Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καμπύλη σακχάρου: απαραίτητη εξέταση μετά από παλίνδρομη κύηση!!!


christy28

Recommended Posts

Guzelina μη με ευχαριστείς νοιώθω άσχημα!!!Τις εμπειρίες μας λέμε μόνο.Αλλωστε ο γιατρός ειναι προσωπική υπόθεση και μπορεί σε μένα να φαίνεται καλός και σε σένα όχι.Βέβαια με τόσα που πέράσαμε σίγουρα θα επιλέξουμε έμπειρο γιατρό!!!Το μόνο βέβαιο. Τελικά ρε κορίτσια κατάλαβα κάτι. Οτι αν δε βρεθεί μια συγκεκριμένη αιτία για μια αποβολή πχ χρωμοσωμικη ανωμαλία ή μικρόβιο τότε τακτική των γιατρών είναι να σου κανουνε αντιπηκτική ακόμα και αν δεν εχεις θρομβοφιλία και υποστήριξη με ορμόνες δηλαδη utrogestan ή και ενέσεις proluton καθώς και κορτιζόνη για τυχόν ανοσιολογικές αιτίες παρόλο που μπορεί να έχεις καλές εξετάσεις.Σου λέει ομως αφού εχεις επαναλαμβανόμενες αποβολές κατι φταίει αρα είναι κατι που δεν εχει προχωρησει η επιστημη για να βρεθει οποτε πάμε στα τυφλά.και τελικά φτάνεις στο επιθυμητο χωρις να ξερεις το μηχανισμό!!!!Αυτό ειναι το συμπέρασμα μου και ειναι ελπιδοφορο τουλάχιστον!!!!!

3va2l7h3rc6e4gdx.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα κορίτσια.

Από τις 15 Ιανουαρίου που έκανα απόξεση, δεν είχε βγει ο καρυότυπος του εμβρύου. Προχθές πήρα τηλ. στον γιατρό μου και μου υποσχέθηκε η γραμματέας του ότι θα έπαιρνε τηλ. στο ΛΗΤΩ να μάθει.

Τελικά, χθες μου τηλεφώνησε η βοηθός του γιατρού και μου είπε ότι τα πρώτα αποτελέσματα του καρυότυπου είναι φυσιολογικά αλλά εκκρεμμεί η εξέταση του χρωμοσώματος 21 που δείχνει το σύνδρομο down. Οπότε, περιμένουμε κι αυτή την εξέταση να δούμε αν υπήρχε τελικά σύνδρομο down ή όχι. Πολύ αργεί η άτιμη εξέταση.

Εγώ παρακαλάω να είχε σύνδρομο down, τουλάχιστον θα υπήρξε μια αιτία που παλλινδρόμησε.

Α, και το έμβρυο ήταν αγόρι. Είχα από την αρχή τη βεβαιότητα ότι ήταν αγόρι και τελικά το ένστικτό μου επαληθεύτηκε.

5f27b8bd0c.png

Link to comment
Share on other sites

louloudira, κι εγώ είχα 3 παλλίνδρομες. Ο ένας γυναικολόγος μου έλεγε να κάνω έτσι κι αλλιώς ηπαρίνες και να πάρω σαλοσπίρ. Δέχτηκα να πάρω το σαλοσπίρ αλλά για τις ηπαρίνες ήθελα πρώτα να με δει ο αιματολόγος. Ο άλλος γυναικολόγος έλεγε να πάω στον αιματολόγο να κρίνει αυτός αν πρέπει να πάρω ηπαρίνες αλλά συμφώνησε να παίρνω το σαλοσπίρ.

Ο αιματολόγος ήταν 1.000% σίγουρος ότι δεν χρειάζομαι ούτε ηπαρίνες ούτε σαλοσπίρ και μάλιστα μου είπε χαρακτηριστικά ότι, αν είχε έστω και μια μικρή υπόνοια ότι χρειάζομαι ηπαρίνες, θα μου έλεγε να πάρω. Όταν έμαθε ότι παλλινδρόμησε το έμβρυο, στενοχωρήθηκε πολύ και πάλι μου επιβεβαίωσε ότι δεν ήταν θέμα ηπαρίνης.

Τώρα περιμένω να βγει και η εξέταση του καρυότυπου για το χρωμόσωμα 21 που δείχνει το σύνδρομο down, γιατί τα υπόλοιπα αποτελέσματα του καρυότυπου είναι φυσιολογικά.

Η ιστολογική που έκανα, επίσης, ήταν φυσιολογική, δεν έδειξε κάποιο πρόβλημα.

Εγώ παρακαλάω να ήταν σύνδρομο down, λόγω της ηλικίας μου (είμαι 39).

