Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΙΒΛΙΑ ΕΥΧΩΝ - φωτογραφίες απο βιβλία ευχών


manoula24

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 745
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

άχου τι γλυκό που είναι!!!

 

Αποφάσισα να κάνω κι εγώ βιβλίο ευχών..

Βρήκα ένα που μου άρεσε κ σε μέγεθος που με βολεύει, αλλά το εξώφυλλο έχει μια επένδυση ζαγρέ,κάπως ανώμαλη σαν από πεπιεσμένο χαρτί..δεν ξέρω αν καταλάβατε..

Πώς να το φτιάξω?Δεν ξέρω αν θα κολλήσει καλά κάτι πχ φώτο επειδή δεν είνβαι επίπεδη η επιφάνεια.

Σκέφτηκα να πάρω μαρκαδόρο glitter να γράψω το ονομα κλπ..

 

Για πε'ιτε καμιά ιδέα.

Link to comment
Share on other sites

εγω πηρα χαρτι χοντρο, σαν υφασμα ήταν και το περασα μέσα σαν να καπλαντίζω βιβλίο δεν ξερω αν γινομαι κατανοητή, με ταινία διπλής κόλλας και εκτος απο ευχες μεσα εβαλα και ολες τις καρτες απο τα δωρα.Εννοειται οτι μετα δεν εκλεινε με τιποτα!!!! :lol:

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ που έφτιαξα καμια 20αρια σείδες δεν κλείνει καλά!! Αλήθεια εσείς τί κάνατε για αυτό το θέμα ?? Μέχρι που σκέφτομαι αν βρω τίποτα άλλο καλύτερο να το πάρω και να δώ πως θα το διαμορφώσω τα φώτα σας !!! :shock::shock::o

[/url]

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια γεια σας

θα ήθελα να σας πω ότι ο καλύτερος τρόπος για να έχεις ένα ωραίο βιβλίο ευχών είναι να το φτιάξεις από χαρτόνια κι όχι να αγοράσεις ένα τετράδιο. Σπας το χαρτόνι στην άκρη περίπου 1 εκ. και το κολλάς πάνω στο επόμενο χαρτόνι, όπως ακριβώς είναι τα άλμπουμ των φωτογραφιών. Με αυτόν τον τρόπο αποκτά το βιβλίο τον όγκο που χρειάζεται για να κλείνει ακριβώς.

Ελπίζω να βοήθησα

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γεια σας

θα ήθελα να σας πω ότι ο καλύτερος τρόπος για να έχεις ένα ωραίο βιβλίο ευχών είναι να το φτιάξεις από χαρτόνια κι όχι να αγοράσεις ένα τετράδιο. Σπας το χαρτόνι στην άκρη περίπου 1 εκ. και το κολλάς πάνω στο επόμενο χαρτόνι, όπως ακριβώς είναι τα άλμπουμ των φωτογραφιών. Με αυτόν τον τρόπο αποκτά το βιβλίο τον όγκο που χρειάζεται για να κλείνει ακριβώς.

Ελπίζω να βοήθησα

 

Zakoni και εγώ αυτό σκέφτηκα τελικά ότι μάλλον θα παρατήσω το τετράδιο και θα πάρω είτε άλπουμ που έχει χαρτόνια μέσα είτε θα το φτιάξω από χαρτόνια ή θα το φτιάξω στο scrapbook και να το τυπώσω σε χαρτόνια τώρα που το έχω μάθει. Αλλά δεν έχω καταλάβει ακριβώς πως εννωάς να σπάσουμε το χαρτόνι στην άκρη εννοάς όλο το μήκος του χαρτονιού και σε όλα τα χαρτόνια φαντάζομαι έτσι ???

[/url]

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα...

 

Επειδή το δικό μου βιβλίο Ευχών είναι λίγο πολυπλοκο (ήθελα να συνδιάσω πολλά) δεν έβρισκα κάτι ετοιμο...

Συζητώντας το βιβλιοπωλείο βρήκαμε την ΤΕΛΕΙΑ ΛΥΣΗ..

Τα ΦΥΤΟΛΟΓΙΑ τα Θυμάστε...????

 

πήρα ένα φυτολόγιο λοιπόν το οποίο δένει με κορδέλλα στην δεξιά πλευρά..και είναι περτσινομένο στην αριστερή..

Πήγα σε ένα τσαγγάρη και μου έβγαλε τα περτσίνια..

