Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

σκυλος φυλακας και μωρο..??


stellaTD

Recommended Posts

2 φορες αποπειρα διαρυξης.Η δετερη απολυτα πετυχημενη!!

Ακουσον - ακουσον ! Η πεθερα μου μενει διπλα. Μ. Τριτη βραδυ γινετε αποπειρα και το καταλαβαινουμε απο καποια στοιχεια που αφησαν την επομενη το πρωι. Δεν φοναξαμε αστυνομια αφου μια σιτα σε ενα παραθυρο ειχαν σκησει μονο. Φευγουμε για δουλεια και μεταξυ 11:00-13:00 βρηκαν την ευκαιρια και ολο το πεδιο ελευθερο να μπουν και να αλωνισουν! Γης μαδιαμ το σπιτι!Την επομενη μερα το πρωι χτυπα ο δικος μας ο συναγερμος και τρεχω πανικοβλητη μιας και η δουλεια μου ειναι πιο κοντα απο του αντρα μου.Ευτυχως ολα οκ!

Απο εκεινη την ωρα εχουμε χασει τον υπνο μας! Ενισχυσαμε κ αλλο τον συναγερμο αλλα και παλι ..φοβαμαι να κυκλοφωρισω στο ιδιο μου το σπιτι μεσα!Πριν μπω στο καθε δωματιο κοιταζω μηπως δω κανεναν μπροστα μου.

Αποφασισαμε να παρουμε σκυλο αλλα σκεφτομαι αν ειναι καλο για το παιδι (απο θεμα υγειας)

Εσεις εχετε εμπειρια? Εχετε σκυλο και τι σκυλος θα ηταν ιδανικος τοσο για φυλακας οσο και φιλικος προς το παιδι! φυσικα θα κανω οτι χρειαζετε απο αποψη εμβολιων αλλα ειναι η ιδανικη ηλικια για το παιδι να ερχεται σε επαφη με ζωο? Εχω αυλη/κηπο ομως σκεφτομουν κατι μικρο που να το εχω μεσα τη νυχτα τουλαχιστο. Ειναι και πιο οικονομικα τα μικτα φανταζομαι και στις ακαθαρσιες τους καθαριζονται πιο ευκολα απο κατι τεραστια σκυλια που κανουν... ¨τουρτες¨

Θα μου ηταν πολυ χρησιμη η βοηθεια σας! Δεν θελω να βαλω σε κυνδινο ουτε την υγεια ουτε την ψυχολογια του μικρου μου (ειναι 16 μηνων)

 

Ευχαριστω εκ των προτερων ολους σας!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Οσο πιο πολυ μωρο ειναι το παιδι μας, τοσο πιο καλη θα ειναι η συγκατοικηση με τον σκυλο!Αλλωστε λενε οι ειδικοι οτι πρεπει να μεγαλωνουν μαζι (παιδι και σκυλος). Τωρα αμα ειναι μεσα στο σπιτι δεν ξερω τι θα γινετε με το θεμα της τριχας!!Αν ειναι στην αυλη, θα ειναι πολυ καλυτερα!

30/12/2010 Ηρθες και μου αλλαξες....ΤΑ ΠΑΝΤΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω σκοπο να το εχω ολη μερα μεσα. μονο το βραδυ μη μου το φολιασουν κιολας, και για να γαβγισει αν κατι συμβει! αλλωστε εχω μεζονετα κατω θα ειναι (ελπιζω) αλλα δεν ξερω κατα ποσο ειναι σωστο και ασφαλες!?

Link to comment
Share on other sites

Απο φιλους που ξερω, που εχουν σκυλους και παιδια, τα πανε μια χαρα, σε σημειο που δεν περιμενεις οτι ο σκυλος θα κανει κακο στο μωρο αλλα το μωρο στον σκυλο!Βεβαια αυτο δεν σημαινει οτι δεν πρεπει να εχουμε το νου μας. Και φυσικα να μεγαλωνουν μαζι!