5f27b8bd0c.png

Link to comment
Share on other sites

Guzelina μη με ευχαριστείς νοιώθω άσχημα!!!Τις εμπειρίες μας λέμε μόνο.Αλλωστε ο γιατρός ειναι προσωπική υπόθεση και μπορεί σε μένα να φαίνεται καλός και σε σένα όχι.Βέβαια με τόσα που πέράσαμε σίγουρα θα επιλέξουμε έμπειρο γιατρό!!!Το μόνο βέβαιο. Τελικά ρε κορίτσια κατάλαβα κάτι. Οτι αν δε βρεθεί μια συγκεκριμένη αιτία για μια αποβολή πχ χρωμοσωμικη ανωμαλία ή μικρόβιο τότε τακτική των γιατρών είναι να σου κανουνε αντιπηκτική ακόμα και αν δεν εχεις θρομβοφιλία και υποστήριξη με ορμόνες δηλαδη utrogestan ή και ενέσεις proluton καθώς και κορτιζόνη για τυχόν ανοσιολογικές αιτίες παρόλο που μπορεί να έχεις καλές εξετάσεις.Σου λέει ομως αφού εχεις επαναλαμβανόμενες αποβολές κατι φταίει αρα είναι κατι που δεν εχει προχωρησει η επιστημη για να βρεθει οποτε πάμε στα τυφλά.και τελικά φτάνεις στο επιθυμητο χωρις να ξερεις το μηχανισμό!!!!Αυτό ειναι το συμπέρασμα μου και ειναι ελπιδοφορο τουλάχιστον!!!!!

 

louloudira, μακαρι να εχεις δίκιο! κι εγώ απο όλα θα κάνω, κοκτεηλ κανονικό, αρκει το επομενο μωρό να βγει γερό!

 

Καλημέρα κορίτσια.

Από τις 15 Ιανουαρίου που έκανα απόξεση, δεν είχε βγει ο καρυότυπος του εμβρύου. Προχθές πήρα τηλ. στον γιατρό μου και μου υποσχέθηκε η γραμματέας του ότι θα έπαιρνε τηλ. στο ΛΗΤΩ να μάθει.

Τελικά, χθες μου τηλεφώνησε η βοηθός του γιατρού και μου είπε ότι τα πρώτα αποτελέσματα του καρυότυπου είναι φυσιολογικά αλλά εκκρεμμεί η εξέταση του χρωμοσώματος 21 που δείχνει το σύνδρομο down. Οπότε, περιμένουμε κι αυτή την εξέταση να δούμε αν υπήρχε τελικά σύνδρομο down ή όχι. Πολύ αργεί η άτιμη εξέταση.

Εγώ παρακαλάω να είχε σύνδρομο down, τουλάχιστον θα υπήρξε μια αιτία που παλλινδρόμησε.

Α, και το έμβρυο ήταν αγόρι. Είχα από την αρχή τη βεβαιότητα ότι ήταν αγόρι και τελικά το ένστικτό μου επαληθεύτηκε.

 

Λυπάμαι που ακομα δεν εχεις παρει τις απαντήσεις που θες. να σου πω όμως κατι που το εχω γραψει πολλές φορές εδώ μέσα: μη στηριζεσαι τοσο στις απαντήσεις (παρολο που κατανοώ ποσο σημαντικό ειναι - κι εγω πως και πως τις περιμενα), γιατί μπορει να μη δειξουν κάτι και να μεινεις με την απορια και την απογοητευση... το μονο που θα σου πω είναι να πας να κάνεις τις καμπύλες ζαχαρου/ ινσουλίνης...

