Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Καλημέρα,

 

Πριν από μισή ώρα μου ήρθε σπίτι μου απροειδοποίητα φυσικά μία κυρία γύρω στα 50 με μία μεγάλη τσάντα. Ηθελε σώνει και καλά να με ενημερώσει για θέματα θηλασμου, ξένου γάλατος και πως θα κοιμάται το μωρό όλο το βράδυ. Την είπα πως το μωρό μου είναι ανήσυχο και δεν μπορω να την δεχτώ. Επέμενε να καθήσουμε έξω στην αυλη. Την αρνήθηκα και μου είπε πως εγώ θα χάσω. Προς ενημέρωση σας τα στοιχεία μου τα εδωσε το μαιευτήριο ΓΕΝΕΣΙΣ στην Θεσσαλονίκη.

 

line_flow_blue_beg_micky_time_1214971200_text_cf20e3e9fcf220eceff520e5dfede1e9.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 155
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • vera

    vera 8 δημοσιεύσεις

  • Antoinette

    Antoinette 7 δημοσιεύσεις

  • dora

    dora 6 δημοσιεύσεις

  • peony

    peony 3 δημοσιεύσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
Καλημέρα,

 

Πριν από μισή ώρα μου ήρθε σπίτι μου απροειδοποίητα φυσικά μία κυρία γύρω στα 50 με μία μεγάλη τσάντα. Ηθελε σώνει και καλά να με ενημερώσει για θέματα θηλασμου, ξένου γάλατος και πως θα κοιμάται το μωρό όλο το βράδυ. Την είπα πως το μωρό μου είναι ανήσυχο και δεν μπορω να την δεχτώ. Επέμενε να καθήσουμε έξω στην αυλη. Την αρνήθηκα και μου είπε πως εγώ θα χάσω. Προς ενημέρωση σας τα στοιχεία μου τα εδωσε το μαιευτήριο ΓΕΝΕΣΙΣ στην Θεσσαλονίκη.

 

πρέπει να είναι ακριβως η ίδια κυρία που ηρθε και σε μένα την Παρασκευή

ξαφνικά απροειδοποίητα στην πόρτα μου χωρίς να πάρει τηλέφωνο

(κάτι που έτσι κι αλλιώς θεωρώ απαράδεκτο)

της είπα οτι δεν ενδιαφέρομαι και δεν προλαβαίνω,πήγε να μου πει κάτι του στυλ

"μα δεν σας ενδιαφέρει να μάθετε χρήσιμα πράγματα για το παιδάκι σας?"

όχι της είπα ευχαριστώ κι έφυγε.

 

Και είμαι 100% σίγουρη οτι πήρε τα στοιχεία από το Γέννεσις:

έχω 2 ονόματα αλλά στο Γέννεσις κράτησαν μόνο το ένα και μάλιστα αυτό που δεν χρησιμοποιώ,

