Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καμπύλη σακχάρου: απαραίτητη εξέταση μετά από παλίνδρομη κύηση!!!


christy28

Recommended Posts

Κριστι θα ηθελα αν μπορεις να μου πεις το ονομα του διαβητολογου σου και με πμ οπως θελεις.Περσι ημουν εγκυος και πηρα πολλα κιλα ως 5,5 μηνων ολα καλα καμια ενοχληση.Β επιπεδου τελειο.Κανω καμπυλη ζαχαρου βγαινει παθολογικη.Ελειπε η γυναικολογος μου με αδεια και οι γιατροι στο νοσοκομειο δεν εδωσαν καμια σημασια.Μπηκα για 15 μερες μεσα με συσπασεις για διαιτα κουβεντα.Με βγαλανε με βελτιωση γεννησα προωρα και εχασα το μωρο που τα πνευμονακια του ηταν ανωριμα.Εψαξα τα παντα σε ολους τους γιατρους Αθηνα ολα ηταν τελεια μου ειπενε το εχασες απο προσβολη μικροβιου μαλλον και οτι ολα καλα εκτος ενα δεικτη crp ανεβασμενος που δειχνει φλεγμονη.Κανενας δεν καταλαβε απο τι ειναι μου ειπανε να ξεκινησω παλι προσπαθεια.Βιοχημικη κυηση.Καταλαβαινω κατι δεν παει καλα.Αλλα οι γιατροι δεν βρισκαν κατι.Πηρα βιβλια μπηκα στο ιντερνετ και βρηκα σε αμερικανικο σαιτ οτι το crp μπορει να ανεβαινει οταν μειωνεται η αντοχη στη γλυκοζη.Παω σε διαβητολογο παθολογικη καμπυλη.Λεει δεν χρειαζεσαι χαπια αλλα χανεις κιλα και καθε μηνα καμπυλη μεχρι να στρωσει και μετα προσπαθεια για εγκυμοσυνη.Πιστευει οτι το μωρο που χαθηκε παιζει ρολο οτι ειχα διαβητη κυησης και δεν το δωσανε καμια σημασια και οτι οταν εχεις διαβητη τα αντισωματα μειωνονται αρα μπορει και να κολλησα μικροβιο και λογω αυτου..Εσυ ξερεις κατι τετοιο?Σε παρακαλω θελω να παω σε εναν εμπειρο διαβητολογο σε περιπτωση εγκυμοσυνης μη με ξεχασεις στειλε το ονομα του δικου σου γιατι θα ηθελα να παω στα σιγουρα.

 

 

δεν γνωριζω για το crp,αυτο που ξερω ειναι οτι οσοι εχουν ανεξεγκτο ζαχαρο ειναι πιο επιρρεπεις σε λοιμωξεις.Αλλωστε οι διαβητικοι ανηκουν στος ομαδες υψηλου κινδυνου για γριπες κλπ.Παντως,κι εγω που ειχα προβλημα με το ζαχαρο στην εγκυμοσυνη(αν και εκανα ειδικη διατροφη, μετριομουν συνεχως, σε γενικες γραμμες ηταν εντος οριων μονο δυο τρεις φορες μου ειχε φτασει στο 150-160 μετα το φαγητο),μου σπασαν τα νερα στον 4ο μηνα και ειχα ανεβασμενη crp,αλλα λογω μικροβιου.Δεν το ειχα σκεφτει οτι μπορει να ειχε καποια σχεση με το ζαχαρο..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εχω μια παλινδρομη μετα απο εξωσωματικη και προσφατα διαπιστωσα οτι οι τιμες σακχαρου μου πεφτουν τη 2η ωρα. Μου εδωσαν κι εμενα κορτιζονη...

Οταν τελικα εμεινες εγκυος, κορτιζονη πηρες; Ηταν μετα απο εξωσωματικη;

η συλληψη ολες τις φορες ηταν φυσιολογικη. Κορτιζονη επαιρνα στις εγκυμοσυνες που κατεληξαν σε παλινδρομηση, λογω του οτι η κορτιζονη αυξανει κατακορυφα το σακχαρο! Στην τεταρτη προσπαθεια και επιτυχημενη δεν πηρα κορτιζονη και εκανα ινσουλινη.

