Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ταξίδι με αεροπλάνο !


demi

Recommended Posts

Χρύσα εγω αναγκάστικα και αγόρασα καινούργιο καρότσι για το αεροδρόμιο. Μικρό και ελαφρύ. Η μικρή μου κοιμόταν μέχρι την σκάλα του αεροπλάνου! Αλλα αν ταξίδευα τώρα νομίζω ότι θα μου ήταν μπουκλούκι και θα το εδινα με τις βαλίτσες.

 

Και εγω τετοιο μικρο και ελαφρυ πηγα και αγορασα. Το κανονικο μας καροτσι ειναι λιγο ογκωδες και δεν επιτρεπεται.

Ομως αλλαζοντας τρια αεροπλανα, βαλε τις αναμονες, βαλε να πηγαινεις απο δω και απο κει θα κουραστει και ο μικρος στα χερια η να περπαταει.

Ειναι κουραστικο ταξιδι, το εχω κανει πολλες φορες αλλα πρωτη φορα με το μικρο θα ειναι το καλοκαιρι.

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 313
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Έχω κάνει πολλά αεροπορικά ταξίδια με καρότσι. Το έπαιρνα μαζί μου μέχρι που ο γιος μου έγινε περίπου τριών. Είχα ένα καρότσι 12 κιλών της peg perego που κλείνει σαν ομπρέλα. Δεν του κουβαλήσαμε πουθενά, το δίναμε στην πόρτα του αεροπλάνου και το παίρναμε μόλις βγαίναμε.

 

Πιστεύω ότι δεν είναι καθόλου πρακτικό να το αφήνουμε με τις αποσκευές γιατί μέσα στο αεροδρόμιο χρειάζεται. Τα περισσότερα αεροδρόμια είναι μεγάλα...

 

Ο τρόπος που κλείνει το καρότσι είναι σημαντικός και όχι το βάρος του. Τα ελαφριά καρότσια δεν είναι πάντα άνετα στην οδήγηση, είναι συνήθως πιο κουραστικά. Ειδικά με ένα βαρύ παιδί μέσα! Το σημαμαντικότερο στο καρότσι είναι να κυλούν και να στρίβουν εύκολα οι ρόδες, να έχουν καλά αμορτισέρ και να έχει ευστάθια το καρότσι (να μην πέφτει όταν κρεμάμε μια τσάντα στα χερούλια).

 

Επίσης είναι σημαντικό να έχει κι ένα καλαθάκι από κάτω για να μην κουβαλάμε στην πλάτη μας τα πιθανά συμπράγκαλα.

 

Η κουκούλα του καροτσιού είναι επίσης χρήσιμη για να μην χαλάσει η βόλτα σε περίπτωση κακοκαιρίας.

 

Παντός καιρού!!! :)

 

Στο καρότσι μας είχε τρακτερωτες ρόδες αλλά μετά από τα τόσα χιλιόμετρα που έκανε έγιναν λείες!!!

 

Αν υπήρχε θα έπαιρνα ένα καρότσι και για μεγαλύτερο παιδί (μέχρι 6 χρονών) γιατί μέχρι τότε τα παιδιά κουράζονται σχετικά εύκολα και δεν είναι για πολλά χιλιόμετρα με τα πόδια....

Link to comment
Share on other sites

Γενικές οδηγίες για το ταξίδι με το μωρό:

 

προβλέψτε ακόμη και την πιο απίθανη καθυστέρηση! Να προγραμματίσετε το ταξίδι με τη λογική ότι θα είστε ένα 24ωρο στους δρόμους. Προβλέψτε πιθανές αλλαξιές αν λερωθεί από γάλα, φαγητό, εμετό... (το πάθαμε και αυτό μέσα στο αεροπλάνο...). Προβλέψτε κάτι και για σας αν κάνει τον εμετό πάνω σας! (ναι!!!!). Ένα σελτεδάκι, πάνες, μωρομάντηλα... Σακουλάκια άδεια για σκουπίδια που δεν μπορείτε να ξεφορτωθείτε αμέσως...

