Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ο ''άλλος'' ρατσισμός...


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 89
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Είσαι γυναικα και έχεις καριέρα? Σε έχει π$@%ει το αφεντικό

 

Είσαι γυναίκα, έχεις καριέρα και πηδιέσαι με το αφεντικό σου? Εμ! γιατί νομίζεις ότι την πήρες τη θέση? Με την αξία σου?

 

Είσαι γυναίκαι αφεντικό και πηδιέσαι με τον άντρα γραμματέα σου? Είσαι αντι-επαγγελματίας και νυμφομανής.

 

(οι παραπάνω κατηγορίες δεν απευθύνται σε έγγαμους εργοδότες):P

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

:roll::roll::roll::roll:

 

Δηλαδη ο σκοπος του τοπικ ειναι να μας δειξει οτι οοοοοοοολοι ειμαστε ρατσιστες????

Σωωωωωπα!!

Δεν το ηξερα!

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites

Εσύ παίρνεις 1300? μισθό κι εγώ που είμαι αγρότης βγάζω μόνο 500? το μήνα.

Άρα μη μιλάς γιατί είσαι υψηλόμισθος και δεν δικαιούσαι να μιλάς αν σου κάνουν μείωση στο μισθό σου

(υψηλόμισθος οικογενειάρχης με 1300? και 30 χρόνια προϋπηρεσία!!!!!!!:mad:)

μόλις το άκουσα στην τιβι

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη ο σκοπος του τοπικ ειναι να μας δειξει οτι οοοοοοοολοι ειμαστε

ο σκοπός του τόπικ είναι να καταλάβουμε ότι ο καθένας σκεύτεται λειτουργεί και πράτει με τον τρόπο που επιθυμεί εκείνος και όχι εγω και συ

 

και επείσης ότι το σωστό είναι σχετικό, πολύ σχετικό...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

:roll::roll::roll::roll:

 

Δηλαδη ο σκοπος του τοπικ ειναι να μας δειξει οτι οοοοοοοολοι ειμαστε ρατσιστες????

Σωωωωωπα!!

Δεν το ηξερα!

 

εγώ δεν είμαι ρατσιστής, εσύ είσαι μαύρος :lol: :lol: :lol:

 

 

 

"αχ, καλέ μου Θεούλη κάνε να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα, γιατί εγώ είμαι τεμπέλα και δεν έχω"

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

ο σκοπός του τόπικ είναι να καταλάβουμε ότι ο καθένας σκεύτεται λειτουργεί και πράτει με τον τρόπο που επιθυμεί εκείνος και όχι εγω και συ

 

και επείσης ότι το σωστό είναι σχετικό, πολύ σχετικό...

 

Mε κίνδυνο να θεωρηθώ "ρατσίστρια" και να βγω οφφ τόπικ, τα παρακάτω δεν μπορώ να τα δικαιολογήσω:

οσοι άνδρες έχουν ρίξει έστω και μια σαφαλιάρα (στο πυρ το εξότερο)

 

όσοι γονείς έχουν ρήξει έστω και μια σφαλιάρα στα παιδιά τους (που τα κακοποιούν, δεν τα αγαπούν, είναι εγωιστές

 

Θεωρώ ότι είναι πράγματα που χρήζουν αντιμετώπισης και δεν ανήκουν στη σφαίρα της αυτοδιάθεσης, ούτε ότι είναι σωστά (άλλο αν συμβαίνουν και είναι συνήθη περιστατικά).

 

Όσο για τα άλλα, ναι, ζήτω η διαφορετικότητα!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου,βρε underage...:D.

 

Λοιπον ρατσισμος-

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A1%CE%B1%CF%84%CF%83%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82

 

Περα απο αυτο,εγω ειμαι ρατσιστρια με ανθρωπους οι οποιοι με τον ενα τροπο η με τον αλλο "καταπατουν" την ελευθερια του αλλου.

Πως καταπαταει την ελευθερια μου ενας γκευ?

Ενω αντιθετα ενας αντρας που με χαστουκιζει και καταπαταει την ελευθερια μου και τον νομο.

Ισα και ομοια ειναι?

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites

Βρε cristiana μου ο τίτλος λέει ο "'άλλος" ρατσισμός..........που σημαίνει κάτι εναλλακτικό και όχι αυτολεξί την έννοια του ρατσισμού.

Πιο πολύ παραπέμπει σε δογματικές κρίσεις εναντίον άλλω ανθρώπων όταν δεν ξέρεις ακριβώς τι γίνεται με μια κατάσταση (π.χ. γιατί εγώ δεν θήλασα... άρα είμαι κακιά μάνα και όφειλα να προσπαθήσω περισσότερο).

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Βρε cristiana μου ο τίτλος λέει ο "'άλλος" ρατσισμός..........που σημαίνει κάτι εναλλακτικό και όχι αυτολεξί την έννοια του ρατσισμού.

