Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 579
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μα πως μπορείς να πείσεις ένα πιτσιρίκι που απ'τους εννιά μήνες που περπάτησε και δεν κάθισε στιγμή, ότι δεν πρέπει να περπατάει πολύ. Με αγχώνει πολύ αυτό το πράγμα...

Νατάσσα μου, πόση ώρα σου είπε ο γιατρός ότι θα κρατήσει η επέμβαση;

Επίσης, να ρωτήσω και κάτι δευτερεύον... υπάρχει κάπου που μπορεί να ξαπλώσει η μαμά το βράδυ; Αν και αν το παιδί δεν πρέπει να γυρίζει πλευρό μάλλον δεν θα πρέπει να κοιμάμαι...

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

Ο γιατρος μου ειπε 30-45 λεπτα το πολυ,απ' οτι καταλαβα αν η επεμβαση κρατησει 30 λεπτα μεχρι να ξυπνησει απο την ναρκωση θα κανει περιπου 45 λεπτα μεχρι να βγει.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοπελούδες μου σήμερα το πρωί πήγαμε και κάναμε την εισαγωγή, καναμε εξέταση αίματος και μας είδε η αναισθησιολόγος. Τώρα γυρίσαμε σπίτι και θα πάμε αύριο το πρωί για την επέμβαση. Θα κάτσουμε εφτά μέρες και δεν θα πρέπει να κινείται... Αυτά μπορώ να σας πω για την ώρα. Ελπίζω να περάσουν γρήγορα αυτές οι εφτά μέρες κι όσο το δυνατόν πιο ανώδυνα για το πλασματάκι μου.

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κι από μένα! Μόλλις χθες ο παιδοχειρουργός διέγνωσε υψηλή βαλανοπεϊκή υποσπανδία σε ηλικία 2 ετών και 7 μηνών. Οι παιδίατροι τόσο του μαιευτηρίου όσο και οι δύο που τον εξέτασαν αργότερα, δεν είδαν τίποτα! Η διάγνωση έγινε τυχαία΄όταν ο άντρας μου πήγε το παιδί στον παιδοχειρουργό για να ανοίξει το πουλάκι του, όπως γίνεται σε όλα τα αγοράκια. Θέλω να ρωτήσω τους γονείς:

1)για ποιο λόγο έπιλέξατε την πενθήμερη παραμονή στο νοσοκομείο με καθετήρες κτλ., όταν υπάρχει και η μέθοδος της 1 μέρας(για ελαφριές περιπτώσεις); Ποια είναι τα μειωνεκτήματά της;

2)υπήρξε περίπτωση αποτυχίας σε κάποιον;

3)σκέφτηκε κάποιος να το αφήσει τελείως ή για αργότερα;

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και θα κάνουμε την εγχείρηση. Σε δημόσιο νοσοκομείο και συγκεκριμένα στο Γεννηματά.

Οργανικό πρόβλημα δεν υπάρχει, αλλά σίγουρα το πρόβλημα είναι ανατομικό και αργότερα ψυχολογικό (σκέψου στο σχολείο ή αν ασχοληθεί με κάποιο άθλημα και βρεθεί με άλλα αγοράκια στα αποδυτήρια, σίγουρα θα τον κοροϊδέψουν).

Μου κάνει μεγάλη εντύπωση που οι γιατροί δεν το πρόσεξαν νωρίτερα.

Πάντως είναι καλό να γίνει μέχρι τα 2,5 γιατί αργότερα το παιδί θα έχει μνήμες και δεν είναι ότι ευχάριστο το παιδί να θυμάται μία εγχείρηση στο πουλάκι του.

Οι περισσότεροι γιατροί στα δημόσια νοσοκομεία μιλούν για 5μερη νοσηλεία.

Για 1 μέρα μιλάνε οι γιατροί που χειρουργούν σε ιδιωτικές κλινικές.

Πάντως μια κοπέλα σε κάποιο άλλο φόρουμ μου είπε πως έμειναν σε ιδιωτική κλινική 3 ημέρες για βαλανικό υποσπαδία.

 

Είμαι σίγουρη πως τα παιδιά μας θα το ζητούσαν από μόνα τους.