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα και από μένα!!!Σίγουρα το θέμα θρομβοφιλία και ηπαρίνες είναι περίπλοκο !!Αλλά και οι εγκυμοσύνες μας είναι ακόμα πιο περίπλοκες!!!Εχεις δίκιο bp ioli και εμένα μου φαινόταν περίεργο αφού οι εξετάσεις είναι καλές και δε δειχνουν θρομβοφιλία γιατι να κανω ηπαρινες. Αλλά μου απάντησε ο γιατρος οτι λόγω ιστορικού επιβάλλεται και επειδη η ερευνα προχωρά , μπορει σε καποια χρονια να εχουν βγει και άλλες εξετάσεις που διαγνώσκουν θρόμβοφιλία που δεν υπάρχουν τώρα και να έδειχναν κάτι.Οι παράγοντες του αίματος ειναι πολλές.Ασε που εγώ γονιδιακά εχω ένα σωρό μεταλλάξεις ετερόζυγες που δεν είναι όμως σοβαρες σαν την V leiden .Μονο αυτή δεν έχω βασικά.Τώρα θα κάνω μία εξεταση πολύ ειδική για αυτή μήπως υποβόσκει και τέρμα μετά.Στο αρεταίειο που ειχα κανει το βασικό έλεγχο και έσκασα 750 ευρωπουλάκια, είχε ως συμπέρασμα σε κύηση να κάνω ένεση και μαλιστα πολύ μεγάλη δοση!!!Μετα μου το αναιρέσανε βέβαια άλλοι αιματολογοι αλλά τελικά μπορει να είχε δίκιο !!!Στο κατω κατω ηταν οι πιο ολοκληρωμενες εξετασεις που εχω κανει !!!Με σχολια , συμπεράσματα , γενικό συμπέρασμα τι δόση πρέπει να κάνω για να προλάβω πιθανη εκδηλωση της θρομβοφιλίας!!!!Με υπογραφή και ονοματεπώνυμο!!Που σημαινει οτι πιστευει αυτά που γράφει με επιχειρήματα!!Τελος πάντων σας ζάλισα πάλι!!

Τοσο πολύ αργεί ο καρυότυπος βρε παιδί μου δε φτάνει η στενοχώρια έχεις και αγωνία!!!Εμένα αγόρια ήταν τα δίδυμα ,τα άλλα δύο δε ξέρω!!Πάντως λενε οτι τα αγοράκια είναι πιο ευαίσθητα , το έχετε ακούσει? Ισχύει άραγε?

Valiak οτι μας πει ο γιατρός θα κάνουμε αλλά εμένα μου το προείπε για το κοκταίηλ!!!!Μονο η κορτιζόνη παίζει λόγω σακχάρου!!!!Και την ήθελα γιατί είναι πολύ υποστηρικτική για ανοσολογικά αίτια!!!Φιλάκια σε όλες!!!

3va2l7h3rc6e4gdx.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στο αρεταιειο έκανα κι εγώ τον έλεγχο, στον Οικονομου! Εγω εχω τη μεταλλαξη στο v-leiden...

Άντε να δούμε, ποτε θα ξαναμεινω έγκυος... :| όχι τιποτε, αλλά ανυπομονώ για το χαπακωμα... :?

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

Στο αρεταιειο έκανα κι εγώ τον έλεγχο, στον Οικονομου! Εγω εχω τη μεταλλαξη στο v-leiden...

Άντε να δούμε, ποτε θα ξαναμεινω έγκυος... :| όχι τιποτε, αλλά ανυπομονώ για το χαπακωμα... :?

γρήγορα θα μείνεις έγκυος θα δεις!!!Πάντως με τη μετάλλαξη αυτή οταν πήγες σε αιματολόγο σου είπαν σίγουρα οτι θα κάνεις ηπαρίνες?γιατί εμένα στο αρεταίειο βγήκε φυσιολογική αλλά όλες οι άλλες ετερόζυγες αλλά η αιματολόγος που με παρακολουθούσε τότε δεν τις θεωρούσε σοβαρές τις άλλες.Ενας αιματολόγος που πήγα μετά την τρίτη αποβολή μου είπε για να αποκλείσουμε ολα τα ενδεχομενα να κάνω μια ειδική εξέταση για το Vleidenόχι μοριακή να το εξετάσουμε πάλι.Αμάν πια!!!Βαρέθηκα !!!Ορμόνες, Vleiden, MThfr κλπ,κλπ!!!!Σ'ημερα έβλεπα ρε κορίτσια μια αλλοδαπή κοπέλα σε άσχημη κατάσταση , βρώμικη να σέρνει ένα καρότσι με ένα μωράκι, ένα αγοράκι από το χέρι και η κοιλιά τούρλα θα ήταν πάνω από 5 μηνών!!Αρχικά είπα πανάγια μου βόηθα αυτή τη κοπελίτσα και δως της ένα γερό μωράκι!!Τη λυπήθηκα!!!μετά βέβαια σκέφτηκα και το πόσο εύκολο ειναι για κάποιες γυναίκες και για άλλες τόόόόσο δυσκολο!!!Βλέπε εμάς!!!!Τέλος πάντων ξέρει ο Θεός καλύτερα!!!

