Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μαριχουάνα/ινδική κάνναβη & αποποινικοποίηση;


πιστεύετε ότι θα ήταν καλό να αποποινικοποιηθεί η χρήση μαριχουάνας ή όχι;  

276

  1. 1. πιστεύετε ότι θα ήταν καλό να αποποινικοποιηθεί η χρήση μαριχουάνας ή όχι;

    • όχι δεν πιστεύω ότι θα ήταν καλό, όπως και να έχει
      205
    • όχι δεν πιστεύω ότι θα ήταν καλό γιατί το κράτος δεν είναι έτοιμο να διαχειριστεί κάτι τέτοιο
      72
    • ναι εάν το κράτος φροντίσει να τεθούν οι απαραίτητες συνθήκες (ενημέρωση/πρόληψη/φορείς)
      383
    • ναι ακόμα και αν δεν υπάρχει στρατηγική ενημέρωσης/θα βοηθήσει η νομιμοποίηση και απο μόνη της - οι γονείς ας αναλάβουν να ενημερωθούν/ενημερώσουν τα παιδιά τους
      303


Recommended Posts

Δεν πιστεύω οτι μπορεί το Ελληνικό κράτος με τη σημερινή του λειτουργία να νομιμοποιήσει τα ελαφριά και να τα ελεγξει κιόλας...αν υπήρχε σωστή ενημέρωση απο όλους τους φορείς κι αν οι γονείς όλου του κόσμου δεν πίστευαν οτι θα τους χτυπήσει την πόρτα κι ήταν πιο σωστά ενημερωμένοι και άρα σε θέση να ενημερώσουν/προφυλάξουν τα παιδιά τους το πρόβλημα δε θα ήταν τόσο μεγάλο.

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 567
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ναι έχουμε βιώσει τα ναρκωτικά με ανθρώπους του περιβάλλοντος μας. Και?

Επιλογές είναι αυτές........

Ξέρεις τι ωραία που θα 'ταν κπ φορές να 'χαμε λίγα!!!!!!!

Λίγα τι εννοείς; Ναρκωτικά; Εχεις βιώσει άτομο δικό σου να έχει πρόβλημα με ουσίες και μας λές καλά που θα ήταν να είχαμε λίγα; Μόνο ως αστείο μπορώ να το εκλάβω, αν και η συζήτηση αυτή δε νομίζω να πέρνει τέτοια αστεία.

Link to comment
Share on other sites

Ναι κι εγώ διαφωνώ με τη νομιμοποίηση..

Το απαγορευμένο εξιτάρει!!!!

 

Ποιό είναι απαγορευμένο βρε Νίτσα μου?:rolleyes: Μόνο η μάνα μου δεν καπνίζει... Άντε και μερικοί άλλοι...

 

Και τι εννοούμε... νομιμοποίηση? Ξέρει κάποιος να μου πει?

Θα πουλιέται παντού κι απ' όλους, θα εισπράττει φόρους το κράτος, δεν θα αποτελεί ποινικό αδίκημα?

Τώρα, αν πιαστεί ένας χρήστης με μικροποσότητα για προσωπική χρήση, τι ποινή τρώει?

 

Η αλήθεια είναι πως έχω απορίες...

Link to comment
Share on other sites

Ποιό είναι απαγορευμένο βρε Νίτσα μου?:rolleyes: Μόνο η μάνα μου δεν καπνίζει... Άντε και μερικοί άλλοι...

 

Και τι εννοούμε... νομιμοποίηση? Ξέρει κάποιος να μου πει?

Θα πουλιέται παντού κι απ' όλους, θα εισπράττει φόρους το κράτος, δεν θα αποτελεί ποινικό αδίκημα?

Τώρα, αν πιαστεί ένας χρήστης με μικροποσότητα για προσωπική χρήση, τι ποινή τρώει?

 

Η αλήθεια είναι πως έχω απορίες...

Παντού και από όλους δε νομίζω.Προφανώς θα γίνουν καποιου είδους λέσχες όπου θα μπορεί να φουμαρει οποίος θέλει.Μα εννοείται ότι αν θα γίνει το κράτος δεν το κάνει σκεπτόμενο τη χαρά του θεριακλη αλλά τα εισπρακτέα.Τις μικροποσότητες τις περισσοετερες φορές κάνουν οτι δεν τις βλέπουν έτσι και αλλιώς

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σωπα βρε!.....ειναι και μυοχαλαρωτικα επισης.....:wink: και για το αγχος ενα και ενα....

