Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Το ερώτημά μου απευθύνεται βασικά στον Δρ. Χατζηαντωνίου.

 

Είμαι ένας μπερδεμένος σύζυγος που ψάχνει απαντήσεις για το θέμα της θρομβοφιλίας. Η σύζυγός μου είχε μια παλίνδρομη κύηση πέρσι τέτοια εποχή, μέσα στους 2 πρώτους μήνες. Φέτος είναι πάλι έγκυος, και την προηγούμενη εβδομάδα (την 7η της κύησης) πήγαμε για την πρώτη επίσκεψη στον γιατρό, και ακούσαμε την καρδιά. Ο γιατρός αναφέρει ότι το μέγεθος του εμβρύου μοιάζει περισσότερο με αυτό 6ης εβδομάδας. Επίσης να πω ότι το πρωί της ίδιας ημέρας υπήρξαν ελάχιστες σταγόνες αίματος, που φάνηκαν μόνο στο εσώρουχο. Δεν υπήρξε άλλο παρόμοιο περιστατικό. Σήμερα βρισκόμαστε στην 8η εβδομάδα κύησης.

 

Ο γιατρός λοιπόν, προτείνει να κάνουμε μια εξέταση θρομβοφιλίας. Ιστορικό θρομβοφιλίας από την οικογένεια της συζύγου μάλλον δεν υπάρχει (δεν έχουν κάνει ποτέ σχετικές εξετάσεις, δεν παρουσίασαν πάντως κάποιο σχετικό πρόβλημα). Θα ήθελα να έχω μια συμβουλή -όσο είναι δυνατόν βέβαια, μέσω ενός φόρουμ- για το πόσο απαραίτητη ή/και θεμιτή είναι, σε αυτή τη περίπτωση και αυτή τη χρονική στιγμή, μια εξέταση θρομβοφιλίας. Ρώτησα κάπου και μου είπαν ότι αφού έχει πια ξεκινήσει η κύηση προτείνεται να γίνει μια άλλη εξέταση, ο μοριακός έλεγχος θρομβοφιλίας. Ούτε για αυτή γνωρίζω.

 

Ένα σημαντικό πρόβλημα, είναι το κόστος. Έχω ασφάλιση Δημοσίου/ΕΟΠΠΥ, αλλά από ότι κατάλαβα η εξέταση αυτή δεν καλύπτεται (πια) από το Ταμείο, και το κόστος είναι 400-500?, ή περίπου 200? για την άλλη εξέταση (μοριακός έλεγχος). Δυσκολεύομαι με αυτά τα ποσά, και δεν θα ήθελα να έχω αυτό το έξοδο, αν κρίνετε ότι δεν είναι ιδιαίτερα απαραίτητο.

Το περίεργο είναι ότι ο γυναικολόγος μου είπε ότι έχει έναν γνωστό αιματολόγο που θα κάνει την εξέταση με 100?. Δεν κράτησα τα στοιχεία του, εκείνη την στιγμή μου φάνηκε κι αυτό ένα σημαντικό ποσό, μέχρι τελικά έψαξα και έμαθα τιμές αλλού. Αλλά, είναι δυνατόν κάποιος αιματολόγος να προσφέρει την ίδια εξέταση με τόσο μεγάλη διαφορά τιμής; Μήπως τελικά κάνει κάποια εξέταση "άρπα κόλα"; ...ή μήπως εννοούσε "100? η επίσκεψη, και βλέπουμε...". Όσο πιο πολύ το ψάχνω, τόσο μπερδεύομαι. :(

 

 

Αν το μόνο πρόβλημα στο ιστορικό της γυναίκας σας είναι μια αποβολή 1ου τριμήνου, το πιθανότερο είναι να πρόκειται για τυχαίο γεγονός. Η εξέταση θρομβοφιλίας θεωρώ ότι δεν έχει λόγο να γίνει σε μια τέτοια περίπτωση.

Όπως θα έχετε δει και σε άλλες απαντήσεις μου, όμως, χωρίς το πλήρες ιστορικό δεν είναι εύκολο να απαντήσω αυτήν την ερώτηση, μέσα από ένα φόρουμ.

Όσον αφορά τις εξετάσεις θρομβοφιλίας, για να περιοριστει το κόστος θα πρέπει κανείς να κάνει μόνο τις Πρωτεΐνες C και S, την Αντιθρομβίνη, τον Παράγοντα Leiden, τη μετάλλαξη της Προθρομβίνης και τα αντιφωσφολιπιδικά αντισώματα.

Την Πρωτεΐνη S δεν πρέπει να τη μετράτε στην κύηση, είναι πάντα χαμηλή. Όλες οι άλλες δεν επηρεάζονται. Η συνολική τιμή για όλες τις εξετάσεις που γράφω είναι της τάξης των 200-250 ευρώ, ανάλογα με το εργαστήριο. Τώρα τι γίνεται σε ορισμένα εργαστήρια και τι μετράνε με περισσότερα ή λιγότερα χρήματα δεν το γνωρίζω- γιατί δεν έχω και καμία επαγγελματική σχέση με κανένα εργαστήριο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα κορίτσια, χθες εκανα σε νοσοκομείο της πόλης μου εξέταση για θρομβοφιλια. Στο τμήμα μοριακής μου είπαν να τους παω επιπλέον αίμα κ για γενική αίματος. Παίζει κάποιο ρόλο στην θρομβοφιλια? Φαίνεται κάτι από εκεί? Ο αιματολογος που έγραψε τις εξετάσεις δεν έγραψε κ για γενική αίματος..

Link to comment
Share on other sites

On 14/6/2018 at 10:51 ΠΜ, mama16 είπε:

Καλημέρα κορίτσια, χθες εκανα σε νοσοκομείο της πόλης μου εξέταση για θρομβοφιλια. Στο τμήμα μοριακής μου είπαν να τους παω επιπλέον αίμα κ για γενική αίματος. Παίζει κάποιο ρόλο στην θρομβοφιλια? Φαίνεται κάτι από εκεί? Ο αιματολογος που έγραψε τις εξετάσεις δεν έγραψε κ για γενική αίματος..

