Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Έχετε πάρει αντιβίωση κατά την εγκυμοσύνη??


Recommended Posts

Τα περισσότερα φάρμακα γράφουν στις οδηγίες τους να μην παίρνονται κατά την εγκυμοσύνη γιατί δεν μπορούν να γίνουν μεγάλες μελέτες σε εγκύους, για να διαπιστωθεί αν τελικά είναι ασφαλή ή όχι. Έτσι, βγαίνουν συμπεράσματα μόνο από τη μέχρι τώρα εμπειρία, όταν δλδ ήταν απαραίτητο να τα πάρουν οι γυναίκες. Όταν λοιπόν μια αντιβίωση τη δίνουν συνήθως στην εγκυμοσύνη, από τα μέχρι στιγμής περιστατικά φαίνεται ότι δεν δημιουργεί θέματα. Απλά οι εταιρείες για να είναι καλυμμένες νομικά βάζουν και την προειδοποίηση αυτή. Ο μόνος αρμόδιος να σας πει τι να πάρετε και τι όχι είναι ο γιατρός πάντα.

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 79
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Η γιατρός μου έχει πει ότι το φάρμακο που κάνει περισσότερο καλό στο μωρό παρά κακό επιτρέπεται. Δηλαδή στην ανάγκη για να μη χάσεις το παιδί ας πάρεις φαρμακευτική θεραπεία για να το σώσεις. Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη είχα μπει νοσοκομείο την 23η βδομάδα λόγω πρόωρων συσπάσεων. Τότε χρειάστηκε. Τώρα που διανύω την τρίτη μου εγκυμοσύνη και γριπιάστηκα με πυρετό πριν από ένα μήνα δεν πήρα αντιβίωση. Μόνο ορό, πορτοκαλάδες, μέλι και τσάγια.

Το γιατρό να εμπιστεύεσαι και ότι σου πει.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
ειχα ουρολοιμωξη και δεν ηξερα πωσ ειμαι εγκυος επερνα την Norfloxacin για 7 μέρες .

τωρα ειμαι στην 7 βδομαδα της κυησης και ανυσηχω πολυ για το μωρο μου

.εχω διαβασει πολλα για την κατηγορια Fluoroquinolones C που βρισκεται το Norfloxacin δεν ξερω τι να κανω...

 

 

γεια σου Ελευθερια, διαβασα στο φορουμ το μνμ σου, επαθα ακριβως το ιδιο πραγμα, πηρα για 3 μερες norocin.............πες μου σε παρακαλω τι εγινε τελικα ολα καλα με το μωρο σου????

περιμενω πως και πως απαντηση.......................

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια ήθελα να σας ρωτήσω μπορεί να είναι και χαζό αυτό που σκέφτομαι αυτό το μήνα πήρα αντιβίωση ciproxin 500 επειδή είχα κολοβακτιρήδιο και περιμένω να αδιαθετήσω σε 3 μέρες την αντιβίωση την τελειώνω σήμερα.Η αντιβίωση μένει στον οργανισμό και μετά?Πρέπει να περάσει κάπoιος χρόνος για να καθαρίσει ο οργανισμός από αυτή?Ρωτάω γιατί έχω σκοπό μου εγκυμοσύνη ο γιατρός λέει δεν υπάρχει πρόβλημα στο καινούργιο κύκλο μόνο δεν πρέπει να μίνεις έγκυος όταν την παίρνεις.Ισως είμαι υπερβολική αλλά είμαι από μια αποβολή και φοβάμαι λίγο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

εγώ νοσηλεύτηκα για 1 μήνα με πρόωρες συσπάσεις. επειδή για να σου βάλουν το φάρμακο έχεις καθετήρα στο χέρι, σου χορηγούν και ενδοφλέβια αντιβίωση. παρά την αντιβίωση που μου χορηγούσαν κόλλησα ενδονοσοκομιακή λοίμωξη. συνεχίστηκε η ενδοφλέβια αντιβίωση και μετά άλλες 10 μέρες ceclor απο το στόμα. Σύνολο 30 μέρες είμαι με αντιβιωση. Ελπίζω να μην έχει κάποια επίπτωση, αν και κανένα φάρμακο δεν είναι απόλυτα αθώο... Αλλά μες το νοσοκομείο τη celor την έδιναν σε όλες μας προληπτικά μάλλον...

