Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

trol και trolling στο διαδύκτιο (για να θυμούνται οι παλιοί και να μαθαίνουν οι νέοι


UFO

Recommended Posts

http://news24gr.blogspot.com/2009/09/troll-trolling.html

Σε ένα online forum, Μια δημόσια διαδικτυακή συζήτηση ένα troll δεν είναι ένα κακομούτσουνο τέρας που ζει κάτω από γέφυρες και επιτίθεται στους περαστικούς, αλλά ένα προκλητικό μέλος το οποίο με την συμπεριφορά του έχει πρόθεση να προκαλέσει έναν μεγάλο αριθμό απαντήσεων και προστριβών.

Το ιντερνετικό troll δημοσιεύει αμφιλεγόμενα και συνήθως άσχετα, ή εκτός θέματος μηνύματα με πρόθεση να προκαλέσει μια συναισθηματική αντίδραση, ή γενικά να διασπάσει τις κανονικές και εντός θέματος συζητήσεις.

Ο όρος χρησιμοποιείται είτε για το άτομο που κάνει μια τέτοια δημοσίευση (το "troll") ή την ίδια την πράξη ("trolling").

Ποιο είναι το αποτέλεσμα του trolling;

Το περιεχόμενο μιας δημοσίευσης από Troll συνήθως εμπίπτει σε μια από τις ακόλουθες κατηγορίες...

 

α. Μπορεί να εμπεριέχει μια ανόητη αντίφαση με την κοινή λογική

 

β. Μπορεί να είναι ηθελημένα προσβλητική στους αναγνώστες

 

γ. Μπορεί να εμπεριέχει μια πρόκληση για έναν μεγάλο αριθμό από αμφιλεγόμενες απαντήσεις.

 

Το αποτέλεσμα αυτών των δημοσιεύσεων είναι συχνά μια πλημμύρα από θυμωμένες απαντήσεις. Σε κάποιες περιπτώσεις, τα μηνύματα που ακολουθούν την απάντηση σε ένα troll μπορεί να αποτελέσουν ένα μεγάλο κομμάτι της θεματολογίας ενός forum, για ένα χρονικό διάστημα που μπορεί να φτάσει και τις βδομάδες.

 

Αυτές οι δημοσιεύσεις αναμεταδίδονται σε όλο τον κόσμο, σε χιλιάδες υπολογιστών και σπαταλούν πολύτιμους πόρους, ενώ κοστίζουν χρόνο και χρήμα στα άτομα που αναγκάζονται να τις διαβάζουν. Επίσης, τα νήματα που περιέχουν δημοσιεύσεις από troll, μπορεί να αποτελέσουν μια σημαντική πηγή ενόχλησης για τα άτομα που προσπαθούν να έχουν μια εποικοδομητική συζήτηση.

 

 

Πως θα πρέπει όλοι μας να αντιμετωπίζουμε ένα troll;

 

Τα άτομα που δημοσιεύουν τέτοια μηνύματα το κάνουν για να τραβήξουν την προσοχή και να προκαλέσουν φασαρίες. Ο βασικότερος κανόνας είναι πως:

 

Η καλύτερη απάντηση είναι μην απαντήσετε.

 

Αν δώσετε βάση και συνεχίσετε την λογική (ή την απουσία λογικής) την δημοσίευσης του troll, συνεισφέρετε, χωρίς να το θέλετε, στο θόρυβο και στην ενόχληση που ήθελε να προκαλέσει το troll.

