν διαφορα, και εγω πληρωνω παραπανω

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 146
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πηγα εχθες και ελειπε η υπαλληλος που εχει αναλαβει αυτη την διαδικασια....

Εφυγα μουρμουριζοντας(δεν ειχα ορεξη να τσακωθω)

Σημερα πρωι πρωι με πηρε τηλεφωνο,ελα λεει να το φτιαξουμε

45 λεπτα ημουν εκει και προσπαθουσε η καυμενη,ευτυχως τα καταφερε :P

4

Link to comment
Share on other sites

Arsen_loupen.....δικιο εχεις, δικιο εχουν, δυστυχως με τη μεταφορα στον ΟΑΕΕ αλλαξαν διαφορα, και εγω πληρωνω παραπανω

 

Δηλαδή υπάρχει λογική εξήγηση στο γιατι πρέπει να πληρώνω το μισό άλλης κατηγορίας από αυτή που ανήκω (και που πληρώνω!)?

12357111317192329313741...

Link to comment
Share on other sites

Arsen_loupen.....δικιο εχεις, δικιο εχουν, δυστυχως με τη μεταφορα στον ΟΑΕΕ αλλαξαν διαφορα, και εγω πληρωνω παραπανω

 

Δηλαδή υπάρχει λογική εξήγηση στο γιατι πρέπει να πληρώνω το μισό άλλης κατηγορίας από αυτή που ανήκω (και που πληρώνω!)?

 

 

 

ναι.....ειμαστε στην Ελλαδα!!!!! :lol:

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Arsen_loupen.....δικιο εχεις, δικιο εχουν, δυστυχως με τη μεταφορα στον ΟΑΕΕ αλλαξαν διαφορα, και εγω πληρωνω παραπανω

 

Δηλαδή υπάρχει λογική εξήγηση στο γιατι πρέπει να πληρώνω το μισό άλλης κατηγορίας από αυτή που ανήκω (και που πληρώνω!)?

 

 

 

ναι.....ειμαστε στην Ελλαδα!!!!! :lol:

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλησπέρα! Διάβασα το θέμα σας και ήθελα να ρωτήσω αν ξερετε κάτι. Αυτό με τις μειωμένες εισφορές πώς γίνετε? Πρέπει να το ζητήσουμε ή από την στιγμή που πέρνουμε το επίδομα τοκετού γίνετε μόνο του?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δυστηχως μονο αυτα τα 800 δινει το ΤΕΒΕ για φυσ.τοκετο νομιζω στη καισαρικη δινει περισσοτερα.

 

Πω πω το ανεβάσανε! το 2002 και το 2003 πήρα από 616,29 για κάθε καισαρική! Το ανεβάσανε το ποσόν! Σε καλή μεριά κορίτσια! (σαν δεν ντρέπονται λέω 'γω... :evil: )

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα που ειναι δίδυμα θα πάρω 1,200 ενώ στον γιο μου 2,5 χρόνια πριν με ΙΚΑ πήρα συνολικά (2 μήνες πριν, 2 μετά, επίδομα τοκετού, διαφορά οαεδ) ΄4000 !!!!!!!!

Αλλά είχα χαλάσει 2,700 ευρώ σε προγεννητικούς, τώρα στο ΤΕΒΕ έχω πάρει το αίμα μου πίσω, πάω και γράφω μέχρι και το ασβέστιο!!!!! όχι θα τους τα χαρίσω νομίζετε!

 

Πάντως εμένα μου είπαν ότι δεν τους ενδιαφέρει στο τεβε πως θα γεννήσεις ή που, το επίδομα είναι το ίδιο. Απλά αν μείνεις περισσότερες ημέρες ίσως πάρεις κάτι περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης παίρνεις από το δήμο σου. Επίσης μπορείς να περάσεις από ένα ΚΕΠ και θα το ζητήσουν αυτοί για σένα, αν αυτό σου είναι πιο εύκολο.

