Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τούρτες παιδικές, ιδέες!!!


desdemona

Recommended Posts

Κοριτσια έχετε κάνει φοβερες τουρτες.Μπραβο σας!!!!

Θέλω να κάνω μια τουρτα για τα γενέθλια του μικρου μου μιας και πηρα τηλέφωνο σε ενα καλό ζαχαροπλαστειο και μου ειπα 90 + φπα για 35 άτομα.Το θεμα μου είναι οτι μου είπε οτι η τουρτα με την ζαχαροπαστα δεν είναι τουρτα τουρτα με σαντιγές και κρεμες γάλακτος αλλά ειναι σαν υγρο κεικ και θα ενδιεφερε πολυ να βρω μια τέτοια συνταγη.Εσεις έχετε καμοια συνταγή?

το πιο τελειο καιυγειινο κεικ που ειναι υγρο ειναι το κει με παντζαρι του παρλιαρου. googleαρε το και θα το βρεις. μην το κατακρινεις πριν το φας. το παντζαρι δεν το καταλαβαινεις στη γευση και απλα διατηρει την υγρασια στην τουρτα. κανε και τη ζαχροπαστα και τη βουτυροκρεμα της αννας για διακσομηση και μια χαρα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 374
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλησπέρα κορίτσια.Σε 10 μερες κλείνει τα 2 το αντράκι μου και σκέφτηκα να του φτιάξω ως συνήθως εγώ την τούρτα του. Η περσινή του ήταν απλή χωρίς θέμα, απλά είχα γράψει χρονια πολλά με σαντυγί άσπρη πάνω σε σοκολάτα γλάσο. Φέτος σκεφτόμουν να του φτιάξω με ή σε σχέδιο πάπιας μιας κι έχει κόλλημα με τη χνουδωτή του πάπια. Έχετε καμιά ιδέα πώς να την φτιάξω; Εννοώ πως να κάνω το σχέδιο αν χρησιμοποιήσω ζαχαρόπαστα;Ή αν κάνω ''τρισδιάστατη'' πάπια, πως να φτιάξω - καλουπώσω τα κέικ - παντεσπάνια;Επίσης 'εχω θέμα στο να βρω χρώματα ζαχαροπλαστικής. Βρήκα έτοιμη κίτρινη ζαχαρόπαστα με 11ευρω αλλά δεν νομίζω να με συμφέρει αν βρω κίτρινο χρώμα. Για την μύτη και τα πόδια που χρειάζομαι πορτοκαλί πιστευω μπορω να βάλω λουκουμάκια. Και για μάτια μπορώ να βάλω κουβερούρα. Πως σας φαίνεται;

[sIGPIC][/sIGPIC]22-11-2010

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κορίτσια.Σε 10 μερες κλείνει τα 2 το αντράκι μου και σκέφτηκα να του φτιάξω ως συνήθως εγώ την τούρτα του. Η περσινή του ήταν απλή χωρίς θέμα, απλά είχα γράψει χρονια πολλά με σαντυγί άσπρη πάνω σε σοκολάτα γλάσο. Φέτος σκεφτόμουν να του φτιάξω με ή σε σχέδιο πάπιας μιας κι έχει κόλλημα με τη χνουδωτή του πάπια. Έχετε καμιά ιδέα πώς να την φτιάξω; Εννοώ πως να κάνω το σχέδιο αν χρησιμοποιήσω ζαχαρόπαστα;Ή αν κάνω ''τρισδιάστατη'' πάπια, πως να φτιάξω - καλουπώσω τα κέικ - παντεσπάνια;Επίσης 'εχω θέμα στο να βρω χρώματα ζαχαροπλαστικής. Βρήκα έτοιμη κίτρινη ζαχαρόπαστα με 11ευρω αλλά δεν νομίζω να με συμφέρει αν βρω κίτρινο χρώμα. Για την μύτη και τα πόδια που χρειάζομαι πορτοκαλί πιστευω μπορω να βάλω λουκουμάκια. Και για μάτια μπορώ να βάλω κουβερούρα. Πως σας φαίνεται;

 

Δες στο παρακάτω βιντεάκι πώς δίνει το σχήμα της hello kitty. Κάτι ανάλογο μπορείς να κάνεις για να δώσεις το σχήμα της πάπιας νομίζω.