 

Καλό είναι, πριν δώσετε κάποια απάντηση, να σκεφτείτε τα ακόλουθα:

 

* Έχουν ήδη δοθεί απαντήσεις από άλλους;

 

* Πρόκειται η απάντηση μου να προσθέσει κάποια πληροφορία που οι υπόλοιποι πιθανώς να μην γνωρίζουν ήδη;

 

* Πρόκειται να λυθεί το θέμα, ή η συζήτηση φαίνεται πως θα καταλήξει σε ανταλλαγή κατηγοριών ή ακόμα και ύβρεων;

 

* Μήπως θα πρέπει να στείλω pm για να απαντήσω, αντί να δημοσιεύσω την απάντηση μου και να την δουν όλοι;

 

* Θα μετανιώσω αργότερα το περιεχόμενο αυτών που δημοσιεύω;

 

 

Πως μπορείτε να βοηθήσετε

 

Σας παρακαλούμε να μας βοηθήσετε να αντιμετωπίσουμε τα troll σωστά και εποικοδομητικά και να μην λαμβάνετε μέρος στο trolling που προκαλούν. Μην απαντάτε!

 

Υπάρχει και όρος για αυτή την πολιτική στο ίντερνετ: Do not feed the trolls του οποίου η συντόμευση είναι DNFTT. Στα ελληνικά μεταφράζεται σαν "Μην Ταΐζετε Τα Troll".

 

Επίλογος

 

Η πρακτική είναι πολύ δημοφιλής στο ελληνικό internet και έχει συνήθως σαν αποτέλεσμα την δημιουργία χάους και την καταστροφή κάθε είδους εποικοδομητικής συζήτησης. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να παρεμποδίζεται η επικοινωνία μας μέσα από τα φόρουμ και το irc. Προσωπικά, είναι κάτι που με ενοχλεί περισσότερο από τα flames, καθώς η πρακτική αυτή παρεμποδίζει ουσιαστικά την επικοινωνία, ενώ τα flames αντιμετωπίζονται εύκολα. Ας μην ξεχνάμε πως τα flames είναι πολλές φορές η απάντηση στο trolling.

 

:D

 

και ένα ενδιαφέρον video

 

How To Behave In Internet Chat Rooms

 

 

 

με μια ενδιαφέρουσα έκφραση που λέγεται εκεί

 

DO NOT FEED THE TROLLS

 

 

[YOU TUBE]DIyr5TXqe8Y[/YOU TUBE]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ξέρεις SKEK νομίζουμε εδώ μέσα οτι και καλα επειδή είναι για γονείς το φορουμ δεν έχει trols

μωρε εχειιιιιι.,......ουυυυυουουουου μιλιούνια ;)

καλό ειναι να κρατάμε την ψυχραιμία μας ...(ακούς αρια ;;;; ) :-) :-)

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις τι έμαθα από κάποιο μέλος?

Read between the lines.

 

Αυτό είναι πιο σπαστικό για την παθολογική αυτή κατάσταση στην οποία επισέρχεται το φόρουμ μετά την εισβολή ενός ή περισσοτέρων τρολ.

Link to comment
Share on other sites

I hear you ...! ;) κατανοώ τι λες ...

απλά θεωρώ σημαντικό (επιμένω) να κρατάμε την ψυχραιμία μας

 

ειναι ένα ιντερνετικό φαινόμενο και ΟΦΕΙΛΟΥΜΕ σαν χρήστες του διαδικτύου να το γνωρίζουμε

αυτός ήταν και ο λόγος που τοποθέτησα το θέμα

το θεωρώ άκρως ενημερωτικό !

 

βέβαια πόση ψυχραιμία να κρατήσεις ... ποια ...;;;;

αλλα οκ ....

 

οκ ! όλα καλα !

 

(υ.σ. σε έχασα ελπίζω να είστε καλά )

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλά έκανες γιατί κάποια στιγμή βαριέμαι το κουτόχορτο.

 

 

ΥΓ. Καλά! Τρελλοί οι ρυθμοί μας όμως για να περιορίσουμε τις απώλειες. πορευόμαστε και εδώ προς δύσκολα μονοπάτια.

Link to comment
Share on other sites

I hear you ...! ;) κατανοώ τι λες ...

απλά θεωρώ σημαντικό (επιμένω) να κρατάμε την ψυχραιμία μας

 

Εγώ δεν μπορώ.........προπονούμαι βέβαια, αλλά δεν το καταφέρνω.

