Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ηλικίες, νούμερα και μάρκες


Recommended Posts

Δεν ξέρω αν έχει συζητηθεί κάτι τέτοιο αλλού στο φόρουμ, έψαξα αλλά δε βρήκα. Με αφορμή τις εκπτώσεις και την προσπάθεια να κάνουμε κάποια οικονομία ψωνίζω κάποια ρούχα για τη μικρή και θα ήθελα να ακούσω εμπειρίες μανάδων γύρω από τα μεγέθη ρούχων παιδικά βρεφικά αναλόγως της εταιρείας. Δηλαδή, σίγουρα θα έχετε προσέξει ότι π.χ. κάποιας εταιρείας το μέγεθος 80 είναι σαν 86 ή 92 μιας άλλης κ.λπ.

Ως τώρα έχω δει αρκετά μεγάλες διαφορές στα ρούχα της μικρής, αλλά δεν έχουμε δοκιμάσει όλες τις μάρκες φυσικά (έχουμε μέλλον...). Μάλιστα, επειδή κάνω αρκετές αγορές μέσω ιντερνετ θα ήθελα να μοιραστούμε κι εμπειρίες από οποιεσδήποτε μάρκες.

Για κάποια νούμερα δεν έχω ιδέα και δεν εμπιστεύομαι πάντα τις πωλήτριες, π.χ. τώρα θέλω να πάρω κορμάκια (κι ενώ μου άρεσαν της mothercare για τους γνωστούς λόγους της κοροϊδίας δε θα πάρω από εκεί) κι έχω δει ότι υπάρχουν κι ελληνικά (δεν το ήξερα) minerva και ήλιος, εκεί τι είναι τα νούμερα αυτά (εννοώ τι λέει η εταιρία αλλά και τι ισχύει πραγματικά σε σύγκριση με άλλα νούμερα ίδιων εταιρειών); Εννοώ τα ελληνικά νούμερα (1, 2 κλπ.)

 

Σίγουρα ξέρω, ισχύει ότι το κάθε παιδί μεγαλώνει αλλιώς κλπ., αλλά αυτό που θέλω να ξέρω είναι π.χ. πια πέφτουν λίγο μεγαλύτερα ή λίγο μικρότερα ώστε έστω συγκριτικά να έχουμε μία εικόνα.

 

Π.χ. εγώ τώρα πήρα της μικρής απ' τις εκπτώσεις ρούχα χειμωνιάτικα για τον χειμώνα που θα έρθει αφού βρήκα πάρα πολύ καλές προσφορές απ' το εξωτερικό. Η απορία μου ήταν π.χ. να πάρω το 86 ή το 92 της τάδε μάρκας. Ισχύει ότι καλύτερα μεγαλύτερο παρά μικρότερο; κλπ. κλπ.

 

Για να κάνω την αρχή, να παραθέσω απλά τα μεγέθη που γνωρίζω τα ευρωπαϊκά που θεωρούνται στάνταρ καθώς και μερικά παραδείγματα συγκριτικά απ' ό,τι αγόρασα ως τώρα. Τα μεγέθη αυτά τα ευρωπαϊκά αντιστοιχούν ουσιαστικά στο ύψος:

50 0-1 μηνών

56 1-2 μηνών

62 2-3 μηνών

68 3-6 μηνών

74 6-9 μηνών

80 9-12 μηνών

86 12 -18 μηνών

92 18-24 μηνών

αυτά είναι τα στάνταρ και είναι π.χ. τα νούμερα/ηλικίες που προτείνει η Esprit.

 

Η μικρή μου είναι πάνω απ' το 50% την καμπύλη γενικώς (περίπου 65% κατά μέσο όρο), δηλαδή, ένα μέτριο μωρό που γεννήθηκε 3300, το λέω απλώς για σύγκριση. Είναι τώρα 8800 βάρος και 74 ύψος.

