Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΥΓΙΕΙΝΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΖΩΗΣ & Βιολογικά προιόντα


κικη

Recommended Posts

Αγαπητοι φιλοι οταν ειπα πως η σογια δημιουργει εντονα αλλεργικα επεισοδια δεν ενοουσα πως καθε παιδακι που θα τραφει με σογια θα εκδηλωσει και αλλεργικο επεισοδιο, προς θεου :idea:

Καθε οργανισμος εχει τις δικες του ευαισθησιες αρα αυτο που ειναι αλλεργιογονο για μενα δεν συνεπαγεται πως ειναι και για τον αλλον :roll:

Απλως εχουν καταγραφει αρκετα αλλεργικα επεισοδια με σογια οποτε για αυτο και εγω το ανεφερα.

Οσο για αυτο που ειπες πως θα διαβασεις τα συστατικα του κουτιου, σου λεω πολυ απλα πως αδικα θα το κανεις διοτι πολλες απο τις τροποποιησεις που δεχονται οι τροφες μας ουτε καν αναφερονται :evil:

Το ξερετε πως ολα τα αγελαδινα γαλατα του εμποριου δεν ειναι εγκεκριμενα εως μη τροποποιημενα?(θεωρουντε τροποποιημενα διοτι τα ζωα τρεφονται με τροφες μη αποδεκτες για αυτο και εχουμε ασθενιες οπως τη νοσο των τρελλων αγελαδων κλπ)

Πως μονο η εταιρια Κουκακι ειναι με πρασινο φως?(οπου πρασινο φως σημαινει μη τροποποιημενο).

 

Νομιζω πως σε παλαιοτερο ποστ μου εχω ξαναναφερει το συγκεκριμενο θεμα

Η μεγαλυτερη ευλογια στη ζωη μου ειναι που απεκτησα την κορουλα μου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 161
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

[quote name="medea"

Παρόλα αυτά θα τολμήσω να πω πως η αντίδραση του γιατρού μου φαίνεται υπερβολική και μάλλον φανερώνει άνθρωπο που δε γνωρίζει και πολλά πράματα από βιολογικά προϊόντα. :? Γυρνάμε 50 χρόνια πίσω με τα βιολογικά :?::?::?::shock::shock:[/quote]

 

 

Noμίζω ότι το πρόβλημα της παιδιάτρου δεν ήταν τό βιολογικό αυτό καθε αυτό αλλά το γεγονός ότι τα γάλατα βρεφικής ηλικίας είναι πιο μελετημένα και πρόσεγμένα έτσι ώστε να αντικαθιστούν σχετικά επάξια το γάλα της μαμάς. Και μη ξεχνάτε ότι πριν 50 χρόνια δεν πίνανε τα μωρά βιολογικό γάλα, αλλά μέχρι 3 ετών θηλάζανε ακόμα, αλλιώς πίνανε γάλα από γαιδούρι, το οποίο είναι το μόνο που μοιάζει με το μητρικό. Το βιολογικό πρέπει να είναι αγελαδινό και λογικά μη επεξεργασμένο, εξού και βιολογικό. Για αυτό ίσως να είναι βαρύ και δύσπεπτο για το μωρό. Αν έχει και σόγια...τι να πώ. Όπως έχω ξαναπεί κάπου αλλού αμφιβάλω αν υπάρχει σόγια μη μεταλλαγμένη στο πλανήτη πια! Και μεταλλαγμένο σημαίνει αλλεργίες και πολλά πολλά άλλα που δυστυχώς δεν έχουν ερευνηθεί ακόμα και θα τα μάθουμε αφού γίνουν αναντικατάστατα...

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 εβδομάδες μετά...

ΑΓΑΠΗΤΗ ΚΙΚΗ ΑΠ΄ΟΣΟ ΞΕΡΩ ΚΑΙ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΚΑΜΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΜΕ ΠΑΙΔΙΚΕΣ ΒΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΤΡΟΦΕΣ ΤΟ ΓΑΛΑ ΠΡΩΤΗΣ ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΗΣ ΒΡΕΦΙΚΗΣ ΗΛΙΚΙΑΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΟΓΙΑ... ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΝ ΕΧΕΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΙΟΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΕΙ ΒΙΟΛΟΓΙΚΟ ΕΑΝ ΕΧΕΙ ΜΕΤΑΛΛΑΓΜΕΝΑ ΣΥΣΤΑΤΙΚΑ Η΄ΓΕΝΝΕΤΙΚΑ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΜΕΝΑ ΣΥΣΤΑΤΙΚΑ. ΣΤΙΣ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΕΣ ΣΕΛΙΔΕΣ ΤΩΝ ΕΤΑΙΡΙΩΝ ΓΡΑΦΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΣΥΣΤΑΤΙΚΑ ΤΩΝ ΠΡΟΙΟΝΤΩΝ

http://www.holle.com

http://www.hipp.com

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

προιοντα της εταιρειας holle που μπορω να βρω στην ομονοια ή καπου κοντα στην αγια παρασκευη ή νεα μακρη(μαλλον απιθανο)

