Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ανύπαντρη μητέρα με δότη σπέρματος


Γιώτα Κ

Recommended Posts

Γιώτα εφόσον το θέλεις κάντο! Στα 40 σου είσαι αρκετά ώριμη για να γνωρίζεις τι θέλεις να κάνεις και για ποιο λόγο. Φρόντισε μόνο να είναι όπως ειπώθηκε και πιο πάνω από μια νόμιμη τράπεζα σπέρματος που τηρεί όλο το τυπικό του θέματος.

 

Καλή επιτυχία :)

Σε ευχαριστώ! Να χαίρεσαι και εσύ τη μπεμπούλα σου!:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 82
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αφού το λέει η ψυχούλα σου,να το κάνεις! Αν ήσουν μικρότερη θα σου έλεγα να κάνεις φρένο και να περιμένεις λίγο,όμως την περίπτωση σου σε πιέζει ο χρόνος!

επίσης δεν θα είσαι η μόνη ανύπαντρη μητέρα με δότη σπέρματος (και γενικά η μόνη ανύπαντρη), υπάρχουν τόσες και τόσες και τα έχουν καταφέρει περίφημα!

Είδαμε και άλλα παιδιά που μεγάλωσαν και με τους δύο γονείς (βλέπε εμένα), αγάπη να έχεις μέσα σου όλα τα άλλα γίνονται! Να το κάνεις-να το κάνεις-να το κάνεις!

 

Δες και την ταινία the back-up plan,είναι για μια ανύπαντρη γυναίκα που αποφασίζει να κάνει παιδί με αυτό το τρόπο και αμέσως μετά την διαδικασία με το που βγαίνει από το κτήριο συναντάει τον άντρα της ζωής της! θα σε βοηθήσει :)

4c6c426cd0.png

 

Link to comment
Share on other sites

Μαρεσε πολυ το μηνυμα σου και ο τροπος που γραφεις. ΚΑι γω ετσι σκεφτομουν, πριν γνωρισω τον αντρα μου, ημουν αποφασισμενη οτι αυτο θα εκανα αν εφτανα σε μια ηλικια και συνεχιζα να ειμαι μονη. Οποτε το μονο που εχω να σου πω ειναι να κανεις αυτο που θες τοσο πολυ, δεν το θεωρω καθολου εγωιστικο και μπραβο σου που εισαι τοσο κατασταλαγμενη :D.

h0MYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχομαι να σου πανε όλα καλά..Αυτό που θέλει ένα παιδί κατα κύριο λόγο είναι αγάπη..Και εσύ φαίνεται οτι έχεις πολύ να δώσεις. Άλλα άτομα υπάρχουν κοντά σου που μπορούν να σε στηρίξουν (γονείς, αδέρφια)??

Link to comment
Share on other sites

να το κανεις αφου το νιωθεις

κατ αρχην να υιοθετησεις δε μπορεις ανυπαντρη

θα μπορουσες να ειχες συζυγο και να χωριζατε οποτε κι αυτο το δυο γονεις ακυρο

μονο να προσεξεις καλα τις εξετασεις, δεν ειναι μονο το AIDS παιδια, υπαρχουν ενα σωρο νοσοι που μεταδιδονται μεσω DNA κατα την αντιγραφη της αλυσιδας...αυτο ποιος το αναλαμβανει???

προσεξε καλα λοιπον που θα απευθυνθεις και ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ !!!!!!

(σου μιλαει ο πιο συντηρητικος ανθρωπος της γης!!!!!!!!!!)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν το αποφασισεις σου ευχομαι καλη επιτυχια και καλη δυναμη!Θελω να σου πω οτι απο τα πιο χαρουμενα και ευτυχισμενα παιδακια που ξερω και κανουμε παρεα,τα μεγαλωνει μια καταπληκτικη μανουλα μονη της!Το μονο που με χαλαει σε αυτο που γραφεις ειναι οτι θελεις να γεμισεις την ζωη σου με αυτο το παιδακι ...φροντισε να εισαι γεματη και πριν ερθει γιατι αν δεν ειναι οπως το φανταζεσαι δεν μπορεις να κανεις κατι...σιγουρα ενα μωρο ειναι οτι πιο ομορφο μπορει να σου συμβει και ειναι αποδειξη οτι υπαρχει θεος αλλα δεν ειναι συμπληρωμα ουτε υποκαταστατο....συγχωρεσε με,δεν θελω να σε στεναχωρησω,αλλα και παλι οτι και αν αποφασισεις με το καλο και καλη δυναμη!

