Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΑΠΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΒΑΡΟΣ


Recommended Posts

έχω νέα...άσχημα δυστυχώς. Ζυγιστήκαμε σήμερα,στις 19 μέρες. Εχει βάλει μόνο 150 γραμμάρια. Σαν να ντρέπομαι που το λέω. Κανονικά θα πάμε σε 10-11 μέρες για την μηνιαία παρακολούθησή μας και το εμβόλιο,οπότε τότε θα δούμε πόσο θα έχει πάρει συνολικά.Αλλά αν σε 19 μέρες πήρε μόνο 150 γραμμάρια,τί να περιμένω στις άλλες 10? 50,100,άντε 150 ακόμα. Και?? 300 μαξιμουμ το μήνα?? Δεν μπορώ να καταλάβω τί δεν κάνω καλά. Στενοχωριέμαι αφάνταστα. Βέβαια δεν θα κάτσω να κάνω πειράματα με το μωρό. Αν δείξει ελάχιστα τέλη του μήνα,θα δώσω συμπλήρωμα. (φαντάζεστε 200-250 γραμμάρια πάνω τον μήνα??)-θα πώ,προσπάθησα,αλλά δεν.

 

το θέμα είναι...γιατί? Μου φαίνεται σαν το γάλα μου να μη την "πιάνει". Ναι,αλλά δε λέμε οτι κάτι τέτοιο δεν παίζει? Τι στο καλό συμβαίνει? Ο γιατρός δε μου λέει για συμπλήρωμα,με "παινεύει" κάθε φορά που θηλάζω,αλλά είδα οτι δεν του άρεσε αυτό το 150-ούτε σε εμένα,ούτε σε εσας φαντάζομαι....ούφ...θα σκάσω.

 

ευχαριστώ που με ακούσατε!

 

Οπως σου ξαναείπα ολόκληρο τον 5(30 ημέρες) μήνα ο γιος μου πήρε μόνο 150 gr και δεν θήλαζε τότε.....πίστεψέ με εμένα μου φαίνεται μια χαρά το βάρος σας....τα συμπεράσματα δικά σου...

Σ 08/07/2007

Α 07/08/2011

Θ 06/06/2013

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις



Διαφημίσεις

έχω νέα...άσχημα δυστυχώς. Ζυγιστήκαμε σήμερα,στις 19 μέρες. Εχει βάλει μόνο 150 γραμμάρια. Σαν να ντρέπομαι που το λέω. Κανονικά θα πάμε σε 10-11 μέρες για την μηνιαία παρακολούθησή μας και το εμβόλιο,οπότε τότε θα δούμε πόσο θα έχει πάρει συνολικά.Αλλά αν σε 19 μέρες πήρε μόνο 150 γραμμάρια,τί να περιμένω στις άλλες 10? 50,100,άντε 150 ακόμα. Και?? 300 μαξιμουμ το μήνα??

 

Πριν σου απαντήσω θα σου θυμίσω ότι υπάρχουν και άλλοι παιδίατροι.

 

Το μωρό σου γεννήθηκε στην καμπύλη 25, σύμφωνα με αυτή στο τέλος του 5ου μήνα το μωρό θα πρέπει να είναι 5800.

 

Λοιπόν;

 

Μερικά μωρά στον 4ο μήνα δεν παίρνουν καθόλου βάρος και είναι φυσιολογικό, ειδικά για το δικό σου μωρό είναι αναμενόμενο με το βάρος που πήρε μέχρι τώρα.

 

 

Δεν μπορώ να καταλάβω τί δεν κάνω καλά.

 

Είναι εντελώς προφανές, δεν κατανοείς την καμπύλη...

 

Στενοχωριέμαι αφάνταστα.

 

Δεύτερο λάθος!

 

 

Βέβαια δεν θα κάτσω να κάνω πειράματα με το μωρό. Αν δείξει ελάχιστα τέλη του μήνα,θα δώσω συμπλήρωμα. (φαντάζεστε 200-250 γραμμάρια πάνω τον μήνα??)-θα πώ,προσπάθησα,αλλά δεν.

 

Αν με το συμπλήρωμα σου πάρει λιγότερο βάρος και πέσει μία καμπύλη τί θα κάνεις μετά; Το σκέφτηκες αυτό το σενάριο;(είναι το πιο συνηθισμένο...)