Για το άγχος κι όλα τα ψυχολογικά που μας φορτώσανε οι χαλεποί τούτοι καιροί, υπάρχει το LSD.... Άααααλλη διάσταση! Τα βλέπεις όλα μπλε-ροζ-μωβ ό,τι χρώμα θες!:P

 

Τώρα για να μιλήσουμε σοβάρα, εάν νομιμοποιηθεί το χασίσι μετά θα νομιμοποιηθούν και τα άλλα σιγά-σιγά με διάφορα προσχήματα και ποινικό αδίκημα θα είναι να μην είσαι χρήστης.

 

Όσον αφορά γαι τις ποινές που θα δίδονται, που ρώτησε μια κοπέλα, δε νομίζω να υπάρξουν ποινές αφού θα είναι νόμιμο. Και φόρους θα εισπράττει το Κράτος και να σε πιάσουν με ποσότητα who cares? Δηλαδή άμα σε πιάσουν με τσιγάρα τρέχει κάτι; Ε, το ίδιο και με αυτό.

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

είμαι υπέρ της νομιμοποίησης (υπό προυποθέσεις) ειδικά για ιατρικούς και φαρμακευτικούς λόγους

 

Τριάντα θέσεις για την κάνναβη

 

του Κλεάνθη Γρίβα ψυχίατρο, νευρολόγο, διδάκτωρ ψυχιατρικής της Ιατρικής Σχολής του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

Δε με νοιάζει τί λένε οι διδάκτωρες κλπ.. Εγώ θυμάμαι από μικρή να μου λένε τα 1002 μειονεκτήματα που μπορεί να μου προσφέρει το πιο ελαφρύ από το πιο βαρύ ναρκωτικό. Εάν και δε νομίζω να υπάρχουν βαριά κι ελαφριά. Η κατηγορία είναι μία, ναρκωτικά!

Δε μπορώ να τα απενοχοποιήσω (το κομμάτι της νομιμοποιήσης το αφήνω στο τέλος), δε θα μπορούσα ποτέ να πω στο παιδί μου ''Ε, οκ 'πιες' δεν είναι τίποτα, αλλά με μέτρο!''. Δε γίνονται αυτά βρε παιδιά! Ο φόβος κάθε γονιού είναι τα ναρκωτικά!

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον όσοι δεν έχουν δοκιμάσει δεν γνωρίζουν πόσο εύκολα μπορείς να βρείς χασίσι για αυτό φοβούνται τη νομιμοποίηση του. Εμένα αυτό το δίλλημα που φαίνεται πολύ προσποιητό από την στιγμή που οι νόμοι περι ναρκωτικών ,και μάλιστα των πολύ σκληρών, στην χώρα μας είτε δεν εφαρμόζονται είτε είναι πολύ χαλαροί. Ας νομιμοποιήσουν λοιπόν το μαύρο αλλά ας φροντίσουν να αντιμετωπίζονται οι έμποροι σαν δολοφόνοι με τις ανάλογες ποινές (οι οποίες θα εκτείονται μέχρι τελευταίου δευτερολέπτου) και ας φροντίσουν να κάνουν πλύση εγκεφάλου στους νέους κατά των ναρκωτικών από την 1η δημοτικού. Κάτι μου λέει ότι αν γίνουν όλα τα παραπάνω θα δούμε σημαντική μείωση και στην χρήση μαριχουάνας.