Και οτι και αν κανεις μην του στερησεις την αληθεια...

Link to comment
Share on other sites

Μια παλιά οικογενειακή φίλη έκανε παιδί με δότη σπέρματος για τους ίδιους λόγους που θέλεις να το κάνεις κι εσύ και σήμερα το κοριτσάκι της πρέπει να είναι περίπου 18 μηνών. Όταν το έμαθα ομολογώ ότι εξεπλάγην, είναι δύσκολη απόφαση, μια απόφαση ζωής. Ο μόνος προβληματισμός μου είναι η αντίδραση του παιδιού οταν θα μάθει την αλήθεια, πώς θα το διαχειριστεί όλο αυτό, πώς θα νιώσει, τι αντίκτυπο θα εχει στη ζωή του αυτή η "αποκάλυψη" αλλά και γενικότερα η απουσία του πατέρα. Σίγουρα πολλά παιδιά μεγαλώνουν χωρίς πατέρα για τον χψ λόγο αλλα εδώ είναι προαποφασισμένο. Η γνωστή μας πάντως εχει ήδη αποφασίσει ότι θα συμβουλευτεί από πολύ νωρίς ψυχολόγο για να χειριστεί το ζήτημα με τον καλύτερο δυνατό τρόπο.

Εγώ πάντως κλίνω περισσότερο προς την υιοθεσία γιατί έτσι προσφέρεις μια νέα ζωή σε ένα δυστυχισμενο παιδάκι που έχει γνωρίσει την εγκατάλειψη από μωρό. Το μείον φυσικά είναι η ιδιαίτερα χρονοβόρα διαδικασία.

Σου ευχομαι να πάνε όλα καλά για σένα και να πάρεις την καλύτερη απόφαση. Καλή δυναμη!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Mπράβο σου κοπέλα μου για το θάρος και την αποφασή σου!!!!

Από αυτά που λές και μόνο φαίνεται ότι ξέρεις τι θέλεις και ότι θα γίνεις τέλεια μάνα

Η οιοθεσία θα ήταν τέλεια επίσης αλλα στην Ελλάδα δεν δίνουν παιδιά καθόλου εύκολα..Δοκιμασε το κι αυτο πάντως για να μην πεις οτι δεν το έκανες..

Οτι κι αν γίνει σου εύχομαι το καλύτερο για σένα και για την αποφασή σου

 

Οσο για τις ασθενειες που μεταδίδονται μέσω DNA μπορεί ακόμα και ένα οιοθετημένο παιδάκι ακόμα και το δικόσ υο το παιδι να αποκτησει κάποια..Αυτα λαχείο ειναι αλλα νομίζω ότι μπορείς ακόμα και κατι τέτοιο να αντιμετωπίσεις εσυ..φαίνεσαι πολύ δυνατη

A14gp2.png

XEMvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Exω να πω ενα μπραβο για την αποφαση σου. Βεβαια ο κοσμος ειναι σκληρος κ θα ακουσεις διαφορα.Πιστευω ομως οτι καποιος εστω κ ενας που δινει πολυ αγαπη σε ενα παιδι μπορει να καταφερει πολλα πραγματαα. Σιγουρα δεν ειναι ευκολο.

Παντως εγω αν εβλεπα ενα τετοιο ατομο στο γνωριμο κοινωνικο μου περιβαλλον θα ελεγα μονο ενα πολυ μεγαλο ΜΠΡΑΒΟ!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ βρε κοπελα μου...πολυ στεναχωριεμαι οταν ακουω κατι τετοια.Οχι για την αποφαση σου αλλα για το λογο που κοπελες ερχονται στη θεση σου.Πλεον εμεις οι γυναικες παρασυρομαστε απο καριερες και χρηματα και δεν υπολογιζουμε οτι τα χρονια περνανε.Καλη η καριερα,τα ταξιδια, η ανεμελη ζωη αλλα μπροστα σε μια ευτυχισμενη οικογενεια ολα αυτα δεν αξιζουν μια.Και δυστυχως ολο και περισσοτερες κοπελες πεφουν στο ιδιο λουκι και καταληγουν μονες τους.

