Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ροχαλίζει τι να κάνω!


Recommended Posts

Γεια σας θα ήθελα τη γνώμη σας πάνω στο εξής θέμα. Το κοριτσάκι μου είναι 5 χρονών και ροχαλίζει σαν ένας ενήλικας. Δε μπορεί να κοιμηθεί κανείς κοντά του. Ρώτησα το γιατρό αν έχει κρεατάκια και αν πρέπει να βγούν και μου είπε χαλαρά ναι, χωρίς να δώσει ιδιαίτερη εμφαση έχει καμία σας ανάλογη εμπειρία;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Και ο δικός μου είναι σχεδόν 3 χρονών και ροχαλίζει πάντα… Η παιδίατρος μας είπε να του κάνουμε μία ακτινογραφία ρινοφαρυγγικού για να δούμε αν έχει κρεατάκια… Το κακό είναι ότι ο μικρούλης κάνει και πολλές ωτίτιδες!!!! Απλά δεν ξέρω χωρίς ακτινογραφία μπορείς να καταλάβεις αν έχει κρεατάκια (για να μην το ακτινοβολήσω και εγώ το παιδί)!!!!

Θέλω να βαρεθώ και δεν προλαβαίνω…

Link to comment
Share on other sites

Και μένα είναι 5 ετών και ροχαλίζει. Έχω παρατηρήσει όμως ότι το κάνει μόνο όταν είναι μπουκωμένη η μυτούλα του. Φέτος συνέχεια ροχαλίζει γιατί συνέχεια είναι μπουκωμένο λόγω νηπιαγωγείου.

Link to comment
Share on other sites

θα προτεινα μια επισκεψη σε ΩΡΛ, απτεται της ειδικοτητας του το θεμα. Υπαρχει μια μικροκαμερα περασμενη σε μια λεπτη ραβδο την οποια ο γιατρος εισαγει στη μυτουλα και βλεπει στην οθονη εαν υπαρχουν η οχι κρεατακια. Εαν το προβλημα βεβαια ειναι ιδιαιτερα εντονο , καλη ωρα οπως στις κορες μου , η διαγνωση γινεται και χωρις μικροκαμερα.

Οι δικες μου απο μικρες ροχαλιζαν και προχωρησαμε σε αφαιρεση στη μεγαλη σε ηλικια 5 ετων και στη μικρη, θα χειρουργηθει την Τριτη, σε ηλικια 4,5 ετων.

Link to comment
Share on other sites

Ναι και εμάς ωριλά μας είπε πως έχει κρεατάκια. Ομως δεν έπρεπε να μας πει να τα βγλάλουμε; Η δικιά μου δεν κανει ωτιτιδες ούτε αρωσταίνει. Είναι δίσκολη η επέμβαση; Γιατί την έκανες και στις δύο; Αν δεν αφαιρεθούν υπάρχει πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

η κορη μου εκανε εγχειρηση κρεατακια σχεδον 4 ετων.και πραγματικα πλεον δε ροχαλιζει.ροχαλιζε κ αυτη σαν ενηλικας κ μαλιστα σαν αντρας:rolleyes:

το χειρουργιο κρατησε 20 λεπτα και γυρισαμε σπιτι μετα απο 3 ωρες! ουτε ραμματα ουτε τιποτα.χοροπηδουσε και ετρεχε απο την ιδια μερα.

υπαρχει προβλημα αν δεν αφαιρεθουν.μαζευεται υγρο μεσα στα αυτια και το παιδι δεν ακουει καλα.ακουει σα να ειναι μεσα στη θαλασσα..αν εχει κρεατακια ΠΡΕΠΕΙ να τα βγαλει.

η κορη μου μετα την εγχειρηση τα ακουγε ολα πολυ δυνατα.ειχε συνηθισει με βουλωμενα αυτια.ολοι οι ηχοι την ενοχλουσαν μεχρι να τους συνηθισει..

Link to comment
Share on other sites

Και ο δικός μου είναι σχεδόν 3 χρονών και ροχαλίζει πάντα… Η παιδίατρος μας είπε να του κάνουμε μία ακτινογραφία ρινοφαρυγγικού για να δούμε αν έχει κρεατάκια… Το κακό είναι ότι ο μικρούλης κάνει και πολλές ωτίτιδες!!!! Απλά δεν ξέρω χωρίς ακτινογραφία μπορείς να καταλάβεις αν έχει κρεατάκια (για να μην το ακτινοβολήσω και εγώ το παιδί)!!!!

