Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Επιδοτηση Ενοικιου 2011


Recommended Posts

http://www.diorismos.gr/Dpages/news/viewnews.php?nid=9843&spec=job&type=1

 

Το παραπανω link λεει τα παντα για την επιδοτηση ενοικιου 2011.

Ηρθε στην ζωη μας ενα μικρο θαυμα 27-8-2010

Με τον αντρούλη μου είμαστε μαζί από 26-3-2008

8cb77eec73ea8ded8efbb8757f6cb8c0.jpg

 

14/9/2014... δεν ξεχνω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ξεκινά το πρόγραμμα επιδότησης ενοικίου από 28 Μαρτίου 2011

 

 

Δευτέρα, 28 Φεβρουαρίου 2011 23:33

emailButton.png printButton.png pdf_button.png

 

Η κατάθεση αιτήσεων από 28 Μαρτίου 2011

28.02.2011 | Κατηγορίες: Υπουργείο Εργασίας και Κοινωνικής Ασφάλισης, δελτίο τύπου

Μετά τη διακοπή των στεγαστικών προγραμμάτων του Οργανισμού Εργατικής Κατοικίας τον Ιούλιο του 2010 λόγω του οικονομικού αδιεξόδου που είχε οδηγηθεί ο Οργανισμός, είχαμε δεσμευθεί:

 

  • Να ανασχεδιάσουμε όλη την πολιτική στεγαστικής συνδρομής του Οργανισμού, με στόχο την καλύτερη αξιοποίηση των διαθέσιμων πόρων μέσω της αναμόρφωσης και εξορθολογικοποίησης των υφιστάμενων προγραμμάτων, επεξεργασίας νέων και αντικειμενικοποιήσης των κριτηρίων.

 

  • Να επανεκκινήσουν σταδιακά όλα τα προγράμματα (αναμορφωμένα και νέα) σε συνάρτηση με την οικονομική δυνατότητα του Οργανισμού,

 

  • Να εξεταστεί η δυνατότητα ρύθμισης ληξιπρόθεσμων οφειλών.

Σήμερα, μετά την απόφαση του ΔΣ του ΟΕΚ της Παρασκευής 25ης Φεβρουαρίου 2011, ανακοινώνουμε ότι:

Α. Ξεκινούν δύο προγράμματα:

1. Το πρόγραμμα επιδότησης ενοικίου 2011 που έχει έτος αναφοράς το 2009 με διάστημα υποβολής αιτήσεων από την 28η Μαρτίου 2011 έως την 1η Ιουλίου 2011.

2.Το κατασκευαστικό και μελετητικό πρόγραμμα με έναρξη δημοπρατήσεων από τον Μάρτιο 2011.

Η προτεραιότητα στο πρόγραμμα επιδότησης ενοικίου καθορίστηκε από την ανάγκη στήριξης των ασθενέστερων στρωμάτων των δικαιούχων που πλήττονται περισσότερο από την οικονομική κρίση.

Η επανέναρξη του κατασκευαστικού και μελετητικού προγράμματος με νέες, σύγχρονες τεχνικές προδιαγραφές και ενίσχυση της διαφάνειας και του ελέγχου υλοποίησης επιβεβαιώνει τη βούλησή μας για ενδυνάμωση της προσφοράς του Οργανισμού με τη δημιουργία νέων οικισμών και απαντά θετικά στην ομόθυμη άποψη των βουλευτών – μελών της αρμόδιας Επιτροπής της Βουλής κατά την ακρόαση της Προέδρου του ΟΕΚ στις 9 Φεβρουαρίου 2011.

Β. Για τα υπόλοιπα προγράμματα:

Σύμφωνα με τον σχεδιασμό, η επεξεργασία αλλαγής του κανονισμού, καθώς και όλων των δανειοδοτικών προγραμμάτων, συνεχίζεται παράλληλα με την αξιολόγηση προτάσεων για νέα προγράμματα και συνεργασίες με πιστωτικούς οργανισμούς.

Η διαδικασία αυτή θα έχει ολοκληρωθεί μέσα στο επόμενο τρίμηνο και σε κάθε περίπτωση θα έχουν εκδοθεί οι απαραίτητες αποφάσεις μέχρι την 30η Ιουνίου 2011 για την έναρξη των δανειοδοτικών προγραμμάτων.

Γ. Ρύθμιση ληξιπρόθεσμων οφειλών:

Το επόμενο διάστημα θα ενημερωθούν με επιστολή του Οργανισμού όλοι οι δικαιούχοι που έχουν ληξιπρόθεσμες οφειλές μέχρι τις 28 Φεβρουαρίου 2011 από δάνεια ή κατοικίες που έχει χορηγήσει ο ΟΕΚ και για τις προϋποθέσεις ρύθμισής τους.

 

Ειδικότερα για το πρόγραμμα της επιδότησης ενοικίου

- Προσδιορίστηκε το ύψος του προγράμματος στα 110 εκατομμύρια ευρώ, ποσό που είναι μεν μειωμένο σε σχέση με το προηγούμενο πρόγραμμα, ωστόσο, το ποσό αυτό, εξαντλεί τα οικονομικά όρια του Οργανισμού όσον αφορά στην επιδότηση ενοικίου, χωρίς να αποκλείεται ταυτόχρονα κάποια κατηγορία δικαιούχου.

- Αναμορφώθηκαν τα κριτήρια έτσι ώστε να δοθεί προτεραιότητα και να στηριχθούν εκείνοι που έχουν περισσότερο ανάγκη, συνταξιούχοι, μακροχρόνια άνεργοι, νέα ζευγάρια και ευπαθείς ομάδες εργαζομένων, εργαζόμενοι με προστατευόμενα μέλη, πάντα με βάση τις πραγματικές οικονομικές δυνατότητες του ΟΕΚ.