οσοι λαμβανουν κορτιζονη πρεπει να ελεγχουν το σακχαρο τους ποσο μαλλον οι εγκυες που λογο των ορμονων εχουν την ταση να αυξανουν το σακχατο τους

Κριστι θα ηθελα αν μπορεις να μου πεις το ονομα του διαβητολογου σου και με πμ οπως θελεις.Περσι ημουν εγκυος και πηρα πολλα κιλα ως 5,5 μηνων ολα καλα καμια ενοχληση.Β επιπεδου τελειο.Κανω καμπυλη ζαχαρου βγαινει παθολογικη.Ελειπε η γυναικολογος μου με αδεια και οι γιατροι στο νοσοκομειο δεν εδωσαν καμια σημασια.Μπηκα για 15 μερες μεσα με συσπασεις για διαιτα κουβεντα.Με βγαλανε με βελτιωση γεννησα προωρα και εχασα το μωρο που τα πνευμονακια του ηταν ανωριμα.Εψαξα τα παντα σε ολους τους γιατρους Αθηνα ολα ηταν τελεια μου ειπενε το εχασες απο προσβολη μικροβιου μαλλον και οτι ολα καλα εκτος ενα δεικτη crp ανεβασμενος που δειχνει φλεγμονη.Κανενας δεν καταλαβε απο τι ειναι μου ειπανε να ξεκινησω παλι προσπαθεια.Βιοχημικη κυηση.Καταλαβαινω κατι δεν παει καλα.Αλλα οι γιατροι δεν βρισκαν κατι.Πηρα βιβλια μπηκα στο ιντερνετ και βρηκα σε αμερικανικο σαιτ οτι το crp μπορει να ανεβαινει οταν μειωνεται η αντοχη στη γλυκοζη.Παω σε διαβητολογο παθολογικη καμπυλη.Λεει δεν χρειαζεσαι χαπια αλλα χανεις κιλα και καθε μηνα καμπυλη μεχρι να στρωσει και μετα προσπαθεια για εγκυμοσυνη.Πιστευει οτι το μωρο που χαθηκε παιζει ρολο οτι ειχα διαβητη κυησης και δεν το δωσανε καμια σημασια και οτι οταν εχεις διαβητη τα αντισωματα μειωνονται αρα μπορει και να κολλησα μικροβιο και λογω αυτου..Εσυ ξερεις κατι τετοιο?Σε παρακαλω θελω να παω σε εναν εμπειρο διαβητολογο σε περιπτωση εγκυμοσυνης μη με ξεχασεις στειλε το ονομα του δικου σου γιατι θα ηθελα να παω στα σιγουρα.

 

Δεν γνωριζω την συσχετιση της αυξημενης crp με το σακχαρο κυησης. θα το μελετησω και θα σου απαντησω συντομα.αυριο θα σου στειλω και με πμ το ονομα του γιατρου γιατι η μπεμπα εχει γκρινια!

sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

τι ειναι η crp?

πειτε μου με γειά, σήμερα πήρα το πρώτο μου glucophage...

 

με γεια!crp ειναι δεικτης φλεγμονης .Οταν εχουμε καποια εσωτερικη φλεγμονη,αυτος ο δεικτης και τα λευκα αιμοσφαιρια ανεβαινουν

