Χορηγία Επικοινωνίας:  160 Χρόνια Γκάζι 

19/11  Κυριακή από τις 11:00-14:00 π.μ. στην Τεχνόπολη Δήμου Αθηναίων
 Για ενήλικες και παιδιά από 5 -11 ετών !

Είσοδος Ελεύθερη 

Απαραίτητη η κράτηση θέσης!

Πατήστε στην εικόνα ή εδώ για να δηλώσετε συμμετοχή

texnopoli17nov.png

72 δημοσιεύσεις σε αυτό το θέμα

Τέτοια εποχή θα πρέπει να μπορείς να τον κοιμίσεις με μακρυμάνικο κορμάκι και υπνόσακο 0.5 tog ή κοντομάνικο κορμάκι και 1.0 tog. Μπορεί να μην χρειάζεται καν υπνόσακο, απλά αμάνικο κορμάκι και κοντό πυτζαμάκι. Αν η θερμοκρασία στο δωμάτιό σας δεν πέφτει κάτω από 24 βαθμούς, σίγουρα δεν χρειάζεται υπνόσακος.

Ένας κανόνας πασπαρτού που μπορείς να χρησιμοποιήσεις είναι όταν κάνει ζέστη να βάζεις στο μωρό ένα σκέπασμα λιγότερο απ' ό,τι χρειάζεσαι εσύ και όταν κάνει κρύο ένα σκέπασμα παραπάνω. Αν δηλαδή εσύ κοιμάσαι ακόμα με σεντονάκι, τότε το μωρό μάλλον δεν χρειάζεται σκέπασμα (εφόσον είναι ντυμένο με φορμάκι και όχι μόνο με την πάνα).

Κορμάκι - ζιπουνάκι - φορμάκι εννοούμε αυτό έτσι; Τουλάχιστον εγώ αυτό εννοούσα όταν είχα πει φορμάκι στο προηγούμενο ποστ ;)

4J_uX.jpg

Διαφημίσεις

Τέτοια εποχή θα πρέπει να μπορείς να τον κοιμίσεις με μακρυμάνικο κορμάκι και υπνόσακο 0.5 tog ή κοντομάνικο κορμάκι και 1.0 tog. Μπορεί να μην χρειάζεται καν υπνόσακο, απλά αμάνικο κορμάκι και κοντό πυτζαμάκι. Αν η θερμοκρασία στο δωμάτιό σας δεν πέφτει κάτω από 24 βαθμούς, σίγουρα δεν χρειάζεται υπνόσακος.

Ένας κανόνας πασπαρτού που μπορείς να χρησιμοποιήσεις είναι όταν κάνει ζέστη να βάζεις στο μωρό ένα σκέπασμα λιγότερο απ' ό,τι χρειάζεσαι εσύ και όταν κάνει κρύο ένα σκέπασμα παραπάνω. Αν δηλαδή εσύ κοιμάσαι ακόμα με σεντονάκι, τότε το μωρό δεν χρειάζεται σκέπασμα.έξυπνο! ήξερα ότι ζεσταίνονται πιο εύκολα από εμάς αλλά όχι ότι κρυώνουν πιο εύκολα. Το υπέθετα επειδή είναι ακίνητα (προς το παρόν εμάς)

α εγω δεν είμαι κριτήριο, είμαι ζεστουλιάρα, πολύ! Ο σύζηγος πάλι κρυουλιάρης. Πάντως και οι δύο με σεντόνι είμαστε. Σε λίγο θα αρχίσει το μισό μισό (άλλο σκέπασμα εγώ άλλο αυτός :lol:)

Κορμάκι - ζιπουνάκι - φορμάκι εννοούμε αυτό έτσι; Τουλάχιστον εγώ αυτό εννοούσα όταν είχα πει φορμάκι στο προηγούμενο ποστ ;)

εσύ καλά έκανες και το εννούσες κι ακόμη καλύτερα που το είπες, διότι δεν έσωσα ποτέ να τα μάθω αυτά!

Εμείς αυτό που έβαλες στην φώτο το φορούσαμε όταν γεννήθηκε από μέσα και το έλεγα εσωρουχάκι, και το ίδιο αλλά σε μακρυμάνικο το φορούσε απέξω και το έλεγα ζιπουνάκι-φορμάκι.