οπότε όποιος με ζητάει με αυτό..ξέρω από που με βρήκε! :D

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πριν λίγο καιρό χτύπησαν την πόρτα μου 2 κοπέλες και μου είπαν πως είναι ψυχολόγοι που συνεργάζονται με τον δήμο και μιλάνε σε οικογένειες με μικρά παιδιά. ΄Ηταν από τις σπανιότατες περιπτώσεις που ήταν ο άντρας μου πρωί στο σπίτι, διαφορετικά δε θα τις έβαζα μέσα. Μετά από μία ώρα μπλα μπλα κλπ κατάλαβα πως δεν έχουν καμία σχέση με τον δήμο και το χρησιμοποιούν για να μπαίνουν στα σπίτια. Υποτίθεται πως δουλειά τους είναι να πουλούν ψυχολογική βοήθεια έως το παιδί ενηλικιωθεί, από έναν υποτιθέμενο φορέα ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΠΑΙΔΙΟΥ, με μηνιαία χρηματική καταβολή φυσικά. ΄Ηθελαν να γίνουμε μέλη εκείνη την ώρα και ήταν πολύ φορτικές, φυσικά αρνήθηκα και όταν έφυγαν έψαξα στο internet και δε βρήκα τίποτα!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Με την περίπτωση αυτή έχω κι εγώ να δηλώσω οτι την πάτησα...οι γνωστες δυο κυριές συστήθηκαν ως παιδαγωγός και παιδοψυχολόγος αντίστοιχα και μου αραδιασαν ένα καρο θεωριές με τις οποιες η Παιδαγωγική Ακαδημία οπως έλεγαν και οι υπηρεσίες του Δήμου μας μας καθοδηγούσαν να διαπαιδαγωγήσω τα παιδια μουΟταν λοιπόν καποια στιγμη αρχιοσαν να μου εμφανιζουν μερικα βιβλια ψιλιάστηκα οτι κατι τετοιο ηταν το θεμα τους...αυτό που δεν υπολογισαν ηταν οτι εγω ως Νηπιαγωγός ηξερα τι θα πει Παιδαγωγική Ακαδημία και εαν ο δημος μας εχει τετοια συνεργασία .Και επειδη τυχαινει να εχω και ανδρα αστυνομικό τις εσυρα και μεχρι το αστυνομικο τμημα για μια μυνησουλα.Σωστή;;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Α, και κατι άλλο.Για να τσιμπίσω χρησιμοποιησαν το όνομα του ηθοποιου Γιαννη Ζουγανελη καιτης ομαδας του, που καποτε παρουσιαζαν μια παιδικη εκπομπη στην ΕΡΤ, ως εκδοτες των βιβλιων της <<Παιδαγωγικης Ακαδημιας>>Αυτό δεν ξέρω αν ισχυει ,παντως ουδεμία σχεση εχει με την Ακαδημια.

Link to comment
Share on other sites

Ξερετε που βρισκουν τα στοιχεια μας και στα ιδιωτικα και στα δημοσια μαιευτηρια? Θυμαστε οταν γεννησαμε που ηρθαν με δωρα κουτια απο παμπερς και λιμπερο? Ε αυτοι ανηκουν σε διαφημιστικες εταιριες και με δολωμα τα δωρα-πακετα παιρνουν τα στοιχεια μας και μετα τα πουλανε σε οποιον ενδιαφερεται.........το λεγε στην εκπομπη του ευαγγελατου.......

 

Έτσι ακριβώς. Εγώ γέννησα Πέμπτη στο Ιπποκράτειο, την Παρασκευή το απόγευμα έρχεται η πρώτη, της Libero. Μου έδωσε το κουτί και μου ζήτησε τα στοιχεία μου κι εγώ, όπως όλες, της τα έδωσα.

 

Μετά από λίγο έρχεται μία από την Pampers. Μου ζητάει τα στοιχεία μου και ξεκίνησα να της τα δίνω. Αυτή τη φορά όμως ήταν και ο άντρας μου στο δωμάτιο, ο οποίος μου είπε να περιμένω. Και της λέει: "Τα στοιχεία γιατί τα θέλετε?"

"Για να στέλνουμε εκπτωτικά κουπόνια και διάφορες προσφορές".

"Ωραία. Θα σας δώσουμε τα στοιχεία μας, αλλά να μας δώσετε κι εσείς τα δικά σας".

Αυτή τα έχασε και λέει "ορίστε? γιατί?"

"Ε, τι? Να μην ξέρουμε σε ποιον δίνουμε προσωπικά δεδομένα?"

"Α! Δεν μπορώ να σας τα δώσω"

"Γιατί?"

"Έτσι, δεν μπορώ".

"Και δε μου λέτε. Τα στοιχεία μας δεν θα χρησιμοποιηθούν για κανένα άλλο σκοπό, μόνο για κουπόνια?"

"Φυσικά", λέει αυτή.

"Ε, τότε", λέει ο άντρας μου, "δώστε μας ένα χαρτί υπογεγραμμένο, στο οποίο να λέει αυτό, ότι δηλαδή δε θα χρησιμοποιηθούν πουθενά αλλού τα στοιχεία μας".

"Α, δεν μπορώ".

 

Τέλος πάντων, αυτό συνεχίστηκε για αρκετή ώρα μέχρι που στο τέλος μας είπε "Τι να σας πω κύριε? Εγώ δεν ξέρω, δεν είμαι από την Pampers :shock: , από μια εταιρεία είμαι που προωθεί τα προϊόντα της".

Και ξεκινάμε πάλι:

"Από ποια εταιρεία?"

"Δεν μπορώ να σας πω".

"Γιατί δεν μπορείτε να μου πείτε? Τι έχετε να κρύψετε?"