 

εμενα δε της εκαναν ακτινογραφιες! την πηγα κανονικα σε ΩΡΛ και την εξετασε με ενα μεγαλο πραγμα σαν μικροσκοπιο στη μυτη και στα αυτια.

κοριτσια μιλαω παντα για γερμανια.δε ξερω τι γινεται στην ελλαδα.πως τα εξεταζουν και αν τα κρατανε μεσα μετα την εγχειρηση...

Link to comment
Share on other sites

Εμεις καναμε ακτινογραφια για να επιβεβαιωθει η εκταση που ειχαν τα κρεατακια και προχωρησαμε σε αφαιρεση. Πηγαμε πρωι πρωι και βγηκαμε στις 2 το μεσημερι. Μας εδωσε μονο σταγονες για την μυτη και παυσιπονα που ομως δεν χρειαστικαν. Την επεμαβση την καναμε λιγο πριν κλεισει τα 3

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τι ωραία που μου τα είπατε εσείς που μένετε έξωτερικό!!!! Εδώ φοβάμαι τι γίνεται!!!

Ο γιος μου την έκανε στην Ελλάδα την εγχείρηση τον Σεπτεμβριο

αμυγδαλές και κρεατάκια.

Ροχάλιζε πολύ πριν και μετά καθόλου. Το βασικό μας πρόβλημα εκτος από τις αμυγδαλιτιδες/ωτίτιδες ήταν ότι τον δυσκόλευαν στην αναπνοή. Αυτός είναι και ο βασικός λόγος για να αποφασιστεί εγχείριση.

Από τον Σεπτέμβρη δεν έχει αρωστήσει τουλάχιστον όχι σοβαρά.

Link to comment
Share on other sites

Τι ωραία που μου τα είπατε εσείς που μένετε έξωτερικό!!!! Εδώ φοβάμαι τι γίνεται!!![/quote

Οτι σχεδόν γίνεται και στην Γερμαν'ια, δηλαδή ο ΩΡΛ βλέπει εκείνος τα κρεατάκια στο παιδί χωρίς ακτινογραφία. Η εγχείρηση κρατά ελάχιστα και μέχρι το μεσημέρι της ίδιας μέρας πάς στο σπίτι σου. Αυτό βέβαια που αλλάζει σε σχέση με την Γερμανία είναι οτι στο παίδων, μπορείς να περιμένεις αρκετή ώρα μέχρι να το πάρουν το παιδί για την επέμβαση και μάλιστα χωρίς νερό. Αυτό είναι αρκετά ζόρικο καθώς τα παιδάκια αρχίζουν την γκρίνια και δίκιο έχουν, και φυσικά το φακελάκι που μπορεί να ζητήσει ο γιατρός. Εχει κάνει κρεατάκια η κόρη μου σε ηλικία 3,5 ετών και όχι μόνο σταμάτησε να ροχαλίζει αλλά ψήλωσε κιόλας πολύ, της άνοιξε και η όρεξη για φαγητό και επιτέλους για πρώτη φορά στην ζωή της έγινε παιδί ενώ μέχρι τότε ήταν λές και δεν την τάιζα καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

εμεις περιμεναμε περιπου μιση ωρα και της εδωσαν να πιει και ενα υγρο δε θυμαμαι τι ηταν παντως σα μαστουρωμενο πηγαινε:rolleyes: ηταν και αλλα 2-3 μικρα μεσα και παραπατουσαν ολα μαζι και τα ειχε πιασει κ ενα σπαστικο γελιο:rolleyes:

αυτο το δινουν για να χαλαρωσει το παιδι και να μην φοβηθει με την ολη διαδικασια μεχρι την ναρκωση.ημουν μεσα μεχρι να της βαλουν τον ορο στο χερι και να την παρει ο υπνος.μετα με βγαλανε κ σε 20 λεπτα με φωναξανε.

την ειχαν παει ηδη στο δωματιο και μια νοσοκομα την ειχε αγκαλια.

αυτη ηταν ξυπνια κ γκρινιαζε αλλα μετα συνηλθε.

μενουμε στον 3ο οροφο χωρις ασανσερ και στο γυρισμο ουτε αγκαλια δεν ηθελε.μονη της ανεβηκε 3 οροφους.στο σπιτι ολο χορο και τρεξιμο.

ειναι απο τις πιο απλες εγχειρησεις.καντο και για να διευκολυνθει η αναπνοη της και γιατι μπορει να εχουν βουλωσει τα αυτια του παιδιου.