Τον χειμώνα που έρχεται από ότι κατάλαβα μια από τα ίδια θα φορά μες το σπίτι, σωστά? :confused:

Δηλαδή κοντομάνικο ξέμπουτο από μέσα και μακρυμάνικο απέξω.

Χωρίς υπνόσακο αυτά. Κι όταν είναι να μπει σε υπνόσακο από ότι κατάλαβα θα βγάζουμε ή το από μέσα ήτο απέξω. Κατάλαβα καλά?:confused:

4J_uX.jpg

ωραιο σχεδιακι παρεπιπτόντως!

Γιατί να μου ξεσκεπάζεται γμτ, δε μένει τίποτε πάνω του...για σεντονι ή κουβέρτα ούτε λόγος...

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

α όταν λέω εσώρουχο εννοω πάντα ξέμπουτο και κοντομάνικο, κι όταν λέω φορμακι εννοω το απεξω το μακρυμανικο και με τα μπουτια μεσα. Ειδα στο μηνυμα σου λες για φανελακι μακρυμανικο και βρακακι, μαλλον κατι αντιστοιχο με το φορμακι που λεω? Νομίζω τα καναμε σαλατα και δεν ξερω πως βαζουν φωτο να σου βαλω :D

Σαλάτα δεν λες τίποτα και δεν μπορώ και να σε βοηθήσω γιατί τις ελληνικές ονομασίες τις μπερδεύω (αλλά μπορώ να βάλω φώτος).

Εμείς το χειμώνα που το δωμάτιο το βράδυ είχε 17 βαθμούς θερμοκρασία φορούσαμε ζιπουνάκι σαν αυτό που έβαλα φωτογραφία πιο πάνω (εσώρουχο), φορμάκι σαν αυτό (με μακριά μανίκια και πατουσάκια) και υπνόσακο 2.5 tog. Την άνοιξη τα ίδια με υπνόσακο 1.5-2 tog.

personalised-babygro-stacked.jpg?w=287&h=300

Μέσα στο σπίτι τα ίδια (χωρίς υπνόσακο εννοείται) ή ζιπουνάκι + μακρυμάνικο φανελάκι / μπλουζάκι + μακρυμάνικο παντελονάκι με ποδαράκια ή χωρίς ποδαράκια αλλά με παντοφλάκια ή καλτσάκια.

Μακρυμάνικο φανελάκι / μπλουζάκι εννοώ κάτι τέτοιο:

5053120294809?resmode=sharp&op_usm=1.1,0.5,0,0&defaultimage=default_details_George_rd

Παντοφλάκια εννοώ κάτι τέτοιο:

free-baby-bootie-knitting-patterns-2.jpg

Τα μωρά έχουν λίγο υψηλότερη θερμοκρασία σώματος από εμάς, οπότε ζεσταίνονται και κρυώνουν πιο εύκολα.

Διαφημίσεις

Σαλάτα δεν λες τίποτα και δεν μπορώ και να σε βοηθήσω γιατί τις ελληνικές ονομασίες τις μπερδεύω (αλλά μπορώ να βάλω φώτος).

Εμείς το χειμώνα που το δωμάτιο το βράδυ είχε 17 βαθμούς θερμοκρασία φορούσαμε ζιπουνάκι σαν αυτό που έβαλα φωτογραφία πιο πάνω (εσώρουχο), φορμάκι σαν αυτό (με μακριά μανίκια και πατουσάκια) και υπνόσακο 2.5 tog. Την άνοιξη τα ίδια με υπνόσακο 1.5-2 tog.

personalised-babygro-stacked.jpg?w=287&h=300

Μέσα στο σπίτι τα ίδια (χωρίς υπνόσακο εννοείται) ή ζιπουνάκι + μακρυμάνικο φανελάκι / μπλουζάκι + μακρυμάνικο παντελονάκι με ποδαράκια ή χωρίς ποδαράκια αλλά με παντοφλάκια ή καλτσάκια.

Μακρυμάνικο φανελάκι / μπλουζάκι εννοώ κάτι τέτοιο:

5053120294809?resmode=sharp&op_usm=1.1,0.5,0,0&defaultimage=default_details_George_rd

Παντοφλάκια εννοώ κάτι τέτοιο:

free-baby-bootie-knitting-patterns-2.jpg

κατάλαβα! Κι όχι επειδή στροφάρω αλλά επειδή τα εξήγησες πάλι τέλεια ;) ειλικρινά απορώ πόσες ώρες θα αναρωτιόμουν για πολλά χωρίς εσένα!

