Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΥΠΝΟΣΑΚΟΣ


Recommended Posts

Just now, little lamb είπε:

Καλησπέρα! Επαναφέρω το θέμα για να ρωτήσω σχετικά με τα tog. Αν δεν γράφει πόσα είναι πώς το καταλαβαίνουμε; Μας έχουν χαρίσει 3 υπνόσακους, ο ένας είναι με μανίκια και μπατζάκια από mothercare κ δεν γράφει tog και οι άλλοι δύο είναι h&m και marcs n spencer σαν σάκοι από κάτω χωρίς μανίκια. Ο h&m δεν γράφει tog, ο άλλος γράφει 2.3. Όλοι σχεδόν ίδιοι μου φαίνονται, πώς μπορώ να ξέρω όμως αν είναι τα ίδια tog? Και τα 2.3 για τι εποχή είναι; Χειμωνιάτικοι μου φαίνονται. Η μικρή τώρα (5 μηνών) κοιμάται μόνο με ολόσωμο φορμάκι χωρίς τίποτα άλλο από μέσα και άλλες φορές έχει σεντονάκι άλλες χωρις, σκέφτομαι μήπως είναι λιγο αλλα φοβάμαι να της βάλω κουβερτούλα (και με το σεντονάκι φοβάμαι), γι'αυτό ρωτάω για υπνόσακους.

Επίσης οι υπνόσακοι γενικά με τι ρούχο φοριούνται από μέσα; Ό,τι θα φορούσαν και αν σκεπάζονταν με κουβέρτα/πάπλωμα ή λιγοτερα ρουχα;

Καλησπέρα,εμένα προσωπικά δεν μου αρέσουν οι υπνοσακοι και δεν τους χρησιμοποιώ,το μωρό είναι 4 μηνών το σκεπαζω με κουβέρτα.ο υπνοσακος των 2.5 tog είναι χειμωνιατικος και τον φορας φθινόπωρο και ανοίξη με πιο ελαφριά ρούχα από μέσα.τωρα τι ρούχα θα φορέσεις από μέσα στο μωρό εχει να κάνει με τη θερμοκρασία του δωματίου,φίλη μου που είχε το χειμώνα μέρα νύχτα 22 βαθμούς μέσα στο σπίτι τους φόραγε κοντομάνικο μέσα από τον υπνοσακο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 96
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εμένα δεν μου αρέσουν με την έννοια ότι καλύπτουν και την πλευρά του σώματος που ακουμπάει στο στρώμα και μου φαίνεται περιττό, αλλα η μικρή πριν λίγο καιρό πέρασε μια φάση που γύριζε τόσο πολύ που τη βρίσκαμε με τα πόδια στο κεφάλι και το κεφάλι στα πόδια, οπότε φοβάμαι κουβέρτες και σεντόνια

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Εμένα δεν μου αρέσουν με την έννοια ότι καλύπτουν και την πλευρά του σώματος που ακουμπάει στο στρώμα και μου φαίνεται περιττό, αλλα η μικρή πριν λίγο καιρό πέρασε μια φάση που γύριζε τόσο πολύ που τη βρίσκαμε με τα πόδια στο κεφάλι και το κεφάλι στα πόδια, οπότε φοβάμαι κουβέρτες και σεντόνια