Link to comment
Share on other sites

τον μηνα που εμεινα εγκυος ειχα παρει αντιβιωση ογκμεντιν για 8 μέρες, έκανα σάουνα ιατι ετυχε να παω διακοπές σε ξενοδοχείο με σπα, έτρωγα καπνιστό σολωμό (ωμός είναι),πίναμε μπόλικο κρασί,ξενυχτάγαμε,γυρίσαμε τη μισή Ελλάδα κι ολα καλά πήγαν τελικά!να σκεφτείς ότι τα παραπάνω είναι σχεδον απαγορευτικά κατάτη διάρκεια της κύησης αλλά όπως μου είπε η γιατρός μου το κύημα ακολουθεί την δική του πορεία τις μέρες πριν την καθυστέρηση.

 

Φυσικά πήρα αντιβίωση άλλες 2 φορές κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης για κολπίτιδες.

Link to comment
Share on other sites

Στη δεύτερη εγκυμοσύνη μου ταλαιπωρήθηκα από συνεχείς ουρολοιμώξεις και πήρα διάφορες αντιβιώσεις. Θυμάμαι ότι ciproxin και norocin ήταν οι μόνες που δεν πήρα γιατί σύμφωνα με το γιατρό μου υπάρχει φόβος να δημιουργηθεί κώφωση στο έμβρυο. Οπότε καλό θα ήταν να συμβουλευτείς το γυναικολόγο σου.

Link to comment
Share on other sites

εγω σημερα εκανα αμνιο κ μου εδωσε ο γιατρος για 7 ανα 8ωρο ημερες αμοξιλ 500αρα!!!! ενταξει ειναι για προλυπτικους λογους αλλα κ παλι πιστευω πολυ ειναι!:?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Exω μπερδευτεί και αχγωθεί λίγο επειδή είχα υγρά κιτρινά παχύρεστα με μια μικρή μυρωδιά έκανα καλλιέργια κολπικού υγρού και βρέθηκε μικρόβιο στρεπτόκκοκου.Ο γιατρός μου έδωσε claripen 500 για 8 ημέρες φοβάμαι λίγο να την πάρω ενώ με διαβωβαίωσε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα για το παιδί και τον εμπιστεύομαι βέβαια από την άλλη δεν μπορώ να μείνω και με το μικρόβιο γιατί μπορεί να υπάρξει πρόωρος τοκετός η αν γεννήσω με το μικρόβιο στον κόλπο μπορεί το παιδί να πάρει το μικρόβιο.Τώρα είμαι στην 18η εβδομάδα ίσως είμαι υπερβολική αλλά πέρυσι είχα πάρει ciproxin 500 χωρίς να ξέρω ότι είμαι έγκυος και παλλινδρόμησε αυτό ήταν βέβαια πριν την 8η εβδομάδα και δεν ξέρουμε αν απαραίτητα πείραξε η συγκεκριμένη αντιβίωση γιατί η εγκυμοσύνη ήταν βιοχημική και μάλλον αυτή θα ήταν η κατάληξη άσχετα φαρμάκου ή όχι.Τέλοσπάντων στο θέμα που άρχισα εσείς τι λέτε για την claripen μου έδωσε αυτή που είναι συγγενής της aumentin γιάτι καλύπτει περισσοτέρα μικρόβια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

georgia, εγώ παίρνω τώρα ceclor. Είμαι στην 13η εβδομάδα και την προηγούμενη εβδομάδα έκανα λήψη τροφοβλάστη. Οι οδηγίες μέσα γράφουν ότι δεν συνιστάται στην κύηση εκτός αν είναι απαραίτητο. Εφόσον λοιπόν έχεις μικρόβιο, δεν πρέπει να καταπολεμηθεί? Εγώ τον εμπιστεύομαι τον γιατρό μου, αλλά αν έχεις αμφιβολία ξαναρώτα τον δικό σου να σου πει. Εύχομαι να πάνε όλα καλά!

Link to comment
Share on other sites

ΡΙΝΙΤΙΔΑ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ???