Από 'κει και πέρα τι να σου πω, ο καθένας κάνει αυτό που πιστεύει καλύτερο για το παιδί του.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, όμως επιμένω να ρωτάω ποια είναι τα μειονεκτήματα της "μεθόδου της 1 μέρας" ; Αλήθεια, έχει να κάνει με την μέθοδο της εγχείρησεις ή μόνο με την ανάρρωση; Εγώ είμαι υπέρ των δημοσίων νοσοκομείων, γι΄αυτό και γέννησα για παράδειγμα σε δημόσιο νοσοκομείο. Αλλά στην περίπτωση του παιδιού θέλω να πειστώ για κάποιον ιδιώτη, γιατί μου φαίνεται πολύ πιο εύκολο. Όχι πως πιστεύω ότι και σε τέτοια περίπτωση τα πράγματα είναι εύκολα! Φαντάζομαι ότι κι εκεί θα πρέπει το παιδί να κοιμάται ανάσκελα, θα πονάει, κτλ. Αλλά τουλάχιστον δεν θα υπάρχει αυτός ο καθετήρας τόσες μέρες! Ήδη μου φαίνεται αδιανόητο να μπει το παιδί χειρουργείο! Φαντάζομαι ότι δεν θα τα ετοιμάζουν εύκολα. Θα τα ακινητοποιούν για ν τους βάλουν ορούς, καθετήρες, τα παιδιά θα ουρλιάζουν... Αλλά αυτό δεν απαφεύγεται. Τουλάχιστον το μετά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επίσης, γνωρίζει κανείς παιδοουρολόγους στη Θεσσαλονίκη; Και κάτι ακόμα: Για τί συνολικό κόστος μιλάμε; Και σε δημόσιο νοσοκομείο και ιδιωτικά.

Link to comment
Share on other sites

Καθριν κι εμεις ειχαμε το ιδιο διλημμα αλλα τελικα επιλεξαμε το δημοσιο υστερα απο παροτρυνση και της παιδιατρου μας.Μαλιστα μας ειπαν οτι μπορει να μεινουμε 7 μερες μεσα και μιλαμε για ηπια μορφη υποσπαδια .Μας εξηγησε βεβαια ο γιατρος οτι μπορουμε να φυγουμε στις 3 μερες και να επιστρεψουμε στις 7 για να το δει αν ολα ειναι καλα.Μπορει ομως να προκυψει ενα συριγγιο ,μια στενωση ή ακομα και να ανοιξει η πλαστικη πραγμα σπανιο αλλα ας ειμαστε προετοιμασμενοι για ολα.Προτιμω λοιπον να μας παρακολουθει ο γιατρος σε συνεχη βαση .

Link to comment
Share on other sites

Γεια! Χθες μίλησα με την παιδίατρό μας και μου είπε ότι θα μας συστήσει και κάποιον άλλο γιατρό για δεύτερη άποψη, γιατί ,λέει, όταν είναι ελαφριές μορφές πολλές φορές δεν χειρουργούνται. Μακάρι!! Ξέρει κανείς περίπτωση που δεν χειρουργείθηκε;

Link to comment
Share on other sites

Κάθριν, καλησπέρα κι εγώ θα συμφωνίσω με την παιδίατρό σας να πάρετε και μια δεύτερη άποψη γιατί μου κάνει εντύπωση να μην το έχουν δει στο μαιευτήριο σε κανένα απ'τα δύο παιδιά και να μην το έχει δει ούτε ο παιδίατρος σας. Πως και πήγατε σε παιδοχειρούργο;

Εμείς βγήκαμε χθες (και ο πληθυντικός δεν είναι ευγενείας... και οι τρεις οχτώ μέρες στο Έλενα ήμασταν) Σήμερα, αύριο θα καθήσω να σας γράψω αναλυτικά. Για την ώρα θα ηθελα να ρωτήσω όποια μαμά (ή μπαμπά) έχει κάνει ήδη στο παιδάκι της την επέμβαση να μου πει πόσες μέρες μετά το βγάλσιμο του καθετήρα και την επιστροφή στο σπίτι το παιδί πονάει!!!

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Λέγκω! Καλή ανάρρωση!!! Περιμένω με αγωνία να μάθω λεπτομέριες. Λοιπόν, να σου πω για μας. Δεν ξέρω αν κατάλαβες καλά, έχουμε ένα αγοράκι, όχι δύο.Στον παιδοχειρουργό πήγαμε γιατί μας έστειλε η παιδίατρός μας για να μας ανοίξει το πουλάκι, αυτό το τυπικό που κάνουν σε όλα τα αγοράκια. Κι εμένα μου κάνει εντύπωση, πώς δεν το είδαν, γιατί τώρα που έψαξα στο ίντερνετ και είδα εικόνες το βλέπω κι εγώ. Φαίνεται δηλ. ότι το παιδί έχει υποσπαδία. Αλλά θα πάρω κι άλλες γνώμες για να καταλάβω κατά πόσο το παιδί θα έχει οργανικά προβλήματα ή είναι καθαρά και μόνο αισθητικό θέμα. Εννοώ, είναι σαν να έχει το παιδί π.χ. πεταχτά αυτιά ή γαμψή μύτη; Εσείς γιατί κάνατε τελικά την εγχείρηση;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ότι να ναι διάβασα... ότι έχεις δύο παιδιά ένα δύο χρονών και ένα εφτά... πολλές οι μέρες αυπνοίας:roll:

Εμείς κάναμε την επέμβαση γιατί είχε στεφανιαία υποσπαδία... έβρεχε τα πόδια του, το πετσάκι ήταν σαν σκισμένο, υπήρχε πρόβλημα στη στύση και λογικά θα υπήρχε πρόβλημα γονιμότητας. Δεν μας μπήκε θέμα αν θα χειρουργηθεί... απ'την ώρα που γεννήθηκε όλοι οι γιατροί μας είπαν ότι γύρω στον 1,5 χρονο πρέπει να χειρουργηθεί.

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν να γράψω κάποια πράγματα για την επέμβαση και για την παραμονη στο νοσοκομείο όπως είχα υποσχεθεί.

Πήγαμε την μία μέρα και κάναμε εισαγωγή και τις απαραίτητες εξετάσεις. Μετά φύγαμε και πήγαμε σπίτι μας. Την επόμενη πήγαμε για την επέμβαση. Μπήκαμε και οι τρεις όταν έφτασε οι ώρα μέσα στον ευρύτερο χώρο του χειρουργείου και του δώσανε να πιει την προνάρκωση. Κάποια στιγμή ήρθαν και τον πήρανε ενώ εμείς ωσαν άλλοι ξανθοπουλος και μαρθα βουρτση βγήκαμε να περιμένουμε έξω. Η επέμβαση κράτησε γύρω στο μισάωρο. Με το που βγαίνει το παιδί απ'το χειρουργείο μπαίνει μέσα η μαμά για να είναι μαζί του και να το ηρεμεί.

Το μετά είναι αρκετά ζόρικο μια και το παιδάκι είναι απ'την νάρκωση, πονάει και δεν έχει καταλάβει ακόμα τι του συμβαίνει. Δεν θα μπω σε λεπτομέριες γιατί από παιδί σε παιδί διαφέρει. Το σίγουρο είναι ότι δεν είναι εύκολη κατάσταση. Αυτό που προσπαθούσα να σκέφτομαι συνέχεια είναι ότι είναι κάτι που διορθώνεται και περνάει και το παιδάκι δεν θα το θυμάται μετά.

Το σίγουρο είναι ότι όντως αποδέχονται την κατάσταση ακόμα και τα πιο υπερκινητικά παιδάκια (βλ. Θοδωράκης)... Τις δύο πρώτες μέρες ούτε χαμόγελο δεν έσκαγε το μωρό μου, ήταν λες και είχε πάθει κατάθλιψη.

Αυτό που μας βοήθησε ήταν ένα μικρό μαξιλαράκι που είχαμε μαζί μας και το βράδυ τον γυρνάγαμε στα πλάγια για να ξεπιάνεται και του στερεώναμε το ποδαράκι στο μαξιλάρι για να μην πιέζει το πουλάκι του. Επίσης, του τρίβαμε συχνά τα ποδαράκια γιατί πιανόντουσαν και πονάγανε. Πάρτε μαζί παιχνιδάκια που μπορεί να παίξουν στο κρεββάτι. Επίσης, πολύ χρήσιμα είναι τα υποσέντονα μιας χρήσης που βρίσκεις ή σε φαρμακείο ή σε σουπερμάρκετ... το παιδάκι δεν φοράει πάνα άρα οποιαδήποτε στιγμή μπορεί να κάνει κακά του και να λερωθεί. Και μετά στο σπίτι χρησιμεύουν γιατί πάλι για λίγες μέρες το αφήνεις χωρίς πάνα.