5 μηνων τι φοβασαι με τις κουβερτες; Το παιδι θα εχει αρχισει κινειται περισσοτερο, να στηριζει το κεφαλι, να γυρναει πλευρα κλπ. Γενικως αν μπλεχτει (λιγο δυσκολο, θα την αντιληφθεις νωριτερα) θα μπορει να αντιδρασει, να φωναξει, δεν ειναι το νεογεννητο που πιθανον να κατσει αβοηθητο. Επισης, θεωρω οτι ειναι λιγο νωρις για υπνοσακο 2.5 tog, νομιζω καλυπτουν θερμοκρασιες 16 - 20 βαθμους αλλα αν θελεις δοκιμασε να την βαλεις μονο με τη πανα και δες αν ζεσταθει. Θεωρω οτι στην συγκεκριμενη εποχη ενα κοντομανικο φανελακι με μακρυμανικο φορμακι απο πανω ειναι οκ ακομη κι αν ειναι ξεσκεπαστη, αλλα επειδη καθε παιδι νιωθει διαφορετικα δοκιμασε να δεις αν κρυωνει ή ζεσταινεται απο την θερμοκρασια στο σβερκο. Eπισης, το τι ειναι καλο να φοραει προτεινεται και στο διαδικτυο αν ψαξεις για τα tog, νομιζω για 2.5 tog λενε φανελακι+κοντη μπλουζα πιτζαμα και αναλογως την θερμοκρασια μακρυ ή κοντο παντελονι πιτζαμας. Εγω παντως τους προηγουμενους χειμωνες στις πολυ κρυες μερες που στα υπνοδωματια μπορει να ειχα και 11 βαθμους του τα εβαζα ολα μακρυα+ 2.5 tog υπνοσακο + κουβερτα απο πανω :)

 
Link to comment
Share on other sites

Είχα την εντύπωση ότι το νεογέννητο είναι που δεν κινδυνεύει με σκεπάσματα επειδή δεν πολυκουνιέται (όντως τότε η δικιά μας δεν κουνιόταν) και ότι για μεγαλύτερο είναι το πρόβλημα. Νόμιζα κιόλας ότι γι' αυτό το λόγο υπάρχουν οι υπνόσακοι! Δεν είναι γι'αυτό; Εννοείται ότι μου φαίνεται ζεστό το 2.3 tog που γράφει ο συγκεκριμένος υπνόσακος, δεν το ρώτησα για τώρα. Τώρα είναι μόνο με ένα ολόσωμο φορμάκι σκέτο, δεν φοράει καθόλου φανελάκι από μέσα. Και από πάνω έχει μόνο σεντονάκι κι αυτό όχι πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Είχα την εντύπωση ότι το νεογέννητο είναι που δεν κινδυνεύει με σκεπάσματα επειδή δεν πολυκουνιέται (όντως τότε η δικιά μας δεν κουνιόταν) και ότι για μεγαλύτερο είναι το πρόβλημα. Νόμιζα κιόλας ότι γι' αυτό το λόγο υπάρχουν οι υπνόσακοι! Δεν είναι γι'αυτό; Εννοείται ότι μου φαίνεται ζεστό το 2.3 tog που γράφει ο συγκεκριμένος υπνόσακος, δεν το ρώτησα για τώρα. Τώρα είναι μόνο με ένα ολόσωμο φορμάκι σκέτο, δεν φοράει καθόλου φανελάκι από μέσα. Και από πάνω έχει μόνο σεντονάκι κι αυτό όχι πάντα.

Και εγώ νομίζω πως δεν κινδυνεύει από κουβέρτα άσε που αν κάτι τους ενοχλεί το σπρώχνουν με τα χέρια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ κατάργησα απλώς το σεντόνι που μπλέκεται πιο εύκολα κ τυλίγεται. σφηνώνω την κουβερτα στα πλαινα κ σκεπάζω τον μικρό μέχρι τη μέση. συνήθως ξεσκεπάζεται αλλα δεν διαμαρτυρεται. υπνόσακο δν εβαλα ποτε εκτος απο εναν που ηταν σαν χοντρο φορμακι Σπο mother are. τον φορουσε αντι για φορμακι καποια πολυ κρυα βραδια. το παιδι μου βεβαια δεν κρυωνει. αυτες τις μερες εγω σκεπάζομαι με κουβερλι κ αυτος κοιμαται με την πανα ή με ενα αμάνικο φορμακι. 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως μέχρι τα δύο του του φορούσα υπνόσακο και είχα βρει την ησυχία μου, γιατί δεν ξεσκεπάζονταν και δεν κρύωνε την νύχτα, από τα δύο και μετά που τους κατάργησα τον χειμώνα μπορεί να σηκωθώ το βράδυ 3-4 φορές να τον σκεπάσω, ενώ φυσικά μπορεί σκεπαστεί μόνος του επειδή είναι από τον ύπνο θα ξυπνήσει εμένα να το κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν απατώμαι, οι οδηγίες λένε όχι σε κουβέρτες και παπλώματα για τον πρώτο χρόνο, όπως λένε όχι και στα μαξιλάρια. 