Τεσπα δεν τα λεω να σε στεναχωρησω απλα σα φαινομενο με προβληματιζει.

 

Τωρα ως προς την αποφαση σου...δεν ξερω τι να πω...ισως αν ημουν στη θεση σου να εκανα κι εγω το ιδιο...δεν ξερω.Εφοσον εχειςπαρει την αποφαση σου ευχομαι απλα να σου πανε ολα καλα.Οι δικοι σου ανθρωποι ειναι διπλα σου?Σε στηριζουν?Γιατι θα χρειαστεις στηριξη...δεν ειναι ευκολο.Εγω γεννησα πριν 2 μηνες και εφτασα αρκετες φοες να καθομαι με το μωρο στα χερια και να κλαιω κι εγω και το μωρο μαζι και να προσπαθει ο αντρας μου να με παρηγορησει.

 

Ως προς το δοτη νομιζω πως αν απευθυνθεις σε καποιον εξωσωματικο σε κατευθυνουν αυτοι.

Link to comment
Share on other sites

φυσικα και να το προχωρησεις, μαζι σου κι εγω.

Πιστευω πως το ιδιο θα επρατα αν ημουν στη θεση σου.

Νομιζω πως μια γυναικα στα 40 της ειτε παντρεμενη ειτε ελευθερη ειναι πολυ περισσοτερο συνειδητοποιημενη απο μια 25ρα νιοπαντρη που στο αψε σβησε τεκνοποιει και στα 1-2-3 χρονακια αποφασιζει πως ο γαμος της ειναι ενα λαθος και χωριζει και βρισκεται μονη της με το παιδι.

Το αν εχει πατερα το παιδι, μου ειναι παντελως αδιαφορο αν σκεφτουμε ποσοι πατεραδες ειναι αυτοι που εσπειραν παιδια και μετα τα εγκατελειψαν, πολυ σημαντικο ομως ειναι το να ξερεις οτι μπορεις να προσφερεις στο παιδι σου την ασφαλεια και τις προυποθεσεις για να μεγαλωσει σωστα γιατι ξερεις απο την αρχη πως κανεις παιχνιδι μονη σου.

Εγωιστικο οχι δεν το βρισκω καθολου... μια γυναικα στα 40 δεν πιστευω πως δεν προσπαθησε να κανει οικογενεια... απλα δεν της εκατσε (ποτε βεβαια δεν ειναι αργα) οποτε απο την στιγμη που της χτυπαει το καμπανακι της μητροτητας και εχει τις προυποθεσεις να το μεγαλωσει για ποιο λογο να μην το προχωρησει μονη της?

Απεναντιας για μενα ειναι εγωιστικο να συνεχισεις την ζωη σου οπως εισαι με τα ταξιδια, την καλοπεραση και τα λουσα σου και να φτασεις καποια στιγμη στα 60 σου και να πεις ....μετανοιωνω που δεν εκανα παιδι.

Ευχαριστώ το θεό που μου χάρισε δυο υπέροχες κορούλες

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο και απο μενα!!!!!!

Σου ευχομαι ολοψυχα τα καλυτερα!!!

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Γιώτα,

Τα συγχαρητήρια μου για αυτή σου την απόφαση. Κάνε αυτό που νιώθεις αρκεί να είναι όλα νόμιμα για να μη αποφύγεις μελλοντικά προβλήματα.

 

(και να πω ότι ανήκω στην ίδια κατηγορία με τη Στελλίτσα, συντηρητικούρα -και θρησκόληπτη- μέχρι αηδίας)

 

Καλή Επιτυχία και Καλή Τύχη!!!

