Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

πολλες γυναικες επιλεγουν και κατα την γνωμη μου καλα κανουν να καθονται και να μεγαλωνουν τα παιδια τους και ο συζυγος να κουβαλαει το χρημα..οποτε αυτες δεν θα ειχαν κανενα προβλημα να λενε τα παιδια τους στρουμφακια αρκει να καθονται και να απολαμβανουν τα προνομια του ¨κανω την παπια και περναω καλα"

Demi θα πρέπει να ξέρεις και εσύ ότι οι μητέρες που κάθονται στο σπίτι και μεγαλώνουν τα παιδιά τους (αφιλοκερδώς) κουράζονται εξίσου. (Σκέψου μόνο πόσο πληρώνουμε τις baby sitter...) Το σχόλιό σου το βρίσκω ατυχές, παρεξηγήσιμο, και μακριά απ' την πραγματικότητα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 358
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

οχι δεν το ειπα για να παρεξηγηθει κανεις αλλωστε δηλωνω οτι αν μπορουσα θα ηθελα να μεινω σπιτι και να μεγαλωσω το παιδι μου και σαφως η μανες που μεγαλωνουν παιδια κουραζονται πολυ ..δεν διαφωνησα σε αυτο...συμφωνω απολυτα.

Link to comment
Share on other sites

να σας πω κατι, νομιζω οτι υπαρχουν δυο κατηγοριες στις γυναικες που καθονται σπιτι

 

1) μεγαλωνουν τα παιδια με ολη την διαθεση να τους προσφερουν το καλυτερο,ασχολουνται ολη μερα μαζι τους και παραλληλα εχουν και το σπιτι,μερικες απο αυτες θα θελαν να συνεχιζουν να δουλευουν αλλα βαζουν πανω απο τον εαυτο του το παιδι.

 

2) εχουν το παιδι σαν δικαιολογια για να σταματησουν την δουλεια,

το γραφουν σε σταθμο χωρις να υπαρχει λογος αφου ειναι σπιτι,αλλα ετσι εχουν χρονο για καφεδακι.

 

εχω βαλει τα δυο ακρα πιστευω οτι υπαρχουν και πολλες ενδιαμεσες καταστασεις :wink:

Link to comment
Share on other sites

να σας πω κατι, νομιζω οτι υπαρχουν δυο κατηγοριες στις γυναικες που καθονται σπιτι

 

1) μεγαλωνουν τα παιδια με ολη την διαθεση να τους προσφερουν το καλυτερο,ασχολουνται ολη μερα μαζι τους και παραλληλα εχουν και το σπιτι,μερικες απο αυτες θα θελαν να συνεχιζουν να δουλευουν αλλα βαζουν πανω απο τον εαυτο του το παιδι.

 

2) εχουν το παιδι σαν δικαιολογια για να σταματησουν την δουλεια,

το γραφουν σε σταθμο χωρις να υπαρχει λογος αφου ειναι σπιτι,αλλα ετσι εχουν χρονο για καφεδακι.

 

εχω βαλει τα δυο ακρα πιστευω οτι υπαρχουν και πολλες ενδιαμεσες καταστασεις :wink:

 

 

καλά τα λές .........αλλά άσχετο με το επίθετο του παιδιού............. :lol::lol::lol:

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

να σας πω κατι, νομιζω οτι υπαρχουν δυο κατηγοριες στις γυναικες που καθονται σπιτι

 

1) μεγαλωνουν τα παιδια με ολη την διαθεση να τους προσφερουν το καλυτερο,ασχολουνται ολη μερα μαζι τους και παραλληλα εχουν και το σπιτι,μερικες απο αυτες θα θελαν να συνεχιζουν να δουλευουν αλλα βαζουν πανω απο τον εαυτο του το παιδι.

 

2) εχουν το παιδι σαν δικαιολογια για να σταματησουν την δουλεια,

το γραφουν σε σταθμο χωρις να υπαρχει λογος αφου ειναι σπιτι,αλλα ετσι εχουν χρονο για καφεδακι.

