Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΥΠΝΟΣΑΚΟΣ


Recommended Posts

Τι γνώμη έχετε για τον υπνόσακο? Βολεύει τα μωρά σας? Υπάρχουν πολλών ειδών από ότι έχω δει. Με μανίκια και πόδια αλλά και αυτοί κου είναι σαν sleeping bag, χωρίς πόδια δηλαδή, αλλά και αυτοί που είναι χωρίς μανίκια. Επίσης σαν μέγεθος ποιό σας βόλεψε. Αν πάρω αυτό για νεογέννητα μέχρι πότε θα με βολέψει και απ΄την άλλη πρέπει τα νεογέννητα να κοιμούνται σε υπνόσακο? Σας ζάλισα ε? :)

 oIKlp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 96
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Νομίζω μπορούν αν είναι πάνω από 3 κιλά. Εμένα για νεογέννητο με βόλεψε πολύ ο υπνόσακος χωρίς πόδια και χωρίς μανίκια. Με το εσωρουχάκι του τον έβαζα μέσα και ήμουν σίγουρη. Εσύ όμως, να πάνε όλα καλά, θα γεννήσεις καλοκαίρι. ΄Νομίζω ότι μόνο για έξω θα τον χρησιμοποιήσεις. Πάρε έναν καλοκαιρινό, λοιπόν και όχι πολύ μεγάλο γιατί έτσι κι αλλιώς από τον Οκτώβρη θα πρέπει να πάρεις κάτι πιο ζεστό. Με το καλό.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θεωρώ ότι δεν χρειάζεται υπνόσακος όσο είναι νεογέννητο. Ειδικά αν είναι και καλοκαίρι. Το μωρό τόσο μικρό έτσι όπως το βάζεις στο κρεβατάκι έτσι μένει. Ελάχιστα κινείται. Μπορείς κάλλιστα να το σκεπάζεις με μια ελαφριά κουβερτούλα ή σεντονάκι εφόσον θα είναι καλοκαίρι. Καλύτερα κοίτα για υπνόσακο από το φθινόπωρο και μετά που θα είναι πιο μεγάλο και θα γυρνάει και θα ξεσκεπάζεται.

 

Τώρα όσον αφορά τον τύπο του υπνοσάκου. Εγώ μέχρι και 6-7 μηνών περ. της είχα τον κανονικό. Χωρίς πόδια και μανίκια. Κοιμόνταν πάντα με τα χεράκια απ'εξω. Μέσα δεν τα ήθελε με τίποτε. Οπότε από το φθνινόπωρο και μετά που ήταν και πιο μεγάλη πήρα με μανίκια και πόδια για να είμαι σίγουρη ότι θα είναι ζεστή.

Πιστεύω πως πολύ καλοί είναι και αυτοί χωρίς μανίκια. Πάντως δεν είναι και πανάκριβοι οπότε παίρνεις κάποιον και ανάλογα με το πως το δέχεται το μωρό σου και βλέποντας και τι ανάγκες έχει στις στάσεις που κοιμάται παίρνεις και έναν ακόμα αργότερα. Ουτως ή άλλως θα χρειαστείς και δεύτερο όταν θα πρέπει να πλύνεις τον έναν.

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θεωρώ ότι δεν χρειάζεται υπνόσακος όσο είναι νεογέννητο. Ειδικά αν είναι και καλοκαίρι. Το μωρό τόσο μικρό έτσι όπως το βάζεις στο κρεβατάκι έτσι μένει. Ελάχιστα κινείται. Μπορείς κάλλιστα να το σκεπάζεις με μια ελαφριά κουβερτούλα ή σεντονάκι εφόσον θα είναι καλοκαίρι. Καλύτερα κοίτα για υπνόσακο από το φθινόπωρο και μετά που θα είναι πιο μεγάλο και θα γυρνάει και θα ξεσκεπάζεται.

 

Συμφωνω απολυτα με αυτα.

