Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σπάσιμο νερών


Recommended Posts

PIXY ΚΑΛΗΜΕΡΑ

Αν και τα νερα μου τα εσπασαν τεχνητα μπορω να σου μεταφερω το συναισθημα.Ηταν σα να εχω ακρατεια.Ε!! αυτο νομιζω πως οπου και εαν εισαι θαλασσα ή μπανιερα θα το καταλαβεις.

2eaW.jpg.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 324
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κοίταξε ποιά είναι η πιθανότητα να είσαι στη θάλασσα και να κάνεις ντούς και να μήν καταλάβεις ότι κάτι βγήκε απο μέσα σου? ... σου έχει τύχει ποτέ να αδιαθετήσεις πχ χωρίς να το νιωσεις, έστω και λιγάκι?

μήπως εκείνη η φίλη σου δεν ήξερε για το σπάσιμο των νερών και το είδε πολύ χαλαρά το πράγμα?

..

την καλύτερη πληροφορία θα σου δώσει πάντως ο γυναικολόγος σου για αυτό, .. ΄

 

όπως πάντως διάβασα, μπορεί να συμβεί να είναι λίγα τα υγρά και για αυτό ας πούμε να είναι αναιπαίσθητο αυτό, αλλά και πάλι, έτσι και αλλιώς εκείνες τις μέρες, το έχεις στο νού σου αυτό...

το πολύ πολύ, βάζεις μια σερβιέτα στο μαγιό, πχ και να μπορείς να την ελέγξεις...

 

αλήθεια τι χρώμα έχουν τα νερά ? θα φαίνονται? - αυτό δεν το ξέρω! για πείτε -

 

Μαρία δεν έχουν χρώμα και φαίνονται κανονικά!!!!!! Και θα συμφωνήσω με την Ειρήνη είναι σαν να έχεις ακράτια.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν επειδή έχω και εγώ άγχος με τα νερά, (τα είχα σκεφτεί και στην προηγούμενη εγκυμοσύνη μου αυτά) εχθές που είχα ραντεβού με το γιατρό μου τον ρώτησα παλι πως θα το καταλάβω..

 

 

Κταρχήν εάν σπάσουν και χυθούν πολλά δεν υπάρχει περίπτωση να μην το καταλάβουμε..

 

Τώρα εαν σπάσουν και είναι λίγα, τότε μου είπε να φοράω ένα σεβιετάκι..Εάν γίνει αυτό, θα βραχεί λες και το έβαλα κάτω από τη βρυση..

 

Εάν νομίζω ότι έγινε, τότε να τον πάρω τηλέφωνο και μάλλον θα μου πει να το παρακολουθώ μήπως έχω και επιπλέον απώλειες την επόμενη ώρα

 

Πάντως τα νερά είναι διάφανα, σαν νερό..όχι πηχτα σαν τα κολικά υγρά τα οπόια είναι αυξημένα σαν στον τελευτίο μήνα, και επίσης δεν μυρίζουν...

 

Πάντως άπο ότι κατάλαβα,αν σπάσουν και είναι πολλά το νιώθεις γιατί αδειάζεις, ενώ αν είναι λίγα τότε μετά από λίγη ώρα όλο και κάτι άλλο θα συμβεί και θα το καταλάβεις..

 

Ελπίζω να βοήθησα με αυτά που έμαθα γιατί και εγώ δεν έχω παρόμοια εμπειρία!!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν pixy με το που αρχίζει κάποιος να σου λέει για αρνητικές εμπιρίες ή για εμπιρίες της φιλης της γειτόνισσας τους να τους απαγορεύεις να συνεχίσουν γιατί είναι πολύ πιθανότερο να σε τρελάνουν παρά να βοηθήσουν. Εγώ έκανα αυτό το λάθος και γι'αυτό θεωρώ την περίοδο της εγκυμοσύνης την πιο αγχώδη στη ζωή μου.

maria και λίγα να είναι τα νερά πας με το σερβιετάκι στο μαιευτήριο, βάζουν αυτοί ενα ειδικό υγρό το οποίο αλλάζει χρώμα αν είναι από τα νερά.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι να μην τρέχεις στο μαιευτήριο καλοκαιριάτικα χωρίς να έχει γίνει και τίποτα!! Σίγουρα εκεί θα μπορουν να το διαπιστώσουν..