 

εχω βαλει τα δυο ακρα πιστευω οτι υπαρχουν και πολλες ενδιαμεσες καταστασεις :wink:

 

 

καλά τα λές .........αλλά άσχετο με το επίθετο του παιδιού............. :lol::lol::lol:

 

συμφωνω.....παρασυρομαι ευκολα :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω δεν μπήκα καν στην σκέψη , για το πιο επίθετο πρέπει να έχει το παιδί μας , το θεώρησα αυτονόητο πως θα έχει το επίθετο του άντρα μου. :D

 

όπως θεωρώ αυτονόητο μεγαλώνοντας να ξέρει πως την μαμα του την λένε Αφροδιτη Δ...... και οχι Αφροδίτη Π......

 

και όπως εννοείτε ότι το δικό μου επίθετο δεν άλλαξε μετα τον γάμο! :wink:

 

και όπως εννοείτε πως στο κουδούνι του σπιιτού μας λέει Αφροδίτη Δ....

και Κων/νος Π...... :wink:

 

Με κάλυψες απόλυτα :P Παντα και παντου χρησιμοποιω το δικό μου επίθετο... Μόνο στο μαιευτηριο με φώναζαν με το επίθετο του άντρα μου και μου φαινοταν περίεργο :lol:

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

εγω δεν μπήκα καν στην σκέψη , για το πιο επίθετο πρέπει να έχει το παιδί μας , το θεώρησα αυτονόητο πως θα έχει το επίθετο του άντρα μου. :D

 

όπως θεωρώ αυτονόητο μεγαλώνοντας να ξέρει πως την μαμα του την λένε Αφροδιτη Δ...... και οχι Αφροδίτη Π......

 

και όπως εννοείτε ότι το δικό μου επίθετο δεν άλλαξε μετα τον γάμο! :wink:

 

και όπως εννοείτε πως στο κουδούνι του σπιιτού μας λέει Αφροδίτη Δ....

και Κων/νος Π...... :wink:

 

Με κάλυψες απόλυτα :P Παντα και παντου χρησιμοποιω το δικό μου επίθετο... Μόνο στο μαιευτηριο με φώναζαν με το επίθετο του άντρα μου και μου φαινοταν περίεργο :lol:

 

Εγώ έκανα ολόκληρο θέμα για αυτό, μέχρι που το εμπέδωσαν!

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν μπήκα καν στην σκέψη , για το πιο επίθετο πρέπει να έχει το παιδί μας , το θεώρησα αυτονόητο πως θα έχει το επίθετο του άντρα μου. :D

 

όπως θεωρώ αυτονόητο μεγαλώνοντας να ξέρει πως την μαμα του την λένε Αφροδιτη Δ...... και οχι Αφροδίτη Π......

 

και όπως εννοείτε ότι το δικό μου επίθετο δεν άλλαξε μετα τον γάμο! :wink:

 

και όπως εννοείτε πως στο κουδούνι του σπιιτού μας λέει Αφροδίτη Δ....

και Κων/νος Π...... :wink:

 

Με κάλυψες απόλυτα :P Παντα και παντου χρησιμοποιω το δικό μου επίθετο... Μόνο στο μαιευτηριο με φώναζαν με το επίθετο του άντρα μου και μου φαινοταν περίεργο :lol:

 

Εγώ έκανα ολόκληρο θέμα για αυτό, μέχρι που το εμπέδωσαν!

 

εμένα και στο μαιετήριο με έλεγα με το επίθετο μου .... αλλα το "βραχιολάκι" στο χερι του μωρού απο την πρώτη στιγμή που γεννήθηκε έγραφε το επίθετο του μπαμπά ! :D:lol:8)

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

εφόσον κορίτσια είσαστε τόσο χειραφετημενες εγώ σας πρότεινα να έχει μόνο το δικό σας επίθετο το παιδί. Γιατί μετά αρχίζουν και άλλα προβήματα με τα δύο επίθετα!!

πχ ποιο θα μπει πρώτο και ποιο δεύτερο

στο σχολείο θα μπει στο τμήμα 1 από α-κ ή στο 3 από τ-ω!!!:lol::lol::lol:

είπαμε..... αλλά.....!!!

η ισότητα δεν ξεκινάει από εκεί, δείτε το ποιο σοβαρά. τα προβλήματά μας είναι άλλα!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και το ξερω οτι ζουμε στην Ελλαδα, αλλα καποτε στην Ελλαδα η γυναικα πηγαινε διπλα στο γαιδουρι και ο αντρας πανω, εχεις δει καμια γυναικα να περπαταει διπλα απο το αμαξι??