Καλησπέρα.οταν έκανα όλες τις εξετάσεις για καθεξιν αποβολές μου έκαναν και γενική αίματος για να βεβαιωθούν ότι τα αποτελεσματα δεν έχουν αλλοιωθεί λόγω κάποιας ίωσης κλπ..Αλλά για τη θρομβοφιλια δεν νομίζω να έχει κάποια σχεση..Μήπως έκανες και άλλες εξετάσεις;τι σου είπαν στο νοσοκομείο;;

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, Nansy29 είπε:

Καλησπέρα.οταν έκανα όλες τις εξετάσεις για καθεξιν αποβολές μου έκαναν και γενική αίματος για να βεβαιωθούν ότι τα αποτελεσματα δεν έχουν αλλοιωθεί λόγω κάποιας ίωσης κλπ..Αλλά για τη θρομβοφιλια δεν νομίζω να έχει κάποια σχεση..Μήπως έκανες και άλλες εξετάσεις;τι σου είπαν στο νοσοκομείο;;

Ο αιματολογος έγραψε κάποιες εξετάσεις για θρομβοφιλια, δεν νομίζω να έγραψε κάποια άλλη. Από το τμήμα μοριακής πήραν επιπλέον αίμα κ για γενική κ η αλήθεια είναι ότι δεν ρωτησα τον λόγο. Πάντως ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! :) 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα, επειδή είμαι λίγο άσχετη με το θέμα για να έχει κάποιος θρομβοφιλια πόσες μεταλλάξεις πρέπει να παρουσιάζει? Από τις εξετάσεις που έκανα βρέθηκε ότι είμαι ομοζυγωτης στη μετάλλαξη        C-->T677 του γονιδίου MTHFR και ετεροζυγωτης για τον πολυμορφισμό 4G/5G του γονιδίου PAI-1... Δλδ? Σε περίπτωση εγκυμοσύνης θα χρειαστεί κάποια αγωγή ή όχι?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 9/7/2018 at 3:56 ΜΜ, mama16 είπε:

Καλησπέρα, επειδή είμαι λίγο άσχετη με το θέμα για να έχει κάποιος θρομβοφιλια πόσες μεταλλάξεις πρέπει να παρουσιάζει? Από τις εξετάσεις που έκανα βρέθηκε ότι είμαι ομοζυγωτης στη μετάλλαξη        C-->T677 του γονιδίου MTHFR και ετεροζυγωτης για τον πολυμορφισμό 4G/5G του γονιδίου PAI-1... Δλδ? Σε περίπτωση εγκυμοσύνης θα χρειαστεί κάποια αγωγή ή όχι?

 

Η θρομβοφιλία δε σχετίζεται με τον αριθμό των μεταλλάξεων αλλά με το ΚΛΙΝΙΚΟ ΙΣΤΟΡΙΚΟ.  Διαβάστε κι άλλες δημοσιεύσεις μου για να μη γράφω για άλλη μια φορά τα ίδια. Οι μεταλλάξεις που αναφέρετε, πάντως, είναι εντελώς επουσιώδεις και δεν επηρεάζουν την κύηση με κανένα τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Βασίλειος Χατζηαντωνίου είπε:

 

Η θρομβοφιλία δε σχετίζεται με τον αριθμό των μεταλλάξεων αλλά με το ΚΛΙΝΙΚΟ ΙΣΤΟΡΙΚΟ.  Διαβάστε κι άλλες δημοσιεύσεις μου για να μη γράφω για άλλη μια φορά τα ίδια. Οι μεταλλάξεις που αναφέρετε, πάντως, είναι εντελώς επουσιώδεις και δεν επηρεάζουν την κύηση με κανένα τρόπο.

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Η αλήθεια είναι ότι δεν είχα αποβολές απλά στην εγκυμοσύνη μου η αριστερή μητριαια αρτηρία δεν αιματωνοταν σωστά με αποτέλεσμα το μωρό να είναι IUGR και μου έκαναν καισαρική 34 κ 3 μέρες για να μην υπάρξει ενδομητριος θάνατος. Γεννήθηκε 1,5 κιλό. Όντως έχω διαβάσει από δημοσιεύσεις σας ότι αρκετός πληθυσμός μπορεί να έχει καποια μετάλλαξη αλλά δεν σημαίνει ότι είναι θρομβοφιλικος. Απλά επειδή η εμβρυολογος μου είχε πει ότι αυξάνεται η πιθανότητα κ σε δεύτερη κυηση να γίνει το ίδιο κ μου είχε πει όταν ξανά μείνω να παίρνω σαλοσπιρ, γενικά μου συνέστησε η γυναικολογος μου να κάνω τις εξετάσεις. Μπορεί να μην χρειαζόταν βέβαια εφόσον δεν είχα αποβολές αλλά με αγχωνει το γεγονός ότι μπορεί να συμβεί το ίδιο ξανά.

 

Όμως εφόσον οι μεταλλάξεις που βρέθηκαν δεν επηρεάζουν την κύηση ποιος ο λόγος να μην γίνεται σωστή αιμάτωση κατά την άποψή σας? Απλως έτυχε?

  Η αυχενικη πάντως ενώ είχε βγει καλή η εξέταση αίματος που έκανα την ημέρα εκείνη (pappA απ ότι θυμάμαι λεγόταν) δεν είχε βγει με αποτέλεσμα τα ποσοστά τρισωμιας να πέσουν. Λίγο αργότερα άρχισε να υπάρχει κ ενδομήτρια καθυστέρηση.

