Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ, ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ


elenaκι

Recommended Posts

Εδώ και αρκετό καιρό έχουμε κλείσει με το άντρα μου να πάμε Βουδαπέστη ένα 3ημερο μόνοι μας και έφτασε η ώρα! Όποιος έχει πάει και θέλει ας μου δώσει πληροφορίες, τι αξίζει να δούμε αλλά και πιο συγκεκριμένα αν θυμάται, όπως αξίζει να βγάλουμε τη Budapest Cart για 3 μέρες μόνο?, βόλτα στο Δούναβη τη νύχτα με δείπνο ή όχι (να σας πω την αλήθεια μου φάνηκε λίγο τουριστικό το περιβάλλον απ΄ ότι είδα στο ιντερνετ), ακόμα και εστιατόρια που είσασταν ικανοποιημένοι (μας αρέσουν πολύ τα πιο παραδοσιακά, ελπίζω να τα πετύχουμε)

Ξενοδοχείο έχουμε κλείσει, πολύ κοντα στην Chain Bridge και δίπλα στο μετρό με το οποίο θα κάνουμε τις μετακινήσεις μας αλλά κ περπατώντας!

Περιμένω τις εμπειρίες σας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εμεις τη βουδαπεστη την περπατησαμε.

....ολη!:D

χρησιμοποιουσαμε το μετρο για να παμε στην αλλη ακρη της πολης και γυρνουσαμε παλι με τα ποδια.

μην αναλωθειτε σε δειπνα στο ποταμι....

πηγαινετε στην κεντρικη αγορα της πολης και θα παθετε πλακα με το γκουλας και τα τηγανιτα τυροψωμα που σερβιρουν με 1 και 2 ευρω!

εχει πολυ-πολυ καλα εστιατορια και πολυ παλια επισης(μουσειακη κατασταση:lol:)με απιστευτο fois gras αλλα δυστυχως ξεχασα εναν ψαγμενο οδηγο που ειχα αγορασει στο αεροπλανο:(.

α!!!και μη χασετε με τπτ να πατε σε οσα περισσοτερα λουτρα μπορειτε!!!!!!!!!θα παθετε λεμεεεεεεεεε!!!!!!!!!!!!:P

uDuOp2.png
Link to comment
Share on other sites

Πήγα πριν 10 περίπου χρόνια... Εμένα μου άρεσε το νησί της Μαργαρίτας, μια βόλτα στο Δούναβη με ποταμόπλοιο (εγώ είχα πάει ημέρα) και ο τεράστιος ζωολογικός κήπος. Τα γούστα όμως είναι σχετικά... Επίσης η κεντρική αγορά.

Θα πρότεινα να βρεις ένα καλό οδηγό και να ψάξεις στο ίντερνετ για πληροφορίες και να διαλέξεις ό,τι ταιριάζει στα γούστα σου. Μην κάνεις το λάθος να πας όπου σου προτείνει ο καθένας με βάση τα δικά του γούστα, γιατί μπορεί να απογοητευτείς. Διάλεξε μόνη σου.

Καλά να περάσετε!

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

Όντως το ψάχνω αρκετά μεσω ιντερνετ. Θέλουμε να τη γυρίσουμε περπατώντας. Από εικόνες το νησί της μαργαρίτας θέλουμε σίγουρα να το δούμε, όπως και μία βόλτα στο δούναβη αλλά δε ξέρω αν θα είναι μέρα ή νυχτα. Την κέντρική αγορά επίσης την έχουμε σταμπάρει! Στο ξενοδοχείο δεν έχουμε επιλέξει να πέρνουμε πρωινο μιας και προτειμω να γνωρίσουμε τα καφέ της πόλης.

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο θα κάνετε. Εμένα δεν μου αρέσουν καθόλου τα οργανωμένα ταξίδια. Συνήθως διαλέγω ξενοδοχείο μόνη μου και δεν πηγαίνω με group. Παίρνω τις πληροφορίες που χρειάζομαι και μετά κυκλοφορώ μόνη μου και πηγαίνω όπου μου κάνει κλικ!