30/12/2010 Ηρθες και μου αλλαξες....ΤΑ ΠΑΝΤΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

ναι το εχω ακουσει κ εγω αλλα δεν ξερω κατα ποσο ισχυει για τοσο μικρο παιδακι και εκτος αυτου..τι σκυλος ειναι καταληλος για τετοια περιπτωση??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

stella έχουμε μια σκυλίτσα (spitz γερμανικό).....την πήραμε πριν μέινω έγκυος και εννοείται παρέμεινε μαζί μας....αν το σκυλί είναι εμβολιασμένο και τηρουνται οι βασικοι κανόνες υγιεινης και ασφάλειας, δεν υπάρχει κανενα πρόβλημα.

Τους πρώτους μήνες απο τη γέννηση του μπέμπη, δεν τον φέρναμε σε πολύ κοντινη επαφή, για τη μικρη πιθανότητα αλλεργίας...αλλά ουτε κι εκει είχαμε κάποιο πρόβλημα τελικά.....το παιδακι μας, παρόλο που είναι ακόμα μωρουλι, ξετρελαίνεται με το σκυλάκι....όλο θέλει να είναι δίπλα της και να τη χαιδευει, της γελάει συνεχεια (είναι απίθανες εικόνες).....εννοείται πως δεν αφήνουμε ποτέ το μωρό μόνο του με το σκυλάκι.

Καλό ειναι να πάρετε κουταβάκι και να το εκπαιδευσετε σιγά σιγά......για την "αναγκη" του μπορείτε έιτε να το μάθετε να πηγαίνει εκτός σπιτιου (εμεις την πάμε βόλτα πρωι-βράδυ και πολυ πολύ σπάνια έχουμε "ατυχήματα" τετοια εντός σπιτιου- αν δει κάποιον και χαρεί πολύ κτλ) είτε να πηγαίνει σε ειδικές πάνες που υπάρχουν για σκυλακια, στο μπαλκόνι.

Κοιμάται πάντα μέσα στο σπίτι και βέβαια δεν υπάρχει περιπτωση και μύγα να πετάξει και να μη μας ειδοποιήσει.....εκτός σπιτιου δεν θα την άφηνα για τον κίνδυνο φόλας ή οποιας άλλης ενέργειας να την ακινητοποιησουν με σκοπο να μπουν μέσα.

 

Υπάρχουν ράτσες που δεν μαδάνε πολυ...υπάρχει και η εναλλακτική του κουρέματος.

Επίσης η δικιά μας δεν μυρίζει καθόλου, μα καθολου....παιζει ρόλο και η διατροφή της (τρωει μόνο ξηρή τροφή σκύλων)

gNrhp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

με μια γρηγορη ματια στο internet ειδα οτι ειναι πολυ ομορφο σκυλακι αλλα...μαλιαρο πολυ ε? το κακο ειναι οτι το πρωι δεν ειναι κανεις σπιτι αρα μαλλον θα χρειαστουμε πανες και το βραδυ να βγαινουμε εξω! εχει μεγαλη σημασια να αγαπαει τα παιδια γιαυτο και ρωταω τοσα.. Συγνωμη ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει προβλημα για αυτα που ρωτας. Το εχω ψαξει το θεμα για να παρουμε και εμεις και μετα απο πολυ ψαξιμο εχουμε καταληξει στα labrador!

30/12/2010 Ηρθες και μου αλλαξες....ΤΑ ΠΑΝΤΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι τα μεγαλόσωμα σκυλιά είναι πιο κατάλληλα και πιο ήρεμα σε σχέση με τα μικρά. Τα μικρά φοβούνται πιο πολύ λόγω του μεγέθους τους και γίνονται πιο επιθετικά. Όταν ήμουν μικρή είχαμε ένα κόλει και ήταν τόσο ήρεμο που του σκαρφάλωνα συνέχεια πάνω του, το παίδευα, το τράβαγα εδώ κι εκεί και ποτέ δεν είχε αγριέψει ή επιτεθεί. Τώρα έχουμε ένα γκριφόν, το οποίο μας επιτίθεται και δεν το εμπιστεύομαι με το παιδί. Και αυτό το έχω ακούσει και από άλλους γνωστούς.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν υπαρχει προβλημα για αυτα που ρωτας. Το εχω ψαξει το θεμα για να παρουμε και εμεις και μετα απο πολυ ψαξιμο εχουμε καταληξει στα labrador!