Link to comment
Share on other sites

On 11/7/2018 at 2:06 ΜΜ, mama16 είπε:

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Η αλήθεια είναι ότι δεν είχα αποβολές απλά στην εγκυμοσύνη μου η αριστερή μητριαια αρτηρία δεν αιματωνοταν σωστά με αποτέλεσμα το μωρό να είναι IUGR και μου έκαναν καισαρική 34 κ 3 μέρες για να μην υπάρξει ενδομητριος θάνατος. Γεννήθηκε 1,5 κιλό. Όντως έχω διαβάσει από δημοσιεύσεις σας ότι αρκετός πληθυσμός μπορεί να έχει καποια μετάλλαξη αλλά δεν σημαίνει ότι είναι θρομβοφιλικος. Απλά επειδή η εμβρυολογος μου είχε πει ότι αυξάνεται η πιθανότητα κ σε δεύτερη κυηση να γίνει το ίδιο κ μου είχε πει όταν ξανά μείνω να παίρνω σαλοσπιρ, γενικά μου συνέστησε η γυναικολογος μου να κάνω τις εξετάσεις. Μπορεί να μην χρειαζόταν βέβαια εφόσον δεν είχα αποβολές αλλά με αγχωνει το γεγονός ότι μπορεί να συμβεί το ίδιο ξανά.

 

Όμως εφόσον οι μεταλλάξεις που βρέθηκαν δεν επηρεάζουν την κύηση ποιος ο λόγος να μην γίνεται σωστή αιμάτωση κατά την άποψή σας? Απλως έτυχε?

  Η αυχενικη πάντως ενώ είχε βγει καλή η εξέταση αίματος που έκανα την ημέρα εκείνη (pappA απ ότι θυμάμαι λεγόταν) δεν είχε βγει με αποτέλεσμα τα ποσοστά τρισωμιας να πέσουν. Λίγο αργότερα άρχισε να υπάρχει κ ενδομήτρια καθυστέρηση.

Δεν είναι εύκολο να απαντήσω σε τέτοιου είδους ερωτήσεις χωρίς να έχω το πλήρες αναλυτικό ιστορικό και τις εξετάσεις που έχετε κάνει- κάτι που είναι αδύνατο να γίνει από την οθόνη ενός υπολογιστή.

Καλό θα ήταν να δείτε από κοντά κάποιον αιματολόγο και να σας πει αν "έτυχε" ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Βασίλειος Χατζηαντωνίου είπε:

Δεν είναι εύκολο να απαντήσω σε τέτοιου είδους ερωτήσεις χωρίς να έχω το πλήρες αναλυτικό ιστορικό και τις εξετάσεις που έχετε κάνει- κάτι που είναι αδύνατο να γίνει από την οθόνη ενός υπολογιστή.

Καλό θα ήταν να δείτε από κοντά κάποιον αιματολόγο και να σας πει αν "έτυχε" ή όχι.

Ναι θα το κάνω, ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας! :)

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια γεια σας!!!ξεκιναω προσπαθειες για μωρακι και μου εδωσε ο γιατρος τα παρακατω για θρομβοφιλια

ΑΡΤΤ

ΙΝΩΔΟΓΟΝΟ

D-DIMMER

Παραγοντας V G1691A

ΠΡΟΘΡΟΜΒΙΝΗ G20210A

PAI-1 6755G/4G

PAI 1 A844G

MTHFR C677T

MTHFR A1298C

Δραστικοτητα ολικης πρωτεινης S

Αντιγινο ελευθερης πρωτεινης S

Δραστικοτητα αντιθρομβινης 

Αντιπηκτικα λυκου

Igm αντισωματα καρδιολιπινης

Igg αντισωματα

Ολικα igG IgM igA

Παραγοντας vW

Παραγοντας vIII

Παραγοντας XII

παραγοντας XIII

Ra-test

Lp(a)

Ομοκυστεινη

ANA IgG IgM

ANTI-ENA

 

Επισης μου εδωσε κυστικη ινωση, ελεγχο κοννεξινης, ελεγχο για νωτιαια μυικη ατροφια, ελεγχο για μυικη δυστροφια duchenne/becker

Ολα αυτα στο κεντρο που μου συστησε και εμπιστευεται εχουν 710 ευρω. Εσεις που ειστε πιο ψαγμενοι, πιστευετε ειναι καλη τιμη;ειναι παρα πολλα τα λεφτα και εχω αρχισει να ψαχνω μεσω ικα αλλα το κεντρο αυτο δεν δεχεται ικα οποτε θα πρεπει να παω σε αλλο και δεν ξερω αν θα ειναι αξιοπιστα τα αποτελεσματα.εσεις τι κανατε με αυτες τις εξετασεις;πραγματικα δεν ξερω που να παω..βοηθηστε με

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 17/7/2018 at 10:49 ΜΜ, maria_tweety είπε:

Κοριτσια γεια σας!!!ξεκιναω προσπαθειες για μωρακι και μου εδωσε ο γιατρος τα παρακατω για θρομβοφιλια

ΑΡΤΤ

ΙΝΩΔΟΓΟΝΟ

D-DIMMER

Παραγοντας V G1691A

ΠΡΟΘΡΟΜΒΙΝΗ G20210A

PAI-1 6755G/4G

PAI 1 A844G

MTHFR C677T

MTHFR A1298C

Δραστικοτητα ολικης πρωτεινης S

Αντιγινο ελευθερης πρωτεινης S

Δραστικοτητα αντιθρομβινης 

Αντιπηκτικα λυκου

Igm αντισωματα καρδιολιπινης

Igg αντισωματα

Ολικα igG IgM igA

Παραγοντας vW

Παραγοντας vIII

Παραγοντας XII

παραγοντας XIII

Ra-test

Lp(a)

Ομοκυστεινη

ANA IgG IgM

ANTI-ENA

 

Επισης μου εδωσε κυστικη ινωση, ελεγχο κοννεξινης, ελεγχο για νωτιαια μυικη ατροφια, ελεγχο για μυικη δυστροφια duchenne/becker

Ολα αυτα στο κεντρο που μου συστησε και εμπιστευεται εχουν 710 ευρω. Εσεις που ειστε πιο ψαγμενοι, πιστευετε ειναι καλη τιμη;ειναι παρα πολλα τα λεφτα και εχω αρχισει να ψαχνω μεσω ικα αλλα το κεντρο αυτο δεν δεχεται ικα οποτε θα πρεπει να παω σε αλλο και δεν ξερω αν θα ειναι αξιοπιστα τα αποτελεσματα.εσεις τι κανατε με αυτες τις εξετασεις;πραγματικα δεν ξερω που να παω..βοηθηστε με

Διαβάστε αυτό:
 

Έχω ανεβάσει το ίδιο κείμενο και σε άλλα threads, το ανεβάζω κι εδώ γιατί είναι σημαντικό να περάσει αυτό το μήνυμα και να μπορέσουν και άλλες γυναίκες να διαβάσουν ορισμένα πολύ σημαντικά πράγματα για το "μύθο της θρομβοφιλίας".