Υπάρχουν πολύ λεπτοί υπνόσακοι, αμάνικοι με ποδαράκια που ξεκινούν από 1 tog ( για άνοιξη κλπ). Προσωπικά δεν θα έβαζα στο παιδί μου ένα προϊόν που δεν διευκρινίζει τίποτα στα χαρακτηριστικά του. 

Link to comment
Share on other sites

Εγω τον σκεπαζω με κουβερτακι αλλά μέχρι τη μέση με τα χέρια έξω αλλά δεν ξεσκεπαζετε τώρα για τις οδηγίες που λένε Όχι σε πάπλωμα και κουβέρτες δεν ξέρω,ξέρω μόνο για το μαξιλάρι που μου το έχουν πει οι παιδίατροι 

Link to comment
Share on other sites

Οι οδηγίες λενε όχι σε παπλωμα, μαξιλάρι και πάντες στην κούνια για τον πρώτο χρόνο. Την κουβέρτα δεν την απαγορεύουν. Την κουβέρτα όσο είναι μωρό τη βάζουμε έτσι ώστε να "σφηνώνεται¨" κάπως κάτω από τα χεράκια και γύρω από το κορμάκι έτσι ώστε να μην υπάρχει ο κίνδυνος να σκεπαστεί το κεφαλάκι. Δεν ξέρω αν είναι κατανοητό όπως το περιγράφω.

 

Ο υπνόσακος βολεύει πάαααρα πολύ!! τον βάζεις και ξεγνοιάζεις! Ούτε αν θα ξεσκεπαστεί, ούτε να πλακωθεί από το κάλυμμα τίποτα. Ο δικός μου φόρεσε υπνόσακο 2 χειμώνες, όταν έκλεισε τα 2 ούτε να τον δει δεν ήθελε κι ήταν καινούριος και πανέμορφος ο καημένος. Κι επειδή δεν ήθελε ούτε σκεπάσματα ο λόρδος παράξενος του έβαζα πιο ζεστές πιτζάμες και το κλιματιστικό δούλευε φουλ θέρμανση. 

 

Είχα πάρει από το Λητώ που είχε ποδαράκια και έβγαιναν και τα μανίκια.  Έβγαζα τα μανίκια, Του εβαζα ένα εσώρουχο με μανίκια από μέσα, κινούταν ελεύθερος και τέλος.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, Macgyver είπε:

Αν δεν απατώμαι, οι οδηγίες λένε όχι σε κουβέρτες και παπλώματα για τον πρώτο χρόνο, όπως λένε όχι και στα μαξιλάρια. 

Υπάρχουν πολύ λεπτοί υπνόσακοι, αμάνικοι με ποδαράκια που ξεκινούν από 1 tog ( για άνοιξη κλπ). Προσωπικά δεν θα έβαζα στο παιδί μου ένα προϊόν που δεν διευκρινίζει τίποτα στα χαρακτηριστικά του. 

 

Μπράβο κι εγώ έτσι ξέρω, ότι δεν επιτρέπονται... 

Μπορεί να έγραφαν τα tog σε κάποιο χαρτάκι αλλά επειδή μας τους δάνεισαν δεν ξέρω αν είχε φύγει. Ειδικά για το mothercare μου κάνει εντύπωση να μην έγραφε.

 

Για όσες λέτε ότι σφηνώνετε τα σκεπάσματα με το στρώμα: το μωρό πώς μπορεί να γυρίσει από ανάσκελα σε μπρούμυτα και αντιστρόφως αν τα σκεπάσματα είναι σφηνωμένα;

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Μπράβο κι εγώ έτσι ξέρω, ότι δεν επιτρέπονται... 

Μπορεί να έγραφαν τα tog σε κάποιο χαρτάκι αλλά επειδή μας τους δάνεισαν δεν ξέρω αν είχε φύγει. Ειδικά για το mothercare μου κάνει εντύπωση να μην έγραφε.

