Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

ε γενικά το είπα .......

σαν μια συμβουλή .....

επειδή και γω χρειάστηκε να κάνω 2 χειρουργεία σε διάστημα 6 μηνων με γυναικολογικά θέματα μέσα και σίγουρα οι ψυχολογία είναι κάπως....

 

για αυτό πριν μπούμε στο χειρουργείο να έχουμε πάρει και 2 και 3 γνώμη και έπειτα.

 

και μην σας λένε η λαπαροσκόπηση δεν είναι πότε .....και μονο 3 τρυπούλες ....ένα χειρουργείο είναι πάντα δύσκολο θέμα ....

 

σίγουρα σε πολλές περιπτώσεις δεν μπορείς να το αποφύγεις .......αλλά να εξαλείψετε πρώτα κάθε ελπίδα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 210
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

kalimera koritsia, σας παρακαλω πειτε μου την γνωμη σας

πριν ενα χρονο εκανα λαπαροσκοπηση για αφαιρεση εξωμετριου, και μου εχει αφαιρεθει η αριστερη μου η σαλπιγγα.

μου εχει μεινει μονο η δεξια μου η σαλπιγγα, η οποια δεν ειναι διαβατη, η σαλπιγγογραφια που εκανα εδειξε να εχει καποιες συμφησεις μεσα.

μεσα σε ενα χρονο εκανα και δυο εξωσωματικες οι οποιες απέτυχαν.

τωρα ο γιατρος μου μου εβαλε μια υποψια. μου ειπε να ξανακανω λαπαροσκοπηση για να αφαιρεσω και την δεξια μου σαλπιγγα η οποια οπως σας ειπα δεν ειναι διαβατη, γιατι μου ειπε οτι μπορει να βγαλει ενα υγρο που πηγαινει στην μητρα και να σκοτωνει τα εμβρυα.

δεν ξερω τι να κανω!!!

πως μπορω να ξερω αν εχω υδροσαλπιγγες??? και αν αυτο που μου ειπε ο γιατρος μου ειναι σωστο.

φυσικα πριν αποφασισω θα παρω και δευτερη γνωμη καποιου αλλου γιατρου.

σας παρακαλώ βοηθειστε με αν καποια κοπελα πέρασε τα ιδια!!! θα ηθελα την γνωμη της

Link to comment
Share on other sites

kalimera koritsia, σας παρακαλω πειτε μου την γνωμη σας

πριν ενα χρονο εκανα λαπαροσκοπηση για αφαιρεση εξωμετριου, και μου εχει αφαιρεθει η αριστερη μου η σαλπιγγα.

μου εχει μεινει μονο η δεξια μου η σαλπιγγα, η οποια δεν ειναι διαβατη, η σαλπιγγογραφια που εκανα εδειξε να εχει καποιες συμφησεις μεσα.

μεσα σε ενα χρονο εκανα και δυο εξωσωματικες οι οποιες απέτυχαν.

τωρα ο γιατρος μου μου εβαλε μια υποψια. μου ειπε να ξανακανω λαπαροσκοπηση για να αφαιρεσω και την δεξια μου σαλπιγγα η οποια οπως σας ειπα δεν ειναι διαβατη, γιατι μου ειπε οτι μπορει να βγαλει ενα υγρο που πηγαινει στην μητρα και να σκοτωνει τα εμβρυα.

δεν ξερω τι να κανω!!!

πως μπορω να ξερω αν εχω υδροσαλπιγγες??? και αν αυτο που μου ειπε ο γιατρος μου ειναι σωστο.

φυσικα πριν αποφασισω θα παρω και δευτερη γνωμη καποιου αλλου γιατρου.

σας παρακαλώ βοηθειστε με αν καποια κοπελα πέρασε τα ιδια!!! θα ηθελα την γνωμη της

 

Veroula82 kalimera! Οπως μπορεις να διαβάσεις και παραπάνω, είχα ακριβώς το ίδιο θέμα. Το υγρό είναι διαπιστωμένο ότι μπορεί να επιρεάσει την εμφύτευση των εμβρύων. Εγώ πριν κάνω την αφαίρεση πήρα κ άλλη γνώμη και μου είπαν ακριβώς το ίδιο. Για λόγους ψυχολογίας και μόνο θα σου πρότεινα να πάρεις κ άλλα γνώμη, απλά για να ξέρεις εσύ ότι το εξάντλεισες το θέμα... Τώρα, το άν είναι υδροσάλπιγγα φαίνεται συνήθως και στην σαλπιγγογραφία (αλλά όχι ξεκάθαρα πάντα, νομίζω ότι είναι αναλόγως το μέγεθός της) αλλά σίγουρα στην λαπαροσκόπηση θα δει εάν είναι υδροσάλπιγγα.

