Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Parentholics Κυριακή 8 Μαίου στο Πολιτιστικό Πάρκο!


administrator

Recommended Posts

Λυπήθηκα πολύ που το χασαμε για μια παλιο γαστρεντερίτιδα που μας ταλανίζει εδω και μια βδομάδα...Κρίμα...Την επομενη θα είμαστε εκεί.

Τι ωραιο να εισαι μανουλα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


περαστικά σας aggeloudia! elenik, θα κάνουμε και άλλη σίγουρα συνάντηση δίνω hints πιο κάτω:-)

 

νομίζω όλα τα πιτσιρίκια αλλά και οι γονείς το χάρηκαν, !

 

πραγματικά πάρα πολύ αξιόλογη η προσπάθεια των υπευθύνων, με μεράκι έχουν συγκεντρώσει όλη αυτή την πληθώρα αντικειμένων, όλα αυθεντικά, απο τα επαγγέλματα και τις δουλειές που τότε είχαν να κάνουν οι άνθρωποι,... είναι μαγικό το πώς τα παιδιά απορροφούν όλες τις πληροφορίες,

 

τους απαντούνται τα ερωτήματα που έχουν (που εντελώς λογικό είναι που τα έχουν, καθώς δεν έχουν ζήσει ή δεί ποτέ πώς όλα αυτά τα πράγματα λειτουργούν...)

με βιωματικό τρόπο.

 

Είναι λίγα τα μέρη στην Αθήνα όπου τα παιδιά μαθαίνουν με βιωματικό τρόπο,

οπότε είναι εξαιρετικό το ταίριαγμα

ενός μοντέρνου τρόπου μάθησης (βιωματικά: τα παιδιά συμμετέχουν σε κάθε βήμα, αγγίζουν και πράττουν)

 

με την παράδοση.

 

απο ότι έμαθα ήδη λειτουργεί 7-8 χρόνια! ...

πολύ ευγενικοί κ επαγγελματίες και οι υπεύθυνοι με τα ζώα (το pony και το γαιδουράκι), ..

 

όλο το θέμα δεν έχει να ζηλέψει σε τίποτα απο αντίστοιχα μέρη στο εξωτερικό, όσον αφορά την πρωτοτυπία αυτών που βλέπεις

 

(με την έννοια του ότι δεν τα βλέπεις πουθενά αλλού, έτσι στό τόσο όμορφο φυσικό τους περιβάλλον, έξω στη φυση,)

 

Είναι κάτι που λείπει πάρα πολύ σε όλους μας (η συνδεση εργασίας με τη φύση),

 

κάτι που σκέφτηκα-σίγουρα κάνουν και ξεναγήσεις στα αγγλικά ..ειδα απο το site τους ότι έχουν συνεργασίες με ταξιδιωτικά πρακτορεία. εννοείται κάποιος ξένος που θαρθει εδω με τα παιδάκια του πρέπει να περάσει απο εκεί. Οπότε θυμηθείτε το για να το συστήσετε σε φίλους σας απο το εξωτερικό που θα έρθουν για τουρισμό!

 

στο εξωτερικό τέτοια πράγματα είναι συνήθως πιο αποστειρωμένα σε κλειστους χώρους, ενω εκεί είναι όλα δεμένα μεταξύ τους.

 

ετοιμαζουν αντιστοιχο θέμα για το μέλι (εχουν μελίσσια και μια κυψέλη απο γυαλι όπου βλεπεις τις μελισσες εν ώρα δράσης! το είδατε?) αλλά και για τα σταφύλια (σεπτέμβριο-οκτώβριο)!

 

όσο για άλλες συναντήσεις (σε άλλους χώρους) βρίσκονται σε σχεδιασμό!

μερικα hints -το υγρό στοιχείο υπάρχει, υπάρχει το στοιχείο της φυσικής κατάστασης, αλλά και των κατασκευών, (έτσι για το σασπένς).. !

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Ένα μεγάλο μπράβο στη Μαρία Στυλιανάκη, σε όσους συνείσφεραν στη διοργάνωση αυτή και σε όσους συμμετείχαν. Πραγματικά, πολύ σας ζήλεψα που πήγατε. Δυστυχώς εγώ το βρήκα δύσκολο και μεγάλη απόσταση να έρθω και λυπήθηκα που έχασα αυτήν την εκδήλωση. Ευελπιστώ στις επόμενες.

1457745k8p286od3g.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Περάσαμε κι εμείς πολύ ωραία. Η κόρη μου με τις 3 φιλενάδες της δεν ήθελε να ξεκολλήσει (νομίζω φύγαμε τελευταίοι και με το ζόρι). Το πρόγραμμα εξαιρετικό, έμαθα κι εγώ πολύτιμα πράγματα.

Την ανάγκη για τέτοιου είδους προγράμματα σε παιδιά της πόλης έδειξε η αμίμητη απάντηση που άκουσα στην ερώτηση της κοπέλας "που βγαίνει το αλεύρι;";;;

"Από το σούπερ μάρκετ κυρία!!!"":rolleyes:

 

Μαρία, parents και χρυσαλίδα, ευχαριστούμε πολύ!

Link to comment
Share on other sites

ναι, το σουπερ μάρκετ ήταν τέλειο! :-) εμ πώς να το δουν αλλιώς, την σημερον εποχή :-)

δείτε εδώ βρήκα τις φωτογραφίες που δείχνουν και τις άλλες δραστηριότητες που κανουν μεσα στη χρονιά

τρυγος μελιού, (είχε τη κυριακη και ενα μελισι με γυαλι, πολυ ωραιο)

τρύγος σταφυλιών κ.α.!

http://www.politistikoparko.gr/xwros/photos.htm

 

meli1.jpg

 

patima1.jpg

 

πραγματικά πολύ αξιόλογη δουλειά...!

 

οι δραστηριότητες επειδή είναι και οι γονείς μαζί, δεν νομίζω οτι εχουν οριο ηλικίας, εγώ θα έλεγα απο +- 3, έτσι ώστε να μπορουν να συμμετέχουν (να πιασουν τα εργαλεία κτλ) .. στην συνάντηση ήταν παρόν και μικρότερα αδερφάκια, που απλώς παρευρίσκονταν και παρακολουθούσαν με ενδιαφέρον :-)

 

έχω μια παράκληση - κράτησε κανένας φωτό των χερόμυλων; θα φτιαξουμε μικρο βιντεάκι (εννοείται με τα προσωπα των παιδιών κ ενηλικων σβησμένα) αλλά λειπει η φωτο του χερόμυλου!

edit -ακυρο βρέθηκε!

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

αγαπητοί γονείς αυτή τη κυριακή την ημέρα περιβάλλοντος το πολιτιστικό πάρκο έχει ελεύθερη είσοδο απο τις 10.00 μεχρι τη δυση του ηλίου! Όσοι είδατε τις φωτο και θέλατε να πάτε και εσείς,

μην χάσετε την ευκαιρία να το επισκεφτείτε δωρεάν ! http://parents.org.gr/news/a457

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...