 

Να χαίρεσαι το αντράκι σου! (Η φωτό στην υπογραφή σου είναι πολύ γλυκιά!) :-)

Link to comment
Share on other sites

Δες στο παρακάτω βιντεάκι πώς δίνει το σχήμα της hello kitty. Κάτι ανάλογο μπορείς να κάνεις για να δώσεις το σχήμα της πάπιας νομίζω.

 

Να χαίρεσαι το αντράκι σου! (Η φωτό στην υπογραφή σου είναι πολύ γλυκιά!) :-)

 

σ΄ευχαριστώ πάρα πολύ!!! Με βοήθησε απίστευτα το βιντεάκι.Είχα δει 5-6 αλλά δεν μου άρεσαν. Έφτιαξα προχτές κουλουράκια βουτύρου που θα ήταν ωραία αντί για παντεσπάνι βρεγμένα με γάλα αλλά δεν θα μπορέσω να τους δώσω το ανάλογο σχήμα.Οπότε γυρνάω σε κέικ για να το καταφέρω :wink:

 

Όσο για τη φωτό, τόσος ήταν το σκατούλι, τώρα αμα δεις ποσος έχει γίνει... Πώς περνάει ο καιρός!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]22-11-2010

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

Μπράβο!! Είναι πάρα πολύ όμορφη!!!! Να σου ζήσει το μωράκι σου και κάθε χρόνο να το γιορτάζεις με τουρτίτσες όμορφες και γλυκιές σαν κι εσάς! :-)

 

ευχαριστώ.Για πρώτη φορά ζαχαρόπαστα σχετικά καλή...μπαλωματάκια είχε όπως φαίνεται βέβαια και χεράκια ξέχασα να φτιάξω :? .Ελπίζω του χρόνου να του αρέσει κάτι πιο εύκολο και δοκιμασμένο... στρουμφακια, μπαλα, τραινάκι... το κεράκι πάντως το έσβησε πριν καν προλάβουμε να πούμε το τραγουδάκι, και το ξανάσβησε δεύτερη και τρίτη φορά και τα άλλα ζουζούνια ξανά και ξανά :!::!::!: Εσωτερικά ενώ το είχα δεδομένο πως θα ήταν καλή, έκανα διαφορες συνταγές που δεν ήταν καλές και τη μεγαλη που ηταν σοκολάτα την πετάξαμε... Η μικρή ήταν κεικ με κρεμα πατισερι.Φαγωθηκε πιο ευκολα.

[sIGPIC][/sIGPIC]22-11-2010

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Όπως βλέπετε και απο το tickerακι μας γινόμαστε 1 χρονών!!!Θέλω να του φτιάξω εγώ την πρώτη του τούρτα παρόλο που ο γλυκατζής άντρας μου θέλει να του την αγοράσουμε (μάλλον φοβάται το αποτέλεσμα της προσπάθειάς μου!).

Θα ήθελα αν μπορούσατε να μου πείτε καμιά ωραία συνταγή όπως επίσης πώς θα μπορούσα να τη διακοσμήσω... Συγκεκριμένα ήθελα να σας ρωτήσω αν η τεχνική με τη ζαχαρόπαστα είναι εύκολη (βλέπω κάτι video στο youtube και αγχώνομαι!)

Θέλω όμως να κάνω ότι μπορώ για το μωράκι μου! Θα έχω επίσης και βοηθό την κόρη μου!

Ευχαριστώ πολύ!!!

EVvep3.png6SUnp3.png

 

 

Αγάπες μου σας λατρεύω!

30.06.2011: Το αδελφάκι σας, το αστεράκι μου, πήγε στον ουρανό πριν ακόμα γεννηθεί...

