Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ταξίδι με αεροπλάνο !


demi

Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΣΤΗΝ ΜΥΤΙΛΗΝΗ ΜΕ ΤΟΝ ΜΙΚΡΟ ΜΑΣ (ΘΑ ΕΧΕΙ ΜΠΕΙ ΣΤΟΝ 9ο ΜΗΝΑ) ΤΟΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟ. ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΕΜΠΕΙΡΊΑ ΓΙΑ ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ????? ΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΠΙΤΡΕΠΟΥΝ ΝΑ ΠΑΡΩ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΚΤΛ. ΚΤΛ. ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΩ ΚΑΤΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟ?????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 313
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημερα φιλεναδιτσες. Ελπιζω ολα τα μπουμπουκακια σας να ειναι καλα, να εχουν τελειωσει οι ατιμες ιωσεις και να ετοιμαζεστε για τις διακοπες σας. Θελω την βοηθεια σας σε κατι ( δεν ξερω αν υπαρχει ηδη καποιο post, αλλα δυστυχως δεν μπαινω συχνα να ξερω). Τελος του μηνα φευγω με την Λυδία μου για Κερκυρα αεροπορικως. Τι μπορω να της βαλω στα αυτακια της ή τι να κανω κατα την διαρκεια της απογειωσης - προσγειωσης για να μην εχει ενοχληση? ( οχι τσιχλα δεν μασαμε ακομα :lol: )

 

φιλια :D

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου bousbouko,

 

Μπορεις να της δωσεις λιγο γαλα ή νερακι την ωρα της απογειωσης/προσγειωσης.

 

Παντως δεν ειναι απαραιτητο να την ενοχλησουν τα αυτακια της. Ειναι αναλογα στο παιδακι. Η δικια μου απο 4 μηνων πεταει με αεροπλανο και δεν την ενοχλησαν ποτε. Βεβαια οσο ηταν πιο μικρη της εδινα γαλα εκεινη την ωρα αλλα γενικα δεν γκρινιαζε καθολου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η SofiaT έχει δίκιο, νεράκι είναι πιο αποτελεσματικό από την πιπίλα. Μην έχεις άγχος,ο δικός μου ταξιδεύει από 2 μηνών με αεροπλάνο και ποτέ μέχρι σήμερα δεν έχει διαμαρτυρηθεί για τα αυτάκια του. Καλές διακοπές!

Link to comment
Share on other sites

εμένα ο γιατρος μου ειχε πει λιγο βαμβακακι οταν μπαινεισ και βγαινεις απο το αεροπλάνο. Στην επιστροφή της είχα δώσει παυσιπονο προληπτικα μιση ώρα πριν την πτήση.

.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Εβιτα!Εχουμε ταξιδεψει κι εμεις 2-3 φορες με τον μικρο και ειδα τα εξης: μπορεις να παρεις μαζι μπιμπερο μεχρι 100ml για να του δινεις στην απογειωση και προσγειωση για τα αυτακια του.Καλα ειναι να το ταισεις ή πριν φυγεις απο το σπιτι ή πριν περασεις ελεγχο ωστε το παιδι να εχει φαει και να μην πεσεις σε κανενα περιεργο που ψαχνει...Στις βαλιτσες που περνανανε στο check-in μπορεις να βαλεις υγρα αν θελεις.Αυτα σε γενικες γραμμες.Ελπιζω να βοηθησα :D

an1cxyD0g411110NDc3MTRkfDQ1NDg2NjQ1ZGF8b3VyIGxpdHRsZSBzdGFyIQ.gifas1cEUz0g410010MTA4ODIwcGR8MDAwNDcxN2R8b3VyIGZhaXJ5IGlz.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σου Εβιτα!Εχουμε ταξιδεψει κι εμεις 2-3 φορες με τον μικρο και ειδα τα εξης: μπορεις να παρεις μαζι μπιμπερο μεχρι 100ml για να του δινεις στην απογειωση και προσγειωση για τα αυτακια του.Καλα ειναι να το ταισεις ή πριν φυγεις απο το σπιτι ή πριν περασεις ελεγχο ωστε το παιδι να εχει φαει και να μην πεσεις σε κανενα περιεργο που ψαχνει...Στις βαλιτσες που περνανανε στο check-in μπορεις να βαλεις υγρα αν θελεις.Αυτα σε γενικες γραμμες.Ελπιζω να βοηθησα :D