Μια χαρά τα είπες τα ονοματα, αυτά είναι! Τα θυμάσαι εσύ κι όχι εγώ :-D:oops:

Αχ του πήρε κι η μαμά μου παπουτσακιααα ανυπομονώ να τα δω!

Είμαι περίεργη η πωλήτρια πόσα τογκ υπνόσακο της έδωσε. Λογικά ελαφρύ...για να δούμε!

βρε κοριτσια μη με βρισετε αλλα χαθηκα με τα ζιπουνακια και τα φορμακια....εχω παρει 2 υπνοσακους και ημουν ετοιμη να παω να τον αλλαξω τον 1 και να παρω ενα μπουφαν για του χρονου. Εχω ενα mothercare 2,5 tog που ειναι σα φορμακι με τις πατουσιτσες μεσα(εχει και αντιολισθιτικο στις πατουσες ;)) και μου φερανε και εναν απο τα orchestra που δε γραφει τι tog εριναι αλλα ειναι χοντρος οποτε ειναι ζεστος.Το θεμα μου ειναι οτι δεν εχει μανικια και ειναι το στυλ σακουλι. Τι το βαζεις το παιδι οταν εχει κρυο σε ενα τετοιο υπνοσακο?Χοντρη μπλουζα?Δε θα γινει παπακι?ζακετα? Λιγο τα φωτα σας καποια. Η θερμοκρασια του σπιτιου τη νυχτα ειναι γυρω στους 19 το χειμωνα και 17 τις πολυ πολυ κρυες νυχτες.

εγω εχω της Ωμεγα αυτο

http://www.omegabebe.gr/pics/products/223_2430-151z.jpg (λεγεται φορμα υπνου)

τον ειχα παρει οταν η μπεμπα ηταν 6 μηνων και τον φορεσε μεχρι 21 μηνων (πηρα το 2 νουμερο) και απ οτι βλεπω θα τον χαρει κι ο μπεμπης. 50 ευρω τον ειχα παρει στο μαγαζι που πηρα την κουνια το καροτσι και το καθισματακι, δεν ειναι αλυσιδα. οταν τον επλενα και δε στεγνωνε μεχρι το βραδυ την εβαζα σε μια κουβερτουλα που εκλεινε με κουμπακια κια γινοταν υπνοσακος με χερια μονο, 10 ευρω την ειχα παρει παλι σε μυη επωνυμο μαγαζι με παιδικα ρουχα στην περιοχη μου. παντως βολευουν παρα πολυ σε σχεση με το παπλωμα που το χρησιμοποιησαμε ελαχιστα

και εγω αυτόν της ωμεγα έχω και τον πηρα μεταχειρισμένο 15ε απο μια κοπέλα στο παρεντςκαφε απο τις αγγελίες! ειναι ΤΕΛΕΙΟΣ.

τον εχουν και στα λητώ 45 περιπου ευρώ.

κοριτσια,

μην κανετε το λάθος, μέγα λάθος για μένα, να πάρετε υπνόσακους με γέμιση πολυέστερ ή με fleece !

θεωρώ πολύ μεγάλη κοροιδία το να χρεώνεις τόσα α) που ειναι πλαστικο εσωτερικά

και β) να λες (πωλητρια ) " μα δεν ακουμπάει στο δέρμα του μωρού"

όχι ευχαριστώ, τις 10 ωρες ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ που κοιμαται το μωρό, πολλαπλασιάστε το λιγο επι 1 μηνα, δεν θέλω να εχει δίπλα του πολυέστερ. επειδή απεχει 1 χιλιοστό (το βαμβακερό αναμεσα) δεν σημαίνει οτι ξαφνικά εξαφανίζονται όλες οι ουσίες που το πολυέστερ πχ απελευθερώνει τις ώρες αυτές.

σας πληροφορώ ότι έχω εδώ απο φίλες δοσμένους, υπνόσακους και sterntaler + mothercare και ολοι, μα όλοι είναι με γέμιση πολυέστερ.

είναι ενα ψέμα να σας χρεώνουν για πολυέστερα αυτά τα λεφτά!

και υπάρχει ελληνική εταιρεια ωμέγα, φανταστική ,

που εχει υπνόσακο με μόνο φυσικά χαρακτηριστικά!