Link to comment
Share on other sites

Όπως βλέπετε και απο το tickerακι μας γινόμαστε 1 χρονών!!!Θέλω να του φτιάξω εγώ την πρώτη του τούρτα παρόλο που ο γλυκατζής άντρας μου θέλει να του την αγοράσουμε (μάλλον φοβάται το αποτέλεσμα της προσπάθειάς μου!).

Θα ήθελα αν μπορούσατε να μου πείτε καμιά ωραία συνταγή όπως επίσης πώς θα μπορούσα να τη διακοσμήσω... Συγκεκριμένα ήθελα να σας ρωτήσω αν η τεχνική με τη ζαχαρόπαστα είναι εύκολη (βλέπω κάτι video στο youtube και αγχώνομαι!)

Θέλω όμως να κάνω ότι μπορώ για το μωράκι μου! Θα έχω επίσης και βοηθό την κόρη μου!

Ευχαριστώ πολύ!!!

 

κι εγω ακριβως το ιδιο θα ηθελα!

καριτα , εχω ενα θρεντ για υγιεινη συνταγη κεικ χωρις ζαχαρη κλπ , αμα σε ενδιαφερει να βρω λινκ να σου στειλω.

 

με ενδιαφερουν κι εμενα αποψεις για τη ζαχαροπαστα και τη διακοσμηση!

cpVWp3.png
Link to comment
Share on other sites

κι εγω ακριβως το ιδιο θα ηθελα!

καριτα , εχω ενα θρεντ για υγιεινη συνταγη κεικ χωρις ζαχαρη κλπ , αμα σε ενδιαφερει να βρω λινκ να σου στειλω.

 

με ενδιαφερουν κι εμενα αποψεις για τη ζαχαροπαστα και τη διακοσμηση!

 

Εννοείται ότι με ενδιαφέρει η συνταγή! Πλησιάζει το καλοκαίρι και η κοιλιά της εγκυμοσύνης ακόμα καλά κρατεί οπότε ένα κέικ χωρίς ζάχαρη θα μου άρεσε να το τρώω μιάς και είμαι πολύ πολύ λιχούδο!!!!!

EVvep3.png6SUnp3.png

 

 

Αγάπες μου σας λατρεύω!

30.06.2011: Το αδελφάκι σας, το αστεράκι μου, πήγε στον ουρανό πριν ακόμα γεννηθεί...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εννοείται ότι με ενδιαφέρει η συνταγή! Πλησιάζει το καλοκαίρι και η κοιλιά της εγκυμοσύνης ακόμα καλά κρατεί οπότε ένα κέικ χωρίς ζάχαρη θα μου άρεσε να το τρώω μιάς και είμαι πολύ πολύ λιχούδο!!!!!

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=130408

 

:-D

cpVWp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σας έχω "αμερικανιά' κορίτσια αλλά μπορείτε απλά να πάρετε

ιδέες

http://cakecentral.com/g/a/60/childrens-birthday-cakes/sort/thumbs/page/320/

 

 

Καλό θα ήταν πάντως να μην έχει ζάχαρη. Για μωρά κάτω του έτους απαγορεύεται. Από 1 χρ. και μετά επιτρέπεται μέλι αφού το έχετε δοκιμάσει για πιθανή αλλεργία.

Link to comment
Share on other sites

Είναι τέλειες!!!Πώς όμως φτιάχνονται απο μια άχρηστη στη γλυπτική;

Ο άντρας μου δίνει γλυκά στον μικρό απο τότε που ήταν 9 μηνών...όχι συχνά αλλά 1-2 φορές τη βδομάδα λίγο παγωτάκι, ή καμιά κουταλιά μερέντα...

Φωνάζω εγώ αλλά....τζίφος!

EVvep3.png6SUnp3.png

 

 

Αγάπες μου σας λατρεύω!

30.06.2011: Το αδελφάκι σας, το αστεράκι μου, πήγε στον ουρανό πριν ακόμα γεννηθεί...