3va2l7h3rc6e4gdx.png
Link to comment
Share on other sites

τότε τακτική των γιατρών είναι να σου κανουνε αντιπηκτική ακόμα και αν δεν εχεις θρομβοφιλία και υποστήριξη με ορμόνες δηλαδη utrogestan ή και ενέσεις proluton καθώς και κορτιζόνη για τυχόν ανοσιολογικές αιτίες παρόλο που μπορεί να έχεις καλές εξετάσεις.Σου λέει ομως αφού εχεις επαναλαμβανόμενες αποβολές κατι φταίει αρα είναι κατι που δεν εχει προχωρησει η επιστημη για να βρεθει οποτε πάμε στα τυφλά.και τελικά φτάνεις στο επιθυμητο χωρις να ξερεις το μηχανισμό!!!!Αυτό ειναι το συμπέρασμα μου και ειναι ελπιδοφορο τουλάχιστον!!!!!

Κοριτσια αν δεν εχουμε θρομβοφιλια και κανουμε ενεσεις μπορει να μας βλαψουν ομως η οχι?ειναι σιγουρο ομως?Οι ορμονες θτρογεσταν χαπια ειναι?

Και να ρωτησω γιατι ρε κοριτσια αφου το αρεταιειο ειναι δημοσιο ειναι τοσο ακριβες οι εξετασεις?δεν γραφονται?

28-06-2010 Αντιο αγγελουδι μου

Link to comment
Share on other sites

γρήγορα θα μείνεις έγκυος θα δεις!!!Πάντως με τη μετάλλαξη αυτή οταν πήγες σε αιματολόγο σου είπαν σίγουρα οτι θα κάνεις ηπαρίνες?γιατί εμένα στο αρεταίειο βγήκε φυσιολογική αλλά όλες οι άλλες ετερόζυγες αλλά η αιματολόγος που με παρακολουθούσε τότε δεν τις θεωρούσε σοβαρές τις άλλες.Ενας αιματολόγος που πήγα μετά την τρίτη αποβολή μου είπε για να αποκλείσουμε ολα τα ενδεχομενα να κάνω μια ειδική εξέταση για το Vleidenόχι μοριακή να το εξετάσουμε πάλι.Αμάν πια!!!Βαρέθηκα !!!Ορμόνες, Vleiden, MThfr κλπ,κλπ!!!!Σ'ημερα έβλεπα ρε κορίτσια μια αλλοδαπή κοπέλα σε άσχημη κατάσταση , βρώμικη να σέρνει ένα καρότσι με ένα μωράκι, ένα αγοράκι από το χέρι και η κοιλιά τούρλα θα ήταν πάνω από 5 μηνών!!Αρχικά είπα πανάγια μου βόηθα αυτή τη κοπελίτσα και δως της ένα γερό μωράκι!!Τη λυπήθηκα!!!μετά βέβαια σκέφτηκα και το πόσο εύκολο ειναι για κάποιες γυναίκες και για άλλες τόόόόσο δυσκολο!!!Βλέπε εμάς!!!!Τέλος πάντων ξέρει ο Θεός καλύτερα!!!

όχι, η αιματολογος μου είπε ότι δεν είναι σίγουρο ότι θα κάνω ηπαρίνες γιατί λεει η θρομβοφιλία μου είναι αμελητέα. όμως κάθε μήνα θα μου κάνει δικές της εξετάσεις για να κρινει εαν χρειαζεται. και στην κουμπάρα μου τα ίδια έλεγε, και τελικά φουλ ηπαρίνες της έδινε... δε βγαζεις άκρη. εγώ πάντως για προπονηση έκανα χθες ηπαρίνη στον άντρα μου που έκανε πρόσφατα εγχείρηση... :D

Τωρα για την κοπελα που είδες στο δρομο, τι να πω? μακαρι να εχει τον τροπο να φροντιζει και να αγαπαει τα παιδιά της. Κι εγώ πάντως στεναχωριέμαι και πολύ συχνά σκέφτομαι "που δινει ο Θεός τα παιδιά...?" Βλέπεις κατι γονείς - τέρατα και άλλα ζευγάρια λιώνουν στις προσπάθειες και στις εξωσωματικές...

 

Κοριτσια αν δεν εχουμε θρομβοφιλια και κανουμε ενεσεις μπορει να μας βλαψουν ομως η οχι?ειναι σιγουρο ομως?Οι ορμονες θτρογεσταν χαπια ειναι?

Και να ρωτησω γιατι ρε κοριτσια αφου το αρεταιειο ειναι δημοσιο ειναι τοσο ακριβες οι εξετασεις?δεν γραφονται?