"Τίποτα δεν έχω να κρύψω".

"Ε, τότε πείτε μας".

"Δεν μπορώ".

"Το ξέρετε ότι αυτό που κάνετε είναι παράνομο? Ζητάτε προσωπικά στοιχεία, χωρίς να υπάρχει καμία διασφάλιση ότι δε θα τα χρησιμοποιήσετε κακόβουλα. Πείτε τουλάχιστον το όνομά σας".

"Δε σας το λέω".

"Ποια είναι η εταιρεία σας?"

"Δεν μπορώ να σας πω".

 

Εντωμεταξύ ο άντρας μου είχε αρχίσει να νευριάζει πολύ, αυτή το κατάλαβε, είπε ένα "δεν πειράζει, γεια σας" που μόλις ακούστηκε και εξαφανίστηκε (όχι κυριολεκτικά, έφυγε εννοώ :D ). Μας άφησε και το κουτί :P .

 

Την επόμενη μέρα που γυρίσαμε στο σπίτι, χτυπάει το θυροτηλέφωνο και πήγα να απαντήσω.

"Γεια σας είμαι η κυρία Τάδε, από ... (δεν άκουσα γιατί έκλαιγε το μωρό). Έχετε ένα νεογέννητο αγοράκι και ήρθα να σας κάνω μία ενημέρωση για διάφορα θέματα, όπως τι να κάνετε για να κοιμάται όλο το βράδυ (κατευθείαν εκεί που πονάει), να τρώει καλά και διάφορα άλλα". Ήθελα να την ξεφορτωθώ και της είπα ότι δεν μπορώ τώρα, να περάσει άλλη μέρα, αλλά ευτυχώς δεν ξαναήρθε. Τα στοιχεία μου πού να τα βρήκε άραγε??? (Είπαμε, όταν ήρθε αυτή της Libero ο άντρας μου δεν ήταν εκεί).

NLYdp2.png VqePp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Μπορει να τα πουλανε και οι νοσοκομες........

 

Παντως εμενα οταν με επισκεφθηκαν οι πακετοφορουσες στο θαλαμο ηξεραν ηδη το ονομα μου......αρα το ειχαν παρει απο το νοσοκομειο (δημοσιο)

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον και εγω εδω :roll: μονο που δε θυμαμαι πλεον απο που ηταν, περασε 1 χρονος. Με ειχαν παρει τηλεφωνο και κανονισαμε ραντεβου. Το ανεβαλα και ξανακανονισαμε. Μου ειπε διαφορε για τα παιδια και πλασαρε μια εγκυκλοπαιδεια με τα σταδια του παιδιου , παζλ παραμυθια και σιντι παραμυθια, νομιζω 300+ ευρω. Εεεε τα εσκασα. Βεβαια δε το πολυμετανοιωσα γιατι δεν ειχα κατι αντιστοιχο και μεχρι τωρα τα εχω χρησιμοποιησει αρκετα. Μεταξυ μας τη βουβωνοκοιλη του μικρου οταν ηταν 2 μηνων, την ειδα σε φωτογραφια μεσα και πηρα χαμπαρι αμεσως για το τι συνεβαινε :wink::lol:

 

Μετα απο αυτην ηρθε μια αλλη κυρια και καλα ενημερωση και μετα το πεταξε το πλασαρισμα. Της δηλωσα απο την αρχη οτι εχω (φυσικα τα σνομπαρε τα αλλα βιβλια σαν πεπαιλαιωμενα!) και φυσικα ξεφυσαγε απο μεσα της. Κρατησα ενθυμιο τον υψομετρητη, και καθε τρεις και λιγο χωνω την Αναστασια να δω μπας και πηρε κανα ποντο, αλλα αυτη απτοητη :twisted::roll::lol:

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Το ακουσα απο μια γυναικα χθες στην εκπομπη του Ευαγγελατου και το θυμηθηκα......

 

Ειπαν για ανθρωπους που παιρνουν ονοματα των νεων μαμαδων απο τα μαιευτηρια και τους κουβαλιουνται σπιτι με σκοπο να πουλησουν βιβλια.......αν τυχον τους ανοιξετε την πορτα και τους βαλετε μεσα, να ξερετε οτι ειναι θρασυτατοι και δεν ξεκουμπιζονται αν δεν πουλησουν εστω και την φθηνοτερη σειρα (παραμυθιων) που εχουν, γυρω στα 350 ευρω......