 

Για όσες λέτε ότι σφηνώνετε τα σκεπάσματα με το στρώμα: το μωρό πώς μπορεί να γυρίσει από ανάσκελα σε μπρούμυτα και αντιστρόφως αν τα σκεπάσματα είναι σφηνωμένα;

Είναι αρκετά σφηνωμένος ώστε να μην κινδυνεύουν να τυλιχτουν ή να σκεπάσουν το μωρό, αλλά όχι τόσο σφηνωμένη ώστε να το κρατούν ακίνητο. εννοείται η μια ακρη μπορεί να βγει κ το παιδί να ξεσκεπαστεί, αλλα ετσι κι αλλιως ή θα κοιμαται με διακοπες οποτε θα το σκεπαζεις, ειτε θα κοιμαται τοσο βαρια που δεν θε ξυπνησει αν ξεσκεπαστεί.  και τελος παντων, αν βλεπεις οτι ξεσκεπάζεται κ κρυωνει, δοκιμάζεις υπνόσακο. αν ειναι κ δανεικοί ακομα καλυτερα, γλιτωνεις κ την άδικη αγορα. εμενα παντως η φορμα εξοδου κ ο υπνόσακος ηταν τα πιο άχρηστα δωρα που μου εκαναν. τα χρησιμοποιήσαμε αλλα μπορουσαμε κ χωρις αυτα. δεν λεω οτι ειναι κανονας, αλλα δεν ει αι αυτο οτι οτι θα βολεψουν ολα τα παιδια κ επειδη ειναι κ ακριβουτσικα, αν μπορει κανεις να τα δανειστεί, καλυτερα να μην σπεύσει να τα αγορασει. 

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Καλησπέρα! Επαναφέρω το θέμα για να ρωτήσω σχετικά με τα tog. Αν δεν γράφει πόσα είναι πώς το καταλαβαίνουμε; Μας έχουν χαρίσει 3 υπνόσακους, ο ένας είναι με μανίκια και μπατζάκια από mothercare κ δεν γράφει tog και οι άλλοι δύο είναι h&m και marcs n spencer σαν σάκοι από κάτω χωρίς μανίκια. Ο h&m δεν γράφει tog, ο άλλος γράφει 2.3. Όλοι σχεδόν ίδιοι μου φαίνονται, πώς μπορώ να ξέρω όμως αν είναι τα ίδια tog? Και τα 2.3 για τι εποχή είναι; Χειμωνιάτικοι μου φαίνονται. Η μικρή τώρα (5 μηνών) κοιμάται μόνο με ολόσωμο φορμάκι χωρίς τίποτα άλλο από μέσα και άλλες φορές έχει σεντονάκι άλλες χωρις, σκέφτομαι μήπως είναι λιγο αλλα φοβάμαι να της βάλω κουβερτούλα (και με το σεντονάκι φοβάμαι), γι'αυτό ρωτάω για υπνόσακους.

Επίσης οι υπνόσακοι γενικά με τι ρούχο φοριούνται από μέσα; Ό,τι θα φορούσαν και αν σκεπάζονταν με κουβέρτα/πάπλωμα ή λιγοτερα ρουχα;

Οι απόψεις γενικά για τους υπνόσακους διίστανται. Είχα ρωτήσει και εγώ σχετικά φίλες μου, άλλες τους λάτρευαν άλλες μου έλεγαν ότι τα παιδιά δεν τους βολεύονταν καθόλου. Εμένα μου έλυσε τα χέρια. Τον χρησιμοποίησα όταν η κόρη μου ήταν πάνω στο χρόνο και ξένοιασα. Η μικρή ήταν και είναι από τα παιδιά που γυρνάνε 180 μοίρες στον ύπνο και δεδομένου ότι κάνει και σερί ύπνο (οπότε δε χρειάζεται να σηκώνομαι τη νύχτα) της τον φοράω και είμαι ήσυχη όλο το βράδυ. 