Εγω και του δυο γιους μου περιπου απο 3-4 μηνων του εβαλα σε υπνοσακο σαν sleeping bag, με μανικια. Απο την στιγμη που αρχισαν να γυρνανε και να κουνιουνται τους εβαλα σε κανονικο υπνοσακο με χερακια και ποδαρακια. Και μαλιστα τον μεγαλο ακομα και τωρα σε υπνοσακο τον βαζω. Με εχουν βολεψει παρα πολυ και δεν ανησυχω για το αν θα ξεσκεπεστει την νυχτα. :)

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια. Μάλλον για τώρα που θα είναι μικρό δεν θα πάρω και θα δώ από Οκτώβρη. Ευχαριστώ για τις ευχές. Και στα δικά σας παιδάκια κάθε ευτυχία.

 oIKlp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ; ΑΠΟ ΠΟΙΑ ΗΛΙΚΙΑ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΝΑ ΦΟΡΟΥΝ ΤΑ ΜΩΡΑ ΥΠΝΟΣΑΚΟ; ΡΩΤΗΣΑ ΣΕ ΕΝΑ ΠΟΛΥΚΑΤΑΣΤΗΜΑ Κ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΠΩΣ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΑ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΜΗΠΩΣ ΠΝΙΓΟΥΝ. ΙΣΧΥΕΙ; ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

κοριτσια γεια σας! θελω απο τις εμπειρες μανουλες την αποψη σας.

μου πηρε η μαμα μου εναν υπνοσακο απο το καταστημα benetton . εναν πολυ ωραιο υπνοσακο αλλα δεν εχει ανοιγματα για τα χερακια! ειναι ασφαλες να το χρησιμοποιησω η θα ψαχνω το μωρο μεσα στον υπνοσακο? γιατι οσους εβλεπα εγω βγαινανε απ εξω τα χερακια κ ηταν με τιραντα. :confused:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

αν επιτρέπεται πόσο είναι το παιδάκι σου, εμείς πέρσι που ήταν μικρούλης δεν είχαμε πάρει γιατί δε γύριζε και δεν ξεσκεπαζόταν, φέτος όμως έχουμε πρόβλημα, είναι όμως πολύ κινητικός και μυστήριος και φοβάμαι μήπως τον στεναχωρεί, ξέρει καμία κοπέλα μέχρι τι ηλικία συστήνουν τέτοιου είδους υπνόσακο? μήπως να πάρω κατεθείαν φλις?

1FdQp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν γεννησα ακομη! Οποτε θα με βολεψει αυτος για φετος!

Τι εννοεις να παρεισ φλις?Τα φορμακια υπνοσακους? Πηρε μια φιλη μου και δεν βολευτηκε γιατι το μωρο μεγαλωνει συνεχεια κ του ειναι ισα ισα το φορμακι υπνοσακος και θελει τωρα να αγορασει υπνοσακο με ραντακι. Και εγω αν παρω 2ο τετοιο θα παρω.Εχει στο λητω τετοιους και με μανικια που βγαινουν αλλα ειναι ψιλοακριβοι. http://www.letoshop.gr/default.asp?prOrder=3&prOrderBy=1&ct=1110225&pg=1&pid=39&la=1

 

Eχει και στο mothercare αλλα ειναι λιγο λεπτοι. Εμενα τουλαχιστον λεπτους μου δειξανε και μου ειπαν οτι ετσι ειναι ολοι. Και μετα εχουν τα φορμακια τα φλις

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια και εγώ αναρωτιέμαι τί να κάνω με το θέμα υπνόσακος. Έχω βρεί αυτούς που λέγονται grobags και λένε οτι είναι από 0-6 μηνών και μάλιστα πολύ δημοφιλείς στην Αγγλία. Επειδή εγώ με το καλό θα γεννήσω αρχές Φεβρουαρίου σκέφτηκα οτι θα είναι καλύτερο το μωράκι να έχει υπνόσακο παρά ρουχαλάκι,σεντονάκι και κουβερτούλα. Το άγχος μου όμως ειναι μήπως χάνεται το μωράκι εκεί μεσα και αν πρέπει τελικά να προβώ σε μια τέτοια αγορά. Τους έχω βρεί σε αυτή την διεύθυνση http://www.babysleepshop.com/acatalog/2_5_tog_Grobags.html .

Αν κάποια μανούλα έχει χρησιμοποιήσει κάτι τέτοιο, ας μου δώσει τα φώτα της παρακαλώ.