Ειμαι καθηγητρια αγγλικων--κ αυτο το λεω γιατι καθε χρονο αρρωσταινω 2-3 φορες με μπουκωμα μυτης πονολαιμο κ οταν παω στον ωρλ μου λεει φαρυγγιτιδα κ μου δινει αντιβιωση, την κλαρισιντ...επισης το παθαινω κ καθε ανοιξη....τωρα ειμαι στην 27η βδομαδα κυησησ!!!Εχω αυτο το μπουκωμα μυτης εδω κ 3 μηνες!!!Ξυπναω τα ξημερωματα για τουαλετα κ η μυτη μπουκωμενη...με πιανει φτερνισμα...το μονο που βαζω ειναι φυσιομερ!!! Χτες ομως με επιασε κ πονολαιμος!!!Ευτυχως δεν εχω πυρετο αλλα αυτο τομπουκωμα επιδεινωθηκε....φτερνιζομαι συνεχεια κ με επιασαν κ πονοκεφαλοι....ΤΕΛΙΚΑ σημερα πηγα στον ωρλ, γιατι ξερω οτι αν ειναι μικροβιο δεν πρεπει να μεινει.....εμενα τελικα ειναι αλλεργικη ρινιτιδα κ ειναι κ λογω εγκυμοσυνης !!!!Κ η φαρυγγιτιδα δεν ειναι μικροβιακη,,,,αλλα κ παλι μου ειπε δυσκολα θα μου εδινε φαρμακα--σε ακραια περιπτωση πυρετου.....αρα κανω υπομονη, βαζω φυσιομερ κ καμια γαργαρα με τσαι μου ειπε!!!!!Αυτη η ανοιξη επιδεινωνει την κατασταση....Σημερα δεν θα παω στη δουλεια γιατι ειμαι με κατακοκκινα πρησμενα ματια λογω αυπνιας κ με τετοιο μπουκωμα ζαλιζομαι κ δεν μπορω να αναπνευσω!!!!!!!!Εμ οι θυσιες των μαμαδων ξεκινανε απο την εγκυμοσυνη τελικα!!!!Περαστικα σε ολες ευχομαι κ με το καλο τα μωρακια!!!

Link to comment
Share on other sites

Αχχ βρε κορίτσια αν μπορεί κάποια να με βοηθήσει γιατί έχω στεναχωρηθεί πολύ!!!Κατα λάθος (για να μη πω από στραβομάρα μου!!) αντί να πάρω το Vibramicyn 100 για 9μέρες όπως μου είχε πει ο γιατρός το πήρα για σχεδόν 2μήνες!!!Ναι γίνονται και αυτά!!!!Το άσχημο είναι οτι αυτό το 2μηνο ήταν η αρχή της εγκυμοσύνης μου και συνεπώς εγώ έπαιρνα μια αντιβίωση που απαγορεύεται στην εγκυμοσύνη τους πρώτους 2 μήνες της ζωής του εμβρύου μου!!Ο γιατρός μου είπε οτι υπάρχει πιθανότητα να έχει επηρεαστεί κάποιο όργανο, μέλος του μωρού, το οποίο αρχικά θα το δούμε στην αυχενική που θα γίνει σε 2 εβδομάδες αλλά και πάλι μου είπε οτι υπάρχει πιθανότητα να έχει δημιουργηθεί γενετικό πρόβλημα το οποίο δεν θα φαίνεται πριν τη γέννηση του μωρού (π.χ. 2 μάτια που δεν βλέπουν). Έχω στεναχωρηθεί πολύ, κλαίω συνέχεια, δεν το πιστεύω οτι έκανα τέτοιο λάθος ασυγχώρητο!!!Γι'αυτό σας παρακαλώ αν υπάρχει κάποια κοπέλα που να είχε πάρει την αντιβίωση αυτή στο πρώτο 2μηνο της εγκυμοσύνης και να γέννησε υγιές μωρό, ας μου πει μπας και πάρω λιγάκι ελπίδα!!!!

:cool:

Life is too short to be boring!!!

:wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

κοριτσια την βοηθεια σας χρειαζομαι.αυτο το μηνα παιρνω την limox αντιβιωση και ενα χαπι για το στομαχι και ενα χαπι για τους μυκητες.ολα ειναι για υποτροπιαζουσα ουρολοιμωξη.εχω 5 μερες καθυστερηση και θα παω σημερα για χοριακη.μηπως ξερετε τι γινεται ετσι και ειμαι εγκυος που ηταν απο ατυχημα ?.προσεχα γιατι επινα τα χαπια.ευχαριστω πολυ

sula 3-7-96/ 22-1-99/ 25-6-2009 i love you babies :D

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια την βοηθεια σας χρειαζομαι.αυτο το μηνα παιρνω την limox αντιβιωση και ενα χαπι για το στομαχι και ενα χαπι για τους μυκητες.ολα ειναι για υποτροπιαζουσα ουρολοιμωξη.εχω 5 μερες καθυστερηση και θα παω σημερα για χοριακη.μηπως ξερετε τι γινεται ετσι και ειμαι εγκυος που ηταν απο ατυχημα ?.προσεχα γιατι επινα τα χαπια.ευχαριστω πολυ

