Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ο ''άλλος'' ρατσισμός...


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 89
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ένα χοντρό παιδί σε σχολείο όμως;;;;

ξέρεις τι μαρτύριο περνά;;;

 

ζωγραφιές με γουρούνια μέσα στο βιβλίο του

όταν το μάθημα περιλαμβάνει τη λέξη σωστή διατροφή, απώλια βάρους κτλ όλοι ρίχνουν πνιχτά γέλια και το κοιτάνε

το βαράνε στο διάλειμα και λένε ''αυτός έχει το λίπος δεν πονά"

 

ο καλύτερος φίλος μου στο γυμνάσιο ήταν χοντρός δεν φαντάζεσαι τι τράβηξε, ακόμα δεν του έχει φύγει το κόμπλεξ

μαρτύριο? δε λες τίποτα!το ζησα σε όλο το δημοτικό και στο γυμνάσιο. τι σχόλια,τι σατυρικά τραγουδάκια ,τι γελάκια .

είναι ότι χειρότερο. μακάρι να μην το ξαναζήσει παιδάκι αυτό:-(:-(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γράφω για να σας διαβάσω αύριο γιατί τώρα νυστάζω :lol:

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Οι ηλικιωμένοι.

 

Κάπου είχα διαβάσει τον ορισμό του μη καταπιεσμένου, αν τον θυμάμαι καλά είναι "άντρας 25 ετών, υγιής, οικονομικά ανεξάρτητος, που οι πεποιθήσεις του βρίσκονται σε συμφωνία με το πολιτικό και θρησκευτικό σύστημα της χώρας που ζει".

Επομένως όποιος δεν είναι μέσα σ' αυτό τον ορισμό μπορεί να αντιμετωπίσει καταπιεστική - ρατσιστική συμπεριφορά.

Link to comment
Share on other sites

Ας μην ξεχναμε και τον ρατσισμο που αντιμετωπιζουν οι γονεις που εχουν ενα παιδι: δεν πρεπει να ειναι κουρασμενοι, εχουν απλετο ελευθερο χρονο, δεν εχουν προβληματα και εχουν λιγα μονο εξοδα και λιγες εννοιες και γενικα μεγαλωνουν πολυ ευκολα το παιδι τους, κι ολα αυτα επειδη ειναι ενα κι οχι δυο. Κι αν τολμησεις να παραπονεθεις για κουραση ή οτιδηποτε απο τα παραπανω, εισαι μιζερος και γκρινιαρης και υπερβολικος.

Ασε που μεχρι να μπεις στην εμμηνοπαυση παντα ολοι θα σου λενε οτι δεν ειναι ποτε αργα για το δευτερο παιδι, ιδιως τωρα που υπαρχουν τοσες μεθοδοι για τη συλληψη και σε μεγαλυτερες ηλικιες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γράφοντας σε άλλο θέμα μου ήρθαν στο μυαλό μερικά ακόμα:

ακόμα από μπιμπερό πίνετε γάλα?

ακόμα φοράτε πιπίλα?

ακόμα δεν κόψατε την πάνα?

 

και αυτός ο πληθυντικός που σου μεταφέρει την ευθύνη....

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα κοιμάται στο δωμάτιό σας? Ή στο κρεβάτι σας?

(Ναι ρε γιατί τι ζόρι τραβάς? Μαζί σηκωνόμαστε κάθε βράδυ 30 φορές για πέρα δώθε και πρέπει να αλλάξουμε δωμάτιο/κρεβάτι?)

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

stereotypes.gif

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

γράφοντας σε άλλο θέμα μου ήρθαν στο μυαλό μερικά ακόμα:

ακόμα από μπιμπερό πίνετε γάλα?

ακόμα φοράτε πιπίλα?

ακόμα δεν κόψατε την πάνα?

 

και αυτός ο πληθυντικός που σου μεταφέρει την ευθύνη....