RNcFp3.png

DBP9p2.png

Link to comment
Share on other sites

δεν γεννησα ακομη! Οποτε θα με βολεψει αυτος για φετος!

Τι εννοεις να παρεισ φλις?Τα φορμακια υπνοσακους? Πηρε μια φιλη μου και δεν βολευτηκε γιατι το μωρο μεγαλωνει συνεχεια κ του ειναι ισα ισα το φορμακι υπνοσακος και θελει τωρα να αγορασει υπνοσακο με ραντακι. Και εγω αν παρω 2ο τετοιο θα παρω.Εχει στο λητω τετοιους και με μανικια που βγαινουν αλλα ειναι ψιλοακριβοι. http://www.letoshop.gr/default.asp?prOrder=3&prOrderBy=1&ct=1110225&pg=1&pid=39&la=1

 

Eχει και στο mothercare αλλα ειναι λιγο λεπτοι. Εμενα τουλαχιστον λεπτους μου δειξανε και μου ειπαν οτι ετσι ειναι ολοι. Και μετα εχουν τα φορμακια τα φλις

 

Εγώ χρησιμοποιώ αυτούς του mothercare τα φλις από 6 μήνων μέχρι και σήμερα (είναι 4 ετών - βγαινουν μέχρι 6 μηνών) Τα έχουν βολευτεί πολύ, μαλίστα τώρα τα φοράνε (ή τέλωςπάντων προσπαθούν) και τα βγάζουν μόνα τους. Τους φοράνε πάνω από πιτζάμες. Είναι λεπτοί αλλά αυτό έχει το καλό οτι τους φοράνε πιο πολλούς μήνες (εμένα αρχίσαν να μου αρωστάνε τον Οκτώβριο γιατί ξεσκεπαζόντουσαν και έτσι αποφάσισα να τους βάλω υπνόσακο και φέτος) Τους ρίχνω απο πάνω ένα σεντονάκι και πριν κοιμηθώ αν κάνει κρύο μια ελαφρια κουβερτούλα, αν ξεσκεπαστουν δεν κρυώνουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Καλησπερα!

Θελω να ρωτησω τις μανουλες μια πληροφορια.

Σκεφτομαι να παρω προικα απο http://www.bedebyes.com και εχει αυτο το room-in a box που εχει μια εκπτωση...

Αλλα εχει 2 υπνοσακους, αυτους εδω

http://www.bedebyes.com/baby/sleep-bags/?PHPSESSID=u4ci4rle054gd27t76n1v9e881& οι οποιοι δεν ειναι κ φτηνοι, καπου 50 ευρω βγαινουν.

οσες μαμαδες ρωτησα δεν εχουν χρησιμοποιησει ποτε υπνοσακο, βαζουνε κουβερτουλες.

Σαν ιδεα ειναι πολυ καλη κ γι'αυτο ρωταω, μιας κ ο μικρος μου θα ερθει νοεμβριο κ θα φαμε ολα τα κρυα.

 

Τι λετε? καλη ιδεα η θα τα πληρωσω τζαμπα????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δε μπορώ να φανταστώ τις χειμωνιάτικες νύχτες μας χωρίς υπνοσάκους...Ο δικός μου που είναι πολύ άτακτος και κινητικός κάθεται σαν αρνάκι και τον θέλει το σάκο γιατί του τον έμαθα από μικρό. Αλλιώς ξεσκεπάζεται και κάνει ανήσυχο ύπνο. Του έχω πάρει από ΛΗΤΩ και MOTHERCARE από αυτούς που είναι αμάνικοι και δένουν με φερμουάρ από κάτω σα φουστίτσα (περίπου σαν αυτούς που θέλεις να παραγγείλεις κι εσύ).

Η πλειοψηφία από γνωστούς πάντως δεν τους βολεύεται. Ανάλογα στο πως μαθαίνει το κάθε μωρό.

Θα σε συμβούλευα να μη δώσεις πολλά λεφτά για υπνόσακο στην αρχή. Αν το βάλεις και βολευτεί μετά παράγγειλε κι άλλους.

Με το καλό να το δεχτείς το αστεράκι!