 

Θα ξεκινήσω με ένα σημαντικό στατιστικό δεδομένο: Θετικές εξετάσεις θρομβοφιλίας έχει περίπου 1 στους 10-20 Έλληνες. Προβλήματα κύησης εξαιτίας της θρομβοφιλίας βιώνει μόλις 1 στις 250 γυναίκες, ενώ θρόμβωση παθαίνει περίπου 1 στους 650 ανθρώπους. Από την άλλη, πολλοί άνθρωποι με αρνητικές εξετάσεις και αποβάλουν και παθαίνουν θρόμβωση.

Για το λόγο αυτό, όλοι οι διεθνείς ειδικοί δε συνιστούν έλεγχο θρομβοφιλίας στο γενικό πληθυσμό, γιατί περισσότερο μπλέκει την κατάσταση παρά δίνει απαντήσεις (π.χ. τι σημαίνει θετικός έλεγχος σε μια γυναίκα χωρίς αποβολές? μόνο άγχος δημιουργεί και πολλές φορές οδηγεί σε αχρείαστη θεραπεία με ενέσεις ηπαρίνης).

Ο μόνος τρόπος να ξεχωρίσει κανείς ποιος θα ωφεληθεί από τον έλεγχο θρομβοφιλίας είναι το ανάλογο κλινικό ιστορικό. Για παράδειγμα ως 2 αποβολές ΠΡΩΤΟΥ ΤΡΙΜΗΝΟΥ τις περισσότερες φορές είναι τυχαίο γεγονός (χωρίς να παραγνωρίζω το πόσο επώδυνο είναι ψυχολογικά- και το έχω βιώσει και προσωπικά). Άρα, για να αποφύγετε το αχρείαστο κόστος των εξετάσεων και για να αποφύγετε να πάρετε στα χέρια σας αποτελέσματα που δεν θα ξέρει κανείς πώς να αξιολογήσει καλό είναι πριν κάνετε έλεγχο να βρείτε έναν καλό γιατρό (μαιευτήρα ή αιματολόγο) που θα σας πει αν είναι ή όχι σκόπιμο να προχωρήσετε στον έλεγχο. Ακολούθως, να σας συστήσει έλεγχο για τα απολύτως απαραίτητα, ώστε και το κόστος του ελέγχου να περιοριστεί. Το ποιος είναι καλός γιατρός, το κρίνει συνήθως ο καθένας με καθαρά υποκειμενικά κριτήρια και δε θέλω να επηρεάσω τη σκέψη σας σε αυτό το θέμα.

Συμπερασματικά, μην πέφτετε στην παγίδα του "προληπτικού ελέγχου θρομβοφιλίας" (που δίνει μη αξιολογήσιμα αποτελέσματα) και ακόμα περισσότερο της "προληπτικής αντιπηκτικής αγωγής" (που έχει αποδειχθεί ότι δε δουλεύει). Για όλα τα παραπάνω υπάρχει άφθονη βιβλιογραφία που είναι στη διάθεσή σας- δε θεωρώ σκόπιμο να την παραθέσω σε κοινή θέα, κουράζοντας το κοινό.

 

Και αν θέλετε περισσότερα, διαβάστε και άλλες δημοσιεύσεις μου. Ελπίζω να βοηθήσω τη σκέψη σας.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας κοριτσια!!ειμαι εγκυος στην τεταρτη εβδομαδα και χθες βγηκαν οι εξετασεις θρομβοφιλιας που ειχα κανει και βρεθηκα ομοζυγωτης στην mthfr c67tt και στην pai 1 844g.ολες οι αλλες ηταν πολυ καλες.ο γιατρος μου μου ειπε,οσον αφορα στην mthfr, να παιρνω μισο filicine την ημερα.μεχρι στιγμης επαιρνα ενα folidex.οσον αφορα στην pai 1 μου ειπε οτι ευθυνεται για αποκολλησεις τριτου τριμηνου οποτε θα το δουμε πιο μετα.ενας αλλος γιατρος που ρωτησα μου ειπε οτι θα πρεπει να ξεκινησω ενεσεις ηπαρινης και σαλοσπιρ.η αληθεια ειναι οτι εμπιστευομαι το γιατρο μου αλλα οσο να ναι μου γεννηθηκε μια αμφιβολια.εχει καμια παρομοια εμπειρια;;δεν εχω κανει ακομα υπερηχο,μονο χοριακες.τι να κανω ρε κοριτσια;ειναι καποια αλλη ομοζυγωτης;

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, maria_tweety είπε:

Γεια σας κοριτσια!!ειμαι εγκυος στην τεταρτη εβδομαδα και χθες βγηκαν οι εξετασεις θρομβοφιλιας που ειχα κανει και βρεθηκα ομοζυγωτης στην mthfr c67tt και στην pai 1 844g.ολες οι αλλες ηταν πολυ καλες.ο γιατρος μου μου ειπε,οσον αφορα στην mthfr, να παιρνω μισο filicine την ημερα.μεχρι στιγμης επαιρνα ενα folidex.οσον αφορα στην pai 1 μου ειπε οτι ευθυνεται για αποκολλησεις τριτου τριμηνου οποτε θα το δουμε πιο μετα.ενας αλλος γιατρος που ρωτησα μου ειπε οτι θα πρεπει να ξεκινησω ενεσεις ηπαρινης και σαλοσπιρ.η αληθεια ειναι οτι εμπιστευομαι το γιατρο μου αλλα οσο να ναι μου γεννηθηκε μια αμφιβολια.εχει καμια παρομοια εμπειρια;;δεν εχω κανει ακομα υπερηχο,μονο χοριακες.τι να κανω ρε κοριτσια;ειναι καποια αλλη ομοζυγωτης;