 

http://health.in.gr/news/article.asp?lngArticleID=124512

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον κοριτσια θα σας πω οτι ξερω για το crp.Πολυ σωστα ειπε η σηλια οτι ειναι δεικτης που δειχνει φλεγμονη στο σωμα οκ αλλα που????Αν δεν την γιατρεψουμε οποιαδηποτε φλεγμονη μπορει να προκαλεσει προωρο η αποβολη κτλ.Πηγα σε μεγαλογιατρους της Αθηνας αν σας πω ονοματα θα καταλαβετε συνολικα 6-7 γιατρους μου κανανε οτι εξεταση υπαρχει τιποτα εισαι μια χαρα εκτος ανεβασμενο crp.Κολλησες μικροβιο οι ενδειξεις αυτο λενε και εγινε οτι εγινε γιατι δεν ειχες σωστη περιθαλψη.Ρωτουσα που μπορει να ειναι η φλεγμονη 1)ουροποιητικο συστημα ελεγχος οχι 2)στον κολπο μικροβιολογικος ελεγχος οχι 3)φαρυγγα μου πηραν επιχρυσμα οχι 4)θυροειδης ολες οι εξετασεις οχι.Αρα δεν εχεις τιποτα συνεχισε προσπαθεια.Μα πως δεν εχω αφου ο οργανισμος δειχνει φλεγμονη???Καμια φορα ανεβαινει χωρις λογο μου ειπε παρα πολυ γνωστος γιατρος.Εγω κανω αμεσως μια βιοχημικη τον πρωτο μηνα που αρχισα.Μου λενε παλι τυχαιο λεω οχι εγω θα το βρω.Εψαξα πολυ,σε ενα βιβλιο που το εχει γραψει αμερικανος αν θελετε σας λεω ονομα τυχαια(λες και ο θεος με εβαλε να το παρω)βρησκω για το crp και τους λογους που ανεβαινει.Εκτος τα προηγουμενα λεει μειωμενη ανοχη στη γλυκοζη.Θυμηθηκα οτι στην εγκυμοσυνη ειχα αυξημενη καμπυλη παω αμεσως σε διαβητολογο εδω κανω καμπυλη παθολογικη.Μου λεει οτι οποιος εχει αυξημενο ζαχαρο ειναι ευαλωτος σε λοιμωξεις μικροβια κτλ θελει σωστη διατροφη και να πεσει το ζαχαρο και μετα προσπαθεια και μαλιστα με ρωτησε εαν το μωρο ειχε προβλημα στην αναπνοη που αυτο ακριβως κανει λεει ο διαβητης κυησης και το μικροβιο μπορει να το κολλησα αλλα γιατι ημουν πολυ ευαλωτη.Σε βιβλια αμερικανικα βρηκα οτι αποβολες προωροι κλτ συσχετιζονται με διαβητη κυησης εαν δεν αντιμετωπιστει απο την αρχη.Εαν αντμετωπιστει ολα καλα.Συγγνωμη εαν σας κουρασα δεν θελω καμια να περασει οτι εγω για αυτο θελω να ενημερωσω οσο μπορω γιατι γιατρος δεν ειμαι,την τεταρτη παω για ελεγχο καμπυλη crp γλυκοζιλιωμενη ολα και θα σας πω.Ολα τα παραπανω τα ανακαλυψα διαβαζοντας και εαν καποια κοπελα γνωριζει κατι ας το πει να βοηθηθουμε ολες.

28-06-2010 Αντιο αγγελουδι μου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

με γεια!crp ειναι δεικτης φλεγμονης .Οταν εχουμε καποια εσωτερικη φλεγμονη,αυτος ο δεικτης και τα λευκα αιμοσφαιρια ανεβαινουν

 

http://health.in.gr/news/article.asp?lngArticleID=124512

ααα, δεν ήξερα ότι έτσι λένε τη c αντιδρώσα πρωτείνη...

Ευχαριστώ Σιλιάκι μου!!!

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

CHRISTY

 

επετρεψε μου να σου δωσω συγχαρητηρια για την εξαιρετικη δουλεια σου!

μπραβο γιατι με τετοια αρθρα κινητοποιουμαστε και βλεπουμε και την αξια των forums!!! και παλι μπραβο!

Link to comment
Share on other sites

να πω λοιπον και εγω την ιστορια μου...

 

κανενας γιατρος δε μου μιλησε για καμπυλη ζαχαρου παρα το γεγονος οτι η μαμα μου ειναι διαβητικη τυπου 2...προσπαθουμε για μπε μπε 1,5 χρονο .

