Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 210
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

kalhspera kai egw eimai kainourgia.eixa 2 idrosalpigges k meta apo salpiggografia ekana isteroskopisi k telika oxi aferesi alla dianiksi salpiggon k katharise tis oothikes m pou ixan kistes me igro k pion........mpliax....poses lete n ine oi pithanotites silipsis?mu ipe o giatros oti prepi n ksekiniso n kano prospathies kanonika.(sorry gia ton typo grafhs den exi ellhnika to pliktrologio pou ime)idi exo ena paidaki 5 xronon me kanoniki sillipsi apo tin proti prospathia.ayto mu ipe oti ine thetiko simio sto n prospathiso pali dil.

Link to comment
Share on other sites

kalhspera kai egw eimai kainourgia.eixa 2 idrosalpigges k meta apo salpiggografia ekana isteroskopisi k telika oxi aferesi alla dianiksi salpiggon k katharise tis oothikes m pou ixan kistes me igro k pion........mpliax....poses lete n ine oi pithanotites silipsis?mu ipe o giatros oti prepi n ksekiniso n kano prospathies kanonika.(sorry gia ton typo grafhs den exi ellhnika to pliktrologio pou ime)idi exo ena paidaki 5 xronon me kanoniki sillipsi apo tin proti prospathia.ayto mu ipe oti ine thetiko simio sto n prospathiso pali dil.

 

καλησπερα Μυρτώ καλη χρονια και οτι επιθυμείς να στο φέρει το 2016 με υγεια!!!!!!

εγω διαγνωστικα για υδροσαλπιγγες μετα απο σαλπιγγογραφια ο γιατρος μου ειπε μονο λαπαροσκοπηση για αφαιρεση, οτι δεν υπηρχε αλλη λυση. ρωτησα και αλλους 5γιατρους το ιδιο μου ειπαν και μετα φυσικα εξωσωματικη. βεβαια εχει να κανει το μεγεθος του προβλήματος εμενα να σκεφτεις φανηκε στο υπέρηχο ειχαν μεγαλωσει παρα που αχρηστευτηκαν.:-(

άλλωστε το υγρο που παράγει η υδροσαλπιγγα ειναι τοξικο και μπορει να προκαλεσει αποβολη εαν συλλαβεις συν το οτι δεν υπαρχει επιστημονικα τεκμηρίωμενη θεραπεια απο υδροσαλπιγγες εκτος αν ειναι στο πολυ αρχικο σταδιο...

καλη επιτυχια!!!!! ελπιζω να τα καταφερεις φυσιολογικα που ειναι οτι καλυτερο χωρις άγχος και κοστος., εγω μονο εξεσωματικη δεν εχω αλλη επιλογη....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Καλη χρονια να εχουμε.σε ευχαριστω πολυ που απαντησες.ευχοναι να μας πανε ολα οπως θελουμε.εαν δεν μπορεσουμε φυσιολογικα.θα παμε κ εμεις για εξωσωματική. Δε με πειραζει καθολου.αρκει ν υπαρξει το επιθυμητό αποτέλεσμα πραγματικα

..❤❤❤

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα. Καλη χρονια να εχουμε.σε ευχαριστω πολυ που απαντησες.ευχοναι να μας πανε ολα οπως θελουμε.εαν δεν μπορεσουμε φυσιολογικα.θα παμε κ εμεις για εξωσωματική. Δε με πειραζει καθολου.αρκει ν υπαρξει το επιθυμητό αποτέλεσμα πραγματικα

..❤❤❤

 

μακαρι μακαρι να ειναι η χρονια μας Μυρτώ με φουσκομενες κοιλιτσες σε ολες εύχομαι!!! Μακάρι το 2016 να ειναι η χρονια μας!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσακια

 

μπορειτε να μου πειτε αν σας ετυχε για οποία εχει κανει λαπαροσκοπηση αφαιρεσης σαλπιγγων...

περιπου 3εβδομαδες μετα την επεμβαση ειχα λιγο αιμα ισα ισα οταν ειναι να ερθει η περιοδος και παλι μετα απο μια εβδομαδα

ειναι φυσιολογικο; ;; εχω ψιλοτρομαξει:roll:

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσακια

 

μπορειτε να μου πειτε αν σας ετυχε για οποία εχει κανει λαπαροσκοπηση αφαιρεσης σαλπιγγων...

περιπου 3εβδομαδες μετα την επεμβαση ειχα λιγο αιμα ισα ισα οταν ειναι να ερθει η περιοδος και παλι μετα απο μια εβδομαδα

ειναι φυσιολογικο; ;; εχω ψιλοτρομαξει:roll:

 

ευχαριστω

 

Καλημέρα βιολέτα μου,

Περίοδος σου ήρθε? Έιχα μονό άιμα μετα την λαμπαροσκοπηση.

Δεν νομίζω να έιναι κάτι άλλα πάρε το γιατρό σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα βιολέτα μου,

Περίοδος σου ήρθε? Έιχα μονό άιμα μετα την λαμπαροσκοπηση.

Δεν νομίζω να έιναι κάτι άλλα πάρε το γιατρό σου.

 

καλημερα Λιζακι σε ευχαριστω για την απαντηση

 

ναι αδιαθετησα απλα μια εβδομαδα αργοτερα απο το τον κυκλο δηλ 2 εβδομαδες μετα την επέμβαση

θα παω σε καμια εβδομάδα στο γραφειο του γιατρου να μας πει λεπτομέρειες για εξωσωματικη οποτε θα τον ρωτήσω τοτε...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σας είμαι καινούργια εδω,θα ήθελα να με βοηθήσετε αν μπορείτε;πρόσφατα εκανα λαμπαροσκοπικη γιατι ειχα εναν μικρο πολιποδα και μια κυστη όπως έβλεπε ο γιατρός μου,ηπα να τα αφερεσω για να μπορώ να κανω μωράκι..αλλα στην επέμβαση φάνηκε οτι η κύστη ηταν υδροσαλπιγγα και μου την αφερεσε,όπως μου ηπε ο γιατρός μου πρέπει να παω να κανω μια σαλπιγγωγραφια γιατι δεν μπόρεσε να δει αν λειτουργούσε η άλλη;;εχω πολύ ανχος για το αποτέλεσμα ;εχει κανει καμια μωράκι με τετια περίπτωση όπως η δική μου;;;;;;σας ευχαριστώ για το χρονο σας...:cry:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 months later...

Καλημέρα κορίτσια είμαι καινούρια στο forum,αν και σας διαβάζω εδώ και καιρό.Θέλω να μοιραστώ την εμπειρία μου μαζί σας.πριν ένα μήνα διαγνωστηκα.με υδροσαλπιγγες 1,5 εκατοστό.Ο γιατρός μου έδωσε vibramycin για 20μέρες.Αλλιώς θα μπω στο χειρουργείο για διανοιξη σαλπίγγων.Έχει καμιά ανάλογη εμπειρία;;;;Είμαι 26 χρόνων και προσπαθούμε εδώ και 3μηνες με τον αντρουλη μου.:cry:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια είμαι καινούρια στο forum,αν και σας διαβάζω εδώ και καιρό.Θέλω να μοιραστώ την εμπειρία μου μαζί σας.πριν ένα μήνα διαγνωστηκα.με υδροσαλπιγγες 1,5 εκατοστό.Ο γιατρός μου έδωσε vibramycin για 20μέρες.Αλλιώς θα μπω στο χειρουργείο για διανοιξη σαλπίγγων.Έχει καμιά ανάλογη εμπειρία;;;;Είμαι 26 χρόνων και προσπαθούμε εδώ και 3μηνες με τον αντρουλη μου.:cry:

 

γεια σου και καλη επιτυχια.

 

διανοιξη γιατι θα κανετε? συνηθως αυτο γινεται οταν εχουν συμφησεις οι σαλπιγγες ή δεν ειναι διαβατες. στις υδροσαλπιγγες κανεις ή απολινωση

(ετσι νομιζω λεγεται) ή αφαιρεση.

η εμπειρια μου ειναι η εξης. εκανα εξωσωματικες με υδροσαλπιγγες καθως δεν το ειχε διαγνωσει κανεις μεχρι να παω στον τωρινο γιατρο μου. περυσι τον απριλιο εκανα αφαιρεση και στην επομενη εξωσωματικη εμεινα εγκυος. διανυω την 11η εβδομαδα σε διδυμα.

 

η γνωμη μου ειναι οτι οταν καποιος ειναι να μπει στο χειρουργιο πρεπει να παιρνει τουλαχιστον και μια δευτερη ιατρικη γνωμη. οση εμπιστοσυνη και να εχεις στον γιατρο σου θα πρεπει να μιλησεις και με δευτερο.

εγω πριν μπω για αφαιρεση μιλησα με τρεις γιατρους. αφου συνεκλιναν οι αποψεις τους τοτε μπηκα χειρουργιο.