 

Πεφτει μεγαλο ψηστηρι και γινονται πολυ φορτικοι. Οποτε μην ανοιγετε πορτα σε αγνωστους.......

 

Μια φιλη μου την πατησε απο τηλεφωνημα που της εκαναν μολις γεννησε......ειπαν οτι δηθεν επρεπε να ρθουν σπιτι της για να συμπληρωσει ενα ερωτηματολογιο σχετικα με την γεννα και τους εκλεισε ραντεβου σπιτι της.......οταν ηρθε η γυναικα αυτη αποκαλυψε πως πουλαει σειρες βιβλιων και δεν εφευγε με τιποτα απο το σπιτι της φιλης.......η κοπελιτσα ειναι πολυ ευγενικη και μαλθακη και τελικα υπεκυψε στις ψυχολογικες πιεσεις της θρασυτατης γαιδουρας τελικα φορτωθηκε παραμυθια αξιας (!) 350 ευρω........Φυσικα η γυναικα ηθελε να παρει οσα πιο πολλα χρηματα για προκαταβολη μπορουσε , αν οχι ολο το ποσο και σχεδον την ξεφτυλισε επειδη δεν ειχε σπιτι λεφτα για να της τα δωσει........

 

 

Οποτε κοριτσια προσοχη....μη μασατε παραμυθια απο αγνωστους και σε καμμια περιπτωση μη τους δεχθειτε σπιτι σας!!!!

 

Το ίδιο ακριβώς εγινε και με εμένα!!

Μόνο που εγώ την πέταξα έξω με τις κλωτσιές τη θρασύτατη!!!!

μιλάμε για ΤΟ θράσσος!!!! :evil:

D9kvp2.png?3X2batCM

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το ακουσα απο μια γυναικα χθες στην εκπομπη του Ευαγγελατου και το θυμηθηκα......

 

Ειπαν για ανθρωπους που παιρνουν ονοματα των νεων μαμαδων απο τα μαιευτηρια και τους κουβαλιουνται σπιτι με σκοπο να πουλησουν βιβλια.......αν τυχον τους ανοιξετε την πορτα και τους βαλετε μεσα, να ξερετε οτι ειναι θρασυτατοι και δεν ξεκουμπιζονται αν δεν πουλησουν εστω και την φθηνοτερη σειρα (παραμυθιων) που εχουν, γυρω στα 350 ευρω......

 

Πεφτει μεγαλο ψηστηρι και γινονται πολυ φορτικοι. Οποτε μην ανοιγετε πορτα σε αγνωστους.......

 

Μια φιλη μου την πατησε απο τηλεφωνημα που της εκαναν μολις γεννησε......ειπαν οτι δηθεν επρεπε να ρθουν σπιτι της για να συμπληρωσει ενα ερωτηματολογιο σχετικα με την γεννα και τους εκλεισε ραντεβου σπιτι της.......οταν ηρθε η γυναικα αυτη αποκαλυψε πως πουλαει σειρες βιβλιων και δεν εφευγε με τιποτα απο το σπιτι της φιλης.......η κοπελιτσα ειναι πολυ ευγενικη και μαλθακη και τελικα υπεκυψε στις ψυχολογικες πιεσεις της θρασυτατης γαιδουρας τελικα φορτωθηκε παραμυθια αξιας (!) 350 ευρω........Φυσικα η γυναικα ηθελε να παρει οσα πιο πολλα χρηματα για προκαταβολη μπορουσε , αν οχι ολο το ποσο και σχεδον την ξεφτυλισε επειδη δεν ειχε σπιτι λεφτα για να της τα δωσει........

 

 

Οποτε κοριτσια προσοχη....μη μασατε παραμυθια απο αγνωστους και σε καμμια περιπτωση μη τους δεχθειτε σπιτι σας!!!!

 

Το ίδιο ακριβώς εγινε και με εμένα!!

Μόνο που εγώ την πέταξα έξω με τις κλωτσιές τη θρασύτατη!!!!