 

Noppies & Mexx (γερμανικά)

Τα ίδια νούμερα με τα παραπάνω αλλά με άλλη πρόταση ηλικίας έχουν τα noppies . Εκείνα πάνε μπροστά, δηλαδή, το 80 γράφει ότι είναι μέχρι 18 μηνών κι όχι 12 όπως τα esprit. Το ίδιο και τα Mexx γράφουν π.χ. ότι το 74 είναι για ηλικία 9-12. Στα πρώτα ίσως να ισχύει, δεν ξέρω ακόμη αυτά που της πήρα φαίνονται αντίστοιχα στο μέγεθος με τα esprit. Τα Mexx όμως είναι σίγουρα πολύ μικρά. Η δικιά μου είναι τώρα 9,5 μηνών και κάποιες μακρυμάνικες μπλουζίτσες Mexx σε κανονική γραμμή ούτε φαρδιά ούτε στενά, νούμερο 74 (δηλαδή, 9-12 σύμφωνα με την ετικέτα της εταιρείας) της κάνουν ίσα ίσα, δηλαδή, άντε να τα βάλει για πολύ λίγο ακόμη.

 

Zara,

γενικώς τα νούμερα 6-9 και 9-12 μηνών που πήρα για τη μικρή είναι κάπως προς το πιο μικρό σε σύγκριση με τα άλλα. Π.χ. φοράει από 6 μηνών τα 6-9 αλλά κι απ' τον 7ο μήνα ταυτόχρονα φοράει κανονικότατα και πιο άνετα τα 9-12.

 

LaRedoute

Περιέργως και παρόλες τις αρχικές μου επιφυλάξεις για τα μεγέθη μιας κι είναι διαφορετικά απ' τα ευρωπαικά, έρχονται στη μικρή "κουτί".

45 νεογέννητο

54 1 μήνα

60 3 μηνών

67 6 μηνών

71 9 μηνών

74 12 μηνών

81 18 μηνών

86 2 ετών

94 3 ετών

Προσοχή στα 74 και 86 (είναι ίδιος ο αριθμός με νούμερα ευρωπαϊκά αλλά αντιστοιχούν σε άλλες ηλικίες).

 

Αυτά τα....λίγα προς το παρόν. Όταν προλάβω θα δω τι άλλες μάρκες έχω ώστε να δω αν μπορώ ακόμη να πω κάποια πράγματα συγκριτικά.

Θα με ενδιέφεραν εμπειρίες με άλλα μεγέθη έστω συγκριτικά μεταξύ τους π.χ. τάδε μάρκα τάδε νούμερο λίγο μεγαλύτερο ή πολύ μεγαλύτερο από τάδε μάρκα ίδιο νούμερο κλπ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


Καλό θεματάκι... χωρίς συμετοχή.

Και εγώ τα έχω χάσει λίγο με τα νούμερα.

 

πχ για ένα μωρό που γεννιέται 3,5 κιλά και εξελίσεται κανονικά

Της mothercare ---μεγάλη φόρμα, ιδανική

το νούμερο 3-6 θα μπορεί να το φοράει και μέχρι τον 7ο μήνα

 

στα benetton --- μικρή

το νούμερο 3-6 θα μπορεί να το φοράει και μέχρι τον 4 ή 5ο μήνα

 

τα disney ----μικρή

τα zara--- κανονική

τα lapin --- κανονική προς μικρή

τα sam13--- μεγάλη φόρμα

95Jqp2.png

 

Τα παιδιά δεν θέλουν ψυχολόγο. Γονείς θέλουν!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Κοιτάζοντας πάλι νουμεράκια και ρουχαλάκια, βρήκα μία γερμανική σελίδα που έχει ένα χρήσιμο πινακάκι για τις ηλικίες και τα μεγέθη ρούχων από νεογέννητο μέχρι 3 χρονών.