το ουτροτζεστάν είναι προγεστερόνη, ορμόνη δηλαδή... τώρα το κατα ποσο είναι ακίνδυνες οι ηπαρίνες, δεν το ξέρω... την έχω κι εγώ αυτήν την απορία, και ποιος να μας τη λύσει??? :?:

στο αρεταιειο μου είχαν πει ότι ίσως να καταφερω να τις περασω στο ΙΚΑ αν μου γραψει κάποιος γιατρός ότι έχω πολυκυστικές ωοθήκες!!! μη με ρωτήσετε τι σχέση έχουν, δεν έχω ιδέα!!! Δεν το έψαξα γιατί τις πέρασα στην ιδιωτική ασφαλεια που έχουμε. Το Δημόσιο δεν τις έγραφε μεχρι πριν 2 -3 χρόνια περίπου, γιατί είναι ακριβές γενικά.

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

μην φοβαστε κοριτσια!! αυτα τα φαρμακα δινουν γυναικολογοι που γνωριζουν τι μπορουν να παρουν η μαμα και το μωρακι.σκεφτειται οτι αν δεν τα παρεις τοτε θα ναι δυσκολα τα πραγματα.

κι εγω εχω κανει και ενεσεις και utrogestan και πολυ αντιβιωση και ολα πηγαν καλα επειδη ΤΑ ΕΠΑΙΡΝΑ. χαλαρωστε και να εχετε εμπυστοσυνη στον ιατρο σας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το αιματολογικό τμήμα στο Αρεταίειο δεν κάνει το πακέτο θρομβοφιλίας που περιλαμβάνει και μοριακές εξετάσεις , αντισώματα κτλΑυτά τα κάνει το εργαστήριο του κ.Οικονόμου και πληρώνεις !!Σου λένε οτι παίρνεις και επιστροφή από το ταμείο αλλά εγώ ένα χρονο μετά δεν έχω πάρει μία από τον ΟΑΕΕ.Περιμένω να με καλέσουν σε επιτροπή εδώ και ένα χρόνο!!!!Πληρωσα 600 ευρώ για θρομβοφιλία και 125 για ανοσολογικές τις οποίες για να ειμαι ειλικρινής μου ειπαν να μη τις κάνω τότε αλλά εγώ ήθελα να τελειώνω με όλα αυτά!!! Σε όλα τα κρατικά πληρώνεις εκτός αν κλείσεις ραντεβου στα εξωτερικά ιατρεία πρώτα αλλά με αναμονή κανα τρίμηνο το λιγότερο!!!!!

Το παράδειγμα με τη έγκυο που είπα παραπάνω το ανέφερα περισσότερο γιατί σκέφτηκα οτι αυτή η κοπέλα με τόσο βάρος που κρατούσε , τόσο βρώμικη που ήταν λογικά θα φοβόταν για αποβολή και όμως φαινόταν καλά.Και εμείς που είμαστε μέσα στη προσοχή με εξετάσεις κτλ ψάχνουμε να βρούμε αιτίες όπως θρομβοφιλίες, ινσουλίνες , καρυότυπους κτλ κτλ!!!!!!Τι να πω!!!Οι ηπαρίνες δε είναι βλαβερές είτε τη χρειαζόμαστε είτε όχι!!!Η χαμηλότερη ασφαλής δόση δίνεται οταν οι εξετάσεις είναι καλές για προληπτικούς λόγους και ανάλογως το πρόβλημα ρυθμίζεται η δοση!!!

3va2l7h3rc6e4gdx.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια.

Από τις 15 Ιανουαρίου που έκανα απόξεση, δεν είχε βγει ο καρυότυπος του εμβρύου. Προχθές πήρα τηλ. στον γιατρό μου και μου υποσχέθηκε η γραμματέας του ότι θα έπαιρνε τηλ. στο ΛΗΤΩ να μάθει.

Τελικά, χθες μου τηλεφώνησε η βοηθός του γιατρού και μου είπε ότι τα πρώτα αποτελέσματα του καρυότυπου είναι φυσιολογικά αλλά εκκρεμμεί η εξέταση του χρωμοσώματος 21 που δείχνει το σύνδρομο down. Οπότε, περιμένουμε κι αυτή την εξέταση να δούμε αν υπήρχε τελικά σύνδρομο down ή όχι. Πολύ αργεί η άτιμη εξέταση.

Εγώ παρακαλάω να είχε σύνδρομο down, τουλάχιστον θα υπήρξε μια αιτία που παλλινδρόμησε.

Α, και το έμβρυο ήταν αγόρι. Είχα από την αρχή τη βεβαιότητα ότι ήταν αγόρι και τελικά το ένστικτό μου επαληθεύτηκε.