Link to comment
Share on other sites

Πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης παίρνεις από το δήμο σου. Επίσης μπορείς να περάσεις από ένα ΚΕΠ και θα το ζητήσουν αυτοί για σένα, αν αυτό σου είναι πιο εύκολο.

Link to comment
Share on other sites

τίποτα δεν παίρνεις περισσότερο.

το μόνο που δικαιούσαι είναι ΑΝ το παιδί είναι πρόωρο, είναι τα έξοδα του μαιευτηρίου που πληρώνεις στην ΜΕΝ.

αυτά τους τα πήρα την 2η φορά (την πρώτη δεν το 'ξερα) .... σιγά μην τους τα χάριζα!

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

λοιπον...πήγα σήμερα και κάτι ψιλοκατάφερα με τα χίλια ζόρια :o Μετα απο μια σειρά αιτήσεων γιατί ούτε αυτοί δεν ξέρανε τι τους γίνετε πλήρωσα αυτό το δίμηνο που έληγε τώρα με την μείωση και όχι ολόκληρο το ποσό όπως έγραφε το χαρτι που είχαν στείλει. Οκ μεχρι εδώ! Τώρα όσο για τα αναδρομικά, γέννησα 16 05 08, έφτιαξα τις αιτήσεις αλλά :evil: η αρμόδιος υπάλληλος που φτιάχνει τις επιταγες έλειπε γιάτί ήταν άρρωστη και κανείς άλλος δεν ήξερε να το κάνει,30 ατομα προσωπικό!!! :twisted: Στον καίνε ή όχι τον σκληρό σου δίσκο??? Μου είπαν να πάω απο δευτέρα και μια που όλα είναι έτοιμα δεν θα καθυστερίσω :!: Δεν έκανα φασαρία γιατί μου ελειπαν και 2 χαρτιά και έτσι και αλλιώς θα ξαναπήγενα για να φτιάξω το βιβλιάριο απο 1 -12. Μου ζήτησαν και δεν είχα μαζί μου τις αποδείξεις που είχα πληρώσει τους μήνες απο τη γέννα και μετά και το βιβλιάριο ενσήμων για να το σφραγγισουν. Πάντως πήγα για να πάρω λεφτά και τελικά έδωσα και απο πάνω!!! ΑΘΑΝΑΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΔΗΜΟΣΙΟ!!! :mad:

line_flow_rose_beg_39_time_1210910400_text_ef20e1e3e3e5ebeff220eceff520e5e9ede1e9.gifglitterfy-flpbk1413103811423734.gif
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για το ενδιαφέρον.

Η αλήθεια είναι ότι καλύτερα να πάω σε έναν δικηγόρο που είναι ενήμερος για τα ασφαλιστικά θέματα και να το ψάξω περισσότερο,γιατί έτσι και κατά το παρελθόν δεν ήμουνα πολύ ενημερωμένη και έκανα την χαζομάρα και ήμουνα ασφαλισμένη σε 2 ταμεία συγχρόνως και φυσικά πλήρωνα διπλές εισφορές.

Αν ανήκεις στους νέους ασφαλισμένους (πρώτη ασφάλιση μετά το 1993) και πληρώσεις από λάθος εισφορές και στο ΤΕΒΕ ενώ πχ ήσουν και στο ΙΚΑ, κάνεις αίτηση και σου επιστρέφουν τα χρήματα. Κάποια στιγμή βέβαια παραγράφονται, δεν ξέρω σε πόσα χρόνια. Αυτό πρέπει να σου το έχουν πει στο ΤΕΒΕ. Παίρνει κάμποσο καιρό αλλά επιστρέφονται.

Link to comment
Share on other sites

Να σας ρωτησω κατι ασχετο ?

Εγω δεν δουλευω αλλα ο αντρας μου ειναι ασφαλισμενος στο ΤΕΒΕ και ειμαι ασφαλισμενη σ΄αυτον.

Μηπως ο αντρας μου δικαιουτε την 50% μειωση των εισφορων?

3lSop2.png

 

DUvpp2.png

Link to comment
Share on other sites

Να σας ρωτησω κατι ασχετο ?