 

Θα σας έλεγα να αγνοήσετε απολύτως τα αποτελέσματα του ελέγχου. Τόσο το MTHFR, όσο και το PAI-1 δεν σχετίζονται με επιπλοκές κύησης. Για το μεν MTHFR θα επαρκούσε ακόμα και το Folidex (αλλά δεν θα πάθετε και τίποτα από την πιο αυξημένη δόση του Filicine), όχι για τη θρομβοφιλία, αλλά για την προληπτική δράση του Φυλλικού οξέως στην κύηση, όπως κάνουν όλες οι έγκυες. Για το PAI-1 δεν χρειάζεστε τίποτε και η πρόταση για διπλή αντιπηκτική αγωγή είναι απολύτως υπερβολική. Μη δίνετε σημασία σε κινδυνολογίες που δε στηρίζονται σε κανένα επιστημονικό δεδομένο και σε καμία διεθνή οδηγία.

Αν θέλετε διαβάστε και άλλες δημοσιεύσεις μου σχετικά με τη θρομβοφιλία, για να μη γράφω για πολλοστή φορά τα ίδια πράγματα...

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, Βασίλειος Χατζηαντωνίου είπε:

 

Θα σας έλεγα να αγνοήσετε απολύτως τα αποτελέσματα του ελέγχου. Τόσο το MTHFR, όσο και το PAI-1 δεν σχετίζονται με επιπλοκές κύησης. Για το μεν MTHFR θα επαρκούσε ακόμα και το Folidex (αλλά δεν θα πάθετε και τίποτα από την πιο αυξημένη δόση του Filicine), όχι για τη θρομβοφιλία, αλλά για την προληπτική δράση του Φυλλικού οξέως στην κύηση, όπως κάνουν όλες οι έγκυες. Για το PAI-1 δεν χρειάζεστε τίποτε και η πρόταση για διπλή αντιπηκτική αγωγή είναι απολύτως υπερβολική. Μη δίνετε σημασία σε κινδυνολογίες που δε στηρίζονται σε κανένα επιστημονικό δεδομένο και σε καμία διεθνή οδηγία.

Αν θέλετε διαβάστε και άλλες δημοσιεύσεις μου σχετικά με τη θρομβοφιλία, για να μη γράφω για πολλοστή φορά τα ίδια πράγματα...

Σας ευχαριστω πολυ γιατρε για την απαντηση.ξεχασα να αναφερω οτι βγηκα 4g/4g στο pai 1. Αυτο λετε να ειναι προβλημα;πιστευετε οτι θα πρεπει να επαναλαβω καποια εξεταση θρομβοφιλιας στην πορεια της εγκυμοσυνης;

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, maria_tweety είπε:

Σας ευχαριστω πολυ γιατρε για την απαντηση.ξεχασα να αναφερω οτι βγηκα 4g/4g στο pai 1. Αυτο λετε να ειναι προβλημα;πιστευετε οτι θα πρεπει να επαναλαβω καποια εξεταση θρομβοφιλιας στην πορεια της εγκυμοσυνης;

Αφού σας έγραψα ότι το ΡΑΙ-1 ότι είναι επουσιώδες και δε σχετίζεται με επιπλοκές κύησης σύμφωνα με τα διεθνή επιστημονικά δεδομένα , γιατί ρωτάτε ξανά αν αυτό αποτελεί πρόβλημα?

Το γράφω λοιπόν και πάλι, με αυτήν την ευκαιρία, ότι οι μόνοι παράγοντες που εξακολουθούν να θεωρούνται ως "κληρονομική θρομβοφιλία" εν έτει 2018 είναι ο Παράγοντας Leiden (FV-R506Q, Leiden), η μετάλλαξη της Προθρομβίνης (FII-G20210A), η έλλειψη Πρωτεΐνης C ή S και η έλλειψη Αντιθρομβίνης (που λανθασμένα εξακολουθεί να αναφέρεται ως "Αντιθρομβίνη 3", ενώ επίκτητη θρομβοφιλία είναι το Αντιφωσφολιπιδικό σύνδρομο. Όλες οι άλλες εξετάσεις που περιλαμβάνουν τα "πακέτα θρομβοφιλίας" των εργαστηρίων δεν αποτελούν τεκμηριωμένες θρομβοφιλίες και διεθνώς δεν αποτελούν μέρος του συνήθους ελέγχου, διότι ακόμα και τα θετικά αποτελέσματα δεν έχουν συσχετιστεί επαρκώς με επιπλοκές εντός ή εκτός κύησης. Για το λόγο αυτό τονίζω συνέχεια να περιορίζετε τις εξετάσεις που ζητάτε στις απολύτως απαραίτητες ώστε αφενός να συγκρατείται το κόστος τους και, αφετέρου να αποφεύγετε τη σύγχυση και το άγχος που προκαλούν τα αχρείαστα παθολογικά ευρήματα.

Για τα υπόλοιπα (πότε είναι απαραίτητος ο έλεγχος θρομβοφιλίας κλπ) παρακαλώ να διαβάσετε άλλες αναρτήσεις μου, γιατί τα έχω αναφέρει ουκ ολίγες φορές.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 εβδομάδες μετά...
On 12/5/2008 at 8:47 ΜΜ, aggeliki είπε:

λοιπον εμενα μου την εγραψε χθες ο γυναικολογος και μου την θεωρησε το ταμειο.θα την κανω στο λαικο νοσοκομειο που εχουν ειδικο τμημα για θρομβοφιλια και μου γραψαν 19 εξετασεις απο εκει και της εδωσα στο γυναικολογο και μου τις εγραψε και στο βιβλιαριο.εχω πολυ εμπιστοσυνη στο λαικο και τις κανουν και δωρεαν αλλιως οι συγκεκριμενες ιδιωτικα κανουν 750 ευρω!!! :shock:

 

στην βιοιατρικη πληρωνεις καποιο ποσο αρκετα μεγαλο.επισης να σημειωσω οτι οι γυναικολογοι γραφουν συνηθως 4-5 εξετασεις θρομβοφιλιας ενω απο το λαικο μου δωσαν 19 τις οποιες μου εγραψε ο γυναικολος.