Ξεσπάω τηλεφωνικά ή σε μυνήματα σε γνωστούς και φίλους.:lol:

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 2 months later...

 

 

Εχω πεθανει στο γελιο:lol::lol::lol::lol: ετσι ακριβως ειναι...Αυτος που εφτιαξε τα βιντεο πρεπει να περνα πολλεεεεεες ωρες σε διαφορα φορουμ...τρελλο γελιο!!!!

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

http://news24gr.blogspot.com/2009/09/troll-trolling.html

Σε ένα online forum, Μια δημόσια διαδικτυακή συζήτηση ένα troll δεν είναι ένα κακομούτσουνο τέρας που ζει κάτω από γέφυρες και επιτίθεται στους περαστικούς, αλλά ένα προκλητικό μέλος το οποίο με την συμπεριφορά του έχει πρόθεση να προκαλέσει έναν μεγάλο αριθμό απαντήσεων και προστριβών.

Το ιντερνετικό troll δημοσιεύει αμφιλεγόμενα και συνήθως άσχετα, ή εκτός θέματος μηνύματα με πρόθεση να προκαλέσει μια συναισθηματική αντίδραση, ή γενικά να διασπάσει τις κανονικές και εντός θέματος συζητήσεις.

Εγώ πάλι θα ήθελα να ξέρω πώς λέγεται αυτός που βλέπει τρολ γύρω του ενώ δεν υπάρχουν, γιατί επανειλλημένα μου έχει τύχει να δω στο φόρουμ να κατηγορείται κάποιο μέλος ως τρολ, επειδή απλά έχει διαφορετική γνώμη από την πλειοψηφία και την εκφράζει (π.χ. μαύρο τρολ που σε έφαγε έτσι και τολμήσεις να μιλήσεις κατά ή τέλος πάντων όχι φανατικά υπέρ του αποκλειστικού θηλασμού, του φυσιολογικού τοκετού κ.λπ.). Έχω κατηγορηθεί κι εγώ για τρόλιν στο παρελθόν, παρόλο που δεν θεωρώ ότι είμαι προκλητική {χωρίς να με προκαλέσουν}, δεν δημοσιεύω άσχετα ή αμφιλεγόμενα ή εκτός θέματος μυνήματα και δεν έχω ποτέ προσπαθήσει να διασπάσω τις κανονικές και εντός θέματος συζητήσεις. Πώς εξηγείται αυτή η μανία να βλέπουμε παντού τρολ;;;

Link to comment
Share on other sites

Κοντευω να πεσω κατω απο τα γελια! :D

Νά'σαι καλα βρε Αρια! Α! Κι'εγω γινομαι ψιλοτρολ οταν εχω αλλα τρολς κοντα μου!

Ειναι μορφη ιωσης! Κολλάει. :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι θα ήθελα να ξέρω πώς λέγεται αυτός που βλέπει τρολ γύρω του ενώ δεν υπάρχουν, γιατί επανειλλημένα μου έχει τύχει να δω στο φόρουμ να κατηγορείται κάποιο μέλος ως τρολ, επειδή απλά έχει διαφορετική γνώμη από την πλειοψηφία και την εκφράζει (π.χ. μαύρο τρολ που σε έφαγε έτσι και τολμήσεις να μιλήσεις κατά ή τέλος πάντων όχι φανατικά υπέρ του αποκλειστικού θηλασμού, του φυσιολογικού τοκετού κ.λπ.). Έχω κατηγορηθεί κι εγώ για τρόλιν στο παρελθόν, ......

δες το βίντεο οι κομπλεξικοί στο ινετρνετ μέρος ένα και δυο ...το ερώτημα σου θα απαντηθεί lol

 

βέβεια το ότι εσύ λες ...

δεν θεωρώ ότι είμαι προκλητική {χωρίς να με προκαλέσουν}, δεν δημοσιεύω άσχετα ή αμφιλεγόμενα ή εκτός θέματος μυνήματα και δεν έχω ποτέ προσπαθήσει να διασπάσω τις κανονικές και εντός θέματος συζητήσεις.