μιλάμε για ΤΟ θράσσος!!!! :evil:

 

Το ιδιο ακριβως και με εμενα μονο που με επεισε και της εδωσα 50 ευρω προκαταβολη. Ενιωσα σαν υπνωτισμενη ρε γμτ πρωτη φορα την πατησα ετσι!! Δεν ξερω τι να πω, αφου δεν μπορω ακομα να το εξηγησω πως με επεισε... Το απογευμα που ηρθε ο αντρας μου και του το ειπα καραφλιασε ο ανθρωπος! Την πηρε τηλ. και της "τα εχωσε" και αυτη συμφωνησε να μας δωσει 6 παραμυθια για το 50 ευρω προκαταβολη! Παλι καλα....Παντως ειχα γινει ο περιγελος της παρεας για κανα μηνα :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Μετά το Κέντρο Παιδιού χτύπησε το Κέντρο Πρόληψης!!!!!!!!!

Πολλά Κέντρα μαζεύτηκαν!!!

Δεν ξαναβάζω κανέναν στο σπιτάκι μου!!!!!

πάνε να βγάλουν λεφτά στηριζόμενοι στην αγωνία του νέου γονιού...

Ουστ!!!!

D9kvp2.png?3X2batCM

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Μανούλες, μέχρι σήμερα που διάβασα το θέμα έτσι είναι τα πράγματα. Μακάρι να είχα ανακαλύψει την ενότητα αυτή 5 μήνες νωρίτερα, όταν την πάτησα δις. Τις απέφυγα βέβαια και τις 2 κυρίες με τα βιβλία και τα παραμύθια.Τελικά υπάρχει πολύ θράσος !

Το ωραίο είναι που δεν παραδεχόντουσαν οτι βρήκαν τα στοιχεία μας , απο το μαιευτήριο (αυτοί φταίνε), αλλά απο το ληξιαρχείο λέει !! Αν είναι δυνατόν !

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Πρέπει να είναι πολύ πολυάσχολοι αυτοί στο "Κέντρο Παιδιού" απ΄ότι βλέπω δεν έχουν αφήσει καμία που να μηνέχουν επισκεφθεί. Είναι θρασύτατοι κουτουλοθύρες και παρόλο που δεν ανοίγω την πόρτα μου, αυτούς τους έβαλα μέσα δύο φορές.

Την πρώτη (2004), εμφανίστηκε κυρία στην πόρτα μου (κλειδωμένη και με σκύλο γαυγιστερό) και μου φώναζε φουριόζα "είμαστε από το Δήμο, να σας αφήσουμε ένα δωράκι!" κατέβηκα της άνοιξα και στην πορεία αποδείχθηκε ότι πούλαγε τα γνωστά παραμύθια των 300 (τότε) ευρώ, οπότε την έδιωξα χωρίς πολλά- πολλά.

Την δεύτερη φορά (2005), προηγήθηκε τηλεφώνημα για "έρευνα" από το "κέντρο Παιδιού" αυτή τη φορά, ήρθε η ίδια κυρία, άρχισε να μου κάνει βλακώδεις ερωτήσεις, τη ρώτησα τι πουλάει και την ξανάδιωξα.

Πρόσφατα με ξαναπήραν τηλέφωνο, από το "κέντρο πρόληψης" (ξαναγέννησα γαρ) και τους το κλεισα.

Δεν ξέρω αν είναι αρμοδιότητα του Συνηγόρου του Καταναλωτή, το ότι μπαίνουν στο σπίτι μας με παραπλάνηση, πάντως άμα κάποιος παραπλανήθηκε, καλό θα ήταν να απευθυνθεί εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Την πάτησα και εγώ κορίτσια 15 ημέρες αφού είχα γεννήσει. Με πήραν απο το κέντρο μάνας και παιδιού για κάποιο ερωτηματολόγιο.Την δέχτηκα και φυσικά ήθελε να μου πουλησει βιβλία,εγώ δεν ήθελα να τα πάρω αλλά ήταν και η μητέρα μου εκεί και τα πήρε εκείνη δώρο για τον μπέμπη.Μετά τις τα εψαλα αλλα ήταν αργά. Τα στοιχεία μας απο που τα βρίσκουν?

Οταν ο ανθρωπος κάνει σχέδια η μοιρα κουνάει το κεφάλι και γελάει.........

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα στοιχεία μας απο που τα βρίσκουν?