αυτο με την πιπιλα μου το λενε για τον γιο μου που θα γινει 3 τωρα:twisted: δε θελει ακομα να την κοψει.εχω προσπαθησει 100 φορες και τιποτα.και η κορη μου 4 χρονων(2 μηνες πριν γινει 4) την εκοψε.λες και ειδαν ποτε κανενα παιδι 10 χρονων με πιπιλα ξερω γω:twisted: και το λενε κ στο ιδιο το παιδι ''βγαλε την πιπιλα ρε ολοκληρος αντρας εγινες!΄΄ την τελευταια φορα την ειπα ασχημα σε μια βλαμμενη:twisted: δε κρατιεμαι κ πολυ εγω.:twisted::twisted::twisted:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ζευγάρια με μεγάλη διαφορά ηλικίας.

Άντρας μεγάλος-γυναίκα μικρή (για τα λεφτά του τον παντρεύτηκε).

Γυναίκα μεγάλη- άντρας μικρός (τεκνατζού)

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

αυτο με την πιπιλα μου το λενε για τον γιο μου που θα γινει 3 τωρα:twisted: δε θελει ακομα να την κοψει.εχω προσπαθησει 100 φορες και τιποτα.και η κορη μου 4 χρονων(2 μηνες πριν γινει 4) την εκοψε.λες και ειδαν ποτε κανενα παιδι 10 χρονων με πιπιλα ξερω γω:twisted: και το λενε κ στο ιδιο το παιδι ''βγαλε την πιπιλα ρε ολοκληρος αντρας εγινες!΄΄ την τελευταια φορα την ειπα ασχημα σε μια βλαμμενη:twisted: δε κρατιεμαι κ πολυ εγω.:twisted::twisted::twisted:

 

Εδώ το λένε στο γιο μου που είναι 1μιση χρονών!:evil:Κι όχι απλά το λένε, κάποιοι πάνε και να του τη βγάλουνε με το ζόρι:evil:

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά προσοχή.

Ο ρατσισμός είναι πολύ σοβαρή έννοια και δεν πρέπει να την αναλώνουμε σε παράπλευρες ή αστήρικτες αποδόσεις.

Αλλιώς ρατσιστής είναι και ο Ολυμπιακός έναντι ενός οπαδού του ΠΑΟ.

Ρατσισμός είναι ένα σύστημα του προνομίου Ομάδας.

Βασίζεται και ενισχύεται από την Διάκριση (αποκλεισμό, περιορισμό ή προτίμηση) βασισμένη στη φυλή, το χρώμα, την καταγωγή, την εθνική ή κοινωνική προέλευση, τα γενετικά χαρακτηριστικά γνωρίσματα, τη γλώσσα, τη θρησκεία ή τη πεποίθηση, πολιτική ή οποιαδήποτε άλλη άποψη, την ιδιότητα μέλους μιας εθνικής μειονότητας, την ιδιοκτησία, την ανικανότητα, την ηλικία ή τον σεξουαλικό προσανατολισμό και επίσης τη διάκριση λόγω της υπηκοότητας.

Ρατσιστής δεν είναι καποιος που πχ δεν του αρέσουν οι ξανθιές. Είναι ομως αυτός που θα τις αποκλείσει πχ από μια θέση εργασίας θεωρόντας της ανεπαρκείς λόγω χαμηλότερου δείκτη εμφ.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Ζευγάρια με μεγάλη διαφορά ηλικίας.

Γυναίκα μεγάλη- άντρας μικρός (τεκνατζού)

 

Θες και γι' αυτό link στο φόρουμ; :lol:

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Θες και γι' αυτό link στο φόρουμ; :lol:

 

Όχι..... αυτό το λινκ το ξέρω :lol::lol:

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Όλα όσα αναφέρουμε δεν αποτελούν ρατσισμό, αλλά στερεότυπα ή αλλιώς να 'χουμε κάτι να ''κράξουμε'', να βρούμε κάτι αρνητικό στον άλλο.

Αυτό πάντα υπήρχε και θα υπάρχει γιατί έτσι είναι η φύση του ανθρώπου..

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά προσοχή.