"Ο φανατισμός είναι η μόνη μορφή θέλησης που μπορεί να διαπνέει τους αδύναμους"

Link to comment
Share on other sites

Για το άγχος κι όλα τα ψυχολογικά που μας φορτώσανε οι χαλεποί τούτοι καιροί, υπάρχει το LSD.... Άααααλλη διάσταση! Τα βλέπεις όλα μπλε-ροζ-μωβ ό,τι χρώμα θες!:P

 

Να ειδες? Μια χαρα τα πας με τους στοιχους. Ετοιμη εισαι να πεσεις σαν ωριμος γιουρμας.....μην τα βλεπεις αρνητικα τα πραγματα. Βαλε χρωμα στην ζωη σου......;)

 

ΥΓ: Σοβαρα και παλι Sam πολυ καλο αρθρο.....και ηρθα απο την μικρη καταιδρωμενη να συμπληρωσω οτι το τσιγαρο που το περνατε πολυ στο ντουκου και χτυπιεστε για την Ινδικη Καναβη ειναι ΠΟΛΥ πιο εθιστικο κουβαλοντας μεσα του μια ναρκωτικη ουσια ισαξιου εθισμου ή ακομα και μεγαλυτερου απο την ηρωινη. Ονομαζομενη νικοτινη.....οταν λοιπον το τσιγαρο που τοσο νομιμα και με τοσες νομιμες χημικες διεργασιες πουλιεται νομιμα παντου και δημιουργειτε επιτιδες για να φτιαχνει νικοτινομανεις και να πουλαει οσο μπορει πιο πολυ, το περναμε στα φυσιολογικα, γιατι μετα μας ενοχλει η μαριχουανα.....?

 

Γιατι γινεται αυτο? Γιατι πολυ απλα δεν ξερουμε τις αληθειες πισω απο το καθενα. Η φοβια των ναρκωτικων μας κανει να παγιδευομαστε πισω απο νορμες που μαθαμε απο μικροι. Τσιγαρο....ε, ενταξει δεν παθαινεις τπτ (νικοτινη-ναρκωτικο που δημιουργει εξτρα υποδοχεις ντοπαμινης στον εγκεφαλο, κοινως αλλαζει την μορφολογια του εγκεφαλου. Η απεξαρτηση του δε ειναι πιο δυσκολη απο απεξαρτηση ηρωινης ορισμενες φορες). Μαριχουανα=ναρκωτικα απα πα....ενω ουσιαστικα δεν εχει ουτε το 1/50 του εθισμου που εχει η νικοτινη.........

 

Και συνεχιστε ελευθερα να κυνηγατε δαιμονες βρε παιδια......επισης LSD δεν εχει καμια σχεση με την ινδικη καναβη........το τριπακι ειναι χημικη ουσια φτιαγμενη απο ανθρωπους. Η ινδικη καναβη ειναι φυτο.......και σας παρακολουθω με προσοχη

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Σπορίκλο όχι μόνο χασίσι, αλλά και ηρωίνη βρίσκεις εύκολα! Το θέμα είναι να θες...

Μία βόλτα στην Ομόνοια ή στη Μαιάνδρου θα μας πέισει. 7 μέρες την εβδομάδα 25 ώρες το 24ωρο...

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ρε θαυματακι δεν είναι το ίδιο η ηρωίνη με κανένα τσιγαριλικι.Αυτό που εννοούσαν είναι ότι αν δοκιμασεις τα ελαφρύ υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να καταλήξεις στα hard.Σίγουρα η χρόνια χρήση έστω μαριχουάνας δεν είναι και ότι καλύτερο αλλά δεν θα πεθάνεις κιόλας.Σίγουρα καταστρέφει εγκεφαλικά κυταρρα όπως και η αγαπημένη στις περισσότερες από εμάς χλωρίνη.Προσωπικά δεν θα πάθαινα κρίση υστερίας αν ο γιος μου μου αποκάλυπτε ότι ήπιε ένα τσιγάρο

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Βρα Ντάλια μου, μακάρι να είμαι η μόνη που το βλέπω τόσο λάθος!

Αυτό που με φοβίζει, είναι αυτό που είπες κι εσύ η ίδια ''αν δοκιμασεις τα ελαφρύ υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να καταλήξεις στα hard''. Συνεπώς, σκεπτόμενη αυτό και μόνο εάν μου έλεγε ο γιός μου ''Ήπια ένα τσιγαριλίκι'', φρίκη θα πάθαινα. Λογιζόμενη πως υπάρχει πιθανότητα το 1, να γίνει 2 κοκ.. Οι παρέες παρασύρουν καλώς ή κακώς κι άμα δε κάνει και 2ο θα είναι ο φλώρος της παρέας και πάει λέγοντας.