τιμήστε την!!! πραγματικά ΑΞΙΑ και πολύ ζεστός ο υπνόσακος.

μην μπαίνετε στην πολιτική των ξένων εταιριών με τους ντιζαινατους υπνοσακους που όμως μεσα τους εχουν παμφτηνα και πλαστικα υλικά. ειναι κοροιδια. ας εδιναν σε αυτα τα χρηματα κατι φυσικό.

εμας το δωμάτιό της δυστυχώς είναι κρυο, και το βραδυ δεν εχει θερμανση. οποτε της βαζω κοντομανικο και μακρυμανικο ζιπουνακι και τον υπνοσακο, και ειναι σουπερ.

εχω τον με ποδαράκια το 1 νουμερο

τωρα ειναι 12 μηνων και τριγυναει στο κρεβατι και αυτος ειναι και ενας λογος που τους αλλους τους σακους δεν τους ηθελε ποτε/

τα ανηψια μου και τα δυο θελανε σακους χωις ποδια. εμενα με ΤΙΠΟΤΑ.

τους πρωτους μηνες ομως, της είχα ενα βαμβακερό (βιο) σάκο με με μανίκια,

τον εχει νομιζω στο gabi.gr το οποίο αναλογα το καιρο τον εβαζα με κοντομανικο η και μακρυμανικο. σκέπαζα μετά με πλεκτη μαλλινη κουβετα απο πανω, ηταν και διπλα μου στη καλαθουνα το πρωτο 4μηνο οποτε την εβλεπα.

συνιστώ πραγματικά κάτι τέτοιο παρά χοντρό υπνόσακο για νεογέννητο.

γιατί μπορείς να το εχεις οτι εποχη και αν γεννήσεις. ενώ τον χοντρο ποιος το χρειαζεται, αφου οταν ειναι νεογεννητα τη θερμοκρασια την εχουν ολοι ανεβασμενοι παντα κλπ. ασε που ειναι δυσκολο σε νεογεννητο να πετυχεις το σωστο μεγεθος. εμεις το μεγεθος ειναι το 1 ενω ειναι 12 ετών, κανονικα θα πρεπ να φοραει το 2 ας πουμε.

• όταν 0-6 μηνών τα ηρεμει να νιωθουν τα ποδια τους να ακουμπανε οπως στην κοιλιτσα! για αυτο θελει ενωμένα τα πόδια όταν είναι πιο μεγάλα

• πιο μεγάλα 6+ και ειναι πιο κινητικά, σηκωνονται δηλαδή στον υπνο τους, θέλει με πόδια. Εκτος και εαν δεν ειναι κινητικα ή απλως δε τους νοιαζει στον υπνο τους να κουνιούνται.

να σημειώσω εδω οτι απο τώρα θα ψαξω για τουχρόνου και τον αντίστοιχο υπνοσακο για το επομενο μεγεθος , τόσο καλος ειναι .

το μόνο μόνο που ίσως δε μου ρεσει ειναι οτι δεν εχει προστατευτικο εκει που κλεινει το φερμουαρ για να μην ακουμπάει στο σαγονάκι της.

ισως αυτό θα πρεπε να κοιταξουν ως βελτιωσουλα. αλλα εμας δε μας ενοχλεί προς το παρόν.

+++ ωμέγα!

Διαφημίσεις

συγνωμη εχεις μαλλον δικιο εννοούσα γενικά τα υφασματα που έχουν συνθετική ύφανση. το βρήκα πάντως γενικά ενδιαφέρον.

Καλημερα!! Νεα στην παρεα σας.. Πολλες οι ερωτησεις-αποριες που θα ηθελα να συζητησουμε!! Ο μπεμπακος μας ειναι 5 μηνων!! 

Υπνοσακος.. 

Χρησιμοποιητε?? 

Ποιον θεωρειτε καλυτερο.. Τυπου φορμακι η τυπου σακουλα που λεει κ ο μπαμπας μας?

Πως ντυνεται τα μικρακια σας μεσα στον υπνοσακο??

Υπαρχει καποιος κινδυνος? Ο δικος μας γυρναει μπρουμιτα αλλα νομιζω τον δυσκολευει να γυρισει ανασκελα..

Οποιδηποτε αλλη πληροφορια εχετε να με ενηνερωσετε.. 

