Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διάρροια - αλλαγή στις κενώσεις - δυσοσμία


Recommended Posts

Εδω και 10 μέρες, ταλαιπωρείται η μπέμπα με διάρροια. Στην αρχή, πρωτοξεκινησε με υψηλο πυρετο, λογω ίωσης, μετα με διάρροια, ηρεμησε για 2 μέρες και ξανα με διάρροια ή τα κακά της εχουν την υφή της άμμου και μυρίζουν πολύ. Το Σαββατο που μας περασε εκανε μονο δέκατα.

 

Ξέχασα να πω οτι εβγαλε και 2 δόντια, αυτες τις μέρες και τα προχθεσινά δεκατα με παρέπεμψαν στην υποψία οτι θα σκάσει κ άλλο δοντάκι.

 

Τι να κανω περα απο την διατροφή της, που αποτελειτο απο κοτοπουλο, πατατα , καρότο κ απο φρουτα μονο μήλο-μπανάνα για να την βοηθήσω?

 

Πίνει και συμπλήρωμα γάλα, αλλά λιγο, η γιατρος μου ειπε να της παρω γαλα σκονη χωρις λακτόζη.

 

Με τον θηλασμό τι να κάνω? Την θηλάζω αποκλειστικα το βραδυ κ το πρωι. Μήπως πρεπει να αλλαξω κατι με την δική μου διατροφή?

 

Νήστεψα και την μεγάλη βδομάδα και φοβάμαι μηπως οξύνθηκε το πρόβλημα της.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 467
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • galat

    galat 34 δημοσιεύσεις

  • stella71

    stella71 32 δημοσιεύσεις

  • frene

    frene 26 δημοσιεύσεις

  • aglaia

    aglaia 24 δημοσιεύσεις

stella36 δεν σε ξεχασα κουκλα μου, τωρα μπηκα ξανα στο φορουμ

 

Ο παιδιατρος τελικα δεν εδωσε σημασια στην βλεννα γιατι δεν επαναληφθηκε και το θεωρησε τυχαιο.

 

Ταχινι τρωω και εγω πολυ για το ασβεστιο (δεν μου αρεσουν καθολου τα γαλακτοκομικα) και ειχα την εντυπωση μεχρι σημερα οτι της στρωνει το εντερακι :?

 

Νομιζω οτι την στρωνει πολλες φορες ο σιμιγδαλενιος χαλβας που κανει η μανα μου :P

 

Ευχομαι τωρα πια να ειναι καλα το μωρακι σου

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites

Εδω και 10 μέρες, ταλαιπωρείται η μπέμπα με διάρροια. Στην αρχή, πρωτοξεκινησε με υψηλο πυρετο, λογω ίωσης, μετα με διάρροια, ηρεμησε για 2 μέρες και ξανα με διάρροια ή τα κακά της εχουν την υφή της άμμου και μυρίζουν πολύ. Το Σαββατο που μας περασε εκανε μονο δέκατα.

 

Ξέχασα να πω οτι εβγαλε και 2 δόντια, αυτες τις μέρες και τα προχθεσινά δεκατα με παρέπεμψαν στην υποψία οτι θα σκάσει κ άλλο δοντάκι.

 

Τι να κανω περα απο την διατροφή της, που αποτελειτο απο κοτοπουλο, πατατα , καρότο κ απο φρουτα μονο μήλο-μπανάνα για να την βοηθήσω?

 

Πίνει και συμπλήρωμα γάλα, αλλά λιγο, η γιατρος μου ειπε να της παρω γαλα σκονη χωρις λακτόζη.

 

Με τον θηλασμό τι να κάνω? Την θηλάζω αποκλειστικα το βραδυ κ το πρωι. Μήπως πρεπει να αλλαξω κατι με την δική μου διατροφή?

 

Νήστεψα και την μεγάλη βδομάδα και φοβάμαι μηπως οξύνθηκε το πρόβλημα της.

 

Συγνώμη για την αργοπορία αλλά ήμουν εκτός δικτύου και μια μέρα ήμουν εντός είχε πρόβλημα ο σέρβερ του πάρεντς και δεν μπορούσα να μπω.