 

όσο για το γαιδουράκι biky μου, αλλοίμονο αν είμασταν ακόμη εκεί!!

Link to comment
Share on other sites

και το ξερω οτι ζουμε στην Ελλαδα, αλλα καποτε στην Ελλαδα η γυναικα πηγαινε διπλα στο γαιδουρι και ο αντρας πανω, εχεις δει καμια γυναικα να περπαταει διπλα απο το αμαξι??

 

όσο για το γαιδουράκι biky μου, αλλοίμονο αν είμασταν ακόμη εκεί!!

 

το ιδιο μπορει να λενε τα παιδια των παιδιων μας για το θεμα επιθετο :wink::D

Link to comment
Share on other sites

εφόσον κορίτσια είσαστε τόσο χειραφετημενες εγώ σας πρότεινα να έχει μόνο το δικό σας επίθετο το παιδί. Γιατί μετά αρχίζουν και άλλα προβήματα με τα δύο επίθετα!!

πχ ποιο θα μπει πρώτο και ποιο δεύτερο

στο σχολείο θα μπει στο τμήμα 1 από α-κ ή στο 3 από τ-ω!!!:lol::lol::lol:

είπαμε..... αλλά.....!!!

η ισότητα δεν ξεκινάει από εκεί, δείτε το ποιο σοβαρά. τα προβλήματά μας είναι άλλα!!

 

Μόνο για μένα να μιλήσω γιατί νομίζω το θέμα έχει ξεφύγει λιγάκι.

 

Δεν είμαι σε καμιά κούρσα ανταγωνισμού με το σύντροφο μου και δεν με ενδιαφέρει πιο θα μπει πρώτο. Εγώ μόνη μου έβαλα το δικό του πρώτο.

 

Αναγνώριση από την πολιτεία και την κοινωνία θέλω και όχι ανταγωνισμό μέσα στο σπίτι μου.

 

Εύχομαι να έγινα σαφής. :wink:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θυμάμαι ότι με όλα τα χαρτιά πριν το γάμο , δηλώσαμε και ποιό θα έιναι το επώνυμο των παιδιών.Άρα η επιλογή απο την Πολιτεία δίνεται και έιναι θέμα του ζευγαριού τι θα αποφασίσει τελικά. :D:D:D:D

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

Αναγνώριση από την πολιτεία και την κοινωνία θέλω και όχι ανταγωνισμό μέσα στο σπίτι μου.

 

Εύχομαι να έγινα σαφής. :wink:

 

Nepheli μου αυτό μπορεί να μην γίνει ποτέ. Η κοινωνία και η πολιτεία είναι άδικη. Η πολιτεία πρέπει να στηρίξει τις γυναίκες σε σοβαρότατα ζητήματα και δεν το κάνει. Το επίθετο είναι το λιγότερο. (Αν και νομίζω πως έχεις επιλογή στην βάπτιση). Τι νόημα θα έχει να έχει το παιδί το επίθετό σου και κατά τα άλλα να σε υποβιβάζει στην εργασία, στην μητρότητα, στο ασφαλιστικό, στα επιδόματα... :?

Ας αναγνωρίζουν οι σύζυγοι και οι οικογένειές μας το έργο μας ως γυναίκες και μητέρες και όλα καλά. Μια ιδέα είναι όλα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αναγνώριση από την πολιτεία και την κοινωνία θέλω και όχι ανταγωνισμό μέσα στο σπίτι μου.

 

Εύχομαι να έγινα σαφής. :wink:

 

Nepheli μου αυτό μπορεί να μην γίνει ποτέ. Η κοινωνία και η πολιτεία είναι άδικη. Η πολιτεία πρέπει να στηρίξει τις γυναίκες σε σοβαρότατα ζητήματα και δεν το κάνει. Το επίθετο είναι το λιγότερο. (Αν και νομίζω πως έχεις επιλογή στην βάπτιση). Τι νόημα θα έχει να έχει το παιδί το επίθετό σου και κατά τα άλλα να σε υποβιβάζει στην εργασία, στην μητρότητα, στο ασφαλιστικό, στα επιδόματα... :?

