Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

ΈΧΩ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ 19 ΜΗΝΩΝ ΠΟΥ ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ ΓΙΑ ΤΟ ΜΠΑΝΙΟ ΤΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΣΑ ΤΗΣ A-DERMA(ΔΙΟΤΙ ΕΙΧΕ ΞΕΡΟΔΕΡΜΙΑ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΗΜΕΙΑ ΣΤΑ ΧΕΡΑΚΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΣΤΑ ΠΟΔΑΡΑΚΙΑ ΤΟΥ) ΟΠΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΙ Η ΚΡΕΜΑ ΤΗΣ A-DERMA ΜΕΤΑ ΤΟ ΜΠΑΝΙΟ.ΒΕΒΑΙΑ ΕΧΕΙ ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΕΙ Η ΞΕΡΟΔΕΡΜΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΕΣΕΙΣ ΠΟΙΑ ΜΑΡΚΑ ΑΠΟ ΣΑΜΠΟΥΑΝ ΚΑΙ ΑΦΡΟΛΟΥΤΡΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΤΑΙ ΜΙΑΣ ΚΑΙ Η ΕΝ ΛΟΓΩ ΣΕΙΡΑ ΠΟΥ ΑΝΈΦΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΚΡΙΒΗ? ΚΑΙ ΜΕ ΤΙ ΥΓΡΟ ΠΛΕΝΕΤΑΙ ΤΑ ΡΟΥΧΑΛΑΚΙΑ ΤΟΥ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΑ EΧΩ ΒAΛΕΙ ΑΚΟΜΗ ΣΤΟ ΠΛΥΝΤΗΡΙΟ ΜΕ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΑ ΠΛΕΝΩ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΜΕ ΤΟ PRODERM (ΟΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΞΙΣΟΥ ΑΚΡΙΒΟ ΣΕ ΣΥΓΚΡΙΣΗ ΜΕ ΤΑ ΠΙΟ ΑΠΛΑ Π.Χ TIDE,ROL K.A)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


κι εμενα που εχει ξηροδερμια μου ειχε δωσει της frezyderm, αλλα και ηταν ακριβο αλλα και δεν της εκανε τιποτα.

τελικά κατέληξα στης προδερμ το νουμερο 2 (με το ροζ καπάκι).

τα ρουχα της τα πλένω ακομη με persil ή proderm γιατι δεν μου εχουν τελειωσει ακόμη. τα σεντόνια της ομως που κοιμάται σε μονο κρεβάτι, πλένονται μαζι με τα δικά μας, με το δικό μα ςαπορρυπαντικο.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Για σαμπουαν αφρολουτρο δοκιμαστε gohnsons baby soothing naturals to βρισκεις στα σουπερ μαρκετ ουτε τα ματακια τσουζουν αυτο χρησιμοποιω απο την 1η ημερα και εχει ενυδατικη μοιριζει ευχαριστα και ειναι αρκετα ενυδατικη .οσο για απορρυπαντικο ουτε στον πρωτο ουτε και στο δευτερο πηρα ξεχωριστο με woolite για τα χρωματιστα δεν εχουν παθει τιποτα σαν καινουργια ακομη και τα βελουτε ομως τα βαζω μονα τους εχει προγραμμα το πλυντηριο για μιση ποσοτητα ρουχων.τωρα στον 10το μηνα βαζω του μεγαλου που ειναι 3 ετων και του μικρου μαζι

,,,,,,,?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις προτάσεις σας.Τελικά βρήκα στο Σουπερ-Μαρκετ το gohnsons top to toe που είναι σαμπουαν και αφρόλουτρο μαζί και γράφει ότι κάνει από το 1ο μπάνιο.Το εχει δοκιμασει καμια?Θα ξεκινήσω από αύριο και ελπίζω να μην του κάνει καμια ξεροδερμια.

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη για το jonshon μιλατε?για αυτο το jonshon?!!!!!!!