 

 

http://www.biofresco.gr

 

Αυτοί δείχνουν στο site τους ότι έχουν την κεντρική διανομή για Ελλάδα. Πάρτους τηλ. να σου πούνε αναλυτικά.

Link to comment
Share on other sites

Χμ, με προβλημάτισε πολύ αυτό που γράψατε για τα http://βιολογικά παιδικά γάλατα.

Εγώ στην κόρη μου δίνω βιολογικό γάλα εδώ και 2 μήνες τουλάχιστον. Το πίνει μια χαρά κι ευτυχώς δεν παρουσίασε αλλεργικές αντιδράσεις.

 

 

το βιολογικο γαλα ειδικα για μωρα και παιδια ξερετε πως λεγεται?πηγα στην αθηνα αλλα δεν ειχαν για παιδια...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αγαπητη φιλη antu θα σου απαντησω εμμεσα μεσο ενος ερωτηματος μου:

Αναρωτιεμαι αν ποτε σου εχει σκεφτει σοβαρα πως γινεται ολοι αυτοι οι χυμοι που πινουμε να διαφημιζουν πως ειναι φρεσκοι χωρις συντηριτικα και να διατηρουνται για τοσο μεγαλο χρονικο διαστημα....ειναι δυνατον αραγε κατι τετοιο?

Σας προκαλω να το δοκιμασετε...στιψτε φρεσκα πορτοκαλια και δοκιμαστε το μετα απο μια μερα ...ειναι θεοπικρο και απαισιο στη γευση, ακομα και αν το συσκευαζατε αεροστεγως.

Εχετε διαβασει ποτε την συσκευασια αυτων των χυμων? Εχετε πουθενα δει να αναγραφετε κανενα συντηριτικο? ολοι αυτοι οι φρεσκοι χυμοι που πινουμε του εμποριου μας βομβαρδιζουν καθημερινως με διαφημισεις που λενε "φρεσκος χυμος, χωρις συντηριτικα, ολοφρεσκος κλπ κλπ"

Εχετε αραγε αναρωτηθει κατα ποσο μας λενε την αληθεια?

Ποσο πολυ μας παραμυθιαζουν?

Τι συμφεροντα κρυβονται πισω απο ολη αυτη την ιστορια?

Αυτο συμβαινει με παρα πολλα προιοντα , και κυριως με τα βιολογικα, αν ψαξετε πιο προσεχτικα στο διαδυκτιο θα βρειτε πηγες που αναφερονται σε ολη αυτη την παραπληροφορηση.

Αναρωτιεμαι αραγε ποσοι απο εσας γνωριζετε πως η περιφημη κρεμα γαλακτος που χρησιμοποιουμε περιεχει μεσα μουρονελαιο?

Αναρωτιεμαι ποσοι απο εσας γνωριζετε πως τα περισσοτερα τροφιμα περιεχουν ακρως επικυνδινες χρωστικες ουσιες που δεν αναγραφονται ποτε στην συσκευασια τους(μερικες φορες τα λενε και στις ειδησεις αλλα μαλλον περναν στα ψηλα γραμματα).

Αναρωτιεμαι τελικα ποσοι απο εσας γνωριζετε πως μεσα σε αυτα τα πανακριβα σκευασματα γαλακτος κρυβεται σογια?

Αναρωτιεμαι τελικα ποσο μεγαλα ειναι αυτα τα συμφεροντα που θετουν σε κινδυνο ολους εμας και κυριως τα παιδια μας :?:

Η μεγαλυτερη ευλογια στη ζωη μου ειναι που απεκτησα την κορουλα μου!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν ειναι καλυτερα να δινουμε στο παιδι μας γαλα βιολογικο, σκονη΄, εβαπορε ή φρεσκο, ξερω όμως πως ο παιδιατρος αυτο που πρεπει να κανει είναι να στηριξει την επιλογη των γονιων και οχι να επιβαλλει τη γνωμη του.. Όι περισσοτεροι παιδιατροι ειναι ασχετοι και μπορει να ειναι κορυφες οσο αφορα τη θεραπεια ασθενειων αλλα όσο αφορα την αναπτυξει ειναι αντε γεια.. Εγω οταν του ειπα οτι δεν θελω να του δινω κρεμες του εμπορίου και θελω να μου συστησει εναλλακτικες τροφες με κοιταξε με απορία και μετα ειπε... "Η νουτριτσια ή Νουνου θα παρεις που ειναι οι καλυτερες... Μου εδωσε και ενα κουτι δειγματα για να δοκιμασω ποιες τρωει καλυτερα... :P

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

γειά σου κική!, εάν μπορείς θα μας βοηθήσεις εάν για αυτά τα θέματα έχεις κάποια λίνκ έτσι ώστε να ενημερωθούμε εκτενέστερα!

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Μαρια,

τις περισσοτερες μου γνωσεις τις αντλησα απο ενα ξενο site http://www.feingold.org,'>http://www.feingold.org, οι περισσοτερες πληροφοριες αναφερονται για την Αμερικανικη κοινωνια αλλα αν γινεις μελος μπορουν να σε βοηθησουν και στην ευρωπαικη νοοτροπια.

Μην ξεχναμε υπαρχουν πολλα προιοντα στα σουπερ μαρκετ Αμερικανικης προολευσης οποτε αυτοματως γνωριζω τι πραγματικα περιεχονται στα συστατικα τους.

Καθε μηνα στα μελη τους στελνουν ενημερωτικα e mail οπου σε ελεγχους που κανουν σε μεγαλες παγκοσμιες εταιριες αναφερουν τι πραγματικα περιεχονται τα συστατικα ενος σκευασματος πχ στη μαγιονεζα hellmans σε ενημερωνουν αν υπαρχει καποια κρυμενη χρωστικη ουσια ή συντηριτικο ή αν οντως ισχυουν αυτα που αναγραφονται.

Εχουν αναλαβει τον ελεγχο ολων αυτων των μεγαλων εταιριων και ενημερωνουν τα μελη.

Αν καποια εταιρια δεν δεχεται τον ελεγχο τοτε σε ενημερωνουν πως εχουν αμφιβολια για την συγκεκριμενη εταιρια και σου προτινουν να εισαι προσεκτικος.

Επισης σε παραπεμπουν σε εταιριες με βιολογικα προιοντα οπου ειναι πραγματικα βιολογικα και οχι μαιμου :idea:

 

Σας δειχνω ενα email τους για να καταλαβετε το υφος τους:

 

Dear Feingold Association Members,

 

KISS MY FACE Sunscreen SPF 30 with Oat Protein now contains

ethylhexyl salicylate and must be moved to the Stage Two section of

your Foodlist & Shopping Guide.

 

It is found in Stage One > Personal Care > Sun Lotions & Insect

Repellents > Sun Lotion

 

Cindy Harrell

Product Information Committee Director

Feingold Association of the U.S.

http://www.feingold.org

 

 

###############################

 

Thank you for your sharp eyes -- we depend on our members to alert us

to ingredient list changes or suspicious "NEW!" signs on packages,

which may occur in between our scheduled re-checking of the product.

 

When you see something suspicious, or your child reacts to a

previously-tolerated product, use our

form http://www.feingold.org/forms/pic_recheck.html or write to

<[email protected]>.

 

###############################

 

Why Product Alerts are not enough --

 

The Product Information Center periodically sends our inquiry form to

companies whose products already appear on our Foodlist. This helps

us to be sure that they are still acceptable. If the manufacturer is

not willing to comply with our request that they update their

information, we feel we must remove it from the Foodlist even if we

believe it is still okay. Once an item has been removed from the

Foodlist we no longer monitor it, so if the ingredients are later

changed and the product contains unacceptable additives, we will not

be aware of this, and the information will not appear on a Product Alert.

 

You can keep current on acceptable foods by renewing your

subscription to Pure Facts and purchasing a new Foodlist each year,

as well as by watching for Product Alerts in Pure Facts and via e-mail.

 

###############################

If you wish to unsubscribe from this list, please request to

unsubscribe by REPLY, including the text of the email you received.

###############################

 

 

--

No virus found in this outgoing message.

Checked by AVG Free Edition.

Version: 7.5.476 / Virus Database: 269.11.10/943 - Release Date: 8/8/2007 5:38

PM

 

___________________________________________________

You are receiving this message because you are listed as a lifetime

member of the Feingold Association. If you are not a member or do not

wish to continue receiving this information, please write to

<[email protected]>, and we will

remove you.