είναι καθαρά υποκειμενική προσέγγισή του ευατού σου ...!

δεν είναι αντικειμενική ...

όπως κι εγώ πχ με αυτά που γραφω σε κάποιους αρέσουν και σε κάποιους όχι ...! κάποιοι τα θεωρούν σωστά και κάποιοι προκλητικά άσχετα αν εγώ νομίζω ότι είμαι σουπερ άτομο και αλάνθαστη και αλτρουίστρια και φοβερό άτομο :lol::lol::lol::lol: καινα μην αναφέρω το πόσο ΤΕΛΕΙΑ μανα είμαι χαχαχαχχαχαχα

 

καλημέρα !

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο θεμα!Εγω ειμαι σ αυτους που ειδανε φως κ μπηκανε:lol:.Περιηγουμε απο forum σε forum αλλου ειδους το καθενα,αναλογα με την εποχη κ τα ενδιαφεροντα!:cool: Ειμαι ησυχο troll!

Link to comment
Share on other sites

είναι καθαρά υποκειμενική προσέγγισή του ευατού σου ...!

δεν είναι αντικειμενική ...

όπως κι εγώ πχ με αυτά που γραφω σε κάποιους αρέσουν και σε κάποιους όχι ...! κάποιοι τα θεωρούν σωστά και κάποιοι προκλητικά άσχετα αν εγώ νομίζω ότι είμαι σουπερ άτομο και αλάνθαστη και αλτρουίστρια και φοβερό άτομο καινα μην αναφέρω το πόσο ΤΕΛΕΙΑ μανα είμαι

Με αυτό το σκεπτικό, όλες μας μπορούμε και είμαστε ανά πάσα στιγμή trolls.

 

Keep trollin' ladies! :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αν εγώ νομίζω ότι είμαι σουπερ άτομο και αλάνθαστη και αλτρουίστρια και φοβερό άτομο :lol::lol::lol::lol: καινα μην αναφέρω το πόσο ΤΕΛΕΙΑ μανα είμαι χαχαχαχχαχαχα

 

καλημέρα !

 

 

Βγάλτα να τα μετρήσουμε (λετς τρολλλ)

 

http://www.facebook.com/#!/pages/TrollRadiogr/208183132562325 :lol:

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καθείς δικαιούται να εκφέρει γνώμη. Welcome to the internet.

 

Η άποψη στο ουέμπ πρέπει να φέρει επιχείρημα. Ειδάλλως είναι γνώμη. Όχι άποψη. Ούτε είδηση.

 

Η προσωπική επίθεση δεν είναι επιχείρημα.

 

Και στο ουέμπ, αν δε διαβάσεις, δε θα μάθεις.

 

Όχι. Web δεν είναι το facebook.

 

Τα κεφαλαία και γκρίκλις είναι δείγμα διαδικτυακής καθυστέρησης. Ή τεμπελιάς. Πάντως δεν είναι κάτι καλό.

 

Δεν υπάρχει βαθύ τουήτα. Υπάρχει βαθύ κενό στο μυαλό όσων πιστεύουν πως ανήκουν στο βαθύ τουήτα.

 

Όσο περνάει ο καιρός όλοι μαθαίνουμε τα πάντα για όλους. Είναι η σκοτεινή πλευρά των social media.

Επίσης το six degrees of separation ισχύει για όλους. Ακόμα και για αυτούς που δε μπορείς να φανταστείς.

Οι δημοσιογράφοι και οι διαφημιστές είναι οι πρώτοι που θα σε αντιγράψουν. Ακολουθούν οι φίλοι σου. Οι εχθροί σου δε θα ασχοληθούν..

 

Συχνά ο τίτλος δεν έχει απολύτως καμία σχέση με το περιεχόμενο. Το ίδιο ισχύει και για χαρακτηρισμούς προσώπων.