η χημική ουσία methylisothiazolinone (ΜΙΤ), η οποία ανήκει σε μια ομάδα ουσιών

που ονομάζονται βιοκτόνα και χρησιμοποιείται ευρ έως σε κρέμες χειρός, σαμπουάν, βαφές μαλλιών

κι άλλα καλλυντικά (για να αποθηκεύονται για μεγάλο χρονικό διάστημα χωρίς να αναπτύσσονται

βακτήρια) ενώ ανάμεσα στα άλλα χρησιμοποιείται σε εργοστάσια παραγωγής χρωμάτων, κόλλας,

καθώς και σε βιομηχανικά συστήματα ψύξης νερού για να σκοτώνει τα μικρόβια.

 

ΠΡΟΪΟΝΤΑ ΜΕ ΜΙΤ

 

ΠΡΟΣΟΧΗ! ΕΙΔΗ ΓΙΑ ΜΩΡΑ

 

BATH

 

Johnsons Baby Bath, Original

Johnsons Baby Bedtime Baby Bath

Johnsons Baby Soothing Vapor Bath

Johnsons Moisturizing Baby Bath with Aloe Vera & Vitamin E

Johnsons Softwash Baby Wash

Johnsons Soothing Skin Baby Bath

Johnsons Baby Head To Toe Wash, Original

Johnsons Baby Soap Bar

Johnsons Kids, Head To Toe Body Wash, Berry Breeze

Johnsons Kids, Head To Toe Body Wash, Tropical Blast

 

LOTION

 

Johnsons Baby Bedtime Lotion

Johnsons Baby Lotion, Aloe Vera & Vitamin E

Johnsons Baby Lotion, Original

Johnsons Baby Oil Gel with Aloe Vera and Vitamin E

Johnsons Baby Oil Gel with Chamomile & Multi Vitamin

Johnsons Baby Oil Gel, Lavender

Johnsons Baby Oil, Aloe Vera and Vitamin E

Johnsons Baby Oil, Lavender

Johnsons Baby Oil, Original

Johnsons Creamy Baby Oil

Johns ons Soothing Skin Baby Lotion

Vaseline Nursery Jelly, Baby Fresh Scent

Vaseline Nursery Jelly, Petroleum Jelly

Vaseline Petroleum Jelly

 

SHAMPOO

 

Johnsons Baby Head To Toe Wash, Original

Johnsons Baby Shampoo, 2 in 1 Detangler

Johnsons Baby Shampoo, Honey & Vitamin E

Johnsons Baby Shampoo, Natural Lavender

Johnsons Baby Shampoo, Original

Johnsons Kids, Head To Toe Body Wash, Berry Breeze

Johnsons Kids, Head To Toe Body Wash, Tropical Blast

 

 

Πηγή: Householdproducts

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπορούμε να προτιμάμε πιο φυσικά καλλυντικά και να ελέγχουμε την λίστα με τα συστατικά τους. Ένα χρήσιμο site για να ελέγχεται τα διάφορα συστατικά είναι το ιταλικό http://www.biodizionario.it/

Δε χρειάζεται να γνωρίζετε ιταλικά για να το συμβουλευτείτε. Απλά πατήστε στο γράμμα από το οποίο αρχίζει το συστατικό και θα εμφανιστεί η λίστα με όλα τα συστατικά που αρχίζουν από το γράμμα αυτό και δίπλα η αξιολόγηση που γίνεται ως εξής.

δυο πράσινα μπαλάκια : το συστατικό είναι εντελώς αθώο και ευεργετικό

ένα πράσινο μπαλάκι: το συστατικό είναι αποδεκτό

κίτρινο μπαλάκι: το συστατικό μπορεί να προκαλέσει προβλήματα σε κάποιους αλλά μπορεί να παραβλεφθεί ειδικά όταν είναι ένα από τα τελευταία συστατικά του προϊόντος ( το κίτρινο μπαίνει συνήθως σε συστατικά που μπορεί να προκαλέσουν αλλεργίες σε αλλεργικούς)