Ιολη μου δεν ηξερα οτι ησουν εγκυος! Λυπαμαι πολυ κοριτσι σου για την απωλεια σου! Πιστεψε με καταλαβαινω πως νιωθεις και σου στελνω μια μεγαλη αγκαλια

((((((((((((((((((((((((((((( )))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

Σε ποια εβδομαδα πλινδρομισε? μηπως εκανες καμια μετρηση του σκαχαρου κατατην διαρκεια της εγκυμοσυνης?

sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ιολη μου δεν ηξερα οτι ησουν εγκυος! Λυπαμαι πολυ κοριτσι σου για την απωλεια σου! Πιστεψε με καταλαβαινω πως νιωθεις και σου στελνω μια μεγαλη αγκαλια

((((((((((((((((((((((((((((( )))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

Σε ποια εβδομαδα πλινδρομισε? μηπως εκανες καμια μετρηση του σκαχαρου κατατην διαρκεια της εγκυμοσυνης?

 

Κρίστυ μου, δεν έγραψα τίποτε στο άλλο τόπικ για να μη σας στενοχωρώ, ήμουν πολύ αγχωμένη τότε και πολύ στενοχωρημένη.

Έκανα τεστ στις 21 Δεκεμβρίου και δυο χοριακές που ήταν καλές. Η επόμενη χοριακή δεν ήταν καλή κι εκεί άρχισε πάλι ο εφιάλτης. Είδαμε αρχικά σάκο και την επόμενη φορά είδαμε και το έμβρυο. Παρόλο που δεν το περίμενα, όταν ήμουν 6εβδ. και 3 ημερών ακούσαμε καρδιά και η έκπληξη ήταν τεράστια. Ξανακούσαμε καρδιά ακριβώς 7 εβδομάδων και μετά από 5 μέρες ξύπνησα με ένα κακό προαίσθημα και έτρεξα στο γιατρό για υπέρηχο, παρότι μου είχε πει να πάω μετά από 2 βδομάδες. Δυστυχώς, η καρδιά του είχε σταματήσει. Σ' αυτό το διάστημα πρόλαβα να πάω στον αιματολόγο και στον ενδοκρινολόγο για θυρεοειδή. Όλα ήταν τέλεια. Πάνω που ήμουν έτοιμη να κάνω μέτρηση σακχάρου, παλλινδρόμησε και δεν πρόλαβα να κάνω τη μέτρηση. Οι γιατροί (2 γυναικολόγοι και ένας ενδοκρινολόγος) μου έλεγαν ότι δεν χρειάζεται, εγώ επέμενα και μου είπαν να κάνω αλλά δεν πρόλαβα.

Περιμένω τώρα τα αποτελέσματα από το σύνδρομο down, τουλάχιστον να δω αν έφταιξε αυτό. Η ιστολογική και τα πρώτα αποτελέσματα του καρυότυπου είναι φυσιολογικά.

5f27b8bd0c.png

Link to comment
Share on other sites

 

το ουτροτζεστάν είναι προγεστερόνη, ορμόνη δηλαδή... τώρα το κατα ποσο είναι ακίνδυνες οι ηπαρίνες, δεν το ξέρω... την έχω κι εγώ αυτήν την απορία, και ποιος να μας τη λύσει??? :?:

στο αρεταιειο μου είχαν πει ότι ίσως να καταφερω να τις περασω στο ΙΚΑ αν μου γραψει κάποιος γιατρός ότι έχω πολυκυστικές ωοθήκες!!! μη με ρωτήσετε τι σχέση έχουν, δεν έχω ιδέα!!! Δεν το έψαξα γιατί τις πέρασα στην ιδιωτική ασφαλεια που έχουμε. Το Δημόσιο δεν τις έγραφε μεχρι πριν 2 -3 χρόνια περίπου, γιατί είναι ακριβές γενικά.

ΟΙ ηπαρινες ειναι οι ενεσεις γιαττην θρομβοφιλια?Το διαβαζω τοσες μερες αλλα δεν ξερω τι ειναι

28-06-2010 Αντιο αγγελουδι μου

Link to comment
Share on other sites

Κρίστυ μου, δεν έγραψα τίποτε στο άλλο τόπικ για να μη σας στενοχωρώ, ήμουν πολύ αγχωμένη τότε και πολύ στενοχωρημένη.

