Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

φτασαμε τα τρια!!!


Recommended Posts

μου φαινεται τοσο περιεργο.

Παρ'ολο που υπερασπιζομαι το θηλασμο εναντιων της βλακειας, δε θεωρησα ποτε οτι ειναι ο,τι πιο σημαντικο για το παιδι, το πρωτο μου δεν το θηλασα καν για καποιους λογους, και για το δευτερο δεν αγχωνομουν, ειπα "αν γινει ας γινει".

Ηταν πολυ ευκολο απ'την αρχη γι'αυτο και συνεχισα... Και ποτε δε σκεφτηκα ποσο θα συνεχισω, αν θα το κοψω...

Μονο που που φαινοταν πολυ αφυσικο να το κοψω... Δεν εβρισκα το λογο να του το αρνηθω πριν και μετα τη δουλεια!

 

Και προχθες που καναμε παρτακι για τα τριτα του γενεθλια συνειδητοποιησα οτι εξαντλημενος μετα κοιμηθηκε πανω στο στηθος :-P. Τρια χρονων :lol::lol:

Ο πατερας μου ειναι πολυ ευτυχισμενος γιατι θηλαζε πεντε χρονια και τωρα, 65 χρονια αργοτερα, λεει ακομα "δεν υπαρχει στη ζωη τιποτα πιο νοστιμο"..

Βεβαια ο πατερας μου δεν ειχε και τιποτα αλλο να φαει τοτε :lol::lol:

 

Φιλακια κοριτσακια, να ειστε ολες καλα xx

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 57
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μπράβο σας! Είναι τέλειο συναίσθημα!

 

Εγώ θήλασα στον πρώτο μας γιο 13 μήνες, μετά δεν πολυήθελε κι αποφάσισα να το κόψω. Να πω την αλήθεια μου φαίνονταν περίεργο να τον θηλάζω πέραν του έτους κι αυτός δεν το αποζητούσε, οπότε το κόψαμε και καπάκι έμεινα έγκυος στο δεύτερο.

Μετά την γέννηση του δεύτερου γιου μας ξεκίνησα πάλι τον θηλασμό. Όμως από 6 μηνών του δίνω και ξένο, διατηρώντας στην αρχή τον θηλασμό πρωί - βράδυ (σαν συμπλήρωμα), μετά μόνο τον βραδυνό θηλασμό, αλλά εδώ και λίγες μέρες θέλω να τον θηλάζω πάλι πρωι και βράδυ.

Βλέπω πως κι αυτός το αποζητάει πολύ, βέβαια το κάνει και πιπίλα (κάτι που με ενοχλεί και τον κόβω. Κάνω καλά?) αλλά μας αρέσει!!!:D

Βοηθάει νομίζω και πολύ στην αντιμετώπιση ιώσεων που έχουμε πήξει φέτος!

Οπότε λέω να το τραβήξω κι εγώ, κι όσο πάει!

Εντομεταξύ,δίνω και στον μεγάλο όποτε μου ζητήσει (έχει ξαναθυμηθεί πως θηλάζουν και ρουφάει κανονικά...:D).

Νομίζω πως δεν θέλω να σταματήσουμε κι οι τρεις!!!

 

Να σε ρωτήσω κάτι: το στήθος σου πως είναι μετά από τόσον καιρό?

Αν θες απάντησε μου μέσω π.μ.

tZh5p3.png

G0KVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά και να χαίρεσαι τα παιδιά σου!

 

Παρ'ολο που υπερασπιζομαι το θηλασμο εναντιων της βλακειας, δε θεωρησα ποτε οτι ειναι ο,τι πιο σημαντικο για το παιδι, το πρωτο μου δεν το θηλασα καν για καποιους λογους, και για το δευτερο δεν αγχωνομουν, ειπα "αν γινει ας γινει".

Ηταν πολυ ευκολο απ'την αρχη γι'αυτο και συνεχισα... Και ποτε δε σκεφτηκα ποσο θα συνεχισω, αν θα το κοψω...

Μονο που που φαινοταν πολυ αφυσικο να το κοψω... Δεν εβρισκα το λογο να του το αρνηθω πριν και μετα τη δουλεια!

 

Έτσι το βλέπω κι εγώ (αν και η αρχή μας ήταν ζόρικη).

Link to comment
Share on other sites

Και προχθες που καναμε παρτακι για τα τριτα του γενεθλια συνειδητοποιησα οτι εξαντλημενος μετα κοιμηθηκε πανω στο στηθος :-P. Τρια χρονων :lol::lol:

 

τι ωραια εικονα...

