Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

κοριτσια καλημερα και χριστος ανεστη.

ανοιξα ενα νεο θεμα με αφορμη το προβλημα μου.

εχω δυο υδροσαλπιγγες και θα παω για την αφαιρεση τουσ και μετα για εξωσωματικη.

υπαρχει καποια κοπελα που με υδροσαλπιγγε να εμεινε φυσιολογικα εγκυος;;;

η να αντιμετωπιστηκαν με φαρμακευτικη αγωγη και οχι με αφαιρεση;;;

η να εκανε εξωσωματικη χωρισ να αφαιρεση τισ σαλπιγγες και να εμεινε εγκυος;;

συγνωμη αν σας κουραζω αλλα εχω τρομοκρατηθει στην ιδεα οτι θα μου αφαιρεσουν και τισ δυο σαλπιγγες.οποια γνωριζει κατι ας με διαφωτισει λιγο.

f2d05c4b11.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 210
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Με υδροσάλπιγγες δε μένεις έγκυος!Νομίζω ότι σου πρότειναν την καλύτερη λύση.Είναι σημαντικό να αφαιρέσεις τις σάλπιγγες γιατί αν διαβάσεις σε άρθρα στο internet θα δεις ότι έχει αποδειχθεί ότι οι υδροσάλπιγγες (που σημαίνει κλειστές σάλπιγγες) βγάζουν τοξικό υγρό για το ενδομήτριο και εμποδίζουν τη σύλληψη και στην εξωσωματική.Καλύτερα να απαλλαχθείς από αυτές.Εγώ πρόσφατα έπαθα εξωμήτριο στη δεξιά σάλπιγγα η οποία δεν ήταν υδροσάπιγγα αλλά είχε συμφύσεις.Την αφαίρεσα γιατί μπορούσε να δημιουργήσει και άλλα προβλήματα στο μέλλον.Είχες περάσει γυναικολογικές φλεγμονές στο παρελθόν?Πάντως όλα τα θα πάνε καλά και θα αποκτήσεις παιδάκια.Για φαντάσου να σου έλθουν και διδυμάκια![/i]

Link to comment
Share on other sites

Με υδροσάλπιγγες δε μένεις έγκυος!Νομίζω ότι σου πρότειναν την καλύτερη λύση.Είναι σημαντικό να αφαιρέσεις τις σάλπιγγες γιατί αν διαβάσεις σε άρθρα στο internet θα δεις ότι έχει αποδειχθεί ότι οι υδροσάλπιγγες (που σημαίνει κλειστές σάλπιγγες) βγάζουν τοξικό υγρό για το ενδομήτριο και εμποδίζουν τη σύλληψη και στην εξωσωματική.Καλύτερα να απαλλαχθείς από αυτές.Εγώ πρόσφατα έπαθα εξωμήτριο στη δεξιά σάλπιγγα η οποία δεν ήταν υδροσάπιγγα αλλά είχε συμφύσεις.Την αφαίρεσα γιατί μπορούσε να δημιουργήσει και άλλα προβλήματα στο μέλλον.Είχες περάσει γυναικολογικές φλεγμονές στο παρελθόν?Πάντως όλα τα θα πάνε καλά και θα αποκτήσεις παιδάκια.Για φαντάσου να σου έλθουν και διδυμάκια![/i]

ΣΙΓΟΥΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΗΚΑΝ ΥΔΡΟΣΑΛΠΙΓΓΕΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΑ ΦΛΕΓΜΟΝΕΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑ.

ΛΕΣ ΝΑ ΕΡΘΟΥΝ ΔΙΔΥΜΑΚΙΑ :?::?: ΜΑΚΑΡΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΝΑ ΠΕΤΥΧΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ Η ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ.

ΜΕ ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠΗΣΗ ΕΒΓΑΛΕΣ ΤΗΝ ΣΑΛΠΙΓΓΑ;

f2d05c4b11.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν πρέπει να αγχώνεσαι καθόλου και σου εύχομαι να σου έλθουν διδυμάκια!Πάντως μακάρι να σου έλθουν με την πρώτη,αλλά και να μη γίνει αυτό δε χρειάζεται απογοήτευση.Όλες οι γυναίκες πια αποκτούν παιδί.Εγώ τη σάλπιγγα την αφαίρεσα λαπαροσκοπικά αρχικά αλλά έγινε μία επιπλοκή με τη μήτρα και με άνοιξαν και χειρουργικά.Άστα.Όλα καλά τώρα.Σου εύχομαι ό,τι καλύτερο!Όλα θα σου πάνε τέλεια!

