Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ειδικότητα / εργασία /ασχολίες των μελών του www.parents.gr


Recommended Posts

Ασχολούμαι με έπιπλα σχολείων, έπιπλα φροντιστηρίου, και γενικά με έπιπλα που έχουν να κάνουν με εκπαιδευτικούς χώρους.

Μέσα απο αυτό το αντικείμενο καταλαβαίνει κανείς πολλά πράγματα, ένα πολύ σημαντικό πράγμα, ότι στην ουσία οι εκπαιδευτικοί χώροι είναι ο καθρέπτης των οικογενειών και της νοοτροπίας που αποκτούν τα παιδιά μέσα απο αυτή.

Κάτι άλλο που ήθελα να τονίσω πάντα καλοπροαίρετα, είναι ότι παρατηρώ πολλοί να γράφουν για τα παιδιά τους στον υπερθετικό βαθμό, δεν ξέρω αν κάνω λάθος αλλά μαζί με τα παιδιά καλά θα ήταν να κοιτάζουμε και πρώτα-πρώτα τον άνθρωπο που είναι δίπλα μας.

Δυστυχώς το μεγαλύτερο λάθος που γίνεται στην οικογένεια είναι ότι τα παιδιά περνάνε σε πρώτη μοίρα με συνέπεια να γίνεται αγώνας ταχύτητας για το καλό τους χωρίς να βλέπουμε ότι το καλό τους περνάει πρώτα απο το δικό μας καλό και τις καλές σχέσεις που έχουν οι 2 γονείς, οπότε αν οι σχέσεις των 2 γονέων είναι καλές τότε και τα παιδιά θα περνάνε καλά έτσι κι αλλιώς.

Όσο για τα χόμπι δυστυχώς η φύση της εργασίας είναι τέτοια που χόμπι δεν υπάρχουν με συνέπεια η εργασία να έχει γίνει και χόμπι, το τερπνόν μετά του ωφελίμου :)

Το μόνο ας πούμε χόμπι είναι οι βόλτες που κάνουμε όλοι μαζί η οικογένεια σε διάφορα μέρη κοντινά και μακρινά.

Πάντως με τους γεωμετρικούς ρυθμούς που αρχίζουν και κινούνται οι καταστάσεις και τα γεγονότα καλά θα είναι να βρεθεί λίγος χρόνος και για μας πριν χάσουμε πολλά απο τα επεισόδια της ζωής μας.

 

Θανάσης

Be Free, Be Power, Keep Smiling.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 410
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΠΕΡΙΛΗΠΤΙΚΑ: ΤΕΛΕΙΩΣΑ ΤΟ ΤΕΧΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΜΕ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΙΕΚ ΣΤΟΝ ΤΟΜΕΑ ΠΟΛΥΜΕΣΩΝ (MULTIMEDIA).

 

ΕΡΓΑΣΤΗΚΑ ΣΕ 2-3 ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΓΡΑΦΕΙΟΥ ΑΛΛΑ ΕΔΩ ΚΑΙ 6-7 ΧΡΟΝΙΑ ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΕΤΑΙΡΙΑ (ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΩΝ ΥΨΗΛΗΣ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ - ΕΚΔΟΤΙΚΗ - ΣΕΜΙΝΑΡΙΩΝ ΚΛΠ) ΑΠΟ ΟΠΟΥ ΠΕΡΑΣΑ ΑΠΟ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΘΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΚΑΤΕΛΗΞΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΠΟΥΣΙΑ 2 ΕΤΩΝ (ΛΟΓΩ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ) ΣΤΗΝ ΤΕΧΝΙΚΗ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ.