Πρωτη φορα μαμα με μπαμπα να λειπει 8 μηνες το χρονο (ναυτικος) τρελα αγχωμενη και φοβισμενη με ολα! 

Ευχαριστωωωωω!!!

22 ώρες πρίν, Sporaki17 είπε:

Καλημερα!! Νεα στην παρεα σας.. Πολλες οι ερωτησεις-αποριες που θα ηθελα να συζητησουμε!! Ο μπεμπακος μας ειναι 5 μηνων!! 

Υπνοσακος.. 

Χρησιμοποιητε?? 

Ποιον θεωρειτε καλυτερο.. Τυπου φορμακι η τυπου σακουλα που λεει κ ο μπαμπας μας?

Πως ντυνεται τα μικρακια σας μεσα στον υπνοσακο??

Υπαρχει καποιος κινδυνος? Ο δικος μας γυρναει μπρουμιτα αλλα νομιζω τον δυσκολευει να γυρισει ανασκελα..

Οποιδηποτε αλλη πληροφορια εχετε να με ενηνερωσετε.. 

Πρωτη φορα μαμα με μπαμπα να λειπει 8 μηνες το χρονο (ναυτικος) τρελα αγχωμενη και φοβισμενη με ολα! 

Ευχαριστωωωωω!!!

Εμείς από όταν ανακαλυψαμε τα φορμάκια από fleece (έχει π.χ. σταθερά το mothercare πολύ καλής ποιότητας) 13 χρόνια πριν, δεν ξαναβάλαμε κάτι άλλο στα παιδιά. Κανονική φόρμα βαμβακερή από μέσα, και το fleece από πάνω. Και το μωρό γυρίζει όσο θέλει, και σηκώνεται, και αργότερα περπατάει κιόλας άνετα, και είναι πολύ ελαφριά και κάνουν την ίδια δουλειά με χοντρό πάπλωμα και ας μην τους φαίνεται με τίποτα.

Υπνόσακο "σακούλα" χρησιμοποιούμε εμείς..

Κίνδυνος δεν υπάρχει, είναι απολύτως ασφαλές να χρησιμοποιείς όποιον υπνόσακο θέλεις. Προσωπικά όμως θα επέλεγα κάποιον χωρίς μανίκια, για να μη ζεσταθεί υπερβολικά το μωρό.

Δε θα έλεγα ότι δυσκολεύει την κίνηση, τουλάχιστον εγώ δεν παρατήρησα κάτι τέτοιο.

Aνάλογα με τα tog (0.5 tog o πιο λεπτός υπνόσακος, 3.5 tog ο πιο παχύς) και τη θερμοκρασία του δωματίου, κανονίζεις και τι θα φοράει από μέσα το μωρό.

Το πινακάκι είναι από την ιστοσελίδα της gro η οποία κατασκευάζει υπνόσακους (τύπου "σακούλα"), είναι ένας καλός μπούσουλας.

temperature_table_large.png?3083

Οι mothercare υπνόσακοι τύπου φορμάκι που λέει και η AΡΓΚ έχουν στην ετικέτα τους οδηγίες σχετικά με το τι πρέπει να φοράει το μωρό από μέσα.

Στα αρνητικά, θεωρώ τους υπνόσακους ακριβούς. Και θα αλλάξεις πολλούς όσο μεγαλώνει το παιδί, προσωπικά ούτε που θυμάμαι πόσους έχω πάρει, διότι τους χρησιμοποιώ όλο το χρόνο και έχω όλα τα tog. Δες μήπως βρεις στο ΙΚΕΑ, είναι πραγματικά πολύ καλής ποιότητας και σημαντικά φθηνότεροι (είχα πάρει 2-3). Για παιδιά μέχρι ενός έτους βγάζουν αν θυμάμαι καλά.

2lz0qrohj7o75bl9.png

"Οτιδήποτε δεν έχει την ποιότητα της αµφιβολίας είναι επικίνδυνο."

Εγώ τους πήρα όλους με πόδια γιατί η μικρή ήθελε να μπορεί να σηκώνεται κ κουνιέται. Είχα σάκους που δεν χρησιμοποιήθηκαν ποτέ.

για μένα οι καλύτεροι είναι οι Ελληνικοί, αυτοί που έγραψα πιο πάνω?. Μεταχειρισμένου απο το καφέ τους πήρα όλους.