η ραφαελα πριν την εγχειρηση ξυπνουσε 2-3 φορες τα βραδυα.μαλλον επειδη δε μπορουσε να παρει καλη ανασα. απο τοτε που την εκανε(20 μερες μετα μεχρι να επουλωθει εσωτερικα) κοιμαται σερι κανονικα.

Link to comment
Share on other sites

το καλυτερο ειναι να πας σε ορλ. εμενα δεν εκανε ακτινογραφια. πηγαμε στη γιατρο ειδαμε τα κρεατακια , φυσικα τις αμυγδαλες που ηταν υπετροφικες και τα αυτακια του που ειχαν υγρο. καναμε την επεμβαση σε ολα αυτα εμεις βγηκαμε την αλλη μερα το πρωι. ( τα περισσοτερα παιδια βγηκαν την ιδια μερα απο αλλους γιατρους, η δικια μου δεν αφηνει ) κοριτσια μετα απο την εγχειριση αυτη ο μικρος μου ειναι 5 και δεν αρρωσταινει . η αρρωστια του ειναι μια μερα πυρετο 38 το πολυ και με μια φορα αντιπυρετικο και τελος. η επεμβαση κρατησε 30 λεπτα. του δωσανε αταραξ σιροπακι για να μην καταλαβαινει που θα παει χειρουργιο και ηταν ολο γελια και χαρες ..... και ετσι δεν καταλαβε το χειρουργιο αλλα εγω το παρακαταλαβα........τελος καλο ολα καλα:P:p:p

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παιδιά φοβάμαι τη νάρκωση!!!!Τρέμω!!!!

 

 

 

kai go etrema gia tin narkosi...... se katalabaino oso xronon na einai to paidi i mana panta fovatai.... alla koritsi moy an einai gia kalo prepei na ginei einai krima na zorizete.... 1/2 wra ipothesi einai olo to agxos ..... tha deis megali veltiosi........ pantos ta mikra den katalabainoyn tipota apo pono ta perasa kai ksero ...... to apogeyma einai san na min kanane tipota.....

Link to comment
Share on other sites

Να ξέρετε ποσο πολύ κουράγιο μου δίνετε! Θα πάω στο γιατρό την επόμενη εβδομάδα να μου πει. Ροχαλίζει σα νταλικιέρης και μυλάει με τη ΄μύτη συνεχώς! Λένε να βελτιωθεί και στην ομιλία που δε μπορεί να πει το ξ?

Και κατι άλλο που με ρώτησε ο γιατρός είναι αν κάνει άπνυες? Αυτό πως μπορώ να το ξέρω, πρέπει μια νύχτα να μη κοιμηθώ και να την παρακολουθώ???

Link to comment
Share on other sites

αν κανει απνοιες μπορεις να το μαθεις με το μηχανημα angel care αλλα ειναι κομματακι ακριβο.απλα στον υπνο της σε περιπτωση απνοιας θα αρχισει να κανει μπιπ μπιπ.

δε νομιζω οτι χρειαζεται να το παρακουθησεις.συνηθως στις απνοιες ξυπνανε αποτομα και κλαινε.

και η ομιλια θα βελτιωθει και το ροχαλιτο θα φυγει.και η δικια μου με τη μυτη μιλουσε και σαν νταλικιερης 200 κιλα που ηπιε 2 βαρελια μπυρα ροχαλιζε:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Η δικιά μου είναι μεγάλη για να κλαίει, έχει γίνει 5! Λες ν ακάνει κάτι τέτοιο κι εμείς να κοιμόμαστε του καλού καιρού; Απλά ξυπνάει συνεχώς, τα βράδυα! Εχω αγχος φοβερό!

Link to comment
Share on other sites

τα βραδυα ξυπναει συνεχεια γιατι ροχαλιζει δυνατα!και η δικια μου ξυπνουσε 5-6 φορες τα βραδυα επι 1 χρονο. και μετα την εγχειρηση το σταματησε.και τι σας ρωταει ο γιατρος αν κανει απνοια?και που να το ξερεις εσυ?μαγος εισαι?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά φοβάμαι τη νάρκωση!!!!Τρέμω!!!!

 

Και εγώ την φοβόμουν παρα παρα πολύ.

