Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΤΑΤΟΥΑΖ!!!


joe

Recommended Posts

Κοριτσια (και ιδιαιτερα Αγλαια και Felinidoc) μηπως γνωριζετε αν μπορεις να κανεις τατουαζ ενω βρισκεσαι σε περιοδο θηλασμου; Μη θεωρησετε ηλιθια την ερωτηση!!! Αυριο εχω ραντεβου για να κανω το πρωτο μου tatoo,εχω αφησει και προκαταβολη μαλιστα,αλλα τωρα μ' εχουν φαει οι αμφιβολιες!!!

Φυσικα δε νομιζω οτι το μελανι επηρεαζει το μητρικο γαλα,αλλα με ανησυχουν λιγακι αυτες οι αλοιφες που σου λενε να βαζεις μετα πανω στο τατουαζ.Νομιζω Τετρακυκλινη ή κατι τετοιο. Ενταξει,στην αναγκη δεν τις βαζω τις αλοιφες,αλλα με το αναισθητικο που σου βαζουν πριν τι γινεται; Νομιζω πως ειναι ή Emla ή ξυλοκαινη.Εχετε καποια γνωση επ΄αυτου αγαπημενες συμφορουμιτισσες;

Θα μου πειτε,νωρις το θυμηθηκες,το πρωι πας για τατουαζ και τωρα σε πιασαν οι ανησυχιες.Καλλιο αργα παρα ποτε ομως,στην αναγκη το ακυρωνω και δεν παω,χαλαλι τους η προκαταβολη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 65
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πωπω,τωρα που το βλεπω,πώς γραφτηκε ετσι το "Θηλασμος" στην επικεφαλιδα του topic βρε παιδια!!! Sorry,το πληκτρολογιο μου κανει τα δικα του!!! Πώς μπορω να το διορθωσω τωρα,ή δε γινεται;

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που μπορώ να σου πω με σιγουριά, επειδή έχω κάνει τατού, ότι μετά το μόνο που βάζεις είναι bepanthol. Η οποία απλα μπαίνει επειδή το δέρμα εκεί θα είναι για καιρό ερεθισμένο να το βοηθάει. Η συγκεκριμένη αλοιφή να φανταστείς είναι για ξηροδερμίες και ερεθισμούς.

 

 

Τώρα για το ίδιο το τατού (από το μυαλό μου βέβαια το βγάζω, μπορεί να κάνω και λάθος) δεν πρέπει επίσης να δημιουργεί κάποιο πρόβλημα. Το μελάνι δεν εισχωρεί στον οργανισμό καθώς είναι πολύ πολύ επιφανειακό. Ακριβώς κάτω από την πετσούλα του δέρματος. Αναισθητικό δεν θυμάμαι να μου έκανε. Θα κάνεις μεγάλο τατού; Γιατί να σου βάλει αναισθητικό; Δεν πονάει τόσο. Σαν μια απλή γρατσουνίτσα είναι.

 

Ελπίζω να μη σε μπέρδεψα. Περίμενε και τις απαντήσεις των ειδικών.... :)

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

Aria146 και Lia σας ευχαριστω πολυ!!! Aria,δε φανταζομουν οτι θα υπηρχε ειδικο αρθρο πανω στο θεμα τατουαζ και θηλασμος,ευχαριστω που με παρεπεμψες.Απ' ο,τι λεει ο κινδυνος αφορα μονο μολυνσεις,δε γραφει κατι ανησυχητικο για το μελανι.Lia,αν ειναι να βαλω μονο Bepanthol τοτε μια χαρα,αφου ετσι κι αλλιως αυτη την κρεμα βαζω και στο προσωπο.Μου ειχαν πει οτι μπαινει Vibramicyn γι΄αυτο ανησυχησα,γιατι απ΄ο,τι ξερω δημιουργει καποια προβληματακια στα μωρα.Anyway,σε λιγο ( στις 11:30 ) εχω το ραντεβου για το tattoo!!! Θα σας πω εμπειριες μετα!!! :D:D:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια (και ιδιαιτερα Αγλαια και Felinidoc) μηπως γνωριζετε αν μπορεις να κανεις τατουαζ ενω βρισκεσαι σε περιοδο θηλασμου; Μη θεωρησετε ηλιθια την ερωτηση!!! Αυριο εχω ραντεβου για να κανω το πρωτο μου tatoo,εχω αφησει και προκαταβολη μαλιστα,αλλα τωρα μ' εχουν φαει οι αμφιβολιες!!!