 

ολα καλα να σου πανε!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια είμαι καινούρια στο forum,αν και σας διαβάζω εδώ και καιρό.Θέλω να μοιραστώ την εμπειρία μου μαζί σας.πριν ένα μήνα διαγνωστηκα.με υδροσαλπιγγες 1,5 εκατοστό.Ο γιατρός μου έδωσε vibramycin για 20μέρες.Αλλιώς θα μπω στο χειρουργείο για διανοιξη σαλπίγγων.Έχει καμιά ανάλογη εμπειρία;;;;Είμαι 26 χρόνων και προσπαθούμε εδώ και 3μηνες με τον αντρουλη μου.:cry:

 

Λογω υδροσαλπιγγων επαθα εξωμητριο!! πολυ δυσκολες καταστασεις γενικα...εγω θα ειμαι λιγο απολυτη... αφαρεση και μονο αφαιρεση!!! ψαξτο λιγο...ευχομαι τα καλυτερα!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Λογω υδροσαλπιγγων επαθα εξωμητριο!! πολυ δυσκολες καταστασεις γενικα...εγω θα ειμαι λιγο απολυτη... αφαρεση και μονο αφαιρεση!!! ψαξτο λιγο...ευχομαι τα καλυτερα!

 

 

Εχω μια απορια, στην σαλπιγγογραφια δε φαινονται οι υδροσαλπιγγες;

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια απορια, στην σαλπιγγογραφια δε φαινονται οι υδροσαλπιγγες;

 

ναι φαινονται! απλα στην περιπτωση μου ειχαν περασει μολις 3 χρονια απο τοτε που την εκανα, οποτε ηταν μεσα στην 5ετια που λενε οτι ισχυει. Αρχικα ηταν βουλωμενες εκανα εξωσωματικη απεκτησα κοριτσακι και μετα εξελιχθηκαν απ'οτι φαινονται σε υδροσαλπιγγες

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

καλησπερα κοριτσια μου,,μολις τωρα εκανα εγγραφη στο forum,,ευχομαι να τα κανω σωστα γτ ειμαι ασχετη...εχω ερωτηση να σας κανω.εκανα σαλπιγγογραφια και διαγνωστηκε η μια απο τις δυο να ειναι υδροσαλπιγγα,,και επειδη προσπαθουμε ηδη ενα χρονο,,σκεφτομαι την εξωσωματικη(αφαιρεσα περυσι εναν πολυποδα στη μητρα),,εχει καποια κοπελα αναλογη εμπειρια?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια μου,,μολις τωρα εκανα εγγραφη στο forum,,ευχομαι να τα κανω σωστα γτ ειμαι ασχετη...εχω ερωτηση να σας κανω.εκανα σαλπιγγογραφια και διαγνωστηκε η μια απο τις δυο να ειναι υδροσαλπιγγα,,και επειδη προσπαθουμε ηδη ενα χρονο,,σκεφτομαι την εξωσωματικη(αφαιρεσα περυσι εναν πολυποδα στη μητρα),,εχει καποια κοπελα αναλογη εμπειρια?

 

Εγώ θα σου έλεγα να αφαιρέσεις την υδροσάλπιγγα και να δώσεις ένα περιθώριο 6-12 μηνών για φυσική σύλληψη πριν ξεκινήσεις εξωσωματική (ανάλογα και την ηλικία σου). Η υδροσάλπιγγα απ ότι ξέρω εμποδίζει την εμφύτευση και μπορεί γι αυτό να μην έμεινες μέχρι τώρα. Νομίζω οι γιατροί δεν προχωράν καν σε εξωσωματική αν δεν αφαιρεθεί.

Εγώ αφαίρεσα υδροσάλπιγγα τον Φεβρουάριο και τώρα απ ότι βλέπεις είμαι έγκυος με φυσική σύλληψη που μας πρόλαβε στη στροφή (περίμενα να αδιαθετήσω για να ξεκινήσω ενέσεις και τελικά ήμουν έγκυος :mrgreen: )

Φυσικά δεν βασίζεσαι σε μας εδώ μέσα, παίρνεις γνώμες και από 1-2 γιατρούς που θα δουν το ιστορικό σου και αναλόγως αποφασίζεις.