Ο δικός μας είναι μονοκόμματος χωρίς μανικάκια. Ακόμα δεν της τον έχω βάλει λόγω ζέστης και την σκεπάζω με πικέ κουβερτούλα αλλά ανυπομονώ να της τον βάλω γιατί με την κουβέρτα είναι μόνιμα ξεσκέπαστη.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά αν τον δεχτεί το παιδί είναι πααααάρα πολύ βολικός!  Το κακό είναι πως αυτό δεν το ξέρεις από πριν.  

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και με το άλλαγμα πάνας βρε κορίτσια τι κάνετε; τα αφήνετε από τόσο μικρά χωρίς αλλαγή; εγώ πάντως είχα συνεχώς πρόβλημα με διαρροές και δεν υπήρχε περίπτωση να με βολέψει υπνόσακος, γιατί άλλαζα το παιδί αργά το βράδυ πριν κοιμηθώ, αλλά και πάλι τύχαινε να ξυπνήσει βρεγμένος και να του βάλω άλλο φορμάκι κλπ. κάποια στιγμή δεν ξέρω γιατί σταμάτησαν οι διαρροές (σε μεγάλη ηλικία όμως, κοντά στους 18 μήνες) αλλά ο δικός μου δεν υπάρχει περίπτωση να μπει σε κάτι τόσο ζεστό. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Και με το άλλαγμα πάνας βρε κορίτσια τι κάνετε; τα αφήνετε από τόσο μικρά χωρίς αλλαγή; εγώ πάντως είχα συνεχώς πρόβλημα με διαρροές και δεν υπήρχε περίπτωση να με βολέψει υπνόσακος, γιατί άλλαζα το παιδί αργά το βράδυ πριν κοιμηθώ, αλλά και πάλι τύχαινε να ξυπνήσει βρεγμένος και να του βάλω άλλο φορμάκι κλπ. κάποια στιγμή δεν ξέρω γιατί σταμάτησαν οι διαρροές (σε μεγάλη ηλικία όμως, κοντά στους 18 μήνες) αλλά ο δικός μου δεν υπάρχει περίπτωση να μπει σε κάτι τόσο ζεστό. 

Έχεις δίκαιο σ'αυτό που λες 5 μηνών νομίζω πως ακόμη το αλλάζεις το βράδυ 

Link to comment
Share on other sites

Σωστή παρατήρηση εσπερος,  δεν θυμάμαι τι γίνεται σε τόσο μικρό μωρό. Τώρα κοντοζυγώνει να ξαναθυμηθώ!  :mrgreen:

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Το ανοίγεις από κάτω κανονικά και το αλλάζεις . Σε αυτές τις ηλικίες δεν έχει «ποδαράκια» . Και να είχε όμως το φερμουάρ φτάνει έως κάτω κάτω όποτε δεν υπάρχει πρόβλημα στο άλλαγμα :) πρέπει όμως να βρεις τον σωστό ώστε να μην σε παιδεύει . Εγώ τους παρηγγειλα από εξωτερικό πάντως 

Link to comment
Share on other sites

@little lamb  εμένα με βοήθησε πολύ η παρακάτω εικόνα για το πώς να την ντύνω όταν της φορούσα υπνόσακο.

https://pin.it/xg7jrmzavxb7nq

Δυστυχώς η μικρή μου δεν τον δέχτηκε ούτε σαν νεογέννητο ούτε πέρσι που ήταν 1+ το χειμώνα. 

Παρόλα αυτά τους βρίσκω καταπληκτικούς. Την πρώτη χρονιά δοκίμασα αυτούς σα σακούλα και πέρσι έναν με ποδαράκια. Για τους υπνοσακους που λες, γτ δε δοκιμάζεις να τους ψάξεις στο ίντερνετ ή να πας από τα μαγαζιά και να ρωτήσεις. Αυτός του h&m  μπορεί όντως να μη γράφει αλλά για τους αλλους μου φαίνεται κι εμένα περιεργο

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλό, ευχαριστώ! Θα ψάξω να βρω κάτι αντίστοιχο και για χωρίς υπνοσακο,πχ πότε φοράει ολόσωμο φορμακι χωρίς εσώρουχο, πότε βάζει και εσώρουχο από μέσα κλπ

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...