Link to comment
Share on other sites

Είναι τέλειες!!!Πώς όμως φτιάχνονται απο μια άχρηστη στη γλυπτική;

Ο άντρας μου δίνει γλυκά στον μικρό απο τότε που ήταν 9 μηνών...όχι συχνά αλλά 1-2 φορές τη βδομάδα λίγο παγωτάκι, ή καμιά κουταλιά μερέντα...

Φωνάζω εγώ αλλά....τζίφος!

 

Μπορείς να αγοράσεις έτοιμη ζαχαρόπαστα και κουπ - πατ στα σχέδια που θέλεις και να το προσπαθήσεις:-)

 

Υπάρχουν και πιο υγιεινές επιλογές π.χ μαύρο ψωμί με ταχίνι και μέλι, γιαούρτι πρόβειο (ενηλίκων) με μπανάνα ή βερίκοκο. Αν ψάξεις στο ίντερνετ θα βρεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Κοριτσια γνωριζετε καμια καλη συνταγη για κοριτσιστικη τουρτα γενεθλιων , που να την εχετε κανει ομως?

 

OSIN νομιζω κατι ειχες φτιαξει για την μπεμπα σου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια γνωριζετε καμια καλη συνταγη για κοριτσιστικη τουρτα γενεθλιων , που να την εχετε κανει ομως?

OSIN νομιζω κατι ειχες φτιαξει για την μπεμπα σου.

χμ...εγω; μμμμάλιστα... :rolleyes:

Λοιπόν, αν εννοείς ως προς συνταγή, φτιάχνω μια σεράνο με συνταγή των γονιών μου από παλιά, η οποία ναι μεν έχει βαβούρα από χτύπημα με το μίξερ (πολύ ώρα και 3-4 διαφορετικά μίγματα), δεν έχει όμως περιθώριο αποτυχίας. Είναι "κουκιά μετρημένα", και νόστιμη. Επειδή είδα κάτι στα προηγούμενα ποστ για "υγιεινά" υλικά, εφόσον μιλάμε για γλυκό, αυτό είναι κάπως δύσκολο. Απλώς, με το να φτιάχνω τα πάντα με πρώτες ύλες δικές μου (από την κρέμα έως και το παντεσπάνι, δεν παίρνω τίποτα σε έτοιμη σκόνη) θεωρητικά ελέγχω κάπως την ποιότητά τους. Αλλά δεν παύει να είναι γλυκό με ζάχαρη, μπόλικα αυγά, κλπ.

Από διακόσμηση, επειδή ναι μεν "πιάνει το χέρι μου" γενικά, αλλά δεν το'χω να κάνω σχέδια με κορνέ και σαντιγί, η ζαχαρόπαστα είναι μια κάποια λύση, για όμορφο και αξιοπρεπές αποτέλεσμα. Από το περιβόητο θεμα που είχα ανοίξει, μου έδωσαν οι συμφορουμίτισσες ιδέες για συνταγή ζαχαρόπαστας και τη φτιάχνω μόνη μου.

Η ζαχαρόπαστα φυσικά "ανοίγει νέους ορίζοντες" στη διαχείριση της διακόσμησης, αλλά είπαμε, επειδή δεν είμαι επαγγελματίας και δεν έχω τα άπειρα ζαχαροπλαστικά εργαλεία, θέτω ένα στάνταρντ που να μπορώ να το φτιάξω. Δε θα πάω π.χ. να κάνω "κέντημα" με τη ζαχαρόπαστα ή να φτιάξω πολλά μπιχλιμπίδια, γιατί μπορεί το αποτέλεσμα να βγει από "βαρύ", κιτς έως γελοίο.