Πιο πολύ παραπέμπει σε δογματικές κρίσεις εναντίον άλλω ανθρώπων όταν δεν ξέρεις ακριβώς τι γίνεται με μια κατάσταση (π.χ. γιατί εγώ δεν θήλασα... άρα είμαι κακιά μάνα και όφειλα να προσπαθήσω περισσότερο).

 

Αυτο δεν ειναι ρατσισμος,βρε παιδια,ειναι κουτσομπολιο.

Και πρεπει να ξερω τι γινεται για να κρινω εαν η κινηση ενος ανδρα (παλι το ιδιο παραδειγμα χρησιμοποιω),αυτη η συγκεκριμμενη ειναι λαθος???

Παντως σ'ευχαριστω που μου διευκρινησες,αλλο ειχα καταλαβει.

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παντως σ'ευχαριστω που μου διευκρινησες,αλλο ειχα καταλαβει.

 

καλά οι διαχειριστές δεν θα πιστεύουν στα μάτια τους σήμερα με την ευγένεια και τη συννενόηση που επικρατεί:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D

τι ωραία να΄μασταν έτσι κάθε μέρα!!

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

δε πιστευω οτι υπαρχει ατομο που ΠΟΤΕ στη ζωη του δεν εχει σχολιασει ρατσιστικα κατι.απλα ειναι καποιοι που το κανουν συστιματικα.ειναι λες και ο σκοπος της ζωης τους ειναι μονο αυτος:rolleyes:

και επειδη εχω ζησει κ τις 2 περιπτωσης θα πω και το παρακατω

οσες εβαλαν πολλα κιλα στην εγκυμοσυνη(κοιτα πως ηταν κ πως εγινε.καλα να παθει.οταν τα εχασα με κοιταζαν λες κ τους σκοτωσα τη μανα)

οσες εβαλαν λιγα κιλα στην εγκυμοσυνη(τι παιδι θα βγαλει?γατι θα ειναι!ετσι ελεγαν οταν ημουν εγκυος στο γιο μου επειδη ειχα βαλει μονο 9 κιλα και τελικα βγηκε 3060 και 51 εκ κ τον βουλωσαν)

Link to comment
Share on other sites

Ωραία είναι όλα αυτά και έχουν και την πλάκα τους(τα περισσότερα-μη μου ξέφυγες κανένα σοβαρό και την πατήσω ;) )..

Οπως και να το κάνουμε όμως δεν είναι ρατσισμός..

Αν εγώ πήρα/έχασα κιλά και με κοιτάει ο γείτονας με φθόνο δεν μου αλλάζει τη ζωή..

Κι αν μου την αλλάξει έχω εγώ πρόβλημα με τον εαυτό μου.

Ο ρατσισμός δυστυχώς δεν είναι τόσο απλή υπόθεση. Ο ρατσισμός σε πετάει στο περιθώριο και δε μπορείς να πάρεις ανάσα.

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites

γιατι οι παχυσαρκοι ανθρωποι δε ζουν στο περιθωριο?ποιος βρησκει πιο ευκολα δουλεια?ενας αδυνατος η ενας παχυσαρκος?ποιος εχει πιο πολλους φιλους?ποιον κοιτουν ολοι ετσι:shock: στο δρομο? παχυσαρκη μπορει να μην ημουν ποτε αλλα ειχα πολλα παραπανω κιλα μετα τη γεννα της πρωτης μου κορης.ολοι ειχαν φαγωθει πως καταντησα ετσι κ γιατι ετρωγα κ δεν επρεπε και και και!οταν με ειδαν 40+ κιλα πιο κατω παλι με κοιτουσαν με μισο ματι.γιατι τα εχασες κ δεν κανει να χασεις αλλα :shock: ελεος:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Αν εγώ πήρα/έχασα κιλά και με κοιτάει ο γείτονας με φθόνο δεν μου αλλάζει τη ζωή..

ένα χοντρό παιδί σε σχολείο όμως;;;;

ξέρεις τι μαρτύριο περνά;;;

 

ζωγραφιές με γουρούνια μέσα στο βιβλίο του

όταν το μάθημα περιλαμβάνει τη λέξη σωστή διατροφή, απώλια βάρους κτλ όλοι ρίχνουν πνιχτά γέλια και το κοιτάνε

το βαράνε στο διάλειμα και λένε ''αυτός έχει το λίπος δεν πονά"

 

ο καλύτερος φίλος μου στο γυμνάσιο ήταν χοντρός δεν φαντάζεσαι τι τράβηξε, ακόμα δεν του έχει φύγει το κόμπλεξ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εχει δικιο η μαριαλ και γενικως τα παιδια ειναι σκληροι κριτες.κοροιδευουν τα παχουλα παιδια,τα παιδια με γυαλια,τα παιδια με σιδερακια,τα παιδια που δεν φορανε μοδατα ρουχα,τα παιδια που δε κουβαλανε πολλα λεφτα επανω τους, τα παιδια που γυριζουν νωρις στο σπιτι,τα παιδια που δεν κανουν κοπανες(φλωροι)

φυσικα ολα ξεκινανε απο το σπιτι και απο τους γονεις..

