Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

κεφαλονια


stellast

Recommended Posts


Διαφημίσεις


πω πω βλέποντας τους Πετανούς με έπιασε μία νοσταλγία μία θλίψη ξένοιαστες στιγμές μιας άλλης εποχής :cool:

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Καλημέρα σε όλους.

Εχω παει και εγω με την οικογενειά μου Κεφαλλονιά και πραγματικά μαζί με την Σαντορίνη ήταν οι καλύτερες διακοπές μας. Σ΄αυτή την παραλία του Μύρτου τι να πω... είχα τρελαθεί... Οχι οτι έχουμε πάει και σε πολλά μέρη.... Φέτος θα πάμε Κέρκυρα. Θα μείνουμε σε ένα ξενοδοχείο στο Κανόνι (ARITI HOTEL). Εαν κάποια/ος έχει πάει μπορεί σας παρακαλώ να μου γράψει εντυπώσεις απο το νησί η το ξενοδοχείο? και συμβουλές φυσικά είναι ευπρόσδεκτες.....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλησπερα κι απο εμενα..τωρα ειδα το post

εκλεισα κι εγω φετος κεφαλλονια στα Λουρδατα, σε ενα studio ακριβως διπλα στη θαλασα, φαινεται πολυ ωραιο απο το internet κι ανυπομονω.

επειδη η μικρη θα ειναι 8,5 μηνων και δεν θα ειμαστε για πολλες μετακινησεις θα ηθελα τα φωτα σας για παραλιες (αν ειναι δυνατος ψιλοερημικες) ετσι ωστε να μην πηγαινουμε ψαχνοντας...στις γνωστες (π.χ. μυρτος, πετανοι) εχω παει -χωρις μωρο- και ηταν οντως υπεροχες!

περιμενω νεα σας!

rPs2p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα, πέρσι πήγα διακοπές στη Κεφαλονιά. Ήταν η εποχή που ο Ευαγγελάτος είχε πει στις ειδήσεις (εγώ δεν είχα ακούσει τίποτα βέβαια ) ότι θα κάνει το καλοκαίρι σεισμό πάνω από 7 r και είχαν 60% ακυρώσεις απ΄ότι μας είπαν οι ντόπιοι. Τους έκανε τρομερή ζημιά ο πατριώτης τους και όλο τον έβριζαν (μέχρι και κηδιόσημο του είχαν κάνει) Εμείς βεβαία καλά περάσαμε που δεν είχε πιο πολύ κόσμο απ΄ότι ειχε (λόγο ακυρώσεων). Πήγαμε και τα παιδιά σένα κάστρο εκεί και τρελάθηκαν, τους άρεσε πολύ, ΛΙΜΝΟΣΠΗΛΙΑ ΜΕΛΙΣΣΑΝΗΣ καταπληκτική, ΜΑΚΡΥΣ, ΠΛΑΤΥΣ γιαλός τελεια, παραλία ΜΥΡΤΟΥ άπαιχτη, πήραμε άργιλο για τις κουρες μας απο παραλια ΞΙ και μας πεισανε να παμε στον Άγιο Γεράσιμο. Εκεί κατεβαίνεις υπόγεια με ανεμόσκαλα σε μια μικρή τρυπα και μετά μπαίνεις έρποντας μόνο σε ενα δωματιο απο μια άλλη πιο μικρή τρυπα και βλέπεις το ησυχαστήριο του αγίου, είναι εμπειρια (ευτυχως που δεν εκανε εκεινη την ώρα το σεισμό του Ευαγγελατου ) . Γενικά η Κεφαλλονιά είναι πολύ όμορφο νησί για οικογενειακές διακοπές. Στην παραλία του Μύρτου αν έχετε μικρά παιδιά απλά δείτε τη, μη βάλετε τα παιδιά μέσα γιατί έχει θαλ.ρευματα. Να πω όμως και αυτό που με εκνευρησε στην παραλία Ξι. Η συγκεκριμένη παραλία έχει γαλάζια σημαία, για να σου δώσουν γαλάζια σημαία ένας από τους όρους είναι να υπάρχει και ντουζ για τους λουόμενους. Εκεί αν ήθελες να κάνεις ντουζ έπρεπε να ρίξεις 0,50 ε το κατάβρεχμα. Αυτό το θεώρησα εντελώς γυφτιά (όχι λόγω ποσού αλλά λόγω νοοτροπίας) και εννοείται ότι απαγορευεται αν έχεις γαλάζια σημαία.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

