Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ο ''άλλος'' ρατσισμός...


Recommended Posts

Βαρέθηκα να ακούω για καταπολέμηση του ρατσισμού και τα φαινόμενα του ρατσισμού να οξύνονται διαρκώς...

 

δεν είναι μόνο οι: αλοδαποί, γκέι, τρανσ θύματα ρατσισμού

 

υπάρχουν και ένα σωρό άλλες ομάδες ανθρώπων, που εισπράτουν το ρατσισμό από ανθρώπους που βλέπουν τα πράγματα από τη δική τους σκοπιά και με βάση τα δικα τους βιώματα, και κανείς δεν τους το αναγνωρίζει...

 

οι άγαμες μαμάδες (οι εγωίστριες που κράτησαν τα παιδιά χωρίς πατέρα, που έκαναν μπάσταρα που που που...)

 

τις πολύτεκνες μαμάδες (που γενοβαλάνε σαν κουνέλες, που είναι κρεατομηχανές, που καταντούν τα παιδιά τους ζητιάνοι στο δρόμο, που που που.....)

 

τις μητέρες που γενούν εν γνώση τους άρρωστα παιδιά (οι εγωίστριες που προτίμησαν να υποφέρει το παιδί τους το άμοιρο παρά ο εαυτούλης τους που που που....)

 

τις μικρές μαμάδες (η καημενούλα που έμεινε έγκυος και τώρα είναι υποχρεωμένη να ναι συνέχεια μες στα σκατά, που δε θα κάνει τίποτα στη ζωή της, που θα εξαρτάται πάντα από τους άλλους, που που που...)

 

τις φτωχές οικογένειες (αν δεν είχαν λεφτά ας μην κάναν παιδιά τι θέλουν τώρα;)

 

τις πεθερές (δε θα το αναλύσω περισσότερο)

 

οι κοπέλες που στέλνουν τα παιδιά τους παιδικό

 

οι κοπέλες που δεν τα στέλνουν παιδικό (δεν κοινωνικοποιούν τα παιδιά τους, αρνούνται να κόψουν το ομφάλιο λόρο, έχουν ανάγκη οι ίδιες αυτή τη στενή σχέση με τα παιδιά τους και δεν τα στέλνουν παιδικό γιατί οι ίδιες δε αντέχουν το χωρισμό....)

 

όσες θηλάζουν μεγάλα παιδιά (πάνω από το εξάμηνο, που κάνουν τα παιδιά εξαρτημένα να τρέχουν πίσω από το βυζί της μάνας του....)

 

όσες δεν θηλάζουν (που κοιτάζουν τη βολή τους...)

 

οι παπάδες (οι τραγόπαππες, που κλέβουν τα λεφτά του κόσμου, που δεν κάνουν κοινωνικό έργο, που εκμεταλεύονται το ανθρώπινο πόνο, που που που...)

 

οι θρησκευόμενοι (χριστιανοί) (που έχουν παρωπίδες, που τρέχουν πίσω από τους παππάδες, οι υποκριτές)

 

οσοι άνδρες έχουν ρίξει έστω και μια σαφαλιάρα (στο πυρ το εξότερο)

 

όσοι γονείς έχουν ρήξει έστω και μια σφαλιάρα στα παιδιά τους (που τα κακοποιούν, δεν τα αγαπούν, είναι εγωιστές)

 

οι γονείς χρήστες (καλυτερα να έδειναν τα παιδιά για υιοθεσία)

 

οι άρρωστοι γονείς (που επέλεξαν για να ικανοποιήσουν τον δικό τους εγωισμό να κάνουν παιδιά που τώρα κυνδινεύουν να μείνουν ορφανά)

 

προσθέτε και άλλες ομάδες ανθρώπων (εκτός από τις γνωστές) που θεωρείτε ότι εισπράτουν ρατσισμό από το περιβάλλον τους

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 89
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

α ναι εχεις δικιο!εχω να προσθεσω κ εγω μερικες!