Dwnjp2.png

O ΑΝΤΩΝΗΣ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 4/4/09

Link to comment
Share on other sites

Θαναση δεν ξερω πως το βλέπει ενας μπαμπας (ας το πουν οι μπαμπαδες αυτο) αλλα για μενα πλέον ως μητερα, ο γιος μου ειναι το Α και το Ω στην ζωη μου... Το ζω καθημερινα και πλέον μετα από 7,5 μηνες μπορω να πω με σιγουρια πως οι δικες μου οι αναγκες εχουν μπει σε δευτερη μοίρα και αυτο δεν με κανει να βαρυγκομω ουτε ενα λεπτο. Δεν ξερω αν με την παροδο του χρονου θα αλλαξουν τα πραγματα (εδω ειμαστε και δεν θα ντραπω και ιδιαιτερα να το πω αν κατι αλλαξει) αλλα αυτη τη στιγμη θεωρω το καθε λεπτο που μπορω να περασω με το παιδι μου τοσο πολύτιμο που δεν θα το άλλαζα ουτε με το μεγαλύτερο ερωτα του κόσμου..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Χόμπι: Σπουδές στις Φυσικές επιστήμες (μαθηματικά, φυσική, χημεία,βιολογία)..Αυτό σπουδάζω τώρα και μου τρώει και όλο μου το χρόνο γενικότερα

 

Αυτό το έχουμε κοινό!!! :lol::lol:

 

Εργάστηκα και σπούδασα στην Αγγλία Computer Graphics & Animation.

Σήμερα εργάζομαι πάνω στον τομέα μου σε μουσείο νέας τεχνολογίας όπου κάνουμε αναπαραστάσεις αρχαίων πόλεων και μνημείων για τα συστήματα εικονικής που έχουμε, για προβολή τους στο κοινό.

Φιλοθέη 9χρ,Κωνσταντίνα 7χρ., Άγγελος 3χρ.

Link to comment
Share on other sites

ΞΕΧΑΣΑ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΤΑ ΧΟΜΙ ΜΟΥ:

 

ΖΩΓΡΑΦΙΚΗ, ΙΝΤΡΕΝΕΤ, DVD KAI ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΑΠΟ ΟΛΑ ΤΟ SHOPPING.

 

ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΨΩΝΙΖΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ... :wink:

Dwnjp2.png

O ΑΝΤΩΝΗΣ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 4/4/09

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Γεια σας κι από εμένα :D

 

Ήρθε η σειρά μου να σα συστηθώ:

Είμαι μηχανικός ανάπτυξης λογισμικού και εργάζομαι σε μια μεγάλη εταιρία τηλεπικοινωνιών.

Από χόμπι, χμμμ…, δεν θέλω να σας τρομάξω, αλλά ασχολούμαι με πολεμικές τέχνες! Ο άντρας μου έχει σχολή πολεμικών τεχνών στην πλατεία Αμερικής. Περιμένω να μεγαλώσει η μικρή μου και να φτιάξω τμήμα παιδικό! Ως τότε υπάρχει αρκετός καιρός, όμως όποια ενδιαφέρεται από εσάς, θα είναι ευπρόσδεκτη!

To site μας είναι http://www.bda-ninpo.com, αλλά όπως είπα, αργεί ακόμη . . .

 

Εδώ και σχεδόν 5 μήνες βεβαία, ή μεγαλύτερη πιο ευχάριστη ασχολία μου είναι η κόρη μου!!!!!

0sLw.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες Φανή και επίσημα.

Σου είπα ότι θέλω την κόρη σου για νύφη; Είναι σκέτη γλύκα. Την έχω ερωτευθεί! Μόνο που θα πρέπει να μάθω και τον δικό μου πολεμικές τέχνες για να μην τρώει ξύλο. :lol:

Δημήτρης 25/01/07

Εβελίνα 12/04/08

Χριστίνα 04/10/10

Link to comment
Share on other sites

ΝΑΙ ,οντως βρηκα συναδερφο..αλλα εγω κανω tae kwon do και γυναικεια αυτοαμυνα..αν ερθω αθηνα θαθελα να μαθω την τεχνικη που εφαρμοζουν...σας ειπα εγω...ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΕΤΑΚΟΜΙΣΩ ΑΘΗΝΑ ΤΩΡΑ!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κορίτσια, ανυπομονώ να γνωριστούμε και από κοντά! Πότε έχετε κανονίσει καμιά συνάντηση? Που συνηθίζετε να συναντιέστε? Στο topic με τις συναντήσεις δεν βρήκα κάτι για το άμεσο μέλλον :(