ένα κόκκινο μπαλάκι: το συστατικό μπορεί να προκαλέσει σοβαρά προβλήματα εκτός και αν είναι το μόνο ανάμεσα στα συστατικά ή σε πολύ μικρή ποσότητα (από τα τελευταία στη σειρά των συστατικών)

δυο κόκκινα μπαλάκια: ότι το συστατικό είναι απαράδεκτο και πρέπει οπωσδήποτε να αποφεύγετε

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

εγω χρησιμοποιω το παιδικό της apivita με μελι και μανταρινι. Ειναι λιγο ακριβο, αλλα μοσχοβολαει και κραταει πολυ ενυδατωμενο το δερματακι της κορης μου που ειναι τωρα 18 μηνων.

Εχω περασει και απο φαρμακειου και από σουπερ μαρκετ. Το προδερμ της εκανε τοσο ξηρο το δερμα που αναγκαζομουν και της εβαζα και κρεμα μετα. Μυριζε μεν ωραια. Το fissan ηταν πιο ουδετερο σε μυρωδια αλλα δεν της ξεραινε το δερμα καθολου. Το fissan (αυτο με το απλικατερ) το χρησιμοποιω ακομα για τις τοπικες πλυσεις στο νιπτηρα γιατι με βολευει.

Οσο ηταν βρεφακι της επαιρνα ενα αλλο απο το φαρμακειο που μου ειχε συστησει η παιδιατρος αλλα δεν θυμαμαι πως το λεγαν. Ακριβο και δεν ηταν τιποτα το ιδιαιτερο. Καταναλωσα δυο μπουκαλια και το σταματησα.

 

Για τα ρουχα, χρησιμοποιω ακομα παιδικο, αν και σκεφτομαι σιγα σιγα να το σταματησω και να χρησιμοποιω (για όλους μας) το planet. Τα ρουχα της τα πλενω χωρια, γιατι με βολευει καλυτερα. Εχω ενα καλαθι με τα απλυτα της, στο δωματιό της, και μια φορα την εβδομαδα που γεμιζει (και με σεντονια) τα βαζω και πλεονονται.

CYaip2.png
Link to comment
Share on other sites

εγω σαμπουαν αρχικα ειχα χρησιμοποιησει φισσαν και μετα προδερμ μεχρι και τωρα που ειναι 21μηνων,και λαδι προδερμ μεχρι να χρονισει.τωρα βαζουμε γαλακτωμα προδερμ και αυτο...ειχα ενα μπουκαλι johnson αλλα ευτυχως ειχα λαβει μαιλ ετσι ακριβως οπως το εχει ποσταρει το κουφετακι και αμεσως το πεταξα...

οσο για τα ρουχα της μεχρι 14μηνων τα επλενα με προδερμ μετα για περιπου τρεις μηνες χρησιμοποιουσα το περσιλ και τωρα τα πλενω με το δικο μας απορρυπαντικο

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

χρησιμοποιώ αφρόλουτρο/σαμπουάν weleda. Αλλά δεν έχει απλικατέρ και δεν βολεύει.

Σ ένα φαρμακείο μου πρότειναν ως το καλύτερο Frezyderm και σένα άλλο το a-derma.

 

Απορρυπαντικό ΑΡΚΑΔΙ (το μόνο φυσικό σαπούνι). Δοκίμασα απο δειγματάκια το Persil και το προδερμ αλλά αν δείτε συστατικά είναι τα ίδια με τα κοινά απορρυπαντικά

95Jqp2.png

 

Τα παιδιά δεν θέλουν ψυχολόγο. Γονείς θέλουν!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Διάβασα τα σχόλιά σας και είμαι μεταξύ frezyderm & apivita.

Μέχρι τώρα χρησιμοποιούμε frezyderm με κόστος 13 ευρώ ενώ της apivita έχει 7. Θα ήθελα να το δοκιμάσω όχι κυρίως λόγω τιμής αλλά για κάτι πιο φυσικό-φυτικό.

Τι λέτε μεταξύ των δύο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γιαννης_χ, δε χρησιμοποιω τα προιοντα αυτα, μιας και ειμαι fun της a-derma και της Klorane.