 

Περαστικά σας αν και υποθέτω ότι μάλλον το ξεπεράσατε.

 

Ο θηλασμός συνεχίζεται κανονικά όταν υπάρχει διάρροια και είναι καλύτερα να μην πίνει το μωρό ξένο γάλα.

 

Η νηστεία δεν επηρεάζει.

 

Η διατροφή σου επίσης δεν επηρεάζει.

 

Όταν το μωρό έχει διάρροια αποφεύγουμε τα φρούτα και τα λαχανικά όπως το καρότο. Προτιμούμε πατάτα, ρύζι. Όσο μπορεί να μείνει νηστικό το μωρό από τροφές και να πίνει μόνο μητρικό γάλα.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια να ρωτησω κατι;Το μωρο εδω και 10 μερες περιπου εχει αλλαξει το στυλ :lol::lol::lol: των "κακών" :shock:

Δηλαδη κανει λιγοτερα κακα,2 φορες την μερα και οχι 3-4-5- που εκανε πριν,και επισης φαινεται να ζοριζεται λιγακι ενω πριν δεν ζοριζοταν καθολου.Επισης τις τελευταιες μερες "νιαουριζει" στον υπνο της,χωρις να ξυπναει ευτυχως,ενω πριν δεν εκανε κατι τετοιο,κοιμοταν εντελως ησυχη.Και επισης εχει και περισσοτερα αερια τον τελευταιο καιρο!Τελος καμια φορα τα κακα δεν ειναι κατακιτρινα,ειναι προς το πρασινο νομιζω.Σε τι λετε να οφειλεται η αλλαγη αυτη??Αν εχετε καμια ιδεα....Στην διατροφη μου δεν αλλαξα τιποτα ιδιαιτερο!!

Ευχαριστω!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ρε συ ακριβώς τα ιδια κι εγω!!!

 

Απο 5-6-7-8 (!!!) μουσταρδι κενώσεις, τωρα εδω και 4-5 μερες εχει πιο σκούρες πιο πρασινες, και 1-2 την ημερα...

 

 

Επισης πάρα πολλά αερια και οι κενώσεις πολυ διαφορετική μυρωδια...

 

ειναι και στην ιδια ηλικια frene μου... τι να πω....Σημερα παντως ηταν αρκετα πρασινο και είχε λιγο βλέννα...Την τρίτη εντωμεταξυ εχω την μηνιαια επισκεψη στον γιατρό και θα κάναμε και εμβόλιο, τώρα δεν ξέρω αν λογω των...κακακίων που είναι κάπως θα το κάνουμε...

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Και εμεις αυριο θα παμε γιατρο,θα ρωτησω κι εγω και θα σας πω!!!Ρωτα κι εσυ,να δουμε τι θα μας πουν!

Εμεις παντως βλεννα δεν εχουμε, ως τωρα δηλαδη δεν εχω δει κατι!

τα ξαναλεμε! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον πηγα σημερα στον γιατρο, τον ρωτησα για τα αερια και για τα κακα που καμια φορα εχουν μια πρασινη αποχρωση και μου ειπε οτι αν δεν συνοδευτονται απο κατι αλλο δεν ειναι κατι ανησυχητικο.Μου ειπε αν αλλαξα κατι στην διατροφη μου,δεν εχω αλλαξει τιποτα.

Πιστευω επειδη μειωσε τις κενωσεις σε 2 την μερα για αυτο το βραδυ ζοριζεται και εχει αερια!!!

Αυτα...galat περιμενω νεα!

Link to comment
Share on other sites

Εμείς ακόμα τα ίδια, διάρροια και πόνος :evil: Της έδωσα το hidrasec και της δημιούργησε δυσκοιλιότητα με αποτέλεσμα να ζορίζεται και να πονάει ακόμα περισσότερο. Φυσικά το σταμάτησα. Περιμένουμε τώρα τα αποτελέσματα της καλλιέργειας.

frene και σε μας έτσι ξεκίνησε μειώθηκαν οι κενώσεις σε 2 από 4-5 ημερησίως, αλλά είχαμε βλέννα και πριν και τώρα.

galat κορυφαίο το barbouneiro!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

περαστικα στα παιδακια σας! ευχομαι να γινεται γρηγορα καλα! :)

 

υγ. πηγατε σε παιδογαστρεντερολογο;

Ειστε η ζωη μου: Θεοδώρα 3ων, Στελα 2, Μπεμπης-Αποστολος!