 

To τατουάζ επιτρέπεται!

 

Φυσικα δε νομιζω οτι το μελανι επηρεαζει το μητρικο γαλα,αλλα με ανησυχουν λιγακι αυτες οι αλοιφες που σου λενε να βαζεις μετα πανω στο τατουαζ.Νομιζω Τετρακυκλινη ή κατι τετοιο. Ενταξει,στην αναγκη δεν τις βαζω τις αλοιφες,αλλα με το αναισθητικο που σου βαζουν πριν τι γινεται; Νομιζω πως ειναι ή Emla ή ξυλοκαινη.Εχετε καποια γνωση επ΄αυτου αγαπημενες συμφορουμιτισσες;

Το αναισθητικό επιτρέπεται.

 

Υπάρχουν πολλές αντιβιώσεις συμβατές με το θηλασμό, θα πρέπει να διαλέξεις μία από αυτές. Μην αφήσεις να σου βάλουν αντιβίωση χωρίς να την ελέγξεις. Καλύτερα πάρε μια δική σου αλοιφή που ξέρεις τα συτατικά.

Link to comment
Share on other sites

Πωπω,τωρα που το βλεπω,πώς γραφτηκε ετσι το "Θηλασμος" στην επικεφαλιδα του topic βρε παιδια!!! Sorry,το πληκτρολογιο μου κανει τα δικα του!!! Πώς μπορω να το διορθωσω τωρα,ή δε γινεται;

 

Διορθώνεται αν πατήσεις τη σχετική επιλογή (επεξεργασία) επάνω δεξιά με σήμα το ψαλιδάκι.

 

Σε παρακαλώ γράψε στα ελληνικά τον τίτλο ώστε να μπορεί κάποια άλλη μητέρα όταν βάλει στην αναζήτηση τις σχετικές λέξεις στα ελληνικά να το βρει... :wink:

Link to comment
Share on other sites

Δεν το βρισκω το σημα με το ψαλιδακι βρε Αγλαια μου!!! Ειμαι ασχετη με αυτα,βοηθηστε με λιγο.Κατα λαθος το εγραψα Αγγλικα,απο κεκτημενη ταχυτητα με το πληκτρολογιο. :oops::oops::oops:

To tattoo παντως το εκανα,ειναι πολυ ωραιο!!! Ο τυπος μου εβαλε πριν πανω στο δερμα ενα πραγμα σα βαζελινη,μου ειπε οτι δεν ειναι φαρμακο,απλα για να προετοιμαστει το δερμα το βαζει,κι οσο για την αλοιφη μετα του ειπα να μη μου βαλει τιποτα γιατι θα βαλω μονη μου Bepanthol.Προς το παρον δεν εχω βαλει τιποτα ακομη απο πανω,ισως και να μη χρειαστει.

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας!!! :wink::wink::wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και γιατί λέει τότε αυτό στο λινκ που έβαλε η Αρια;;;

 

Most tattooists will not knowingly tattoo a pregnant or breastfeeding mother. It is suggested that mothers wait at least until the child's first birthday to give their bodies a chance to recover completely from childbirth before getting a tattoo

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

.......

To tattoo παντως το εκανα,ειναι πολυ ωραιο!!! Ο τυπος μου εβαλε πριν πανω στο δερμα ενα πραγμα σα βαζελινη,μου ειπε οτι δεν ειναι φαρμακο,απλα για να προετοιμαστει το δερμα το βαζει,κι οσο για την αλοιφη μετα του ειπα να μη μου βαλει τιποτα γιατι θα βαλω μονη μου Bepanthol.Προς το παρον δεν εχω βαλει τιποτα ακομη απο πανω,ισως και να μη χρειαστει.