οι γονεις καπνιστες(μιλαω γιαυτους που δε καπνιζουν μεσα στο σπιτι γιατι οσους καπνιζουν μπροστα στη μουρη των παιδιων τους θεωρω κ εγω απαραδεκτους)

οι μανες που καπνιζουν και θηλαζουν

οι μανες που παιρνουν στο παιδι τους πολλα παιχνιδια

οι μανες που δε παιρνουν στο παιδι τους πολλα παιχνιδια:rolleyes:

οι δασκαλοι(καθονται ολο το καλοκαιρι χριστουγεννα και πασχα!)

οσοι εχουν ζωα μεσα στο σπιτι(βρωμιαριδες)

οι γυναικες που θηλαζουν εξω(σα δε ντρεπονται οι προκλυτικες!)

οι γυναικες που σταματησαν νωρις τον θηλασμο(ζηλια ζηλια εμεις που θηλαζουμε ακομα ειμαστε πιο ικανες απο εσας τις αχρηστες που δε το καταφερατε!)

οι γονεις που εμβολιαζουν τα παιδια τους(ειναι παραπληροφοριμενοι και καταπινουν οτι λενε οι γιατροι)

οσες γυναικες εκαναν παιδι σε μεγαλη ηλικια(τωρα θυμηθηκε να κανει παιδι κ αυτη?ντροπη!)

οι γονεις που δεν εμβολιαζουν τα παιδια τους(αμφισβητουν τους γιατρους)

οσες γεννησαν με καισαρικη

οσες θελουν οπωσδηποτε να γεννησουν φυσιολογικα

οσοι αγοραζουν μεταχειρισμενα πραγματα(οι δευτερατζες οι παρακατιανοι!)

αυτα μου ηρθαν προς το παρων! οχι οτι δεν εχουμε πεσει κ εμεις ποτε στο τρυπακι να σχολιασουμε τιποτε απο τα παραπανω.:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

οι γονεις που εμβολιαζουν τα παιδια τους(ειναι παραπληροφοριμενοι και καταπινουν οτι λενε οι γιατροι)

οι γονεις που δεν εμβολιαζουν τα παιδια τους(αμφισβητουν τους γιατρους)

 

Αχ βρε Δημητρα αυτο με τον εμβολιασμο κι εμενα μου ηρθε στο μυαλο....

για κατσε τωρα να σκεφτω κατι αλλο...

Link to comment
Share on other sites

οσοι εχουν ζωα μεσα στο σπιτι(βρωμιαριδες)

Όσοι δεν έχουν ζώα και δεν θέλουν να πάρουν ζώα στο σπίτι τους ( οι άπονοι, και άστοργοι άνθρωποι που δεν νοιάζονται για τις δόλιες ψυχούλες).

 

Τώρα για τους παπάδες Χμμμμμμμμ! ψιλο είμαι ρατσίστρια, το λέω, αλλά είμαι προκατειλιμένη το παραδέχομαι.

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Όσοι δεν έχουν ζώα και δεν θέλουν να πάρουν ζώα στο σπίτι τους ( οι άπονοι, και άστοργοι άνθρωποι που δεν νοιάζονται για τις δόλιες ψυχούλες).

 

Τώρα για τους παπάδες Χμμμμμμμμ! ψιλο είμαι ρατσίστρια, το λέω, αλλά είμαι προκατειλιμένη το παραδέχομαι.

σωστο κ αυτο!ναι οντως οι απονοι και ακαρδοι:rolleyes:

(με τους παπαδες εχω κ εγω θεμα:rolleyes:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα ατημελητα - βρωμικα παιδακια (καλα μανα δεν εχουν...)

Τα υπερβολικα περιποιημενα παιδακια (εχουν γονεις ψωνια...)

 

Να πω την αληθεια κι εγω εχω μπει στον πειρασμο να σχολιασω εμφανιση παιδιου, οσο κι αν αισθανομαι οτι δεν μπορει να χαρακτηρισει εναν ανθρωπο...

