Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πληροφορίες για Μεσσηνία..!!


souzy

Recommended Posts

Καλημέρα! Λέμε να πάμε επιτέλους διακοπές φέτος στο τέλος του μήνα! Μετά από διαβουλέυσεις "επιλέξαμε" Πεταλίδι Μεσσηνίας, αλλά δεν ξέρω τίποτα για αυτό. Μπορεί κάποιος/κάποια να μου δώσει πληροφορίες;; Αγχώνομαι για τα εξής: είναι μεγάλο το ταξίδι από Αθήνα; Είναι καλός ο δρόμος; Έχει κοντά παιδίατρο-νοσοκομείο; (αχρείαστα να είναι...). Γενικά είναι μέρος για έναν μπέμπη 4 μηνών;;; Ευχαριστώ! :D

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 135
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εχουμε πάει, είναι καλά.

Οι θάλασσες εκεί ειναι γενικά καθαρές και αβαθείς, για τον λόγο αυτλοόν στις γύρω περιοχές θα βρεις πολλές οικογένειες με μικρά και μεγάλα παιδιά.

 

Εμείς χρειαστήκαμε παιδίατρο τότε και πήγαμε στον νοσοκομείο της Κυπαρρισίας που έχει παιδιατρική κλινική με εναν μεγάλο σε ηλικία παιδίατρο ως Διευθύνοντα. Ηταν καλός σε γενικές γραμμές.

 

Σούπερ μάρκετ, αγορά, ταβένρες κλπ έχει αρκετά. Το τοπίο είναι καλό αλλά θα πρέπει να προσέχεις τις μέλισσες. Εμείς έιχαμε πάει Ιούλιο και ήταν γεμάτο.

 

ΠΙστεύω ότι είναι καλή η επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ζήσει στη Μεσσηνία και ως παιδί και πηγαίναμε συχνά διακοπές σε αυτά τα μέρη. Θα μου πεις έχουν περάσει πολλά χρόνια, αλλά όντως πιστεύω ότι είναι απ'τα καλύτερα μέρη για τα παιδιά. Οι θάλασσες είναι πάρα πολύ ωραίες, εγώ προτιμώ τη θάλασσα στη Φοινικούντα, σε μια παραλία πιο πέρα που έχει και μερικά κάμπινγκ.

 

Η απόσταση είναι βέβαια πρόβλημα, ιδιαίτερα με τόσο μικρό μωρό. Αλλά πιστεύω ότι αξίζει τον κόπο, οι θάλασσες εκεί είναι φανταστικές, είναι πολύ καλή επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα souzy,

 

λοιπον τι να σου πρωτοπω, ειμαι απο εκει και συγκεκριμενα απο τον Αγ. Αντρεα που ειναι 2 χωρια πιο κατω.

 

το ταξιδι μαζι με στασεις ειναι περιπου 4 ωρες, ο δρομος ειναι καλος, ευθεια μεχρι την Τριπολη και απο Μεγαλοπολη μεχρι Καλαματα εχει καποιες στροφες οχι αποτομες απλα εινα συνεχομενες ειναι περιπου 30 χλμ.

 

Νοσοκομειο εχει στην Καλαματα αλλα Παιδιατρο εχει και στην Μεσσηνη που ειναι λιγο πριν το Πεταλιδι. Φαρμακειο αν θυμαμαι καλα εχει.

 

Η θαλασσες ειναι πολυ καιλες και καθαρες οσο για ταβερνες, καφετεριες κλπ εχει αρκετα.

 

Εινια μερος για οικογενειες και πιστευω οτι θα σου αρεσει.

Το σημειο ευνοει και για κοντινες εξορμησης οπως Πυλο, Φοινικουντα, Μεθωνη.

 

Μην αγχωνεσαι θα περασετε τελεια, εμενα ο μπεμπης μου ειναι τωρα 10 μηνων και εχω κατεβει μεχρι τωρα 3 φορες δεν ειχε προβλημα γκρινιαζε μονο οταν πειναγε και οταν ζεστενοταν και εινα δυσκολο παιδι πιστεψε με.