 

το προβλημα μας ειναι ΣΟΒΑΡΗ ολιγοασθενοσπερμια ...παρα ταυτα καταφερνω να μεινω εγκυος το δεκεμβρη μετα απο ενα χρονο με χοριακη χαμηλοτατη μολις 10 αδιαθετησα και ησυχασα...:((((

 

Με δικη μου πρωτοβουλια εκανα 2 καμπυλες ζαχαρου η μια χειροτερη απο την αλλη αποτελεσμα ??αντιδραστικη μεταγευματικη υπογλυκαιμια με τιμες ζαχαρου απο 80-46!!!!!

τωρα το θεμα ειναι οτι κατα κοινη αποψη ενδοκρινολογου και ειδικου παθολογου δε χρηζει λογος ανησυχιας και οτι δε παιζει ρολο, το μονο προβλημα θα ναι μεσα στην κυηση και οχι εκτος....

 

ενας γλυκυτατος εξωσωματικος που μιλησα τηλεφωνικα απο Αθηνα(εγω μενω θεσνικη) μου πε οτι πρεπει να παρω glucophage το θεμα ειναι οτι δεν εχω γιατρο εδω στη θεσνικη να με κουραρει.,,, και σε εναν κορυφαιο ενδοκρινολογο που πηγα...αγρον αγοραζε!!!!!!!!!!εχετε να μου προτεινετε καποιον διαβητολογο ή ακομα καλυτερα ενδοκρινολογο αναπαραγωγης στη ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ???

με πιεζει 1. οη ηλικια μου 36,5

2. το σπερμα ....λες και δου φταναν τα αλλα..

3.η βιοχημικη

 

thank you!

Link to comment
Share on other sites

καρκινάκι μου, σε ευχαριστώ! ο δικος μου είπε ότι αν δεν πήγαινα για εγκυμοσύνη, δε θα μου έγραφε τα γκλουκοφαζ, γιατί έιμαι οριακη περίπτωση. χαιρομαι που συμφωνούν οι γιατροί μας!

επισης μου είπε ότι με τα γκλουκοφαζ συνήθως κοβεται η όρεξη. Εμενα γιατί μου άνοιξε?????????? :mad: :x :mad:

παντως, 1 ώρα μετά απο 50 γρ μακαρόνια, χτυπησα ένα 135. Και επειδή δε μου φανηκε πολύ υψηλό, έφαγα και 5 μπισκότα μετά (αλλά δεν τολμησα να μετρηθώ) :shock:

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καρκινάκι μου, σε ευχαριστώ! ο δικος μου είπε ότι αν δεν πήγαινα για εγκυμοσύνη, δε θα μου έγραφε τα γκλουκοφαζ, γιατί έιμαι οριακη περίπτωση. χαιρομαι που συμφωνούν οι γιατροί μας!

επισης μου είπε ότι με τα γκλουκοφαζ συνήθως κοβεται η όρεξη. Εμενα γιατί μου άνοιξε?????????? :mad: :x :mad:

παντως, 1 ώρα μετά απο 50 γρ μακαρόνια, χτυπησα ένα 135. Και επειδή δε μου φανηκε πολύ υψηλό, έφαγα και 5 μπισκότα μετά (αλλά δεν τολμησα να μετρηθώ) :shock:

χαχα κακώς έπρεπε να φας και μια τούρτα, έτοιμη για υπογλυκαιμία σε βρίσκω:D

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

χαχα κακώς έπρεπε να φας και μια τούρτα, έτοιμη για υπογλυκαιμία σε βρίσκω:D

με χίλια!!! :D :D :D

αναρωτιεμαι αν θα με ειχε βρει το κακό χωρίς το γκλουκοφαζ... :rolleyes:

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ κατρινακι για τα καλα σου λογια!!!

 

δυστυχως δεν ξερω καποιον διαβητολογο στην θεσσαλονικη για να σου συστησω, μηπως ξερουν καποιον τα υπολοιπα κοριτσια.