Προσωπικά, στα πρώτα γενέθλια της κόρης μου είχα φτιάξει μια τούρτα σε σχήμα 1. Είχα κόψει το παντεσπάνι σε τέτοιο σχήμα (όπως στην εικόνα που φαίνεται), είχα φτιάξει δύο επίπεδα, που ανάμεσά τους είχα βάλει κρέμα, και από πάνω είχα καλύψει μετά με ζαχαρόπαστα. Η διακόσμηση ήταν πολύ λιτή με μερικά αστεράκια από κουπατ. Επειδή δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι ρωτάς, αν θες περισσότερες λεπτομέρειες για τη ζαχαρόπαστα κ το πώς εφαρμόζεται επάνω στην τούρτα, πες μου.

cakenumber1-001-764x1024.jpg

 

 

Ωστόσο, πάλι από το θέμα που είχα ανοίξει τότε, μου είχαν πει και για girly τούρτα-κούκλα. Την οποία έφτιαξα πολύ πρόσφατα για την ανηψιά μου. Αγόρασα μία barbie, και πάλι με την ίδια συνταγή σεράνο έψησα σε 4 μικρά ταψάκια το παντεσπάνι, κι άρχισα να φτιάχνω τα επίπεδα της φούστας (εναλλάσσοντας σιροπιασμένο παντεσπάνι με κρέμα). Εδώ έχουμε πιο μικρή επιφάνεια τούρτας, αλλα με μεγάλο ύψος. Έκανα στο κέντρο τους τρύπα με κουπάτ πριν αρχίσω να τα "χτίζω", κι όσο ανέβαινα προς τα πάνω έκοβα πιο μικρή τη διάμετρό τους. Μετά έβαλα μέσα στην τρύπα την κούκλα (την είχα τυλίξει με σελοφαν), στόλισα και με ζαχαρόπαστα, η οποία ουσιαστικά ήταν το φόρεμα, και πάλι χωρίς πολλά-πολλά διακοσμητικά. Αυτό.

Υπάρχουν πολλά βίντεο στο youtube για τέτοια τούρτα.

Δεν έχω φτιάξει κάτι άλλο από παιδική τούρτα. Αυτές τις δύο προς το παρόν.

Link to comment
Share on other sites

Αν θες συνταγή, κι όχι σχέδιο, μπορώ να στην πω, αλλά το απόγευμα που θα γυρίσω σπίτι.

Δεν έχει σοκολάτα-κουβερτούρα, αλλά κακάο, που προσωπικά το προτιμώ σαν υλικό (δεν το θεωρώ τόσο βαρύ όσο την κουβερτούρα), δεν έχει ούτε κρέμες γάλακτος, ζωικά βούτυρα κλπ. (βάζω βιτάμ), αλλά έχει αρκετά αυγά.

Link to comment
Share on other sites

Osin, μπορείς να δώσεις τη συνταγή για τη σεράνο και σ' εμένα; Θα φτιάξουμε μια τούρτα για τον μπέμπη μας που κλείνει ένα έτος σε λίγες μέρες και μ' αρέσει η ιδέα του 1 (τι πιο ξεκάθαρο!) που θα το στολίσω επάνω με τα σχετικά αγορίστικα σχέδια. Ας είναι και κάτι νόστιμο λοιπόν! Επίσης, αν δεν σου είναι κόπος να μου πεις και για τη ζαχαρόπαστα, αν και σκεφτόμουν πως και ένα απλό γλάσο για να την καλύψω δεν θα ήταν καλό οπτικά; Το παντεσπάνι στη φωτό έχει ανάμεσα και στρώσεις κρέμας ή είναι τόσο ψηλό/παχύ; Γιατί δεν βλέπω πολύ καλά. Θα είμαστε περίπου 10 άτομα, αλλά θα προσαρμόσω αναλογίες φυσικά. Από υλικά, επειδή μόνο οι ενήλικες θα φάμε, δεν μας ενδιαφέρει να 'ναι υγιεινά από άποψη χοληστερίνης, οπότε δώσε σε αυγά και κακάο και ό,τι άλλο θες!

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Τη συνταγή της σεράνο θα την γράψω εδώ το απόγευμα να τη δει όποια ενδιαφέρεται κατευθείαν.

