Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους και χρόνια πολλά!

Νάνσυ μου... πως έλεγαν τον γιατρό που χειρούργησε τον γιο σου;

Και εγώ θα τον εγχειρήσω για τον ίδιο λόγο στο Γενημματά. Ο παιδοχειρουργός που τον είδε λέγεται Συνωπίδης Ξενοφών... Μήπως έχεις ακούσει κάτι γι' αυτόν;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 579
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγώ μόνο σε έναν έχω πάει... ήτανε στο Παίδων και τώρα είναι διευθυντής στο Έλενα... πρέπει να είναι πολύ καλός. Τώρα μετά το Πάσχα θα κλείσουμε για την επέμβαση... αν θες να σου πω τα στοιχεία του πες μου να σου στείλω π.μ

 

ΝΑΙ ΘΑ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΣΑΜΕ ΠΟΛΥ ΑΝ ΓΙΝΕΤΕ ΝΑ ΜΑΣ ΣΤΕΙΛΕΙΣ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΟΥ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ, ΑΝ ΔΕΧΕΤΕ ΠΡΩΙΝΟ Η ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΟ ΡΑΝΤΕΒΟΥ. ΕΥΧΟΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΣΕ ΣΑΣ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΑΣ ΚΑΙ ΘΑ ΘΕΛΑΜΕ ΟΤΑΝ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ Η ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΑ ΣΑΣ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙΤΕ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΑΣ.

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια απορία και θα ήθελα την γνώμη του κ. Μαρινόπουλου. Ο σύζυγός μου όταν ήταν ημερών έκανε εγχείρηση βουβωνοκήλης και τριών ετών έκανε εγχείρηση υποσπαδία. Σήμερα αντιμετωπίζουμε πρόβλημα αζωοσπερμίας.Ο ουρολόγος μας είπε (με απλά λόγια)ότι το πιθανότερο είναι ότι έχει φράξει το σωληνάκι που οδηγεί τα σπερματοζωάρια έξω.Θα πρέπει να κάνουμε όμως βιοψία για να δούμε αν η αζωοσπερμία είναι αποφρακτική ή μη αποφρακτική.Η απορία μου είναι αν υπάρχει πιθανότητα μια από τις δύο εγχειρήσεις που έκανε να δημιούργησε το πρόβλημα της αζωοσπερμίας.Ξέρω ότι τον πήγανε στον καλύτερο παιδοχειρουργό όμως μιλάμε για 34 χρόνια πίσω.Τώρα και οι δύο εγχειρήσεις θεωρούνται εγχείρησεις ρουτίνας,τότε όμως???Να τονίσω και κάτι που έμαθα πρόσφατα από τον σύζυγό μου.Παρόλο που έκανε εγχείρηση υποσπαδία λέει ότι από την παλιά τρυπούλα μερικές φορές βγαίνει σταγόνα από ούρα.

Συγνώμη για το μακροσκελές μήνυμα αλλά από τον ουρολόγο δεν πήραμε κάποια οριστική απάντηση σε αυτό το ερώτημα,ίσως βέβαια και να μην υπάρχει.Απλά θα ήθελα να μου πείτε και εσείς την γνώμη σας.

Ευχαριστώ

PMNYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή Σόφη

 

Η επέμβαση νεογνικής βουβωνοκήλης είναι μια πολύ λεπτή και δύσκολη επέμβαση και πρέπει να γίνεται πάντα από ειδικό παιδοχειρουργό με καλή γνώση της ανατομίας.Παράλληλα η χρήση οπτικής μεγέθυνσης διευκολύνει το διαχωρισμό του κηλικού σάκκου από τα ευαίσθητα στοιχεία του όρχι δηλαδή τα αγγεία του και τον σπερματικό πόρο ο οποίος συχνά είναι καλά κολλημένος με την κήλη.Σε άπειρα χέρια η διατομή του σπερματικού πόρου μπορεί να περάσει απαρατήρητη και σε περίπτωση που αυτό επαναληφθεί και στην άλλη πλευρά τότε φυσικά έχουμε μια σίγουρη περίπτωση αζωοσπερμίας. Όσον αφορά τον υποσπαδία σαν πάθηση και χειρουργική διόρθωση δεν ενοχοποιείται για το συγκεκριμένο πρόβλημα.

 

Με εκτίμηση

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κ. Μαρινόπουλε.