 

Ο δημοσιογράφος έχει δικαίωμα στη σαχλαμάρα όπως και ο απλός χρήστης.

 

 

Χωρίς ονοματεπώνυμο και φωτό, χάνεις 1000 πόντους κύρους είτε αυτό σε ενδιαφέρει είτε όχι.

 

Όταν μονολογείς νυχθημερόν στο τουήτα , μην αναρωτιέσαι γιατί δεν απαντά κανείς σε ερώτηση σου κάποια στιγμή.

 

Όταν μία γυναίκα κατηγορεί το φύλο της δεν είναι ειλικρινής. Είναι βαθύτατα κομπλεξική.

 

Όταν ακολουθείς λογαριασμούς που δεν έχουν τουιτς δε θα έπρεπε να ψηφίζεις. Το καταλαβαίνεις, έτσι;

 

Η εμμονή στην ιδιωτική επικοινωνία είναι ύποπτη.

 

Όχι. Η εμμονή δε δείχνει πως είσαι focused σε ένα σκοπό/θέμα. Δείχνει πως έχεις εμμονή.

 

Όχι. Η ποσότητα δεν ισούται με την ποιότητα. Everybody knows that.

 

Να συμπαθείς όσους σου επιτίθενται. Σε κάνουν γνωστό. Αν δε σε κάνουν γνωστό shoot them down.

 

Το spam δεν είναι ακτιβισμός. Ούτε social media influence. Είναι σπαμ.

 

Η άκρατη ευαισθησία υποψιάζει για πρόβλημα ορμονών. Ίσως και άλλου είδους. Δε πείθει αναγκαστικά ως ευαισθησία δηλαδή.

 

+

Όταν είσαι κοντός και χοντρός φρόντισε έτσι να είναι και το avatar σου. Κάποια στιγμή θα σε συναντήσουν. Τι θα πεις; Έφαγα 3000 μελομακάρονα ΧΤΕΣ κι έγινα έτσι;

 

Υπάρχουν ωραίες γυναίκες στο ουέμπ. Όταν συμφωνούν μαζί σου δε σημαίνει απαραίτητα πως σε φλερτάρουν κι όταν διαφωνούν δε σημαίνει απαραίτητα πως δεν κάνουν σεξ. Σημαίνει πως πιθανότατα δε θα έκαναν ποτέ σεξ μαζί σου.

 

Όχι, δε ψάχνουν όλοι γκόμενο/α. Ακόμα κι αν βρουν δε σημαίνει πως έψαχναν.

 

Όχι. Κανείς δεν σε έχει βάλει στο μάτι όταν «πέφτει» το προφίλ σου. Πιθανότατα έγραφες πολύ και συχνά βλακείες.

 

 

Όχι. Οι χάκερς δεν συγκεντρώνονται για να δουν πώς θα κλέψουν τις φωτό με τη Σούλα και τον Μπάμπη από το Πάσχα στο χωριό. Εσύ απλά ξέχασες στο νετ καφέ να κάνεις log out και κάποιος είδε φως και μπήκε.

 

Δε ξέρω πώς ακριβώς να σου το πω με τρόπο αλλά όχι, δεν είναι όλοι για την πλάκα τους στο ουέμπ. Κάποιοι πληρώνονται για να είναι εδώ.

 

Επίσης δε ξέρω πώς να σου το πω με τρόπο αλλά ναι, συχνά ο κόσμος στο ουέμπ έρχεται απλά για να εκτονωθεί και να διασκεδάσει. Συχνά, ενώ πληρώνεται για να εργάζεται.

 

 

Στα A,B,C,D,E,F fb profile μας δε προσθέτουμε τους ίδιους «φίλους». Ουπς. Σόρρυ. Δεν το ήξερες;

Κανείς δε κλέβει τα προσωπικά σου δεδομένα. Εσύ τα δίνεις.