Εύχομαι να πάνε όλα καλά!

Link to comment
Share on other sites

bijoux,

σε ευχαριστω για την απαντηση σου, και εγω ετσι σκευτομαι να κανω, θα παρω και αλλες γνωμες, πριν κανω ξανα λαπαροσκοπηση. εσύ τι εκανες σχετικά με το πρόβλημα σου?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γνωρίζοντας ότι έχω μια υδροσάλπιγγα, προχώρησα σε 2 προσπάθειες οι οποίες δεν είχαν αίσιο τέλος. Γι΄αυτό στη συνέχεια κάναμε λαπαροσκόπηση και αφαίρεση της υδροσάλπιγγας, καθώς και αποσωλήνωση της δεύτερης (γιατί είχε επιρεαστεί και αυτή). Σε κανα μήνα ξεκινάμε την 3η μας προσπάθεια και εύχομαι όλα να πάνε καλά...!

 

Πάντως θέλω να πω ότι από τις σάλπιγγες κλπ που μπορούν να επιρεάσουν την έκβαση της εξωσωματικής, παίζει πολύ σημαντικό ρόλο και ο κύκλος της εξωσωματικής να τύχει να γίνει σε έναν καλό μήνα... και τι εννοώ? μου έχει εξηγήσει ο γιατρός μου ότι μπορεί μια γυναίκα με τα ίδια φάρμακα να βγάλει ένα μήνα χάλια ωάρια και τον επόμενο να είναι super... οπότε και ο παράγοντας τύχη παίζει σημαντικό ρόλο στις εξωσωματικές.

 

Επίσης να σκεφτόμαστε πάντα ότι Ο ΕΠΙΜΕΝΩΝ ΝΙΚΑ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια γεια σας είμαι καινούργια στο φορουμ, και αγγίξατε ευαισθητο σημείο με το θέμα των σαλπιγγων.

Είμαι 2 χρονια παντρεμένη, και ξεκινήσαμε προσπάθειες πριν ενα χρονο (που να ξέραμε τι μας περιμένει)

Τελικά μετα απο μια λαπαροσκόπηση που έκανα γιατι κατι φαινόταν στον υπερηχο σαν πιθανη υδροσαλπιγγα, η διαγνωση ήταν πως έχω υδροσαλπιγγες και στις δύο, ενω παντα ήμουν συνεπης στις γυναικολογικές εξετασεις απορω πως δεν καταλαβα ποτέ αυτες τις φλεγμονές.

Τελικα πηγαμε για εξωσωματικη και μας είπε ο γιατρος πως πρέπει να αφαιρεθουν και δεν ξέρω τι να κάνω.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια γεια σας είμαι καινούργια στο φορουμ, και αγγίξατε ευαισθητο σημείο με το θέμα των σαλπιγγων.

Είμαι 2 χρονια παντρεμένη, και ξεκινήσαμε προσπάθειες πριν ενα χρονο (που να ξέραμε τι μας περιμένει)

Τελικά μετα απο μια λαπαροσκόπηση που έκανα γιατι κατι φαινόταν στον υπερηχο σαν πιθανη υδροσαλπιγγα, η διαγνωση ήταν πως έχω υδροσαλπιγγες και στις δύο, ενω παντα ήμουν συνεπης στις γυναικολογικές εξετασεις απορω πως δεν καταλαβα ποτέ αυτες τις φλεγμονές.

Τελικα πηγαμε για εξωσωματικη και μας είπε ο γιατρος πως πρέπει να αφαιρεθουν και δεν ξέρω τι να κάνω.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια γεια σας είμαι καινούργια στο φορουμ, και αγγίξατε ευαισθητο σημείο με το θέμα των σαλπιγγων.

Είμαι 2 χρονια παντρεμένη, και ξεκινήσαμε προσπάθειες πριν ενα χρονο (που να ξέραμε τι μας περιμένει)

Τελικά μετα απο μια λαπαροσκόπηση που έκανα γιατι κατι φαινόταν στον υπερηχο σαν πιθανη υδροσαλπιγγα, η διαγνωση ήταν πως έχω υδροσαλπιγγες και στις δύο, ενω παντα ήμουν συνεπης στις γυναικολογικές εξετασεις απορω πως δεν καταλαβα ποτέ αυτες τις φλεγμονές.

