Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Έχετε δώσει στο μπεμπέ σας το επώνυμο του μπαμπά? Υπάρχει κάποια που έδωσε και το δικό της?

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 358
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • almak

    almak 12 δημοσιεύσεις

  • biky

    biky 11 δημοσιεύσεις

  • Nantia

    Nantia 9 δημοσιεύσεις

  • lenagr1

    lenagr1 8 δημοσιεύσεις

Σύνελθε βρε Νικούλα μου. Εννοείται ότι θα δώσεις το επώνυμο του άντρα σου. Μην σκοτουριάζεις το μυαλουδάκι σου με τέτοια. Θα μας απαντήσεις πού θα γεννήσεις;

Link to comment
Share on other sites

Αριθμό δωματίου ? :oops: Μα δεν ξέρω ακόμα :o

 

ΑΛΛΑ ΤΑ ΛΟΥΛΟΥΔΙΑ ΜΟΥ ΤΑ ΘΕΛΩ (η ψωνάρα)...

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοίτα του άντρα μου είναι μακράν πιό ωραίο από το δικό μου .... και να θελα να κάνω κόνξες δεν με παίρνει....που πας ωρε με αυτο΄το επίθετο??????

 

έχε χάρη που δεν θέλω να δίνω στοιχεία αλλά θα σας το πώ απο κοντά!!!

Link to comment
Share on other sites

Το επίθετο στα παιδία δινεται τη μέρα του γάμου (ειτε ειναι θρησκευτικός είτε πολιτικός) ενώ τα παιδιά εκτός γάμου μπορούν να πάρουν του πατέρα (μολις τα αναγνωρίσει) αλλιώς υποχρεωτικά της μητέρας. Εμενα θα παρει του πατέρα του, αλλα όλα τα άλλα (ματια, μύτη, χειλη,) συμφωνησαμε να τα πάρει από εμένα :)

Link to comment
Share on other sites

Το επίθετο στα παιδία δινεται τη μέρα του γάμου (ειτε ειναι θρησκευτικός είτε πολιτικός) ενώ τα παιδιά εκτός γάμου μπορούν να πάρουν του πατέρα (μολις τα αναγνωρίσει) αλλιώς υποχρεωτικά της μητέρας. Εμενα θα παρει του πατέρα του, αλλα όλα τα άλλα (ματια, μύτη, χειλη,) συμφωνησαμε να τα πάρει από εμένα :)

 

Χι χι χι! Πάρτε κατί και από τα jumbo ντε.....!!

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βαλτο γρήγορα στη βαλίτσα του μαιευτηρίου. Α! και βρες επίσης τί δώρο θα ζητήσεις από τον Βαγγέλη. Κορίτσια ενωθείτε και βάλτε στη Νίκη θέματα ν'απασχολεί το μυαλό της.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

γειά σου, LOLTH πες μας περισσότερες λεπτομέρειες για αυτό, για το σκεπτικό σου καθώς και τι αφορούν οι αντιδράσεις σε αυτό.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο, LOLTH, το δηλωνεις στο Ληξιαρχειο, όταν δηλωνεις το γάμο, έτσι δεν είναι? Μπράβο σας που τ'αποφασίσατε!

Αναρωτιέμαι, πέρα απο τις αντιδράσεις, υπάρχουν πρακτικά προβλήματα/θέματα που συναντάτε? Γιατι φαντάζομαι ειναι δυσκολο να το συνηθισει κανεις - εδω στα σχολεια και τους παιδικους σταθμους νομιζω όλες τις μαμαδες μας αποκαλουν με το επωνυμο του συζυγου, κι ας έχουμε κρατησει το δικό μας.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω δεν ηξερα οτι το δηλωνεις ακριβως μετα το γαμο οπότε οταν εκανα τον πολιτικο, με επιασαν απροετοιμαστη στο δημαρχειο και αυτος που μας παντρεψε εκανε στα τυπικα την ερωτηση "Ποιο επιθετο θα παρει το παιδι? Του πατερα φυσικα ε???"