 

Να περασετε τελεια..

 

Ποτε θα κατεβεις και που θα μεινετε αν επιτρεπεται?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Θα μείνουμε στο Αχλαδοχώρι, στο ξενοδοχείο Sunrise, το ξέρεις;

Αν όλα πάνε καλά, θα περάσουμε εκεί την τελευταία εβδομάδα του Ιουνίου :D

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι το ξερω, ειναι ενα συγκροτημα ξενοδοχειου που το εχουν Κυπριοι και ειναι 5 λεπτα με το αυτοκινητο πριν το Πεταλιδι.

ειναι ενας ολοκληρος λοφος, ειναι πολυ πολυ ωραιο ξενοδοχειο δεν υπαρχει περιπτωση να μην σου αρεσει εχει τα παντα εκει να κανεισ και εχει και δικια του παραλια, οτι και να σου πω ειναι λιγο ειναι τελοιο.

 

ειχα στειλει μια συναδελφο μου με παιδακι εκει περσι και εκανε διακοπες και μου ειπε τα καλυτερα και απο φαγητο και απο εξυπηρετηση.

 

εγω σε 15 μερες βαπτιζω τον μπεμπουλη μου στην Κορωνη και ηθελα να κανω εκει το τραπεζι αλλα τελικα κλεισαμε σε εναν φιλο τον γονιο μου με ταβερνα.

 

αν θες ποιαδηποτε βοηθεια να σου πω που να πας η οτι αλλο τελοςπαντων πεσμου ξερω το μερος απ εξω και ανακατωτα 28 χρονια εκει παω.

Link to comment
Share on other sites

Μπήκα και στο σάιτ του ξενοδοχείου!!!

Ουάουουου...

Εμείς με εισιτήρια κοινωνικού τουρισμού θα πάμε, πού να φανταστώ τέτοια χλιδή... :lol:

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Το καλοκαίρι πλησιάζει και καθ' ότι εγκυμονούσα με μωρό ψάχνουμε για μέρος για τις καλοκαιρινές μας διακοπές στη στεριά με πολύ καθαρές παραλίες. Πέρσυ δεν πήγα καθόλου διακοπές γιατί γέννησα τέλος Ιουλίου και δεν έκανα ούτε ένα μπάνιο οπότε φέτος το έχουμε πραγματικά ανάγκη. Μας έχουν προτείνει τη Φοινικούντα και ψάχνω να βρω δωμάτια κατά προτίμηση δίχωρα με κουζίνα για να μαγειρεύω για τη μπουμπού μου και αν γίνεται πάνω στη θάλασσα. Έχετε καμία πρόταση; Τι γνώμη έχετε για το μέρος, έχετε πάει; Ευχαριστώ!

.png

 

.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ

 

σου ευχομαι καταρχας με το καλο το καινουργειο μωρακι, τωρα για Φοινικουντα ειναι πολυ ωραια ΑΛΛΑ η θαλασσα που εχει ειναι με βοτσαλο και βαθενη αποτομα και επισης παρα πολυ κρυα ακομα και Αυγουστο δεν νομιζω οτι θα το ευχαριστιθει η μικρη σου ουτε και εσυ που εισαι εγκυος, η Μεθωνη που ειναι 10 χλμ απο εκει εχει παραλια με αμμο και ρηχη εκει ειναι καλυτερα οπως και η Κορωνη που εχει πιο μεγαλη παραλια απο την Μεθωνη με αμμο και ρηχη επισης.

επειδη ειμαι απο εκει θα σου προτεινα για την περιπτωση σου την Κορωνη θεωρω οτι θα βολευτεις καλυτερα και πειγαινεις για βολτα Φοινικουντα που εχει πολυ ωραιο φαγητο και οι αποστασεις ειναι κοντινες μεταξυ τους.

 

οτι αλλο θες ευχαριστως να βοηθησω.