 

Σου είπα ότι θέλω την κόρη σου για νύφη;

 

Άντε, ευκαιρία! Κι εμείς κοιτάμε για γαμπρό. . . αν και έχουμε πολύ ζήτηση :wink:

0sLw.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Το πρωί σας ανακάλυψα και τωρα ψαχουλεύω τα θέματα, ετσι βρεθηκα σ'αυτό. Λίγα λόγια για μένα

 

Αφού παγωσε το ονειρο μου για γαλλική φιλολογία, τελείωσα Διοικηση Επιχειρ. σε δημόσιο ΙΕΚ, ασχολήθηκα με ξένες γλώσσες, δουλεψα σε μεταφράσεις και εδώ και 6 χρόνια σχεδόν δουλευω σε εμπορική εταιρία, στις εισαγωγές. Στον ελευθερο χρόνο κάνω βόλτες και όνειρα, μου αρέσουν πολύ τα ταξίδια (εκτός Θεσσαλονίκης να'ναι και όπου να'ναι). Είμαι ολίγον ντεμπέλα και διαβάζω όλη την ώρα κάτι απο διαφημιστικά έως ένθετα εφημερίδων. Είμαι η χαρά των γυμναστηρίων αφού πληρώνω συνδρομή και δεν με βλέπουν ποτέ. Αυτή την φορά ομως ο αντρας μου μου είπε πως άν ξαναζητήσω εγγραφή στο γυμναστήριο θα με παρατήσει. :roll:

5Fhvp3.pngeVNwp3.png
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ,

 

Εχω πτυχίο Πολιτικών Επιστημών και Δημόσιας Διοίκησης από τη Νομική Αθηνών αλλά επαγγελματικά τα έφερε η μοίρα (και η κατάρα να πω?) και έγεινα λογίστρια.

Δουλεύω 15 χρόνια σε μια εταιρεία αλλά τώρα τελευταία σκέφτομαι να "την κάνω" με ελαφρά πηδηματάκια λόγω υπερκόπωσης.

Βλέπετε τα δύο ζουζούνια μου με έχουν εξαντλήσει.

Σκέφτομαι να ξεκινήσω να δουλεύω σαν ανεξάρτητη λογίστρια (με 2-3 πελάτες) για να καλύπτω τα έξοδά μας αλλά να μπορώ να είμαι πιό πολύ και με τα παιδάκια μου....

 

Χόμπυ, παλιά είχα την ανάγνωση λογοτεχνικών και ιστορικών βιβλίων.

Μου αρέσει να ακούω και καλή μουσική αλλά που καιρός πιά για αυτά....

Τρελαίνομαι και για το μαγείρεμα . Ονειρεύομαι την εποχή που θα έχω χρόνο να κάνω όλα όσα ανέφερα αλλά και που θα δουλεύω μόνο από χόμπυ......... :D

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κι από εμένα :D

 

Ήρθε η σειρά μου να σα συστηθώ:

Είμαι μηχανικός ανάπτυξης λογισμικού και εργάζομαι σε μια μεγάλη εταιρία τηλεπικοινωνιών.

Από χόμπι, χμμμ…, δεν θέλω να σας τρομάξω, αλλά ασχολούμαι με πολεμικές τέχνες! Ο άντρας μου έχει σχολή πολεμικών τεχνών στην πλατεία Αμερικής. Περιμένω να μεγαλώσει η μικρή μου και να φτιάξω τμήμα παιδικό! Ως τότε υπάρχει αρκετός καιρός, όμως όποια ενδιαφέρεται από εσάς, θα είναι ευπρόσδεκτη!

To site μας είναι http://www.bda-ninpo.com, αλλά όπως είπα, αργεί ακόμη . . .

 

Εδώ και σχεδόν 5 μήνες βεβαία, ή μεγαλύτερη πιο ευχάριστη ασχολία μου είναι η κόρη μου!!!!!