Εγω δεν δουλευω αλλα ο αντρας μου ειναι ασφαλισμενος στο ΤΕΒΕ και ειμαι ασφαλισμενη σ΄αυτον.

Μηπως ο αντρας μου δικαιουτε την 50% μειωση των εισφορων?

 

Απ οτι ξερω ειναι μονο για τις αμεσα ασφαλισμενες στο ΤΕΒε

4

Link to comment
Share on other sites

Να σας ρωτησω κατι ασχετο ?

Εγω δεν δουλευω αλλα ο αντρας μου ειναι ασφαλισμενος στο ΤΕΒΕ και ειμαι ασφαλισμενη σ΄αυτον.

Μηπως ο αντρας μου δικαιουτε την 50% μειωση των εισφορων?

 

Απ οτι ξερω ειναι μονο για τις αμεσα ασφαλισμενες στο ΤΕΒε

 

Σε ευχαριστω για την απαντηση το φανταστικα αλλα ειχα μια μικρη ελπιδα.

3lSop2.png

 

DUvpp2.png

Link to comment
Share on other sites

 

Σε ευχαριστω για την απαντηση το φανταστικα αλλα ειχα μια μικρη ελπιδα.

 

Παρακαλω, δεν κανεις ομως και μια ερωτηση στο ΤΕΒΕ να εχεις το καεφαλι σου ησυχο???

4

Link to comment
Share on other sites

για τις μειωμενες εισφορες, να δεν κανεις εσυ την αιτηση, αυτοι κανουν την παπια!

τους ρωτησα και καλα οταν γεννησουμε δε μπορειτε να το ξερετε? και η απαντηση ηταν οτι δεν ξερουν αν ειναι αμεσα ασφαλισμενη!!!!

 

οποτε διαδωστε το για να τους φαμε οτι μπορουμε :lol:

 

και ΝΑΙ με την καισαρικη και πανω απο 3 μερες νοσηλεια δινουν κατι της παραπανω!!!! αλλα μη τρομαξετε , της ταξης των 100 ευρω ειναι περιπου και πολλα λεω!!!! :lol:

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

για τις μειωμενες εισφορες, να δεν κανεις εσυ την αιτηση, αυτοι κανουν την παπια!

τους ρωτησα και καλα οταν γεννησουμε δε μπορειτε να το ξερετε? και η απαντηση ηταν οτι δεν ξερουν αν ειναι αμεσα ασφαλισμενη!!!!

 

οποτε διαδωστε το για να τους φαμε οτι μπορουμε :lol:

 

 

αυριο κιολας θα παω τεβε!!!

αραγε ισχυει και αναδρομικα???λεω τωρα..θα ρωτησω αυρο και θα σας ενημερωσω..

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον πηγα σημερα τεβε τρικαλων και εκανα την ρυθμιση περιμενα μια ωρα να μου την κανει ο υπαλληλος αλλα τελικα τα καταφερε το αποτελεσμα ειναι το εξης¨

Ειμαι ασφαλισμενη εδω και 3 χρονια οπου πληρωνω 171,64

το μηνα δηλαδη το διμηνο 343,20 με την ρυθμιση μου εβγαλαν να πληρωσω 256 ευρω δηλαδη 87 ευρω το κερδος τον μηνα 44 περιπου ευρω

Την στιγμη που ο ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΚΛΑΔΟΥ ΣΥΝΤΑΞΗΣ στην κατηγορια μου ειναι 116,12 με 50% εκπτωση 58,06 γιατι μου εβγαλαν 44 ευρω το μηνα

Link to comment
Share on other sites

Την στιγμη που ο ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΚΛΑΔΟΥ ΣΥΝΤΑΞΗΣ στην κατηγορια μου ειναι 116,12 με 50% εκπτωση 58,06 γιατι μου εβγαλαν 44 ευρω το μηνα

 

Διάβασε τις δημοσιεύσεις μου στην προηγούμενη σελίδα και αν έχεις απάντηση πες την και σε μας να την ξέρουμε.

12357111317192329313741...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...