 

Σας ευχαριστώ πολύ για την άμεση και κατατοπιστικότατη απάντησή σας.Η επέμβαση έγινε από την δεξιά πλευρά μόνο αλλά όπως καταλαβαίνεται , και όπως φυσικά αναφέρεται και εσείς,η ηλικία ήταν πολύ μικρή και σαφώς η επέμβαση πολύ λεπτή.Εάν τελικά οφείλεται εκεί η αζωοσπερμία είναι ανατρέψιμη η κατάσταση με κάποια επέμβαση?Σας ρωτάω γιατί ο ουρολόγος μας είπε ότι δεν προτείνει επέμβαση για απόφραξη του πόρου και μας προτείνει εξωσωματική.Ο ουρολόγος μας είναι λαμπρός επιστήμονας και του έχω εμπιστοσύνη αλλά θα ήταν πολύ ευκολότερο να γίνει η επέμβαση,έτσι και αλλιώς θα κάνει επέμβαση για μία μόλυνση στο όσχεο που τον ενοχλεί εδώ και 2 χρόνια και ίσως και κυρσοκήλη β βαθμού που έχει(αυτό ακόμα δεν είναι σίγουρο).Αν είναι ανατρέψιμο ίσως θα έπρεπε να γίνει επέμβαση και στον σπερματικό πόρο από το να γίνει εξωσωματική που είναι δαπανηρή αλλά κυρίως ψυχοφθόρα.

Ίσως σας κάνω ερωτήσεις λίγο έξω από την ειδικότητά σας και ελπίζω να μην γίνομαι φορτική αλλά θα ήθελα την γνώμη σας γιατί ως παιδοχειρουργός γνωρίζεται πολύ καλύτερα την ανατομία ενός παιδιού και στην δική μας περίπτωση η ζημιά πιθανόν να έγινε σε μικρή ηλικία.

Και πάλι ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

PMNYp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπέρα είμαι καινουρια μέσα στο forum, δεν ξέρω καν αν το κάνω σωστά. Θα δείξει...

 

Ψάχνω άλλες μανούλες με γιους με υποσπαδία, να μιλήσουμε, να μου πουν τι έκαναν και πως το αντιμετωπίζουν/αντιμετώπισαν. Ευχαριστώ, περιμένω....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΓΕΙΑ ΣΑΣ.

ΕΙΜΑΙ ΜΗΤΕΡΑ ΔΥΟ ΠΑΙΔΙΩΝ Η ΚΟΡΟΥΛΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 6 ΧΡ. ΚΑΙ Ο ΓΙΟΚΑΣ ΜΟΥ 2,5 ΧΡ. Ο ΜΙΚΡΟΣ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΜΕ ΒΑΛΑΝΙΚΟ ΥΠΟΣΠΑΔΙΑ.

ΕΧΩ ΠΑΕΙ ΣΕ ΑΡΚΕΤΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΟΛΟΙ ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ.

 

ΤΟ ΚΑΘΥΣΤΕΡΩ ΣΥΝΕΧΩΣ ΓΙΑΤΙ ΤΡΕΜΩ ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΗ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ.

ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ ΟΜΩΣ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΠΩΣ ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΤΟΝ ΑΝΑΛΑΒΕΙ ΙΔΙΩΤΗΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΑΠΛΑ ΓΙΑΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΠΩΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΙΟ ΑΝΩΔΥΝΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΜΙΚΡΟ.

ΕΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΑΠΟ ΑΘΗΝΑ ΠΟΥ ΝΑ ΕΧΕΙ ΧΕΙΡΟΥΡΓΗΣΕΙ ΜΕ 100 % ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΤΕΤΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΑ ΘΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΣΑ ΝΑ ΜΟΥ ΣΥΣΤΗΝΑΤΕ.

 

 

ΕΑΝ ΕΧΕΤΕ ΤΗΝ ΕΥΧΕΡΕΙΑ ΧΡΟΝΟΥ ΚΥΡΙΕ ΜΑΡΙΝΟΠΟΥΛΕ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΠΟΛΥ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟ ΑΠΟ ΑΘΗΝΑ ΕΚΤΟΣ ΕΑΝ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΤΕ ΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ.

 

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΣΑΣ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΓΕΙΑ ΣΑΣ.

ΕΙΜΑΙ ΜΗΤΕΡΑ ΔΥΟ ΠΑΙΔΙΩΝ Η ΚΟΡΟΥΛΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 6 ΧΡ. ΚΑΙ Ο ΓΙΟΚΑΣ ΜΟΥ 2,5 ΧΡ. Ο ΜΙΚΡΟΣ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΜΕ ΒΑΛΑΝΙΚΟ ΥΠΟΣΠΑΔΙΑ.

