Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΧΟΛΕΣ ΧΟΡΟΥ


Recommended Posts

Kαλημέρα! Σήμερα ξεκινάει η πρώτη μέρα που θα παει η μικρή μου μπαλέτο! Ειμαι και εγώ μια μπαλετομαμά! :D Θέλω να ευχαριστήσω την Ισμήνη γιατί απο πέρσυ που μίλησα μαζί της μου έδωσε σημαντικές πληροφορίες, με βοήθησε να καταλάβω αρκετά πράγματα και είναι πολύ γλυκός άνθρωπος. Ισμήνη μου είμαι σίγουρη ότι δεν με θυμάσαι αλλά σ ευχαριστώ και γι αυτό ήθελα να μπω και να το γράψω!!!

 

ΥΓ: Κρίμα να μην είχαμε όλες δασκάλα την Ισμήνη...:):):):):):)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 349
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ismeni

    ismeni 134 δημοσιεύσεις

  • st77

    st77 12 δημοσιεύσεις

  • rna

    rna 10 δημοσιεύσεις

  • ΒΕΡΑ

    ΒΕΡΑ 7 δημοσιεύσεις

Kαλημέρα! Σήμερα ξεκινάει η πρώτη μέρα που θα παει η μικρή μου μπαλέτο! Ειμαι και εγώ μια μπαλετομαμά! :D Θέλω να ευχαριστήσω την Ισμήνη γιατί απο πέρσυ που μίλησα μαζί της μου έδωσε σημαντικές πληροφορίες, με βοήθησε να καταλάβω αρκετά πράγματα και είναι πολύ γλυκός άνθρωπος. Ισμήνη μου είμαι σίγουρη ότι δεν με θυμάσαι αλλά σ ευχαριστώ και γι αυτό ήθελα να μπω και να το γράψω!!!

 

ΥΓ: Κρίμα να μην είχαμε όλες δασκάλα την Ισμήνη...:):):):):):)

 

 

 

Η Ισμήνη είναι πράγματι ένας πολύ δοτικός άνθρωπος! Με βοήθησε με σωστές συμβουλές, οδηγίες και συστάσεις πριν από 7 χρόνια, όταν ξεκινούσε τότε η κόρη μου μπαλέτο, χωρίς να με γνωρίζει από κοντά, παρά μόνο ως διαδικτυακή παρουσία. Στη συνέχεια, όταν τη γνώρισα και απο κοντά, διαπίστωσα, ότι εκτός από καλός άνθρωπος είναι και πολύ καλή δασκάλα, αφού η παράσταση που είδα μου άφησε εξαιρετικές εντυπώσεις για το πόσο σοβαρή και ποιοτική δουλειά γίνεται στη σχολή της.

 

 

Δεν έχω λόγο να της κάνω διαφήμιση γιατί έτσι και αλλιώς μένουμε πολύ μακριά και η κόρη μου πηγαίνει σε άλλη σχολή (επίσης εξαιρετική και σοβαρή σχολή την οποία μας σύστησε η Ισμήνη). Απλά, κάθε χρόνο τέτοια εποχή, που αρχίζουμε και σκεφτόμαστε για τα προγράμματα του σχολείου, των δραστηριοτήτων και του μπαλέτου (το οποίο έχει γίνει πια αναπόσπαστο κομμάτι της καθημερινότητάς μας), αισθάνομαι την ανάγκη να μπω στο φόρουμ και να πω και εγώ ένα ακόμα 'ευχαριστώ' στην Ισμήνη, γιατί, χωρίς η ίδια να έχει προσωπικό όφελος, με τις συμβουλές που μου έδωσε, ξεκινήσαμε και συνεχίζουμε οργανωμένα και σωστά. Μακάρι να υπήρχαν περισσότεροι επαγγελματίες σαν την Ισμήνη που να προσπαθούσαν να βοηθήσουν τους γονείς να αποφύγουν κακοτοπιές και να επιλέξουν σωστά!