Link to comment
Share on other sites

STAUROULA σ΄ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Δεν το ήξερα για την παραλία της Φοινικούντας. Ψάχνουμε και γενικότερα στην περιοχή και το βασικό μας πρόβλημα είναι να βρούμε δωμάτια/ξενοδοχείο πολύ κοντά σε παραλία με άμμο. Μια και είσαι από την περιοχή μήπως έχεις καμία πρόταση; Και πάλι ευχαριστώ!

.png

 

.png

Link to comment
Share on other sites

λοιπον για κορωνη σου παραθετω αυτη την διευθυνση εχει πολλα ξενοδοχεια και ενοικοιαζομενα δωματια

 

http://www.hotelsandrooms.gr/index.php?o=4222&s=1#Pages

 

η παραλια της Κορωνης λεγεται Ζαγκα αλλα ειναι ολα πολυ κοντα μεταξυ τους δεν θα εχεις προβλημα για μετακινηση.εχει απιστευτα σοκακια, καλο φαι, ωραια θαλασσα και πολυ ωραια κοντινα μερη να πας.

Link to comment
Share on other sites

παρε τηλεφωνο δεν θα βρεις φωτογραφιες,αν ειχα δει το μυνημα σου νωριτερα θα σου ε βγαζα εγω μερικες απο καποια ξενοδοχεια καθοτι ημουνα εκει το τριημερο.καλυτερα επελεξε καποιο ηστην παραλια η μεσα στο κεντρο, υπαρχουν και καποια κοντα στην παραλια του μεμη που ειναι προεκταση του Ζαγκα αλλα θα θες αυτοκινητο για να κατεβεις στο κεντρο (μιλαμε για αποσταση 5 λεπτων με το αυτοκινητο βεβαια) απλα αυτα στου Μεμη ειναι πιο υσηχα.

Link to comment
Share on other sites

Καλά εγώ σε άλλη Φοινικούντα πήγα; (sorry κιόλας βρε Σταυρούλα). Μιλάμε για φοβερό μέρος για οικογένεια (γιατί άμα πας ελεύθερος κάνεις χαρακίρι από τη βαρεμάρα).

Εμείς πήγαμε πέρσυ που ο μικρός ήταν ενός χρόνου. Το δωμάτιο δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο αλλά ήταν μεγάλο, με κουζίνα, καθαρό, με αυλή και σε καλή τιμή (60€). Η θάλασσα στα 150 μέτρα και πολύ καλή-βότσαλο εγώ δεν είδα, απλά πιο χοντρή άμμο. Οι ταβέρνες, τα mini market κλπ δίπλα μας, γενικά μείναμε μια βδομάδα και στο αμάξι μπήκαμε μία για να πάμε και μία για να φύγουμε.

Δυστυχώς δεν θυμάμαι να σου πω πως λέγανε το ξενοδοχείο αλλά όλα μέσα στο χωριό πάνω κάτω το ίδιο είναι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Stauroula και Evita ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Η αλήθεια είναι ότι έχω μπερδευτεί, μήπως έχει περισσότερες από μια παραλίες η Φοινικούντα; :-) Evita μήπως έχεις τηλέφωνο από τα ενοικιαζόμενα που έμεινες;

.png

 

.png

Link to comment
Share on other sites

Και γω στην Κορώνη έχω εξοχικό και πάω συνέχεια. Η παραλία της Φοινικούντας μπροστά στο χωριό δεν λέει. Εσύ πότε θέλεις να πας? Καλύτερα να κλείσεις έγκαιρα γιατί τον Αύγουστο βρίσκεις δύσκολα δωμάτιο. Πάντως η Φοινικούντα έχει καλύτερη τουριστική υποδομή και περισσότερες επιλογές (παραλίες κατά μήκος πηγαίνοντας προς Μεθώνη)αλλά η Κορώνη είναι πιο γραφική.

Link to comment
Share on other sites

...πάντως εμάς κάτι φίλοι μας πρότειναν και ήδη έχουμε κλείσει για Φοινικούντα!!!

 

Καινούργια δωμάτια που έχουν και κουζίνα (από βραστήρα μέχρι κατσαρόλα), θάλασσα μπροστά η οποία είναι και ρηχή...

 

...τί στο καλό?