Να παν όλα καλά σου εύχομαι και σύντομα με ένα μωράκι! :)

nhZg.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

γεια σας κοπελες,

 

υπάρχει κάποια που έμεινε έγκυος με υδροσάλπιγγα και χωρίς να έχει επιπλοκές στην εγκυμοσύνη της. προσπαθούμε εδώ και 10 μήνες για μωρό. πρόσφατα μου ειπαν οτι έχω υδροσάλπιγγα και οτι χρειάζεται να αφαιρεθει η αριστερη σάλπιγγα λαπαροσκοπικά. για τη δεξιά δεν είναι ξεκάθαρο. αυτή την περίοδο πίνω 2 αντιβιώσεις, την dumozol και την tirabicin για 10 μέρες μαζί με ασπιρίνη. υπάρχει περίπτωση να θεραπευτεί η υδροσάλπιγγα με την αντιβίωση; είναι ρίσκο να προσπαθούμε για μωρό από μόνοι μας με το ιστορικό μου; γιατί από αυτά που λένε οι γιατροί αυτό καταλαβαίνω π.χ. υπάρχει κίνδυνος αποβολής και για εξωμήτριο;

δεν ξέρω γιατί συνεχίζω να διατηρώ την αισιοδοξία μου παρόλα αυτα και να πιστεύω οτι θα τα καταφέρω. :) Πείτε μου παρόμοιες εμπειρίες παρακαλώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα κοριτσια.. Είμαι 19 χρονων και χθες με επιασε ενας οξυς πονος στην κοιλια..απευθυνθηκα στα επειγοντα του πλησιεστερου νοσοκομείου οπου μου εκαναν γενικη αίματος (η οποια βγηκε καλη) και κολπικο υπερηχο ( ο οποιος εδειξε υδροσαλπιγγα στα αριστερά).. ο γυναικολόγος του νοσοκομειου μου εδωσε 4 χαπια (αντιβιωση) για 10 ημερες... μιλησα με τον γυναικολόγο μου , ο οποιος μου είπε οτι υπαρχουν τρεις πιθανότητες απο τις οποιες το επαθα αυτο ..η πρωτη ειναι τα σμν , τον διαβεβαιωσα οτι κανω παντα ερωτα με προφυλακτικό και οταν είχα κανει χωρις ειχα παει για εξετάσεις κι βγηκαν καθαρες (αμεσως την απέρριψε αυτη την εκδοχη) , η δευτερη ειναι καποιο μικροβιο.τουαλέτας και η τριτη καποιο κρυωμα του τελευταίου μηνα ... το πρόβλημα ομως ειναι οτι μιλησα και με τον αδερφό μου ο οποιος δεν ξέρει οτι εχω επαφες και ειναι κι ο ιδιος γυναικολόγος σε νοσοκομειο στην αθηνα και μου ειπε την.εξης φραση " περιεργο , γτ συνήθως τετοιες φλεγμονες παρουσιαζουν οι γυναικες που εχουν πολλαπλους ερωτικους συντροφους" .. κοριτσια εμεινα , δεν ειχα ποτε πολλαπλούς ερωτικους συντρόφους.. εχω τρομοκρατηθει πολυ..μου ζητησε να περασω απο το νοσοκομειο να με δει :( .. δεν θελω να μαθει κατι..θα με σκοτωσουν οι γονεις μου.. ισχυει κατι τέτοιο σχετικα με τους συντρόφους ή να παραμεινω στην εκδοχή του δικου μου γυναικολογου οτι είναι απλα ενα κρυωμα;;; δεν ξερω..βοηθηστε με ..σος :roll::oops: επισης η υδροσαλπιγγα υπαρχει περίπτωση να φανει στον κοιλιακο υπερηχο που θα μου κανει η μονο στον κολπικό φαινεται;;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια.. Είμαι 19 χρονων και χθες με επιασε ενας οξυς πονος στην κοιλια..απευθυνθηκα στα επειγοντα του πλησιεστερου νοσοκομείου οπου μου εκαναν γενικη αίματος (η οποια βγηκε καλη) και κολπικο υπερηχο ( ο οποιος εδειξε υδροσαλπιγγα στα αριστερά).. ο γυναικολόγος του νοσοκομειου μου εδωσε 4 χαπια (αντιβιωση) για 10 ημερες... μιλησα με τον γυναικολόγο μου , ο οποιος μου είπε οτι υπαρχουν τρεις πιθανότητες απο τις οποιες το επαθα αυτο ..η πρωτη ειναι τα σμν , τον διαβεβαιωσα οτι κανω παντα ερωτα με προφυλακτικό και οταν είχα κανει χωρις ειχα παει για εξετάσεις κι βγηκαν καθαρες (αμεσως την απέρριψε αυτη την εκδοχη) , η δευτερη ειναι καποιο μικροβιο.τουαλέτας και η τριτη καποιο κρυωμα του τελευταίου μηνα ... το πρόβλημα ομως ειναι οτι μιλησα και με τον αδερφό μου ο οποιος δεν ξέρει οτι εχω επαφες και ειναι κι ο ιδιος γυναικολόγος σε νοσοκομειο στην αθηνα και μου ειπε την.εξης φραση " περιεργο , γτ συνήθως τετοιες φλεγμονες παρουσιαζουν οι γυναικες που εχουν πολλαπλους ερωτικους συντροφους" .. κοριτσια εμεινα , δεν ειχα ποτε πολλαπλούς ερωτικους συντρόφους.. εχω τρομοκρατηθει πολυ..μου ζητησε να περασω απο το νοσοκομειο να με δει :( .. δεν θελω να μαθει κατι..θα με σκοτωσουν οι γονεις μου.. ισχυει κατι τέτοιο σχετικα με τους συντρόφους ή να παραμεινω στην εκδοχή του δικου μου γυναικολογου οτι είναι απλα ενα κρυωμα;;; δεν ξερω..βοηθηστε με ..σος :roll::oops: επισης η υδροσαλπιγγα υπαρχει περίπτωση να φανει στον κοιλιακο υπερηχο που θα μου κανει η μονο στον κολπικό φαινεται;;