Τελικα πηγαμε για εξωσωματικη και μας είπε ο γιατρος πως πρέπει να αφαιρεθουν και δεν ξέρω τι να κάνω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Yeia sou Vaso και καλωσήρθες! Δεν είμαι γιατρός... αλλά από την δική μου εμπειρία και μόνο θα σου έλεγα να τις αφαρέσεις πριν κάνεις προσπάθεια εξωσωματικής. Το υγρό που υπάρχει στις υδροσάλπιγγες απ' ότι λένε είναι τοξικό και ουσιαστικά σκοτώνει τα γονιμοποιημένα ωάρια. Εγώ έχω ήδη 2 αποτυχημένες προσπάθειες και πρόσφατα αφαίρεσα την υδροσάλπιγγα ώστε να προχωρήσουμε σε νέα προσπάθεια. Χτες που μιλούσα με ένα γιατρό μου είπε ότι είσαι σαφές ότι πρέπει να αφαιρούνται πριν την εξωσωματική γιατί 1ον αυξάνεις τις πιθανότητες επιτυχίας και 2ον οι υδροσάλπιγγες μπορούν να σου δημιουργήσουν πρόβλημα και μελλοντικά οπότε σε κάθε περίπτωση καλό είναι να αφαιρούνται.

 

Ότι σου γράφω είναι βάση της προσωπικής μου εμπειρίας, ο γιατρός σου τι λέει σχετικά με το θέμα αυτό?

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΒΑΣΩ ΜΟΥ,

ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΠΟ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΤΙ ΜΟΥ ΣΥΝΕΒΗΚΕ. ΑΦΟΥ ΕΚΑΝΑ ΔΥΟ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΕΣ ΜΕ ΑΡΝΗΤΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ, Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΤΩΡΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠΗΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΑΦΑΙΡΕΣΕΙ ΤΗΝ ΔΕΞΙΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΣΑΛΠΙΓΓΑ(ΤΗΝ ΑΡΙΣΤΕΡΗ ΤΗΝ ΑΦΑΙΡΕΣΑ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΕΝΑΜΙΣΗ ΧΡΟΝΟ ΛΟΓΩ ΕΞΩΜΕΤΡΙΟΥ), ΓΙΑΤΙ ΥΠΟΨΙΑΣΤΗΚΕ ΟΤΙ Η ΔΕΞΙΑ ΜΟΥ Η ΣΑΛΠΙΓΓΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΑΓΕΙ ΕΝΑ ΤΟΞΙΚΟ ΥΓΡΟ ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΣΤΗΝ ΜΗΤΡΑ ΝΑ ΣΚΟΤΩΝΕΙ ΤΟ ΕΜΒΡΥΟ. ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΦΑΙΡΟΥΝΤΑΙ ΟΜΩΣ ΟΙ ΥΔΡΟΣΑΛΠΙΓΓΕΣ. ΑΠΟΨΗ ΔΙΚΗ ΜΟΥ.... :!: ΕΓΩ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟ ΑΥΤΟ ΣΚΟΠΕΥΩ ΝΑ ΚΑΝΩ, ΠΡΙΝ ΠΡΟΧΩΡΗΣΩ ΞΕΝΑ ΣΕ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ.

ΕΣΥ ΠΩΣ ΑΝΑΚΑΛΥΨΕΣ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΥΔΡΟΣΑΛΠΙΓΓΕΣ?

Link to comment
Share on other sites

Veroula καλησπέρα!

Οι ιστορίες μας λίγο πολύ μοιάζουν... Εγώ πάντως ανακάλυψα την υδροσάλπιγγα από την σαλπιγγογραφία που είχα κάνει. Πάντως, εάν έχει μεγάλο μέγεθος φαίνεται και στον υπέρηχο.

 

Την λαπαροσκόπηση μην την φοβάσαι, εγώ την έκανα πριν ένα μήνα και σε λίγο ξεκινάμε και εμείς την 3η μας προσπάθεια.

 

Επίσης εγώ σκέφτομαι να κάνω και εξετάσεις θρομβοφιλίας προληπτικά γιατί από ότι βλέπω είναι συχνό το φαινόμενο και όποιος το ξέρει ότι το έχει μπορεί να προλάβει καταστάσεις... (αποβολές κλπ).