όταν τα πόδια βγαίνουν τότε βάλτε πάνω από τον άλλο στο πόδι αυτά που φοράνε οι παίκτες του τένις στον καρπό - έτσι μένει στη θέση του, αυτό ήταν το μεγαλύτερο πρόβλημα, που το λύσαμε έτσι.

Επεξεργάστηκαν by belleblue

Εγώ του πήρα πρώτη φορά υπνόσακο τώρα που χρόνισε γιατί δεν κρατάει σκέπασμα στον ύπνο του με τίποτα. Εφόσον δεν είχε ξαναφορέσει υπνόσακο θεώρησα  πως αποκλείεται να δεχτεί τη σακούλα που λέτε, πιστεύω πως πρέπει να το φοράει από πιο μωρό ένα παιδί για να δεχτεί εύκολα πως δεν μπορεί να σηκωθεί πχ - ακόμα και στον ύπνο του. Το πήρα από το Λητώ, είναι βαμβακερό με πόδια και τα μανίκια αφαιρούνται. Το καλοδέχτηκε ευτυχώς.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Εμεις το πηραμε απο την ορχεστρα, ειναι χωρις μανικι αν και η πεθερα μου με εχει πρηξει οτι με αυτο κρυωνει το μωρο και να παρω και ενα με μανικια. Αληθεια ωντος μπορει να κρυωνει;

πρίν από 27 λεπτά , Δωρα είπε:

Εμεις το πηραμε απο την ορχεστρα, ειναι χωρις μανικι αν και η πεθερα μου με εχει πρηξει οτι με αυτο κρυωνει το μωρο και να παρω και ενα με μανικια. Αληθεια ωντος μπορει να κρυωνει;

Άνοιξε τον υπνόσακο κάποια στιγμή εκεί που κοιμάται βαθιά και τσέκαρε τα πατουσάκια, πιάσε και τα χεράκια, αν είναι παγάκι δεν αποκλείεται και να κρυώνει, αν όχι, εγώ δε θα άλλαζα κάτι. Δε θέλεις να σκάει το μωρό...

2lz0qrohj7o75bl9.png

"Οτιδήποτε δεν έχει την ποιότητα της αµφιβολίας είναι επικίνδυνο."

Εγω αρχισα να του χρησιμοποιω υπνοσακο γυρω στους 9 μηνες γιατι γυρνουσε στον υπνο και εκτος του οτι ξεσκεπαζοταν, στην 2η φορα που θα γυρνουσε μπλεκοταν στην κουβερτουλα και ξυπνουσε. Με τον υπνοσακο λυθηκαν αυτα. Ο πρωτος που πηρα ηταν ενας ελληνικος (εμεινα πολυ ευχαριστημενη) και τωρα του πηρα gro (2,5 tog),o οποιος ειναι αρκετα καλος αλλα για τα λεφτα του και τη φημη του περιμενα κατι καλυτερο. Και οι δυο που χρησιμοποιησα ηταν "κουκουλα", γιατι δεν ηθελα να εχει την αισθηση οτι φοραει μπουφαν (τουλαχιστον εμενα δεν θα μου αρεσε να κοιμαμαι με ολοσωμο μπουφαν), αλλα οτι ειναι σκεπασμενος με παπλωμα.

Διαφημίσεις

και εμείς από 6 μηνών μέχρι 2 χρονών τους βολευτήκαμε πολύ μιας και η δικιά μας ξεσκεπαζόταν. Πέρναμε από το mother care είτε fleece όπως λέει και η ΑΡΓΚ είτε βαμβακερούς μας βολέψανε πάρα πολύ και την κρατούσαν ζεστή!!!

Κι εμείς τελικά αφού δοκιμάσαμε και υπνόσακο-σακούλα, που τον θεωρώ καλό μόνο για νεογέννητα ως 6 το πολύ μηνών, γιατί μετά εμένα άρχισε να στέκεται και τον ενοχλούσε, τελικά παίρνουμε από next Aγγλία υπνόσακους fleece όπως λένε τα κορίτσια παραπάνω ή αυτούς τους πολύ ωραίους επενδεδυμένους από μάδερκεαρ που είναι σαν παπλωματάκια-φορμάκια. 2 ανά σεζόν και κάνουμε τη δουλειά μας

Ip4Mp2.pngfreEp3.png

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα