Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εξωσωματική και υδροσάλπιγγα


Recommended Posts

Κορίτσια χρονιά πολλά και καλή χρονιά σε όλες. Εύχομαι ο καινούριος χρόνος να φέρει σε όλες ότι επειθυμούμε. Θέλω την βοηθειά σας σε κάτι. Ενώ έχω υδροσάλπιγγα και μου πρότειναν πρώτα να κάνω λαπαροσκόπηση και στην συνέχεια εξωσωματική, ο γιατρός που με παρακολουθεί τώρα θέλει να πάμε κατευθείαν για εξωσωματική. Ξέρω ότι η υδροσάλπιγγα έχει ένα τοξικό υγρό το οποίο μπορεί να επιρεάσει το έμβρυο και να καταλήξω σε αποβολή. Έχει τύχει σε καμία να κάνει εξωσωματική ενώ έχει υδροσάλπιγγα?

DrHNp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπερα σου,

 

δυστυχώς η δική μου εμπειρία λέει πρώτα αφαίρεση και μετά εξωσωματική. Στην δική μου περίπτωση δεν γνωρίζαμε για την υδροσάλπιγγα, αφού κανένας γιατρός δε μου ζήτησε πρόσφατη σαλπιγγογραφία. Έκανα 5 εξωσωματικές και μόνο στην 5 είχα επιτυχία. Αλλά και εκεί το όνειρο δεν κράτησε πολύ. Ο γιατρός τότε υπέθεσε χρωμοσωμιακές ανωμαλίες για την παλινδρόμηση, εγώ τώρα ξέρω πως σίγουρα έπαιξε ρόλο η υδροσάλπιγγα.

Ευτυχώς έψαξα νέο γιατρό και αυτός ανακάλυψε το πρόβλημα. Παρότι νόμιζα πως ήρθε το τέλος του κόσμου, τελικά ήταν ότι καλύτερο μπορούσα να κάνω. Τις αφαιρέσαμε και τις δυο τελικά, και σήμερα είμαι έγκυος και εύχομαι να φτάσω μέχρι το τέλος με ηρεμία. Αν και είμαι σίγουρη πως όλα θα πάνε καλά αυτή τη φορά.

 

Καλή σου επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσι μου. Θα συμφωνήσω κι εγώ με την Dawn.

Η καλύτερη λύση είναι αφαίρεση σαλπίγγων λαπαροσκοπικά και μετά εξωσωματική. Εγώ μετά από σαλπιγγογραφία ανακάλυψα ότι είχα υδροσάλπιγγες.

Εκανα 2 εξωσωματικές στον πρώτο γιατρό που πήγα με κανένα αποτέλεσμα και όταν το έψαξα με 2-3 γιατρους όλοι μου είπαν ότι έπρεπε να κάνω αφαίρεση.

Ετσι κι εγινε... και μετά έμεινα αμέσως έγκυος.. Αυτή την στιγμή έχω τον γιόκα μου 9 μηνων!!!

Ψάξτο όσο καλύτερα μπορείς κοριτσι μου. Καλή επιτυχία σου εύχομαι.

 

Κι εσυ Dawn με το καλό να κρατήσεις το μωράκι σου στην αγκαλιά σου!

Link to comment
Share on other sites

Μου είπε ο γιατρός ότι την ώρα που θα γίνει η ωοληψία μπορεί να τραβήξει το υγρό που βρίσκεται στην σάλπιγγα έτσι ώστε να μην έχουμε πρόβλημα στην κύηση. Αυτό βέβαια είναι προσωρινό και όχι μόνιμο, γιατί πάλι θα ξαναμαζέψει αυτό το υγρό, άλλα αν όλα πάνε καλά και φθάσουμε σε γέννα τότε θα μου αφαιρέσει εκεί την σάλπιγγα. Όλη αυτή την διαδικασία μου πρότεινε να κάνουμε για να αποφύγω άσκοπα χειρουργεία. Βέβαια αν μπω στην διαδικασία της εξωσωματικής πολλές φορές αυτό είναι πιο ψυχοφθόρο από ένα χειρουργείο. Για αυτό έχω αγχωθεί και δεν ξέρω τι να κάνω.

DrHNp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλησπερα! η αδερφη του γαμπρου μοπυ πηγε στο γυναικολογο και της ειπε οτι εχει υγρο στη σαλπιγγα που επαθε απο καποια σαλπιγγιτιδα που δεν καταλαβε κ οτι πρεπει να της αφαιρεθει η σαλπιγγα. επισης ο αντρας της εχει χαμηλο αριθμο σπερματοζωαριων κ τεμπελικα τα οσα εχει. κ ετσι τους προτειναν εξωσωματικη. προκειται για υδροσαλπιγγα? εαν ναι εχετε να προτεινετε καποιον γιατρο στην αθηνα γιατι τα παιδια ειναι απο λειβαδια.. ευχαριστω!

" Ήρθες εσύ κι η νύχτα γέμισε φως" 30.10.10-23.10.12

Μ+Γ 09.09.02

N9tLp2.pngikF4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Μου είπε ο γιατρός ότι την ώρα που θα γίνει η ωοληψία μπορεί να τραβήξει το υγρό που βρίσκεται στην σάλπιγγα έτσι ώστε να μην έχουμε πρόβλημα στην κύηση. Αυτό βέβαια είναι προσωρινό και όχι μόνιμο, γιατί πάλι θα ξαναμαζέψει αυτό το υγρό, άλλα αν όλα πάνε καλά και φθάσουμε σε γέννα τότε θα μου αφαιρέσει εκεί την σάλπιγγα. Όλη αυτή την διαδικασία μου πρότεινε να κάνουμε για να αποφύγω άσκοπα χειρουργεία. Βέβαια αν μπω στην διαδικασία της εξωσωματικής πολλές φορές αυτό είναι πιο ψυχοφθόρο από ένα χειρουργείο. Για αυτό έχω αγχωθεί και δεν ξέρω τι να κάνω.
Η πιο σίγουρη και ασφαλής οδός είναι να προβείς σε σφαίρεση σαλπίγγων λαπαροσκοπικά και μετά να περάσεις "έτοιμη" και "καθαρή" πλέον στο κομμάτι της εξωσωματικής.Τι τα θες τα μπερδεμένα και τα περίπλοκα;Δεν είναι καθόλου δύσκολη και επίπονη η διαδικασία της αφαίρεσης και πραγματικά αξίζει.Η αλήθεια είναι πως πράγματι υπάρχουν πολλές κοπέλες που προχώρησαν στη μέθοδο της εξωσωματικής χωρίς ποτέ να κάνουν αφαίρεση στις υδροσάλπιγγες,αλλά καλύτερα είναι κανείς να ελαχιστοποιήσει τους κινδύνους σε μια πιθανή εμφύτευση και κύηση.Η προσωπική μου ιστορία περιλαμβάνει δύο βιοχημικές κυήσεις όταν δεν είχα αφαιρέσει τις υδροσάλπιγγες και δύο αγγελούδια που ήρθαν στον κόσμο όταν τις αφαίρεσα.Να είσαι μόνο πολύ προσεχτική στην επιλογή του ιατρού που θα σου κάνει την επέμβαση γιατί αν δε γίνει σωστή δουλειά ξεκινάν άλλα γυναικολογικά προβλήματα.Σου εύχομαι το καλύτερο.
Link to comment
Share on other sites

Η πιο σίγουρη και ασφαλής οδός είναι να προβείς σε σφαίρεση σαλπίγγων λαπαροσκοπικά και μετά να περάσεις "έτοιμη" και "καθαρή" πλέον στο κομμάτι της εξωσωματικής.Τι τα θες τα μπερδεμένα και τα περίπλοκα;Δεν είναι καθόλου δύσκολη και επίπονη η διαδικασία της αφαίρεσης και πραγματικά αξίζει.Η αλήθεια είναι πως πράγματι υπάρχουν πολλές κοπέλες που προχώρησαν στη μέθοδο της εξωσωματικής χωρίς ποτέ να κάνουν αφαίρεση στις υδροσάλπιγγες,αλλά καλύτερα είναι κανείς να ελαχιστοποιήσει τους κινδύνους σε μια πιθανή εμφύτευση και κύηση.Η προσωπική μου ιστορία περιλαμβάνει δύο βιοχημικές κυήσεις όταν δεν είχα αφαιρέσει τις υδροσάλπιγγες και δύο αγγελούδια που ήρθαν στον κόσμο όταν τις αφαίρεσα.Να είσαι μόνο πολύ προσεχτική στην επιλογή του ιατρού που θα σου κάνει την επέμβαση γιατί αν δε γίνει σωστή δουλειά ξεκινάν άλλα γυναικολογικά προβλήματα.Σου εύχομαι το καλύτερο.

 

 

Είμαι μπερδεμένη και δεν ξέρω τι να κάνω. Δεν θέλω να μπω στην διαδικασία να αφαιρέσω κάποιο ζωτικό όργανο, αλλά και από την άλλη δεν αντέχω και το αποτέλεσμα μιας αποτυχημένης εξωσωματικής. Υπάρχει κάποια που τα κατάφερε χωρίς να αφαιρέσει την σάλπιγγα?

DrHNp3.png
Link to comment
Share on other sites

Είμαι μπερδεμένη και δεν ξέρω τι να κάνω. Δεν θέλω να μπω στην διαδικασία να αφαιρέσω κάποιο ζωτικό όργανο, αλλά και από την άλλη δεν αντέχω και το αποτέλεσμα μιας αποτυχημένης εξωσωματικής. Υπάρχει κάποια που τα κατάφερε χωρίς να αφαιρέσει την σάλπιγγα?

Δεν ξερω αν ελαβες το μηνημα μου χθες.εγω ξεκιναω εξωσωματικη.μου ειπε ο γιατρος μου οτι δεν ειναι απαραιτητο η υδροσαλπιγγα να επειρεασει το εμβρυο.ειναι θεμα τυχης.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν ελαβες το μηνημα μου χθες.εγω ξεκιναω εξωσωματικη.μου ειπε ο γιατρος μου οτι δεν ειναι απαραιτητο η υδροσαλπιγγα να επειρεασει το εμβρυο.ειναι θεμα τυχης.

 

Το έλαβα και σου έχω απαντήσει. Δες το και πες μου αν έχουμε τον ίδιο γιατρό.

DrHNp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

καλημέρα κορίτσια!!!ειμαι και γω μελος την ποιο κατάλληλης παρέας οταν αντιμετωπιζεις τετοια προβληματα...πηγα χθες στον γυναικολογο γιατι παρατηρησα αλλαγες στην περιοδο και τελικα βρεθηκα με υδροσαλπιγγα. αυριο θα παω για σαλπιγγογραφημα. δεν με νοιαζει αν ποναει η αν θα κανω λαπαροσκποπηση και ολα αυτα που διαβασα σε οτι πληροφορια βρηκα στο google...με μια σαλπιγγα μενεις εγκυοσ?ξερεις κανεις να μου πει ποσοστα επιτυχιας? μετα απο ποσο καιρο προσπαθεις για φυσιολογικη κυηση?και επισης θελω να ρωτησω αν το υπερυχογραφημα ειναι εγκυρο...ολες αυτες τις αποριες θα τις λυσω αυριο αλλα δεν αντεχω να περιμενω...ξερει κανεις να μου πει κατι...επησις η γιατρος μου ειναι μια πολυ καλη κυρια αλλα δεν μου ετυχε ποτε κατι σοβαρο για να κρινω σε δυσκολες περιστασεις πως λειτουργει...πεστε μου κατι!!!

 

 

line_line_typew12_beg_d_typew10_time_1276401600_text_c5dfece1f3f4e520f0e1edf4f1e5ecddedefe920.gif

Επεξεργάστηκαν by cherry09

ZTVZp2.png

VP8fp2.png

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κορίτσια!!!ειμαι και γω μελος την ποιο κατάλληλης παρέας οταν αντιμετωπιζεις τετοια προβληματα...πηγα χθες στον γυναικολογο γιατι παρατηρησα αλλαγες στην περιοδο και τελικα βρεθηκα με υδροσαλπιγγα. αυριο θα παω για σαλπιγγογραφημα. δεν με νοιαζει αν ποναει η αν θα κανω λαπαροσκποπηση και ολα αυτα που διαβασα σε οτι πληροφορια βρηκα στο google...με μια σαλπιγγα μενεις εγκυοσ?ξερεις κανεις να μου πει ποσοστα επιτυχιας? μετα απο ποσο καιρο προσπαθεις για φυσιολογικη κυηση?και επισης θελω να ρωτησω αν το υπερυχογραφημα ειναι εγκυρο...ολες αυτες τις αποριες θα τις λυσω αυριο αλλα δεν αντεχω να περιμενω...ξερει κανεις να μου πει κατι...επησις η γιατρος μου ειναι μια πολυ καλη κυρια αλλα δεν μου ετυχε ποτε κατι σοβαρο για να κρινω σε δυσκολες περιστασεις πως λειτουργει...πεστε μου κατι!!!