Η ζαχαρόπαστα δεν είναι τόσο δύσκολη, και η συνταγή είναι εδώ: https://www.sintagespareas.gr/sintages/zaxaropasta.html

Το παντεσπάνι στη φώτο δεν είναι το δικό μου, απλώς το έστειλα να δείτε το κόψιμο ώστε να σχηματιστεί το νούμερο 1, και να μην πάει πεταμένο πολύ παντεσπάνι. Εγώ το έψησα σε ορθογώνιο ταψί, το έκοψα όπως στη φώτο, μετά το διχοτόμησα οριζόντια, σιροπιασα το κάτω στρώμα, έστρωσα επάνω την κρέμα, έβαλα και το άλλο επίπεδο με το παντεσπάνι από πάνω, ξανασιρόπιασα και μετά πέρασα πάλι ένα λεπτό στρώμα κρέμας για να κολλήσει η ζαχαρόπαστα.

Αν το χέρι σου πιάνει, σαφώς μπορεί να βάλεις επάνω ό,τι θες από σαντγί, γλάσο, κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Το υγιεινο δεν με απασχολει. Η τρως γλυκο η οχι.

Ενταξει τα υλικα θα ειναι δικα μας, αλλα και μονο με τις ζελατινες παυει να ειναι υγιεινο.

 

Οσιν με ενδιαφερει ολοκληρη η συνταγη. Δεν εχω φτιαξει ποτε τουρτα με παντεσπανι, οποτε οπως καταλαβαινεις ειμαι ασχετη και θελω κατι με εγγυημενη επιτυχια και μασημενη τροφη. Θα ειμαστε και εμεις λιγα ατομα και οικογενειακως και δεν με πειραζει να υστερει λιγο στην εμφανιση. Θα εκτιμηθει η προσπαθεια. :lol: Το παντεσπανι σερανο ακουγεται καλο.

 

Η ζαχαροπαστα μπορει να γινει ροζ? Η να εχει γευσεις οπως φραουλα η μπανανα?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, η ζελατίνη που έχει μέσα η ζαχαρόπαστα, και γενικά η τόση πολλή ζάχαρη είναι ενα θέμα.

Η ζαχαρόπαστα μπορεί να γίνει ό,τι χρώμα θες, με χρώματα ζαχαροπλαστικής. Απλώς αν βάλεις υγρής μορφής, ίσως χρειαστεί να προσθέσεις λίγη ακόμα ζάχαρη άχνη, θα το καταλάβεις στο πλάσιμο που θα κολλάει (υγρής μορφής θα βρεις πιο εύκολα, ακόμα και σε σούπερ μάρκετ-στον ΑΒ). Άρωμα εγώ βάζω βανίλια, που λέει η συνταγή (και μάλιστα στη γεύση μοιάζει με το υποβρύχιο), αλλά μπορείς να προσθέσεις άλλα αρώματα αν έχεις, αντικαθιστώντας τη βανίλια. Αν αυτά είναι σε υγρή μορφή, θα προσθέσεις κι άλλη ζάχαρη...

Βρώσιμη γλυκερίνη, για τη ζαχαρόπαστα, έχουν τα φαρμακεία.

Για τη διαχείριση της ζαχαρόπαστας με είχαν βοηθήσει στο δικό μου θέμα κάποιες οδηγίες της RavT, μπορείτε να τις βρείτε εκεί.

Η συνταγή της σεράνο το απόγευμα που θα πάω σπίτι. :wink:

Link to comment
Share on other sites

As I promised:

 

Τούρτα Σεράνο (ταψί Νο34)

 

 

Υλικά:

 

Παντεσπάνι:

8 αυγά

1,5 ποτήρι ζάχαρη κρυσταλλική

1,5 ποτήρι αλεύρι

3 κουτ. σούπας κακάο

4 κουτ. γλυκού baking powder

1 μικρό ποτηράκι λικέρ

 

Κρέμα:

350γρ. βιταμ πλάκα (σε θερμοκρασία δωματίου)