Δεν ειχα σκοπο να πλακωθω μπροστα στα πεθερικα οπότε δεν μιλησα... Αν το ηξερα ομως θα το ειχα συζυτησει με τον αντρα μου, γιατι θα ηθελα να εχουν και το δικο μου επιθετο τα παιδια..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

το επιθετο το δηλωσαμε στο ληξιαρχειο, μια και καναμε πολιτικο γαμο, στον θρησκευτικο δεν ξερω τι γινεται....

απλα οτα μας ειπε τι επιθετο θα παρουν τα παιδια ειπαμε και τα δυο χωρις να το εχουμε συζητησει νωριτερα. το βρηκαμε τελειως φυσιολογικο.

βεβαια ο αντρας μου το εχει μετανιωσει λιγο τωρα λογω αντιδρασεων των δικων του αλλα δεν μπορει να κανει τιποτα :)

το χειροτερο ηταν στο νοσοκομειο που γεννησα που δεν θελανε να βαλουν το 2ο επιθετο. χαρακτηριστικα ειπαν "δεν ειναι σωστο". οι παπουδες παλι ειχαν την ιδια αντιδραση αλλα τους το ξεκοψα λεγοντας τους οτι δεν εχουν κανενα δικαιωμα να αλλαζουν το ονομα του δικου μου παιδιου και οτι δικαιωμα αποψης ειχαν οταν κανανε τα δικα τους παιδια απο εκει και πεα κανενα

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

και για τον θρησκευτικό γάμο όταν κάνεις τα χαρτιά για να παντρευτείς σε ρωτάνε πιο επίθετο θέλουμε να πάρουν τα παιδιά μας όταν γεννηθούν , εγώ έδωσα του άντρα μου γιατί εκείνος μου έδωσε το ελεύθερο να διαλέξω ότι όνομα θέλω για το πρώτο μας παιδί άσχετα αν είχαν φαγωθει οι δικοί του να βγάλω τον πεθερό μου (τον οποίο τελικά δεν έβγαλα και έβγαλα τον μπαμπά μου :):lol: χιχιχιχι (<--- σατανικο γέλιο)

Link to comment
Share on other sites

Κι εμάς μας πιάσαν απροετοίμαστους στο ληξιαρχείο. Μόνο που εγώ θεώρησα φυσιολογικό το παιδί να έχει το όνομα του άντρα μου, ενώ ο άντρας μου και τα δύο. Τελικά βάλαμε και τα δύο, αλλά το έχουμε μετανιώσει και κοιτάμε τώρα να τα αλλάξουμε. Ο λόγος; Ο κουμπάρος μας που δουλεύει στο ληξιαρχείο μας επιβεβαίωσε ότι με τα δύο επίθετα προκύπτουν διάφορα μπερδέματα στις υπηρεσίες. Θα πρέπει πάντα να δηλώνονται και τα δύο επίθετα και φαίνεται πως γενικά η Ελλάδα δεν είναι μαθημένη σε τέτοιου είδους δυσκολίες (άλλο πράγμα η Ισπανία που έχει εκπαιδευτεί αιώνες ως προς αυτό!).

Προσωπικά δεν μου άρεσε και το ηχητικό αποτέλεσμα με τα δύο επίθετα, οπότε ελπίζω να γίνει σύντομα η διαδικασία αλλαγής, να τελειώνουμε!

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν ηξερα οτι το δηλωνεις ακριβως μετα το γαμο οπότε οταν εκανα τον πολιτικο, με επιασαν απροετοιμαστη στο δημαρχειο και αυτος που μας παντρεψε εκανε στα τυπικα την ερωτηση "Ποιο επιθετο θα παρει το παιδι? Του πατερα φυσικα ε???"

Δεν ειχα σκοπο να πλακωθω μπροστα στα πεθερικα οπότε δεν μιλησα... Αν το ηξερα ομως θα το ειχα συζυτησει με τον αντρα μου, γιατι θα ηθελα να εχουν και το δικο μου επιθετο τα παιδια..