 

Πάντως αυτό με τα νερά και εγώ το έχω άγχος..Ο γιατρός μου πάντως μου λέει ότι δεν υπάρχει περίπτωση να μου έρθει γέννα και να μην το καταλάβω!!!

 

Πάντως, έχω ακούσει και εγώ παρόμοια ιστορία από μια κοπέλα (δεν μου το είπε τώρα στην εγκυμοσύνη μου, αλλά όταν είχε γεννήσει αυτή) που δεν το κατάλαβε εκείνη τη στιγμή, αλλά είχε και κάποιες άλλες ενοχλήσεις και πονάκια και πήρε τηλέφωνο το γιατρό της..Μάλιστα δεν το έκανε αμέσως και την έβρισε..

 

Έτσι, για μένα το συμπέρασμα είναι ότι προσπαθώ να είμαι αντικειμενική και αν δω ή νιώσω κάτι περίεργο αμέσως παίρνω τηλέφωνο το γιατρό μου και περιμένω οδηγίες!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν σπάσουν τα νερά είναι σα να τρέχουν ποτάμια απο μέσα σου!Είναι άχρωμα ,εκτός αν περιέχουν μηκώνιο που δεν το ευχόμαστε,έχουν όμως μια χαρακτηριστική οσμή σαν σπέρμα ήσαν βρασμένο κάστανο όπως μου είχε πει η μαια :)

Σ΄εμένα όταν έσπασαν ήταν πάρα πολλά και έτρεχα για κανένα εικοσάλεπτο!Πλημμύρισε ο τόπος!

.png.png.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια

επειδή εχτές είχα μία τέτοια εμπερία θα σας πώ τί αντιμετώπισα:Από την αρχή της εγκυμοσύνης έχω την ιδέα ότι μπορεί να μου σπάσουν τα νερά και γενικά είναι κάτι που με αγχώνει ιδιαίτερα.Εχτές το πρωί όπως ερχόμουν στην δουλειά ενιωσα κάτι να φεύγει οπότε το μυαλό μου πήγε κατευθείαν ότι μου έσπασαν τα νερά.Παίρνω τηλέφωνο την μαία μου και μου είπε να βάλω μία σερβιέτα και όχι σερβιετάκι γιατί και τσισάκια να είναι και να είναι λίγα αυτό θα γίνει μούσκεμα με αποτέλεσμα λάθος διάγνωση.Να βάλω λοιπόν σερβιέτα και αν μέσα στην επόμενη ώρα γίνει μούσκεμα αλλά εντελώς μούσκεμα να την πάρω τηλέφωνο για να τα πούμε στο μαιευτήριο.Πέρνα η μία ώρα αλλά η σερβιέτα δεν έγινε ευτυχώς μούσκεμα για καλό και για κακό όμως μου είπε να πάω στο μαιευτήριο για να με ελέγξει.Πάω λοιπόν και αφού βάλαμε καρδιοτοκογράφο και ακούσαμε την καρδούλα του μικρού,πήρε πίεση και θερμοκρασία μου έβαλε κάτι σαν μακριά και λεπτή μπατονέτα την οποία μετά την έβαλαν σε ένα ειδικό ποτηράκι και αφού την έβγαλαν έβαλαν ένα χαρτάκι το οποίο μέσα σε 5 λεπτά έβγαλε μια μπλέ γραμμούλα αν είχα όντως σπάσει τα νερά θα έβγαζε δύο μπλέ γραμμούλες.Επειτα μου έβαλε και το χαρτάκι και έλεγξε και την σερβιέτα μου και επίσης βγήκαν αρνητικά.Τελικα μου είπε η μαία ότι συνήθως όταν σπάνε τα νερά φεύγουν πολλά νερά,διαυγή και άοσμα αλλά ακόμα και να μην φύγουν ολα μαζί και να φεύγουν σταδιακά τότε βάζουμε την σερβίέτα η οποία μέσα σε μία ώρα και σταγόνα σταγόνα να φεύγουν τα νερά θα γεμίσει.Τότε επικοινωνούμε με τον γιατρό και πάμε στο μαιευτήριο.