θυμαμαι οταν πηγαινα αγγλικα ειχαμε εναν συμμαθητη που ειχε κωφαλαλους γονεις.το παιδι ομως μιλουσε κανονικα.το τι δουλεμα ετρωγε το παιδακι αυτο απο 3 συγκεκριμενα παιδια στην ταξη δε λεγεται.καθε μερα μολις τον εβλεπαν του εκαναν χειρονομιες και καλα την νοηματικη(το παιδακι συνενοουνταν στη νοηματικη με τους γονεις του) και του ελεγαν να το παιδι των καθυστερημενων και αλλα τετοια...:?

Link to comment
Share on other sites

γιατι οι παχυσαρκοι ανθρωποι δε ζουν στο περιθωριο?ποιος βρησκει πιο ευκολα δουλεια?ενας αδυνατος η ενας παχυσαρκος?ποιος εχει πιο πολλους φιλους?ποιον κοιτουν ολοι ετσι:shock: στο δρομο?

Συμφωνώ πως υπάρχει ένα είδος ρατσισμού απέναντι στους παχύσαρκους.. Απ'την άλλη όμως πιστεύω πως οι ίδιοι οι παχύσαρκοι βάζουν τον εαυτό τους στο περιθώριο επειδή οι ίδιοι νιώθουν άσχημα.. Εγώ έχω γνωρίσει παχύσαρκους με τους οποίους ένιωσα άβολα και παχύσαρκους τους οποίους έχω λατρέψει..

Εκεί λοιπόν παίζει πολύ το τι θα σου επιτρέψει ο άλλος να νιώσεις..

Ενώ ο ρατσισμός προϋποθέτει απέχθεια και μίσος ανεξάρτητα από το άτομο, δε με νοιάζει ο χαρακτήρας σου, σε απεχθάνομαι γι'αυτό που είσαι(Αλβανός πχ) και τέλος.

Αυτή είναι μια τεράστια διαφορά.

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να εχω διαβασει τον ορισμο του ρατσισμου προσωπικα νομιζω οτι ο ρατσισμος βασιζεται στην προκαταληψη που εχουμε για καποιους ανθρωπους, ειτε αυτη ειναι θετικη ειτε αρνητικη.

Οταν ακουγοντας καποιο χαρακτηριστικο καποιου (πχ γκευ/ Τουρκος/ δημοσιος υπαλληλος/ εφοπλιστης) σχηματιζουμε αυθορμητα μια εικονα για αυτο το ατομο και καποιο συναισθημα, βαζουμε κατα καποιο τροπο μια ταμπελα και ειμαστε θετικα ή αρνητικα προκατειλημενοι απεναντι τους.

Νομιζω ομως οτι ειναι αναποφευκτο ολο αυτο, απλα καλο ειναι να δινουμε μια ευκαιρια να γνωρισουμε καλυτερα αυτα τα ατομα πριν τα απορριψουμε ή τα αποδεχτουμε.

 

Να προσθεσω

- φοιτητης που περναει ολα τα μαθηματα (φυτο! βγες παιδακι μου και λιγο εξω!)

-φοιτητης που χρωσταει μαθηματα (τεμπελης, ποτε θα παρει πτυχιο να δουμε..)

Link to comment
Share on other sites

Ο ρατσισμός έχει να κάνει με τη φυλή, το φύλο, την εθνότητα, την εθνικότητα, τη θρησκεία.

Όλα τα υπόλοιπα είναι ο φόβος προς το διαφορετικό, υποκνούμενος από τη δύναμη της μάζας. Άρα μιλάμε για ξενοφοβία της μάζας....

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αυτο το χα ζησει ως φοιτητρια:

 

-Δουλευα στο 131----> Εμ βεβαια! Κλεβει τη δουλεια απο καποιο παιδι που εχει πραγματικη αναγκη

 

-Δε δουλευα στο 131---->Εμ βεβαια! Αφου τρωει τα λεφτα του μπαμπα!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το χα ζησει ως φοιτητρια:

 

-Δουλευα στο 131----> Εμ βεβαια! Κλεβει τη δουλεια απο καποιο παιδι που εχει πραγματικη αναγκη

 

-Δε δουλευα στο 131---->Εμ βεβαια! Αφου τρωει τα λεφτα του μπαμπα!

Τί είναι το 131;:roll:

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...