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σπορίκλο όχι μόνο χασίσι, αλλά και ηρωίνη βρίσκεις εύκολα! Το θέμα είναι να θες...

Μία βόλτα στην Ομόνοια ή στη Μαιάνδρου θα μας πέισει. 7 μέρες την εβδομάδα 25 ώρες το 24ωρο...

 

Thaumataki δεν ξέρω για ηρωίνη δεν αναζήτησα ποτέ αλλά υποψιάζομαι ότι έτσι είναι όπως τα λες. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι η ουσία βρίσκεται αλλού και τέτοια ερωτήματα, κατά την γνώμη μου είναι αποπροσανατολιστικά. Για μένα λοιπόν ας νομιμοποιήσουν την μαριχουάνα αλλά ας αντιμετωπίσουν τους εμπόρους των υπόλοιπων ναρκωτικών ουσιών σαν δολοφόνους.

"Ο φανατισμός είναι η μόνη μορφή θέλησης που μπορεί να διαπνέει τους αδύναμους"

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά ξεναρωτώ, εκτός απο τους φόρους που θα κερδίσει το κράτος, ποιον συμφέρει και τι θα εξυπερετούσε όλη αυτή η κατάσταση. Και για την ιστορία, το οτι κάποιοι δεν έχουμε δοκιμάσει, δε σημαίνει οτι δε ξέρουμε πόσο ευκολα μπορείς να βρεις....Επίσης πλύση εγκεφάλου στα παιδιά μπορουν να κάνουν και χωρίς να νομιμοποιήσουν τις ουσίες. Αν και δε νομίζω οτι υπάρχει παιδί που δε ξέρει τι επιφέρει η χρήση ουσιών. Για μενα δεν υπάρχουν μαλακά και σκληρά ναρκωτικά. Υπάρχουν απλώς ναρκωτικά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Thaumataki δεν ξέρω για ηρωίνη δεν αναζήτησα ποτέ αλλά υποψιάζομαι ότι έτσι είναι όπως τα λες. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι η ουσία βρίσκεται αλλού και τέτοια ερωτήματα, κατά την γνώμη μου είναι αποπροσανατολιστικά. Για μένα λοιπόν ας νομιμοποιήσουν την μαριχουάνα αλλά ας αντιμετωπίσουν τους εμπόρους των υπόλοιπων ναρκωτικών ουσιών σαν δολοφόνους.

Δολοφόνος για μένα είναι ο οποιοσδήποτε έμπορος ναρκωτικών. Από το πιο ελαφρύ, μέχρι το πιο βάρυ. Το θεωρώ -προσωπικά- λάθος να τα διαχωρίζουμε από ελαφριά σε βαριά. Είναι τελείως αποπροσανατολιστικό.

Υπάρχουν πολλοί που ξεκίνησαν από τσιγαριλίκι και κατέληξαν χρήστες. Όπως κι άλλοι που έμειναν στα 1-2 τσιγαριλίκια. Το θέμα είναι πως δεν έχουμε όλοι την ίδια ψυχοσύνθεση -και πόσο μάλλον σε ευάλωττες περιόδους της ζωής μας- για να μείνουμε σε 1-2 τσιγαριλίκια...

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

"Το αλκοόλ είναι πιο επικίνδυνη ουσία από την ηρωίνη!

 

Η επίδρασή του στην κοινωνία το κατατάσσει πάνω από τα ναρκωτικά

 

ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ: Μάρω Βακαλοπούλου

 

ΔΗΜΟΣΙΕΥΘΗΚΕ: Τρίτη 2 Νοεμβρίου 2010

 

print.gif send.gif font-minus.giffont-plus.gif

 

Image.ashx?c=16382182&r=0&p=0&t=0&q=100&v=1&s=1&w=232&h=250

Εάν τα ναρκωτικά ταξινο΅ούνταν ΅ε βάση τις βλαβερές συνέπειές τους, το αλκοόλ θα ήταν πρώτο στην κατάταξη, ξεπερνώντας ακό΅η την ηρωίνη και την κοκαΐνη, σύ΅φωνα ΅ε νέα βρετανική έρευνα που δη΅οσιεύθηκε χθες στην Ιατρική Επιθεώρηση «Lancet».