Ας αναγνωρίζουν οι σύζυγοι και οι οικογένειές μας το έργο μας ως γυναίκες και μητέρες και όλα καλά. Μια ιδέα είναι όλα.

 

Συμφωνώ.

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θυμάμαι ότι με όλα τα χαρτιά πριν το γάμο , δηλώσαμε και ποιό θα έιναι το επώνυμο των παιδιών.Άρα η επιλογή απο την Πολιτεία δίνεται και έιναι θέμα του ζευγαριού τι θα αποφασίσει τελικά. :D:D:D:D

 

Συμφωνώ επίσης.

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites

Αναγνώριση από την πολιτεία και την κοινωνία θέλω και όχι ανταγωνισμό μέσα στο σπίτι μου.

 

Εύχομαι να έγινα σαφής. :wink:

 

Nepheli μου αυτό μπορεί να μην γίνει ποτέ. Η κοινωνία και η πολιτεία είναι άδικη. Η πολιτεία πρέπει να στηρίξει τις γυναίκες σε σοβαρότατα ζητήματα και δεν το κάνει. Το επίθετο είναι το λιγότερο. (Αν και νομίζω πως έχεις επιλογή στην βάπτιση). Τι νόημα θα έχει να έχει το παιδί το επίθετό σου και κατά τα άλλα να σε υποβιβάζει στην εργασία, στην μητρότητα, στο ασφαλιστικό, στα επιδόματα... :?

Ας αναγνωρίζουν οι σύζυγοι και οι οικογένειές μας το έργο μας ως γυναίκες και μητέρες και όλα καλά. Μια ιδέα είναι όλα.

 

Ναι, με τη διαφορά ότι δεν μπορούμε να περιμένουμε όλα και όλοι να αλλάξουν γύρω μας και εμείς να μη κάνουμε τίποτα και να δεχόμαστε με απάθεια τα πάντα.

 

Επιλογή στη βάπτιση φυσικά και έχω...ποιος με αναγκάζει να κάνω κάτι αν δεν το θέλω;

Link to comment
Share on other sites

και γιατι να μην γινεται οικογενεια με το επιθετο της γυναικας? :lol:

εγω δεν αλλαξα επιθετο γιατι απο οταν γεννηθηκα ειμαι η βικυ Α.

γιατι ξαφνικα πρεπει να γινω η βικυ Β.? :roll:

και γιατι ο γιος μου να ειναι Β. αφου ειναι αποτελεσμα του Α.+Β. :lol:

Στις ανθρώπινες σχέσεις η τετράγωνη λογική και τα μαθηματικά χ+ψ=ω δεν έχουν και την καλύτερη εφαρμογή , μάλλον δημιουργούν περιτό ανταγωνισμό και κατά συνέπεια προβλήματα.

Την οικογένεια την βλέπω σαν μια συνδιαλλαγή συναισθημάτων κι έτσι πρέπει να μήνει.

Αν πριν τον γάμο συζητάμε για το τι θα γίνει όταν χωρίσουμε , ίσως είναι καλύτερα να μην παντρευτούμε , πόσο μάλλον να κάνουμε και παιδιά και να έχουμε και την έννοια του ονόματος.

Link to comment
Share on other sites

και γιατι να μην γινεται οικογενεια με το επιθετο της γυναικας? :lol:

εγω δεν αλλαξα επιθετο γιατι απο οταν γεννηθηκα ειμαι η βικυ Α.

γιατι ξαφνικα πρεπει να γινω η βικυ Β.? :roll:

και γιατι ο γιος μου να ειναι Β. αφου ειναι αποτελεσμα του Α.+Β. :lol:

Στις ανθρώπινες σχέσεις η τετράγωνη λογική και τα μαθηματικά χ+ψ=ω δεν έχουν και την καλύτερη εφαρμογή , μάλλον δημιουργούν περιτό ανταγωνισμό και κατά συνέπεια προβλήματα.

Την οικογένεια την βλέπω σαν μια συνδιαλλαγή συναισθημάτων κι έτσι πρέπει να μήνει.

Αν πριν τον γάμο συζητάμε για το τι θα γίνει όταν χωρίσουμε , ίσως είναι καλύτερα να μην παντρευτούμε , πόσο μάλλον να κάνουμε και παιδιά και να έχουμε και την έννοια του ονόματος.