να σου ζησει! καλη συνεχεια!

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

ψαρακι, το στηθος μου "επεσε" πολυ μετα την πρωτη γεννα, ισως επειδη δε θηλασα;;; Τωρα ειναι πολυ καλυτερα, εχει επανερθει αρκετα, βεβαια ουτε ειναι ουτε θα γινει ποτε οπως ηταν προ τεκνων, αλλα δεν το μαζευω κι απ'τα πατωματα οπως παλιοτερα.

 

Ελπιζω βεβαια και σε μια σμικρυνση (φυσιολογικη εννοω) οταν σταματησω το θηλασμο γιατι ειναι αρκετα μεγαλο.... Παντως δεν εχει επηρεασει ο θηλασμος αρνητικα την εμφανιση του στηθους. Ισως να συμβαινει και το αντιθετο και φοβαμαι μηπως οταν σταματησω "ξεφουσκωσει" και ειναι σαν ξεχειλωμενο ξεφουσκωτο μπαλονι... Ωραια εικονα σας εδωσα πρωι-πρωι ε; :-P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μπράβο σας !!!!!! μου φαίνεται απίστευτο αλλά και υπέροχο συνάμα .

 

εμείς θηλάσαμε μεχρι τους 8.5 μήνες μετά το σταμάτησα εγώ γιατί απλά

δεν άντεχα άλλο .....δούλευα και κουραζόμουν πάρα πολύ .....

 

τέλειο το να έχεις μωράκι αλλά οι τοσες υποχρεωσεις δεν μας αφήνουν να το απολαύσουμε οσο θα θέλαμε :(

 

καλή σας ημέρα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Μπράβο travvelioum!3 Χρόνια!Για να δούμε εμείς πόσο θα το πάμε;Όταν ξεκίνησα ήταν δύσκολα τα πράγματα και έλεγα ότι αν καταφέρω να θηλάσω για 3 μήνες με το ζόρι θα είναι θαύμα αλλά τα καταφέραμε και θηλάζουμε 15 μήνες και έπετε συνέχεια:D!Όσο θέλει το αστέρι μου:-D!

Link to comment
Share on other sites

travvelioum χρονια σας πολλα ...σιγα σιγα φτανουμε και εμεις 3 ...2,5 σημερα !!

ετσι ειναι οταν δεν το σκευτεσε περναει ο καιρος πολυ ομορφα με τον θηλασμο ,αν καθεσε και σκευτεσε ποτε θα αποθηλασω και ποτε "πρεπει" να το κανω και τι θα γινει αν δεν το κανω κτλ την χανεις την μαγεια .

ylSkp1.pngrwLVp1.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια και εμεις ειμαστε 2μιση και συνεχιζουμε αλλα εγω θελω να αποθηλασω σιγα σιγα....αλλα ελα που ο νεαρος δεν πινει γουλια ξενο γαλα!!!!ευελπιστω μεχρι τα 3 να το παρει αποφαση!!!!

Μπραβο σας σε ολες και να μας ζησουν τα μικρα μας!!!!

(η μεγαλη στους 20 μηνες αποθηλασε μονη της και ουτε που καταλαβα πως αλλα επινε φρεσκο γαλα της αρεσε.)

l86Tp3.png d6AUp3.png
Link to comment
Share on other sites

μαρακι και εμενα πινει φρεσκο γαλα εδω και εναν χρονο και του αρεσει αλλα δεν αποθηλασε ...δεν εχει σχεση απο που πινει γαλα αλλα ποτε θα ειναι ετειμος να αποθηλασει ,ο θηλασμος δεν ειναι μονο γαλα .

ylSkp1.pngrwLVp1.png
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά χίλια μπράβο!!!!:D

 

Μας δίνεις κουράγιο κ αισιοδοξία σε όλες εμάς που αγαπάμε το θηλασμο κ κατακλιζομαστε καθημερινά απο απόψεις του τύπου" άντε ακόμα θηλαζεις δεν του προσφέρεις τίποτα " ή " το γάλα σου νερο έχει γίνει πια" κα τέτοια κουλα:eek:

 

Μακάρι όλες να συνεχίσουμε όσο θέλουν τα παιδάκια μας!!!

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 months later...

Στις 1/12 η κόρη μού έγινε τριών και εγώ έκλεισα τρια χρόνια θηλασμού. Παρόλο που της λέω πόσο μεγάλωσε και ότι πρέπει να σταματήσει σιγά-σιγά να πίνει "γαλατάκι απο το μπιζάκι" δεν ακούει τίποτα.