Νεκταριε Σ' ΑΓΑΠΩ!!!

Link to comment
Share on other sites

galat κορυφαίο το barbouneiro!!!

 

EΥΧΑΡΙΣΤΩ! Ηταν κοκκινη οταν βγηκε και την αποκαλεσε ετσι αυθορμητα ο αντρας μου! Μετα ακολουθησαν παραφρασεις και τραγουδακια τυπου μπαρμπουνεϊροοοο μπαρμπουνεϊραααα κλπκλπ αχαχαχα

 

Στο θεμα μας...εμενα ρε παιδια ειχε παθει παλι μια ανωμαλια διαρροιες βλεννα κλπ πριν 2 εβδομαδες , κρατησε 10 μερες σχεδον αλλα της περασε...τοτε βεβαια ειχε πολλες κενωσεις...δεν αλλαξα κατι στη διατροφη μου(και να αλλαζα ειναι τοσα αυτα που τρωμε που αντε να βρεις τι τα πειραζει..., μονο ενοχοποιησα ελαφρως το ακτινιδιο...)μετα τα κακακια της ηταν νορμαλ μουσταρδι και αρκετες κενωσεις...

 

και τωρα τα ιδια...μες τη διαφορα οτι τωρα ειναι στο αλλο ακρο εκοψε τις κενωσεις σε 1 -2...και εχω το μονιμο αγχος μηπως δεν τρεφεται σωστα(πχ παιρνει το ελαφρυ γαλα) τι να πω...την αφηνω παντως πολλη ωρα στο καθε στηθος, και τις περισσοτετρες φορες δεν αλλαζω στηθος...

 

Δεν ειναι απο τα παιδια που θα κοιμηθουν κατα τη διαρκει της μερας για να καταλαβω οτι χορτασε ...

 

 

Για να δουμε τι θα πει και ο ντοκτορ, αν και ειναι χαλαρος αυτος γενικα... :?

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

περαστικα στα παιδακια σας! ευχομαι να γινεται γρηγορα καλα! :)

 

υγ. πηγατε σε παιδογαστρεντερολογο;

Εμεις bon-bon δεν πηγαμε,γιατι δεν ειναι κατι που να μας ανησυχει.Δηλαδη δεν κλαιει για να κανει κακα,ουτε βλεννα εχει,απλα μειωσε τις κενωσεις σε 2 την ημερα και καμια φορα,αντι για κατακιτρινες ειναι λιγο πρασινωπες!

Μου χουν πει οτι σιγα σιγα λογικο ειναι να τις μειωνει.Δηλαδη όσο πιο μικρα τοσες περισσοτερες φορες κανουν κακα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μου χουν πει οτι σιγα σιγα λογικο ειναι να τις μειωνει

 

ναι, εμεις ειμαστε στο 2 φορες τη μερα. οσο για τις πρασινες κενωσεις κοιτα λιγο να αυξησεις το χρονο που το κρατας στο στηθος , αν ειναι θεμα υπερπαραγωγης θα αλλαξει συντομα το χρωμα!

καλη συνεχεια!

Ειστε η ζωη μου: Θεοδώρα 3ων, Στελα 2, Μπεμπης-Αποστολος!

Νεκταριε Σ' ΑΓΑΠΩ!!!

Link to comment
Share on other sites

Μου χουν πει οτι σιγα σιγα λογικο ειναι να τις μειωνει

 

ναι, εμεις ειμαστε στο 2 φορες τη μερα. οσο για τις πρασινες κενωσεις κοιτα λιγο να αυξησεις το χρονο που το κρατας στο στηθος , αν ειναι θεμα υπερπαραγωγης θα αλλαξει συντομα το χρωμα!

καλη συνεχεια!