 

 

Σωτηρία, welcome to the club !;) Είναι μια όμορφη απασχόληση για τα παιδιά, κορίτσια και αγόρια, είναι τέχνη και αθλητισμός μαζί και είναι πολύ συγκινητικό για το γονιό να βλέπει το παιδί του να λειτουργεί με χάρη, πειθαρχία, αρμονία και να γυμνάζει σωστά το σώμα και το πνεύμα του.

 

 

Καλή σχολική χρονιά στα παιδιά, στις μπαλετοδασκάλες και σε μας τις μπαλετομαμάδες! :wink::-):wink:

 

 

(Yγ: Μόνο αυτό το ρημαδο 23% που λένε φέτος για όλα τα φροντιστήρια μου κάθεται στο στομάχι ακόμα και ως σκέψη, αλλά είπα να μην το βάλω στη συζήτηση και μας προσγειώσω στην πεζή πραγματικότητα:lol::lol:)

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα! Σήμερα ξεκινάει η πρώτη μέρα που θα παει η μικρή μου μπαλέτο! Ειμαι και εγώ μια μπαλετομαμά! :D Θέλω να ευχαριστήσω την Ισμήνη γιατί απο πέρσυ που μίλησα μαζί της μου έδωσε σημαντικές πληροφορίες, με βοήθησε να καταλάβω αρκετά πράγματα και είναι πολύ γλυκός άνθρωπος. Ισμήνη μου είμαι σίγουρη ότι δεν με θυμάσαι αλλά σ ευχαριστώ και γι αυτό ήθελα να μπω και να το γράψω!!!

 

ΥΓ: Κρίμα να μην είχαμε όλες δασκάλα την Ισμήνη...:):):):):):)

 

Σωτηρια φυσικα και σε θυμαμαι! καλη αρχη στη νεα μπαλαρινα!

ευχαριστω κι εγω για τα καλα λόγια σου. δεν ειπα τιποτα παραπάνω απο αυτα που λεω στους γονεις που ερχονται για πληροφοριες. την πασα αλήθεια! αυτο που πιστευω!

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Η Ισμήνη είναι πράγματι ένας πολύ δοτικός άνθρωπος! Με βοήθησε με σωστές συμβουλές, οδηγίες και συστάσεις πριν από 7 χρόνια, όταν ξεκινούσε τότε η κόρη μου μπαλέτο, χωρίς να με γνωρίζει από κοντά, παρά μόνο ως διαδικτυακή παρουσία. Στη συνέχεια, όταν τη γνώρισα και απο κοντά, διαπίστωσα, ότι εκτός από καλός άνθρωπος είναι και πολύ καλή δασκάλα, αφού η παράσταση που είδα μου άφησε εξαιρετικές εντυπώσεις για το πόσο σοβαρή και ποιοτική δουλειά γίνεται στη σχολή της.

 

 

Δεν έχω λόγο να της κάνω διαφήμιση γιατί έτσι και αλλιώς μένουμε πολύ μακριά και η κόρη μου πηγαίνει σε άλλη σχολή (επίσης εξαιρετική και σοβαρή σχολή την οποία μας σύστησε η Ισμήνη). Απλά, κάθε χρόνο τέτοια εποχή, που αρχίζουμε και σκεφτόμαστε για τα προγράμματα του σχολείου, των δραστηριοτήτων και του μπαλέτου (το οποίο έχει γίνει πια αναπόσπαστο κομμάτι της καθημερινότητάς μας), αισθάνομαι την ανάγκη να μπω στο φόρουμ και να πω και εγώ ένα ακόμα 'ευχαριστώ' στην Ισμήνη, γιατί, χωρίς η ίδια να έχει προσωπικό όφελος, με τις συμβουλές που μου έδωσε, ξεκινήσαμε και συνεχίζουμε οργανωμένα και σωστά. Μακάρι να υπήρχαν περισσότεροι επαγγελματίες σαν την Ισμήνη που να προσπαθούσαν να βοηθήσουν τους γονείς να αποφύγουν κακοτοπιές και να επιλέξουν σωστά!