Link to comment
Share on other sites

ποτε δεν ειπα οτι η Φοινικουντα δεν ειναι ωραια ειναι πολυ ωραια και εμενα προσωπικα μου αρεσει και περισσοτερο απο την Μεθωνη απλα εγω αυτο που λεω ειναι οτι η θαλασσα ειναι πιο κρυα σε σχεση με Κορωνη και οτι ειναι βαθια απλα η Κορωνη εχει μονο αμμο και ειναι αβαθη που το θεωρω καλυτερα για παιδια ειναι και πιο γραφικη οπως λεει και η linav, σε φαγητο δεν παιζεται η Φοινικουντα οπου θες εσυ πας υοτως η αλλος αυτα ειναι κοντα μεταξη τους οποτε οπου και να κλεισεις σιγουρα θα πας σε ολα

Link to comment
Share on other sites

patousaki μήπως θα μπορούσες να μου πεις το όνομα από τα δωμάτια που κλείσατε; Θέλουμε να πάμε Αύγουστο και φοβάμαι ότι θα δυσκολευτούμε να κλείσουμε. Έχω βρει διάφορα στο internet αλλά δεν μπορώ να καταλάβω αν πράγαμτι είναι πάνω στη θάλασσα. Και όποιος άλλος έχεις καποια πρόταση για την περιοχή.

.png

 

.png

Link to comment
Share on other sites

patousaki μήπως θα μπορούσες να μου πεις το όνομα από τα δωμάτια που κλείσατε; Θέλουμε να πάμε Αύγουστο και φοβάμαι ότι θα δυσκολευτούμε να κλείσουμε. Έχω βρει διάφορα στο internet αλλά δεν μπορώ να καταλάβω αν πράγαμτι είναι πάνω στη θάλασσα. Και όποιος άλλος έχεις καποια πρόταση για την περιοχή.

 

Θα σου το πω κάποια στιγμή το απόγευμα, που θα μιλήσω με τη φιλενάδα μου που μας το έκλεισε ...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Επαναφέρω το θέμα γιατί σκεφτόμαστε να πάμε εκεί φέτος... Τελικά η παραλία είναι καλή για παιδιά? Έχω βρει κάποια δωμάτια στη Φοινικούντα μέσα και κάποια σε μια άλλη παραλία που λέγεται Ανεμόμυλος. Γνωρίζετε που είναι καλύτερα ή έχετε να μου προτείνετε κάποιο δωμάτιο ή ξενοδοχείο? Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Δες εδώ την παραλία της Φοινικούντας όμως νομίζω και εγώ ότι η Μεθώνη είναι καλύτερη. Αυτά όμως είναι γούστα !!!!!!! :)

 

http://www.discoverhellas.gr/view_polis.php?poli_id=4700

a40Vp3.pngGchMp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εμείς τελικά αποφασίσαμε να συνδυάσουμε και τα δύο. Θα πάμε λοιπόν αρχικά Κορώνη και μετά Φοινικούντα. fragola από ότι μας είπανε η παραλία Ανεμόμυλος είναι πολύ ωραία και καλή για παιδιά-μωρά, πιο ωραία από αυτή του χωριού. Απλά μπορεί να χρειάζεσαι αυτοκίνητο για να πας στο χωριό το βράδυ για φαγητό ανάλογα με το που είναι τα δωμάτια. Εμείς βρήκαμε δωμάτια στην Φοινικούνα κοντά στην παραλία και το χωριό αλλά στην Κορώνη δεν έχουμε βρει ακόμα. Καμία πρόταση για δωμάτια με κουζίνα κοντά στη θάλασσα; Ευχαριστώ!!!

.png

 

.png

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Θα ηθελα πληροφοριες για την περιοχη, την θαλασσα και το χωριο και τα γυρω μερη...αν αξιζει να παει κανεις....

Σκεφτομαστε για ξενοδοχειο αυτο: www.paradise-resort.gr

αλλα δεν εχω καταλαβει αν ειναι κοντα στην παραλια...αν καποιος γνωριζει περισσοτερα θα του ημουν ευγνωμων..:D

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...