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια εγω γιατι νομιζω οτι ειναι η σκ@#%ρατσα μας τετοια..?

 

εμεις οι ελληναρες ο,τι και να κανουμε ειμαστε οι καλυτεροι..

παντα εμεις κανουμε το σωστο και οι αλλοι το λαθος..

βρισκουμε συνεχεια ελλατωματα στους αλλους για να φανουμε εμεις υπερανω..

the hand that rocks the cradle, is the hand that rules the world..

πριγκιπακος και νεραϊδουλα ..

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια εγω γιατι νομιζω οτι ειναι η σκ@#%ρατσα μας τετοια..?

 

εμεις οι ελληναρες ο,τι και να κανουμε ειμαστε οι καλυτεροι..

παντα εμεις κανουμε το σωστο και οι αλλοι το λαθος..

βρισκουμε συνεχεια ελλατωματα στους αλλους για να φανουμε εμεις υπερανω..

 

Έεεεεεεελα!!!!! είμαστε τέτοιοι???? μα τι λες τώρα.....

Link to comment
Share on other sites

θύμηθηκα και άλλα όσο κοίμιζα τα μικρά:

 

οι δημόσιοι υπαλληλοι (που ξύνονται όλη μέρα, που τρώνε ότι βγάζουμε εμείς οι ιδιωτικοί υπάλληλοι)

 

οι αστυνομικοί (μπάτσοι γουρούνια δολοφόνοι)

 

τα παιδιά που έχουν κόννιδες (τα ψιριάρικα, παρεπιμπτόντος οι κόνιδες δείχνουν παλιά μόλυνση από ψείρες τα ζωντανά αυγά είναι κοντά στη ρίζα και δεν φαίνονται)

 

οι γονείς φυτοφάγων παιδιών (που υποχρεώνουν τα παιδιά τους να ακολουθούν τα δικά τους κολλήματα)

 

οι γονείς που τα παιδιά τους αρρωσταίνουν συχνά (δεν τα προσέχουν καθόλου κα συνέχεια αρρωσταίνουν)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να γιάσετε!Τα είπατε όλα αυτά που ήθελα να πω!

 

Εγώ πιστεύω ότι όλα αυτά προέρχονται από προσωπικές ανασφάλειες.Θέλοντας δηλαδή να πείσω τον εαυτό μου και τους γύρω ότι είμαι ο καλύτερος άνθρωπος, ο πιο καθαρός, ο πιο φιλόζωος, η καλύτερη μάνα αρχίζω απλά να αφορίζω την αντίθετη πλευρά.

 

Α, να μου ήρθε ένα που έζησα στα νιάτα μου:

 

δουλεύεις νύχτα και είσαι γυναίκα? είσαι εύκολη

δε δουλεύεις νύχτα και είσα γυναίκα?είσαι μαμόθρεφτο.

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

...................

........................

οι γονείς χρήστες (καλυτερα να έδειναν τα παιδιά για υιοθεσία)

 

(εκτός από τις γνωστές) που θεωρείτε ότι εισπράτουν ρατσισμό από το περιβάλλον τους

 

Χμ....πείτε με ρατσίστρια, αλλά με αυτήν την κατηγορία ανθρώπων δεν τα πάω καθόλου, μα καθόλου καλά. Δεν θεωρώ υγιές περιβάλλον για ένα παιδί, το να μεγαλώνει με γονέα χρήστη ουσιών.