 

Εμένα απο την αεροπορική εταιρεία όταν τους ρώτησα για να πάρω νερό μου απάντησαν να πάρω ένα άδειο μπουκάλι και να ζητήσω από την αεροσυνοδό να μου δώσει. Τελικά σκέφτομαι να του πάρω νερό σε ένα μικρό μπουκάλι και αν δεν το δεχθούν :evil::evil: να το πιω εγώ στην υγειά τους :D:wink:

Link to comment
Share on other sites

Για το υγρά εξαρτάται πολύ σε τι προορισμό ταξιδεύεις. Εντός Ελλάδας λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα με το μπιμπερο του μωρού. Λένε, λένε αλλά πλέον είναι πιο χαλαρά τα πράγματα :wink:

Αν σε ζορίσουν μπορείς να τους πεις ότι το νερό του μωρού είναι αποστειρωμένο και δεν μπορείς να του δώσεις ό,τι να'ναι :lol:

Αλλά νομίζω ότι δεν θα έχεις πρόβλημα.

 

Επίσης, το καρότσι θα το πάρετε μαζί σας μέχρι τις σκάλες του αεροπλάνου (δεν το δίνετε στις αποσκευές) και το παίρνετε μόλις κατεβείτε.

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

ΣΩΣΤΑ :lol::lol::lol: eliza δεν το σκέφτηκα καθόλου άσε που όντως του δίνω αποστειρωμένο νερό (οδηγίες του γιατρού μας)

για το καρότσι μου το είπαν ευτυχώς γιατί να κουβάλαγα το καμάρι μου αγκαλίτσα θα ήταν κομματάκι δύσκολο γιατί βλέπεις είναι 8.500kg

το καμάρι μου!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Αυτή είναι η μεγάλη μου απορία......

 

Αύριο θα πετάξουμε αεροπορικώς με τον μικρό (χωρίς τον μπαμπά μας) για Αθήνα. Δεν μπορώ να φανταστώ πως θα τον ακινητοποιήσω για 1 ώρα στην αγκαλιά μου. Σκέφτηκα να αγοράσω κανένα παραμυθάκι με ήχους αλλά δεν νομίζω πως θα είναι αρκετό.

 

Για πείτε μανούλες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

dev277pr___.png

Link to comment
Share on other sites

ΑΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧχχχ!!!!!!!

Δεν ξέρω το παιδάκι σου, πάντως η δικιά μου ήταν όρθια και κοιτούσε έξω από το παράθυρο. Μετά της έδωσα ένα ποτηράκι από αυτά που σερβίρουν οι αεροσυνοδοί τα αναψυκτικά και ησύχασε για λίγο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ο δικος μου παλι βαρεθηκε τα παραμυθακια τα παιχνιδια το ξεμαλλιασμα της διπλανης κυριας τις τρικλοποδιες στις αεροσυνοδους και το ριξε στο φαι εφτα κρουασανακια της aegean ωσπου να φτασουμε του δωσαν για να μην τσιριζει

Link to comment
Share on other sites

Τελευταία φορά ταξίδεψε με αεροπλάνο όταν ήταν 5 μηνών και σε όλη την πτήση έκλαιγε και τσίριζε. Εγώ και ο άντρας μου τα είχαμε χάσει. Δεν ξέραμε πως να τον ησυχάσουμε.

 

Τώρα και μόνη μου βλεπω να τα παίζω στην κυριολεξία.