Think Different
Link to comment
Share on other sites

Δε μπορώ να φανταστώ τις χειμωνιάτικες νύχτες μας χωρίς υπνοσάκους...Ο δικός μου που είναι πολύ άτακτος και κινητικός κάθεται σαν αρνάκι και τον θέλει το σάκο γιατί του τον έμαθα από μικρό. Αλλιώς ξεσκεπάζεται και κάνει ανήσυχο ύπνο. Του έχω πάρει από ΛΗΤΩ και MOTHERCARE από αυτούς που είναι αμάνικοι και δένουν με φερμουάρ από κάτω σα φουστίτσα (περίπου σαν αυτούς που θέλεις να παραγγείλεις κι εσύ).

Η πλειοψηφία από γνωστούς πάντως δεν τους βολεύεται. Ανάλογα στο πως μαθαίνει το κάθε μωρό.

Θα σε συμβούλευα να μη δώσεις πολλά λεφτά για υπνόσακο στην αρχή. Αν το βάλεις και βολευτεί μετά παράγγειλε κι άλλους.

Με το καλό να το δεχτείς το αστεράκι!

 

Συμφωνώ!!!

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites

Φοράμε υπνόσακους κάθε χειμώνα και έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο;) αυτούς που δεν έχουν ποδαράκια αλλά είναι σαν σακκί:cool:

 

Ο δικός μου είχε συνηθίσει και κοιμόταν μια χαρούλα. Μάλιστα είχα δύο για να τους συναλλάζω;)

 

Και για τον φετινό χειμώνα έχω σκοπό να παραγγείλω άλλους 2 για να αποφύγουμε τα ξεσκεπάσματα:D αλλά φέτος θα πάρω με πόδια γιατί πλέον έχει μεγαλώσει;)

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορώ να φανταστώ τις χειμωνιάτικες νύχτες μας χωρίς υπνοσάκους...Ο δικός μου που είναι πολύ άτακτος και κινητικός κάθεται σαν αρνάκι και τον θέλει το σάκο γιατί του τον έμαθα από μικρό. Αλλιώς ξεσκεπάζεται και κάνει ανήσυχο ύπνο. Του έχω πάρει από ΛΗΤΩ και MOTHERCARE από αυτούς που είναι αμάνικοι και δένουν με φερμουάρ από κάτω σα φουστίτσα (περίπου σαν αυτούς που θέλεις να παραγγείλεις κι εσύ).

Η πλειοψηφία από γνωστούς πάντως δεν τους βολεύεται. Ανάλογα στο πως μαθαίνει το κάθε μωρό.

Θα σε συμβούλευα να μη δώσεις πολλά λεφτά για υπνόσακο στην αρχή. Αν το βάλεις και βολευτεί μετά παράγγειλε κι άλλους.

Με το καλό να το δεχτείς το αστεράκι!

 

1000% συμφωνώ! Με έσωσε ο υπνόσακος!

 

Αρχικά πήρα έναν της Sterntaler με αποσπώμενα μανίκια, http://www.sterntaler.com/serien.php?go=details&s=124&p=94196&sterntaler=89e8...

 

μετά πήρα ενα του ΙΚΕΑ επίσης πολύ καλός αλλά οχι τοσο χοντρός όσο της στερντάλερ

 

και μετά πήρα άλλον ένα της στερντάλερ....!

 

Ε φαίνεται πως μας βόλεψαν πολυ!!

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

Θελω να ρωτησω τις μανουλες μια πληροφορια.

Σκεφτομαι να παρω προικα απο http://www.bedebyes.com και εχει αυτο το room-in a box που εχει μια εκπτωση...

Αλλα εχει 2 υπνοσακους, αυτους εδω

http://www.bedebyes.com/baby/sleep-bags/?PHPSESSID=u4ci4rle054gd27t76n1v9e881& οι οποιοι δεν ειναι κ φτηνοι, καπου 50 ευρω βγαινουν.

οσες μαμαδες ρωτησα δεν εχουν χρησιμοποιησει ποτε υπνοσακο, βαζουνε κουβερτουλες.