 

το θέμα είναι...γιατί?

 

Γιατί δεν ξέρεις να διαβάζεις τις καμπύλες...

 

Μου φαίνεται σαν το γάλα μου να μη την "πιάνει".

 

Και τόσα κιλά πώς τα πήρε το μωρό, από τον αέρα που αναπνέει;

 

Ο γιατρός δε μου λέει για συμπλήρωμα,με "παινεύει" κάθε φορά που θηλάζω,αλλά είδα οτι δεν του άρεσε αυτό το 150-ούτε σε εμένα,ούτε σε εσας φαντάζομαι....ούφ...θα σκάσω.

 

Δηλαδή τι ακριβώς είδες;

Link to comment
Share on other sites

και το σημερινό 19 μέρες μετά,η μικρή 4.5 μηνών και κάτι,5.700.

 

πείτε κάτι γιατί θα τρελαθώ :roll: η μικρή τρώει όποτε θέλει,αλλά δε θέλει συχνά και χορταίνει γρήγορα :( απ'ό,τι φαίνεται,τί χορταίνει....

 

Στην καμπύλη της είναι. Πού είναι το πρόβλημα;

 

Hello!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα του ποστ πρέπει να το κάνουμε

 

Το μωρό μου παίρνει βάρος.... εγώ είμαι λίγο ψυχαναγκαστική, λίγο αγχωμένη, λίγο κάπως.... :lol::lol::lol:

 

Και θέλω να σας τρελλάνω όλους :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

 

Το μωρό σου γεννήθηκε στην καμπύλη 25, σύμφωνα με αυτή στο τέλος του 5ου μήνα το μωρό θα πρέπει να είναι 5800.

 

Έλα βρε Αγλαΐα, γιατί μου το χαλάς;;;;; :lol::lol::lol:

 

Ήθελα να το δει και από μόνη της..... :lol::lol::lol:

 

Ουφ, δεν παίζω άλλο..... :evil:

 

 

Δεν μπορώ να καταλάβω τί δεν κάνω καλά.

 

Όλα καλά τα κάνεις γλυκειά μου !!!!

Να μην σε ζώνουν τα φίδια άραγε;;;; :P

 

Βέβαια δεν θα κάτσω να κάνω πειράματα με το μωρό. Αν δείξει ελάχιστα τέλη του μήνα,θα δώσω συμπλήρωμα. (φαντάζεστε 200-250 γραμμάρια πάνω τον μήνα??)-θα πώ,προσπάθησα,αλλά δεν.

 

Αν με το συμπλήρωμα σου πάρει λιγότερο βάρος και πέσει μία καμπύλη τί θα κάνεις μετά; Το σκέφτηκες αυτό το σενάριο;(είναι το πιο συνηθισμένο...)

 

Εκεί θα χτυπάς το κεφάλι σου στον τοίχο...

 

 

Μου φαίνεται σαν το γάλα μου να μη την "πιάνει".

 

Και τόσα κιλά πώς τα πήρε το μωρό, από τον αέρα που αναπνέει;

 

εμμμ :wink:

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

Το μωρό σου γεννήθηκε στην καμπύλη 25, σύμφωνα με αυτή στο τέλος του 5ου μήνα το μωρό θα πρέπει να είναι 5800.

 

Έλα βρε Αγλαΐα, γιατί μου το χαλάς;;;;; :lol::lol::lol:

 

 

Συγνώμη, δεν μπορούσα να συγκρατηθώ... :oops:

 

:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

βρε κορίτσια,βρε να σας φάω να σας αγκαλιάσω να σας κάνω βόλτες ψηλάααααα...

 

τέλειες είστε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :lol:

 

τί καλά που με κάνετε να νοιώθω....

 

δεν έχω να πώ τίποτα άλλο απο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

 

 

(και,ναι,όταν ξανααγχωθώ,κυριακή κοντή γιορτή,θα σας ξανααγχώσω λολ :wink: )

Link to comment
Share on other sites

βρε κορίτσια,βρε να σας φάω να σας αγκαλιάσω να σας κάνω βόλτες ψηλάααααα...