 

τελικά ο κόσμος είναι πολύ μικρός Φανή

να σας ζήσει η ζουζούνα και πολλές ευχές για ό,τι καλύτερο

Κατερίνα από ex-treme team

 

στο δια ταύτα τώρα

 

έχω τελειώσει ένα ΙΕΚ Διοίκησης επιχειρήσεων και τώρα είμαι στο ανοικτό πανεπιστήμιο (μαθήματα 3ου έτους) με το ίδιο αντικείμενο σπουδών

αν είμαι καλά σκέφτομαι και για μαστερ το οποίο όμως μάλλον θα το πάρω μαζί με αυτό του γιού μου με τους ρυθμούς που πάω

 

μέχρι την γέννηση του Δημήτρη εργάστηκα για πολλά χρόνια στο χώρο των πωλήσεων και τα τελευταία χρόνια ως βοηθός λογιστή

από Σεπτέμβρη θα ψάξω για δουλειά αλλά αυτός ο χρόνος με το μικρό παρόλο το στρίμωγμα άξιζε όσο τίποτα άλλο

 

χόμπυ

τα τελευταία χρόνια πολεμικές τέχνες και μαχητικά αθλήματα

μέχρι που έμαθα ότι είμαι έγκυος kick boxing και μόλις ο μικρός έκλεισε τους 3 μήνες ξεκίνησα brazilian jj το οποίο όμως σταμάτησα για λίγο λόγω ενός τραυματισμού αλλά από Σεπτέμβρη πρώτα ο Θεός θα το ξαναξεκινήσω

παράλληλα γυμναστήριο με έμφαση σε yoga , tai bo και body power (ειδικό πρόγραμμα με βάρη για ενδυνάμωση του κορμού)

έβαλα 25 κιλά στην εγκυμοσύνη, με κάποιο τρόπο έπρεπε να φύγουν :P

παλιότερα κολύμβηση και βόλλευ

 

ανήκω στη κατηγορία των βιβλιοφάγων και παλιότερα πήγαινα πολύ σινεμά (περασμένα μεγαλεία.... :cry: )

.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

τελικά ο κόσμος είναι πολύ μικρός Φανή

να σας ζήσει η ζουζούνα και πολλές ευχές για ό,τι καλύτερο

Κατερίνα από ex-treme team

 

Γεια σου Κατερινάκι! Welcome στο Forum μας! Δεν ήξερα ότι απέκτησες παιδί!?! Και είναι και 1 έτους! Μπράβο κούκλα μου, να σου ζήσει!

Κανόνισε να βρεθούμε καμιά μέρα, να τα πούμε κι από κοντά!

0sLw.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόοοον....έχουμε και λέμε...

Από σπουδές: Προγραμματισμός Η/Υ, Αισθητικός, Διοίκηση Επιχειρήσεων (τοίχους να χουμε τα τους γεμίζουμε πτυχία... :lol: ), πήραμε και στα Αγγλικά το πτυχίο μας βεβαίως βεβαίως και επειδή έχω μάλλον εξάρτηση από το σχολείο θέλω να γραφτώ και στο Ανοιχτό Πανεπιστήμιο...βλέπω μαζί με το ζουζούνι μου να τελειώνω τις σπουδές... :lol:

 

Επαγγελματικά: έχω δουλέψει και σε ραδιόφωνο, και σε τηλεόραση (τοπικούς σταθμούς), και σε εφημερίδες (μου αρέσει να γράφω), και σαν γραμματέας και τώρα είμαι επαγγελματάις νοικοκυρά και μαμά (το τελευταίο είναι το καλύτερό μου!). Στο μέλλον λέω να ασχοληθώ με τουρισμό...είδωμεν!

 

Από ενδιαφέροντα: συνήθιζα να διαβάζω πολύ, να ζωγραφίζω...τώρα έμειναν λίγο στην άκρη, μου αρέσουν τα ταξίδια, τα extreme sports αλλα και αυτά με το μωρό ΔΕΝ, κατά τ'άλλα ασχολούμαι με οικολογία, μουσική, μαγειρική, φυσική διατροφή και γενική φυσικό τρόπο ζωής, λίγο με μουσική, ψάρεμα...και κατά καιρούς με πιάνει μανία με διάφορα. Χρόνο τώρα δεν έχω καθόλου αλλά όσο ζω ελπίζω κια στο μέλλον είμαι σίγουρη ότι όλο και θα βρω!