Link to comment
Share on other sites

Kyra σε ευχαριστώ πολύ! Θα κοιτάξω για τις νόμιμες τράπεζες όπως με συμβούλεψες. Αν έχεις κάποια υπ' όψη σου θα μπορούσες να μου δώσεις την επωνυμία εδώ ή σε προσωπικό μήνυμα;

 

Λυπάμαι δεν ξέρω κάτι συγκεκριμένο αλλά και να είχα ακούσει κάτι δεν θα έπαιρνα την ευθύνη. Αν δεν βρεις κάποιον να σου δώσει πληροφόρηση από άμεση εμπειρία, καλύτερα να ψάξεις μόνη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημέρα,σίγουρα η θέση σου για τους λόγους τους οποιους αναφέρεις ειναι η πιο ωριμη και σωστη σκέψη που θα έκανε μια γυναικα....ειμαι υπερ της μητρότητας ειτε μονη ειτε με συντροφο....θα δεις πως θα νίωσεις ακομη πιο δυνατη.....και ειδικά οταν θα εισαι μονη στην ανατροφη του παιδιου....όσο για την ηλικια δεν αποκλειω τιποτα πλέον....διοτι προσφατα που εμαθα οτι η ξαδερφη του άντρα μου που νομιζα πως ειναι 43 και ειναι 46 ειναι εγκυος.....δεν με εκπλήσει....

το μονο που θα ήθελα να σου πω εντελώς φιλικά είναι πέρα απο το γεγονος πως θες να γινεις μανουλα κοιτα να βρεις και έναν συντροφο....ας μην ειναι τοσο όμορφος, ας μην έχει την δικη σου καριερα ας μην έχει χρήματα....φτάνει μονο να ειναι ενας καλος άνθρωπος που θα σε αγαπάει και θα ειναι πάντα διπλα σου.....το παιδι σου κάποια στιγμη θα φυγει θα κανει την ζωη του.........

ξερω πως δεν ειναι ευκολο πια αλλά ριξε λιγο νερο στο κρασι σου και φτιάξε μια ωραια οικογενεια....δεν στα λέω για να σε πληγωσω.....αλλά επειδη ήμουν ένα βημα πριν την μεγαλη καριερα......και ενω συζουσα με τον άντρα μου δεν αποφάσιζα....να κανω οικογενεια....η κορη μου ηρθε χωρις προγραμματισμο εντελώς τυχαια και μας συμπλήρωσε.....δεν ειμαι υπερ αλλά ουτε και κατά του γάμου....κάθε μέρα όμως που την κοιτάω απο μεσα μου την ευχαριστώ που ηρθε στη ζωή μας.....δεν μπορω να της το πω.....αλλά εμένα με άλλαξε....

σου ευχομαι να πάνε όλα καλά...δεν χρειάζεσαι την έγκριση κανενός για να κάνεις αυτο που νιώθεις και κάντο πριν να ειναι αργά.....

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites

Γιωτα.....ακριβως στα 40 ειπα και εγω, τελος...ως εδω

Δεν πετυχα το ενα? θα πετυχω τον επομενο στοχο

 

Περασαν 2 χρονια μεχρι την επιτευξη του στοχου

και πλεον εχω 2 3χρονα διαβολακια:D

 

απλα προχωρα...θα σου στειλω με πμ το κεντρο μου και περισσοτερες πληροφοριες

δε ξερω ποσο εχεις ψαχτει για εξετασεις κλπ κλπ

εισαι ΟΚ γυναικολογικα η ξεκιναει ο αγων!!!! :D :D

 

Τεσπα σου ευχομαι καλη επιτυχια

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

εμενα η μανα μου με εκανε στα 44! και τωρα μεγαλωνει τα εγγονια της! η ηλικια δεν ειναι το προβλημα!

οσο για την οικογενεια και το πως πρεπει να ειναι

(ο Θεος να με συγχωρησει που κανω τετοιες δηλωσεις εγω η συντηρητικουρα)

σε 15-20 χρονια που θα ειναι το παιδι σου εφηβος η εφηβη

θα αφηνουν και τους gay και τις lesbo και οποιον θελει να κανει και να υιοθετει παιδια

δεν θα τρεχει καστανο (ηδη η ιστορια με τις παρενθετες μητερες προοδευει)

οποτε η δικη σου οικογενεια δε θα ειναι καθολου αφυσικη!!!!!!!

σου παραθετω κατι που ειπε η Σ Αλιμπερτη

πηγε ο γιος της στο σχολειο και γυρισε απογοητευμενος και της ειπε

"μαμα οι γονεις του Κωστα ειναι πολυ φτωχοι.....να φανταστεις μενουν και οι δυο στο ιδιο σπιτι!"