 

Ο εθελοντισμός και οι επαναστάσεις συχνά εξυπηρετούν προσωπικές φιλοδοξίες κι αυτό δεν είναι κακό εκτός και αν πιστεύεις πως ο σκοπός δε πρέπει να αγιάζει τα μέσα. [Ναι, και στο ουέμπ θα πρέπει να σκεφτείς πριν αποφασίσεις. Ό-ου σιτ. Ούτε αυτό το ήξερες;]

 

Όχι. Δεν τα ξέρεις όλα. Ούτε έχεις πάντα δίκιο. Κι αυτό είναι καλό. Θα ήσουν τόσο βαρετός αλλιώς….

 

 

http://www.e-diva.eu/2011/12/2011.html

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

μου ετυχε και μενα να μου χαλανε τη συζητηση καποια τρολ :D:D:D (μου φαινεται εντελως ταιριαστη! :lol::lol::lol:). ειναι εντελως απαισιο να μιλας και να πεταγεται καποια "γεροντοκορη" ή καποιος "ανεραστος" να βγαζει αποθυμενα για εκτονωση..! οχι τπτ αλλο , αλλα μετα τα βαζεις με τον εαυτο σου που εκατσες να ασχοληθεις με τετοια τρολ. χαχα τελεια λεξη:lol::lol::lol:.

Link to comment
Share on other sites

(και κατι εντελως ασχετο να ρωτησω μιας και μιλαμε για τρολ να γινω και εγω ενα :D )... θελω να ρωτησω καποια πραγματα για σκυλακι 1 μηνων.δε ξερω που να κανω ποστ, δεν υπαρχει κατι αναλογο. γιατι το θεμα απο τη μια αφορα ζωα , αλλα εχει και σχεση με εγκυμοσυνη.

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως ισως επειδη ειμαι και νευρικο ατομο εχω χασει την ψυχραιμια μου πολλες φορες. Εχω στειλει και πμ στους συντονιστες για διαφορα τρολ που κυκλοφορουν και εχω διασταυρωσει και την ιδια γνωμη μου με αλλα μελη αλλα μαλλον δεν υπαρχει τροπος να απομακρυνθουν (τα τρολ). Συγκεκριμενα ξερω πολυ καλα οτι ενα μελος ειναι τρολ (δεν ξερω πως τοποθετειται η εκφραση ακριβως) Εφαγα ηδη καρτα για την παρτη του στις αρχες και δεν την ξαναπαταω..Προτιμω χιλιες φορες να φαω καρτα επειδη αγανακτισα για κατι πασιφανες σε καποιο θεμα ή επειδη απαντησα σε προσβολη μελους παρα για ενα κομπλεξικο που θεωρει οτι κατι κερδιζει με μια ψευτικη ταυτοτητα και ψευτικα προβληματα και σπαταλαει το χρονο μας για δηθεν βοηθεια...

ισως καποιες κοπελες να εχουν καταλαβει για ποιο μιλαω αφου σπευδει να θεσει ή να απαντησει σε θεματα και ξεχναει με τι ιδιοτητα ή με τι προβλημα ειχε συστηθει σε αλλο θεμα.Αφηστε που τα εχει χασει και με το ποσες εβδομαδες εγκυος ειναι:rolleyes: αν εβαζε τικερ τουλαχιστον δεν θα μπερδευοτανε...:rolleyes::lol:

παντως εχει παρει πολλες κοπελες στο λαιμο της" επειδη αγανακτισαν και της τα εχωσαν σε θεματα που εχουν παει αρχειο. και αλλες επειδη ψαρωσαν και εβαλαν παγο στις "κακες" που τη θεωρησαν τρολ επαθαν μια απο τα ιδια. Ενταξει μετα απο 3-4 μερες εφαγε μια ξεγυρισμενη κοκκινη και αυτη γιατι φαινεται εφαγε τρελες αναφορες.

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

τοσα χρονια δε τα χα δει ποτε αυτα τα βιντεο :eek:, να σαι καλα γελασα με την καρδια μου

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...