 

Ήρθες και έγινες το νόημα της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εγώ για αρκετά χρόνια δούλευα στην ολυμπιακή αεροπορία σαν συνοδός εδάφους .

Από τότε που παντρεύτηκα άφησα την ολυμπιακή και δουλεύω στο μαγαζί του άντρα μου με κλιματισμό και θέρμανση που τα τελευταία χρόνια όλοι την δουλειά γραφείου την έχω μεταφέρει στο σπίτι και την κάνω από εκεί λόγω των παιδιών .

Από χόμπι δεν έχω κάτι ιδιαίτερο μου αρέσουν η βόλτες και τα ταβερνάκια .

Link to comment
Share on other sites

Τελειώνω φέτος τη σχολή ΑΚΤΟ στον τομέα Γραφιστική.Αποφάσισα να μην ξαναδουλέψω σε εταιρεία και από Σεπτέμβριο θα κάνω στο σπίτι διάφορες κατασκευές επί πληρωμή μέχρι να μεγαλώσει το μωρό.Πιο παλίά είχα σπουδάσει χορό και πήγα μέχρι Ανωτέρα ωδείο.Όσον αφορά τα hobbies μου αρέσουν οι υπολογιστές κυρίως τα παιχνίδια,σινεμά,βιβλία επίσης παιζω σε ένα συγκρότημα heavy metal .

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

επάγγελμα : δασκάλα

χομπι : τρελαίνομαι για βολευ όπου έπαιζα σε ομάδα μέχρι τα 19 μου.επίσης έχω πτυχίου βιολιού...τρελαίνομαι και για καλλιτεχνικές κατασκευές και φροντίζω να τρελαίνω και τα πιτσιρίκια στο σχολείο!!!(αν είναι να με τρελάνουν αυτά τα προλαβαίνω εγω.χι!χι!)μ'αρέσει επίσης πολύ να πηγαίνω για ψώνια(λιγο ακριβό χόμπι,ε;) και να δημιουργώ στην κουζίνα,ανάλογα με τα κέφια.αυτά.θα ήθελα πολύ να μου μοιάζει η κόρη μου σε αυτά για να μπορούμε να τα κάνουμε παρεούλα...αν πάλι όχι,θα κάνουμε αυτά που θα αρέσουν σε αυτήν! :D

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κορίτσια δουλεύω σε λογιστήριο βιομηχανίας.... οι ώρες είναι αρκετές καθώς δεν κάνω πάντα μειωμένο ωράριο οπότε τα χόμπι μου και ασχολίες μου έχουν πια περιοριστεί.. Προτεραιότητα έχει για μένα ο υιός. Ωστόσο συνεχίζω τις σπουδές μου στο Ανοικτό Πανεπιστήμιο με κατεύθυνση Ελληνικό Πολιτισμό και ελπίζω του χρόνου να ορκιστώ. Ο αθλητισμός είναι κάτι που κουβαλάω εδώ και 19 χρόνια. Έχει γίνει για μένα τρόπος ζωής και όχι απλά ένα χόμπι. Παίζω βόλλευ σε ομάδα εδώ στην Ξάνθη την οποία ξεκινήσαμε και φτιάξαμε μερικές παίχτριες... Τώρα όμως έχουμε αποσυρθεί απο το διοικητικό μέρος και ασχολούμαστε μόνο με το άθλημα... Μια καινούργια ασχολια την οποία απέκτησα τα τελευταία 5 χρόνια είναι η διοργάνωση τουρνουά beach νοlley. Μαζί με ακόμα μια πορωμένη συμπαίχτρια διοργανώνουμε μέσω ομοσπονδίας κάθε χρόνο αυτο το τουρνουά....

Οτιδήποτε άλλο για μένα είναι απλά αγκαρία π.χ. μαγείρεμα, σκούπισμα, σίδερο κτλ

 

dev277pr___.png

Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Δημιουργία νέου...