λογικο.....αφου ολοι οι αλλοι ηταν παιδια χωρισμενων γονιων, το παιδι νομιζε οτι το φυσιολογικο ειναι να μενει αλλου η μαμα αλλου ο μπαμπας!!!!!!!

αρα μη συζηταμε για το φυσιολογικο γιατι δεν ξερουμε τι θα ειναι φυσιολογικο μετα απο χρονια!

Link to comment
Share on other sites

να το κανεις αφου το νιωθεις

κατ αρχην να υιοθετησεις δε μπορεις ανυπαντρη

θα μπορουσες να ειχες συζυγο και να χωριζατε οποτε κι αυτο το δυο γονεις ακυρο

μονο να προσεξεις καλα τις εξετασεις, δεν ειναι μονο το AIDS παιδια, υπαρχουν ενα σωρο νοσοι που μεταδιδονται μεσω DNA κατα την αντιγραφη της αλυσιδας...αυτο ποιος το αναλαμβανει???

προσεξε καλα λοιπον που θα απευθυνθεις και ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ !!!!!!

(σου μιλαει ο πιο συντηρητικος ανθρωπος της γης!!!!!!!!!!)

Σε ευχαριστώ. Με συγκίνησες!

Και εμένα μια ζωή με έφαγε ο συντηρητισμός και το τι θα πει ο κόσμος. Η ζωή όμως περνάει, κάποια πράγματα αν περάσει ο καιρός τους δε γίνονται και είναι κρίμα να τα θυσιάσουμε στο βωμό του συντηρητισμού.

Σε ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Αφού το λέει η ψυχούλα σου,να το κάνεις! Αν ήσουν μικρότερη θα σου έλεγα να κάνεις φρένο και να περιμένεις λίγο,όμως την περίπτωση σου σε πιέζει ο χρόνος!

επίσης δεν θα είσαι η μόνη ανύπαντρη μητέρα με δότη σπέρματος (και γενικά η μόνη ανύπαντρη), υπάρχουν τόσες και τόσες και τα έχουν καταφέρει περίφημα!

Είδαμε και άλλα παιδιά που μεγάλωσαν και με τους δύο γονείς (βλέπε εμένα), αγάπη να έχεις μέσα σου όλα τα άλλα γίνονται! Να το κάνεις-να το κάνεις-να το κάνεις!

 

Δες και την ταινία the back-up plan,είναι για μια ανύπαντρη γυναίκα που αποφασίζει να κάνει παιδί με αυτό το τρόπο και αμέσως μετά την διαδικασία με το που βγαίνει από το κτήριο συναντάει τον άντρα της ζωής της! θα σε βοηθήσει :)

Ευχαριστώ Anastasia! Αν κατάλαβα καλά από την εικόνα είσαι έγκυος και έκοψες το κάπνισμα; Κράτα γερά!

(Την ταινία την είδα πρόσφατα. Πού ξέρεις; Καμιά φορά και οι ταινίες γίνονται πραγματικότητα)

Link to comment
Share on other sites

δε νομιζω πως δινουν παιδι για υιοθεσια σε εναν μονο γονεα. καντο αυτο που θελεις...μου αρεσε ομως περισσοτερο η ιδεα καποιου φιλου...δεν υπαρχει κανεις να ριξει τον οβολον του???νομιζω ειναι προτιμοτερο απο καποιον αγνωστο.

526437xvildghyb3.gif

ΜΑΡΚΕΛΛΑ 2/10/2007, ΙΩΑΝΝΗΣ 3/6/2010, ΝΙΝΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ!!!

EBX2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Μαρεσε πολυ το μηνυμα σου και ο τροπος που γραφεις. ΚΑι γω ετσι σκεφτομουν, πριν γνωρισω τον αντρα μου, ημουν αποφασισμενη οτι αυτο θα εκανα αν εφτανα σε μια ηλικια και συνεχιζα να ειμαι μονη. Οποτε το μονο που εχω να σου πω ειναι να κανεις αυτο που θες τοσο πολυ, δεν το θεωρω καθολου εγωιστικο και μπραβο σου που εισαι τοσο κατασταλαγμενη :D.

Σε ευχαριστώ πολύ!

Εύχομαι από την καρδιά μου τα καλύτερα για σένα και με το καλό να έρθει το μωράκι σου:D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Γιωτα.Με λενε μπου-μπουμ και ειμαι ανυπαντρη μητερα.Εχω την μπου-μπουμ 18μηνων τωρα και προχωραμε.