 

Ό,τι χρειάζεται για να φάει και να πιει!

 

Καλό ταξίδι!!! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εμείς ταξιδέψαμε με το μικρό μας με αεροπλάνο όταν ήταν 3, 15, 22 μηνών, και 3 ετών. Έχουμε κάνει τόσα πολλά ταξίδια με αεροπλάνο και μάλιστα στο εξωτερικό και σε όλες τις ηλικίες που πραγματικά δεν μου φαίνεται πρόβλημα. Όταν ήταν μικρός μασουλούσε έτσι και αλλιώς πάντα κάποιο αντικείμενο, το ίδιο και την ώρα της προσγείωσης και απογείωσης. Όταν μεγάλωσε δεν του είχα δώσει τίποτα. Αλλά δεν έδειξε να υποφέρει από τα αυτιά του. Είναι αλήθεια όμως ότι καλύτερα να είναι απασχολημένος με κάτι. Κατά τη διάρκεια της πτήσης, όσο είναι μικρός, τον έχεις υποχρεωτικά αγκαλιά, οπότε ή παίζετε ή θα αποκοιμηθεί. Όταν μεγαλώσει δεν υπάρχει πρόβλημα. Το μόνο πρόβλημα του ταξιδιού με αεροπλάνο είναι ότι δεν μπορείς να πάρεις όλα τα πράγματα που θα ήθελες μαζί (τα κιλά και ο όγκος είναι περιορισμένοι) και πρέπει να επιλέξεις με προσοχή (και περισσότερο χρόνο) ό, τι πάρεις μαζί σου.

Κατά τα άλλα είναι και ωραία εμπειρία. Ποιος ξέρει πώς τους φαίνεται όταν ειδικά είναι μικρούλια. Το αεροδρόμιο, ο κόσμος, η αλλαγή....

Α, και κάτι άλλο. Αν πάτε μακριά και προτιμήσετε το αεροπλάνο, θέλει το παιδί τουλάχιστον μία μέρα να προσαρμοστεί στην αλλαγή του περιβάλλοντος. Αν πας με πλοίο (που τη ζει σιγά σιγά την αλλαγή) προσαρμόζεται αμέσως. Τουλάχιστον ο δικός μου.

wjhKp3.png

c5dop3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Να ρωτήσω κι εγώ....

καλά το ταξίδι με αεροπλάνο.

Μετά τι γίνεται;

Σκεφτόμαστε ταξίδι στην Ευρώπη όταν ο μικρός θα είναι 8 μηνών και κάτι. Θα μένουμε μάλλον σε ξενοδοχείο για να μην επιβαρύνουμε φίλους τώρα που θα είμαστε με το μικρό και ξυπνάει το βράδυ.

 

Τότε θα τρώει ακόμη κρεμούλες και γάλα.

Για το γάλα είμαστε καλυμένοι, εφόσον θηλάζει. Για τις κρέμες όμως τι γίνεται; Θα πρέπει να πάρω μαζί μου μπλέντερ; Και που θα βράζω τα λαχανικά του; Και το νερό; Η παιδίατρος μας ειπε τον πρώτο χρόνο μόνο βρασμένο το νερό.

 

Υπάρχει εξοπλισμός ταξιδίου για τέτοιες περιπτώσεις;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σου gogo. Μεγάλο το κουράγιο του να πάρεις τόσο μικρό παιδί ταξίδι στην Ευρώπη. Όχι για το παιδί, αυτό μία χαρά θα περάσει, είμαι σίγουρη. Εσείς θα κουραστείτε λίγο περισσότερο. Λοιπόν για τα φρούτα δεν νομίζω ότι υπάρχει μεγάλο πρόβλημα. Ένα μικρό multi να πάρεις μαζί και ... τελείωσε. Για το κρέας και τα λαχανικά, ξέρω ότι υπάρχει ένα πολυμηχανηματάκι, όχι πολύ ογκώδες που βράζει και αλέθει ταυτόχρονα. Το έχω δει να διαφημήζεται. Αν και εγώ, θα έπαιρνα βαζάκια έτοιμα, ένα για κάθε μέρα, και θα τελείωνα. Δεν είναι και καταστροφή. Υπάρχουν μάλιστα σε βιολογικά καταστήματα ωραιότατα βαζάκια, με κοτόπουλο, λαχανικά χωρίς καθόλου ζάχαρη. Εγώ σε ένα ταξίδι 3 ημερών την έβγαλα με αυτά. Καλά να περάσετε!