ΕΧΩ ΠΑΕΙ ΣΕ ΑΡΚΕΤΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΟΛΟΙ ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ.

 

ΤΟ ΚΑΘΥΣΤΕΡΩ ΣΥΝΕΧΩΣ ΓΙΑΤΙ ΤΡΕΜΩ ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΗ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ.

ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ ΟΜΩΣ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΠΩΣ ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΤΟΝ ΑΝΑΛΑΒΕΙ ΙΔΙΩΤΗΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΑΠΛΑ ΓΙΑΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΠΩΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΙΟ ΑΝΩΔΥΝΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΜΙΚΡΟ.

ΕΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΑΠΟ ΑΘΗΝΑ ΠΟΥ ΝΑ ΕΧΕΙ ΧΕΙΡΟΥΡΓΗΣΕΙ ΜΕ 100 % ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΤΕΤΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΑ ΘΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΣΑ ΝΑ ΜΟΥ ΣΥΣΤΗΝΑΤΕ.

 

 

ΕΑΝ ΕΧΕΤΕ ΤΗΝ ΕΥΧΕΡΕΙΑ ΧΡΟΝΟΥ ΚΥΡΙΕ ΜΑΡΙΝΟΠΟΥΛΕ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΠΟΛΥ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟ ΑΠΟ ΑΘΗΝΑ ΕΚΤΟΣ ΕΑΝ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΤΕ ΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ.

 

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΣΑΣ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ.

 

αν διαβασες,εκανα αυτη την εγχειρηση,στο κρατικο της νικαιας...δρ σκαναβης λεγεται και ειναι απιστευτος.....ΑΝΘΡΩΠΟΣ!!!

line_m123_beg_micky_time_1224216000_text_ef20f0e5f4f1e1eae7f220ece1f220e5e9ede1e9.gif

 

line_flow_rose_beg_minie_time_1261976400_text_e720ecf0eff5ecf0eff520ece1f220e5e9ede1e9.gif

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή Σόφη

 

Η διαδικασία της εξωσωματικής με ICSI (IntraCytoplasmatic Sperm Injection) γνωστή ως μικρογονιμοποίηση δίνει σίγουρα αποτελέσματα. Η περίπτωση του συζύγου σας είναι περίπλοκη με τις προηγούμενες επεμβάσεις, την κιρσοκήλη και τη φλεγμονή του οσχέου που όλα αποτελούν αίτια υπογονιμότητας.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έχουμε και εμείς ένα αγοράκι που χειρουργήθηκε σε ιδιωτικό νοσοκομείο όταν ήταν 1,5 ετών για υποσπαδία. Η περίπτωσή του ήταν η αμέσως επόμενη μετά τον βαλανικό.

Τώρα είναι σχεδόν 3 ετών και είμαστε στη φάση που του μαθαίνουμε να

βγάλει την πάνα. Βλέπουμε ότι ναι μεν έχει αποκατασταθεί η κάμψη που υπήρχε, αλλά το παιδάκι ουρεί στραβά με μία κλίση 30-40 μοιρών περίπου.

Σε μία τηλεφωνική επικοινωνία που είχαμε με τον γιατρό μας είπε ότι ίσως

κάποιο πετσάκι στην ουρήθρα να δημιουργεί το πρόβλημα. Όπως είναι φυσικό προβληματιζόμαστε για το αν θα πρέπει να πάρουμε κάποια άλλη γνώμη για το θέμα. Και το βασικό είναι αν θα πρέπει να σκεφτόμαστε δεύτερη επέμβαση ή αν θα πρέπει να αποδεχτούμε (και κυρίως το παιδί) ότι θα ουρεί με αυτή την κλίση.