line_line_typew12_beg_d_typew10_time_1276401600_text_c5dfece1f3f4e520f0e1edf4f1e5ecddedefe920.gif

 

Kαλημέρα κ καλώς ήρθες στην παρεούλα μας!Απ'ότι ξέρω,κι έχω διαβάσει κ μέσα εδώ,μπορείς να μείνεις έγκυος φυσιολογικά με μια σάλπιγγα.Δεν ξέρω το πόσο καιρό μπορείς να προσπαθείς,αυτό είναι κάτι που θα το δεις στην πορεία κ θα το συζητήσεις με τη γιατρό σου.Το υπερηχογράφημα έγκυρο είναι αλλά κ η σαλπιγγογραφία θα σε βοηθήσει αρκετά.Δεν πονάει καθόλου,εγώ άκουγα διάφορα αλλά τελικά ήταν σαν μια επίσκεψη για τεστ ΠΑΠ,ούτε πόνος,ούτε ενόχληση....τίποτα.Οπότε μην αγχώνεσαι,χαλάρωσε κι όλα θα πάνε καλά:D.Καλά αποτελέσματα σου εύχομαι για αύριο!Καλή σου μέρα.....

Link to comment
Share on other sites

  • 6 χρόνια μετά...

Καλησπέρα...θα ήθελα να με βοηθήσετε σε κάτι.ειχα κάνει πριν ένα χρόνο σαλπιγγογραφια και κατά τη διάρκεια της εξέτασης η πρώτη δόση του υγρού δεν μπόρεσε να μπει..κ λέει ο γιατρός υποψιάζομαι κάτι κάτσε να βάλουμε κι άλλη δόση υγρού και μπήκε ελάχιστο το άκουσα που το είπε.στη διάγνωση που πήρα έλεγε ότι και οι δύο οι σάλπιγγες είναι υδροσαλπιγγες.εχω μπεί στη διαδικασία να κάνω κάποια στιγμή αφαίρεση σαλπίγγων όμως έχω κάνει χειρουργείο ομφαλοκοιλης πριν δύο χρόνια και με φόβισε λίγο ο γιατρός για την λαμπαροσκοπηση...το ερώτημα μου σε όλο αυτό είναι αν μπορώ να κάνω δεύτερη σαλπιγγογραφια γιατί κάτι μου λέει ότι δεν θα χρειαστεί να κάνω λαμπαροσκοπηση...

Link to comment
Share on other sites

γεια σου ειρήνη! τι εννοείς ΄κάτι μου λέει΄; αν οι σάλπιγγες είναι υδροσάλπιγγες και δεν έχεις παιδάκια και θέλεις να κάνεις πρέπει να τις αφαιρέσεις,δημιουργούν ένα τοξικό περιβάλλον στη μήτρα και ρισκάρεις την κύηση ανα πάσα στιγμή. αν έχεις παιδιά και δεν θέλεις να κάνεις άλλα δεν ξέρω τι συστήνουν οι γιατροί.  δεύτερη σαλπιγγογραφία θέλεις για να πάρεις δεύτερη γνώμη για το τι τρέχει με τις σάλπιγγες; για να δεις αν είναι η μία μόνο ή και η άλλη; αν δεν έχεις πειστεί για την πρώτη εκτίμηση του γιατρού μπορείς να δείξεις σε κάποιον άλλο τις περσινές ακτινογραφίες να σου δώσει μια δεύτερη γνώμη για να μη ξαναπαιδευτείς! αλλά αν θέλεις φυσικά και ναι μπορείς να κάνεις δεύτερη!

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την ενημέρωση είπα κάτι μου λέει γιατί κατά τη διάρκεια της εξέτασης μου είπε ότι μπόρεσε να μπει υγρό από τη μία σάλπιγγα άσε που το ένιωσα κιόλας αφού φούσκωσε η κοιλιά μου..δεν έχω εμπιστοσύνη το γιατρό..απλά θέλω να ξανακάνω σαλπιγγογραφια να μου φύγει η αμφιβολία.πως γίνεται να μου λέει αυτό στη διάρκεια της εξέτασης και μετά στη διάγνωση να λέει ότι και οι δύο είναι υδροσαλπιγγες; Απλά φοβάμαι επειδή έχω κάνει χειρουργείο ομφαλοκοιλης.. δυστυχώς δεν έχω κάνει παιδί και η ψυχολογία μου είναι χάλια..ευχαριστώ και παλι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...