 

σιγουρα η απορυθμιση του σακχαρου συμβαλει στις αποβολες δεν ξερω αν συμβαλει στην συλληψη, εγω δεν αντιμετωπισα τετοιο προβλημα. μια γνωστη μου ομως μετα απο πολλες αποτυχημενες εξωσωματικες ο διαβητολογος της ειπε οτι τα εχανε λογω της υπογλυκαιμιας. οτι μπορει να επιανε αλλα να τα απεβαλε ο οργανισμος γρηγορα σαν περιοδο. το ιδιο ακριβως μου ειπε ο διαβητολογος μου για μια αναλογη περιπτωση αλλα πολλων αποτυχημενων εξωσωματικων με προβλημα διαβητη που με το που το ελυσε εμεινε εγκυος με φυσιολογικο τροπο. δεν ξερω αν στεκει βιβλιογραφικα, ξερω οτι το αυξημενο σακχαρο προκαλει κακης ποιοτητας ωαρια, στην περιπτωση της υπογλυκαιμιας δεν ξερω εαν δημιουργει προβλημα.

 

πηγαινε σε εναν διαβητολογο που να ασχολειται με εγκυμοσυνες ή ακου τον γυναικολογο και ξεκινησε glucophage... μην σε παιρνει απο κατω ομως, οτι γνωριζουμε το αντιμετωπιζουμε.

sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ κατρινακι για τα καλα σου λογια!!!

 

δυστυχως δεν ξερω καποιον διαβητολογο στην θεσσαλονικη για να σου συστησω, μηπως ξερουν καποιον τα υπολοιπα κοριτσια.

 

σιγουρα η απορυθμιση του σακχαρου συμβαλει στις αποβολες δεν ξερω αν συμβαλει στην συλληψη, εγω δεν αντιμετωπισα τετοιο προβλημα. μια γνωστη μου ομως μετα απο πολλες αποτυχημενες εξωσωματικες ο διαβητολογος της ειπε οτι τα εχανε λογω της υπογλυκαιμιας. οτι μπορει να επιανε αλλα να τα απεβαλε ο οργανισμος γρηγορα σαν περιοδο. το ιδιο ακριβως μου ειπε ο διαβητολογος μου για μια αναλογη περιπτωση αλλα πολλων αποτυχημενων εξωσωματικων με προβλημα διαβητη που με το που το ελυσε εμεινε εγκυος με φυσιολογικο τροπο. δεν ξερω αν στεκει βιβλιογραφικα, ξερω οτι το αυξημενο σακχαρο προκαλει κακης ποιοτητας ωαρια, στην περιπτωση της υπογλυκαιμιας δεν ξερω εαν δημιουργει προβλημα.

 

πηγαινε σε εναν διαβητολογο που να ασχολειται με εγκυμοσυνες ή ακου τον γυναικολογο και ξεκινησε glucophage... μην σε παιρνει απο κατω ομως, οτι γνωριζουμε το αντιμετωπιζουμε.

Πάντως ο δικός μου διαβητολόγος απεφυγε να μου απαντήσει εαν η υπογλυκαιμία είναι ο λόγος που δεν συλλαμβάνω τώρα...

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

Καρκινακι ο Αγιος Λουκας εχει εξαιρετικους γιατρους παρε και ρωτα για διαβητολογο

Αυτο που ρωτατε ξερω να πω οτι το ζακχαρο κανει κακης ποιοτητας ωαρια που καιγονται ευκολα

το glucophace τι ειναι δεν το καταλαβα?

28-06-2010 Αντιο αγγελουδι μου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καρκινακι ο Αγιος Λουκας εχει εξαιρετικους γιατρους παρε και ρωτα για διαβητολογο

Αυτο που ρωτατε ξερω να πω οτι το ζακχαρο κανει κακης ποιοτητας ωαρια που καιγονται ευκολα

το glucophace τι ειναι δεν το καταλαβα?

το glucophace ειναι φαρμακο για το ζαχαρο. το καρκινάκι κι εγώ δεν ανεβαζουμε υψηλό ζαχαρο, έχουμε αντιδραστική υπογλυκαιμία, οποτε δεν ξερουμε εαν ισχυει σε εμας το ότι η αντιδραστική υπογλυκαιμία καίει τα ωάρια...