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το νησι της Μαργαριτας ειναι τελειο.....επισης να καθισετε και στο ζαχαροπλαστειο Ζερμπο...δες εδω http://www.gerbeaud.hu/

Ακομα να πατε να δειτε των Πύργο των Ψαράδων , την εκκλησία του Ματία και να κανετε εκει γυρω μια ωραια βολτα στα πλακοστρωτα σοκακια!

Εμεις ειμασταν τυχεροι διοτι οταν πηγαμε απολαυσαμε και φορμουλα 1.....ηταν τελεια!

Ενα τριημερακι παντως σας φτανει για να την γυρισετε......

Link to comment
Share on other sites

το νησι της Μαργαριτας ειναι τελειο.....επισης να καθισετε και στο ζαχαροπλαστειο Ζερμπο...δες εδω http://www.gerbeaud.hu/

Ακομα να πατε να δειτε των Πύργο των Ψαράδων , την εκκλησία του Ματία και να κανετε εκει γυρω μια ωραια βολτα στα πλακοστρωτα σοκακια!

Εμεις ειμασταν τυχεροι διοτι οταν πηγαμε απολαυσαμε και φορμουλα 1.....ηταν τελεια!

Ενα τριημερακι παντως σας φτανει για να την γυρισετε......

 

κ μεις στην formoula 1 ειχαμε παει.απο τις ωραιοτερες διακοπες μου.θα ηθελα να ξαναπαω με τα παιδια ηταν τελεια.σιγουρα να πας στο νησι της μαργαριτας κ στον λοφο των ψαραδων ειναι πολυ γραφικα.στο νησι της παργαριτας μπορειτε να νοικθασετε ποδηλατα κ να κανετε τον γυρω.εκει ειχαμε ριξει τρελο γελιο.επισης στο νησι της μαργαριτας θα βγαλετε σιγουρα τελειες φωτο.προσοχη μην πατατε στο γκαζον απαγορευετε.εμεις ελληνες 4ever για να βγαλουμε φωτο επρεπε να μπουμε μεσα στο γκαζον...κ αναρωτιομασταν γτ μας κοιτανε ολοι τσακαλια!!!!.θα εντυπωσιαστεις απο την παιδεια τους στους κ.ο.κ.κατεβαζεις το ποδι σου στην διαβαση κ σταματανε σαν τους αγγλους.κ οι δρομοι τους τελιοι σαν αεροδρομιο ουτε μια λακουβιτσα.. με παιρνετε μαζι σας?????δεν θα κανω φασαρια θα ειμαι καλο κοριτσι.pleaseeeee!!!!!!!!!!!!!!!!:P:p:p:p:p

Link to comment
Share on other sites

Και εμεις μετραμε μερες αντιστροφως για να επισκεφτουμε την μαγευτικη Βουδαπεστη.Εμαθα παρα πολλα απο http://www.travelstories.gr καθως επισης και απο το site του κ.Δουση.Θα ενημερωθεις για τα παντα για τις μεταφορες,τις καρτες,τα αξιοθεατα καθως και οτιδηποτε θελησεις.

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ Η ΖΩΗ ΜΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

Τα καλυτερα τα ανεφεραν ηδη ομως εμεις ειχαμε παει σενα μουσειο με θεμα τα χτρονια του κομμουνισμου στην Ουγγαρια, το λενε house of Terror.Μου αρεσε παρα πολυ ο τροπος παρουσιασης της ιστοριας και των εκθεματων.Εχω παει σε παρα πολλα μουσεια αλλα αυτο μου εχει μεινει.Βεβαια ολα ειναι θεμα γουστου.Το σχετικο site ειναι αυτο αν και δεν καταλαβαινεις πολλα http://www.terrorhaza.hu/en/exhibition/exhibition.html

 

Επισης μου αρεσε που που πηραμε πρωινο στο καστρο σε μια καφετερια που εχει θεα τον δουναβη και την Πεστη.

 

Καλο ταξιδι!