Η ΅ελέτη, που διενεργήθηκε από την Ανεξάρτητη Βρετανική Επιστη΅ονική Επιτροπή για τα Ναρκωτικά (ΙSCD), αφορά συνολικά 20 ναρκωτικές ουσίες, οι οποίες βαθ΅ολογήθηκαν ΅ε βάση την εκατοντάβαθ΅η κλί΅ακα ως προς τη βλάβη που προκαλούν αφενός στους χρήστες και αφετέρου στο ευρύτερο κοινωνικό σύνολο. Συνολικά, οι εξαρτησιογόνες ουσίες αξιολογήθηκαν ως προς 16 κριτήρια – από τον θάνατο και τις εγκεφαλικές βλάβες ώς τη διάλυση των ανθρώπινων σχέσεων. Οι επιστή΅ονες ανακάλυψαν πως η ηρωίνη, το κρακ και η κρυσταλλική ΅εθυλα΅φετα΅ίνη είναι τα πλέον βλαβερά ναρκωτικά για τον ίδιο τον άνθρωπο, ενώ το αλκοόλ, η ηρωίνη και η κοκαΐνη είναι πιο βλαβερά για την κοινωνία. Οσο για τον καπνό, από την ίδια έρευνα προκύπτει ότι έχει τις ίδιες βλαβερές συνέπειες ΅ε την κοκαΐνη. Στο τέλος, όταν προστέθηκαν οι βαθ΅ολογίες των ναρκωτικών ουσιών και στις δύο κατηγορίες, στην κορυφή του καταλόγου βρέθηκε το αλκοόλ.

 

«Αν και η κοκαΐνη προκαλεί ΅εγαλύτερο εθισ΅ό, το αλκοόλ είναι το πιο επιζή΅ιο συνολικά, επειδή χρησι΅οποιείται ευρέως», παρατηρεί ο επικεφαλής της έρευνας δρ Ντέιβιντ Νατ και πρόεδρος της ΙSCD. Επιπλέον εξηγεί πόσο ση΅αντικό είναι να διαχωριστούν οι καταστροφικές συνέπειες στους ανθρώπους και στο περιβάλλον τους. Οι ΅ελετητές δεν προχώρησαν ωστόσο στην αξιολόγηση της βλάβης που ΅πορεί να προκληθεί από την ταυτόχρονη χρήση περισσότερων της ΅ίας ουσιών.

 

Η νέα ΅ελέτη αποτελεί εξέλιξη ΅ιας παλαιότερης έρευνας του δρος Νατ και ΅έρος ενός ευρύτερου διαλόγου στη Βρετανία σχετικά ΅ε την επικινδυνότητα του αλκοόλ και του καπνού που νο΅ί΅ως διατίθενται στην αγορά.

 

Το 2007, προτού απολυθεί από τη θέση του συ΅βούλου της βρετανικής κυβέρνησης σε θέ΅ατα ναρκωτικών, ο δρ Νατ είχε υποστηρίξει πως οι εξαρτησιογόνες αυτές ουσίες είναι πιο επικίνδυνες από την κάνναβη και το LSD. «Με βάση τα νέα ευρή΅ατα, πρέπει να αναθεωρήσου΅ε τον τρόπο που αξιολογού΅ε τα ναρκωτικά», επιση΅αίνει στην «Γκάρντιαν», ενώ στο πόρισ΅ά του καταλήγει πως η κυβέρνηση θα πρέπει να επανεξετάσει τις χα΅ηλές τι΅ές και τη διαφή΅ιση των αλκοολούχων ποτών.

http://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&ct=2&artid=4602094

"

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι σωστη η στατιστικη Κ. Στυλιανακη με καθε επιφυλαξη. Επρεπε να μπει μεσα και η νικοτινη ως ναρκωτικη ουσια, και οχι απλα ο καπνος.....

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Αυτές οι στατιστικές... Για το Θεό δηλαδή!

Όλες οι ουσίες είναι εξαρτησιογόνες (ακόμη κι ο καφές), αυτό δε σημαίνει οι λιγότερο εξαρτησιογόνες είναι και λιγότερο επικίνδυνες!