- Τηρήθηκε το γενικό εισοδηματικό κριτήριο μέχρι 12.000? για την ένταξη στο πρόγραμμα, με αυξημένο ποσό επιδότησης για εισοδήματα μέχρι 6.000? και από 6.001? έως 9.000?. Π.χ., για δικαιούχο παντρεμένο χωρίς παιδιά με εισόδημα α) έως 6.000? το επίδομα ανέρχεται στα 125,00? ανά μήνα, β) από 6.001? έως 9.000? 105,00? ανά μήνα και γ) από 9.001? – 12.000? 85,00? το μήνα. Τα όρια εισοδήματος προσαυξάνονται κατά 2.000? και το ποσό της επιδότησης κατά 25,00? ανά προστατευόμενο μέλος.

- Επικαιροποιήθηκαν οι ασφαλιστικές προϋποθέσεις με γνώμονα την άμβλυνση ανισοτήτων.

- Επανακαθορίστηκαν τα δικαιολογητικά και καθιερώνεται διαδικασία διασταύρωσης των στοιχείων με συναρμόδιους φορείς και υπηρεσίες ώστε να αποκλειστούν οι μη δικαιούχοι από το πρόγραμμα της επιδότησης. Π.χ. ζητούνται, εκτός από θεωρημένο από αρμόδια Δ.Ο.Υ. ενοικιαστήριο, πλήρη στοιχεία όχι μόνο του ιδιοκτήτη ή νομέα, αλλά και για την ίδια την κατοικία που μισθώνεται (αριθμός λογαριασμού ΔΕΗ, όροφος κλπ).

- Αναλυτική ενημέρωση από τον ΟΕΚ για τα απαιτούμενα δικαιολογητικά από 16 Μαρτίου 2011.

- Για κατάθεση αιτήσεων και πληροφορίες στα ΚΕΠ από τις 28 Μαρτίου έως την 1η Ιουλίου 2011.

Ηρθε στην ζωη μας ενα μικρο θαυμα 27-8-2010

Με τον αντρούλη μου είμαστε μαζί από 26-3-2008

8cb77eec73ea8ded8efbb8757f6cb8c0.jpg

 

14/9/2014... δεν ξεχνω

Link to comment
Share on other sites

για να καταλάβω.....

τώρα κάνουμε αιτήσεις για το έτος 2009 κι όχι 2010, σωστά;;;;

 

 

Ναι και εμενα με βολευει απολυτα χεχεχε :D:D:D:D:D:D:D:D:D:D

Ηρθε στην ζωη μας ενα μικρο θαυμα 27-8-2010

Με τον αντρούλη μου είμαστε μαζί από 26-3-2008

8cb77eec73ea8ded8efbb8757f6cb8c0.jpg

 

14/9/2014... δεν ξεχνω

Link to comment
Share on other sites

Ναι και εμενα με βολευει απολυτα χεχεχε :D:D:D:D:D:D:D:D:D:D

 

ναι ρε γαμώτο.... αλλά.... υπάρχει πάντα ένα "αλλά".....

 

εμείς το 2009 μετακομίσαμε (και τα 2 σπίτια με νοίκι)... αλλά αφού δεν είδα φως με την επιδότηση πέρυσι πέταξα το συμβόλαιο για το πρώτο σπίτι που μέναμε.....

τώρα τι κάνω;;;;

που το βρίσκω;;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 months later...
ναι ρε γαμώτο.... αλλά.... υπάρχει πάντα ένα "αλλά".....

 

εμείς το 2009 μετακομίσαμε (και τα 2 σπίτια με νοίκι)... αλλά αφού δεν είδα φως με την επιδότηση πέρυσι πέταξα το συμβόλαιο για το πρώτο σπίτι που μέναμε.....

τώρα τι κάνω;;;;

που το βρίσκω;;;;

 

Όλα τα συμβόλαια σπιτιού βρίσκονται στις εφορίες,αν πας λοιπόν με υπομονή στην εφορία της περιοχής που ήταν δηλωμένη η παλαιά σας κατοικία με την ταυτότητά σου θα σου δώσουν αντίγραφο :-)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 1 month later...

Ενημερωτικά προχθές ήρθε ειδοποίηση στην μητέρα μου για να πάει να πληρωθεί. Μειωμένο βέβαια το ποσό αλλά πληρώθηκε. Είχε κάνει την αίτηση 20 Μαϊου οπότε εγώ που είμαι Αύγουστο φαντάζομαι έχω μέλλον.

20iyp2.png mI5Hp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά προχθές ήρθε ειδοποίηση στην μητέρα μου για να πάει να πληρωθεί. Μειωμένο βέβαια το ποσό αλλά πληρώθηκε. Είχε κάνει την αίτηση 20 Μαϊου οπότε εγώ που είμαι Αύγουστο φαντάζομαι έχω μέλλον.

Ευχαριστω για την ενημερωση!Αφου το πηρε η μαμα σου εχουμε ελπιδα και εμεις μαλλον.Εστω και μειωμενα καλα ειναι απο το τιποτα.Να παρουμε και κατι συνεχεια δινουμε...:mad::mad::mad:.Η μαμα σου την ειδοποιηση την πηρε με τον καινουργιο χρονο,τον Ιανουαριο?Αν ναι τοτε θα παρουμε σειρα και εμεις!:-):-).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...