Και σαν να μη με εφτανε αυτό αποφάσισα να πάρω το παιδί για έλεγχο στον καρδιολόγο πριν (Δεν μου έφτανε το καρδιογράφημα της κλινικής).Πες το αν θέλεις μητρικό ένστικτο. Πήγαμε στον καρδιολόγο 1 μέρα πριν την εγχείρση, ο οποίος μας βρήκε "ηπια ανεπάρκεια της μητρωιδούς" η οποία δεν υπήρχε πριν 1 χρόνο που μας ξαναείχε εξετάσει και η οποία δεν φαίνεται στο καρδιογράφημα (αλλά φαίνεται στον υπέρηχο) Παρόλα αυτά επέμενε ότι δεν υπάρχει κανένας απολύτως κίνδυνος για την νάρκωση και ότι είναι πολύ πιθανό αυτή η κατάσταση να είναι αποτέλεσμα της αμυγδαλίτιδας!

Ετσι συζήτησα πολύ με τον γιατρό και την αναισθησιολόγο για την νάρκωση τι και πως. Δεν ξέρω αν τα μεταφέρω σωστά (η ψυχική /πνευματική κατάσταση μου δεν ήταν και η καλύτερη από το σοκ που έπαθα) αλλά μου είπαν τα εξής: Στα παιδιά γιαυτό του είδους την εγχείριση δίνουν πρώτα μέθη (σε φάρμακο - το παιδί γίνεται χαρούμενο) μετά δινουν ένα πολύ απαλό ενδοφλέβιο που κρατάει λίγο και βάζοντας κατι σωλήνες στον λαιμό που τους δίνουν αέριο εισπνεόμενο αναισθητικό το οποίο έχει το καλό ότι δεν θέλει αντίδοτο όπως το ενδοφλέβιο, απλώς το αφαιρούν και το παιδί συνέρχεται - αν κατάλαβα καλά

τελως πάντων με πείσανε, κάναμε την εγχείρηση, όλα καλά, η ψυχή μου ξέρει την αγωνία που τράβηξα, αφού να φανταστεις όταν βγήκε έξω ο γιατρός να μου πει ότι τελίωσε δεν ρώτησα αν πήγε καλά η εγχείριση, ρώτησα μόνο αν ξύπνησε! Επίσης φοβόμουν και για αλλεργία και συζήτησα και για αυτό με την αναισθησιολόγο.

Δεν ξέρω αν σε τρόμαξα, αλλά πιστεύω ότι ένας καλός καρδιολογικός έλεγχος πριν μια εγχείρηση δεν βλάπτει! Στην περίπτωση μας μπορεί να ήταν και πιο σοβαρό και πάλι να μην φαινόταν στο καρδιογράφημα. Επίσης συζήτα με τον γιατρό και την αναισθησιολόγο τους φόβους σου, ίσως οι απάντήσεις που θα σου δώσουν να επειρεάσουν την αντιμετώπιση σου.

Το κακό στην Ελλάδα είναι δεν είσαι μαζί με το παιδί όταν βάζουν το ενδοφλέβιο και πρώτα ξυπνούν το παιδί και μετά σε φωνάζουν. Φίλη μου που το εκανε έξω ήταν μαζί με το παιδί μέχρι να κοιμηθεί εντελώς και και πριν ξυπνήσει. Νομίζω είναι καλύτερα για το παιδί - αλλά στη Ελλάδα το όλο ιατρικό σύστημα υποτιμά τον ρόλο των γονέων - αλλη ιστορία αυτό....

Link to comment
Share on other sites

Να ξέρετε ποσο πολύ κουράγιο μου δίνετε! Θα πάω στο γιατρό την επόμενη εβδομάδα να μου πει. Ροχαλίζει σα νταλικιέρης και μυλάει με τη ΄μύτη συνεχώς! Λένε να βελτιωθεί και στην ομιλία που δε μπορεί να πει το ξ?

Και κατι άλλο που με ρώτησε ο γιατρός είναι αν κάνει άπνυες? Αυτό πως μπορώ να το ξέρω, πρέπει μια νύχτα να μη κοιμηθώ και να την παρακολουθώ???

 

εγώ ρώτησα τον γιατρό αν μπορώ να κάνω μελέτη ύπνου στο παιδί και μου είπε, ναι ίσως αλλά δεν το συνηθίζουμε με τα παιδιά, αλλά από αυτά που βλέπω είμαι σίγουρος ότι επειρεάζει την αναπνοή του.

Απνυα νομίζω αν κάνει θα το καταλάβεις το βράδυ ροχαλίζει και μετά κάτι θορύβους πραγματικά σαν να πιάνεται η αναπνοή και μετά ξυπνά!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...