 

 

Σωτηρία, welcome to the club !;) Είναι μια όμορφη απασχόληση για τα παιδιά, κορίτσια και αγόρια, είναι τέχνη και αθλητισμός μαζί και είναι πολύ συγκινητικό για το γονιό να βλέπει το παιδί του να λειτουργεί με χάρη, πειθαρχία, αρμονία και να γυμνάζει σωστά το σώμα και το πνεύμα του.

 

 

Καλή σχολική χρονιά στα παιδιά, στις μπαλετοδασκάλες και σε μας τις μπαλετομαμάδες! :wink::-):wink:

 

 

(Yγ: Μόνο αυτό το ρημαδο 23% που λένε φέτος για όλα τα φροντιστήρια μου κάθεται στο στομάχι ακόμα και ως σκέψη, αλλά είπα να μην το βάλω στη συζήτηση και μας προσγειώσω στην πεζή πραγματικότητα:lol::lol:)

 

Ρενα χιλια ευχαριστω για τα καλα σου λόγια!

λεω οτι λεω σε ολους τους γονεις, σε οποιον με ρωταει!

καλη αρχη στη δημητρα, καλη προοδο, καλη χρονια!

 

ασε αυτο το φπα! απο 0% θελει να μας βαλει στο 23%... πικρα... χαθηκαμε... Ευχομαστε ολοι οι συνάδελφοι να μας απαλλαξουν απο την επιβολή του!

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Rna εισαι πολύ γλυκός άνθρωπος και εσύ οπως και η Ισμήνη! Ειναι πολύ όμορφο να μιλάς με θετικούς ανθρώπους. Το παράλογο με το ΦΠΑ ειναι οτι στα κολλέγια δεν μπαίνει και μπαίνει εκεί που που ο κόσμος δεν έχει λεφτά για να σπουδάσει το παιδί του βλέπε φροντιστήρια μπαλέτο κτλπ...:(:(:twisted::twisted:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα και καλο φθινοπωρο και απο μενα.

Εχω δυο κοριτσακια και το μικρο μου ειναι 28 μηνων ψαχνω κατι για να την απασχολησω.

Ισμηνη διαβασα λιγο τα προηγουμενα και θελω να με βοηθησεις αν μπορεις. Μενουμε βορεια και με εξυπηρετουν οι περιοχες Πευκη, Ηρακλειο, Μαρουσι. Υπαρχει κατι για δημιουργικο χορο η αποασχοληση οπως συστηνεις γι αυτες τις ηλικιες. Η Κηφησια μου πεφτει λιγο μακρια και δεν ξερω την περιοχη για τη μουσικοκινητικη που εχεις γραψει .

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και από εμένα!

Ενδιαφέρομαι και ΄γω για σχολή χορού στις περιοχές Μαρούσι, Πεύκη και διαβάζοντας όλες τις απαντήσεις συγκράτησα τις σχολές τις κ. Παπαρούπα στην Πεύκη και της Μάγιας Σοφού καθώς και την Ματέυ στο Μαρούσι. Έχω μια κορούλα 5 ετών και επειδή εργάζομαι μέχρι αργά δεν θα την πηγαίνω εγώ για μπαλλέτο αλλά οι γονείς μου. Για να μην τους "τρέχω", βρήκα πολύ κοντά στο σπίτι τους, όπου η μικρή επιστρέφει μετά το σχολείο, τη σχολή Dancemotion (Mαρούσι, Θέμιδος 6, Χριστίνα Θεοδώρου. Μήπως γνώρίζεις, Ισμήνη, κάτι για τη σχολή αυτή; Η βοήθειά σου είναι πολύτιμη! Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και πάλι μαμάδες!

Για όσες μανούλες ενδιαφέρονται, μόλις τηλεφώνησα στη σχολή "Μάγια Σοφού" και πέτυχα την ίδια την κυρία Μάγια Σοφού, η οποία με ενημέρωσε ότι η σχολή μεταφέρθηκε από το Μαρούσι στη Νεά Ερυθραία, στην οδό Τατοϊου 102 και θα ανοίξει μετά τις εκλογές.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα, θα ηθελα κι εγω να ρωτησω για σχολες χορου γυρω απο τη περιοχη των Ιλισιων. Εχω ενα κοριτσακι 3,5 χρονων που της αρεσει ο χορος. Δε θελω ομως να τη γραψω ακομα σε σχολη μπαλετου με αυστηρα μαθηματα. Θα ηθελα να κανει πρωτα ενα μουσικοκινητικο προγραμμα με κοριτσακια της ηλικιας της για να καταλαβει τι γινεται κ να το αγαπησει σιγα σιγα!