 

Έχει αντιμετωπίσει κανείς παρόμοιο πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΓΕΙΑ ΣΟΥ !! ΚΑΙ Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΒΑΛΑΝΙΚΟ ΥΠΟΣΠΑΔΙΑ ΚΑΙ ΠΗΓΑ ΣΤΟ ΠΑΙΔΩΝ ΟΤΑΝ ΗΤΑΝ 8 ΜΗΝΩΝ , ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΕΒΕΙ ΕΝΤΕΛΟΣ ΤΟ ΠΕΤΣΑΚΙ ΤΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ Η ΕΓΧΕΙΡΗΣΗ , ΟΤΑΝ ΠΛΕΟΝ ΚΑΤΕΒΗΚΕ (ΗΤΑΝ 1 ΧΡΟΝΟΥ) ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΤΑ ΚΕΝΤΡΙΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΛΕΙΣΩ ΡΑΝΤΕΒΟΥ !! ΕΚΛΕΙΣΑ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΤΟ ΦΟΒΕΡΟ 16/9/2010 !!! ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ 3,5 ΧΡΟΝΟΝ !!! ΚΑΙ ΣΕ ΡΩΤΩ ΜΕ ΟΛΟ ΤΟ ΘΑΡΡΟΣ ΠΟΙΟΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΗΤΑΝ ? ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΣΟ ΠΟΥ ΣΑΣ ΠΗΡΕ ? Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΥΤΕ Η ΙΔΙΩΤΙΚΗ ΑΣΦΑΛΙΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΤΟ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΛΟΓΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΚ ΓΕΝΝΗΘΕΙΣ , ΦΥΣΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΘΑ ΚΑΝΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΑΡΚΕΙ Η ΤΣΕΠΗ ΜΟΥ ΝΑ ΑΝΤΕΞΕΙ ..

Link to comment
Share on other sites

Είμαι καινούρια στο forum, διάβασα προσεκτικά όλα τα posts και τα βρήκα πολύ ενδιαφέροντα.Βλέπω ότι οι νέοι γονείς είναι πια ενημερωμένοι για τα τρέχοντα θέματα υγείας των παιδιών τους και χαίρομαι ιδιαίτερα, γιατί μόνο έτσι μπορούμε να βοηθήσουμε τα παιδάκια μας και να τα ενδυναμώσουμε στην κάθε δοκιμασία, φυσικά και με τη βοήθεια του Θεού.

Έχω και γω ένα αγοράκι 13 μηνών,τον Γρηγόρη, που γεννήθηκε,όπως και τα δικά σας με υποσπαδία,συγκεκριμένα βαλανικό.Είμαστε στη φάση όπου περιμένουμε να πάρουμε εισιτήριο για την επέμβαση που θα γίνει στο Παίδων-Αγ.Σοφία, πρώτα ο Θεός μέχρι τα Χριστούγεννα, όπου ο μικρούλης θα κοντεύει 2 χρονών. Ο γιατρός που θα κάνει την επέμβαση λέγεται Ευάγγελος Παπανδρέου και είναι παιδοχειρούργος.Μας τον σύστησε η παιδίατρός μας που τυχαίνει να είναι ξαδέρφη του άντρα μου.Μάλιστα ο συγκεκριμένος μας τόνισε την αναγκαιότητα αφαίρεσης του πετσιού 1 τρίμηνο πριν την επέμβαση, το οποίο θα γίνει μέσα σε μία επίσκεψη εντός λίγης μόνο ώρας, και το οποίο όπως ο ίδιος ο γιατρός μας είπε θα βοηθήσει πολύ στην επιτυχή έκβαση της επέμβασης, όταν αυτή γίνει.

Μας εξήγησε επίσης ότι μέσα σε ένα χειρουργικό χρόνο (μέσα σε μία δηλ. επέμβαση) θα διορθωθούν τρία πράγματα: 1ον. η θέση της ουρήρθρας 2ον. θα γίνει αφαίρεση της χορδής (ο ινώδης ιστός στη βάση του πέους, που κρατάει το πέος κυρτό) και 3ον. η κυρτότητα της βαλάνου

Μας ενημέρωσε επίσης ότι η νοσηλεία μετά την επέμβαση κρατάει 5 ημέρες και φυσικά θα μπει στο παιδί καθετήρας.

Δόξα το Θεό, είναι μια επέμβαση ρουτίνας, αλλά δεν παύει να είναι ένα λεπτεπίλεπτο και δύσκολο χειρουργείο.Και βέβαια είναι και όλα αυτά που προκύπτουν από μια τέτοια δοκιμασία στην καθημερινότητα του παιδιού μας.

Ο καθετήρας που θα τον ενοχλεί,οι τυχόν πόνοι από την εγχείρηση,τα ράμματα που θα τον "τραβάνε" και γενικότερα όλη η ταλαιπωρία...