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κορίτσια!!!!

 

christy, θέλω να σε συγχαρώ για τρία πράγματα.Πρώτα για το μωρό σου,δευτερον για την επιμονή σου και τρίτον για την καλοπραίρετη διάθεσή σου να διαφωτίσεις τις υπόλοιπες!!!!Σας διαβάζω εδώ και πάρα πολύ καιρό...Ξεκίνησα απο το φόρουμ με τις παλλίνδρομες(47 σελίδες!)-να μου πεις κουραστηκες εσύ που απλά τις διάβαζες?τι να πουμε εμείς που τις γράφαμε??-και τώρα ειμαι στο καφε στην σελίδα 245!!!Δεν εχω γράψει ακόμα εκεί...θα το κάνω σύντομα!θέλω να ξέρεις οτι ζουσα τις αγωνίες όλων σας!!!!την δική σου-με κορυφαία ατάκα την να δω ποιος άλλος ασχετος θα βρεθεί στον δρόμο μου-της βασδέλη,της πατουσίτσας, της μαμα4, της αμαρυλλίδος, της μαρίας εφη απο την κρήτη,της ιολης,μαγδας-ουφ-ατζελας κτλ...α και της ανδριαννης..πολλές φορές ζηλεψα το παρεάκι που είχατε φτιάξει...μακάρι να είχα και εγώ τετοια υποστήριξη!!!

Επειδή γράφω πολλά, θα εστιάσω στα εξής...εχω μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη,κατα την οποία πηρα 35 κιλά(μην ρωτησεις πώς...ευκολα)εχω μητέρα και γιαγια με διαβήτη τυπου 2,και στην καμπύλη ζαχάρου που εκανα στην εγκυμοσύνη μου, στο κατέβασμά της ήταν λίγο παθολόγικη.Ο γιατρός μου μου είχε συστήσει τότε γλυκοζηλιωμένη αιμοσφαιρίνη και ήταν οκ, δλδ 5,2.(αυτή η εξέταση δειχνει οπως θα ξέρεις τα επιπεδα ζαχαρου στο αιμα τους τελευταίους 3 μήνες.Και ετσι αποδώθηκε το ελαφρώς παθολογικό κατέβασμα της καμπύλης στα υπερβολικά κιλά που είχα πάρει εως τότε.

Γεννησα,ολα οκ και μετά ηρθε ο εφιαλτης των 3 αποβολών.Στην 3 αποβολή -πρι αποβάλω μετρήθηκα με μηχανάκι(εχει ο άνδρας μου)και ειχα νηστικη πρωι γυρω στο 67-70.καλά δεν ηταν.??και ετσι το απέκλεισα.Αλλά απέβαλα...Πιστευεις μια καμπύλη θα βοηθουσε??η μια επισκεψη στον διαβητολόγο που πας(νομιζω πως πας στον Ζ.... )θα βοηθούσε??

Συγνώμη αν σε κούρασα.........ελπίζω ολες οι κοπέλες που εχουν προβλήματα αποβολών συντομα να βρουν την απάντηση που χρειάζονται!!!!

Link to comment
Share on other sites

το glucophace ειναι φαρμακο για το ζαχαρο. το καρκινάκι κι εγώ δεν ανεβαζουμε υψηλό ζαχαρο, έχουμε αντιδραστική υπογλυκαιμία, οποτε δεν ξερουμε εαν ισχυει σε εμας το ότι η αντιδραστική υπογλυκαιμία καίει τα ωάρια...

Καταλαβα δυστυχως δεν γνωριζω κατι για αυτο...:(

28-06-2010 Αντιο αγγελουδι μου

Link to comment
Share on other sites

elenivolos δεν το φανταζομουν οτι μπορει καποιος να μας διαβαζει και να μοιραζεται τις αγωνιες μας, κακως που δεν εγραφες για να μπεις και εσυ στην παρεα μας!

 

Ευχαριστω παρα πολυ για τα καλα σου λογια! Να σου ζησει κι εσενα το μωρακι σου και με το καλο το δευτερο!