καλησπέρα aggeliki!! και εγω εμπιστευομαι το λαικο, εκει εκανα δωρεαν εξετασεις και για κυστικη ινωση... θα μπορουσες να με ενημερωσεις για το που κανεις για θρομβοφιλια; πας στο λαικο κ σου γραφουν τις 19 εξετασεις κ στις κανουν εκει; μηπως υπαρχει καποιο τηλ να παρω να  μου πουν;; σορρυ για τις τοσες ερωτησεις,,,

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, tsi είπε:

καλησπέρα aggeliki!! και εγω εμπιστευομαι το λαικο, εκει εκανα δωρεαν εξετασεις και για κυστικη ινωση... θα μπορουσες να με ενημερωσεις για το που κανεις για θρομβοφιλια; πας στο λαικο κ σου γραφουν τις 19 εξετασεις κ στις κανουν εκει; μηπως υπαρχει καποιο τηλ να παρω να  μου πουν;; σορρυ για τις τοσες ερωτησεις,,,

 

Παρεμβαίνω και πάλι γιατί βλέπω ότι αναφέρετε τις "19 εξετάσεις" (και μάλιστα αντιγράφοντας ένα ποστ από το μακρινό 2008)!

Παρακαλώ διαβάστε την αμέσως προηγούμενη ανάρτησή μου (λίγο πιο πάνω, στην ίδια συζήτηση) σχετικά με το ποιες εξετάσεις χρειάζονται στον έλεγχο θρομβοφιλίας. Οι 19 εξετάσεις (και τα διάφορα πακέτα των εργαστηρίων) δεν θα σας προσφέρουν κάτι, παρά μόνο έξοδα και άγχος. 

Κατά τα λοιπά, αφήνω την άλλη κοπέλα να σας απαντήσει σχετικά με τα διαδικαστικά του Λαϊκού, τα οποία δεν τα γνωρίζω.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα! Απευθύνω το ερωτημά μου, προς τον κ. Χατζηαντωνίου. Έχω στο ιστορικό μου έναν ενδομήτριο θάνατο (35η εβδομάδα) από κεντρική αποκόλληση πλακούντα. Το γεγονός συνέβη προ ενός τριμήνου ακριβώς. Από την παρακολούθηση της κύησης, δεν υπήρχαν ενδείξεις υπέρτασης, προεκλαμψίας και διαβήτη καθώς και υπερηχογραφικές ενδείξεις καθυστέρησης στην ανάπτυξη του εμβρὐου (γεννήθηκε νεκρό με βάρος 2.300). Ο μαιευτήρας μου με παρέπεμψε σε αιματολόγο για έλεγχο θρομβοφιλίας. Είμαι 40 ετών και έχω ηδη ένα παιδάκι 2 ετών που γεννήθηκε με καισαρική στις 41 εβδομάδες και το ιστορικό μου (πλην του τελευταίου γεγονότος), είναι ελέυθερο όσον αφορά σε αποβολές, παλινδρόμηση κύησης κλπ.  Η ιστολογική εξέταση του πλακούντα έδειξε καθυστερημένη ωρίμαση στων χοριακών λαχνών, σε σχέση με την ηλικία της κύησης σε έδαφος ήπιας μητροπλακουντιακής ανεπάρκειας και χρόνια λαχνίτιδα αγνώστου αιτιολογίας. Ο ομφάλιος και το μητρικό και εμβρυϊκό τμήμα του πλακούντα ήταν ελέυθερα θρομβώσεων. Επισκέφθηκα αιματολόγο και μου είπε (αφού διάβασε την ιστολογική έκθεση) ότι δεν έχω αιματολογικό πρόβλημα και ο λόγος που έχασα το μωρό μου ήταν καθαρά μαιευτικός. Ο γυναικολόγος επιμένει ότι το πρόβλημά μου είναι αγγειακό και έτσι επισκέφθηκα και 2ο αιματολογο. Η άποψή του ήταν ότι η αιτία της απώλειας του εμβρύου δεν ήταν αιματολογική αλλα κάποιο αυτοάνοσο νόσημα. Μου συνέστησε έλεγχο αντιφωσφολιπιδικού συνδρόμου στην οποία και προχώρησα χωρἰς να έχω πάρει ακόμη αποτελέσματα. Αντιλαμβάνομαι ότι η άσκηση ιατρικής εξ αποστάσεως είναι αντιδεοντολογική από πολλές απόψεις. Θα ήθελα όμως την άποψή σας, εντελώς γενικά, διότι φαντάζομαι ότι θα έχετε αντιμετωπίσει παρόμοια περιστατικά και θα έχετε εικόνα και της σχετικής βιβλιογραφίας. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, annaann είπε:

Καλησπέρα! Απευθύνω το ερωτημά μου, προς τον κ. Χατζηαντωνίου. Έχω στο ιστορικό μου έναν ενδομήτριο θάνατο (35η εβδομάδα) από κεντρική αποκόλληση πλακούντα. Το γεγονός συνέβη προ ενός τριμήνου ακριβώς. Από την παρακολούθηση της κύησης, δεν υπήρχαν ενδείξεις υπέρτασης, προεκλαμψίας και διαβήτη καθώς και υπερηχογραφικές ενδείξεις καθυστέρησης στην ανάπτυξη του εμβρὐου (γεννήθηκε νεκρό με βάρος 2.300). Ο μαιευτήρας μου με παρέπεμψε σε αιματολόγο για έλεγχο θρομβοφιλίας. Είμαι 40 ετών και έχω ηδη ένα παιδάκι 2 ετών που γεννήθηκε με καισαρική στις 41 εβδομάδες και το ιστορικό μου (πλην του τελευταίου γεγονότος), είναι ελέυθερο όσον αφορά σε αποβολές, παλινδρόμηση κύησης κλπ.  Η ιστολογική εξέταση του πλακούντα έδειξε καθυστερημένη ωρίμαση στων χοριακών λαχνών, σε σχέση με την ηλικία της κύησης σε έδαφος ήπιας μητροπλακουντιακής ανεπάρκειας και χρόνια λαχνίτιδα αγνώστου αιτιολογίας. Ο ομφάλιος και το μητρικό και εμβρυϊκό τμήμα του πλακούντα ήταν ελέυθερα θρομβώσεων. Επισκέφθηκα αιματολόγο και μου είπε (αφού διάβασε την ιστολογική έκθεση) ότι δεν έχω αιματολογικό πρόβλημα και ο λόγος που έχασα το μωρό μου ήταν καθαρά μαιευτικός. Ο γυναικολόγος επιμένει ότι το πρόβλημά μου είναι αγγειακό και έτσι επισκέφθηκα και 2ο αιματολογο. Η άποψή του ήταν ότι η αιτία της απώλειας του εμβρύου δεν ήταν αιματολογική αλλα κάποιο αυτοάνοσο νόσημα. Μου συνέστησε έλεγχο αντιφωσφολιπιδικού συνδρόμου στην οποία και προχώρησα χωρἰς να έχω πάρει ακόμη αποτελέσματα. Αντιλαμβάνομαι ότι η άσκηση ιατρικής εξ αποστάσεως είναι αντιδεοντολογική από πολλές απόψεις. Θα ήθελα όμως την άποψή σας, εντελώς γενικά, διότι φαντάζομαι ότι θα έχετε αντιμετωπίσει παρόμοια περιστατικά και θα έχετε εικόνα και της σχετικής βιβλιογραφίας. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο.

 

Θα συμφωνήσω με την προσέγγιση του 2ου συναδέλφου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα και χρόνια πολλά, έλαβα τα παρακάτω αποτελέσματα εξέτασης θρομβοφιλίας, στα οποία το εργαστήριο παραθέτει και πηγές δημοσιεύσεων:

To υπό ανάλυση δείγμα φέρει το αλληλόμορφο PAI-1 4G και τις μεταλλάξεις MTHFR C677T και A1298C σε ετεροζυγωτία.
Όσον αφορά τον παράγοντα PAI-1 4G/5G, το αλληλόμορφο 4G έχει συσχετιστεί με υψηλότερα επίπεδα μεταγραφής. Η ομόζυγη φορεία του θα πρέπει να θεωρείται παράγοντας κινδύνου για καθ’ έξιν αποβολές (Ozdemir et al., 2012).
Η ετερόζυγη ή ομόζυγη φορεία της μετάλλαξης MTHFR C677T παρουσιάζει αξιοσημείωτη συσχέτιση με τις καθ’ έξιν αποβολές (Chen et al., 2016).
Η μετάλλαξη MTHFR A1298C, η οποία προκαλεί μικρή μείωση της ενζυμικής δραστικότητας, δεν εμφανίζει σημαντική συσχέτιση με τις καθ’ έξιν αποβολές (Chen et al., 2016).

 

ΑΝΤΙΣΩΜΑΤΑ, ΚΑΡΔΙΟΛIΠΙΝΗΣ, lgG  2.0  φ.τ. <20 (GPL ΑΡΝΗΤΙΚΑ)
ΑΝΤΙΣΩΜΑΤΑ, ΚΑΡΔΙΟΛΙΠΙΝΗΣ, IgM  2.0 φ.τ. <13 (MPL ΑΡΝΗΤΙΚΑ)
c-ANCA ΑΡΝΗΤΙΚΟ
PCA ΑΡΝΗΤΙΚΟ
Αντισώματα εναντι λείων μυϊκών ινών (ASMA) ΑΡΝΗΤΙΚΟ 
Αντιπυρηνικά αντισώματα (ΑΝΑ) ΑΡΝΗΤΙΚΟ 
ΑΝΤΙΣΩΜΑΤΑ, β2-ΓΛΥΚΟΠΡΩΤΕΙΝΗΣ [β2-GPI], IgG Ι  0.1  , φ.τ. <10 (ΑΡΝΗΤΙΚΟ)
ΑΝΤΙΣΩΜΑΤΑ, β2-ΓΛΥΚΟΠΡΩΤΕΙΝΗΣ Ι [β2-GPI], IgM  1.4 , φ.τ <10 (ΑΡΝΗΤΙΚΟ)

Έχω 2 εμβρυομεταφορές που κατέληξαν σε βιοχημικές (διακοπή όταν η χοριακή έφτασε περίπου τις 1500 μονάδες, αλλά δεν προλάβαμε να δούμε σάκο) και την μία φορά επαιρνα μόνο Innohep και την 2η έπαιρνα Salospir 100. Τώρα ο αιματολόγος που με παρακολουθεί ζήτησε στην επόμενη προσπάθεια να λάβω και τα δύο (Innohep & salospir) και να αλλάξω το filicine και να λαμβάνω folate.
Υπάρχει κίνδυνος αποβολής ή αιμορραγίας από την ταυτόχρονη λήψη innohep & salospir; 
Ευχαριστώ πολύ, καλές γιορτές

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, WeCanAllShine είπε:

Καλησπέρα και χρόνια πολλά, έλαβα τα παρακάτω αποτελέσματα εξέτασης θρομβοφιλίας, στα οποία το εργαστήριο παραθέτει και πηγές δημοσιεύσεων:

To υπό ανάλυση δείγμα φέρει το αλληλόμορφο PAI-1 4G και τις μεταλλάξεις MTHFR C677T και A1298C σε ετεροζυγωτία.
Όσον αφορά τον παράγοντα PAI-1 4G/5G, το αλληλόμορφο 4G έχει συσχετιστεί με υψηλότερα επίπεδα μεταγραφής. Η ομόζυγη φορεία του θα πρέπει να θεωρείται παράγοντας κινδύνου για καθ’ έξιν αποβολές (Ozdemir et al., 2012).
Η ετερόζυγη ή ομόζυγη φορεία της μετάλλαξης MTHFR C677T παρουσιάζει αξιοσημείωτη συσχέτιση με τις καθ’ έξιν αποβολές (Chen et al., 2016).
Η μετάλλαξη MTHFR A1298C, η οποία προκαλεί μικρή μείωση της ενζυμικής δραστικότητας, δεν εμφανίζει σημαντική συσχέτιση με τις καθ’ έξιν αποβολές (Chen et al., 2016).

 

ΑΝΤΙΣΩΜΑΤΑ, ΚΑΡΔΙΟΛIΠΙΝΗΣ, lgG  2.0  φ.τ. <20 (GPL ΑΡΝΗΤΙΚΑ)
ΑΝΤΙΣΩΜΑΤΑ, ΚΑΡΔΙΟΛΙΠΙΝΗΣ, IgM  2.0 φ.τ. <13 (MPL ΑΡΝΗΤΙΚΑ)
c-ANCA ΑΡΝΗΤΙΚΟ
PCA ΑΡΝΗΤΙΚΟ
Αντισώματα εναντι λείων μυϊκών ινών (ASMA) ΑΡΝΗΤΙΚΟ 
Αντιπυρηνικά αντισώματα (ΑΝΑ) ΑΡΝΗΤΙΚΟ 
ΑΝΤΙΣΩΜΑΤΑ, β2-ΓΛΥΚΟΠΡΩΤΕΙΝΗΣ [β2-GPI], IgG Ι  0.1  , φ.τ. <10 (ΑΡΝΗΤΙΚΟ)
ΑΝΤΙΣΩΜΑΤΑ, β2-ΓΛΥΚΟΠΡΩΤΕΙΝΗΣ Ι [β2-GPI], IgM  1.4 , φ.τ <10 (ΑΡΝΗΤΙΚΟ)

Έχω 2 εμβρυομεταφορές που κατέληξαν σε βιοχημικές (διακοπή όταν η χοριακή έφτασε περίπου τις 1500 μονάδες, αλλά δεν προλάβαμε να δούμε σάκο) και την μία φορά επαιρνα μόνο Innohep και την 2η έπαιρνα Salospir 100. Τώρα ο αιματολόγος που με παρακολουθεί ζήτησε στην επόμενη προσπάθεια να λάβω και τα δύο (Innohep & salospir) και να αλλάξω το filicine και να λαμβάνω folate.
Υπάρχει κίνδυνος αποβολής ή αιμορραγίας από την ταυτόχρονη λήψη innohep & salospir; 
Ευχαριστώ πολύ, καλές γιορτές

 

Αν και διαφωνώ με την αντιπηκτική αγωγή στην περίπτωσή σας, δεν υπάρχει σημαντικός κίνδυνος από την ταυτόχρονη λήψη και των δύο φαρμάκων.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

@Βασίλειος Χατζηαντωνίου     (edit admin προστέθηκε το tag)

Καλησπέρα στην παρέα.ειναι 32 χρόνον έχω ένα κοριτσάκι 13 ετών και με τον σύζυγό μου αποφασίσαμε πριν τρία χρόνια να κάνουμε άλλο ένα παιδάκι.εγιναν προσπάθειες ενάμιση χρόνο χωρίς καμία αποτέλεσμα. Το 2017 έμεινα έγκυος και στης 7 εβδομάδες παλινδρόμησε,είπα πως έτυχε.πέρσιέμεινα ξανά και ξανα στη 7 εβδομάδες το ίδιο.μην τα πολυλογώ έκανα εξετάσεις και μου βρήκαν αντιφωσφολιπιδικο σύνδρομο. Απο πέρσι το καλοκαίριξεκίνησα αγωγή με SALOSPIR και FILICINE.τωρα είμαι έγκυος 3 εβδομάδων και ο γιατρός με ξεκίνησε και innohep0.45.Η ερώτηση μου ειναι:έχει περάσει κάποια κοπέλα κάτι παρόμοιο;θα πανε καλύτερα τα πράγματα με αυτή την αγωγή;σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

On 21/1/2019 at 7:47 ΜΜ, Βαλεντινα Προ είπε:

@Βασίλειος Χατζηαντωνίου     (edit admin προστέθηκε το tag)

Καλησπέρα στην παρέα.ειναι 32 χρόνον έχω ένα κοριτσάκι 13 ετών και με τον σύζυγό μου αποφασίσαμε πριν τρία χρόνια να κάνουμε άλλο ένα παιδάκι.εγιναν προσπάθειες ενάμιση χρόνο χωρίς καμία αποτέλεσμα. Το 2017 έμεινα έγκυος και στης 7 εβδομάδες παλινδρόμησε,είπα πως έτυχε.πέρσιέμεινα ξανά και ξανα στη 7 εβδομάδες το ίδιο.μην τα πολυλογώ έκανα εξετάσεις και μου βρήκαν αντιφωσφολιπιδικο σύνδρομο. Απο πέρσι το καλοκαίριξεκίνησα αγωγή με SALOSPIR και FILICINE.τωρα είμαι έγκυος 3 εβδομάδων και ο γιατρός με ξεκίνησε και innohep0.45.Η ερώτηση μου ειναι:έχει περάσει κάποια κοπέλα κάτι παρόμοιο;θα πανε καλύτερα τα πράγματα με αυτή την αγωγή;σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Με διπλή αντιπηκτική αγωγή, το Αντιφωσφολιπιδικό σύνδρομο κατά κανόνα πάει καλά. Προχωρήστε με αισιοδοξία.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...