 

Αφου διαβασα το μηνυμα σου,αποφασισα να σου πω μια ιστορια,μικρη!

 

Πριν καποια χρονια,οχι πολλα,η αδελφη του αντρα μιας πρωτης μου ξαδελφης γυρω στα 40+ εκανε αυτη την προσπαθεια.

 

Θυμαμαι τοτε ελεγα,πως δεν ειναι σωστο να κανει ενα παιδι μονη της,εννοωντας κυριως το χωρις να γνωριζει τον πατερα και πως θα επρεπε να προσπαθησει να βρει καποιον και να κανει οικογενεια.

 

Τελοσπαντων η κοπελλα εγινε μαμα μετεπειτα μετα απο κανα δυο προσπαθειες με δοτη.

 

Σημερα ο γιος της ειναι τριων χρονων και παιζει με την δικια μου καθε μερα σχεδον.

 

Σημερα ομως και'γω που εγινα μαμα επισης,αναθεωρω την τοτε σταση μου.Κυριως γιατι τωρα ξερω πως κανεις και τιποτα δεν μπορει να στερησει την μητροτητα απο μια γυναικα.

 

Συμφωνω πως τα παιδια θα πρεπει να ειναι και με τους δυο γονεις τους,τουλαχιστον να τους ξερουν και τους δυο.Αυτο ειναι το καλυτερο,ομως η ζωη μας παιζει παιχνιδια και μια αποφαση σαν την δικια σου οφειλει να'ναι απολυτα συνειδητοποιημενη.Ετσι μου φαινεται η δικια σου με τα οσα γραφεις.Οποτε καλως και προχωρας.

Link to comment
Share on other sites

Αντί της υιοθεσίας, υπάρχει και η αναδοχή, που δεν έχει τόσο αυστηρές προϋποθέσεις όσο η υιοθεσία. Δεν χρειάζεται να είσαι παντρεμένη, παρόλα αυτά εννοείται πως περνάς από έλεγχο κοινωνικής λειτουργού κλπ, προκειμένου το παιδάκι να μην πέσει σε κακά χέρια.

Όσο για την απόφαση να κάνεις το δικό σου παιδί με σπέρμα δότη, θεωρώ πως είναι πολύ καλύτερη απόφαση από το να το κάνεις με κάποιον γνωστό που αύριο μπορεί να εγείρει αξιώσεις για το παιδί.

Επίσης προκειμένου να αγχωθείς και να ψάχνεις να βρεις έναν τελείως ακατάλληλο άνθρωπο για να κάνεις το παιδί, καλύτερα κάντο μόνη σου να μπορείς να το μεγαλώσεις σε ένα ήρεμο περιβάλλον, χωρίς καυγάδες και ιστορίες (σου μιλώ ως παιδί χωρισμένων γονιών που μεγάλωσε σε ιδιαίτερα ασταθές και ηλεκτρισμένο περιβάλλον).

Φρόντισε όμως να εξασφαλίσεις κάποια βοήθεια (ακόμα και με το να προσλάβεις κάποια γυναίκα μόνιμη στο σπίτι) για κάποιο διάστημα (αν δεν έχεις στήριξη από μητέρα, αδέρφια κλπ), γιατί ο πρώτος καιρός με το παιδί είναι πραγματικά πολύ δύσκολος και θα πελαγώσεις μόνη σου.

Τα μεγάλα κέντρα εξωσωματικής συνεργάζονται με τράπεζες σπέρματος (του εξωτερικού κυρίως) και διαθέτουν ποικιλία από δότες (διαλέγεις χαρακτηριστικά πχ ύψος, χρώματα) ελεγμένους ως προς κολλητικές ασθένειες και ψυχασθένειες που μπορεί να κληρονομηθούν.

Να μην ανησυχείς καθόλου, τα παιδιά χρειάζονται μόνο αγάπη και κάποιος παιδοψυχολόγος μπορεί να σε κατευθύνει μελλοντικά στο πώς να απαντήσεις στα αναπόφευχτα ερωτήματα που θα γεννηθούν στο παιδί.

Καλή επιτυχία στο δρόμο σου προς την μητρότητα!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...