 

Παντως, μιας και ανεφερες το θεμα των τιμων, να ξερεις οτι υπαρχουν ονλαιν φαρμακεια που εχουν ολα αυτα τα προιοντα -20%.

 

 

Link to comment
Share on other sites

εγω χρησιμοποιω το παιδικό της apivita με μελι και μανταρινι. Ειναι λιγο ακριβο, αλλα μοσχοβολαει και κραταει πολυ ενυδατωμενο το δερματακι της κορης μου που ειναι τωρα 18 μηνων.

Εχω περασει και απο φαρμακειου και από σουπερ μαρκετ. Το προδερμ της εκανε τοσο ξηρο το δερμα που αναγκαζομουν και της εβαζα και κρεμα μετα. Μυριζε μεν ωραια. Το fissan ηταν πιο ουδετερο σε μυρωδια αλλα δεν της ξεραινε το δερμα καθολου. Το fissan (αυτο με το απλικατερ) το χρησιμοποιω ακομα για τις τοπικες πλυσεις στο νιπτηρα γιατι με βολευει.

Οσο ηταν βρεφακι της επαιρνα ενα αλλο απο το φαρμακειο που μου ειχε συστησει η παιδιατρος αλλα δεν θυμαμαι πως το λεγαν. Ακριβο και δεν ηταν τιποτα το ιδιαιτερο. Καταναλωσα δυο μπουκαλια και το σταματησα.

 

Για τα ρουχα, χρησιμοποιω ακομα παιδικο, αν και σκεφτομαι σιγα σιγα να το σταματησω και να χρησιμοποιω (για όλους μας) το planet. Τα ρουχα της τα πλενω χωρια, γιατι με βολευει καλυτερα. Εχω ενα καλαθι με τα απλυτα της, στο δωματιό της, και μια φορα την εβδομαδα που γεμιζει (και με σεντονια) τα βαζω και πλεονονται.

 

ως πολύ βρεφάκι, αυστηρά οικολογικό, στην αρχή weleda και μετά της hipp, τώρα έχω χαλαρώσει, το fissan με απλικατέρ το χρησιμοποιώ κι εγώ για τον πωπό, για τα μαλλάκια έχω πάρει frezyferm και hipp, το δεύτερο μας τα ξηραίνει λίγο, και για μπάνιο δοκίμασα τελευταία penaten και μου αρέσει που μυρίζει πολύ χαμομήλι, το έχετε δοκιμάσει? τι γνώμη έχετε?

κι εγώ ψάχνομαι, αν έχετε κάτι καλύτερο να προτείνετε!

 

για τα ρούχα του χρησιμοποιούσα proderm, αλλά τώρα που βγήκε νέο αρκάδι με καλύτερη σύνθεση για πλυντήριο θα το δοκιμάσω σίγουρα

1FdQp2.png
Link to comment
Share on other sites

και τα 2 παιδια μου εχουν ατοπικη δερματιτιδα και εχω δοκιμασει παρα πολλα σκευασματα..δεν περιμενω κατι απο το αφρολουτρο η το σαμπουαν γιατι ζουμε με την ατοπικη αλλα ευχομαι μονο να μην χειροτετευει την κατασταση..γενικως weleda βαζουμε..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...
  • 2 εβδομάδες μετά...

Και εγώ weleda βάζω στον μικρό, στη μεγάλη μου έβαζα weleda μέχρι πρόσφατα αλλά τα μαλλιά της τα ξήραινε υπερβολικά και της βάζω proderm εναι καινούργιο σε άσπρο-πράσινο μπουκάλι και ειμαστε ευχαριστημένοι. Επίσης έχω χρησιμοποιήσει και εγώ το tol velvet το οποίο βρίσκεις μόνο σε φαρμακεία και εχω μείνει πολύ ευχαριστημένη τα εναλάσσω με τα weleda. Και εμένα ο μικρός μου έχει ατοπική δερματίτιδα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
tol velvet baby 2 in 1 με καλέντουλα, βρώμη, υποαλλεργικό, χωρίς παραμπέν.