Link to comment
Share on other sites

Το αμελησα να σας απαντησω αλλα σημερα που το ξαναθυμηθηκα ειπα να σας πω για να σας κανω να ευθυμησετε λιγο. Οχι μονο ο μικρος δεν αντιμετωπισε κανενα προβλημα αλλα εγινε και η μασκωτ του αεροδρομιου και του αεροπλανου και οταν πηγαιναμε και οταν γυριζαμε. Ολοι οι επιβατες ειχαν πιασει την κουβεντα στον μικρο και αυτος εβγαζε λογο σαν τον ρητορα του εκαναν ολοι δωρακια επιβατες και αεροσυνοδοι, οι συνοδοι εδαφους μας εβαζαν priority tags λες και ημασταν Vip.και που ειναι το αστειο θα μου πειτε...? Το αστειο ειναι οτι και τις 2 φορες κοντεψαν να βγαλουν εμενα ετοιμοθανατη :lol::lol: . Σε κακο χαλι ομως με ναυτιες, χλωμη χαλια, χαλια σας λεω. Ο αντρας μου ακομα γελαει. Με κοροιδευει λεγοντας μου " Μου αρεσει που αγχωνοσουν για τον μικρο" :lol:

ΜΠΡΑΒΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ

.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

axx ego exo provlim se 2 mines tha xreiastei na pao sthn patrida mou na doso kati eksetaseis gia panepistimio.. to moraki mou tha einai tote gyro stous 3 mines to taksidio me to aeroplano tha diarkisei gyro stis 3 ores,,,to provlima omos einai oti o andras mou oute kan thelei na akousi gia to taksidi avto.. h ekdoxi tou einai na minei to paidi mazi me thn maba mou edo sthn Ellada ... alla pos na to afiso ego h mana edo gia oloklires 3 evdomades.....:-(:(:(:(

Link to comment
Share on other sites

Γενικές οδηγίες για το ταξίδι με το μωρό:

 

προβλέψτε ακόμη και την πιο απίθανη καθυστέρηση! Να προγραμματίσετε το ταξίδι με τη λογική ότι θα είστε ένα 24ωρο στους δρόμους. Προβλέψτε πιθανές αλλαξιές αν λερωθεί από γάλα, φαγητό, εμετό... (το πάθαμε και αυτό μέσα στο αεροπλάνο...). Προβλέψτε κάτι και για σας αν κάνει τον εμετό πάνω σας! (ναι!!!!). Ένα σελτεδάκι, πάνες, μωρομάντηλα... Σακουλάκια άδεια για σκουπίδια που δεν μπορείτε να ξεφορτωθείτε αμέσως...

 

Ό,τι χρειάζεται για να φάει και να πιει!

 

Καλό ταξίδι!!! :)

Πραγματικα θα ειμαστε 24 ωρες στους αιθερες και στα αεροδρομια!!

Ευχαριστω πολυ!!!

:D

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites

Μήπως γνωρίζετε αν επιτρέπεται να βάλουμε το μωρό στο καρεκλάκι του αυτοκινήτου κατά την διάρκεια της πτήσης σε δικό του κάθισμα; και να πληρώσουμε κανονικό εισητήριο; Θα ταξιδέψουμε και εμείς σε 2 μήνες και έχω αγχωθεί γιατί η μικρούλα μου δεν είναι και πολύ... εύκολο μωρό... Αφού χαιδευτικά την φωνάζουμε "πύραυλο"! Φυσικά το ταξίδι δεν θα είναι πολύ μεγάλο, Κύπρο - Αθήνα.