 

dev277pr___.png

Link to comment
Share on other sites

Πάρε παιχνίδια μαζί σου, παραμύθια και ότι άλλο μπορείς. Προετοίμασε τον για την΄πτήση, παρουσιάζοντας το ως κάτι συναρπαστικό!

αεροπλάνο, σύννεφα, ουρανός, θα πετάξουμε σαν τα πουλιά και διάφορα άλλα τέτοια, δείχνοντας τρελή χαρά!!!! Δείξε υπερβολικό ενθουσιασμό. Πάρε και κανένα γλυφιτζούρι, κανένα μπισκοτάκι και γενικά ότι άλλο του αρέσει, για να μασουλάει. (νομίζω ντομάτα ε;)

Νομίζω πως η προετοιμασία με λόγια από πρίν θα βοηθήσει!!!

Ελπίζω όλα να πάνε καλά φιλενάδα!!!

 

ΥΓ. Θα μου λείψεις βρε, ....... :(:( αλλά χαλάλι!!! :wink::D:D:D

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Πάρε και κανένα γλυφιτζούρι, κανένα μπισκοτάκι και γενικά ότι άλλο του αρέσει, για να μασουλάει. (νομίζω ντομάτα ε;)

 

Ναι η αλήθεια είναι ότι η ντουντούνα για τον Γιάννη ή αλλιώς ντομάτα για τους ενήλικες είναι ότι καλύτερο μπορώ να φανταστώ για να τον ακινητοποιήσω. Με φαντάζεσαι όμως μέσα στο αεροπλάνο με την ντομάτα στο χέρι και τα ζουμιά να τρέχουν...... :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

 

αααα ξέχασα να σου πω ότι ο Γιάννης τώρα πια την θέλει ολόκληρη και να την δαγκώνει... δεν την θέλει κομματάκια.

 

dev277pr___.png

Link to comment
Share on other sites

Πως θα σου φαινοταν αν του αγοραζες πριν το ταξιδι ένα μικρό αεροπλανάκι;

Θα μπορούσες να του το πάρεις μαζί για να απασχολείται μαζί με παραμυθάκια!

Link to comment
Share on other sites

Γεμισε την τσαντα σου με διαφορα μικροαντικειμενα που του αρεσουν...παρε χαρτι και στυλο να ζωγραφισει...και διαφορα μικρα κερασματα..και καλη πτηση!!! :wink::D

tRGJp2.png1054268gj3rg6cc5t.gif
Link to comment
Share on other sites

Τα τσιμπολογήματα για μένα είναι σωτήρια λύση. Κάτι που δούλευε πριν τα τσιμπολογήματα ήταν η ζωγραφική σε αυτούς τους μαγνητικούς πίνακες, που είναι πρακτικοί γιατί δεν σκίζονται και δεν χάνονται τα μολύβια. Καινούργια παραμυθάκια, ένα αγαπημένο του πολυμορφικό παιχνίδι, κι από σένα πολλά τραγουδάκια και υπομονή (καλύτερα να τραγουδάς εσύ, παρά να κλαίει το μωρό) :wink:

 

Τα παιδάκια στο αεροπλάνο μπορεί να ζορίζονται με τα αυτιά τους, ρώτα την παιδίατρο αν και τι μπορείς να δώσεις. Από αυτή την άποψη βοηθάει το μασούλημα, γιατί απαλύνει τις συνέπειες στα αυτιά (οι μεγάλοι μασάμε τσίχλα ...)

 

Καλό ταξίδι!

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

μπορείς να κανεις και κάτι άλλο να τυλίξεις με διάφορα χαρτιά τα μικροαντικείμενα που εχεις μαζί σου, όλα να ειναι τυλιγμένα με ενα δύο σελοτειπ να τα κρατάει κολλημένα,

σε αυτή την ηλικία τους αρέσει πολύ να ανοίγουν και να ξετυλίγουν πράγματα,

κάνει και λιγο χρατς χρατς το χαρτί,

όταν το αεροπλάνο ειναι να απογειωθεί, για να μην τρομάξει απο το θόρυβο έχε κατι μαζί σου που να κάνει θόρυβο,

πχ τύλιξε τα πράγματα σε αυτο το πλαστικό που τυλίγουν τα λουλούδια, αν εχεις κρατήσει κανένα απο λουλουδια που να σου έχουν φέρει,

την ζελατίνα αυτή, ..