Ειμαι και εγω σαν την Κατερινα24.κολλημενη με το symphony δυστυχως :(

Οποτε το γαλα ανακατευεται!!

Χθες νομιζω ηταν πιο κιτρινα,να σας πω εχω μπερδευτει και λιγο, με τα πρασινα και τα κιτρινα. Ο αντρας μου μου λεει,μια χαρα ειναι ξεκολλααααααα!!! :shock::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι και εγω σαν την Κατερινα24.κολλημενη με το symphony δυστυχως

Οποτε το γαλα ανακατευεται!!

 

τοτε μαλλον η αγλαια μπορει να σου βρει μια λυση!

αν το πρωτο γαλα το εβγαζες;;;

 

Χθες νομιζω ηταν πιο κιτρινα,να σας πω εχω μπερδευτει και λιγο, με τα πρασινα και τα κιτρινα

 

:lol::lol: αστα! πολυ πραγμα! :lol:

 

Ο αντρας μου μου λεει,μια χαρα ειναι ξεκολλααααααα!!!

 

τι παιρνανε και αυτοι! :lol:

Ειστε η ζωη μου: Θεοδώρα 3ων, Στελα 2, Μπεμπης-Αποστολος!

Νεκταριε Σ' ΑΓΑΠΩ!!!

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι και εγω σαν την Κατερινα24.κολλημενη με το symphony δυστυχως

Οποτε το γαλα ανακατευεται!!

 

τοτε μαλλον η αγλαια μπορει να σου βρει μια λυση!

αν το πρωτο γαλα το εβγαζες;;;

μμμμμμμμμ καλη ιδεα,θα την ρωτησω!!Βεβαια χθες καναμε εμβολιο,το 5απλο οποτε μπορει και απο αυτο να πρασινησουν!

Χθες νομιζω ηταν πιο κιτρινα,να σας πω εχω μπερδευτει και λιγο, με τα πρασινα και τα κιτρινα

 

:lol::lol: αστα! πολυ πραγμα! :lol:

 

Ασε χρωματολογιο θα χρειαστουμε σε λιγο για να βρουμε το ακριβες χρωμα!Λαχανι ας πουμε :shock::lol:

 

Ο αντρας μου μου λεει,μια χαρα ειναι ξεκολλααααααα!!!

 

τι παιρνανε και αυτοι! :lol

Μπαμπαδες ειναι,τραβανε και αυτοι,μονο εμεις θα τραβαμε???

 

εσεις πως πατε σημερα?γραψε μας νεα στον ¨αποθηλασμο"!

 

 

ι

Link to comment
Share on other sites

Ασε χρωματολογιο θα χρειαστουμε σε λιγο για να βρουμε το ακριβες χρωμα!Λαχανι ας πουμε

 

να σου πω οσο μενουμε στο πρασινο δε με πειραζει... αρκει να μη βλεπουμε κοκκινο! :roll:

 

εσεις πως πατε σημερα?γραψε μας νεα στον ¨αποθηλασμο"!

 

περιμενω να δω και την επομενη κενωση και μετα, γιατι χθες ετσι την πατησα!

 

...καλημερα... :wink:

Ειστε η ζωη μου: Θεοδώρα 3ων, Στελα 2, Μπεμπης-Αποστολος!

Νεκταριε Σ' ΑΓΑΠΩ!!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον την ειδε ο γιατρος...όπως το περίμενα δεν έδωσε σημασία...

 

Απο τη στιγμη που πινει μητρικό τίποτα δεν τον ανησυχει μου είπε... :?

 

Το ότι μειωθηκαν οι κενωσεις "ε, φρέναρε, καλύτερα!"

 

Το ότι έχει αερια είναι σκούρες και με βλέννα " ε μπορεί λίγο να κρυωσε, βάζει και τα παντα στο στόμα, γκρίνια μπορεί να έχει επειδή ριζώνουν τα δοντάκια κλπ"

 

Γενικώς μου είπε ότι θα το παρακολουθησουμε και προς το παρόν να μην αγχώνομαι... Ειπε επισης ότι τα παιδια που θηλάζουν έχουν άλλη χλωρίδα στο εντερο που είναι σουπερ.