 

Σου εύχομαι καλή επιτυχία και σύντομα με ένα θετικότατο αποτέλεσμα!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια ευχαριστω για τη συμπαράσταση,εγω μεχρι τα 27 δεν ήξερα ότι είχα υδροσαλπιγγες, όλοι οι γιατροι στον υπέρηχο τα έβλεπαν όλα καλα εκτος απο μια κύστη που έιχα εμφανίσει αλλα δεν χρειαστηκε χειρουργιο ,ώσπου άλλαξα γιατρο και αυτός είδε στον κολπικο υπέρηχο κάτι σαν υδροσάλπιγγα όπως είπε.Τελικά εκανα λαπαροσκόπηση το καλοκαιρι για να δούμε τι γίνεται,όπου τελικά ήταν και οι δύο σαλπιγγες με υγρο.

Έκανα και την υστεροσαλπιγγογραφία πριν δύο μηνες και το επιβεβαιώσαμε αφου δεν περνουσε το υγρο και εγώ υπέφερα.

Πάντως δεν ξερω για εσάς άλλα ειναι πολυ ψυχοφθόρο όλο αυτό,και ακόμα δεν έχουμε ξεκινήσει για εξωσωματική ,δεν ξερω ολο αυτο το πηγαινε ελα σε γιατρους μεχρι να βρεις τον κατάλληλο με έχει κουράσει.

Κοριτσια η λαπαροσκόπηση για υδροσαλπιγγες κρατάει το ίδιο με την απλη λαπαροσκόπηση για κύστες κτλ εχει ολική ναρκωση πάλι?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Vaso, να σκέφτεσαι θετικά και όλα θα πάνε καλά. Σκέψου ότι είναι μια διαδρομή που πρέπει να κάνουμε για να χαρούμε πιό πολύ με το τελικό αποτέλεσμα!

 

Η λαπαροσκόπηση αφαίρεσης των υδροσάλπιγγων γίνεται με ολική νάρκωση και η ανάρρωση είναι άμεση (εγώ τουλάχιστον δεν ταλαιπωρήθηκα καθολου). Βγάζοντάς τις ενισχύεις τις πιθανότητες επιτυχίας της εξωσωματικής σας και αυτό πρέπει να σκέφτεσαι!

 

Καλό βράδυ και θα τα ξαναπούμε.

Link to comment
Share on other sites

Βάσω έχει δίκιο η bijoux!! Καλημέρα και από εμένα. Είμαι και εγώ με υδροσάλπιγγες... Τόσα χρόνια ούτε σε εμένα είχαν δει ότι έχω υδροσάλπιγγες. Το ανακαλύψαμε το Σεπτέμβριο με υστεροσαλπιγγογραφία... Παρόλα αυτά έχω κάνει ήδη 2 αποτυχημένες εξωσωματικές. Ο γιατρός μου, μου είπε μετά την δεύτερη αποτυχία να κάνω λαπαροσκόπηση για να γίνει διάνοιξη και όλο το καλοκαίρι να προσπαθήσουμε μόνοι μας και αν δεν μείνω έγκυος να ξεκινήσουμε την 3η εξωσωματική Σεπτέμβριο ή Οκτώβριο...

Βέβαια πήγα και σε άλλο γιατρό ο οποίος μου είπε να μην κάνω διάνοιξη γιατί υπάρχει περίπτωση να ξανακλείσουν την ίδια στιγμή και να κάνω αφαίρεση. Το βρίσκω πιο λογικό αυτό, γιατί στην πρώτη περίπτωση έχεις και πιθανότητες εξωμήτριου οπότε έτσι και αλλιώς αφαιρείς την σάλπιγγα ή τις σάλπιγγες...

Βέβαια δεν παύω να φοβάμαι και εγώ... Αφαίρεση οργάνων κάνεις... Θέλει ψάξιμο, υπομονή και πολύ κουράγιο... ΘΑ ΤΟ ΠΕΤΥΧΟΥΜΕ ΤΟ ΕΠΙΘΥΜΗΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ!!!!! ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΕΙ;;;

 

Φιλιά!!!