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Να ειδες? Μια χαρα τα πας με τους στοιχους. Ετοιμη εισαι να πεσεις σαν ωριμος γιουρμας.....μην τα βλεπεις αρνητικα τα πραγματα. Βαλε χρωμα στην ζωη σου......;)

 

ΥΓ: Σοβαρα και παλι Sam πολυ καλο αρθρο.....και ηρθα απο την μικρη καταιδρωμενη να συμπληρωσω οτι το τσιγαρο που το περνατε πολυ στο ντουκου και χτυπιεστε για την Ινδικη Καναβη ειναι ΠΟΛΥ πιο εθιστικο κουβαλοντας μεσα του μια ναρκωτικη ουσια ισαξιου εθισμου ή ακομα και μεγαλυτερου απο την ηρωινη. Ονομαζομενη νικοτινη.....οταν λοιπον το τσιγαρο που τοσο νομιμα και με τοσες νομιμες χημικες διεργασιες πουλιεται νομιμα παντου και δημιουργειτε επιτιδες για να φτιαχνει νικοτινομανεις και να πουλαει οσο μπορει πιο πολυ, το περναμε στα φυσιολογικα, γιατι μετα μας ενοχλει η μαριχουανα.....?

 

Γιατι γινεται αυτο? Γιατι πολυ απλα δεν ξερουμε τις αληθειες πισω απο το καθενα. Η φοβια των ναρκωτικων μας κανει να παγιδευομαστε πισω απο νορμες που μαθαμε απο μικροι. Τσιγαρο....ε, ενταξει δεν παθαινεις τπτ (νικοτινη-ναρκωτικο που δημιουργει εξτρα υποδοχεις ντοπαμινης στον εγκεφαλο, κοινως αλλαζει την μορφολογια του εγκεφαλου. Η απεξαρτηση του δε ειναι πιο δυσκολη απο απεξαρτηση ηρωινης ορισμενες φορες). Μαριχουανα=ναρκωτικα απα πα....ενω ουσιαστικα δεν εχει ουτε το 1/50 του εθισμου που εχει η νικοτινη.........

 

Και συνεχιστε ελευθερα να κυνηγατε δαιμονες βρε παιδια......επισης LSD δεν εχει καμια σχεση με την ινδικη καναβη........το τριπακι ειναι χημικη ουσια φτιαγμενη απο ανθρωπους. Η ινδικη καναβη ειναι φυτο.......και σας παρακολουθω με προσοχη

 

++++++++++++

ylSkp1.pngrwLVp1.png
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά ξεναρωτώ, εκτός απο τους φόρους που θα κερδίσει το κράτος, ποιον συμφέρει και τι θα εξυπερετούσε όλη αυτή η κατάσταση. Και για την ιστορία, το οτι κάποιοι δεν έχουμε δοκιμάσει, δε σημαίνει οτι δε ξέρουμε πόσο ευκολα μπορείς να βρεις....Επίσης πλύση εγκεφάλου στα παιδιά μπορουν να κάνουν και χωρίς να νομιμοποιήσουν τις ουσίες. Αν και δε νομίζω οτι υπάρχει παιδί που δε ξέρει τι επιφέρει η χρήση ουσιών. Για μενα δεν υπάρχουν μαλακά και σκληρά ναρκωτικά. Υπάρχουν απλώς ναρκωτικά.

 

ίσως επειδή μένω επαρχία μιλάω με άλλα δεδομένα. Εδώ λοιπόν η πώληση είναι συγκαλυμένη παρολαυτά αν το θελήσεις βρίσκεις πριν ακόμα εκφράσεις την επιθυμία επομένως συγχωρέστε με αν έθιξα κάποιον με αυτό που είπα. Επίσης δεν είμαι υπερ της νομιμοποίησης της μαριχουάνας αλλά το είπα για να τονίσω που βρίσκεται για μένα η ουσία του θέματος διότι αυτήν την στιγμή θα έπρεπε να μιλάμε και να καταγγέλουμε την ανικανότητα του κράτους να φυλακίσει τους μεγαλεμπόρους και να κρατήσει φυλακισμένους τους ήδη καταδικασμένους. Τέλος αν τα παιδιά είχαν συνειδητοποιήσει τις συνέπειες των ναρκωτικών δεν θα τα δοκίμαζαν άρα η ενημέρωση κάπου χωλαίνει.