 

υπεροχα σκυλια και απο εμφανιση. ειχα παλια και τα εχω αγαπησει πολυ αλλα ειναι μεγαλοσωμα και προτημω ενα μικρουλι και για την οικομονικη διατροφη τους αλλα και για τις μικρες ακαθαρσιες τους!

Link to comment
Share on other sites

H δικιά μας πάντως τρελαίνεται για παιδιά, μωρά....γενικά είναι απο τα πιο φιλικά σκυλάκια που έχω δει και κοινωνικότατη (ζωήρη βεβαια)......παλιά δεν την κουρευαμε, είχε τέλειο τρίχωμα....τωρα όμως με το μωρό, την κουρευουμε δυστυχώς.

Τα λαμπραντορ είναι υπεροχα σκυλια αλλά να μην ξεχνας οτι τα μεγαλοσωμα θελουν και πολυ σωματικη δραστηριότητα, μεγάλες βόλτες....είναι κριμα να τα έχουμε περιορισμενα....και μυριζουν περισσότερο απ'οτι τα μικρόσωμα.

gNrhp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

Πιστεψε με οτι το μεγεθος του σκυλου δεν εχει να κανει με το μεγεθος απο τις ακαθαρσιες!Ειχα 17 χρονια σκυλο (λυκοσκυλο) και ξερω μερικα πραγματα παραπανω!Απλα επειδη μου ειπες οτι θελεις να εισαι σιγουρη και για το παιδι η ρατσα που σου ειπα ειναι η καταληλοτερη!

30/12/2010 Ηρθες και μου αλλαξες....ΤΑ ΠΑΝΤΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι τα μεγαλόσωμα σκυλιά είναι πιο κατάλληλα και πιο ήρεμα σε σχέση με τα μικρά. Τα μικρά φοβούνται πιο πολύ λόγω του μεγέθους τους και γίνονται πιο επιθετικά. Όταν ήμουν μικρή είχαμε ένα κόλει και ήταν τόσο ήρεμο που του σκαρφάλωνα συνέχεια πάνω του, το παίδευα, το τράβαγα εδώ κι εκεί και ποτέ δεν είχε αγριέψει ή επιτεθεί. Τώρα έχουμε ένα γκριφόν, το οποίο μας επιτίθεται και δεν το εμπιστεύομαι με το παιδί. Και αυτό το έχω ακούσει και από άλλους γνωστούς.

 

ειναι ετσι η ρατσα τους να επιτιθονται ή απλα το δικο σου εχει βγει ¨μαγκακι¨;)

Link to comment
Share on other sites

Πιστεψε με οτι το μεγεθος του σκυλου δεν εχει να κανει με το μεγεθος απο τις ακαθαρσιες!Ειχα 17 χρονια σκυλο (λυκοσκυλο) και ξερω μερικα πραγματα παραπανω!Απλα επειδη μου ειπες οτι θελεις να εισαι σιγουρη και για το παιδι η ρατσα που σου ειπα ειναι η καταληλοτερη!

 

 

το βλεπω μετα απο ψαξιμε να καταλυξω σε 2 σκυλια τελικα!:D:D Χωρις πλακα τωρα, με ενδιαφερει η ασφαλεια τοσο του σπιτιου οσο και του παιδιου με κυριως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

επίσης προσπαθησε να πάρει σκυλάκι απο εκτροφέα και όχι απο pet shop.....έχουν τελειως διαφορετική προσωπικότητα τα μεν απο τα δε......δεν έχω χρόνο να το αναλύσω τώρα....αν το ψαξεις στο net θα βρεις πολλές πληροφορίες γι'αυτό που σου γράφω

gNrhp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

πολυ ενδιαφερουσες οι αποψεις σας! θα το ψαξω οσο μπορω μεσω net. Αν κατι θεωρειτε σημαντικο πολυ θα θελα ν α με διαφωτισετε. Εχω χασει τον υπνο μου και μαζι και ο μικρος μαλλον το νοιωθει!!

amande οταν βρεις χρονο γραψε μου οσες περισσοτερες πληροφοριες.Σας ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