Γίαυτο ζητω πληροφοριες για σχολες που εχουν λιγο πιο ελευθερα προγραμματα για μικρα, αρχαρια, υπερκινητικα κοριτσια!

Εκτος απο τη σχολη της κυριας Σταυροπουλου μηπως ξερετε που αλλου θα μπορουσα να ρωτησω;

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Θα ήθελα κι εγώ να ρωτήσω για σχολή μπαλέτου στις περιοχες Νέα Χαλκηδόνα -Νέα Φιλαδέλφεια. Η μικρή μου ειναι τριών ετών και θέλει να πάει. Έχετε να προτείνετε κάποια;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα ήθελα κι εγώ να ρωτήσω για σχολή μπαλέτου στις περιοχες Νέα Χαλκηδόνα -Νέα Φιλαδέλφεια. Η μικρή μου ειναι τριών ετών και θέλει να πάει. Έχετε να προτείνετε κάποια;

 

http://www.sisxe.com

 

εδω θα βρειτε αναγνωρισμενες σχολες απο το κράτος

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλημερα σε ολους σας. Μηπως μπορείτε να μου πειτε καποια σχολη που μπορω να παω την 3χρονη κοτη μου. Μενουμε Γαλατσι. Κοντα στο σπιτι μου βρισκεται η σχολη "Μαρια Σταυρου", αλλα επειδη δεν γνωριζω απο χορο, δεν ξερω τι θα πρεπει να προσεξω.

 

Ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους σας. Μηπως μπορείτε να μου πειτε καποια σχολη που μπορω να παω την 3χρονη κοτη μου. Μενουμε Γαλατσι. Κοντα στο σπιτι μου βρισκεται η σχολη "Μαρια Σταυρου", αλλα επειδη δεν γνωριζω απο χορο, δεν ξερω τι θα πρεπει να προσεξω.

 

Ευχαριστω πολυ.

 

http://www.sisxe.com

 

εδω θα βρειτε αναγνωρισμενες σχολες απο το κράτος

__________________

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ΡΥΘΜΟΣ & ΚΙΝΗΣΗ του Συλλόγου Γυναικών Αγίου Στεφάνου

 

Έχετε άποψη για την εν λόγω σχολή;

 

Εκπροσωπεί το Ρώσικο Σύστημα Χορού VAGANOVA.

 

Ενδιαφέρομαι για την Ηλέκτρα μου και ίσως αργότερα για τον Οδυσσέα (αν και τον μικρούλη τον κόβω πιο πολύ να θέλει κάποιο μουσικό όργανο)

 

Μενω Αφίδνες και η εναλλακτική μου της πιο πάνω σχολής είναι κάποια στην νέα Κηφισιά, πολύ πιο μακριά δυστυχώς.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 months later...

Υπαρχει καποια μαμα που να πηγαινει τα παιδια της στην Αλεκα Μπερτολη στου Παπαγου; Ειναι αναγνωρισμενη σχολη χορου; Ψαχνω στο sisxe.com αλλα δεν υπαρχει καν ο δημος Παπαγου.

Link to comment
Share on other sites

Η κυρία Μπερτολη ειναι εξαιρετικη δασκάλα. Και η σχολη της ειναι αναγνωρισμενη.

Μη σε ανησυχεί που δεν ειναι στη λίστα του ΣΙΣΧΕ. Υπάρχουν σχολες αναγνωρισμενες που δε θελουν να ειναι μελη στο σισχε, δεν ειναι απαραίτητο...

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστω πολυ ismeni.