Εμείς,εσείς και κάθε γονιός κάνουμε την καλύτερη δυνατή προσπάθεια για να είμαστε "εκεί" για τα παιδάκια μας...Να τα στηρίζουμε,να ξενυχτάμε σε μια καρέκλα νοσοκομείου στο πλάι τους, να συμπάσχουμε μαζί τους και να παίζουμε και τους "κλόουν" για να γίνονται πιο υποφερτές όλες οι άχαρες συνέπειες της εγχείρησης...(οι πέντε τοίχοι του νοσοκομείου να μετατραπούν σε ένα άτυπο παιδότοπο,τα φάρμακα να μετατραπούν σε γλυκά συροπάκια,οι πόνοι να τυλιχτούν σε ζεστές αγκαλιές,η άσχημη διάθεση να αντισταθμιστεί με ζεστά χάδια και γλυκά λογάκια....κλπ)

εύχομαι ό,τι καλύτερο για όλα τα παιδιά του κόσμου....υγεία και πάλι υγεία και να θυμάστε ότι τίποτα δεν είναι ακατόρθωτο να ξεπεραστει με τη βοήθεια του Θεού...καλή δύναμη

 

ΛΑΜΠΡΙΝΙ ... ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΗΓΑ ΣΤΟΝ ΕΥΑΓΕΛΛΟ ΠΑΠΑΝΤΡΕΟΥ ΣΤΟ ΠΑΙΔΩΝ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΣ ΓΙΑΤΡΟΣ !! ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΤΑ ΙΔΙΑ ΟΜΩΣ ΟΤΑΝ ΤΟΝ ΠΗΓΑ ΗΤΑΝ 8 ΜΗΝΩΝ , ΝΑΙ !! ΞΑΝΑΠΗΓΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΕΤΣΑΚΙ ΤΟΥ ΟΤΑΝ ΗΤΑΝ 1 ΧΡΟΝΟΝ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΟΥ ΝΑ ΚΛΕΙΣΩ ΡΑΝΤΕΒΟΥ !!! ΤΗΝ ΠΗΡΑ ΚΑΙ ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΤΕ ΜΟΥ ΕΚΛΕΙΣΕ 16/9/2010 !!! ΚΑΙ ΜΕ ΕΠΙΦΥΛΑΞΗ ! Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ 3,5 ΧΡΟΝΟΝ ΤΟΤΕ !!!

Link to comment
Share on other sites

DJ 713 εγώ χειρούργησα το γιο μου πριν 2 χρόνια περίπου για τον ίδιο λόγο αν και η περίπτωση του ήταν πιο ελαφριά και χρειάστηκε μόνο μια επέμβαση. Επισκέφτηκα δύο γιατρούς στο Παίδων αλλά προτίμησα ιδιώτη γιατί στο Πάιδων ήθελε 5 μέρες νοσηλεία ενώ εμείς τον πήραμε σπίτι την ίδια μέρα. Έκανε καταπληκτική δουλειά ούτε καταλαβαίνεις ότι εγχειρίστηκε, ο άνθρωπος είναι χειρούργος- παιδοουρολόγος και θεωρείται κορυφή, να φανταστείς έχω αλλάξει 3 παιδιάτρους και τον ήξεραν όλοι. Το κόστος κλινικής και γιατρόυ ήταν γύρω στις 3000 Ευρώ για την περίπτωσή μας. Αν θέλεις μπορώ να σου δώσω τα στοιχεία του, άλλωστε καλό είναι να δεις δυο -τρεις γιατρούς πριν αποφασίσεις.

ΓΕΙΑ ΣΟΥ !! ΚΑΙ Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΒΑΛΑΝΙΚΟ ΥΠΟΣΠΑΔΙΑ ΚΑΙ ΠΗΓΑ ΣΤΟ ΠΑΙΔΩΝ ΟΤΑΝ ΗΤΑΝ 8 ΜΗΝΩΝ , ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΕΒΕΙ ΕΝΤΕΛΟΣ ΤΟ ΠΕΤΣΑΚΙ ΤΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ Η ΕΓΧΕΙΡΗΣΗ , ΟΤΑΝ ΠΛΕΟΝ ΚΑΤΕΒΗΚΕ (ΗΤΑΝ 1 ΧΡΟΝΟΥ) ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΤΑ ΚΕΝΤΡΙΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΛΕΙΣΩ ΡΑΝΤΕΒΟΥ !! ΕΚΛΕΙΣΑ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΤΟ ΦΟΒΕΡΟ 16/9/2010 !!! ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ 3,5 ΧΡΟΝΟΝ !!! ΚΑΙ ΣΕ ΡΩΤΩ ΜΕ ΟΛΟ ΤΟ ΘΑΡΡΟΣ ΠΟΙΟΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΗΤΑΝ ? ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΣΟ ΠΟΥ ΣΑΣ ΠΗΡΕ ? Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΥΤΕ Η ΙΔΙΩΤΙΚΗ ΑΣΦΑΛΙΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΤΟ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΛΟΓΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΚ ΓΕΝΝΗΘΕΙΣ , ΦΥΣΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΘΑ ΚΑΝΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΑΡΚΕΙ Η ΤΣΕΠΗ ΜΟΥ ΝΑ ΑΝΤΕΞΕΙ ..