ψαξε ψαξε παντα βρισκεις! εκανα την ερευνα μου γραφτηκα κ σ ενα- δυο forum για σκυλους και κλεινω σε 2 ρατσες. westie ή κοκονι. εχει κανεις κατι αναλογο?εχει συναντησει κανεις σας προβλημα συμβιωσης μα τα σκυλια του ανεξαρτητως ρατσας. τα πατε καθημερινα 2-3φορες την ημερα βολτα?με τα μωρα/παιδια σας τι γινεται?με τον καλοπισμο τους? με τις αναγκες τους?(οσον αφορα και το κοστος)

ευχαριστω και συγνωμη για τις τοσες ερωτησεις

Link to comment
Share on other sites

Eμεις εχουμε μαλτεζ ... και πολυ βασικα για μενα στοιχεια ηταν οτι δεν μαδανε (δεν πεφτει η τριχα τους) και ειναι απ τα σκυλια που θεωρουνται οτι δεν δημιουργουν αλλεργια ...

Σαφως ενα σκυλι μικρο ειναι συναγερμος ... γιατι εχουν πιο καλη ακοη (ειχα διαβασει τοτε που εψαχνα..οτι στις βασιλικες αυλες ειχαν τα μαλτεζ που πρωτα ακουγαν το κλεφτη και φωναζαν και μετα ειχαν τα ντομπερμαν που ερχοντουσαν για τον κλεφτη.)

Το μονο κακο σ αυτο το σκυλι ειναι οτι επειδη δεν μαδα...μακραινει η τριχα τους ...και κανονικα θελει χτενισμα καθε μερα (εμεις λογο χρονου δεν το κανουμε ...αλλα καθε 1-2 μηνες κανουμε ενα κουρεμα οποτε χτενιζεται πολυ ευκολα καθε 2-3 μερες..για 1-2 λεπτα)

Δεν μου ερχεται κατι αλλο τωρα :)

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω εδω και 9 χρονια ενα ημιαιμο βελγικο λυκο...

με τα παιδια ειναι απιστευτος καθεται κατω και τον τυρανανε και δεν βγαζει κιχ...Τωρα οταν γεννησω εννοειται οτι δεν παιζει τους πρωτους μηνες να μπει μεσα στο σπιτι...ειναι πολυ φιλικος με ολους μεχρι αηδιας αλλα σε 2-3 περιπτωσεις εχει αποδειχτει απιστευτος φυλακας...ενα μεγαλο σκυλι ομως σε δυσκολευει ποαραπολυ σε μετακινησεις...

στα ταξιδια τρωμε πακετο....Η κολητη μου εχει ενα μαλτεζ...αυτο που λεει η Αφροδιτη με τις τριχες ειναι αληθεια..δεν μαδαει καθολου απλα θελει κουρεμα και περιποιηση..επισης δεν περναει μυγα χωρις να γαβγισει..ειναι πανεξυπνο!!

Κατα τη γνωμη μου μην παρεις σκυλι φυλακα... ολα καταβαθος ειναι... απλα ενα μεγαλο σκυλι που θα το παρεις γι αυτο το σκοπο θελει εκπαιδευση για να ειστε ασφαλεις...

Αυτο με την πανα το κανει η φιλη μου γτ δουλευει παρα πολλες ωρες αλλα δεν ειναι οτι καλυτερο γτ δεν εχει μαθει να ζηταει να παει εξω οταν το χει αναγκη και εμενα προσωπικα να τα κανει το σκυλι μες στο σπιτι με απωθει σαν ιδεα...

Οταν μεγαλωσουν λιγο κρατιουνται ολο το βραδυ οπως κι εμεις...και αφου εχεις κηπο καλυτερα εξω...

Και συμβουλη μου κι αν θες την ακους...παρε θυληκο!!εκπαιδευονται πολυ πιο ευκολα και ειναι πολυ πιο ηρεμα...τουλαχιστον εγω οταν δεν θα ζει πια ο tattoo και παρω αλλο θα επιλεξω σιγουρα πιο μικρο και σιγουρα θυληκο...