Link to comment
Share on other sites

ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΕΧΩ ΚΑΙ ΥΓΡΑ ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΣΕ ΠΗΧΤΗ ΜΟΡΦΗ.

ΠΟΥ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ;

 

Κολπικά υγρά.

Τους τελευταιους μήνες είναι αρκετά....

Όσο ζω... μαθαίνω

--------------------------

Μαρία (γέννηση 5/6/2004)

Σωτήρης (γέννηση 30/7/2007)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...
γι΄αυτό λένε οτι τον τελευταίο μήνα δεν φοράμε σερβιέτα και δεν φοράμε σκούρο εσώρουχο για να αντιληφθούμε τυχούν αιμα ή διαφορετικές εκκρίσεις.

 

αλήθεια?? δεν το ηξερα αυτο.

 

και το χρωμα τους πως ειναι? φανταοζομαι όχι οπως τα κλασσικα υγρα..... αγχωθηκα τωρα....

Link to comment
Share on other sites

το άγχος είναι κάτι καθημερινό τώρα...βέβαια δεν θέλω η αγωνία να μου κλέψει τη χαρά αλλά νομίζω πως δεν μπορώ να το ελέγξω!!!στις πρωτοτόκους έχω ακούσει οτι επειδή καθυστερούν να γεννήσουν, δε συμβαίνει τίποτα από αυτά.αφού έχεις φάει όλες τις μέρες του μήνα σου,πηγαίνεις προγραμματισμενα και σου κάνουν πρόκληση...δεν ξέρω.ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρη.κάθε εγκυμοσύνη είναι ξεχωριστή!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

σήμερα με έπιασε ένας πανικός στο δρόμο.είχα μια δουλειά εκτός σπιτιού και σε όλη τη διαδρομή σκεφτόμουν : "κι αν σπάσουν εδώ τα νερά; κι αν λερώσω το κατάστημα; ρεζίλι θα γίνω!" παρακαλούσα το Θεό να μη μου συμβεί κάτι τέτοιο εκείνη τη στιγμή.και αύριο που πρέπει να βγω πάλι τα ίδια...φοβάμαι να βγω στο δρόμο...

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ τους ίδιους φόβους είχα Ευδοκία, αλλά απ' ότι λένε (γιατί τελικά κάναμε προγραμματισμένο τοκετό) δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα...θα σου πει κάποια με ανάλογη εμπειρία!

 

Ήρθες και έγινες το νόημα της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Γεια χαρά σε όλες και όλους!

 

Σας διαβαζουμε καιρο τώρα και ομολογούμε πως έχουμε πάρει πολυτιμες πληροφορίες από όλα τα θέματα του forum!

 

Σήμερα κλείσαμε τις 38 εβδομάδες και περιμένουμε εναγωνίως το μωράκι μας...!!!

 

Η αλήθεια είναι πως έχουμε αρκετό άγχος -η βαλίτσα είναι ήδη στο αυτοκίνητο- και ανησυχούμε για το αν, πότε και πώς θα σπάσουν τα νερά...

 

Αν και εχουμε αγωνία, εντούτοις διαπιστώνουμε πως δεν υπάρχουν κανόνες και η κάθε εμπειρία ειναι μοναδική... Απλά, είναι η πρώτη μας φορά...

GVxl.jpg.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Όταν είχα μπει ήδη στο μήνα μου, περίπου τέλος Αυγούστου 2007, ήμουν στην αναμονή στο νοσοκομείο για να κάνω την εξέταση NST. Ξαφνικά βλέπουμε να έρχεται ένα ασθενοφόρο και στο φορείο να είναι η μητέρα και πάνω της το μωρό που είχε γεννήσει μέσα στο ασθενοφόρο 20 λεπτά πριν φτάσουν. Αργότερα που ρωτήσαμε μας είπαν ότι η κοπέλα ήταν από την Χαλκίδα, περπατούσε το πρωϊ και ξαφνικά έσπασαν τα νερά και μέχρι την φέρουν στο ΕΛΕΝΑΣ είχε γεννήσει. Το μωρό και εκείνη ήταν πολύ καλά στην υγεία τους!!! Δεν κατάλαβε τίποτα η γυναίκα!!! Μέχρι να το σκεφτεί ότι γεννάει, είχε γεννήσει!!!! Αυτό είναι μάλλον που λένε με έναν πόνο!!!!