Link to comment
Share on other sites

Pepa 1981 καλησπέρα. Το έγραψα και σε κάποιον άλλον στο forum που είχε το ίδιο πρόβλημα γιατί καταλαβαίνω την αγωνία σας. Εγώ χειρούργησα το γιο μου πριν 2 χρόνια περίπου στην Αθήνα, 1 1/2 έτους ήταν και η περίπτωση του είχε χαρακτηριστεί ελαφριά καθώς το πρόβλημα ήταν στην άκρη του πέους και όχι στη βάση. Προτίμησα ιδιώτη γιατρό γιατί στο Παίδων 2 γιατροί που είδα μου είπαν ότι θα χρειαζόταν 5νθημερη νοσηλεία με καθετήρες, περιτωμη κλπ., ενώ αυτός μας τον έδωσε σπίτι την ίδια μέρα και έκανε φοβερή δουλειά ούτε που καταλαβαίνεις ότι εχει εγχειριστεί.

Ο συγκεκριμένος γιατρός ήταν παιδοουρολόγος ενώ στο Παίδων ήταν παιδοχειρούργοι. Πάντως αν ενδιαφέρεσαι να πας μέχρι Αθήνα γιατι αυτος χειρουργει Ευρωκλινική να ξέρεις ότι είναι κορυφή μέχρι και ο παιδίατρος μου στα Χανιά τον ήξερε, απλώς είναι Αθήνα και καταλαβαίνω ότι είναι ταλαιπωρία το ταξίδι.

Σίγουρα πάντως να επισκεφτείς 2-3 πριν αποφασίσεις

ΓΕΙΑ ΣΟΥ !! ΚΑΙ Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΒΑΛΑΝΙΚΟ ΥΠΟΣΠΑΔΙΑ ΚΑΙ ΠΗΓΑ ΣΤΟ ΠΑΙΔΩΝ ΟΤΑΝ ΗΤΑΝ 8 ΜΗΝΩΝ , ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΕΒΕΙ ΕΝΤΕΛΟΣ ΤΟ ΠΕΤΣΑΚΙ ΤΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ Η ΕΓΧΕΙΡΗΣΗ , ΟΤΑΝ ΠΛΕΟΝ ΚΑΤΕΒΗΚΕ (ΗΤΑΝ 1 ΧΡΟΝΟΥ) ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΤΑ ΚΕΝΤΡΙΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΛΕΙΣΩ ΡΑΝΤΕΒΟΥ !! ΕΚΛΕΙΣΑ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΤΟ ΦΟΒΕΡΟ 16/9/2010 !!! ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ 3,5 ΧΡΟΝΟΝ !!! ΚΑΙ ΣΕ ΡΩΤΩ ΜΕ ΟΛΟ ΤΟ ΘΑΡΡΟΣ ΠΟΙΟΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΗΤΑΝ ? ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΣΟ ΠΟΥ ΣΑΣ ΠΗΡΕ ? Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΥΤΕ Η ΙΔΙΩΤΙΚΗ ΑΣΦΑΛΙΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΤΟ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΛΟΓΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΚ ΓΕΝΝΗΘΕΙΣ , ΦΥΣΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΘΑ ΚΑΝΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΑΡΚΕΙ Η ΤΣΕΠΗ ΜΟΥ ΝΑ ΑΝΤΕΞΕΙ ..

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλημερα!ο γιος μου 11 μηνων εχει υποσπαδια.η παιδιατρος επιμενει οτι πρεπει να χειρουργηθει για ψυχολογικους λογους,ο παιδοχειρουργος στο Βολο οπυ μενουμε συμφωνει.Πηγαμε ομως και σε παιδοχειρουργο στην Αθηνα και μας ειπε οτι δε χρειαζεται επεμβαση. Τι να κανω?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα... δεν έχω ιδέα τι είναι αυτό;

Ξέρω όμως πως είναι να ακούς αντίθετες απόψεις γιατρών και να προσπαθεις να βρεις ποιο είναι το καλυτερο για το παιδί...