(και,ναι,όταν ξανααγχωθώ,κυριακή κοντή γιορτή,θα σας ξανααγχώσω λολ :wink: )

 

:D Γουστάρωωωωωωωω αγκαλιές..... :lol::lol::lol:

 

Και ναι, μπορείς αλλά πρώτα θα βάλεις τα βάρη στις καμπύλες... :lol::lol::lol:

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Παράθεση:

Μου φαίνεται σαν το γάλα μου να μη την "πιάνει".

γιατί έχω και εγά αυτό τον έντονο φόβο?

εδώ και δυο εβδομάδες επειδή νιώθω απο τη μια ότι το γάλα μου δε φτάνει και από την άλλη ότι η μπέμπα δε παίρνει οσο βάρος θα 'επρεπε' τησ δίνω 100 μλ ξένο μια φορα την ημέρα συνήθως το απόγευμα.... αλλά νιώθω ότι δε κάνω το σωστο και ότι το ξένο μόνο δυσκολία στο στομαχάκι της προκαλει και ουτε βαρος της βάζει,

η μπέμπα μου χτες ήταν 5250γρ ......

Link to comment
Share on other sites

Παράθεση:

Μου φαίνεται σαν το γάλα μου να μη την "πιάνει".

γιατί έχω και εγά αυτό τον έντονο φόβο?

εδώ και δυο εβδομάδες επειδή νιώθω απο τη μια ότι το γάλα μου δε φτάνει και από την άλλη ότι η μπέμπα δε παίρνει οσο βάρος θα 'επρεπε' τησ δίνω 100 μλ ξένο μια φορα την ημέρα συνήθως το απόγευμα.... αλλά νιώθω ότι δε κάνω το σωστο και ότι το ξένο μόνο δυσκολία στο στομαχάκι της προκαλει και ουτε βαρος της βάζει,

η μπέμπα μου χτες ήταν 5250γρ ......

 

angela, μόνο αν βάλεις όλα τα βάρη με την ημερομηνίες μπορούμε να καταλάβουμε τι γίνεται.

 

Γενικά η ζύγιση που δίνεις φαίνεται καλή για την ηλικία του μωρού σου αλλά χωρίς όλες τις ζυγίσεις υπάρχει κίνδυνος να καταλάβουμε λάθος.

 

Το μωρό σου σε αυτή την ηλικία χρειάζεται ένα λίτρο γάλα το 24ωρο, καταλαβαίνεις ότι τα 100ml δεν μπορούν να το βοηθήσουν. :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

15/11-2340(γέννηση στις 36 εβδομάδες)

19/11-2200(έξοδος)

21/12-3400

21/11 υψος47,5 βάρος 2220 περ. κρανίου 31,5

21/12 .......52..............3400................... 34,8

21/01 .......56,5 ..........4230................... 36,5

20/02........59.5...........4950....................37.6

11/03.........................5230.........................

 

ασχετο.... με πήραν τηλέφωνο να δω στον alpha για το θηλασμο που έχουν συζήτηση..... δε ξέρω τι να σκεφτώ με αυτά που λένε

μάλλον ζημιά κάνει ο διαιτολόγος τους παρά καλό....

Link to comment
Share on other sites

με πήραν τηλέφωνο να δω στον alpha για το θηλασμο που έχουν συζήτηση..... δε ξέρω τι να σκεφτώ με αυτά που λένε

μάλλον ζημιά κάνει ο διαιτολόγος τους παρά καλό....

 

Και εγώ το ίδιο σκεφτόμουνα :? ! Αφού μου ήρθε να πάρω τηλέφωνο!

Ειστε η ζωη μου: Θεοδώρα 3ων, Στελα 2, Μπεμπης-Αποστολος!

Νεκταριε Σ' ΑΓΑΠΩ!!!

Link to comment
Share on other sites

δε θα επρεπε να ειναι λίγο πιο ενημερωμενος για αυτά που λεει και λίγο πιο υπεύθυνος?

φοβερη ατάκα..... "μάλλον παίζει ρόλο το μέγεθος του στήθους για τη παραγωγη γάλατος..."

δηλαδή εμένα που είναι μια σταλιά να μη τον σκέφτομαι το θηλάσμο???

Link to comment
Share on other sites

δε θα επρεπε να ειναι λίγο πιο ενημερωμενος για αυτά που λεει και λίγο πιο υπεύθυνος?