 

Dora μου κι εγώ έτσι την πάτησα!Είχα και 9 ζευγάρια μάτια να με κοιτάνε συν του Κώστα άλλο 1 συν του Αντιδήμαρχου ίσον 11 ζευγάρια ματια περιμεναν να απαντήσω ότι δεχομαι να πάρει η μικρή το επίθετο του Κωστάκη,αν και το δικό μου είναι πολύ καλύτερο!Ήμουν και με την κοιλιά τούμπανο(στο 6ο μηνα,αλλά φαινόμουν για 9!) και φορούσα και τακούνια,οπότε δεν θα μπορούσα να τρέξω σε περίπτωση που δεν δεχόμουν και με κυνηγούσαν όλοι! :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Dora μου κι εγώ έτσι την πάτησα!Είχα και 9 ζευγάρια μάτια να με κοιτάνε συν του Κώστα άλλο 1 συν του Αντιδήμαρχου ίσον 11 ζευγάρια ματια περιμεναν να απαντήσω ότι δεχομαι να πάρει η μικρή το επίθετο του Κωστάκη,αν και το δικό μου είναι πολύ καλύτερο!Ήμουν και με την κοιλιά τούμπανο(στο 6ο μηνα,αλλά φαινόμουν για 9!) και φορούσα και τακούνια,οπότε δεν θα μπορούσα να τρέξω σε περίπτωση που δεν δεχόμουν και με κυνηγούσαν όλοι! :lol::lol::lol:

 

Μια από τα ίδια, εγώ την πάτησα στις άδειες του γάμου στην εκκλησία. Και γω έχω σαφώς καλύτερο επιθετο από τον άντρα μου......πριν ξεκινήσουμε να βγαίνουμε τον κοροϊδευα κιόλας για το επίθετο και τώρα το λούζονται τα παιδιά μου...... :P

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειμαι της αποψης οτι τα παιδια παιρνουν το επιθετο του ανδρα!Δηλαδη σε εμας δεν τεθηκε καν το θεμα!ΚΑι αυτο ειναι καθαρα θεμα δικης μου επιλογης,δηλ δεν τσακωθηκαμε,δεν το συζητησαμε καν!Ειμαι λιγο παραδοσιακη σ'αυτο!

Αλλα υπαρχει λογος να παιρνει το παιδι 2 επιθετα;Δηλαδη επειδη θα εχει και τα 2 θα επιβεβαιωνει οτι ανηκει και στη μητερα;

pEmXp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ο Ιωάννης έχει και τα δύο επίθετα και το είχαμε δηλώσει στον ιερέα όταν πήγαμε να κλείσουμε την εκκλησία. Δεν έχουμε αντιμετωπίσει κανένα απολύτως πρόβλημα μέχρι τώρα (και τα δύο επίθετα είναι τρισύλλαβα), οι γονείς μας το δέχτηκαν με χαρά (ο σύζυγός μου είναι και μοναχοπαίδι) και ο Ιωάννης ποτέ δεν παραλείπει να αναφέρει και τα δύο, του φαίνεται πολύ φυσιολογικό να έχει το επίθετο του μπαμπά και της μαμάς :wink:

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τη Χριστίνα.. και φανταστειτε τωρα το παιδί μας που θα χει δύο επίθετα αυριο να παντρευτεί μια κοπέλα που θα χει αλλα δυο... τα παιδιά τους δηλαδή θα χουν ΤΕΣΣΕΡΑ????????????? :shock::shock::P

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τη Χριστίνα.. και φανταστειτε τωρα το παιδί μας που θα χει δύο επίθετα αυριο να παντρευτεί μια κοπέλα που θα χει αλλα δυο... τα παιδιά τους δηλαδή θα χουν ΤΕΣΣΕΡΑ????????????? :shock::shock::P

 

:lol::lol::lol: Σωστό!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...