Πιο ειδικός δεν είναι ο παιδοχειρούργος;

Μήπως να πας και σε άλλο γιατρό να πάρεις μια γνώμη;

Link to comment
Share on other sites

Με απλα λογια εχει την τρυπουλα που βγαινουν τα ουρα πιο κατω απο το κανονικο.Ευτυχως ειναι ηπιας μορφης.Βασικα ετοιμαζομαστε να παμε Θεσσαλονικη σε καποιον Μουραβα που λενε οτι ειναι καλος .Η πλακα ειναι οτι και ογιατρος που πηγαμε στην Αθηνα Μιχαηλ λεγεται ,ηταν χρονια στο Αγια Σοφια και τωρα ειναι μονο στο Ιασω ,εχει πειρα δηλαδη.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καμια αλλη μαμα με το ιδιο προβλημα που της ειπαν να μη κανει επεμβαση?Μηπως γνωριζει κανεις κατι για τους γιατρους στο Βολο? γιατι κι εγω απο Αθηνα ειμαι δεν ξερω και πολλα.Να παω Αθηνα για καλυτερα?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα.

Έχω ένα αγοράκι 12 μηνών με βαλανικό υποσπαδία.

Τον Μουράβα που ανέφερες τον είδα και εγώ. Χειρουργεί στο Παπαγεωργίου.

Αν θέλεις περισσοότερες λεπτομέρειες στείλε π.μ. .

 

Εγώ κατέληξα στον Συνωπίδη από το Γεννηματά. ΄Ενας απίστευτος γιατρός, πάνω από όλα άνθρωπος. Άλλωστε η παιδοχειρουργική και γενικά η παιδιατρική στο Γεννηματά είναι η καλύτερη στη Θεσσαλονίκη.

Πήγα σε αρκετούς γιατρούς. Το έχω ψάξει καλά.

 

Πάντως σίγουρα πρέπει να χειρουργηθεί γιατί φαντάζομαι εκτός από την ουρήθρα που είναι πιο χαμηλά, σίγουρα θα έχει μια μικρή κάμψη και το πετσάκι δεν θα κλείνει γύρω γύρω....

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και θελω πληροφοριες.Τι ειναι το π.μ.?ειμαι και λιγο ασχετη.Πες μου για την εμπειρια σου .ποσο κρατησε η επεμβαση, βαλατε καθετηρα?ποσα πηρε ο γιατρος?μπορεις να μου δωσεις πληροφοριες για το γιατρο σου γιατι εχω ακουσει και απο αλλους για το νοσοκομειο αυτο οτι ειναι καλο.ευχαριστω εκ των προτερων!!!

Link to comment
Share on other sites

Σου στέλνω σε λίγο π.μ.

Πάνω δεξιά στη οθόνη σου λέει Welcome, red. Εκεί που λέει Προσωπικά Μηνύματα σε λίγο θα γράφει 1. Πάτα το, διάβασέ το και αν θες απάντησε.

Πάω να γράψω...

Link to comment
Share on other sites

Έφτασε και η ώρα του μικρούλη να ξεμπερδεύει! Την Τρίτη θα κάνουμε εισαγωγή στην παιδοχειρουργική του Έλενα και την Τετάρτη θα γίνει η επέμβαση... θα μείνουμε μέσα καμια βδομάδα.

Ξέρει καμια μαμά ή μπαμπας να μου πει με τον καθετήρα πως γίνεται και δεν φεύγει; Πονάει μετά την επέμβαση το πιτσιρικάκι; Απ'ότι έχω καταλάβει δεν θα υπάρχει πρόβλημα να περπατάει... Μάλλον πρέπει να αρχίσω να του εξηγώ για το νοσοκομείο.

Δεν έχω άγχος ακόμα για την επέμβαση (αν και εκείνη την ώρα φαντάζομαι θα ζοριστώ) αλλά για την ταλαιπωρία που θα περάσει το ταλιμπανάκι μου:?

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Λέγκω.