Οσο για την ρατσα θα προτιμισω να βοηθησω ενα αδεσποτο παλι παρα να τα σκασω για να χω σκυλι με πεντιγκρι

IZvWp3.png
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ βρε κοριτσια!! στα αλλα forum με τα σκυλια ακουσα πολλα. οτι πρεπει οποσδηποτε να ειναι μεσα στο σπιτι να πηγαινουν καθε μερα πρωι-μεσημερι-βραδυ βολτα γιατι βαριουνται και εκτονωνονται με ζημιες στο σπιτι.και για μενα ειναι πολυ δυσκολο μα πηγαινω καθε μερα 3 φορες βολτα το σκυλο.ουτε στο παιδι μου δεν το κανω.και δεν μλαμε για καλοκαιρι αλλα ο χειμωνας ειναι πιο σκληρος και εδω που μενω ειναι πιο απομακρησμενη περιοχη ,δεν εχει τετραγωνα να πεις κανω μια βολτα στο τετραγωνο. δεν ξερω ειμαι πολυ μπερδεμενη .θελω πολυ να παρω σκυλο,παντα ηθελα και κυριως τωρα με το παιδι που ξερω ποσο καλο θα του κανει!!! αν ειναι ομως να το τρεχω απο πισω περισσοτερο απο το παιδι μου.... εσας κανουν ζημιες?τα πηγατε σε εκπαιδευτη ή οτι κανατε μονοι σας?? τ

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ βρε κοριτσια!! στα αλλα forum με τα σκυλια ακουσα πολλα. οτι πρεπει οποσδηποτε να ειναι μεσα στο σπιτι να πηγαινουν καθε μερα πρωι-μεσημερι-βραδυ βολτα γιατι βαριουνται και εκτονωνονται με ζημιες στο σπιτι.και για μενα ειναι πολυ δυσκολο μα πηγαινω καθε μερα 3 φορες βολτα το σκυλο.ουτε στο παιδι μου δεν το κανω.και δεν μλαμε για καλοκαιρι αλλα ο χειμωνας ειναι πιο σκληρος και εδω που μενω ειναι πιο απομακρησμενη περιοχη ,δεν εχει τετραγωνα να πεις κανω μια βολτα στο τετραγωνο. δεν ξερω ειμαι πολυ μπερδεμενη .θελω πολυ να παρω σκυλο,παντα ηθελα και κυριως τωρα με το παιδι που ξερω ποσο καλο θα του κανει!!! αν ειναι ομως να το τρεχω απο πισω περισσοτερο απο το παιδι μου.... εσας κανουν ζημιες?τα πηγατε σε εκπαιδευτη ή οτι κανατε μονοι σας??

 

ΑΦΡΟΔΙΤΗ τα μαλτεζακια ειναι ηρεμα σκυλια (απο αποψη ζημιων εννοω παντα) το πας κ εσυ 2-3φορεςς τη μερα βολτα?

Link to comment
Share on other sites

για μενα το γεγονος οτι εισαι σε απομακρυσμενη περιοχη καλυτερα να παρεις ενα πιο μεγαλο σκυλο απο μαλτεζακι με την λογική οτι ισως εκει οι κλεφτες ισως τσεκαρουν που θα χτυπησουν και ενα μαλτεζακι δεν ειναι το ιδιο αποτρεπτικο με ενα πιο μεγαλο , δεν εχεις κανενα χωραφι διπλα να τον αφηνεις να τρεχει λιγο ?

l86Tp3.png d6AUp3.png
Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι το θεμα.εδω οι κλεφτες ειναι . ¨ξεδιαντροποι¨ 2 φορες μεσα σε μια μερα μεσα στη μεγαλοι εβδομαδα χτυπησαν το σπιτι της πεθερας μου διπλα και το εκαναν γης μαδιαμ. ασε που φοβαμαι και το φολιασμα,το εχουν σαν καραμελες! γι αυτο το θελω μικρο.να μενει μεσα και να με προηδοποιει μολις καποιος προσπαθησει κατι να κανει.χωραφια? αλλο τιποτα !! δενειναι αναγκη δηλδη να το κανω βολτες στους δρομους? αρκει με καθε τροπο να ξεδινει την ενεργεια του ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...