Την Τεταρτη θα κανει δοκιμαστικο μαθημα. Ελπιζω να αρεσει κ στην κορη μου γιατι η Μπερτολη εχει τη φημη της απαιτητικης δασκαλας.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Καλησπέρα,

 

Θέλω να πάω την κόρη μου (4.5 ετών) μπαλέτο στην περιοχή Πευκάκια-Νέα Ιωνία. Ποιες σχολές μου προτείνετε? Ευχαριστώ πολύ.

 

Μια πρόταση είναι η Σχολή της Βέρας & Ρεγγίνας Αλεξοπούλου, ακολουθεί σύστημα Vaganova, είναι στη Νέα Ιωνία και Μαρούσι νομίζω. Προσωπικά την παρακολούθησα 10 χρόνια, έχω να πω μόνο τα καλύτερα. Πάνε μερικά χρόνια, αλλά η Ρεγγίνα (κόρη) είναι εξαιρετική δασκάλα. Μια αναζήτηση στο διαδίκτυο και θα βρεις φωτογραφίες, βίντεο κ.λπ.

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ Josephine για την άμεση απάντηση!

 

Ήθελα επίσης να ρωτήσω για τις προαναφερθείσες σχολές στα Πευκάκια-Νέα Ιωνία:

1) ΚΑΚΚΑΒΑ ΕΛΕΝΗ

2) ΓΚΟΥΝΤΕΛΙΑ ΣΟΦΙΑ

 

Αν έχει κάποιος/κάποια από εσάς πρόσφατη εμπειρία (αφού τα σχετικά Posts είναι πλέον αρκετά παλιά).

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλό μήνα!!!

 

Θέλω να πάω την κορούλα μου 2,5 ετών σε κάποια σχολή χορού, η οποία να έχει βέβαια τμήματα για παιδάκια της ηλικίας αυτής. Την βλέπω πολύ ενθουσιασμένη με το μπαλέτο, έτσι το λέει, μάλλον κάτι τους κάνει η δασκάλα στον παιδικό και όλο χορεύει και στριφογυρίζει και μου κάνει την μπαλαρίνα!!

Υπάρχει κάποια πρόταση;; Οι περιοχές που βολεύουν είναι Καλλιθέα και Ν. Σμύρνη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

στο http://www.sisxe.com θα βρεις πολλες σχολές που μπορείς να τηλεφωνησεις και να ρωτησεις για την κορη σου.

Κοίταξε και σε κοντινες σου περιοχες.

 

Καλημέρα και καλό μήνα!!!

 

Θέλω να πάω την κορούλα μου 2,5 ετών σε κάποια σχολή χορού, η οποία να έχει βέβαια τμήματα για παιδάκια της ηλικίας αυτής. Την βλέπω πολύ ενθουσιασμένη με το μπαλέτο, έτσι το λέει, μάλλον κάτι τους κάνει η δασκάλα στον παιδικό και όλο χορεύει και στριφογυρίζει και μου κάνει την μπαλαρίνα!!

Υπάρχει κάποια πρόταση;; Οι περιοχές που βολεύουν είναι Καλλιθέα και Ν. Σμύρνη.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

στο http://www.sisxe.com θα βρεις πολλες σχολές που μπορείς να τηλεφωνησεις και να ρωτησεις για την κορη σου.

Κοίταξε και σε κοντινες σου περιοχες.

 

Ευχαριστώ, έκανα ήδη μια πρώτη έρευνα αλλά πρέπει να μιλήσω τηλεφωνικά.... Μάλλον δύσκολο το βλέπω, δεν έλεγαν όλες οι σχολές από ποια ηλικία δέχονται τα μικρά παιδάκια. Οι σχολές όμως που έλεγαν οι ηλικίες ήταν από 3-3,5 ετών και άνω....:roll: ...λογικό βέβαια...

Θα μιλήσω με όλες βέβαια και βλέπουμε......

Και πάλι ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Καλησπέρα! Θα ήθελα να ρωτήσω πληροφοριες για τη σχολή του κου Μεταξοπουλου κι αυτην της κας Ροδιου στη Γλυφαδα. Η κόρη μου είναι σχεδόν 5! Ευχαριστώ πολύ.

Alexandros 24-02-2008 :D

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...