 

Απο το μαιευτηριο. Προφανως τα ειχες δωσει οταν σου διναν διαφημιστικο υλικο.( δειγματα γαλακτος,κρεμας, πανες κ.λ.π)

Animation3-6.gif

"Some only dream of Angels, I held three in my arms"

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κοριτσια,

καλημερα.Σας παραθετω μια μικρη ιστοριουλα, σε μια προσπαθεια προφυλαξης.Πριν ενα μηνα χτυπαει το τηλεφωνο μου, ηταν μια κυρια απο το "Κεντρο παιδιου και μητερας",οπωςμου ειπε και μου ζητησε να συμπληρωσουμε ενα ερωτηματολογιο σχετικο με την εγκυμοσυνη και το μωρο (τωρα που εμαθε αυτη οτι εγω γεννησα ακομα διερευναται)...Δεχτηκα θεωρωντας οτι οι απαντησεις θα δωθουν απο το τηλεφωνο και οτι η κυρια με παιρνει απο το ΙΚΑ, πριν ομως καταλαβω τι γινοταν, η κυρια μου πεταει οτι θα ειναι σπιτι μου την επομενη στις 10 το πρωι και μου κλεινει το τηλεφωνο.Πραγματι ηρθε,βγαζει το ερωτηματολογιο της,μου λεει οτι ειναι παιδοψυχολογος και οταν της απαντησα οτι κ εγω δουλευω με παιδια και εχω κανει μαθηματα παιδοψυχολογιας μου απανταει "αλλο τα μεγαλα παιδια, αλλο τα μωρα".Για να μη σας τα πολυλογω οι ερωτησεις ηταν πολυ γενικες,σχετικες με την ανατροφη και συμπεριφορα του μωρου και οταν φτασαμε στις ερωτησεις σχετικα με τη διαπαιδαγωγηση,μου βγαζει μια εγκυκλοπαιδεια προς πωληση.Καταλαβα λοιπον οτι η κυρια ειναι πλασιε, αλλα πειτε με χαζη μου ειχε προκαλεσει τοσους φοβους σχετικα με το μωρο που δεχτηκα να αγορασω την εγκυκλοπαιδεια και της εδωσα προκαταβολη 100 ευρω.Μολις πηρε τα λεφτα εφυγε χωρις καν να συμπληρωσουμε το υπολοιπο ερωτηματολογιο, με τη δικαιολογια οτι εχει και αλλο ραντεβου εδω κοντα.Περνώντας οι μερες κατι αρχιζε να μη μου κολλαει οσο σκεφτομουν αυτην την ιστορια.Μου ειχε αφησει ενα αποδεικτικο για την προκαταβολη με τα στοιχεια του κεντρου,Κανω ενα ψαξιμο στο ιντερνετ και ω του θαυματος τα στοιχεια αυτα ηταν η διευθυνση και το τηλεφωνο ενος εκδοτικου οικου.Το περιφημο λοιπον "Συμβουλευτικο Εκπαιδευτικο Κεντρο" δεν υπηρχε πολυ απλα.Πριν προλαβω να συνελθω απο αυτο το σοκ χτυπαει το κουδουνι μου και παλι, ηρθε και δευτερη πλασιε, αυτη τη φορα μου ειπε οτι ειναι απο το Δημο και ενημερωνει για θηλασμο και τραυματισμους.Τωρα πια ομως ηξερα.Αφου την αφησα να κανει ολο το προγραμμα της, να μου παρουσιασει τα βιβλια της κλπκλπ, τη ρωτησα με πολυ ψαρωτικο υφος "απο που ειπατε οτι ειστε;" μου απανταει λοιπον "απο το δημο" και της λεω "καλα απο ποτε ο δημος πουλαει βιβλια;γιατι δεν τα παρεχετε δωρεαν στους δημοτες;",κοκκινιζει λοιπον, δεν ηξερε τι να πει και της λεω "προ ημερων περασαν απο το συμβουλευτικο κεντρο για το παιδι αλλα τελικα αποδειχτηκε οτι ηταν απο καποιο εκδοτικο οικο και πουλαγαν βιβλια, σας λεει κατι αυτο;" μου λεει "εμεις δεν εχουμε σχεση", της απανταω λοιπον "απο ποια υπηρεσια του δημου ειστε, γιατι ειναι ο πατερας μου γενιικος γραμματεας εκει κ αν ειναι θα του πω εκεινου να μου φερει τα βιβλια".

καταλαβαινετε οτι τα μαζεψε κ εφυγε κατευθειαν...