 

Ψάχνω στο Ιντερνετ για να βρω να κλείσω δωμάτιο, studio, σπίτι, βίλλα (λέμε τώρα) μία εβδομάδα μέσα στον Αύγουστο στο βόρειο μέρος του νησιού κατά προτιμήση. Οσοι γνωρίζετε και έχετε να μου προτείνετε κάτι στελτε μου p.m. Οι φωτογραφίες και οι πληροφορίες φανταστικές, όσες αναστολές είχα για αν η Κεφαλλονια θα είναι ιδανικός τοπος για διακοπές εξανεμισθήκαν. Keep Walking

Link to comment
Share on other sites

Μήπως θα μπορούσε κάποιος να μας δώσει μερικά ονόματα ξενοδοχέιων κοντά στο Αργοστόλι. Θα έρθουμε Κεφαλλονιά 23-30 Αυγούστου με το σύζυγό και θα θέλαμε να έχουμε ως βάση την πόλη, για να μπορούμε να τριγυρνάμε το πρωί με το αυτοκίνητο και το βράδυ με τα πόδια. Τι έχετε να μας προτείνετε φίλοι Κεφαλλονίτες.

Για την Κέρκυρα τώρα, το Ariti είναι από τα καλά ξενοδοχεία και να θυμάμαι καλά, προσφάτως ανακαινισμένο. Στην Κέρκυρα θα πας οπωσδηποτε, Παλαιοκαστρίτσα, Αχίλλειο, μουσείο θαλάσσης (Μπενίτσες), Κανόνι (όπου και θα μένετε), Παλαιοόπολη- ΜονΡεπό, Σιδάρι και Αχαράβη (βόρειο συγκρότημα με πολύ ωραία και καταπράσινη διαδρομή), πολύ καλά για μπάνιο είναι στις παραλίες του νότου, Ίσσος, Μαραθιάς, Πρασούδι, Μπούκαρη, δυτική Κέρκυρα, Γλυφάδα και Κοντογιαλός κλπ. Τι άλλα θέλεις να μάθεις να σου πω;

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτόμαστε με το σύζυγό μου να πάμε τον Αύγουστο διακοπές στην Κεφαλλονιά και θα θέλαμε ένα ξενοδοχείο στο Αργοστόλι. Το 'ΛΟΥΚΑΣ' αξίζει; Αν όχι μήπως έχετε να προτείνετε κάποιο άλλο, αν όχι μέσα στο Αργοστόλι κάπου κοντά; Επίσης θα ήθελα και πληροφορίες για το που να πάμε για μπάνιο, φαγητό και ποια μέρη να επισκεφτούμε. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...
Σκεφτόμαστε με το σύζυγό μου να πάμε τον Αύγουστο διακοπές στην Κεφαλλονιά και θα θέλαμε ένα ξενοδοχείο στο Αργοστόλι. Το 'ΛΟΥΚΑΣ' αξίζει; Αν όχι μήπως έχετε να προτείνετε κάποιο άλλο, αν όχι μέσα στο Αργοστόλι κάπου κοντά; Επίσης θα ήθελα και πληροφορίες για το που να πάμε για μπάνιο, φαγητό και ποια μέρη να επισκεφτούμε. Ευχαριστώ.

 

KSENODOXIO AENOS INE STO KENDRO ARGOSTOLIU STI PLATIA

Link to comment
Share on other sites

πριν μια εβδομαδα ειμασταν Κεφαλλονια με τον αντρα μου και μου αρεσε πολυ.Ειναι κατάλληλο για οικογενειακές διακοπές. Εμεις μέναμε στη Λάσση, ειναι 2 χλμ απο Αργοστόλι. Δυστηχως δεν το γυρισαμε το νησι γιατι πουθενα δεν υπηρχε βενζινη..ευτυχως που το ειχαμε γεμισει πριν κ καταφεραμε να επιστρεψουμε.

Λοιπον μεναμε στο belvista luxury apartments. Το site ειναι http://www.belvista.gr/ 100 ευρω τα στουντιο..

Link to comment
Share on other sites

giavanna XA εχω παει στο λουκας.ειναι καλο σε γενικες γραμμες-οχι πολυτελες,λιτο και απεριτο που λενε-αλλα καθαρο και με εξυπηρετικο προσωπικο.ολα αυτα πριν 2 χρονια.ειναι κοντα στην πολη και στην παραλια μεγας γιαλος και πλατυς γιαλος.περναει και συγκοινωνια απο κει.αυτα!!αν θελεις κατι αλλο με ρωτας.

children=world:D

happy children=better world:wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
  • 4 εβδομάδες μετά...