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρέπει να αγχώνεσαι καθόλου και σου εύχομαι να σου έλθουν διδυμάκια!Πάντως μακάρι να σου έλθουν με την πρώτη,αλλά και να μη γίνει αυτό δε χρειάζεται απογοήτευση.Όλες οι γυναίκες πια αποκτούν παιδί.Εγώ τη σάλπιγγα την αφαίρεσα λαπαροσκοπικά αρχικά αλλά έγινε μία επιπλοκή με τη μήτρα και με άνοιξαν και χειρουργικά.Άστα.Όλα καλά τώρα.Σου εύχομαι ό,τι καλύτερο!Όλα θα σου πάνε τέλεια!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ EVAKI26 ΚΑΙ ΕΣΥ ΟΤΙ ΕΠΙΘΥΜΕΙΣ ΝΑ ΣΟΥ ΕΡΘΕΙ ΣΥΝΤΟΜΑ.

f2d05c4b11.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είδα ότι άνοιξες θέμα για εξωσωματική.Στο Μητέρα ξέρω ότι το κέντρο εξωσωματικής έχει μεγάλη επιτυχία.Εκεί πήγε και ένα μέλος η Χρυσαυγή μετά από 4-5 προσπάθειες και πέτυχε το σκοπό της.Δες το θέμα τεστ ούρων θετικό μήπως καταφέρεις και επικοινωνήσεις μαζί της.Και μένα ο γιατρός είναι ειδικός εξωσωματικής στο Μητέρα αλλά δεν ξέρω λεπτομέρεις για την επιτυχία του για να στον προτείνω...

Link to comment
Share on other sites

Είδα ότι άνοιξες θέμα για εξωσωματική.Στο Μητέρα ξέρω ότι το κέντρο εξωσωματικής έχει μεγάλη επιτυχία.Εκεί πήγε και ένα μέλος η Χρυσαυγή μετά από 4-5 προσπάθειες και πέτυχε το σκοπό της.Δες το θέμα τεστ ούρων θετικό μήπως καταφέρεις και επικοινωνήσεις μαζί της.Και μένα ο γιατρός είναι ειδικός εξωσωματικής στο Μητέρα αλλά δεν ξέρω λεπτομέρεις για την επιτυχία του για να στον προτείνω...

ΕΝΝΟΕΙΣ ΕΚΑΝΕ 5ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΕΣ ΑΛΛΟΥ ΚΑΙ ΠΗΓΕ ΣΤΟ ΜΗΤΕΡΑ ΚΑΙ ΠΕΤΥΧΕ;;;;

f2d05c4b11.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι έτσι είπε τουλάχιστον.Κι εγώ έχω ακούσει τα καλύτερα λόγια για το Μητέρα ότι λειτουργεί καταπληκτικά ως προς την εξωσωματική.Αν χρειαστεί εκεί σκοπεύω να πάω κι εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Ναι έτσι είπε τουλάχιστον.Κι εγώ έχω ακούσει τα καλύτερα λόγια για το Μητέρα ότι λειτουργεί καταπληκτικά ως προς την εξωσωματική.Αν χρειαστεί εκεί σκοπεύω να πάω κι εγώ.

ΕΓΩ ΕΧΩ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΤΗΣ ΑΔΕΡΦΗΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΑΣΧΟΛΕΙΤΕ ΜΕ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΕΣ ΚΑΙ ΓΕΝΝΗΣΕ ΚΑΙ Η ΑΔΕΡΦΗ ΜΟΥ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΧΩΡΙΣ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ.ΕΧΩ ΠΑΕΙ ΔΗΛ. ΤΟΝ ΕΙΧΑ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ.ΚΑΙ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΠΑΩ ΣΕ ΑΥΤΟ.ΑΝ ΔΕΝ ΠΕΤΥΧΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΤΟΤΕ ΘΑ ΠΑΩ ΣΕ ΑΛΛΟΝ ΚΑΙ ΘΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΩ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΧΡΥΣΑΥΓΗ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΩ ΣΕ ΑΥΤΟΝ.