Οι γιατροί και οι νοσηλεύτριες στην παιδοχειρουργική του Έλενα είναι αστέρια όλοι τους! Υπερεξυπηρετικοί και πολύ τρυφεροί με τα πιτσιρικάκια. Τις τελευταίες μέρες ο μικρός βάρεσε σαραντάρια λόγω ιωσης (το κερασάκι στον βόθρο!) και πραγματικά δεν τον αφήσανε λεπτό απ'τα μάτια τους. Βόλεψε πάρα πολύ ότι η παιδοχειρουργική δεν έχει πολλά παιδάκια γιατί τα περισσότερα φεύγουν την ίδια μέρα... στο δωμάτιο το βράδυ ήμασταν μόνοι μας και μπορούσαμε και μέναμε και οι δύο με το παιδί. Αυτό είναι πολύ καλό γιατί πρέπει κάποιος να είναι συνέχεια δίπλα στο παιδί ξύπνιος για να μην γυρίσει ή να μην πέσει απ'το κρεββάτι. Μετατρέψαμε το νοσοκομείο σε ξενοδοχείο (οδοντόβουρτσες στο μπάνιο, σαγιονάρες κλπ:rolleyes:) αλλά τουλαχιστον μπορούσαμε να είμαστε και οι δύο μαζί και να κοιμόμαστε κανα δίωρο με βάρδιες. Αλλιώς δεν γίνεται να αντέξει ένα άτομο χωρίς καθόλου ύπνο επί εφτά βράδια.

Την άλλη βδομάδα θα πάμε να τον δει ο γιατρός και να μας πει τα τελικά αποτελέσματα... 9/10 είναι οι πιθανότητες επιτυχίας και 1/10 να κάνει συρίγγιο.

Τώρα είμαστε επιτέλους σπίτι, ο μικρός ξαναβρήκε την ενέργειά του απλά όταν είναι να κάνει τσίσα του πονάει πάααρα πολύ... μας ειπαν ότι θα κρατήσει κανα διήμερο ο πόνος... ας το ελπίσουμε!

Δεν ξέρω τι άλλο πρέπει να γράψω, ότι θέλετε ρωτήστε με... Συγνώμη για τις περιττές χαζομάρες και τις ασυνταξίες που έγραψα (και για τα ορθογραφικά!)

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλή ανάρρωση, Λέγκω μου!

Άλλο κακό να μη σας βρει και να είναι η τελευταία ταλαιπωρία που περνάει το μωράκι.

Το θέμα είναι ότι τελείωσαν όλα και ότι το μωράκι είναι καλά.

Σε τι κατάσταση είναι το πουλάκι τώρα;;

Εϊναι πρησμένο; έχει ράμματα;

Το πετσάκι σας υπάρχει ή το αφαίρεσαν και αυτό;;

Τελικά μείνατε 1 εβδομάδα έ;

Καθετήρα είχε; και αν ναι πότε τον έβγαλαν;

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα αγχωθηκα τωρα .Σας ευχομαι καλη αναρρωση!Τι του φορουσες μονο μπλουζα ,τι να παρω μαζι μου απο ρουχα ?Απο φαγητο τρωγατε κανονικα?Γαλα πρεπει να εχω μαζι μου φανταζομαι.Δεν μπορουσατε να σηκωθειτε καθολου?Δεν ειχαν καγκελα τα κρεβατακια?Ποναει πολυ ο καημενουλης?

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσούδες μου δεν θέλω σε καμία περίπτωση να σας αγχώσω!!!

Καλό είναι να έχετε μαζί σας μπλουζάκια είτε αμάνικα είτε με μεγάλα μανίκια για να χωράει να περάσει το μπουκαλάκι του ορού.

Από φαγητά μπορεί να φάει τα πάντα, δεν υπάρχει περιορισμός.

Έχει πεταλούδα και ορό στο χεράκι και καθετήρα στο πουλάκι. Τρεις φορές την ημέρα του βάζουν αντιβίωση στην πεταλούδα και του κάνουν πλύση στην κύστη... τίποτα από αυτά δεν πονάει. Τον καθετήρα τον έβγαλε την ημέρα που φύγαμε.

Δεν μπορούσε να σηκωθεί καθόλου... βέβαια κάποιες φορές, κυρίως τις τελευταίες μέρες, σηκωνόταν όρθιος στο κρεββατάκι να ξεπιάνεται. Και τον έπερνα αγκαλίτσα με προσοχή να ηρεμεί κυρίως μετά που φεύγανε οι γιατροί γιατί τρόμαζε.

Δεν μπορώ να πω αν πονάνε πολύ ή φοβούνται περισσότερο, φαντάζομαι ότι κανείς δεν μπορεί να το απαντήσει... ή μάλλον μπορεί να το απαντήσει κάποιο παιδάκι που έχει κάνει μεγάλο την επέμβαση.