Σαν ιδεα ειναι πολυ καλη κ γι'αυτο ρωταω, μιας κ ο μικρος μου θα ερθει νοεμβριο κ θα φαμε ολα τα κρυα.

 

Τι λετε? καλη ιδεα η θα τα πληρωσω τζαμπα????

 

Και δεν χρειάζεται να τον πληρώσεις χρυσάφι,

Εχει και στο ΙΚΕΑ πολύ καλούς με 15-20ευρώ αν θυμάμαι καλά

 

(αφαιρεσα το σαίτ.....γιατι πια δεν στέλνει ελλάδα αλλα σε παραπέμπει στο ελληνικό σαιτ του...οπου η διαφορά των τιμών ειναι ελληνικότατη!)

 

Οτι άλλο χρειαστείς εδώ http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=2114614#post2114614

 

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιησα και μας βολεψαν πολυ (γιατι ηταν παντα ξεσκεπαστα) αλλα μονο αυτους με τα ποδια... αυτο που μοιαζει με φουστα απο μωρα δεν το θελαν..ο λογος ηταν οτι θελαν τα ποδια τους εξω (εχουν παρει απο μενα που και το χειμωνα εχω πολυ ζεστα ποδια...χιχι)

Τους χρησιμοποισαμε περιπου 4 χρονια στο καθενα...

 

Παντως σε νεογεννητο δεν ειναι τοσο απαραιτητο..γιατι μπορεις να σφηνωσεις τα ρουχα και να μην ξεσκεπαζεται..επισης οσους και να παρεις ...μπορει καθε μερα να σου κατουρα επο ενας..επισης σκεψου οτι σαν ενογεννητο θα το αλλαζεις και το βραδυ τουλαχιστουν κανα 2 φορες...αλλα να βγαζεις ενα παντελονακι και αλλο ολοκληρο υπνοσακο (δεν με βολεξαν καθολου τα ολοσωμα...προτιμουσα τα 2 κομματια ..πιο ευκολα απο πολλες αποψεις για μενα)

Εγω θα επαιρνα υπνοσακο σε παιδι πανω απο 5-7 μηνων που ξεσκεπαζεται

Link to comment
Share on other sites

1000% συμφωνώ! Με έσωσε ο υπνόσακος!

 

Αρχικά πήρα έναν της Sterntaler με αποσπώμενα μανίκια, http://www.sterntaler.com/serien.php?go=details&s=124&p=94196&sterntaler=89e8...

 

μετά πήρα ενα του ΙΚΕΑ επίσης πολύ καλός αλλά οχι τοσο χοντρός όσο της στερντάλερ

 

και μετά πήρα άλλον ένα της στερντάλερ....!

 

Ε φαίνεται πως μας βόλεψαν πολυ!!

 

Της sterntaler είναι κορυφαίοι! Ζεστοί, ποιοτικοί και πλύνε-βάλε...

Think Different
Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς τον έχουμε βολευτεί το υπνόσακο, γιατί ο μικρός ξεσκεπάζεται εύκολα και κρυώνει, ενώ με τον υπνόσακο χουχουλιάζει και κοιμάται καλύτερα. Θα σου έλεγα να πάρεις έναν φτηνό για αρχή, γιατί το κάθε παιδί είναι διαφορετικό. Μην πάρεις ακριβά πράγματα που δεν ξέρεις αν θα σε βολέψουν γιατί ενδεχομένως να τα πληρώσεις τζάμπα.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, παραγγέλνοντας ή αγοράζοντας έναν υπνόσακο πάντα να κοιτάς τo μέγεθος tog. Είναι η μονάδα μέτρησης του πόσο ζεστός είναι ο υπνόσακος. Στο λέω γιατί αν τη νύχτα αφήνετε αναμμένη τη θέρμανση στο σπίτι στο φουλ το μωρό θα δυσανασχετήσει αν πας να του βάλεις πολύ ζεστό σάκο και δεν κάνει για την υγεία του. Εγώ του φοράω μεν τον sterntaler αλλά το αέριο είναι κλειστό ή στο ελάχιστο τις πολύ κρύες νύχτες. Οπότε για αρχή δοκίμασε οικονομικό και όχι πολύ χοντρό σάκο και δες πως αντιδρά.

Think Different
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...