 

ειναι καλο αυτο???και απο τιμη???εγω ως τωρα -15 μηνων-παιρνουμε frezyderm αφρολουτρο και σαμπουαν. εσεις προτιματε 2 σε 1 η σαμπουαν και αφρολουτρο χωριστα???

Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κάποιος το gel mousse Klorane για μωρά; Το πήρα βασιζόμενη σε αυτά που έγραφε επάνω που μου φάνηκαν ικανοποιητικά, αλλά μου φαίνεται πως ξεραίνει το δέρμα. Επίσης, δεν ξέρω αν είναι από αυτό, αλλά το μωράκι ανάμεσα στα πόδια του, στις πτυχές εκεί που ακουμπάει η πάνα περίπου, έχει σκληρύνει το δέρμα του, σαν να έχει ξεραθεί, χωρίς να είναι ιδιαίτερα κόκκινο κλπ. απλώς το καταλαβαίνεις όταν το πιάνεις πιο πολύ. Καμιά ιδέα;

Προηγουμένως είχαμε το Weleda αφρόλουτρο, πολύ καλό, αλλά δε βόλευε καθόλου η συσκευασία.

NLOdp3.png?XyVO1AM4
Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κάποιος το gel mousse Klorane για μωρά; Το πήρα βασιζόμενη σε αυτά που έγραφε επάνω που μου φάνηκαν ικανοποιητικά, αλλά μου φαίνεται πως ξεραίνει το δέρμα. Επίσης, δεν ξέρω αν είναι από αυτό, αλλά το μωράκι ανάμεσα στα πόδια του, στις πτυχές εκεί που ακουμπάει η πάνα περίπου, έχει σκληρύνει το δέρμα του, σαν να έχει ξεραθεί, χωρίς να είναι ιδιαίτερα κόκκινο κλπ. απλώς το καταλαβαίνεις όταν το πιάνεις πιο πολύ. Καμιά ιδέα;

Προηγουμένως είχαμε το Weleda αφρόλουτρο, πολύ καλό, αλλά δε βόλευε καθόλου η συσκευασία.

 

Εγώ το έχω της klorane και μου αρέσει πολυ, δεν παρατήρησα κάτι περίεργο , το αντίθετο : είχε βγάλει κάτι ερεθισμους στο πρόσωπο και με αυτό έφυγαν. Οι ερεθισμοι μάλλον προκλήθηκαν απο το αφρολουτρο της weleda. Η κρέμα αλλαγής της weleda μου άρεσε πολυ, αλλα το αφρολουτρο δεν του πήγε. Φυσικά κάθε δέρμα είναι διαφορετικό, δεν ισχύουν για όλα τα παιδάκια τα ίδια. Αν κάτι δεν του παει στο δέρμα, το χρησιμοποιώ εγώ για να μην παει χαμένο :Ρ

Link to comment
Share on other sites

εμεις αφρολουτρο χρησιμοποιουμε της πενατεν.

οσο για τα ρουχαλακια της σταματησαμε το προδερμ πριν 2 βδομαδες, τωρα τα πλενω με το δικο μας αλλα χωρια τα δικα της χωρια τα δικα μας

Η Ζωηρούλα μου μας άλλαξε την ζωή!!!!

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ το tol velvet κορυφαίο απο κάθε άποψη, καθώς και εμείς έχουμε ατοπική δερματίτιδα και έχω δει διαφορά, το weleda επίσης πολύ καλό αλλά νομίζω πως ήταν λίγο πιο ξηρό απο αυτό!

Link to comment
Share on other sites

Εγω χρησιμοποιω αυτό

http://www.iherb.com/Avalon-Organics-Baby-Shampoo-Body-Wash-8-fl-oz-235-ml/17976?at=0

 

Μυριζει πολυ ωραια,κανει πολυ αφρο και μετα το μπανιο το δερματακι του ειναι λες και του εχω βαλει κρεμα!

xceZp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...