 

Λοιπον ας τα παρουμε απο την αρχη... το γεγονος οτι πηρες πολλα κιλα στην εγκυμοσυνη (ασε ξερω ποσο ευκολα τα παιρνεις..) ειναι απο μονος του παραγοντας που επιβαλει να κανεις καμπυλη σακχαρου, το γεγονος δε οτι εχεις ιστορικο παλινδρομων και κληρονομικοτητα την καθιστα απαραιτητη.

 

Η καμπυλη που εκανες κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης δεν μου ακουγεται παθολογικη αν και δεν γραφεις τιμες. το γεγονος οτι επεφτε το σακχαρο στο 2ωρο στην εγκυμοσυνη ειναι το επιθυμητο. οταν πεφτει εκτος εγκυμοσυνης τοτε υποψιαζεσαι αντιδραστικη υπογλυκαιμια και το ψαχνεις παραπανω.

 

το 60-70 σακχαρο νηστειας κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης ειναι πολυ καλο αλλα απο μια μονο μετρηση δεν μπορεις να βγαλεις συμπερασμα.

καλο θα ηταν να κανεις μια καμπυλη και μια γλυκοζιομενη αιμοσγαιρινη πριν μεινεις εγκυος και οταν με το καλο μεινεις να μετριεσαι το πρωι και 1 ωρα μετα το φαγητο, σε περιπτωση που ειναι το πρωινο μεγαλυτερο του 90 και τα μεταγευματικα πανω απο 120-130 θα πρεπει να επισκευτεις διαβητολογο.

 

Για πες ομως σε ποια βδομαδα παλινδρομησαν και αν θυμασαι τις τιμες τις καμπυλης σου.

 

και μην ξεχνας : μια φορα εγκυος για παντα εγκυος, αφου τα καταφερες μια φορα θα τα καταφερεις ξανα σιγουρα! εδω καναμε εμεις παιδι...

sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πραγματικά πάρα πολύ και για το ενδιαφέρον σου και για την άμεση απάντηση.

Η πρώτη μου αποβολή ήταν στην 6 εβδομάδα, η δευτερη με πολλά φάρμακα ομως(προγεστερόνη,φελισιν, αντιπηκτικη και κορτιζόνη) εφτασε οριακα 9-10 εβδομάδες και η τρίτη εγινε δυο μέρες πριν φτάσω στην 8.(χωρίς κανένα φαρμακο-γιατί ο καινουριος γιατρός που πήγα υποστήριζε οτι αν ειναι να κρατηθει θα κρατηθεί...Εγώ προσωπικά την 'μυρίζομαι' τη δουλειά απο τις χοριακές....Στην πρώτη ξεκινησε χαμηλά γυρω στο 50, κανει εναν διλπλασιασμό,αλλά ποτέ δεν εφτασε πάνω απο 1500...Στην δευτερη ξεκιναω καλά,κανει τον πρώτο διπλασιασμό μετα απο δυο μερες,και μετα ανεβαινε μεν αλλά οχι οπως επρεπε.....1500,2200,3500,4500 και μετά πεφτει...Στην τρίτη ξεκινάω με 90 και 6 μέρες μετά 1500!(την εκανα μετά από 6 μέρες για να μην αγχωθω)Λεω ωραία...ξαναεκανα μετα απο 6-7 μερες..8890...εκεί αρχισα να υποψιάζομαι...επρεπε να ηταν παραπάνω!και ενώ είχα κανει υπέρηχο στην 6 εβδομάδα,είχαμε δει εμβρυο,είχαμε ακουσει καρδιά,170 παλμούς και μου λέει ο γιατρός ελα σε 2 εβδομάδες.Παω στην 8 και ο γιατρός τα εχασε....ηταν όλα τοσο καλά...και ομως ειχε σταματήσει η καρδιά του δυο μέρες πριν!!!