Επίσης, εκεί που λες, για "άντρες που έχουν ρίξει έστω και μία σφαλιάρα", εγώ δεν έχω πρόβλημα με τη μία σφαλιάρα, αλλά εξαρτάται σε τι πλαίσιο έπεσε :roll:. Πχ, αν εγώ παίζω για πλάκα ξύλο με τον αδερφό μου (για πλάκα), δεν θεωρώ ούτε εμένα ούτε τον αδερφό μου βίαιο. Αν όμως ένας άντρας δώσει έστω και μία σφαλιάρα στη γυναίκα του σε καυγά και το αντίθετο (σφαλιαρίσει η γυναίκα πάνω σε καυγά), τότε ναι, και για αυτή τη μία σφαλιάρα, εγώ αυτό το άτομο (ασχέτως φύλου) το κατακρίνω. Εκτός και αν είναι στα πλαίσια του σεξ :oops: ή της αυτοάμυνας. Αλλά η μία σφαλιάρα πάνω στα νεύρα, φοβάμαι ότι πολλές φορές γίνεται δύο και τρεις και δεκατρείς. Όχι, αν μιλάμε για τέτοια κατηγορία ανθρώπων, εγώ προσωπικά, δεν θεωρώ ότι υφίστανται ρατσιστική συμπεριφορά (αυτοί που ρίχνουν την μπούφλα). Πιστεύω ότι η συμπεριφορά τους είναι κατακριτέα. Αυτή είναι απλά η άποψη μου, όμως.

Στα άλλα που γράψατε, συμφωνώ μέσες άκρες. Να προσθέσω και εγώ κατηγορίες ατόμων που υφίστανται ιδιότυπο ρατσισμό:

ΔΗΜΟΣΙΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ (έχουν μπει με μέσον, λουφάρουν όλη μέρα, είναι ΟΛΟΙ αγενείς κλπ κλπ, εντάξει ρε παιδιά, σίγουρα, υπάρχουν πάααααρα πολύ στραβοί στον κλάδο μας, αλλά δεν είμαστε και όλοι για το ίδιο τσουβάλι)

ΥΠΕΡΒΑΡΟΙ (νομίζω ότι δεν χρειάζεται να το αναλύσω περαιτέρω. Υπόψη, τώρα είμαι αδύνατη, αλλά όταν είχα ΜΟΝΟ 10 κιλά παραπάνω από το κανονικό, είχα ακούσει ένα σωρό βλακείες.Φαντάζομαι τι τραβάνε όσοι έχουν πραγματικά πρόβλημα με τα κιλά τους)

ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΑΝΩ ΤΩΝ 30 ΑΝΥΠΑΝΤΡΕΣ .

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια εγω γιατι νομιζω οτι ειναι η σκ@#%ρατσα μας τετοια..?

 

εμεις οι ελληναρες ο,τι και να κανουμε ειμαστε οι καλυτεροι..

παντα εμεις κανουμε το σωστο και οι αλλοι το λαθος..

βρισκουμε συνεχεια ελλατωματα στους αλλους για να φανουμε εμεις υπερανω..

 

 

αυτο ξαναπέστο.....Ημουν ΟΛΛΑΝΔΊΑ και έζησα κάποιο διάστημα....Εκει ντύνονται και συμπεριφέρονται πολύ φιλελεύθερα όλων των ειδών οι τύποι και σωματότυποι.....Οι μοναδικοί που τους κοιτάγαμε ΚΑΠΩΣ είμασταν εγώ και ο άνδρας μου (Οι Ελληνες)...τυχαίο? Δεν νομίζω...

Link to comment
Share on other sites

Έχω κι άλλα, για τα καημένα τα αρσενικά!

 

Είσαι άντρας και κάνεις τις δουλειές του σπιτιού?Είσαι χαλβάς

Είσαι άντρας και δεν κάνεις τις δουλειές του σπιτιού?Δεν έχεις κατανόηση!

 

Και πρόσφατο δικό μου παράδειγμα:Ο άντρας όταν με έβλεπε να κατταρέω ψυχολογικά από τους μαραθώνιους θηλασμούς, μη μπαίνω σε λεπτομέρειες, μου έλεγε να το κόψω.

Τον κράζαμε γιατί δε με στήριζε και έδινε την εύκολη λύση.

 

Ο άντρας της κουμπάρας μου, όποτε του έλεγε δώσε λίγο ξένο να ξεκουραστώ, ης έλεγε θήλασε πρώτα (όπως του είχε υποδείξει να κάνει όταν ήταν ακόμη έγκυος).