 

Μερικές αεροπορικές εταιρίες το επιτρέπουν. Επικοινώνησε μ'αυτή που θα χρησιμοποιήσεις και θα σου πουν. Καλή τύχη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!! ΚΑΛΟ ΜΗΝΑ ... ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ FORUM! ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΤΑΙ ΚΑΙ ΜΥΡΑΖΕΣΤΑΙ ΤΙΣ ΕΜΠΙΡΙΕΣ ΣΑΣ :D ...ΓΙΑΤΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΕΜΕΝΑ ΑΥΤΟ ΤΟ FORUM ΜΕ ΕΧΕΙ ΒΟΗΘΕΙΣΕΙ ΠΟΛΥ... ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΜΑΙΟ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑΞΙΔΕΨΩ ΜΕ ΑΕΡΟΠΛΑΝΟ ΣΤΟ ΚΙΕΒΟ(ΟΥΚΡΑΝΙΑΣ-ΠΑΤΡΙΔΑ ΜΟΥ) ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΔΙΑΡΚΕΙ 3 ΩΡΕΣ ΜΕ ΑΕΡΟΠΛΑΝΟ ... ΕΙΧΑΜΕ ΠΟΛΕΣ ΣΥΖΙΤΙΣΕΙΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΔΡΑ ΜΟΥ, Ο ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΑΖΙ ΠΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΤΕ 3 ΜΗΝΩΝ.. ΠΗΓΑ ΣΤΟΝ ΠΑΙΔΙΑΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ (ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟΥ ΕΧΩ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ) ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΑ ΑΥΤΑΚΙΑ ΤΟΥ ΕΠΙΔΙ Η ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΚΑΙ ΤΟ ΑΕΡΟΠΛΑΝΟ ΠΕΤΑΕΙ ΨΗΛΑ ... ΚΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΠΟΥ ΘΑ ΛΕΙΨΩ... ΤΩΡΑ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ... ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΕΚΕΙ 3 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ... ΚΑΙ ΠΩΣ ΘΑ ΤΑ ΠΑΜΕ ΜΕΤΑ ΜΕ ΤΟ ΘΥΛΑΣΜΟ...ΒΕΒΑΙΑ ΘΑ ΠΑΡΩ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΘΥΛΑΣΤΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΑΖΩ...ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ...ΠΩΣ ΜΕΣΑ ΜΟΥ ΝΙΩΘΩ ΟΤΙ ΠΡΕΠΙ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΩ... ΤΩΡΑ Η ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΚΑΙ Η ΓΝΩΣΕΙΣ ΣΑΣ ... ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΕΙΣΕΤΑΙ...ΚΑΙ ΓΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΑ ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΚΑ ΜΟΥ ΛΑΘΟΙ.... :(

Link to comment
Share on other sites

είναι τόσο προσωπικό αυτό,αλλά αφού ρωτάς,δεν θα υπήρχε περίπτωση να το αφήσω το μωρό καλή μου....

 

θηλάζεις,είναι 3 μηνών,θα λείψεις 3 εβδομάδες,πώς να το αφήσεις?? απίστευτο μου φαίνεται που δεν το βλέπει ο άνδρας σου.

 

λυπάμαι αν είμαι απότομη :oops:

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα'χει κανένα πρόβλημα με τα αυτάκια του αν το θηλάζεις κατά την απογείωση και την προσγείωση. Φυσικά και να το πάρεις, δεν είναι και τόσο μακρινό το ταξίδι, και γενικά ένα τόσο μικρό μωρό περισσότερο θα ταλαιπωρηθεί από την απουσία σου παρά από το ταξίδι.

df306542d5.pngbb1d25814b.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω θα συμφωνησω με τη myrto.