Για ξενοδοχεία ή στούντιος μπορείς να επισκεφτείς την ιστοσελίδα http://www.kefalonia-booking.gr/ και για αξιοθέατα, παραλίες κλπ http://www.kefaloniaguide.co.uk/el/

Το νησί είναι πανέμορφο και προσφέρει πολλές επιλογές!

Για ό,τι χρειαστείς στη διάθεσή σου.:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...
http://www.pagonistudios.gr/index-gr.htm

εκει πηγαμε εμεις περυσι και ηταν πολυ ωραια και οικονομικα

 

 

Σκεφτόμαστε να πάμε εκεί φέτος. Είναι η πρώτη φορά που πάμε Κεφαλονία και δεν ξέρουμε τα κατατόπια... Μπορείς να μας δώσεις περισσότερες πληροφορίες για την τοποθεσία: είναι εύκολη πρόσβαση σε παραλίες που να είναι κατάλληλες για το παιδί? το Ληξούρι που είναι δίπλα έχει ενδιαφέροντα πράγματα ως πολή? οι άλλες πόλεις είναι πολύ μακρία?

Εσείς που γνωρίζετε καλά την Κεφαλονιά ενημερώστε και εμάς τι αξίζει να δούμε.. αυτά που μας αρέσουν είναι τα ήσυχα και απλά μέρη, καλό φαγητό και εύκολη μετακίνηση, όχι χλιδή, ούτε πολλή φασαρία.... Όσες συμβουλές καλοδεχούμενες!!!!

Link to comment
Share on other sites

Έζησα εκεί 3 χρόνια. Το νησί είναι πανέμορφο και θα αποζημιώσει όποιον το προτιμήσει για διακοπές. Οι αποστάσεις είναι μεγάλες και χρειάζεται οπωσδήποτε αυτοκίνητο. Δρομολόγια ακτοπλοϊκά έχει από Πάτρα για Σάμη (3 ώρες) και από Κυλλήνη για Πόρο (1,5 ώρα) με το δεύτερο να είναι πιο οικονομικό. Τα καλοκαίρια βάζουν και δρομολόγιο προς Αργοστόλι-Ληξούρι. Ιούνιο, Ιούλιο & Σεπτέμβριο είναι σαφώς προτιμότερο να πάει κανείς παρά Αύγουστο. Παραλίες κατάλληλες για παιδιά έχει κοντά στο Αργοστόλι (Μακρύς & Πλατύς γυαλός) και στο Ληξούρι (Ξι, Λέπεδα). Εκτός της τελευταίας, οι υπόλοιπες είναι οργανωμένες. Ζωή έχει σαφώς περισσότερη το Αργοστόλι, το Ληξούρι είναι ωραίο για επίσκεψη (συνδέεται με καραβάκι με το Αργοστόλι αλλά πας και με αυτοκίνητο). Τα υπόλοιπα μέρη (Σάμη, Πόρος, Άσσος, Φισκάρδο, Σκάλα κ.λπ.) έχουν απόσταση από μισή μέχρι και μιάμιση ώρα οδικώς.

Αν τελικά το αποφασίσετε, στείλε μου μήνυμα να σου φτιάξω μια λίστα.

Καλή συνέχεια

Σωκράτης

Link to comment
Share on other sites

Έζησα εκεί 3 χρόνια. Το νησί είναι πανέμορφο και θα αποζημιώσει όποιον το προτιμήσει για διακοπές. Οι αποστάσεις είναι μεγάλες και χρειάζεται οπωσδήποτε αυτοκίνητο. Δρομολόγια ακτοπλοϊκά έχει από Πάτρα για Σάμη (3 ώρες) και από Κυλλήνη για Πόρο (1,5 ώρα) με το δεύτερο να είναι πιο οικονομικό. Τα καλοκαίρια βάζουν και δρομολόγιο προς Αργοστόλι-Ληξούρι. Ιούνιο, Ιούλιο & Σεπτέμβριο είναι σαφώς προτιμότερο να πάει κανείς παρά Αύγουστο. Παραλίες κατάλληλες για παιδιά έχει κοντά στο Αργοστόλι (Μακρύς & Πλατύς γυαλός) και στο Ληξούρι (Ξι, Λέπεδα). Εκτός της τελευταίας, οι υπόλοιπες είναι οργανωμένες. Ζωή έχει σαφώς περισσότερη το Αργοστόλι, το Ληξούρι είναι ωραίο για επίσκεψη (συνδέεται με καραβάκι με το Αργοστόλι αλλά πας και με αυτοκίνητο). Τα υπόλοιπα μέρη (Σάμη, Πόρος, Άσσος, Φισκάρδο, Σκάλα κ.λπ.) έχουν απόσταση από μισή μέχρι και μιάμιση ώρα οδικώς.