και συνεχισα.Πηρα τηλεφωνο στα νουμερα που μου ειχε αφησει η πρωτη κυρια, στον εκδοτικο οικο δεν ηξεραν τιποτα για τη δραση της ή τουλαχιστον ετσι μου ειπαν, ηταν πρωην υπαλληλος τους και την εχουν απολυσει.Ο υπευθυνος τους εκδοτικου οικου μου ειπε οατι δεν τους εδωσε καθολου λεφτα αλλα οτι ο ιδιος θα πηγαινε σημερα το πρωι να μου καταθεσει τα χρηματα μου πισω.Εγω εχω ηδη κανει καταγγελια στο ινστιτουτο καταναλωτων και αλλη κοπελα με παρομοια εμπειρια βγηκε σημερα στην εκπομπη του Παπαδακη στον Αντενα και τους καταγγειλε.Διαδωστε το παντου για να προστατευτουμε.

Link to comment
Share on other sites

Αυτοί που αναφέρεις δεν είναι σύμβουλοι και παιδοψυχολόγοι (και μήπως θα πρεπε να διορθωθεί ο τίτλος, στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι κρίμα να καταδικάζουμε τους συγκεκριμένους επαγγελματίες άδικα ) είναι απλά ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ ΝΤΙΛΕΡ ΒΙΒΛΙΩΝ που συστήνονται έτσι για να τους ανοίξουμε την πόρτα. Έτσι μου είχαν έρθει και μένα κάποιες όταν είχα γεννήσει. Τα στοιχεία μας μάλλον τους τα πουλάει κάποιος από το προσωπικό των κλινικών, παράνομα βέβαια. Πάντως είναι άξιον προσοχής το πως σε πλησιάζουν χωρίς να σε αφήσουν να πάρεις ανάσα, χωρίς να προλάβεις να μιλήσεις, χωρίς να αντιδράσεις.

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ είχα παρόμοια εμπειρία και είχα δώσει προκαταβολή. "Γύρω γύρω όλοι" λέγονται αυτοί, εκπαιδευτικός οργανισμός υποτίθεται αλλά όταν το έψαξα μετά ήταν εκδοτικός οίκος. Έχουν υποτίθεται μια γραμμή παιδοψυχολόγων και μου είπαν ότι έχουν και πιστοποίηση από το αρμόδιο Υπουργείο. Αφού έδωσα την προκαταβολή και υπέγραψα και κάτι χαρτιά - γραμμάτια της κακιάς ώρας μου έδωσαν κάποια βιβλία δώρο υποτίθεται, χωρίς απόδειξη κιόλας, και όταν μετά τα άνοιξα, είναι πολύ κακής ποιότητας ,εντελώς χαζά σας λέω!! Χτες λοιπόν που με πήραν τηλέφωνο για την επόμενη δόση τους τα έχωσα κανονικά και όταν ειδικά μου είπαν "μα έχετε υπογράψει και είσαστε μέλος" τους πήρε και τους σήκωσε. Και κάποιος άλλος έχει γράψει γι αυτούς εδώ στο φόρουμ και μάλιστα αναρωτιόταν μια που υπέγραψε πώς θα ξεμπλέξει. Θα του γράψω και εκείνου. ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ

H9ROp3.png

 

 

 

KZr6p3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με έσωσε ο θηλασμός, χε, χε...:D

 

Με είχαν πάρει τηλ για να ερθουν αλλά επειδή ήμουν ξενυχτησμένη και με ένα παιδί μονίμως κολλημένο στο στήθος, τους είπα να επικοινωνήσουν ξανά σε κανα μήνα. Προφανώς, για καλή μου τύχη βαρέθηκαν και δεν με πηραν.

 

Είναι απαράδεκτοι όμως! Βασιζονται στην ανασφάλειά σου και στις ορμόνες σου που κανουν πάρτυ εκείνη την περίοδο για να πουλήσουν. Γιατί αν δεν είχα τον θηλασμό ειλικρινά θα τους είχα δεχτεί κι εγώ στο σπίτι μου....