που είναι διαφανές και φαίνεται τι έχει μέσα, αλλά θα τον εξιτάρει να θελει να το ανοίξει.

 

θυμαμαι ένα παιδάκι που ειχε ξετρελλαθεί με μια μπάλα η οποία είχε κολλημένα πολλά φυλλα ζελατίνας και χρωματιστού χαρτιού γύρω γύρω της,

ήθελε να το ανοίξει, αλλα σε αυτή την ηλικία ακόμα δεν μπορουν 100% οποτε προσπαθούν προσπαθούν προσπαθούν και περνάει η ώρα :)

 

ίσως κάποιο κουκλάκι μαλακό που έχει μέσα του τσεπάκι και μπαίνει κάποιο άλλο μέσα, ή ράψε ένα πουγκάκι που να έχει μέσα ένα άλλο πουγκάκι, κτλ και εκεί να είναι κρυμμένα τα διάφορα μικροαντικείμενα.

βρές ενα τσαντάκι με πολλές τσέπες, και σε κάθε τσεπη βαλε και κατι αλλο, σίγουρα θα θελει να ανοίξει όλες τις τσέπες.

 

μπορείς απο το σπίτι, μαζί, να σε δεί που θα εχεις βαλει ή θα βαζεις όλα αυτά τα πράγματα μέσα στην τσάντα και στα τσεπάκια της, και να εχει την επιθυμία μετά στο αεροπλάνο να τα ανοίξει. ?

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Για μια ωρα μιλαμε τωρα?

Α να μας εβλεπες εμας 3 ωρες πτησης απο το Εντμοντον στο Τοροντο, μετα 8 ωρες πτησης απο το Τοροντο στη Φρανκφουρτη και μετα αλλες 2 ωρες απο Φρανκφουρτη Αθηνα!! Ολα αυτα για να ερθουμε Ελλαδα.

Και ο μικρος 19 μηνων.

 

Τα αυτια του δεν εδειξε να τον πειραζουν αν και εγω του εδινα να φαει για να μην τον πειραξουν.

Ειχα παρει μαζι μου μικρο σακκιδιο με τα αγαπημενα του κουκλακια, χρωματιστα φυλλα και μη τοξικες μπογιες για να ζωγραφιζει, βιβλια με μεγαλες εικονες. Ειχα και μια τσαντα με τα γευματα της ημερας και διαφορα μπισκοτακια και τετοια.

Λιγη ωρα περασε βλεποντας κινουμενα στην οθονη που ειχαμε μπροστα μας.

Λιγη ωρα περασε παιζοντας κρυφτο με τους απο πισω. Εσκυβε ο μικρος για να κρυφτει και μετα πεταγοταν παλι πανω!

Μετα η κοπελα που καθοταν διπλα τον αφηνε να παταει τα πληκτα απο το λαπτοπ της.

Καναμε βολτες πανω κατω το διαδρομο.

Καποια στιγμη κοιμηθηκε 3 ωρες.

Επισης αυτο που του αρεσε ηταν να παιζει με τα ακουστηκα που σου δινουν για το ραφιοφωνο.

Πολυ κουραστικο ταξιδι.

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Σύνδεση/Εγγραφή

    Για να μπορέσετε να απαντήσετε σε ερωτήματα ή να ρωτήσετε τα μέλη κάποιο νέο ερώτημα είναι απαραίτητο να εγγραφείτε! Είναι εύκολο & δωρεάν: 

  • Δημοφιλή μέλη

×
×
  • Δημιουργία νέου...