Αν τελικά το αποφασίσετε, στείλε μου μήνυμα να σου φτιάξω μια λίστα.

Καλή συνέχεια

 

soch, σε παρακαλώ μπορείς να μου πεις αν γενικά οι δρόμοι είναι καλοί και στο περίπου πόση ώρα οδικώς είναι οι αποστάσεις:

Πόρος προς Ληξούρι

Σάμη προς Ληξουρι

Ληξούρι προς Αργοστόλι

Ληξούρι προς Λάσση

Θα με βοηθούσει πολύ αυτή η πληροφορία για την τελική μου απόφαση. Ευχαριστώ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Οι δρόμοι είναι γενικά σε μέτρια έως καλή κατάσταση. Οι διαδρομές είναι μακρινές. Θα κουράσει π.χ. η Ληξούρι-Σκάλα ή Φισκάρδο ή Πόρος, όπως και η Αργοστόλι-Φισκάρδο.

Πόρος-Ληξούρι (μέσω Σάμης): κοντά 1ω10λ, σχετικά καλός δρόμος.

Πόρος-Ληξούρι (μέσω Αργοστολίου): περίπου 1ω30λ κυρίως διότι ο δρόμος Πόρος - Αργοστόλι είναι στενός και διπλής κατεύθυνσης με αποτέλεσμα να μην μπορείς να περάσεις τα φορτηγά.

Ληξούρι-Αργοστόλι: 25λ με το καράβι, 40-50λ με το αυτοκίνητο με αρκετές στροφές.

Ληξούρι-Λάσση: ισχύει ό,τι το Ληξούρι-Αργοστόλι, μιας και η Λάσση είναι η τουριστική - παραθαλάσσια πλευρά του Αργοστολιού. Πάνω από τη Λάσση, στα Χελμάτα, έμεινα για ένα χρόνο.

Από ό,τι καταλαβαίνω θες να μείνεις Ληξούρι. Αν το παιδί δεν είναι για πολλή ώρα στο αμάξι, θα μένετε κυρίως από την πλευρά της Παλικής.

Σωκράτης

Link to comment
Share on other sites

Οι δρόμοι είναι γενικά σε μέτρια έως καλή κατάσταση. Οι διαδρομές είναι μακρινές. Θα κουράσει π.χ. η Ληξούρι-Σκάλα ή Φισκάρδο ή Πόρος, όπως και η Αργοστόλι-Φισκάρδο.

Πόρος-Ληξούρι (μέσω Σάμης): κοντά 1ω10λ, σχετικά καλός δρόμος.

Πόρος-Ληξούρι (μέσω Αργοστολίου): περίπου 1ω30λ κυρίως διότι ο δρόμος Πόρος - Αργοστόλι είναι στενός και διπλής κατεύθυνσης με αποτέλεσμα να μην μπορείς να περάσεις τα φορτηγά.

Ληξούρι-Αργοστόλι: 25λ με το καράβι, 40-50λ με το αυτοκίνητο με αρκετές στροφές.

Ληξούρι-Λάσση: ισχύει ό,τι το Ληξούρι-Αργοστόλι, μιας και η Λάσση είναι η τουριστική - παραθαλάσσια πλευρά του Αργοστολιού. Πάνω από τη Λάσση, στα Χελμάτα, έμεινα για ένα χρόνο.

Από ό,τι καταλαβαίνω θες να μείνεις Ληξούρι. Αν το παιδί δεν είναι για πολλή ώρα στο αμάξι, θα μένετε κυρίως από την πλευρά της Παλικής.

 

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες σου!!!

Θα θέλαμε να μείνουμε προς το Ληξούρι γιατί έχουμε βρει καλό δωμάτιο κοντά στο Ξι, αλλά απ'ότι καταλαβαίνω μάλλον βολεύει καλύτερα το Αργοστόλι. Οπότε θα ψάξω τι μπορώ να βρω προς τα εκεί.