 

χιουμορ εκανα :wink:

το τι κανει ο καθενας ειναι δικο του θεμα πιστευω,

εγω ειχα ξεκαθαρισει την θεση μου στον τομεα επιθετα-ονομα πολυ πριν τον γαμο μονο και μονο για να μην υπαρξουν παρεξηγησεις μετα

παντως ειμαι της αποψης οτι ειναι και ενας φορος τιμης προς εμενα να εχει και το δικο μου επιθετο το παιδι μου.

γιατι να τιμαμε μονο την οικογενεια του πατερα δεν το καταλαβαινω.....

Link to comment
Share on other sites

ήξερα ότι τα παιδιά μου μπορούν να έχουν και τα δύο επίθετα αλλά ειλικρινά δε με απασχόλησε ποτε το να πάρει το παιδί μου και το δικό μου επίθετο

ο λόγος μάλλον απλοϊκός σε ότι αφορά τον δικό μου τρόπο σκεψης πάντα...

 

το μόνο σίγουρο, είναι ότι το παιδί είναι δικό μου... αμφίβολος είναι ο πατέρας :lol: ας πάρει λοιπόν το όνομα ώστε να "κατοχυρωθεί"

ειλικρινά δε με ένοιαζε ποιο επώνυμο θα πάρει...

στο κουδούνι του σπιτιού μας υπάρχουν και τα δύο ονόματα... αρκεί αυτό για να μας βρίσκει ο πιτσαδόρος :lol:

με ένοιαζε το μικρό του όνομα κι αυτό που πήρε ήταν αυτό που ήθελα κι όχι κάποιου παππού

 

:D

Link to comment
Share on other sites

χιουμορ εκανα :wink:

το τι κανει ο καθενας ειναι δικο του θεμα πιστευω,

εγω ειχα ξεκαθαρισει την θεση μου στον τομεα επιθετα-ονομα πολυ πριν τον γαμο μονο και μονο για να μην υπαρξουν παρεξηγησεις μετα

παντως ειμαι της αποψης οτι ειναι και ενας φορος τιμης προς εμενα να εχει και το δικο μου επιθετο το παιδι μου.

γιατι να τιμαμε μονο την οικογενεια του πατερα δεν το καταλαβαινω.....

biky το ότι έκανα παράθεση το δικό σου ποστ ήταν βολικό μιας κι έστω χαριτολογώντας έβαλες το θέμα με μαθηματικούς συμβολισμούς.

Θα μπορούσα να παραθέσω και άλλα αποσπάσματα απ' όσους έχουν γράψει έως τώρα αλλά δεν χρειάζεται.......το δικό σου ήταν το καλύτερο :lol: και το πιο βολικό :wink:

 

Αν ανατρέξετε σε θέματα που έχουν συζητηθεί σε αυτό εδώ το 4ρουμ κι έχουν να κάνουν με την επιλογή του μικρού ονόματος θα θυμηθείτε ότι έχει πέσει πολύ στεναχώρια και γκρίνια για το τι πρέπει να γίνει κάθε φορά.

Φαντασθείτε τώρα την γκρίνια εις διπλούν ........και για το επώνυμο δηλαδή.

 

Δεν λέω , θεωρητικά ριγμένες είναι οι γυναίκες που παραδοσιακά έχουν τον δεύτερο λόγο σε ονοματεπώνυμο.

Η παραδόσεις όμως πάντα εξυπηρετούσαν κάτι βαθύτερο πέρα από αυτό που επιφανειακά όλοι βλέπουμε.

 

40 μέρες για την λεχώνα να μην βγει από το σπίτι.

Τελικά την προστάτευε από τις εξωτερικές χειρονακτικές εργασίες , και κοβόταν ο βήχας σε οποιονδήποτε σκεφτόταν να ζητήσει κάτι παραπάνω από την λεχώνα. Θυμάται καμιά σας ότι έπρεπε να φύγεις μέρα από το σπίτι της λεχώνας ( αν είχες πάει επίσκεψη) για πιο λόγο άραγε.......μα για να την αφήσουμε επιτέλους ήσυχη να συμμαζευτεί και να ξεκουραστεί.

 

Τελικά θέλω να πω πως μέσα από τις παραδόσεις αρκετά πράγματα είναι σοφά ρυθμισμένα έτσι ώστε να αποφεύγονται οι πολλές συγκρούσεις.