έβαλα μέσα σε ίδια διάσταση Χαρτι ακουαρέλλα...και το έδεσα εκεί που ήταν τα περτσίνια με κορδέλλα...

είμαι στην διαδικασία που το φτιάχνω μόλις το τελειώσω θα βάλω φώτο...

.png.png
Link to comment
Share on other sites

Koullam

Ναι, εννοώ να σπάσεις το χαρτόνι σε όλο το μήκος του. Κολλάς ύστερα το κομμάτι που έχεις σπάσει πάνω στο άλλο χαρτόνι. Θα σε διευκολύνει πολύ αν ανοίξεις ένα άλμπουμ φωτογραφιών (αυτά που έχουν μέσα τα χαρτόνια και τα διαφανή χαρτιά). Εκεί θα καταλάβεις ακριβώς πως γίνεται. Πρέπει επίσης να σου πω ότι εγώ το σπάσιμο του χαρτονιού το κάνω με ειδικό εργαλείο. Αν δεν έχεις εργαλείο προσπάθησε να το κάνεις με ένα μαχαίρι που δεν κόβει καλά. Χάραξε το σημείο και μετά τσάκισέ το.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...
ενα ευχολογιο που μου ζητησαν να κανω

P1010005.jpg

P1010004.jpg

P1010003.jpg

 

bebebo ειναι τέλειο!!!!!!!!!!!!!

φανταστικό!!!!πές μας πώς το έκανες ,τι χαρτί χρησημοποίησες ?

πώς δείχνει ανάγλυφο το εξώφυλλό???????

9indp3.png[/url][imgOmRHp3.png
Link to comment
Share on other sites

ενα ευχολογιο που μου ζητησαν να κανω

P1010005.jpg

P1010004.jpg

P1010003.jpg

 

bebebo ειναι τέλειο!!!!!!!!!!!!!

φανταστικό!!!!πές μας πώς το έκανες ,τι χαρτί χρησημοποίησες ?

πώς δείχνει ανάγλυφο το εξώφυλλό???????

το τετραδιο ειναι οπως και το προηγουμενο χωριε γραμμες, 5 ευρω το πηρα απο βιβλιοπωλειο.

μετα το εντυσα με δυο στρωσεις απο το χαρτι που ειναι σαν τσοχα(απο την πισω μερια ειναι κανονικο χαρτι).

τα υπολοιπα τα εβαλα απανω με κολλα

Link to comment
Share on other sites

:oops: ΕΙΧΑ ΞΕΧΑΣΤΕΙ ..ΤΩΡΑ ΣΤΟ ΕΣΤΕΙΛΑ.. :lol:

 

 

φιλιώ καλημέρα!!!!

θα 'ηθελα να μου στήλεις και σε μένα το site αν γίνετε...

για τι θέλω να φτειάξω και εγώ βιβλίο ευχων για την βάπτιση του γιού μου και θέλω να πάρω ιδέες...

σε ευχαριστώ πολύ...

9indp3.png[/url][imgOmRHp3.png
Link to comment
Share on other sites

 

λοιπόν είναι κάπως έτσι είναι η επιφάνεια.

 

Με όλα αυτά τα στολιδάκια που βάζετε μέσα κλείνει κανονικά το βιβλίο?

 

Sorry για την καθυστερημένη απάντηση....

Λοιπόν, το εξώφυλλο δεν ήταν όσο σαγρέ φαίνεται και πολύ εύκολα κόλλησαν τα αυτοκόλλητα.

Όσο για τα στολιδάκια μέσα, με το συγκεκριμένο υπήρχε πρόβλημα. Μου έτυχε να φτιάξω ένα άλλο τον Σεπτέμβριο, το οποίο - αφού έβαλα και τις ευχετήριες κάρτες - δεν λέει να κλείσει. Πιστεύω πως η καλύτερη λύση αν ξέρεις ότι θα γίνει τόσο χοντρό, είναι να προσθέσεις κορδέλες στα εξώφυλλα ώστε να δένει το βιβλίο και να κλείνει κάπως ή τουλάχιστον να μην"πετάει τόσο πολύ....(ελπίζω να καταλαβαίνεται). Αλλά καλό είναι να γίνεται από την αρχή.