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΜΟΥ ΤΟ ΕΙΠΕΣ.

f2d05c4b11.png
Link to comment
Share on other sites

τίποτα!Να είσαι καλά.Το μόνο κακό που έχει μερικές φορές αυτό το forum είναι καμιά φορά παρασύρονται με άσχετες συζητήσεις και δεν ανταποκρίνονται αμέσως.Ενώ ο σκοπός αυτού του forum είναι να βοηθάμε όποιον έχει ανάγκη.Εντάξει είναι σημαντικό να συγχαίρουμε κοπέλες που έμειναν έγκυος υπάρχουν όμως και κάποιες άλλες που αγωνιούν!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 months later...
κοριτσια καλημερα και χριστος ανεστη.

ανοιξα ενα νεο θεμα με αφορμη το προβλημα μου.

εχω δυο υδροσαλπιγγες και θα παω για την αφαιρεση τουσ και μετα για εξωσωματικη.

υπαρχει καποια κοπελα που με υδροσαλπιγγε να εμεινε φυσιολογικα εγκυος;;;

η να αντιμετωπιστηκαν με φαρμακευτικη αγωγη και οχι με αφαιρεση;;;

η να εκανε εξωσωματικη χωρισ να αφαιρεση τισ σαλπιγγες και να εμεινε εγκυος;;

συγνωμη αν σας κουραζω αλλα εχω τρομοκρατηθει στην ιδεα οτι θα μου αφαιρεσουν και τισ δυο σαλπιγγες.οποια γνωριζει κατι ας με διαφωτισει λιγο.

 

Συγγνώμη που απαντώ τώρα καθώς ειμαι καινούργια αλλά επειδή ειχα και εγώ υδρόσάλπιγγα και μου την ξεβουλωσαν χωρίς να την αφαιρέσουν, τι εχει γινει με τη δικιά σου περίτπωση εάν δεν ειμαι αδιάκριτη...? :roll:

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
κοριτσια καλημερα και χριστος ανεστη.

ανοιξα ενα νεο θεμα με αφορμη το προβλημα μου.

εχω δυο υδροσαλπιγγες και θα παω για την αφαιρεση τουσ και μετα για εξωσωματικη.

υπαρχει καποια κοπελα που με υδροσαλπιγγε να εμεινε φυσιολογικα εγκυος;;;

η να αντιμετωπιστηκαν με φαρμακευτικη αγωγη και οχι με αφαιρεση;;;

η να εκανε εξωσωματικη χωρισ να αφαιρεση τισ σαλπιγγες και να εμεινε εγκυος;;

συγνωμη αν σας κουραζω αλλα εχω τρομοκρατηθει στην ιδεα οτι θα μου αφαιρεσουν και τισ δυο σαλπιγγες.οποια γνωριζει κατι ας με διαφωτισει λιγο.

 

Καλημέρα κορίτσι μου...

Λοιπόν εγώ είμαι με δυο υδροσάλπιγγες, έχω κάνει ήδη 2 αποτυχημένες εξωσωματικές και μόλις χθες ο γιατρός μου είπε ότι πρέπει να κάνω λαπαροσκόπηση για να μου ανοίξει όσο μπορεί τις σάλπιγγες με αποτέλεσμα ισως να μπορέσω να μείνω έγκυος φυσιολογικά. Οπότε κοίτα την εκδοχή να στις ανοίξουν και όχι να στις αφαιρέσουν.