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας!!! :wink::wink::wink:

 

Άντε, μεγειά!!! :):)

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

Και γιατί λέει τότε αυτό στο λινκ που έβαλε η Αρια;;;

 

Most tattooists will not knowingly tattoo a pregnant or breastfeeding mother. It is suggested that mothers wait at least until the child's first birthday to give their bodies a chance to recover completely from childbirth before getting a tattoo

γιατι αλλα ζει το σωμα συνεχως μεχρι να ερθει σε μια καλη κατασταση και κατεπεκταση και το δερμα και μπορει τα αποτελεσματα να μην ειναι τοσο καλα οσο επιθυμουν οι tattoo artists....για το δημιουργημα τους... αλλα κι αυτο εξερταται απο το σημειο που θα το κανεις......αν το κανεις στην κοιλια ...ε ναι δεν ειναι και τοσο σοφο ..ή στα πλευρα ...σε καποια αλλα μερη του σωματος ομως δεν υπαρχει σοβαρο προβλημα ...πανω στο καλλιτεχνικο αποτελεσμα παντα μιλαω....και βεβαια αν αυτη η γυναικα εχει παρει πολλα κιλα στην εγγυμοσυνη που δεν τα εχει χασει ακομα καλο ειναι να εχει το σωμα της σε ενα επιθυτο για αυτην σημειο και μετα να κανει το τατουα...αν πας πχ σε καποιον τατου καλλιτεχνη και εισαι σε διαδικασια διαιετας θα σου πει αστο για μετα και ειδικα αν θελεις να κανεις το τατου σε σημειο που θα χασει βαρος και ποντους....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δλδ δε γίνεται να μας σχεδιάσει ένα σωσίβιο πάνω από την τομή της καισαρικής που αργότερα θα φαίνεται σαν κορδελίτσα; :P
:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Μην εκνευρίζεσαι αν ο γειτονάς σου,εχει το στέρεο ανοιχτό στις 2 το πρωί,τηλεφωνησέ του στις 4 και πες του πόσο σου άρεσε...

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια ευχαριστω πολυ!!! Το tattoo βγηκε πολυ ωραιο,δεν μπορω να πω οτι δεν καταλαβα καθολου πονο,αλλα οπως μου ειπε κι ο τατουατζης "μπροστα στους πονους της γεννας,το tattoo δεν ειναι τιποτα!!!" Τωρα,που ηξερε ο καλλιτεχνης απο πονους γεννας,τι να σας πω,θα σας γελασω!!! :lol::lol::lol: Παντως,μιας και ανεφερα τους πονους της γεννας,εμενα πολυ περισσοτερο με ενοχλουσε και με πονουσε ο %$@#ορος που μου ειχαν βαλει παρα οι ωδινες.Αποδειξη,οτι την αισθηση των ωδινων την εχω ξεχασει εντελως,του ορου ομως ποτε!!!

Να σας πω για το tattoo: το σχεδιακι το εφτιαξα μονη μου κι ειναι τα αρχικα των γονιων μου,της αδελφης μου και του μωρου μου (το ονομα δηλαδη που πρωτα ο Θεος θα του δωσουμε οταν βαφτιστει) ενωμενα ετσι που να σχηματιζουν ενα κλειδι!!! Το εκανα στον αστραγαλο,αν και αρχικα ηθελα στο μεσα μερος του καρπου,αλλα εκει δε φαινοταν καλα οταν σηκωνα το χερι,ζαρωνε,οποτε προτιμησα ποδι. Οσο για αλοιφη,δεν εβαλα τιποτα απο αντιβιωση πανω,αν και χτες βραδυ με ποναγε να σας πω την αληθεια.Καποια στιγμη εβαλα λιγη Fucidin αλλα την καθαρισα αμεσως γιατι φοβηθηκα μην χαλασει το χρωμα του τατουαζ-ασχετο,δεν ξερω πώς μου κολλησε!!! Οσο για το θηλασμο,επειδη σημερα καναμε εμβολιο,το μωρο μου δεν εχει ορεξη για στηθος κι εχει θηλασει ελαχιστα,πραγμα που με εχει φρικαρει ελαφρως,αλλα ελπιζω να ειναι καλυτερα αυριο.

Link to comment
Share on other sites

Και γω στο πόδι πάνω από τον αστράγαλο έχω κάνει.