Η μεγαλυτερη ευλογια στη ζωη μου ειναι που απεκτησα την κορουλα μου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το χρησιμοποιείτε?

το βρηκα σε ένα μικρό σουπερμάρκετ στη Νεα Φιλοθέη δεν ξέρω αν το έχουν και αλλού.

http://www.petimezi.gr/petimezi.html

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Διαβαστε αυτο το αρθρο στην εφημεριδα "Εθνος", συχνα γινονται τετοιες αναφορες στα μεσα μαζικης ενημερωσης αλλα δυστυχως παντα περναν απαρατηρητες.

 

http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=5520&subid=2&pubid=130874

Νομιζω πως ειναι καιρος να ευαισθητοποιηθουμε και να κανουμε κατι, και απο στομα σε στομα ειναι μια καλη προσπαθεια, αν καθε μανα το πει στην κολλητη της που ειναι και αυτη μητερα και ουτο καθε εξης τοτε μπορει κατι να γινει, βεβαιως μπορει λιγοι να δωσουν σημασια αλλα σιγουρα θα το εχουν ακουσει αρκετοι...

Η μεγαλυτερη ευλογια στη ζωη μου ειναι που απεκτησα την κορουλα μου!

Link to comment
Share on other sites

σπιτικά μπισκοτάκια και κεικάκια είναι το καλύτερο και ακόμα καλύτερα με την προσθήκη μελιού ή και πετιμέζι - θα το δοκιμάσω σύντομα - εάν έχει καμιά σας εμπειρία απο αυτό πείτε.

έτσι και αλλιώς τα παιδιά απο τα γλυκά γίνονται υπερκινητικά, για αυτό η κατανάλωσή τους το απόγευμα θα πρέπει να αποφεύγονται. (σοκολάτες κτλ) εάν απέδειξαν και οι έρευνες ότι και τα συντηρητικά συμμετέχουν σε αυτό, ακόμα ένας λόγος παραπάνω να τα αποφύγετε...

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Μια που είπες για σπιτικά μπισκότα Μαρία, ήθελα να ρωτήσω αν έχει καμία σας καμιά ιδέα, θέλω να κάνω εγώ μπισκοτάκια για να του κάνω πχ μπισκοτόκρεμα, αλλά δεν θέλω να βάλω ζάχαρη και μέλι δεν κάνει ακόμη...

 

Ήρθες και έγινες το νόημα της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

Ρωτησα τον καινουργιο μου παιδιατρο που ειναι γενικα συζητησιμος γιατι οι περισσοτεροι γιατροι δεν συστηνουν τα βιολογικα προιοντα. Μου απαντησε με κατι που με καλυψε εντελως...

Μου ειπε οτι δεν εχουν καμια ενημερωση όσον αφορα αυτα τα προιοντα, δεν γνωριζουν την προέλευση τους και προς το παρον δεν εχουν γινει ερευνες για τα οφελη που μπορει να εχουν σε αυτη την ηλικια. Μου εφερε σαν παραδειγμα το γαλα.. Μου ειπε οτι κανονικα ενα παιδι πρεπει μεχρι δυο χρονων ή να θηλαζει (οριστε ο γιατρος που ψαχνατε) ή να πινει τροποποιημενο γαλα δηλαδη σκονη και οχι καθαρο αγελαδινο πχ εβαπορε. Πως μπορω μου λεει λοιπον να συστησω να πιει το παιδι σου ενα βιολογικο γαλα όταν μου φερνεις τη συσκευασια και γραφει οτι ειναι ολλανδικης προελευσης και αγελαδινο? Θα σου πω ή οχι, ή κανε οτι θες.

Επίσης μου εξηγησε γιατι οι παιδιατροι συστηνουν να τρωνε τα παιδια τις βρεφικες κρεμες ή τα ειδικα γιαουρτακια και οχι ενα απλο . Το να φαει ενα απλό γιαουρτι λεει, ενα ρυζογαλο, ενα τραχανα κλπ δεν θα του κανει κακό, αλλα δεν θα παρει τα συστατικα που χρειαζεται ο οργανισμος για να καλύψει τις αναγκες του. Και μου ειπε επισης οτι παλιοτερα που τα παιδια μεγαλωναν χωρις όλα αυτα τα εμπλουτισμενα προιόντα επερναν διαφορα συμπληρωματα βιταμινων και ακόμα παλιοτερα εδιναν στα παιδια πχ. μουρουνέλαιο . και μου εξηγησε οτι αν θελω να ακολουθησω αυτον τον τροπο διατροφης, μπορω να το κανω αλλα θα πρεπει να δωσω στο παιδι οπωσδηποτε καποια συμπληρωματα (σε μορφη σιροπιου) γιατι αργα η γρηγορα η ελλειψη θα αρχισει να φαινεται.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Επίσης μου εξηγησε γιατι οι παιδιατροι συστηνουν να τρωνε τα παιδια τις βρεφικες κρεμες ή τα ειδικα γιαουρτακια και οχι ενα απλο . Το να φαει ενα απλό γιαουρτι λεει, ενα ρυζογαλο, ενα τραχανα κλπ δεν θα του κανει κακό, αλλα δεν θα παρει τα συστατικα που χρειαζεται ο οργανισμος για να καλύψει τις αναγκες του.