 

Δεν είναι απαραίτητο να έπαθες τη φλεγμονή αυτή από σεξουαλικώς μεταδιδόμενο μικρόβιο... Μπορεί να οφείλεται και σε μικρόβια που αποτελούν μέρος της φυσιολογικής χλωρίδας του κόλπου και του τραχήλου! Μη ψαρώνεις και μην αγχώνεσαι για τον αδελφό σου... Ρίξτο στη τρελή!!! Να το αντιμετωπίσετε οπωσδήποτε με το γιατρό σου για να μην έχεις πρόβλημα αργότερα όταν θελήσεις να κάνεις παιδάκι. Δεν είναι απλή υπόθεση μια υδροσάλπιγγα γι' αυτό μη χάσεις χρόνο! Περαστικά σου!

I 'm a happy twin mom

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απαραίτητο να έπαθες τη φλεγμονή αυτή από σεξουαλικώς μεταδιδόμενο μικρόβιο... Μπορεί να οφείλεται και σε μικρόβια που αποτελούν μέρος της φυσιολογικής χλωρίδας του κόλπου και του τραχήλου! Μη ψαρώνεις και μην αγχώνεσαι για τον αδελφό σου... Ρίξτο στη τρελή!!! Να το αντιμετωπίσετε οπωσδήποτε με το γιατρό σου για να μην έχεις πρόβλημα αργότερα όταν θελήσεις να κάνεις παιδάκι. Δεν είναι απλή υπόθεση μια υδροσάλπιγγα γι' αυτό μη χάσεις χρόνο! Περαστικά σου!

Έχει δίκιο η Charra.

Μη το αφήσεις. Κοίταξέ το άμεσα.

Link to comment
Share on other sites

maria εχεις κανει εγχειρηση σκολεικοειδητη μηπως.δεν ειναι σπανιο,μετα απο τετοια επεμβαση κ απο κακη ιατρικη πραξη να παρουσιαστει υδροσαλπιγγαα.

Link to comment
Share on other sites

Λογω υδροσαλπιγγων επαθα εξωμητριο!! πολυ δυσκολες καταστασεις γενικα...εγω θα ειμαι λιγο απολυτη... αφαρεση και μονο αφαιρεση!!! ψαξτο λιγο...ευχομαι τα καλυτερα!

elina78 μόλις μου διέγνωσαν υδροσάλπιγγες. και οι δύο δυστυχώς.

Πρέπει να τις αφαιρέσω πριν την εξωσωματική?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια είμαι καινούρια στο forum,αν και σας διαβάζω εδώ και καιρό.Θέλω να μοιραστώ την εμπειρία μου μαζί σας.πριν ένα μήνα διαγνωστηκα.με υδροσαλπιγγες 1,5 εκατοστό.Ο γιατρός μου έδωσε vibramycin για 20μέρες.Αλλιώς θα μπω στο χειρουργείο για διανοιξη σαλπίγγων.Έχει καμιά ανάλογη εμπειρία;;;;Είμαι 26 χρόνων και προσπαθούμε εδώ και 3μηνες με τον αντρουλη μου.:cry:

Καλησπέρα,

Έκανες χειρουργείο? Θα ήθελα τη γνώμη σου, έχω υδροσάλπιγγες

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...