"Ο φανατισμός είναι η μόνη μορφή θέλησης που μπορεί να διαπνέει τους αδύναμους"

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη, επειδή είναι το αλκοολ πιο επικύνδινο βάση της παραπάνω ερευνας, θα πρέπει λοιπόν έτσι να νομιμοποιήσουμε και κάποιες ουσίες. Εδω η έρευνα λεει οτι το αλκοολ είναι πιο επικύνδινο απο την ηρωήνη. Αντε λοιπόν, στο δρόμο της νομιμοποίησης και αυτή....Γιατί συγκρίνουμε ανόμια πράγματα; Είναι ίδιος ο εθισμός των ουσιών με το αλκοόλ; Και οριστε, το αλκοολ και το τσιγάρο πωλούνται ελέυθερα και για αυτό τα παιδία δε καπνίζουν και δε πίνουν καθόλου......

Link to comment
Share on other sites

Σπορικλος, νομίζω οτι δε χωλαίνει η ενημέρωση. Ολοι εχουν δει ανθρώπους να το έχουν καψει, η να είναι στα πρόθυρα του θανάτου απο τα ναρκωτικά. Απλά τα παιδιά είναι παιδιά και θέλουν πολύ προσοχή απο εμάς τους γονείς.

Link to comment
Share on other sites

Οχου βρε ελλ please μην το γυρνατε πάλι στις φοβίες,σε δαίμονες και στις νορμες...Ο λόγος που δεν μιλάμε για τη νικοτίνη είναι γιατί το θέμα είναι άλλο

 

Μα εκει ειναι το προβλημα. Δεν ειναι αλλο. Το θεμα ειναι τα ναρκωτικα.....πολυ απλα. Και αυτο ειναι ναρκωτικα. Το θεμα ειναι η φοβια του εθισμου. Και αυτο εχει εναν απο τους μεγαλυτερους εθισμους απο οσα μιλατε εδω. Το θεμα ειναι η νομιμοποιηση ενος φυτου που θεωρειτε να ναρκωτικο. Το τσιγαρο ειναι νομιμοποιημενο ναρκωτικο εδω και χρονια. Ειμαι μεσα στο θεμα ακριβως οπως πρεπει. Δεν υπαρχει για μενα λογος με βαση οσα ειπα να ΜΗΝ νομιμοποιηθει η καναβη. Κυριως εφοσον εχει βρεθει οτι ΔΕΝ δημιουργει τοξικομανεις και ΔΕΝ επιβαρυνει τον οργανισμο πουθενα.

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Μα εκει ειναι το προβλημα. Δεν ειναι αλλο. Το θεμα ειναι τα ναρκωτικα.....πολυ απλα. Και αυτο ειναι ναρκωτικα. Το θεμα ειναι η φοβια του εθισμου. Και αυτο εχει εναν απο τους μεγαλυτερους εθισμους απο οσα μιλατε εδω. Το θεμα ειναι η νομιμοποιηση ενος φυτου που θεωρειτε να ναρκωτικο. Το τσιγαρο ειναι νομιμοποιημενο ναρκωτικο εδω και χρονια. Ειμαι μεσα στο θεμα ακριβως οπως πρεπει. Δεν υπαρχει για μενα λογος με βαση οσα ειπα να ΜΗΝ νομιμοποιηθει η καναβη. Κυριως εφοσον εχει βρεθει οτι ΔΕΝ δημιουργει τοξικομανεις και ΔΕΝ επιβαρυνει τον οργανισμο πουθενα.

 

Κοιτά και εγώ μαζί σου είμαι στη νομιμοποίηση της καναβης ( μάλιστα είμαι στους 3 πιο σκληροπυρινικους χαχαχα) αλλά αν κάτσουμε να συγκρίνουμε τι νικοτίνη και τις επιπτώσεις της μόνο συζήτηση για την αποποινικοποιηση δεν θα κάνουμε.Ποιος σου είπε ότι όσοι είναι κατα συμφωνούν στη νομιμοποίηση την νικοτινης;

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...