Ουσιαστικά γράφει από ποιά εώς ποια ηλικία φοριούνται τα "στάνταρ" μεγέθη του εμπορίου, π.χ. το 80 που θεωρητικά συνήθως προτείνεται για την ηλικία 9-12 μηνών μας λέει ότι φοριέται στην πράξη από 11 εώς 15 μηνών. Το επόμενο 86 που προτείνεται ως 12-18 φοριέται 16-22 μηνών κ.ο.κ....

 

Μπορώ να πω ότι είναι πολύ χρήσιμο και ισχύει απ' ό,τι βλέπω απ' το δικό μου μωρό με τα ρούχα που φοράει από τις εταιρίες με τα στάνταρ νούμερα

 

το κανονικό λινκ στα γερμανικά

http://www.ratgeber-babykleidung.de/groesse/kleidergroesse-konfektionsgroesse

 

Το λινκ με μετάφραση στα ελληνικά

http://translate.google.com/translate?js=n&prev=_t&hl=el&ie=UTF-8&layout=2&eotf=1&sl=de&tl=el&u=http%3A%2F%2Fwww.ratgeber-babykleidung.de%2Fgroesse%2Fkleidergroesse-konfektionsgroesse

Link to comment
Share on other sites

Καλό θεματάκι... χωρίς συμετοχή.

Και εγώ τα έχω χάσει λίγο με τα νούμερα.

 

πχ για ένα μωρό που γεννιέται 3,5 κιλά και εξελίσεται κανονικά

Της mothercare ---μεγάλη φόρμα, ιδανική

το νούμερο 3-6 θα μπορεί να το φοράει και μέχρι τον 7ο μήνα

 

στα benetton --- μικρή

το νούμερο 3-6 θα μπορεί να το φοράει και μέχρι τον 4 ή 5ο μήνα

 

τα disney ----μικρή

τα zara--- κανονική

τα lapin --- κανονική προς μικρή

τα sam13--- μεγάλη φόρμα

 

Benetton---κανονικη(Προσοχη στα παντελονια εχει slim fit(πιο στενη γραμμη) κ regular fit(κανονικη)

D.Pam...---αρκετα μικρη

Orchestra---μικρη

MEXX---κανονικη προς μικρη

DKNY---κανονικη προς μικρη

TRUSHARDI---Kανονικη

Alluette---κανονικη προς μικρη

H&M---Κανονικη προς μεγαλη

POLΟ---κανονικη

Μarasil---κανονικη

Champion---κανονικη

Adidas---κανονικη

NIKE---κανονικη

Benetton---κανονικη(Προσοχη στα παντελονια εχει slim fit(πιο στενη γραμμη) κ regular fit(κανονικη)

ετσι τα εχω αντιληφθει εγω.;) ο μικρος μου σταθερα ειναι αδυνατος (παντα 1 καμπυλη κατω) κ υψος 1-2 ποντους πανω απο την μεση καμπυλη

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Όταν η ALOUETTE στην ταμπελίτσα γράφει 24m, είναι μέχρι 24 μηνών ή απο 2 ετών και πάνω?

Εγώ πιστεύω το πρώτο και η υπάλληλος το δεύτερο. Τη γνώμη σας.....

95Jqp2.png

 

Τα παιδιά δεν θέλουν ψυχολόγο. Γονείς θέλουν!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...
Όταν η ALOUETTE στην ταμπελίτσα γράφει 24m, είναι μέχρι 24 μηνών ή απο 2 ετών και πάνω?

Εγώ πιστεύω το πρώτο και η υπάλληλος το δεύτερο. Τη γνώμη σας.....

Στα περισσότερα ισχύει εώς Χ μηνών/χρονών.