 

Εμεις ταξιδεψαμε πρωτη φορα για Ελλαδα με τη μικρη οταν ηταν 4 μηνων και το ταξιδι ηταν σχεδον 4 ωρες. Η μικρη δεν ειχε κανενα προβλημα. Στην απογειωση της εδωσα γαλατακι και στην προσγειωση κοιμοταν του καλου καιρου.

 

Κανενας γιατρος δεν μας ειπε να μην πεταξουμε. Μονο να της δωσουμε λιγο γαλα ή νερο κατα την ωρα της απογειωσης/προσγειωσης.

 

Καλυτερα να παρεις μαζι σου το παιδακι σου να ειναι μαζι σου και να συνεχισεις να το θηλαζεις κανονικα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΣΟΥ ΕΚΑΝΕ ΚΑΙ ΑΕΡΟΝΑΥΠΗΓΙΚΗ ΣΤΗΝ ΙΑΤΡΙΚΗ ΠΟΥ ΣΠΟΥΔΑΖΕ??????

ΛΟΙΠΟΝ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΟΙ ΕΝΗΛΙΚΕΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΑ ΑΥΤΙΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΓΕΙΩΣΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΡΟΣΓΕΙΩΣΗ. ΟΛΑ ΤΑ ΑΕΡΟΠΛΑΝΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΥΨΟΣ ΠΕΤΑΝΕ ΕΙΤΕ ΠΑΝΕ ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ ΕΙΤΕ ΚΩΛΟΠΕΤΕΙΝΙΤΣΑ... ΑΝ ΘΗΛΑΖΕΙΣ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΔΩΣ’ ΤΟΥ ΤΗΝ ΠΙΠΙΛΑ ΤΟΥ ΑΛΛΙΩΣ ΜΠΟΥΚΑΛΙ ΜΕ ΓΑΛΑ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΑΠΟΓΕΙΩΣΗ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΠΙΑΣΕΙ ΣΤΑΘΕΡΟ ΥΨΟΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΠΡΟΣΓΕΙΩΣΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΘΑ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΚΑΤΕΒΑΙΝΕΙ. ΑΛΛΑ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΟ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΝΑ ΒΟΥΛΩΣΟΥΝ ΤΑ ΑΥΤΑΚΙΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΟΠΩΣ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.

Link to comment
Share on other sites

ΦΕΝΕΤΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΑΠΟ ΦΑΝΤΑΣΙΑ ΤΟΥ ΤΟ ΕΥΓΑΛΕ ... ΤΩΡΑ ΘΑ ΑΛΑΞΩ ΓΙΑΤΡΟ ΟΠΟΤΕ ΘΑ ΔΩ ΤΙ ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΣ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ.... :( ΜΟΝΟ ΛΕΦΤΑ ΝΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ... ΑΦΗΣΤΕ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΧΑΙ ΠΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΒΑΖΕΙΣ ΤΟ ΓΑΛΑ ΣΤΟΝ ΚΑΤΑΨΥΚΤΙ.... :evil:

Link to comment
Share on other sites

Εμείς καλή μου ταξιδέψαμε με τον μικρό μου με αεροπλάνο (Αθήνα-Ρώμη-Νάπολη) και επιστροφή φυσικά, όταν αυτός ήταν 3 μηνών. Κανένα πρόβλημα. Ούτε κατά την προσγείωση και απογείωση. Μόνο που είχαμε μαζί πολλές βαλίτσες λόγω του μωρού, αλλά δεν ήταν πρόβλημα.