Βέβαια, θηλάζει αραιά κυριώς για να κοιμηθεί το βράδι ή το μεσημέρι αν τύχει και είμαι σπίτι ή όταν θέλει παρηγοριά ή επιβεβαίωση.

Απλά εύχομαι να ξυπνήσει ένα πρωί και να μην ξαναζητήσει από την μαμά να "ανοίξει το μπιζάκι"!!!

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έκλεισε και η μικρή μου την πρωτοχρονιά τα 3 χρόνια της και ακόμη πιστεύει ότι το γάλα της μαμάς είναι καλύτερο από τα άλλα. Δεν δείχνει διάθεση να διακόψει το θηλασμό απλά κάποιες φορες το ζητά και κάποιες το ξεχνάει και εγώ ακολουθώ τη συμβουλή της Πατσούρου: "Δεν προσφέρουμε- δεν αρνούμαστε".

Έχω πάψει από καιρό να δίνω σημασία στα σχόλια των "ειδικών" και αφηνω τη φύση να μας οδηγησει όταν πρέπει στον αποθηλασμό.

.pngy3DLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο!!! :-D να συνεχίσετε όσο καιρό θέλετε κι οι δυο!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Έκλεισε και η μικρή μου την πρωτοχρονιά τα 3 χρόνια της και ακόμη πιστεύει ότι το γάλα της μαμάς είναι καλύτερο από τα άλλα. Δεν δείχνει διάθεση να διακόψει το θηλασμό απλά κάποιες φορες το ζητά και κάποιες το ξεχνάει και εγώ ακολουθώ τη συμβουλή της Πατσούρου: "Δεν προσφέρουμε- δεν αρνούμαστε".

Έχω πάψει από καιρό να δίνω σημασία στα σχόλια των "ειδικών" και αφηνω τη φύση να μας οδηγησει όταν πρέπει στον αποθηλασμό.

 

Περίπου πόσες φορές θηλάζετε??

 

Η Φύση ξέρει καλύτερα από τους ειδικούς:wink:!!

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

μπραβο φιλεναδα να τα εκατοστησετε να μην πω ε? ;)

 

εμεις το κοψαμε ενα μηνα πριν τα κλεισει τα 3 αλλα ακομη τα λατρευει και πανω σε αυτα κοιμαται :)

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ζηλεύω. Όταν γέννησα είπα θα θηλάσω όσο μπορώ. Ήταν δύσκολα στην αρχή κ είπα μέχρι τις 40 μέρες να αντέξω κ μετά θα προσαρμοστώ. Μετά είχα περισσότερα προβλήματα ή απλά εγώ ήμουν κουρασμένη κ δεν άντεχα. Είπα θα κάνω κουράγιο να κλείσω τουλάχιστον 3 μήνες. Τους έκλεισα κ αυτούς κ αν και κάποιες μέρες με κουράζουν πολύ δεν σκοπεύω να σταματήσω. Ο στόχος τώρα είναι να βγάλουμε κ το καλοκαίρι γιατί μετά επιστρέφω στη δουλειά. Διαβάζω όμως τις ιστορίες σας κ θέλω κ εγώ αυτή τη σχέση τον μπεμπάκο. Νόμιζα ότι είναι πάράξενο να θηλάσω για χρόνια αλλά από ότι βλέπω το κάνουν πολλές μανούλες. Ελπίζω λοιπόν ακόμα κ όταν δουλεύω να τα καταφέρω κ να τον θηλάζω. Μπράβο σε όλες σας!

Always look on the bright side of life ....

 

XjByp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εμενα μου φαινοταν περιεργο οταν ξεκινησα να θηλαζω οταν ακουγα για μακροχρονιο θηλασμο.

Τωρα δεν μπορω να φανταστω τον εαυτο μου να κανει κατι διαφορετικο,δηλ σιτιση με μπουκαλι.

 

Η φυση ξερει καλυτερα.:D

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Περίπου πόσες φορές θηλάζετε??

 

Η Φύση ξέρει καλύτερα από τους ειδικούς:wink:!!

 

Είναι μέρες που θα ζητήσει πρωί - μεσημέρι - βράδυ και άλλες που θα ζητήσει μόνο βράδυ....

.pngy3DLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Είναι μέρες που θα ζητήσει πρωί - μεσημέρι - βράδυ και άλλες που θα ζητήσει μόνο βράδυ....

 

Μάλιστα!! Γιατί εμένα ακόμα θηλάζει νυχθημερον συνέχεια (ειδικά τώρα που βγ'αζει κινοδοντες :rolleyes:)... Σε λίγο θα κλείσουμε τα 2..:D

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...