Τώρα το πουλάκι του φαίνεται σχεδόν κανονικό... το πετσάκι δεν του το βγάζουν... έχει ισιώσει... δεν φαίνονται τίποτα ράμματα... για το πρήξιμο που ρωτάς, λες τελικά να είναι πρησμένο και να μην είναι το παιδί μου προικισμένο; (κρύο εεε;:cool:)

Είναι ζόρικη κατάσταση αλλά αυτό που σκεφτόμουνα συνέχεια είναι ότι πολλά παιδάκια τραβάνε πολύ σοβαρά λούκια με κίνδυνο της ζωής τους ή να τους μείνει κάποιο πρόβλημα. Το σημαντικό ειναι ότι είναι μια επέμβαση ρουτίνας... Δεν θέλω να το παίξω άνετη γιατί δεν είμαι, μακάρι να πόναγα εγώ αντί να πονάει το παιδάκι μου ή οποιοδήποτε άλλο παιδάκι. Το σημαντικό είναι ότι σε εφτά μέρες θα ξεμπερδέψουν μια και καλή! Πάρτε μαζί σας παραμύθια, πάνινι μπαλίτσα, μπλοκ ζωγραφικης (στο κεφάλι μας τα πέταγε ο δικός μου αλλά μη δίνετε σημασία) και πολλά πολλά κουράγια.

Αααα και σε περίπτωση που πιπιλάει δαχτυλο μη ξεχάσετε να ζητήσετε να του βάλουν στο άλλο χέρι τον ορό.

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

Tι μας περιμενει!Καλυτερα ομως τωρα που ειναι μικρα και δεν καταλαβαινουν.Σκεφτομαι να παρω ενα φορητο dvd μαζι μου να βλεπει τα ζουζουνια να ξεχνιεται.Αντε ολα καλα θα πανε angelmama !Λεγκω καλη ξεκουραση και παλι περαστικα .Αν θυμηθω και τιποτα αλλο θα σε ρωτησω μη με παρεξηγεις.Ευχαριστω που απαντησες!!!:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Tι μας περιμενει!Καλυτερα ομως τωρα που ειναι μικρα και δεν καταλαβαινουν.Σκεφτομαι να παρω ενα φορητο dvd μαζι μου να βλεπει τα ζουζουνια να ξεχνιεται.Αντε ολα καλα θα πανε angelmama !Λεγκω καλη ξεκουραση και παλι περαστικα .Αν θυμηθω και τιποτα αλλο θα σε ρωτησω μη με παρεξηγεις.Ευχαριστω που απαντησες!!!:rolleyes:

Εμείς πήραμε μαζί μικρό mp3 γιατι κοιμάται με μουσική.

Να ρωτήσεις ότι άλλο θες, μη το σκέφτεσαι. Όλα θα πάνε μια χαρα!!!;)

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

Λέγκω μου; όταν λες σχεδόν κανονικό τί εννοείς;

ότι δεν έχει πάρει ακόμα την τελική του μορφή

και είναι λίγο ταλαιπωρημένο από την εγχείρηση;

Φαντάζομαι ότι ουρεί κανονικά από την καινούργια την τρυπίτσα.

Ηλίθια ερώτηση, αλλά αν δεν την έγραφα δεν θα ησύχαζα.......

Συγνώμη για τις ερωτήσεις, αλλά τώρα που σε βρήκαμε θα σε ξεζουμίσουμε χεχε!

Link to comment
Share on other sites

Λέγκω μου; όταν λες σχεδόν κανονικό τί εννοείς;

ότι δεν έχει πάρει ακόμα την τελική του μορφή

και είναι λίγο ταλαιπωρημένο από την εγχείρηση;

Φαντάζομαι ότι ουρεί κανονικά από την καινούργια την τρυπίτσα.

Ηλίθια ερώτηση, αλλά αν δεν την έγραφα δεν θα ησύχαζα.......

Συγνώμη για τις ερωτήσεις, αλλά τώρα που σε βρήκαμε θα σε ξεζουμίσουμε χεχε!

Το σχεδόν κανονικό το λέω γιατί ακόμα δεν έχει επουλωθεί εντελώς και μια ταλαιπωρία την έχει. Όμως ουρεί πλέον απ'την καινούργια τρυπούλα και γενικά το πουλάκι του είναι φυσιολογικότατο! ;)

Σήμερα δείχνει να πονάει και λιγότερο όταν κάνει τσίσα άρα απ'οτι φαίνεται θα σταματήσει η ταλαιπωρία του σύντομα!!!

Και μη λες χαζομάρες, δώσ μου να καταλάβω και κάνε όσες ερωτήσεις θέλεις:cool:

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...