φοβερη ατάκα..... "μάλλον παίζει ρόλο το μέγεθος του στήθους για τη παραγωγη γάλατος..."

δηλαδή εμένα που είναι μια σταλιά να μη τον σκέφτομαι το θηλάσμο???

 

Μπαρούφαααααα!!!!

Αν σκεφτείς πως και εγώ είμαι νούμερο 75 και θήλασα ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑΑΑ!!!

:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ στην ίδια κατηγορία "ίχνους" άνηκα πριν τη γέννα!!!

 

Μετά και με το θηλασμό , έχουμε μια αξιοπρεπή παρουσία... Ο άντρας λεει να το εφαρμόσουμε συχνότερα... εγκυμοσύνη :) , γέννα :D , θηλασμός :lol: !!!

Ειστε η ζωη μου: Θεοδώρα 3ων, Στελα 2, Μπεμπης-Αποστολος!

Νεκταριε Σ' ΑΓΑΠΩ!!!

Link to comment
Share on other sites

15/11-2340(γέννηση στις 36 εβδομάδες)

19/11-2200(έξοδος)

21/12-3400

21/11 υψος47,5 βάρος 2220 περ. κρανίου 31,5

21/12 .......52..............3400................... 34,8

21/01 .......56,5 ..........4230................... 36,5

20/02........59.5...........4950....................37.6

11/03.........................5230.........................

 

Το μωρό σου έχει πάρει 3130 γραμμάρια από τότε που γεννήθηκε. Το βάρος του είναι πολύ καλό, το πρώτο διάστημα (τις πρώτες 32 μέρες) πήρε πολύ πάνω από το ανεμενόμενο. Αυτό συμβαίνει συχνά σε μωρά που θηλάζουν και είναι πολύ θετικό για το δικό σου μωρό που ήταν λίγο πρόωρο. Επίσης είναι αναμενόμενο ότι μεγαλώνοντας θα πάρει λιγότερο βάρος, έτσι συμβαίνει με όλα τα μωρά, δες τις καμπύλες. Ειδικά για τα μωρά που έχουν πάρει πάνω από το μέσο όρο τους 3 πρώτους μήνες όπως το δικό σου, είναι φυσιολογικό ακόμη και καθόλου να μην πάρουν. Το αναμενόμενο βάρος για το δικό σου στο τέλος του 4ου μήνα (σε λίγες μέρες) είναι περίπου 5 κιλά, το μωρό σου είναι ήδη παραπάνω! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ στην ίδια κατηγορία "ίχνους" άνηκα πριν τη γέννα!!!

 

Μετά και με το θηλασμό , έχουμε μια αξιοπρεπή παρουσία... Ο άντρας λεει να το εφαρμόσουμε συχνότερα... εγκυμοσύνη :) , γέννα :D , θηλασμός :lol: !!!

 

Χαχαχα... :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

με κάνετε πολύ πολύ χαρούμενη....

εγώ βλέπω το παιδί μου ότι είναι καλά, ευδιαθετο και κινητικό και γενικά ότι όλα πάνε καλά αλλά η πίεση στο θηλασμό και το ανγχος που σου μεταδίδουν για τα κιλά σε βάζει σε σκέψεις.

ειλικρινά μέσα απο αυτο το site και κυρίως με τη βοήθεια της aglaias εγώ έχω δείξει τρομερη αυτοπεποίθηση σε σχεση με οτι μου λένε , ακόμα και στη παιδιατρο μου....... (μόνο εσεις εδω ξέρετε πόσο προβληματισμενη και μπερδεμενη ειμαι μερικες φορες)

και επίσης εχω καταφέρει να θηλάσω το μωρό μου οπως εγώ θέλω...

πολλά πολλά ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

glitterfy074346697D39.gif

 

Σας ευχαριστώ πολύ όλες για τη συμπαράσταση , μα πρώτη απο όλες την Αγλαία!!! :D

 

ΥΓ. Η εικόνα έχει το νοημά της φυσικά!!! :wink:

Ειστε η ζωη μου: Θεοδώρα 3ων, Στελα 2, Μπεμπης-Αποστολος!

Νεκταριε Σ' ΑΓΑΠΩ!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...