Και πάλι σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Μήπως είναι κάποιος από Κεφαλλονιά;

Καταρχήν πώς συμφέρει να πάει κανείς Αργοστόλι, από Πάτρα ή από Κυλλήνη;

Ξέρετε πόση ώρα είναι και πόσο κοστίζει ο ενήλικας και το αυτοκίνητο;

Άντε και φτάσαμε...πού προτείνετε να μείνουμε με 3 παιδιά;

Από ότι είδα μου άρεσε πολύ η Λάσση και ο Μακρύς Γυαλός.

Η θάλασσα είναι ρηχή και χωρίς κύμα ή ρισκάρουμε αν έχει νοτιά να ξεμείνουμε χωρίς μπάνια;

Υπάρχουν καταλύματα κοντά στην παραλία ώστε να μην θέλουμε αυτοκίνητο;

Έχετε κάποιο υπόψιν σας που είναι και οικονομικό;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως είναι κάποιος από Κεφαλλονιά;

Καταρχήν πώς συμφέρει να πάει κανείς Αργοστόλι, από Πάτρα ή από Κυλλήνη;

Ξέρετε πόση ώρα είναι και πόσο κοστίζει ο ενήλικας και το αυτοκίνητο;

Άντε και φτάσαμε...πού προτείνετε να μείνουμε με 3 παιδιά;

Από ότι είδα μου άρεσε πολύ η Λάσση και ο Μακρύς Γυαλός.

Η θάλασσα είναι ρηχή και χωρίς κύμα ή ρισκάρουμε αν έχει νοτιά να ξεμείνουμε χωρίς μπάνια;

Υπάρχουν καταλύματα κοντά στην παραλία ώστε να μην θέλουμε αυτοκίνητο;

Έχετε κάποιο υπόψιν σας που είναι και οικονομικό;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

 

Κάποια στιγμή στο καλοκαίρι μπαίνει απ'ευθείας γραμμή κυλλήνη-αργοστόλι.

Για δρομολόγια, τιμές, ώρες θα δεις εδώ www.strintzisferries.gr

και εδώ ionianferries.gr

Στο Ιόνιο δεν υπάρχουν μελτέμια. Πολλές παραλίες είναι ρηχές-πλατύς/μακρύς γυαλός, ξι, σκάλα κλπ κλπ.

Έχει ενοικιαζόμενα πάνω στη θάλασσα, γενικά οικονομικά, αλλά ακριβώς τιμές θα πρέπει να δεις μόνος σου γιατί όλα παίζουν από χρονιά σε χρονιά, από μήνα σε μήνα.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Πάτρα->Σάμη 3 ώρες & πιο ακριβό

Κυλλήνη->Πόρος 1,5 ώρα & πιο οικονομικό. Όμως αν ταξιδεύεις από Αθήνα π.χ. υπολογίζεις +1 ώρα οδήγηση Πάτρα->Κυλλήνη.

Σε κάθε περίπτωση βγάλε μετ'επιστροφής, έχεις -20% κέρδος.

 

Μένεις στη Λάσση αν δεν θέλεις πολλά πέρα-δώθε. Είσαι στις παραλίες με τα πόδια. Είναι όμως τουριστική περιοχή. Μακρύς και Πλατύς γιαλός έχουν καλές θάλασσες για παιδιά. Από την άλλη, Μύρτο θα πας (με αμάξι) μόνο για τη θέα.

Σωκράτης

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Θα προτείνατε Μακρύ Γυαλό σε σχέση με τη Λάσση;

Δεν ξέρει κάποιος κάποιο κατάλυμα ε; Ρωτάω επειδή πέρισυ την πατήσαμε άσχημα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

καλημερα και απο μενα!μπορει καποιος να μου προτεινει κανενα καταλυμα για κεφαλονια?ειναι πρωτη φορα διακοπες με το παιδι που ειναι 17 μηνων και θελω να εχει ανεση και να ειναι ευρυχωρο!δεν εχω προβλημα να δωσω και λιγα παραπανω αρκει να ειναι ωραια,σε καλη τοποθεσια και να παρεχει καμια κουνια η λιγο γκαζον...βρηκα ενα τελειο,απλα φανταστικο και μεχρι να αποφασισουμε εκλεισαν ολα τα δωματια :(:mad::mad::mad:

κοιταξα το village xi και καταχαρηκα....αλλα δεν βρηκα; διαθεσιμοτητα!

θελω στα μεσα ιουλιου!ευχαριστω πολυ κοριτσια

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...