Link to comment
Share on other sites

valia81, γεια σου,

εχεις απολυτο δικαιο για αυτο που ειπες. επειδη και σε μενα αυτο ετυχε ακριβως με δυο αποτυχημενες εξωσωματικες, τωρα σκευτομαι τον ιουλιο η και τον αυγουστο, να παω και εγω για λαπαροσκοπηση να αφαιρεσω και την δεξια μου την σαλπιγγα, και μετα απο λιγο θα ξανακανω και την 3 προσπαθεια μου...... και ευχομαι αυτην την φορα να πανε ολα καλα γιατι κουραστηκα ψυχολογικα :!::!:

θελω να μου πειτε την γνωμη σας για κατι... σκευτομαι να ερθω στην ελλαδα και να επισκευτω τον γιατρο τον παρασχο. εχω ακουσει παρα πολυ καλα πραγματα για αυτο. τι λετε ειναι οντως καλως :?::?:

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι δεν είμαστε σε θέση να κρίνουμε κανέναν από του εξειδικευμένους γιατρούς της εξωσωματικής. Προφανώς είναι καλός και έχει επιτυχίες στο κέντρο του όπως βέβαια και άλλοι γιατροί. Πιστεύω ότι είναι καθαρά προσωπικό θέμα γιατί το κάθε ζευγάρι χρειάζεται διαφορετική προσέγγιση στο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εύχομαι να τα καταφέρετε και να εχετε ένα μωρακι γρηγορα.

Εγω πρεπει να αποφασίσω μεχρι το καλοκαιρι γιατι πραγματικα οσο να πεις σου αφαιρουν καποια όργανα έστω και μη λειτουργικά.

Για εμένα θα είναι η δευτερη λαπαροσκόπηση ,γιατι εκανα την πρώτη και είχα άσχημη εμπειρια με τη συμπεριφορα του προσωπικου ,αφου μου έσπασαν όλες τις φλέβες με είχαν στο χειρουργείο καμια ωρα με αυτες τις απαίσια ρόμπα που μου ήταν και τεράστια και περίμενα , και ένιωθα σαν ένα κομμάτι κρεας .Δεν ξέρω μου έκατσε άσχημα αυτη η εμπειρία και φοβάμαι να το ξαναζήσω,βεβαια και το να κάνω ενα μωρο ειναι πιο σημαντικο.Ευχομαι ολα να πανε καλα ,σε όλες καλη ανασταση σε όλες να περάσετε καλα!

Link to comment
Share on other sites

Vaso μου σε ευχαριστώ για τις ευχές σου. Σου ανταποδίδω τις ευχές για ένα μωράκι και σύντομα!

 

Σε ποιο νοσοκομείο είχες κάνει τη λαπαροσκόπηση και είχες τόσο κακή εμπειρία?

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ....

ΣΑΣ ΕΥΧΟΜΑΙ ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΤΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ, ΚΑΙ ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΕ ΟΛΕΣ ΜΑΣ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΟΥΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΕΠΙΘΥΜΟΥΜΕ!!!

ΜΕ ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΠΙΣΤΗ ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΜΕ :):)

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΟΛΥΤΙΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΣΥΜΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΠΟΥ ΒΡΗΚΑ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ FOROUM!!! ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΗΡΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ ΣΥΜΑΝΤΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ....

ΦΙΛΑΚΙΑ ΧΧΧΧΧ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

καλημερα και χριστος ανεστη

και εγω ειχα υδροσαλπιγγες και καπως ετσι και εγω δεν ειχα καταλαβει πως περασα φλεγμονες χωρις να το καταλαβω

αφου προσπαθουσαμε μονοι μας για μωρο σχεδον 2 χρονια πηραμε την αποφαση να απευθηνθουμε στην εξωσωματικη οπου και ο γιατρος μας ενημερωσε οτι πρεπει πρωτα να αφαιρεθουν και μετα να προχωρησουμε και ετσι και καναμε και προχωρησαμε ασχετα αν η πρωτη δεν επιασε η δευτερη ομως επιασε αν και κατεληξε σε ανεμβρυικη σημασια εχει οτι επιασε

συμβουλη μου ειναι λοιπον να κανετε πρωτα την λαπαροσκοπηση για αφαιρεση των σαλπιγγων και μετα να προχωρησετε στην προσπαθεια ειναι κριμα να ταλαιπωρηθητε τσαμπα ειναι τοξικο το υγρο που πεφτει και μονο εμφυτευση δεν θα επιτευχθει αστε που υπαρχει και ο κινδυνος του εξωμητριου που με τις υδροσαλπιγγες δυστηχως μεγαλωνει αρκετα.

.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...