Μη φοβάσαι να μη σου ξεθωριάσει. Δεν παθαίνει τίποτα. Ειδικά όταν βάζεις και καποια ενυδατική επάνω γίνεται και πιο έντονο. Εγώ το έχω από το 2003 και δεν έχει πάθει απολύτως τίποτε....

 

Αρχικά είχα σκεφτεί να το κάνω πίσω στη μέση αλλά με έπεισε ο άντρας μου να το κάνω κάπου που να μην επηρεαστεί το δέρμα μου άμεσα από διάφορες αιτίες (π.χ. εγκυμοσύνη) και με.... έπεισε. Αλλά θα ήθελα και εκεί να κάνω κάτι κάποια στιγμή.

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

Και γω στο πόδι πάνω από τον αστράγαλο έχω κάνει.

Μη φοβάσαι να μη σου ξεθωριάσει. Δεν παθαίνει τίποτα. Ειδικά όταν βάζεις και καποια ενυδατική επάνω γίνεται και πιο έντονο. Εγώ το έχω από το 2003 και δεν έχει πάθει απολύτως τίποτε....

 

Αρχικά είχα σκεφτεί να το κάνω πίσω στη μέση αλλά με έπεισε ο άντρας μου να το κάνω κάπου που να μην επηρεαστεί το δέρμα μου άμεσα από διάφορες αιτίες (π.χ. εγκυμοσύνη) και με.... έπεισε. Αλλά θα ήθελα και εκεί να κάνω κάτι κάποια στιγμή.

 

ego pantos pou to ekana episis ston astragalo prin 18 xronia , exei ksethoriasi para polu me ta xronia me apotelesma tora fenete para polu asximo...san mia moutzoura! :( Nomizo omos oti pleon xrisimopioun pio kala xrvmata apo tote kai isos na kratane pio poli

Link to comment
Share on other sites

ναι χρησιμοποιουν πολυ καλυτερα χρωματα τωρα, η δουλεια που κανουν ειναι ελεγμενη και καλο ειναι να ρωτατε οταν πατε σε καποιο στουντιο αν ανηκουν στο σωματειο ελληνων καλλιτεχνων δερματοστηξιας....

επισης συχνα αραιωνουν πολυ το χρωμα για λογους οικονομιας πραγμα που εχει τα αποτελεσματα αυτα που περιεγραψες μετα απο χρονια....

επισης το δερμα αλλαζει δραστικα κατα την διαρκεια εγγυμοσυνης παραγον που ακομα και σε σημεια οπως ο αστραγαλος εχει μεγαλη επιδραση στο τατουαζ.....

καλο ειναι να ενυδατονεται καλα την περιοχη για αρκετο διαστημα μετα αλλα και παντα να εχετε ενα καλο αντιληακο με υψιλο δ. προστασιας για την περιοχη του τατουαζ , αν το αφησετε εκθετο μετα απο χρονια σιγουρα θα χαλασει...

φιλικα

aria146

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη κοριτσια μπορω να βαλω ανετα ενυδατικη απο πανω; Προς το παρον επειδη το νιωθω καπως σαν αναγλυφο στην αφη,δενεχω βαλει τιποτα επανω,φοβαμαι μη μου χαλασει!!!Τετοιο κολλημα εχω φαει!!! :oops::oops::oops:

Εχω ομως και μια ευλογη απορια:δεδομενου οτι ειναι στο ποδι,με το ξυρισμα τι γινεται;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη κοριτσια μπορω να βαλω ανετα ενυδατικη απο πανω; Προς το παρον επειδη το νιωθω καπως σαν αναγλυφο στην αφη,δενεχω βαλει τιποτα επανω,φοβαμαι μη μου χαλασει!!!Τετοιο κολλημα εχω φαει!!! :oops::oops::oops:

Εχω ομως και μια ευλογη απορια:δεδομενου οτι ειναι στο ποδι,με το ξυρισμα τι γινεται;

 

den tha einai etsi san anaglufo gia poli kairo. Tha ginei ena me to derma. Ego pantos ekei pano den bgazo trixes pleon! alla genika den uparxei problima...akoma kai na kopeis ligo to tattoo den tha allaksei

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...