Βασίζεται και ενισχύεται από την Διάκριση (αποκλεισμό, περιορισμό ή προτίμηση) βασισμένη στη φυλή, το χρώμα, την καταγωγή, την εθνική ή κοινωνική προέλευση, τα γενετικά χαρακτηριστικά γνωρίσματα, τη γλώσσα, τη θρησκεία ή τη πεποίθηση, πολιτική ή οποιαδήποτε άλλη άποψη, την ιδιότητα μέλους μιας εθνικής μειονότητας, την ιδιοκτησία, την ανικανότητα, την ηλικία ή τον σεξουαλικό προσανατολισμό και επίσης τη διάκριση λόγω της υπηκοότητας.

Ρατσιστής δεν είναι καποιος που πχ δεν του αρέσουν οι ξανθιές. Είναι ομως αυτός που θα τις αποκλείσει πχ από μια θέση εργασίας θεωρόντας της ανεπαρκείς λόγω χαμηλότερου δείκτη εμφ.

συμφωνώ με όσα λες αλλά αρκετές (όχι όλες βέβαια, κάνουμε και πλάκα) από τις προηγούμενες κατηγορίες ανθρώπων εισπράτουν πραγματικά το ρατσισμό...

τα ιδιαίτερα χαραχτηριστικά της ιδιοσυγγρασίας τους καθορίζουν τις επιλογές τους στη ζωή τους

βλέπε:

 

έφηβοι - πολύ νέοι γονείς (όλοι τους θεωρούν ανεύθυνους, δεν τους εμπιστεύονται να τους προσλάβουν σε μια δουλειά, θεωρούν ότι έχουν αποθημένα τα οποία θα ''βγάλουν'' πάνω στα παιδιά, ακόμα και το παιδί στο νοσοκομείο να πας σε αντιμετωπίζουν ως δευτερης κατηγορίας γονέα, είμαι 23 και περιμένω το τρίτο μου μωράκι ... έχω βαρεθεί να με λυπούνται ακόμα και οι γείτονες έπιασαν την πεθερά μου στις κούνιες και της είπαν να μου πει ότι υπάρχουν μέτρα αντισήληψης στη σημερινή εποχή :evil:, το να σχολιάζουν παντού την ηλικία μου, και να λένε και τα σχετικά σχόλια πίστεψε με είναι ρατσισμός (στις κούνιες, στον παιδίατρο, στο τζάμπο, ο πακιστανός στο φανάρι κτλ)

 

παππάδες (ο συγγεκριμένος τομέας εισπράτει πραγματικό ρατσισμό, και το κακό είναι πως τον εισπράτουν και τα παπαδοπαίδια στο σχολείο, και η παπαδιά και γενικά όσοι σχετίζονται με παππάδες... σε πολύ άσχημο βαθμό)

 

άγαμες μαμάδες

 

χοντροί

 

οι ηλικιομένοι(οι ηλικιωμένοι και ιδαιτέρος όσοι δεν έχουν δημιουργήσει στα νιάτα τους οικογένεια ζουν στην απομόνωση και στη μιζέρια, η απομόνωση των συγγκριμένων από το κοινωνικό σύνολο, δεν είναι ρατσισμός;;)

και άλλοι

Link to comment
Share on other sites

ο σκοπός του τόπικ είναι να καταλάβουμε ότι ο καθένας σκεύτεται λειτουργεί και πράτει με τον τρόπο που επιθυμεί εκείνος και όχι εγω και συ

 

και επείσης ότι το σωστό είναι σχετικό, πολύ σχετικό...

βέβαια η ελευθερία είναι αποδεχτή μέχρι ενός σημείου, μέχρι εκεί που δεν ποδοπατώ την ελευθερία του άλλου...

 

είμαι ελεύθερη να ακούσω ότι μουσική θέλω αλλά όχι στη διαπασόν στις 3:00 το βράδυ, δεν είναι ο γείτονάς μου ρατσιστής αν τηλεφωνήσει στην αστυνομία, εγώ είμαι γαιδούρα...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...