Πιο χρήσιμο είναι νομίζω το ύψος που αναφέρεται, π.χ. στα γαλλικά redoute για 3 ετών είναι νούμερο 94 ενώ στα esprit και στα περισσότερα άλλα ευρωπαϊκά είναι 98. Και τα δύο προτείνονται απ' την κάθε εταιρία για ηλικία εώς 3 ετών αλλά αφού οι αριθμοί αναφέρονται στο ύψος πιο χρήσιμο είναι αυτό. Εγώ έκανα κάποια έρευνα και σε καμπύλες ανάπτυξης και μέσους όρους. Ως τώρα με τα πιο μικρά π.χ. γαλλικά νούμερα δεν είχα πρόβλημα, της έκαναν ως την αναφερόμενη ηλικία απλώς δεν της κάνουν για πολύ μετά απ' αυτήν ενώ τα άλλα άλλων εταιρειών είναι κάπως πιο μεγάλα και φοριούνται λίγο περισσότερο. Αυτό, βέβαια, δεν έχει καμία σημασία στην περίπτωση που μιλάμε π.χ. για ένα καλοκαιρινό φόρεμα τιραντέ που φόρεσε το δικό μου μωρό πέρυσι (που από Σεπτέμβριο κόντευε τους 18 μήνες - εώς αυτή την ηλικία ήταν τα καλοκαιρινά της) γιατί...και να της έκανε και μετά την ηλικία αυτή απλά δε θα το φορούσε και δεν το φόρεσε αφού κρύωσε ο καιρός....

Link to comment
Share on other sites

Να γράψω επίσης σχετικά με το θέμα κάτι που έχω προσέξει:

Κάποιες εταιρίες, έχουν για την ηλικία των 3 ετών δύο μεγέθη, ένα μεγάλο κι ένα μικρό.

Π.χ. η Zara έχει κατηγορία baby που είναι για μέχρι 36 μηνών (δηλαδή, 3 ετών) με ύψος 94

στην επόμενη ηλικιακή κατηγορία 2-14 ετών, υπάρχει μέγεθος 3 (δηλαδή, για εώς 3 ετών) με ύψος 98

Το έχω δει και σε άλλες εταιρίες, δε θυμάμαι αυτή τη στιγμή ποιες. Όταν το δω θα ενημερώσω εδώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 χρόνια μετά...

Νομίζω έχουν κανονική φόρμα.Οπότε λογικά θα σου κάνουν τα 50.Όμως επειδή είναι χειμώνας κ θα φοράς απο μέσα φανελάκι-φορμακι και θα έχεις κ πάνα καλύτερα γνώμη μου να είναι λίγο μεγαλύτερο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 9/30/2017 at 6:45 ΜΜ, Eleni77feb είπε:

Για νεογέννητο ποια νούμερα αντίστοιχουν στα ρούχα orchestra???

Είναι γενικά τα μικρότερα ρούχα που θα βρεις, αλλά εξαρτάται και από το νεογέννητο. Τα δικά μου νεογέννητα ήταν κάτω των 2 κιλών :) Υπάρχουν και νεογέννητα 6κιλα .

Link to comment
Share on other sites

Τα orchestra έχουν πολύ μικρές φόρμες και γενικά είναι κάτι που έχω παρατηρήσει σε πολλές επώνυμες μάρκες. 

 

Εγώ πιο ικανοποιημένη από σχέση ποιότητας - τιμής αλλά και φόρμας ρούχου, είμαι από τα H & M. Ειδικά στα βρεφικά δεν αξίζει να πληρώνεις πολλά, γιατί σύντομα βγαίνουν σε πλήρη αχρηστία με τους ρυθμούς που μεγαλώνουν τα μικρούλια μας :-D

9maTp3.png

Link to comment
Share on other sites

Τα orchestra έχουν τις μικρότερες φόρμες που έχω δει. Πάρε το 3m-6m. Καλύτερα μεγαλύτερο παρά μικρότερο. Εμένα τα παιδιά μου ό,τι ρούχα είχαμε για νεογέννητα δεν τα έβαλαν παρά μόνο 1 ή 2 φορές. 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...