 

Θα μπορούσε να ήταν το επώνυμο της γυναίκας , δεν διαφωνώ ,............. αλλά δεν είναι , και για να γίνει θα πρέπει να περάσουν πολλά χρόνια για να γίνει . Ίσως όχι τόσα όσα χρειάστηκε για να καθιερωθεί του άντρα , αλλά σκέφτομαι ότι θα είναι πολλά.

 

Βέβαια κάποια πράγματα επιταχύνονται με την μέθοδο της επανάστασης , όπου εκεί έχουμε λαβωμένους σκοτωμένους , όποιος νομίζει λοιπόν ας βαρέσει μπουνιά στο μαχαίρι και η ιστορία θα τον κατατάξει κάπου.

Link to comment
Share on other sites

εχεις απόλυτο δίκιο almak!! Έτσι είναι τα πράγματα, πολλές φορές οι παραδόσεις δημιουργούνται για να μην υπάρχουν οι προστριβές.

Όπως συμφωνώ και με την μαμά του Ωρίων, έχει και εκείνη δίκιο. Τελικά δεν υπάρχει λόγος να επικρατούν αντιρρήσεις στο ζευγάρι, μιας και ξέρουμε ότι το μεγαλυτερο ποσοστό των αντρών έχει την επιθυμιά το όνομα να εξαρτάται από εκείνους. Ευτυχώς και σε μένα το ίδιο συνέβει, ναι μεν κράτησε το επίθετο αλλά όσο αφορά το όνομα, οι συνθήκες βόλεψαν να μείνουμε όλοι ευχαριστημένοι!!

εκτός της γιαγιάς :twisted: χαχαχαχα!! βεβαίως!! :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Μιλαμε για το "δικο" μας επώνυμο, αλλα κι αυτο πόσο δικο μας είναι? Στην πραγματικοτητα είναι το επώνυμο του πατέρα μας, στη γενική - αρα απο μονο του το επώνυμό μας υποδηλώνει ότι "ανηκουμε" σε καποιον (δεν ξερω αν το διατυπωνω σωστα) , ειμαστε η Ταδε του Ταδε...

Τι θελω να πω.. όλα αυτα είναι κοινωνικές συμβάσεις, για μενα άνευ σημασίας...

Οπως ανευ σημασιας είναι τελικα και όλες αυτες οι ιστορίες με το όνομα του παιδιου, εχω την αίσθηση ότι πολλες φορες δημιουργείται θεμα χωρις πραγματικά σοβαρό λόγο, μονο και μονο γιανα φανει ποιος έχει το πανω χερι στη σχεση συζυγων ή νύφης/γαμπρου και πεθερικών - και το αποτέλεσμα είναι να έχουμε γεμισει πιτσιρίκια με παραξενα σύνθετα ονόματα για να μείνουν όλοι ευχαριστημένοι. Έχει νόημα όλο αυτο???

Link to comment
Share on other sites

Μιλαμε για το "δικο" μας επώνυμο, αλλα κι αυτο πόσο δικο μας είναι? Στην πραγματικοτητα είναι το επώνυμο του πατέρα μας, στη γενική - αρα απο μονο του το επώνυμό μας υποδηλώνει ότι "ανηκουμε" σε καποιον (δεν ξερω αν το διατυπωνω σωστα) , ειμαστε η Ταδε του Ταδε...

Τι θελω να πω.. όλα αυτα είναι κοινωνικές συμβάσεις, για μενα άνευ σημασίας...

Οπως ανευ σημασιας είναι τελικα και όλες αυτες οι ιστορίες με το όνομα του παιδιου, εχω την αίσθηση ότι πολλες φορες δημιουργείται θεμα χωρις πραγματικά σοβαρό λόγο, μονο και μονο γιανα φανει ποιος έχει το πανω χερι στη σχεση συζυγων ή νύφης/γαμπρου και πεθερικών - και το αποτέλεσμα είναι να έχουμε γεμισει πιτσιρίκια με παραξενα σύνθετα ονόματα για να μείνουν όλοι ευχαριστημένοι. Έχει νόημα όλο αυτο???

 

 

Δεν θα μπορούσες να το διατυπώσεις καλύτερα.....

 

Συμφωνώ.... :)

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...