Link to comment
Share on other sites

Από τα λίγα που ξέρω θα σου έλεγα να πάρεις μία δεύτερη γνώμη.Γιατί στατιστικά το να ανοιχθούν οι σάλπιγγες έχει ένα ποσοστό επιτυχίας 10%.Επομένως για να μην ταλαιπωρούμαστε γίνεται η αφαίρεση της υδροσάλπιγγας και μετά εξωσωματική.Εκτός αν εννοείς άλλο.Δηλαδή άλλο οι συμφύσεις,άλλο οι υδροσάλπιγγες.Οι υδροσάλπιγγες το λέει και η λέξη είναι σάλπιγγες που έχουν γεμίσει υγρό,πύον και είναι τοξικές για το ενδομήτριο.Πώς θα γίνει λοιπόν η διάνοιξη?Γι αυτό κοριτσάκι μου ψάξτο καλά,μη πετάς τα λεφτά σου...

Link to comment
Share on other sites

valia εγώ θα σου πρότεινα να κάνεις αυτό που προτείνουν οι περισσότεροι γιατροί, η αφαίρεση υδροσαλπίγγων ενδείκνυται μετά απο 2 αποτυχημένες προσπάθειες εξωσωματικής, τότε πιθανολογούν ότι υσχύουν όλα όσα ανέφερε η evi26, τοξικότητα-ενδομήτριο-μη εμφύτευση.

Και απο δική μου εμπειρία σε συμβουλεύω να μην προχωρήσεις σε λαπαροσκόπηση με σκοπό την διάνοιξη, γιατί ακόμη και να μην έχεις υδροσάλπιγγες αλλά οι σάλπιγγες να είναι κλειστές απο συμφήσεις η επιτυχία διάνοιξης είναι μικρότερη απο 10 %.Επίσης επειδή είναι πολύ ευαίσθητα όργανα , ακόμη και αν δεν είναι υδροσάλπιγγες , έχουν πολύ σοβαρές πιθανότητες με την προσπάθεια διάνοιξης τους, να γίνουν.

Αυτό ακριβώς έπαθα εγώ, έκανα διερευνητική λαπαροσκόπηση, βρέθηκαν συμφήσεις στις σάλπιγγες, έγινε διάνοιξη και 8 μήνες μετά στην σαλπιγγογραφία η μία έχει εικόνα υδροσάλπιγγας.

και ο γιατρός που έκανε την λαπαροσκόπηση "μετρ" του είδους.

ότι και να αποφασίσεις καλή επιτυχία :lol:

Link to comment
Share on other sites

valia εγώ θα σου πρότεινα να κάνεις αυτό που προτείνουν οι περισσότεροι γιατροί, η αφαίρεση υδροσαλπίγγων ενδείκνυται μετά απο 2 αποτυχημένες προσπάθειες εξωσωματικής, τότε πιθανολογούν ότι υσχύουν όλα όσα ανέφερε η evi26, τοξικότητα-ενδομήτριο-μη εμφύτευση.

Και απο δική μου εμπειρία σε συμβουλεύω να μην προχωρήσεις σε λαπαροσκόπηση με σκοπό την διάνοιξη, γιατί ακόμη και να μην έχεις υδροσάλπιγγες αλλά οι σάλπιγγες να είναι κλειστές απο συμφήσεις η επιτυχία διάνοιξης είναι μικρότερη απο 10 %.Επίσης επειδή είναι πολύ ευαίσθητα όργανα , ακόμη και αν δεν είναι υδροσάλπιγγες , έχουν πολύ σοβαρές πιθανότητες με την προσπάθεια διάνοιξης τους, να γίνουν.

Αυτό ακριβώς έπαθα εγώ, έκανα διερευνητική λαπαροσκόπηση, βρέθηκαν συμφήσεις στις σάλπιγγες, έγινε διάνοιξη και 8 μήνες μετά στην σαλπιγγογραφία η μία έχει εικόνα υδροσάλπιγγας.

και ο γιατρός που έκανε την λαπαροσκόπηση "μετρ" του είδους.

ότι και να αποφασίσεις καλή επιτυχία :lol:

 

Θα το ψάξω πάντως... Δεν ξέρω τι να πω... Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για το ενδιαφέρον!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

valia εγώ θα σου πρότεινα να κάνεις αυτό που προτείνουν οι περισσότεροι γιατροί, η αφαίρεση υδροσαλπίγγων ενδείκνυται μετά απο 2 αποτυχημένες προσπάθειες εξωσωματικής, τότε πιθανολογούν ότι υσχύουν όλα όσα ανέφερε η evi26, τοξικότητα-ενδομήτριο-μη εμφύτευση.