Έκανα τεστ στις 21 Δεκεμβρίου και δυο χοριακές που ήταν καλές. Η επόμενη χοριακή δεν ήταν καλή κι εκεί άρχισε πάλι ο εφιάλτης. Είδαμε αρχικά σάκο και την επόμενη φορά είδαμε και το έμβρυο. Παρόλο που δεν το περίμενα, όταν ήμουν 6εβδ. και 3 ημερών ακούσαμε καρδιά και η έκπληξη ήταν τεράστια. Ξανακούσαμε καρδιά ακριβώς 7 εβδομάδων και μετά από 5 μέρες ξύπνησα με ένα κακό προαίσθημα και έτρεξα στο γιατρό για υπέρηχο, παρότι μου είχε πει να πάω μετά από 2 βδομάδες. Δυστυχώς, η καρδιά του είχε σταματήσει. Σ' αυτό το διάστημα πρόλαβα να πάω στον αιματολόγο και στον ενδοκρινολόγο για θυρεοειδή. Όλα ήταν τέλεια. Πάνω που ήμουν έτοιμη να κάνω μέτρηση σακχάρου, παλλινδρόμησε και δεν πρόλαβα να κάνω τη μέτρηση. Οι γιατροί (2 γυναικολόγοι και ένας ενδοκρινολόγος) μου έλεγαν ότι δεν χρειάζεται, εγώ επέμενα και μου είπαν να κάνω αλλά δεν πρόλαβα.

Περιμένω τώρα τα αποτελέσματα από το σύνδρομο down, τουλάχιστον να δω αν έφταιξε αυτό. Η ιστολογική και τα πρώτα αποτελέσματα του καρυότυπου είναι φυσιολογικά.

αχ ρε κοριτσακι! γιατι δεν ειπες τιποτα? τουλαχιστον θα μπορουσαμε να σου συμπαρασταθουμε! Ιολη μου μην αμελησεις να κανεις καμπυλη σακχαρου το συντομοτερο, ειδικα αν ο καρυοτυπος ειναι φυσιολογικος! Καντην ακομη και τωρα, κατι θα φανει δεν μπορει. θα ηταν καλυτερα να την εκανες αμεσως μετα την παλινδρομιση που θα ησουν υπο την επηρεια των ορμονων αλλα καλλιο αργα παρα ποτε. μου θυμιζεις την δικη μου περιπτωση και εγω ακουγα καρδια και μετα σταματουσε!

sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΟΙ ηπαρινες ειναι οι ενεσεις γιαττην θρομβοφιλια?Το διαβαζω τοσες μερες αλλα δεν ξερω τι ειναι

Ναι Guzelina είναι αντιπηκτικές ενέσεις για την θρομβοφιλία !Ο φαρμακοποιός οταν πρωτοπήγα να τις πάρω μου είπε οτι το 90% των εγκύων τις παίρνουν!!!Τι να πω!!!!Ρε μπας και είναι σαν το εμβόλιο Η1Ν1 που μας φαγανε να το κανουμε για να πουλήσουν οι φαρμακευτικές?????Οχι μωρέ αφου βοηθάνε, τι στο καλό!!!!!!

3va2l7h3rc6e4gdx.png
Link to comment
Share on other sites

Ιόλη, λυπάμαι πολύ για την εξέλιξη. Δυστυχώς πέρασα από παρόμοια κατάσταση πρόσφατα και σε καταλαβαίνω απόλυτα, θα συμφωνήσω με την christy, θα πρόσθετα μόνο στην καμπύλη σακχάρου να έκανες και καμπύλη ινσουλίνης γιατί κι αυτή παίζει ρόλο.

Link to comment
Share on other sites

Guzelna μου πολλα φιλια και ευχομαι σε λιγο να σε δω να γραφεις και σε αλλη ενοτητα! μονο θετικες σκεψεις και θα τα πας μια χαρα. ειπαμε-ειμαι γουρλου!![/QUOTΕ]

Πεπα μου τι κανεις πως εισαι?Μακαρι ρε συ οπως βλεπεις ολο ενημερωνομζι και το ψαχνω!!!

Λουλουντιρα οχι ενεσεις να κανω οτι χρειαστει αρκει ολα να πανε καλα...αλλα το ξερεις οτι και να μην ειναι σιγουροι αν σου κανουν ενεσεις δεν μας πειραζουν?

28-06-2010 Αντιο αγγελουδι μου

Link to comment
Share on other sites

Λουλουντιρα οχι ενεσεις να κανω οτι χρειαστει αρκει ολα να πανε καλα...αλλα το ξερεις οτι και να μην ειναι σιγουροι αν σου κανουν ενεσεις δεν μας πειραζουν?