Link to comment
Share on other sites

Ακουσα κι εγω την κοπελα το πρωι στον Παπαδακη. Μαλιστα σκεφτηκα μηπως ειναι καποια απο εμας γιατι ειπε σε καποια φαση "το συζητησα μια μερα με αλλες μητερες μεσω δικτυου κι ετσι ανακαλυψα πως δεν την πατησα μονο εγω κι τεσι αποφασισα να το καταγγειλω"

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια,

καλημερα.Σας παραθετω μια μικρη ιστοριουλα, σε μια προσπαθεια προφυλαξης.Πριν ενα μηνα χτυπαει το τηλεφωνο μου, ηταν μια κυρια απο το "Κεντρο παιδιου και μητερας",οπωςμου ειπε και μου ζητησε να συμπληρωσουμε ενα ερωτηματολογιο σχετικο με την εγκυμοσυνη και το μωρο (τωρα που εμαθε αυτη οτι εγω γεννησα ακομα διερευναται)...Δεχτηκα θεωρωντας οτι οι απαντησεις θα δωθουν απο το τηλεφωνο και οτι η κυρια με παιρνει απο το ΙΚΑ, πριν ομως καταλαβω τι γινοταν, η κυρια μου πεταει οτι θα ειναι σπιτι μου την επομενη στις 10 το πρωι και μου κλεινει το τηλεφωνο.Πραγματι ηρθε,βγαζει το ερωτηματολογιο της,μου λεει οτι ειναι παιδοψυχολογος και οταν της απαντησα οτι κ εγω δουλευω με παιδια και εχω κανει μαθηματα παιδοψυχολογιας μου απανταει "αλλο τα μεγαλα παιδια, αλλο τα μωρα".Για να μη σας τα πολυλογω οι ερωτησεις ηταν πολυ γενικες,σχετικες με την ανατροφη και συμπεριφορα του μωρου και οταν φτασαμε στις ερωτησεις σχετικα με τη διαπαιδαγωγηση,μου βγαζει μια εγκυκλοπαιδεια προς πωληση.Καταλαβα λοιπον οτι η κυρια ειναι πλασιε, αλλα πειτε με χαζη μου ειχε προκαλεσει τοσους φοβους σχετικα με το μωρο που δεχτηκα να αγορασω την εγκυκλοπαιδεια και της εδωσα προκαταβολη 100 ευρω.Μολις πηρε τα λεφτα εφυγε χωρις καν να συμπληρωσουμε το υπολοιπο ερωτηματολογιο, με τη δικαιολογια οτι εχει και αλλο ραντεβου εδω κοντα.Περνώντας οι μερες κατι αρχιζε να μη μου κολλαει οσο σκεφτομουν αυτην την ιστορια.Μου ειχε αφησει ενα αποδεικτικο για την προκαταβολη με τα στοιχεια του κεντρου,Κανω ενα ψαξιμο στο ιντερνετ και ω του θαυματος τα στοιχεια αυτα ηταν η διευθυνση και το τηλεφωνο ενος εκδοτικου οικου.QUOTE]

 

 

το ιδιο ακριβως έγινε και με εμενα μονο που εγω δεν πήρα παραμύθια και άρχισε να μου την λέει με έντονο τόνο και να μου λέει οτι το παιδί μου θα έχει προβλημα μέχρι που την έδιωξα. μετα πήρα τηλ στον εκδοτικό οίκο και τους ξέχεσα μου ζήτησαν συγνώμη και μου είπαν οτι δεν μπορούν να κάνουν κάτι γιατι τα βιβλία τους τα δίνουν σε πολλούς να τα πουλίσουν και δεν μπορούν να το ελένξουν. Πήρα και ενημέρωσα και κεντρο μάνας και παιδιού και μου είπαν οτι ο μόνος λόγος για να παρουν αυτοι τηλ ειναι για τον εμβολιαζμό των παιδιών μας.

Link to comment
Share on other sites

MΑΝΟΥΛΕΣ ευτυχώς απέφυγα δυο τέτοιες περιπτώσεις, ενώ με επισκέφθηκαν με πονηριά και αυτό που μου έκανε εντύπωση ήταν το πόσο μελιστάλακτες ήταν οι κυρίες μέχρι να τους πεις το ΟΧΙ κ για πότε άλλαζαν ύφος και τα μάζευαν για να φύγουν δεν λέγεται...

Εγώ πιστεύω οτι συνεργάζονται με τα μαιευτήρια και απο εκεί παίρνουν τα στοιχεία μας. Απαράδεκτο !

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...