7 αυγά

14 κουτ. σούπας κακάο

14 κουτ. σούπας ζάχαρη άχνη

 

Σιρόπι:

2,5ποτήρια νερό

2,5 ποτήρια ζάχαρη κρυσταλλική

 

Εκτέλεση:

Παντεσπάνι: Χωρίζω κρόκους-ασπράδια. Χτυπάω με το μίξερ τους κρόκους μαζί με τη ζάχαρη, μέχρι να γίνουν ανοιχτόχρωμη αφράτη κρέμα. Χτυπάω με το μίξερ τα ασπράδια να γίνουν σφιχτή μαρέγκα και ενώνω με το μίγμα κρόκων-ζάχαρης. Προσθέτω σιγά σιγά τα υπόλοιπα υλικά. Ψήνω σε καλά προθερμασμένο φούρνο στους 190 βαθμούς περίπου για 45 λεπτά (αναλογα με το φούρνο), σε αντικολλητικό ταψί ή αλλιώς βάζω λαδόκολλα στο κάτω μέρος του ταψιού. Αφήνω να κρυώσει και διχοτομώ οριζόντια με ένα μεγάλο μαχαίρι ή με κλωστή.

Κρέμα: χτυπάω το βούτυρο πάρα πολύ καλά να γίνει μία αφράτη κρέμα. Χωρίζω κρόκους-ασπράδια. Χτυπάω αρκετή ώρα με το μίξερ τους κρόκους με τη ζάχαρη μέχρι να γίνουν ανοιχτόχρωμη αφράτη κρέμα. Χτυπάω πολύ καλά τα ασπράδια να γίνουν σφιχτή μαρέγκα. ΠΡΟΣΟΧΗ, τόσο οι κρόκοι με τη ζάχαρη όσο και τα ασπράδια θέλουν πάρα πολύ καλό χτύπημα με το μίξερ. Ενώνω τα τρία μίγματα και προσθέτω το κακάο. Χτυπάω για λίγη ώρα και βάζω την κρέμα στο ψυγείο (αφήνω για τουλάχιστον 1 ώρα).

Σιρόπι: τα βράζω μαζί μέχρι να δέσουν ελαφρώς.

Στήσιμο: βάζω το μισό παντεσπάνι στη βάση και σιροπιάζω καλά. Τοποθετώ μία στρώση κρέμας (εάν έχει παγώσει πολύ, μπορεί να χρειαστεί λίγο ανακάτεμα για να μαλακώσει και να απλωθεί πιο εύκολα). Βάζω από πάνω το άλλο μισό παντεσπάνι και σιροπιάζω καλά. Απλώνω την υπόλοιπη κρέμα ομοιόμορφα.

 

Καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω παρα πολυ.

 

Μερικες ερωτησεις

 

Απο πανω βαζουμε τη ζαχαροπαστα?

 

Αν αντι για την συγκεκριμενη κρεμα φτιαξω μια αλλη με μορφατ σαντυγι και σοκολατα κουβερτουρα λες να ταιριαζει? Γιατι πολυ αυγο εχει. Ισως ομως αυτο να την κανει πιο αφρατη.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, η ζαχαροπαστα Ειναι η τελική σου επιφάνεια. Την ανοιγεις σα φύλλο από ζυμάρι Κ την τοποθετείς πάνω στην τουρτα. Απλως κατω από τη ζαχαροπαστα πρέπει να εχεις βαλει ένα λεπτό στρώμα κρέμας (είτε από της σερανο αν εχει περισεψει, η ο,τι άλλο θες- Εγω ειχα βαλει καραμέλα που ειχα φτιάξει με ζαχαρουχο) για να "κολλήσει" επανω στην τούρτΑ κ να μη σου φυγει. Ρίξε μια μάτια σε βίντεο στο νετ να δεις εφαρμογές της.

Δεν ξερω πως θα είναι με την έτοιμη. Δοκίμασε το. Αν ξερεις κάποια συγκεκριμένη κρέμα οτι είναι Καλη, φτιαξ' τη!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...