 

Bebebo, καταπληκτικό το βιβλίο της Κωνσταντίνας!!!! Και γενικά, όλα τα βιβλία που έχετε ανεβάσει πολύ όμορφα είναι :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Elsourio ευχαριστώ! Το έχω ετοιμάσει τώρα, η βάπτιση είναι την Κυριακή! :D

Λοιπόν ενώ αρχικά είχα κόψει κόκκινη τσόχα, τελικά ξεκίνησα να το διακοσμό όπως είναι.Κόλλησαν όλα, έγραψα κ το όνομα με χρυσοκόλλα κι όλα καλά.Θα βάλω κ φώτο κάποια στιγμή.

Ευχαριστώ πάντως.

Και ναι δεν κλείνει φυσικα.Δεν με πειράζει.Αλλά στο επόμενο θα δοκιμάσω να ενώσω χαρτόνια ή κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

ενα ευχολογιο που μου ζητησαν να κανω

P1010005.jpg

P1010004.jpg

P1010003.jpg

 

bebebo ειναι τέλειο!!!!!!!!!!!!!

φανταστικό!!!!πές μας πώς το έκανες ,τι χαρτί χρησημοποίησες ?

πώς δείχνει ανάγλυφο το εξώφυλλό???????

το τετραδιο ειναι οπως και το προηγουμενο χωριε γραμμες, 5 ευρω το πηρα απο βιβλιοπωλειο.

μετα το εντυσα με δυο στρωσεις απο το χαρτι που ειναι σαν τσοχα(απο την πισω μερια ειναι κανονικο χαρτι).

τα υπολοιπα τα εβαλα απανω με κολλα

Την χρυσόσκονη πως την κόλλησες επάνω. Με κόλλα σε σπρέυ και μετά...... φυσάς χρυσόσκονη??

εχω ενα μπεμπουλινι ομορφο γλυκο κουκλινι!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
να σε ρωτήσω τη βιβλίο πήρες???

 

Είναι από φωτογραφείο κάνει 19 ευρώ (άουτς)

και έχει απλές λευκές σελίδες λίγο χοντρές.

Εκεί που έχω φωτογραφία στο εξώφυλλο

είχε μια πλαστική θήκη και μέσα κάτι λουλούδια.

 

Α να πω επίσης οτι αφού το πήρα, βρήκα ένα άλλο φωτογραφείο

στην Βασ.Ηρακλείου στην Θεσσαλονίκη

που είχε πολύ μεγαλύτερη ποικιλία και καλύτερες τιμές.

Πήρα κι από εκεί ένα, θα είναι η επόμενη δημιουργία μας! :D

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Σας βάζω πως θα είναι το βιβλίο ευχών από μέσα τα έχω κάνει στο scrapbook και σκοπεύω να τα πάρω στο βιβλιοπωλείο να μου τα τυπώσουν και να τα βάλω στο άλπουμ που πήρα το οποίο άλπουμ είναι άσπρα χαρτόνια μέσα. Όταν ολοκληρώσω και το άλπουμ θα σας το βάλω και αυτό προς το παρόν πάρτε μια γεύση από μερικές σελίδες :wink: Όπως έχω πεί το θέμα είναι τα αρκουδάκια Μe To You !!! Το ίδιο θέμα θα είναι και το παιδικό μας δωμάτιο :wink:

 

WishBook-11.jpg

 

WishBook-15.jpg

 

WishBook-17.jpg

 

WishBook-21.jpg

 

WishBook-22.jpg

 

WishBook-24.jpg

 

WishBook-34.jpg

 

WishBook-35.jpg

 

WishBook-37.jpg

 

WishBook-41.jpg

 

WishBook-43.jpg

 

WishBook-44.jpg

 

WishBook-53.jpg

[/url]

 

 

Link to comment
Share on other sites

όντως είναι πολύ ωραία!!

και για πές μας πόσο σου ήπαν οτι θα στοιχήσει???

και σε τι χαρτί θα το εκτυπώσεις???

έτσι για να πάρουμε και εμείς καμιά ιδέα???

:wink::wink::lol::lol::lol:

9indp3.png[/url][imgOmRHp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! koullam αυτά που τα βρήκες στο photobucket είναι υπέροχα; Εγώ ψάχνω και δεν βρίσκω τίποτα παρόμοιο. Θέλω να κάνω βιβλίο ευχών βάπτισης με θέμα το Γουίνι μάλλον. Εσυ που το έψαξες μήπως μπορείς να με κατατοπίσεις; Οσα βρίσκω είναι για φωτογραφίες και όχι cartoons.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...