Πηγα να σκάσω...σκεφτόμουν τι εκανα δυο μέρες πριν και ηταν λάθος...σηκωσα βαρος(τον γιο μου που ειναι 14 κιλα )και φορουσα τακουνια , περασα μια μικρή ιωσουλα, και εκανα δυο τσιγαρα...Ε,οχι!δεν χάνεις παιδί απο αυτά!!!

Αχ νιωθω οτι σε κουρασα και αισθάνομαι ασχημα που μεταφέρω τα δικά μου προβλήματα στους άλλους...Αυτη την στιγμή δεν εχω μαζι μου την καμπύλη...Αυριο που θα την εχω θα σου την γράψω...i promise!!!

Link to comment
Share on other sites

Στην δικη μου καμπυλη,τα αποτελεσματα ηταν

 

0mn: 99mg φ.τ. 70-110

60mn:168mg φ.τ.70-180

120mn:140mg φ.τ. 70-110

180mn:135 φ.τ. 70-110

 

Αυτες ειναι οι τιμες αλλά νομιζω οτι οι φυσιολογικές τιμές διαφέρουν απο αυτές τις christy.Γιατί???Συμφωνα παντως με τις φ.τ. του εργαστηριου ειναι λίγο παθολογική.Δεν συμφωνείτε???

Link to comment
Share on other sites

Ελενη μου ειχες διαβητη κυησης και στο πρωτο παιδι. τα φυσιολογικα για την εγκυλοσυνη διαφερουν απο τους υπολοιπους ενηλικες, μεγιστη τιμη νηστειας ειναι 90 και μια ωρα μετα 130! λογικα θα γεννησες και πολυ μεγαλο παιδι ή προωρο ετσι?

 

Ο διαβητολογος μου (ναι ο Ζ... ηταν) μου ειχε πει οτι με σκχαρο νηστειας πανω απο 90 στο πρωτο τριμηνο χανεις το μωρο. πρεπει να επισκεφτεις διαβητολογο, το σακχαρο ειναι το προβλημα σου....

 

τα κιλα της εγκυμοσυνης τα εχασες? παιζουν και αυτα επιβαρυντικο ρολο δυστυχως...

sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ο διαβητολογος μου (ναι ο Ζ... ηταν) μου ειχε πει οτι με σκχαρο νηστειας πανω απο 90 στο πρωτο τριμηνο χανεις το μωρο. πρεπει να επισκεφτεις διαβητολογο, το σακχαρο ειναι το προβλημα σου....

 

...

Κριστυ να σε ρωτησω σου εχει πρι ο διαβητολιγος σου πως πεφτει το πρωινο ζαχαρο δλδ το νηστειας?Εμενα μονο αυτο μου βγαινει ανεβασμενο πχ105 τα υπολοιπα ειναι κατω απο 100.Με την απωλεια κιλων μηπως η παιζουν και αλλα ρολο?

28-06-2010 Αντιο αγγελουδι μου

Link to comment
Share on other sites

Κριστυ να σε ρωτησω σου εχει πρι ο διαβητολιγος σου πως πεφτει το πρωινο ζαχαρο δλδ το νηστειας?Εμενα μονο αυτο μου βγαινει ανεβασμενο πχ105 τα υπολοιπα ειναι κατω απο 100.Με την απωλεια κιλων μηπως η παιζουν και αλλα ρολο?

δεν ξερω καθολου τι γινεται εκτος εγκυμοσυνης νομιζω με χασιμο κιλων σιγουρα θα πεσει, υπενθυμιζω οτι αυτα τα ορια που γραφω ειναι για την εγκυμοσυνη. και αν εχεις αυξημενο πρωινο σακχαρο στην εγκυμοσυνη θα σου δωσει βραδινη (24ωρης δρασης) ινσουλινη.

sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

christy,

 

ούτε λογος δεν εγινε για το αν εχω ζαχαρο η οχι.Απλά γέννησα στις 38 εβδομάδες και το μωρο ηταν 3600.Ο γιατρός δεν ασχοληθηκε καθόλου με το αν το μωρό επρεπε να γεννηθει νωριτερα..Σε ευχαριστώ πάντως!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!(θα κανω και μια βολτα από τον Ζ....)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...