7adb2868d6.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ΚΙ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΣΠΑΣΑΝ ΤΑ ΝΕΡΑ ΚΑΙ ΓΕΝΝΗΣΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 23ΩΡΕΣ!!! ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ! ΕΝΤΑΞΕΙ ΘΕΛΕΙ ΠΡΟΣΟΧΗ ΑΛΛΑ ΑΝ ΣΥΜΒΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΕΙΣΑ ΣΤΟΝ ΟΛΥΜΠΟ ΓΙΑ ΟΡΕΙΒΑΣΙΑ. ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΝΑ ΠΑΣ ΣΤΟ ΝΟΔ=ΣΟΚΟΜΕΙΟ!!! ΕΓΩ ΕΚΑΝΑ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΑΞΙΔΙ ΜΕ ΣΠΑΣΜΕΝΑ ΤΑ ΝΕΡΑ!!!!

Link to comment
Share on other sites

μου εσπασαν τα νερα στον υπνο μου κ δε το καταλαβα,το φυσιολογικο θα ηταν να το καταλαβω αφου μετα το σπασιμο των νερων ερχοντε οι πονοι...εγω δεν ειχα ουτε πονους!δε ξερω ποση ωρα μετα που εσπασαν ξυπνησα απο την υγρασια αλλα κ παλι νομιζα πως απλα ειχα καποια ακρατια λογο εγκυμοσυνης κ δεν ασχοληθηκα.περνοντας ομως η ωρα τα νερα συνεχιζαν να τρεχουν..μιαμιση ωρα μετα που ξυπνησα πηγα στην κλινικη κ τρεις ωρες μετα μου εβαλαν τεχνιτους πονους..απολυτα φυσιολογικα δηλαδη ημουν τουλαχιστον 5 ωρες μεχρι να μου βαλουν τους τεχνιτους κ 3 μεχρι να γενησω ,8 ωρες με "σπασμενα νερα" ! μην αγχωνεσε λοιπον εχει πολυ χρονο :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα έσπασαν τα νερά στη 1 το βράδυ και γέννησα στις 10 το πρωι- οπότε απο χρόνο...έχεις πολύ!

Πάντως η εμπειρία αυτή ήταν απίστευτη! Ζεστά νερά να τρέχουν ασταμάτητα στο σπίτι και στη διαδρομή.....και με έπιασε και ένα τρέμουλο άλλο πράγμα!!!

Απο το σοκ ή απο την αλλάγη θερμοκρασίας στο σώμα ήταν μάλλον! κρύωνα, νόμιζα οτι η θερμοκρασία στο δωμάτιο έπεσε ξαφνικα 20 βαθμούς!

Link to comment
Share on other sites

ΕΜΕΝΑ ΚΟΡΙΣΤΙΑ ΜΟΥ ΣΠΑΣΑΝ ΤΑ ΝΕΡΑ ΣΤΟΝ ΥΠΝΟ ΜΟΥ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΚΑΙ ΞΥΠΝΗΣΑ ΓΙΑΤΙ ΝΟΜΙΖΑ ΟΤΙ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΙΠΙ ΜΟΥ... ΑΠΟ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΟΜΩΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΜΕ ΜΙΑ SUPER ΣΕΡΒΙΕΤΑ ΙΣΩΣ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΛΥΦΘΕΙΣ ΓΙΑ ΛΙΓΗ ΩΡΑ

Link to comment
Share on other sites

Ναι υπάρχει άφθονος χρόνος! Εμένα μου έσπασαν 1 το βραδυ καθώς πήγαινα για ύπνο. Ζεστά υγρά να τρέχουν ποτάμι και να μη σταματάνε ούτε στο δρόμο για το μαιευτήριο. Με έπιασε και τρέμουλο απο την απότομη αλλαγή θερμοκρασίας στο σώμα.

Απο τη μια το βραδυ λοιπον γέννησα 10 το πρωί.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...