Δέν έχουμε κάνει ακόμα την εγχείρηση. Από μία άλλη κοπέλα (που μιλάμε στο mammyland) που έκαναν την εγχείρηση σου παραθέτω αυτά που μου έγραψε

 

"καλησπέρα.Ευχαριστώ πολύ για τα περαστικά.Να σου πω λοιπόν:

Η επέμβαση διήρκησε 1,5 ώρα περίπου με όλη την προετοιμασία.Μετά ο μικρός είχε καθετήρα και εννοείται ορό για κάποιες ώρες.Ο καθετήρας έπρεπε να μείνει μία εβδομάδα και έπρεπε να κοιμάται συνέχεια ανάσκελα πράγμα πολύ δυσκολο για ένα μωρό 9 μηνών.Δεν τον αφήσαμε δευτερόλεπτο από τα μάτια μας για να μη γυρίσει.Δεν φαινόταν να πονάει πάντως.Παυσίπονο πήρε 2 φορές συνολικά.Πιο πολύ γκρίνιαζε γιατί έπρεπε να είναι ξαπλωμένος.

Τη δεύτερη μέρα είχαμε κάποιες διαρροές από τον καθετήρα και ανησυχήσαμε όμως ο γιατρός μας είπε ότι αυτό συμβαίνει συχνά απλά θα κάναμε πολλές αλλαγές γιατί έπρεπε να παραμένει στεγνό το σημείο.

Την 3η μέρα μας είπε οτι το τραύμα ήταν πολύ καλό και θα μπορούσαμε να βγάλουμε πιο γρήγορα τον καθετήρα αλλά δεν μας άφησε να φύγουμε για να μην πηγαινοερχόμαστε από Σέρρες Θεσνίκη γιατί χρειάζονταν αλλάγή αν ξαναβρέχονταν.Και την άλλη μέρα όταν επιτέλους όλα ήταν καλί ο καθετήρας στεγνός και εμείς έτοιμοι να φύγουμε ο μικρός έκανε το θαύμα του!!Εβγαλε τον καθετήρα.Κατευθείαν τον είδε ο γιατρός μας έδωσε το οκ να φύγουμε αλλά έπρεπε να τον είχαμε γυμνό από κάτω για να είναι στεγνός και να θρέψουν τα ράμματα.Ευτυχώς όλα πήγαν καλά και στο παραπέντε γλιτώσαμε να ξαναμπούμε χειρουργείο.Γιατί ο καθετήρας έτσι μόνο μπορούσε να ξαναμπεί.

Πολύ δύσκολο σε ένα τόσο μικρό μωρό.Αυτό μόνο μας στεναχώρησε που ο καημενούλης δεν μπορούσε να καταλάβει και θα έκανε κακό στον εαυτό του.

Από το γιατρό και την κλινική μείναμε ευχαριστημένοι.Αλλά από ότι κατάλαβα είναι μία επέμβαση που τα αποτελέσματα τα βλέπεις στην πορεία.

Ευχομαι από δω και στο εξής όλα να πάνε καλά.Σε ένα μήνα θα ξαναπάμε να μας δει.Έραψε και το πετσάκι αλλά δεν μπορώ να καταλάβω αν αυτό είναι η περιτομή..

Εσείς πότε θα κάνετε την επέμβαση και σε ποιον γιατρό?Εύχομαι καλή επιτυχία και θα περιμένουμε νεώτερα

Ο,τι άλλο θέλεις ρώτα με.Καλό βράδυ"

 

Τι να σου πω τώρα και εγώ αγχωμένη πολύ είμαι, κυρίως με το θέμα της νάρκωσης.

Εύχομαι να πάνε όλα κα΄λά και αυτή να είναι η τελευταία σας ταλαιπωρία.

 

Θέλουμε λεπτομέρεις όταν βγείτε...

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ, angelmama... εννοείται πως μόλις ξεμπερδέψουμε θα γράψω λεπτομέριες για την επέμβαση!

Ο πιτσιρίκος μου έχει στεφανιαία υποσταδία αλλά δεν νομίζω να διαφέρει πολύ η διαδικασία απ'την βαλανική... μπορεί να κρατάει λίγο περισσότερο η επέμβαση.

Ο μικρούλης της περιγραφής βαλανική είχε; Επειδή μπερδεύτηκα λίγο... υπάρχει πρόβλημα στο να μετακινείται το παιδί;

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

Και ο γιος μου εχει στεφανιαια υποσπαδια και ρωτησα τον γιατρο αν μπορει να σηκωνεται και μου ειπε οτι μπορει αλλα δεν ειναι για πολυ.Σκεφτηκα να παρω μαζι μου ενα καροτσι ωστε να τον κανω βολτα δεν ξερω αν τελικα χρειαστει.Ο γιατρος παντως μου ειπε να μην ανησυχω για το θεμα της μετακινησης.

 

Ευχομαι γρηγορη αναρρωση στον γιο σας

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...