Και απο δική μου εμπειρία σε συμβουλεύω να μην προχωρήσεις σε λαπαροσκόπηση με σκοπό την διάνοιξη, γιατί ακόμη και να μην έχεις υδροσάλπιγγες αλλά οι σάλπιγγες να είναι κλειστές απο συμφήσεις η επιτυχία διάνοιξης είναι μικρότερη απο 10 %.Επίσης επειδή είναι πολύ ευαίσθητα όργανα , ακόμη και αν δεν είναι υδροσάλπιγγες , έχουν πολύ σοβαρές πιθανότητες με την προσπάθεια διάνοιξης τους, να γίνουν.

Αυτό ακριβώς έπαθα εγώ, έκανα διερευνητική λαπαροσκόπηση, βρέθηκαν συμφήσεις στις σάλπιγγες, έγινε διάνοιξη και 8 μήνες μετά στην σαλπιγγογραφία η μία έχει εικόνα υδροσάλπιγγας.

και ο γιατρός που έκανε την λαπαροσκόπηση "μετρ" του είδους.

ότι και να αποφασίσεις καλή επιτυχία :lol:

Αν επιτρέπεται, σε ποιόν γιατρό πήγες; Γιατι σκέπτομαι κι εγώ να κάνω λαπαροσκόπηση για λύση περικωδωνικών συμφύσεων...Μην πάω για μαλλί και βγώ κουρεμένη...

XO0jp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες!

 

Η προσωπική μου ιστορία περιλαμβάνει 2 αποτυχημένες προσπάθειες... Προχωρήσαμε σε αφαίρεση της μιας σάλπιγγας (υδροσάλπιγγα) και αποσωλήνωση της δεύτερης. Σε ένα μήνα περίπου ξεκινάμε αισίως την 3η μας προσπάθεια που ελπίζω να είναι και η τελευταία...

 

Υπάρχει κάποια κοπέλα που να είχε επιτυχία μετά από από παρόμοια κατάσταση?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποια κοπέλα που να είχε επιτυχία μετά από από παρόμοια κατάσταση?

 

Βασικά,στην δική μου περίπτωση χρειάστηκε να αφαιρέσω μόνο την μια δ.σάλπιγγα λαπαροσκοπικά. Η άλλη λειτουργούσε κανονικά. Μετά από 4 μήνες προσπάθειας συνέλαβα φυσιολογικά με την αριστερή σάλπιγγα. Οπότε δες αν μπορείς να σώσεις τουλάχιστον την μια σάλπιγγα.

Καλή επιτυχία

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites

Η μια αφαιρέθηκε και η άλλη αποσωληνώθηκε... αυτό σημαίνει ότι δεν υπαρχει καμία για να γίνει φυσιολογική σύλληψη, για αυτό και προχωράμε σε 3η εξωσωματική.

Link to comment
Share on other sites

Η μια αφαιρέθηκε και η άλλη αποσωληνώθηκε... αυτό σημαίνει ότι δεν υπαρχει καμία για να γίνει φυσιολογική σύλληψη, για αυτό και προχωράμε σε 3η εξωσωματική.

Link to comment
Share on other sites

Η μια αφαιρέθηκε και η άλλη αποσωληνώθηκε... αυτό σημαίνει ότι δεν υπαρχει καμία για να γίνει φυσιολογική σύλληψη, για αυτό και προχωράμε σε 3η εξωσωματική.

Link to comment
Share on other sites

πάντως γενικά σε τέτοιες περιπτώσεις καλό θα είναι να πάρουμε και δεύτερη ή και τρίτη γνώμη ακόμα.

ποτέ δεν μπαίνουμε σε χειρουργείο μόνο με την γνώμη ενός γιατρού.

Link to comment
Share on other sites

Όπως ακριβώς το είπες... Πήρα 3 διαφορετικές γνώμες από εξίσου καλούς γιατρούς και όλοι μου είπαν το ίδιο. Γι' αυτό και προχώρησα με αυτό που μου είπε και αρχικά ο γιατρός μου, τον οποίο και εμπιστεύομαι χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...