Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

πρόβλημα με το θηλασμό ... τελικά έδωσα συμπλήρωμα


Recommended Posts

eleni468, παρόμοια πορεία είχε (και έχει ακόμα) ο δεύτερός μου γιος, με εξαίρεση τον κοντό χαλινό. Μπορεί ο χαλινός να εμποδίζει το μωρό να θηλάζει αποτελεσματικά, όμως αυτό συνήθως το καταλαβαίνει η μητέρα επειδή νοιώθει να την πονάει στο στήθος με τον τρόπο που «πιάνει».

 

Ο δικός μας ο μικρούλης τελικά είχε πρόβλημα, τόσο με αλλεργίες, όσο και με μία δυσπλασία στο ουροποιητικό που τον έκαναν επιρρεπή σε ουρολοιμώξεις (απλές κυστίτιδες, χωρίς πυρετό ή άλλα συμπτώματα) το οποίο τελικά ανακαλύψαμε όταν έγινε περίπου 4 μηνών.

 

Θα σου έλεγα να την ζυγίζεις κάθε εβδομάδα και να μιλήσεις εκ νέου στην παιδίατρο για τις ανησυχίες σου. Μπορεί να μην είναι τίποτα, μπορεί όμως και να είναι.

xhHtp2.pngkSQIp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 80
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα, γέννησα στις 21/10, φυσιολογικά ένα κοριτσάκι 3150. Έφτασε 2840, στις 11/11 ήταν 3750, στις 21/12 ήταν 4950 και στις 22/1 5400. Δηλαδή τον τρίτο μήνα πήρε 450 γραμ. Η παιδίατρος μου είπε ότι είναι λίγο και να της δίνω περισσότερο. Το θέμα είναι ότι δεν έχω αλλάξει κάτι στον τρόπο που τη θηλάζω. Τρώει όποτε θέλει εκείνη. Αν δε θέλει, δεν πιάνει καθόλου το στήθος, γυρίζει το κεφάλι, αν την πιέσω, κλαίει. Από την αρχή δεν έμενε πολλή ώρα στο στήθος, δεν πιπιλούσε δηλ. και δεν κοιμόταν. Έτρωγε όσο ήθελε και ύστερα το άφηνε. Της δίνω ένα στήθος κάθε φορά. Προσπαθώ να της δώσω και το άλλο αλλά δε θέλει. Βρέχει την πάνα μετά από κάθε γεύμα κι έχει 1-2 κενώσεις την ημέρα. Φαίνεται ότι τρώει, είναι ευχαριστημένη μετά από κάθε γεύμα. Με άγχωσε η παιδίατρος και μου είπε να τη ζυγίζει κάθε βδομάδα. Έχει κοντό χαλινό. Μπορεί αυτό να επηρεάζει την πρόσληψη βάρους;

 

Τα 450γρ είναι τα ελάχιστα που μπορεί να πάρει, αλλά μέσα στο όριο. Είναι καλό που τρώτε χωρίς ωράριο και βρέχει 6-8 πάνες καθημερινά. Ο κοντός χαλινός μπορεί σίγουρα να επηρεάσει την πρόσληψη βάρους. Αφού το έχετε δει πως και δεν το έχετε διορθώσει?

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Τρεις παιδιάτρους που έχω ρωτήσει για το χαλινό μου είπαν ότι να μην κάνω κάτι. Τότε όμως δεν υπήρχε πρόβλημα βάρους. Η παιδίατρος λέει μετά το έτος να δούμε το χαλινό. Να τη ζυγίζω κάθε βδομάδα και θα δούμε.

Link to comment
Share on other sites

Τρεις παιδιάτρους που έχω ρωτήσει για το χαλινό μου είπαν ότι να μην κάνω κάτι. Τότε όμως δεν υπήρχε πρόβλημα βάρους. Η παιδίατρος λέει μετά το έτος να δούμε το χαλινό. Να τη ζυγίζω κάθε βδομάδα και θα δούμε.

 

Ήθελα να συμπληρώσω πως πρέπει να ξέρει καλά κάποιος για να δει τον χαλινό, αλλά αφού πήγατε σε τρεις.. Προσωπικά θα παρακολουθούσα το βάρος του και θα έπαιρνα μια γνώμη από παιδίατρο που να είναι και σύμβουλος θηλασμού, τόσο για τον χαλινό, αλλά και γενικά. Αυτό αν υπήρχε κι άλλη πτωτική τάση ή στασιμότητα βάρους γιατί δεν είναι ότι δεν πήρατε κιόλας. Μπορεί να είναι κι άλλοι λόγοι που ένα μωρό δεν παίρνει βάρος, γράφει και η BusyBee, όχι μόνο το πόσο γάλα πίνει. Το παρακολουθείς και βλέπεις!

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

eleni468, παρόμοια πορεία είχε (και έχει ακόμα) ο δεύτερός μου γιος, με εξαίρεση τον κοντό χαλινό. Μπορεί ο χαλινός να εμποδίζει το μωρό να θηλάζει αποτελεσματικά, όμως αυτό συνήθως το καταλαβαίνει η μητέρα επειδή νοιώθει να την πονάει στο στήθος με τον τρόπο που «πιάνει».

 

Ο δικός μας ο μικρούλης τελικά είχε πρόβλημα, τόσο με αλλεργίες, όσο και με μία δυσπλασία στο ουροποιητικό που τον έκαναν επιρρεπή σε ουρολοιμώξεις (απλές κυστίτιδες, χωρίς πυρετό ή άλλα συμπτώματα) το οποίο τελικά ανακαλύψαμε όταν έγινε περίπου 4 μηνών.

 

Θα σου έλεγα να την ζυγίζεις κάθε εβδομάδα και να μιλήσεις εκ νέου στην παιδίατρο για τις ανησυχίες σου. Μπορεί να μην είναι τίποτα, μπορεί όμως και να είναι.

 

Πριν διαβασω τι γραφτηκε ηθελα να σου γραψω να δειτε μηπως είναι και τιποτα άλλο. Συζητησε το με την παιδιατρο σου. Συνηθως υποψιάζονται διαφορα στα νεογνα και κανουν καποιες εξετασεις.

 

Βusy bee μια από τα ιδια τραβαμε κι εμεις!

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστώ όλες για τις απαντήσεις. Έχει τώρα δυο τρεις μέρες που τρώει περισσότερο. Θα τη ζυγίσουμε πάλι τη Δευτέρα. Αν έχει πάρει πάλι μόνο εκατό γραμμάρια θα της κάνουμε εξετάσεις. Πάντως από την αρχή έπιασε καλά το στήθος και δε μου πλήγωσε τις θηλές και δείχνει ευχαριστημένη. Θα δούμε τη Δευτέρα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...