 

Και στο κατω κατω μου λεει δεν μπορουμε να κανουμε κατι!!!

 

Το μητρικό ειναι το καλυτερο που μπορουμε να κανουμε :D

 

Ρε κορίτσια όμως πάλι ενώ είναι τόσο υπερμαχος του θηλασμού πεταξε τα μαργαριταρια του... μου είπε...

 

1)εχεις πολυ γαλα ακομα? εκει του απαντησα ε αφου ειναι προσφορα και ζητηση, εχει αυξηθει η ζητηση αρα και η προσφορα!! Και μου λεει δεν ειναι παντα ετσι!!! :shock::lol::lol:

 

2)εχεις γάλα όλη μερα? (όχι στις 3 μου κοβεται μαζι με τη δεη) :)

 

3) επειδη του ειπα ότι εχει τυχει καμια φορα που λειπω να δωσω ξενο αν δεν εχω αντλησει μητρικο στο βιβλιαριο εγραψε μκ (μεικτο) ,γιατι δηλαδη 1-2 φορες το μήνα συνεβη αυτο!!!

 

4)τον ρωτησα αν μπορούμε να αρχισουμε καποια γευματα γιατι αρχίζω δουλειά και δεν θα μπορω να αντλω αρκετα εκει, και μου εδωσε κρεμα βανιλια...

ενω μου ειπε τωρα που εχει προβλημα με τα κακα να αποφύγω να την επιβαρυνω με ξενο γαλα και αν είναι πραγματικά αναγκαιο να το αραιώσω ανα 40 ml (η κρεμα δεν εχει ξενο γαλα μεσα???????)

 

Η μικρή είναι 7550 kg , 65 cm ετοιμη για μασα! :lol::lol:

 

Παντως για να επανελθω στο θεμα, το χρωματολογιο σιγουρα θα χρειαστει!! Εμενα είναι από χακι-λαδί-πρασινοκαφε-καφε σκουρο εως και πρασινα σαν το μαρουλι μια φορα!!!! :lol::lol::lol:

 

 

Εγω frene μου και κοριτσάκια θα περιμένω και ό,τι γίνει!!! Και την αλλη φορα που αγχωθηκα μετα απο 2 εβδομαδες εφτιαξε και πιστευω οτι οντως ηταν καποια εντεριτιδα που περασε ελαφρα...(δεν εκανε πυρετο , εμετους κλπ)

 

Τεντωνεται πολύ η καημένη :(:( Υπομονή!!

 

Πιστεύω επισης ότι λιγο ρυζόνερο απο γλασε ρυζακι που εβρασα της είχε κανει πολυ καλο την αλλη φορα και ήταν και κάτι φυσικό και απλούστατο...

 

Αν τα δω σκουρα (τα πραγματα αλλα και τα κακα!!!) θα της δωσω... :roll::wink:

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

1)εχεις πολυ γαλα ακομα? εκει του απαντησα ε αφου ειναι προσφορα και ζητηση, εχει αυξηθει η ζητηση αρα και η προσφορα!! Και μου λεει δεν ειναι παντα ετσι!!! :shock::lol::lol:

 

Δηλαδή πώς είναι;

 

2)εχεις γάλα όλη μερα? (όχι στις 3 μου κοβεται μαζι με τη δεη) :)

 

:lol::lol::lol:

 

4)τον ρωτησα αν μπορούμε να αρχισουμε καποια γευματα γιατι αρχίζω δουλειά και δεν θα μπορω να αντλω αρκετα εκει, και μου εδωσε κρεμα βανιλια...

ενω μου ειπε τωρα που εχει προβλημα με τα κακα να αποφύγω να την επιβαρυνω με ξενο γαλα και αν είναι πραγματικά αναγκαιο να το αραιώσω ανα 40 ml (η κρεμα δεν εχει ξενο γαλα μεσα???????)

έχει ξένο γάλα... :?

 

Η μικρή είναι 7550 kg , 65 cm ετοιμη για μασα! :lol::lol:

 

Με το καλό! :)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...