Ουφ...άντε πάλι διάσταση απόψεων....εμάς ο παιδίατρος μας είπε να μην του δίνουμε αυτά τα παιδικα γιαουρτάκια αλλά το παραδοσιακό "ζωντανό"...

 

Ήρθες και έγινες το νόημα της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα ο καθε γιατρος λεει τα δικα του.. αυτο το εχουμε ξαναπει.. Δεν νομιζω οτι υπαρχουν δυο γιατροι σε αυτον τον κοσμο να σου πουν ακριβως τα ιδια πραγματα.. Το θεμα ειναι να ακουμε αυτα που μας λενε, να φιλτραρουμε και να επεξεργαζομαστε τις πληροφοριες που μας δινουν και επιλεγουμε αυτο που εμεις θεωρουμε καλύτερο για το δικο μας παιδι, και μας ταιριαζει. Για παραδειγμα μια χορτοφαγος μαμα που το κανει συνειδητα γιατι πιστευει σε αυτου του ειδους τη διατροφη δεν υπαρχει περιπτωση να δωσει καθημερινα στο παιδι της κρεας, όσοι γιατροι και να της το πουνε.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλά σε αυτό δεν έχεις άδικο. Αλλά σε μερικά θέματα χρειάζεται να έχει κανείς παραπάνω γνώσεις και χρειάζεσαι η συμβουλή που σου δίνει ο γιατρός σου να είναι η καλύτερη για το παιδί σου...

 

Ήρθες και έγινες το νόημα της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

Για μενα δεν υπαρχει καλυτερο και χειροτερο ειδικα στα θεματα διατροφης.. γιατι φαντασου πως και ο γιατρος θα σου πει τη συμβουλη του με δυο κριτηρια.. τις γνωσεις του και τις προσωπικες του απόψεις. Αλλα και οι γνωσεις ακομα διαφερουν.. Γιατι καθε μερα βγαινει κατι καινουργιο και οι γιατροι δυστυχως δεν ειναι σε θεση να τα παρακολουθουν όλα.. Μπορει ας πουμε να εχεις εναν μεγαλο παιδιατρο παλιας σχολης και να σου πει να φαει το παιδι αβγο στους 4 μηνες.. Και η μαμα σου να σου πει.."Ναι δωσε παιδι μου και σενα τοσο στο δωσαμε" Τι θα κανεις? Θα το δωσεις? Όταν εγω ειπα στον παιδιατρο στο νοσοκομειο οτι μου ειπε ο παιδιατρος να δωσω ψαρι στον 8ο μηνα το πρωτο που με ρωτησε ειναι ποσο χρονων ειναι.. Του ειπα γυρω στα 40 και μου λεει "και σου ειπε να δωσεις τοσο νωρις? Αυτο το λεγανε παλια.."

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Ο παιδίατρος που έχουμε στο νησί είναι είτε της παλιά σχολής είτε ανενημέρωτος, αυτά που μου λέει είναι αυτά που λέγανε και οι θείες μου! Γενικά το ψάχνω πολύ το θέμα οπότε ξέρω πότε πρέπει να τον ακούσω και πότε όχι, απλά είναι μερικά θέματα που θέλουν ιδιαίτερες γνώσεις.

Για το ψάρι πχ μου είπε πως σιγά σιγά θα ξεκινήσουμε να το δίνουμε (δηλ. γύρω στους 8 μήνες) ενώ ξέρω πως πρέπει πιο αργά...Όπως είπες πρέπει να τους ακούμε και να φιλτράρουμε αυτά που μας λένε, λίγο από προσωπικη γνώση και άποψη, λίγο από 2ες γνώμες το βρίσκεις το καλύτερο...

 

Ήρθες και έγινες το νόημα της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...