 

κανε χοριακή περίμενε να δεις το αποτελεσμα και αν ειναι θετικο μιλα με τον γυναικολογο σου για να σε καθοδηγηση

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια την βοηθεια σας χρειαζομαι.αυτο το μηνα παιρνω την limox αντιβιωση και ενα χαπι για το στομαχι και ενα χαπι για τους μυκητες.ολα ειναι για υποτροπιαζουσα ουρολοιμωξη.εχω 5 μερες καθυστερηση και θα παω σημερα για χοριακη.μηπως ξερετε τι γινεται ετσι και ειμαι εγκυος που ηταν απο ατυχημα ?.προσεχα γιατι επινα τα χαπια.ευχαριστω πολυ

βρε λες? Μακάρι κοπέλα μου αν εξακολουθείς να τοθέλεις το τέταρτο παιδάκι!

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

εχω κανει δυο χοριακες με διαφορα η μια απο την αλλη και ειναι και οι δυο αρνητικες ευτυχως με τοσα χαπια που ηπια τον αυγουστο.αλλα η περιοδος ειναι αφαντη.τωρα πρεπει να παω στον γιατρο οπως μου ειπε και ο ιδιος.να δω που θα τον στριμωξω με τα σχολεια που ανοιξαν.ευχαριστω κοριτσια για τις απαντησεις σας.

dimmy καιρο ειχαμε να τα πουμε.πως τα πατε με το μωρο?αχ !θα εχει μεγαλωσει τωρα πια.

φυσικα και εξακολουθω να θελω τεταρτο αλλα ειναι πιο δυσκολα τα πραγματα τωρα,ανεργος ο συζυγος,εγω το ιδιο.τι να πω,μερικες φορες πανε ολα αναποδα.εγω παντως πολυ θα το ηθελα!!!

φιλακια πολλα

sula 3-7-96/ 22-1-99/ 25-6-2009 i love you babies :D

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Καλημέρα. Λόγω Ουρολοίμωξης πήρα για 10 μερες Augmetin 625 και ciproxin 500 για 10 μέρες, χωρίς να το γνωρίζω μριν από 5 μέρες είχα μεινει έγκυος. Ρωτησα δυο γυναικολόγους. Ο ένας μου είπε οτι δεν υπάρχει κίνδυνος, ενώ ο δευτερος οτι μπορεί το μωρό να έχει προβλήματα λόγω της ciproxin που αντενδεικνυται στην εγκυμοσύνη. Εχει πάρει άλλη μανουλα τη ciproxin;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Λόγω Ουρολοίμωξης πήρα για 10 μερες Augmetin 625 και ciproxin 500 για 10 μέρες, χωρίς να το γνωρίζω μριν από 5 μέρες είχα μεινει έγκυος. Ρωτησα δυο γυναικολόγους. Ο ένας μου είπε οτι δεν υπάρχει κίνδυνος, ενώ ο δευτερος οτι μπορεί το μωρό να έχει προβλήματα λόγω της ciproxin που αντενδεικνυται στην εγκυμοσύνη. Εχει πάρει άλλη μανουλα τη ciproxin;

 

Καλημερα.....εγω πηρα αντιβιωση για ουρολοιμωξη.....και δεν γνωριζα την εγκυμοσυνη μου.....τωρα εχω ενα μωρακι 10μηνων....μην αγχωνεσαι.....ειναι φαρμακα που αντενδεικνυονται για εγκυμοσυνη αλλα στος αρχες δεν επηρεαζει το εμβρυο....

Ο γυναικολογος σου τι ειπε?????