Guzelina μου το έχω συζητήσει με πολλούς γιατρούς και όλοι μου είπαν οτι οταν υπάρχει ιστορικό αποβολών, ακόμα και αν είναι καθαρές οι εξετάσεις σου της θρομβοφιλίας ,σου αρχίζουν αντιπηκτική με δόση που να είναι ασφαλής.Και αναλόγως τη περίπτωση κάνεις τις εξετάσεις σου ανα 2 - 3 εβδομάδες ή μήνα για να ρυθμίσουν τη δόση!Οι εξετάσεις αυτές είναι απλές δλδ γενική αίματος και χρόνοι προθρομβίνης κτλ.Αλλωστε μη ξεχνάμε οτι η κύηση από μόνη της είναι μια κατάσταση που υπάρχει τάση για θρόμβωση και αν υπαρχει και τάση για διαβήτη κυήσεως ακόμα περισσότερο επιβάλλεται!!!Δε πρέπει να μας ανησυχεί όμως , να χουμε εμπιστοσύνη στο γιατρό και βουρρρρ για νέα εγκυμοσύνη!!!!Φιλάκια:-)

3va2l7h3rc6e4gdx.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

welcome στο κλαμπ των ζαχαροχτυπημενων!!!!!!!!!

για την ιστορια σας λεω και γω οτι κανω αντιδραστικες υπογλυκαιμιες και η πλακα ειναι οτι σε κορυφαιο ενδοκρινολογο που πηγα στη Θεσσαλονικη(ΑΧΕΠΑ) , ΟΤΑΝ ΤΟΥ ΠΑ ΟΤΙ ΕΠΑΘΑ ΒΙΟΧΗΜΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝ σχετιζεται με το ζαχαρο απαντησε αρνητικα!!! δε μπορω να καταλαβω γιατι... αλλα για καποιο λογο κανεις δεν ασχολειται με αυτο το τομεα και ολοι (γυναικολογοι-ενδοκρινολογοι και διαβητολογοι) μου απαντησαν οτι θα δουν το θεμα μου μολις ξαναμεινω εγκυος ..μεχρι τοτε δεν τους απασχολω...

την τριτη εχω ραντεβου με εξωσωματικο ..αι να δουμε τι θα μου απαντησει και θα σας πω!!!!!!!!ο Θεος να μας φιλαει ρε κοριτσια..........

Link to comment
Share on other sites

welcome στο κλαμπ των ζαχαροχτυπημενων!!!!!!!!!

για την ιστορια σας λεω και γω οτι κανω αντιδραστικες υπογλυκαιμιες και η πλακα ειναι οτι σε κορυφαιο ενδοκρινολογο που πηγα στη Θεσσαλονικη(ΑΧΕΠΑ) , ΟΤΑΝ ΤΟΥ ΠΑ ΟΤΙ ΕΠΑΘΑ ΒΙΟΧΗΜΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝ σχετιζεται με το ζαχαρο απαντησε αρνητικα!!! δε μπορω να καταλαβω γιατι... αλλα για καποιο λογο κανεις δεν ασχολειται με αυτο το τομεα και ολοι (γυναικολογοι-ενδοκρινολογοι και διαβητολογοι) μου απαντησαν οτι θα δουν το θεμα μου μολις ξαναμεινω εγκυος ..μεχρι τοτε δεν τους απασχολω...

την τριτη εχω ραντεβου με εξωσωματικο ..αι να δουμε τι θα μου απαντησει και θα σας πω!!!!!!!!ο Θεος να μας φιλαει ρε κοριτσια..........

Μια απο τα ίδια, μεινεις έγκυος έλα. Μα πως θα μεινω εγκυος χριστιανε μου αν δε μου ρυθμισεις το ζαχαρο και κανω κυστικά ωάρια???? :shock: :shock: :shock:

καλή επιτυχία καρκινάκι!!!

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια και απο μενα.Ειμαι στην 10η βδομαδα ,μολις πηρα αποτελεσματα απο καμπυλη σακχαρου μετα απο προτροπη του γιατρου μου γιατι στον τελευταιο ελεγχο ειχα σακχαρο νηστειας 110.Η καμπυλη ειναι καραπαθολογικη και εχω παθει ενα ψιλοπανικο.Να σας πω δε , οτι δεν μπορουσα να συλλαβω φυσιολογικα και τα μικρα μου ειναι απο εξωσωματικη γονιμοποιηση...Παιρνω ultrogestan,felicin κανω αντιθρομβωτικες (προληπτικα χωρις να ειμαι θρομβοφιλικη).Το τελευταιο διαστημα απο τοτε που ειδα θετικη χοριακη πηρα 6κιλα.Τωρα ειμαι 88 με υψος 1.73cm(χοντρη δηλαδη).Λοιπον σας παραθετω την καμπυλη:

0sec 134,30sec 256,60 sec 299,90sec 266,120sec 220.

Τρομαξα οταν τα ειδα!!!

Ο γυναικολογος μου,μου ειπε οτι πρεπει να παω αμεσα σε διαβητολογο. Αυριο ειχα προκαθορισμενο ραντεβου για υπερηχο.Ελπιζω να ειναι ζωντανα...Κοντευω να σαλεψω τωρα!!!

ysjfp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...