"Ο φανατισμός είναι η μόνη μορφή θέλησης που μπορεί να διαπνέει τους αδύναμους"

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Διαφημίσεις

Έχει παει κάποια από εσας Βουδαπέστη με παιδι/ά? Γενικά ειναι φιλική πόλη αν εχεις παιδια μαζι σου? (2,5χρ & 7μ)

Δεν πηγαμε με παιδια (ακομα κυνηγαμε τον πελαργο!), παντως θεωρω οτι ειναι ευκολη πολη για να κυκλοφορησεις με παιδια, θα τους αρεσει η βολτα με το καραβακι στο Δουναβη (δεν ειπες ηλικιες βεβαια) και εχει και μεγαλο ζωολογικο κηπο. Δυο μεγαλα παρκα (νησι Μαργαριτας και κοντα στην Πλατεια Ηρωων) για ποδηλαταδες και πεζοδρομους στην αγορα, την παραλια του Δουναβη και την παλια πολη της Βουδας. Αν δεν εχετε κλεισει καταλυμμα, θα σου προτεινα τα Apartments all 4 you, στο κεντρο της πολης. Ειναι διαμερισματα με κρεββατοκαμαρα, δυο κρεβατια στο σαλονι και κουζινα οργανωμενη με τα παντα! Μειναμε εκει το προηγουμενο Σαββατοκυριακο με 26,5 ευρω τη βραδια (κρατηση με yeego)! Και αν θελετε εκπληκτικο παραδοσιακο φαγητο σε πανεμορφο περιβαλλον και σουπερ τιμες θα σου προτεινα την Paprika κοντα στην πλατεια Ηρωων. Σημαντικος λογος απο μονος του για να ξαναπαμε Βουδαπεστη!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν πηγαμε με παιδια (ακομα κυνηγαμε τον πελαργο!), παντως θεωρω οτι ειναι ευκολη πολη για να κυκλοφορησεις με παιδια, θα τους αρεσει η βολτα με το καραβακι στο Δουναβη (δεν ειπες ηλικιες βεβαια) και εχει και μεγαλο ζωολογικο κηπο. Δυο μεγαλα παρκα (νησι Μαργαριτας και κοντα στην Πλατεια Ηρωων) για ποδηλαταδες και πεζοδρομους στην αγορα, την παραλια του Δουναβη και την παλια πολη της Βουδας. Αν δεν εχετε κλεισει καταλυμμα, θα σου προτεινα τα Apartments all 4 you, στο κεντρο της πολης. Ειναι διαμερισματα με κρεββατοκαμαρα, δυο κρεβατια στο σαλονι και κουζινα οργανωμενη με τα παντα! Μειναμε εκει το προηγουμενο Σαββατοκυριακο με 26,5 ευρω τη βραδια (κρατηση με yeego)! Και αν θελετε εκπληκτικο παραδοσιακο φαγητο σε πανεμορφο περιβαλλον και σουπερ τιμες θα σου προτεινα την Paprika κοντα στην πλατεια Ηρωων. Σημαντικος λογος απο μονος του για να ξαναπαμε Βουδαπεστη!!!

Ευχαριστω για την απαντηση. Το φθινοπωρο που σκεφτομαστε να παμε θα ειναι 2,5 χρονων η κορη μου και 7-8 μηνων ο γιος μου, οποτε πιστευω πως τα μερη που προτεινεις θα αρεσουν στην μικρη, το μωρο δεν θα καταλαβει τπτ

Και κατι ακομα σχετικα με τις μετακινησεις...ειναι ευκολο να κυκλοφορεις στους δρομους με καροτσι? Δηλ εχουν ανετα πεζοδρομια? Οι αποστασεις γενικα ειναι μεγαλες η περπατιουνται ευκολα?