Τον κράζαμε γιατί δεν καταλάβαινε την ανάγκη για ξεκούραση:mrgreen:

 

Είμαστε κι εμείς οι γυναίκες αλλοπρόσαλλα όντα:lol::lol::lol::lol:

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Και πρόσφατο δικό μου παράδειγμα:Ο άντρας όταν με έβλεπε να κατταρέω ψυχολογικά από τους μαραθώνιους θηλασμούς, μη μπαίνω σε λεπτομέρειες, μου έλεγε να το κόψω.

Τον κράζαμε γιατί δε με στήριζε και έδινε την εύκολη λύση.

 

Ο άντρας της κουμπάρας μου, όποτε του έλεγε δώσε λίγο ξένο να ξεκουραστώ, ης έλεγε θήλασε πρώτα (όπως του είχε υποδείξει να κάνει όταν ήταν ακόμη έγκυος).

Τον κράζαμε γιατί δεν καταλάβαινε την ανάγκη για ξεκούραση:mrgreen:

 

:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Είσαι γυναικα και έχεις καριέρα? Σε έχει π$@%ει το αφεντικό

 

Εϊσαι γυναίκα , έχεις καριέρα και άντρα άνεργο? (τι τον τρέφεις τον χαραμοφάη που δεν παίρνει τα πόδια του να παει να ψάξει για δουλειά?)

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Εϊσαι γυναίκα , έχεις καριέρα και άντρα άνεργο? (τι τον τρέφεις τον χαραμοφάη που δεν παίρνει τα πόδια του να παει να ψάξει για δουλειά?)

να σου βάλω λινκ για αυτό μέσα στο πάρεντσ;;;;

Link to comment
Share on other sites

Εϊσαι γυναίκα , έχεις καριέρα και άντρα άνεργο? (τι τον τρέφεις τον χαραμοφάη που δεν παίρνει τα πόδια του να παει να ψάξει για δουλειά?)

 

Είσαι άνεργος/ η και ενώ ισχυρίζεσαι ότι ψάχνεις για δουλειά δεν βρίσκεις?

Βλακείες, σιγά που δεν βρίσκεις δουλειά, ΔΕΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΔΟΥΛΕΙΑ, δεν έχεις ανάγκη, για αυτό, άμα είχες ανάγκη για δουλειά, θα το κυνηγούσες πιο εντατικά :mad::-x:-x (εννοείται ότι το λέω ειρωνικά, έτσι? )

Link to comment
Share on other sites

να σου βάλω λινκ για αυτό μέσα στο πάρεντσ;;;;

αμεεεεεε, πούν'το?

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

αυτο ξαναπέστο.....Ημουν ΟΛΛΑΝΔΊΑ και έζησα κάποιο διάστημα....Εκει ντύνονται και συμπεριφέρονται πολύ φιλελεύθερα όλων των ειδών οι τύποι και σωματότυποι.....Οι μοναδικοί που τους κοιτάγαμε ΚΑΠΩΣ είμασταν εγώ και ο άνδρας μου (Οι Ελληνες)...τυχαίο? Δεν νομίζω...

 

 

Α, χα,χα! Την πρώτη φορά που έμεινα στο Μαϊάμι μια βδομάδα και είδα πως ντύνονταν οι Αμερικάνες και πόσο cool ήταν με τα κιλά τους, έπαθα πολιτισμικό σοκ!!! Καθώς είμαι πολύ υπέρβαρη, για πρώτη φορά στη ζωή μου ένιωσα άνετα όταν περπατούσα στους δρόμους, έμπαινα στα μαγαζιά και κανείς δεν με κοίταζε κάπως!!! Στη χώρα μου πάλι δεν τολμάω να μπω σε μαγαζί με ρούχα για να πάρω κάτι στη μαμά μου ή σε φίλη μου (το βλέμμα των πωλητριών είναι είτε γεμάτο απορία, είτε γεμάτο ειρωνεία)!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...