Επίσης, η δική μου η γιατρός που την είχα ρωτήσει αν μπορούσα να τον πάω αυτό το ταξίδι μου είχε πει ότι φυσικά και μπορώ, δεν έχει κανένα πρόβλημα το παιδί ακόμη και ημερών να ήταν. Και μου έκανε την εξής ερώτηση. Αν έμενα Μύκονο και γεννούσα Αθήνα, δεν θα επέστρεφα με το νεογέννητο στη Μύκονο? Δεν παθαίνουν τίποτα τα μωράκια μας με τα ταξίδια. Περισσότερο πρόβλημα είναι τα συμπράγκαλα που κουβαλάμε μαζί μας!

Βέβαια, να είμαστε σίγουροι ότι τα παιδάκια μας είναι υγιή και δεν έχουν κάποιο πρόβλημα πριν κάνουμε οποιοδήποτε ταξίδι.

wjhKp3.png

c5dop3.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω καταλάβει τί ακριβώς φοβάσαι, το ν'αφήσεις ένα μωρό 3μηνών, το να σταματήσεις το θηλασμό, το ταξίδι, αλλά άν φοβάσαι το ταξίδι με αεροπλάνο, λάθος κάνεις.

Τόσο μικρά μωράκια τη βγάζουν ζάχαρη στο αεροπλάνο. Τϊ είναι 3 ώρες, τίποτα ....

Στην απογείωση και προσγείωση δίνε του γάλα ή νερό να καταπίνει για να μη βουλώνουν τ'αυτάκια του και όλα θα πάνε καλά.

Link to comment
Share on other sites

συνήθως όταν σκέφτομαι κάτι το λέω

έτσι και τώρα και σου ζητώ εκ των προτέρων συγγνώμη

 

τι πιθανότητες υπάρχουν επειδή ο άντρας σου δεν θέλει να πάρεις μαζί σου το παιδί (επειδή προφανώς φοβάται για τους δικούς του λόγους) να έβαλε αυτός τον γιατρό να σου πει αυτή τη βλακεία?

 

κανένα πρόβλημα δεν υπάρχει να πετάξει το μωρό..

Link to comment
Share on other sites

Θα αναφερω μονο την περιπτωση της μαμας μου, οταν χρειαστηκε να ταξιδεψει απο Αμερικη στην Ελλαδα με την αδερφη μου, που τοτε ηταν μονο 4 μηνων.

 

Ε λοιπον ΟΛΑ πηγαν καλα και η μικρη ουτε που καταλαβε τιποτα!!

Δεν νομιζω να ειναι προβλημα το να ταξιδεψεις με το παιδι σου...δεν ειναι δα και μεγαλης διαρκειας η πτηση, που 3 ωρες, που 8 ωρες απο Αμερικη!

 

Οπωσδηποτε να το παρεις κοντα...

Καλο σας ταξιδι!! :D

Link to comment
Share on other sites

τι πιθανότητες υπάρχουν επειδή ο άντρας σου δεν θέλει να πάρεις μαζί σου το παιδί (επειδή προφανώς φοβάται για τους δικούς του λόγους) να έβαλε αυτός τον γιατρό να σου πει αυτή τη βλακεία?

 

:D:D:D:D δεν νομιζω γιατι ουτε καν ηξερε πως τον λενε ..εγω τα κανονιζω αυτα ...αλλα ποιος ξερει ...ειναι αυτοοοοοςςς.... :) τελεικα αποφασισαμε να το παρω ...χτες του διαβασα τι μου γραφετε εδω ... οτι δεν υπαρχει προβλημα..... ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΩ ΠΟΛΥ ...!!!!1

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γυρισαμεεεεεεεεεεεεε :D Ευχαριστω πολυ ολους που με στιριξαν και μου εδωσαν πληροφοριες σχετικα με τα ταξιδια στο αεροπλανο.... πηγαμε μια χαρα κοιμοτανε ολη την ωρα ... οι γονεις μου τρελαθεικαν που ειδανε το πρωτο τους εγκονακιιιιιιιιιι ......... δεν φανταζομαι πως θα ητανε αν δεν τον επαιρνα μαζι μουυ.....φιλακια πολλλαααααααααααα καλο καλοκαιριιιιι,,,,, :D

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...