Link to comment
Share on other sites

Eμεισ πηγαμε με την κορη μασ οταν ηταν 16 μηνων.Ειχαμε ομως δικοσ μας αυτοκινητο και πηγαιναμε και με το αυτοκινητο αλλα και με τα ποδια με το καροτσι.Δεν αντιμετωπισαμε καποιο προβλημα επειδη ειχαμε και το μωρο μαζι.Μεναμε σε ενα καταπληκτικο ξενοδοχειο Boscolo hotel τελειο ηταν και μεσα στο ξενοδοχειο ειχε ενα πασιγνωστο εστιατοριο καφε ηταν απο το 198... δεν θυμαμαι ακριβωσ.Οποτε κατεβαιναμε για καφε η φαγητο ειχε παντα γκρουπ με Ελληνες.Ωραια περασαμε αλλα δεν πιστευω να ξαναπηγαινα.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια, για διαμονη σου προτειναμε ειτε την πιο οικονομικη λυση (appartments), ειτε ο,τι πιο αριστοκρατικο και χλιδατο διαθετει η πολη (Boscolo). Διαλεγεις και παιρνεις! Παντως με παιδια θα προτιμουσα κατι ανετο και ανεξαρτητο. Τα πεζοδρομια ειναι ανετα, μην ανησυχεις, οι οδηγοι σεβονται τους πεζους και τα σημαντικοτερα μερη ειναι οπως ειπα πεζοδρομημενα. Λιγη προσοχη θελει στο μετρο (γρηγορες κυλιομενες σκαλες στις βαθιες διαδρομες) και λιγη ταλαιπωρια με το καροτσι στις επιφανειακες εξοδους (δεν εχει κυλιομενες στις μικρες αποστασεις). Μην αγχωνεσαι, ευκολη πολη ειναι, μια χαρα θα περασετε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ωραια, φανταζομαι ότι για 3-4 μέρες θα είμαστε μια χαρά! Όσο για ξενοδοχείο μάλλον μας βλέπω να κλεινουμε σε αυτό http://www.booking.com/hotel/hu/opera.en.html εχουμε ξαναμεινει σε ενα άλλο της ίδιας σειράς και μας άρεσε. Ελπίζω να μην συμβει τίποτα και μας αλλάξει τα σχέδια

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...
Ωραια, για διαμονη σου προτειναμε ειτε την πιο οικονομικη λυση (appartments), ειτε ο,τι πιο αριστοκρατικο και χλιδατο διαθετει η πολη (Boscolo). Διαλεγεις και παιρνεις! Παντως με παιδια θα προτιμουσα κατι ανετο και ανεξαρτητο. Τα πεζοδρομια ειναι ανετα, μην ανησυχεις, οι οδηγοι σεβονται τους πεζους και τα σημαντικοτερα μερη ειναι οπως ειπα πεζοδρομημενα. Λιγη προσοχη θελει στο μετρο (γρηγορες κυλιομενες σκαλες στις βαθιες διαδρομες) και λιγη ταλαιπωρια με το καροτσι στις επιφανειακες εξοδους (δεν εχει κυλιομενες στις μικρες αποστασεις). Μην αγχωνεσαι, ευκολη πολη ειναι, μια χαρα θα περασετε!

 

Συγνώμη που αναρτώ κ εγω εδω ομως θα πανε κ εμεις ταξίδι με την μικρη νου ( τοτε θα ειναι 17) . Ξέρετε αν απο καπου μπορουμε να νοικιάσουμε καροτςι . ; κ τι θα μπορούσαμε να δούμε εκτός απο αυτα που προαναφέρθηκαν ; κατι που να αρεσει κ στο παιδι ;

Link to comment
Share on other sites

Ωραια, για διαμονη σου προτειναμε ειτε την πιο οικονομικη λυση (appartments), ειτε ο,τι πιο αριστοκρατικο και χλιδατο διαθετει η πολη (Boscolo). Διαλεγεις και παιρνεις! Παντως με παιδια θα προτιμουσα κατι ανετο και ανεξαρτητο. Τα πεζοδρομια ειναι ανετα, μην ανησυχεις, οι οδηγοι σεβονται τους πεζους και τα σημαντικοτερα μερη ειναι οπως ειπα πεζοδρομημενα. Λιγη προσοχη θελει στο μετρο (γρηγορες κυλιομενες σκαλες στις βαθιες διαδρομες) και λιγη ταλαιπωρια με το καροτσι στις επιφανειακες εξοδους (δεν εχει κυλιομενες στις μικρες αποστασεις). Μην αγχωνεσαι, ευκολη πολη ειναι, μια χαρα θα περασετε!

 

Συγνώμη που αναρτώ κ εγω εδω ομως θα πανε κ εμεις ταξίδι με την μικρη νου ( τοτε θα ειναι 17) . Ξέρετε αν απο καπου μπορουμε να νοικιάσουμε καροτςι . ; κ τι θα μπορούσαμε να δούμε εκτός απο αυτα που προαναφέρθηκαν ; κατι που να αρεσει κ στο παιδι ;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...