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

koalaki ο γιατρος που με ξεγεννησε (δημοσιο νοσοκομειο) μου είπε οτι δεν υπάρχει πρόβλημα γιατι το εμβρυο ηταν πολύ μικρό. Μια άλλη γιατρός (ιδιωτικο ιατρείο) μου είπε οτι η ciproxin μπορεί να έχει κάνει ηδη βλάψει το εμβρυο και πιο συνετο θα ηταν να διακοψω την κυηση. Θα πάω και σε ένα τριτο γιατρό να παρω και άλλη γνώμη. Εσύ τι αντιβιωση πηρες και σε ποιο τριμηνο;

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας! Ειμαι καινουρια εδω και θα ηθελα να ρωτησω κατι.Ειμαι στην 9 βδομαδα εγκυμοσυνης και εχω ουρεοπλασμα.Ο γιατρος(δημοσιο νοσοκομειο) μου εδωσε claripen 500 mg και για το συζυγο επισης.Ειμαι πολυ φοβισμενη και δεν ξερω αν πρεπει να την παρω την συγκεκριμενη αντιβιωση.Διαβασα στο internet διαφορα για την ουσια της αντιβιωσης και μπορω να πω οτι ειμαι τρομοκρατημενη.Αν καποια την εχει παρει στο α' τριμηνο εγκυμοσυνης ας μου πει και μενα να σταματησω να αγχωνομαι τοσο. Αν και ειναι η δευτερη εγκυμοσυνη μου μετα απο 11 χρονια τρεμω.Τοτε δεν καναν τοσες εξετασεις οπως τωρα.Απο τη μια καλα ειναι απο την αλλη πολυ αγχος βρε κοριτσια.Ελπιζω να παν ολα καλα και σε μενα και σε ολες τις εγκυμονουσες.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...
On 17/11/2011 at 1:42 ΜΜ, theofania pat είπε:

 

 

γεια σου Ελευθερια, διαβασα στο φορουμ το μνμ σου, επαθα ακριβως το ιδιο πραγμα, πηρα για 3 μερες norocin.............πες μου σε παρακαλω τι εγινε τελικα ολα καλα με το μωρο σου????

περιμενω πως και πως απαντηση.......................

Καλημέρα! Λόγω ουρολοιμωξης μου συνέστησε ο ουρολόγος αντιβίωση norocin, χωρίς να σκεφτώ πως είχα κάνει καποιες προσπάθειες για εγκυμοσύνη, norocin  πήρα 5 δόσεις (χάπια). Παρακαλώ αν υπάρχει κάποια άλλη κοπέλα που της έτυχε ας μου απαντήσει 

Έχω αγχωθεί παρα  πολυ

 Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Link to comment
Share on other sites

On 17/11/2011 at 1:42 ΜΜ, theofania pat είπε:

 

 

γεια σου Ελευθερια, διαβασα στο φορουμ το μνμ σου, επαθα ακριβως το ιδιο πραγμα, πηρα για 3 μερες norocin.............πες μου σε παρακαλω τι εγινε τελικα ολα καλα με το μωρο σου????

περιμενω πως και πως απαντηση.......................

Καλημέρα! Λόγω ουρολοιμωξης μου συνέστησε ο ουρολόγος αντιβίωση norocin, χωρίς να σκεφτώ πως είχα κάνει καποιες προσπάθειες για εγκυμοσύνη, norocin  πήρα 5 δόσεις (χάπια). Παρακαλώ αν υπάρχει κάποια άλλη κοπέλα που της έτυχε ας μου απαντήσει 

Έχω αγχωθεί παρα  πολυ

 Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Nefa είπε:

Καλημέρα! Λόγω ουρολοιμωξης μου συνέστησε ο ουρολόγος αντιβίωση norocin, χωρίς να σκεφτώ πως είχα κάνει καποιες προσπάθειες για εγκυμοσύνη, norocin  πήρα 5 δόσεις (χάπια). Παρακαλώ αν υπάρχει κάποια άλλη κοπέλα που της έτυχε ας μου απαντήσει 

Έχω αγχωθεί παρα  πολυ

 Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Καλη σου μέρα κ εγώ μία εβδομάδα πριν μάθω πως είμαι έγκυος πήρα αντιβίωση για ουρολοίμωξη ... Και επειδή δε μου πέρασε η ουρολοίμωξη ειπια αντιβίωση για άλλες δέκα μέρες και όλα μία χαρά διανύω την 13 εβδομάδα της εγκυμοσύνης μου ...!!! 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, xaroumenh mama είπε:

Καλη σου μέρα κ εγώ μία εβδομάδα πριν μάθω πως είμαι έγκυος πήρα αντιβίωση για ουρολοίμωξη ... Και επειδή δε μου πέρασε η ουρολοίμωξη ειπια αντιβίωση για άλλες δέκα μέρες και όλα μία χαρά διανύω την 13 εβδομάδα της εγκυμοσύνης μου ...!!! 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...