Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΩΣ ΚΟΒΕΤΑΙ Η ΠΙΠΙΛΑ ΚΑΙ ΠΟΤΕ???


Recommended Posts

Νίκη, το καλύτερο απ' όλα είναι να μην πάρει καθόλου πιπίλα (γιατί είναι κι αυτή μία εξάρτηση).

Αλλά θα έλεγα να της την δώσεις αν :

- Δεις ότι βάζει τον αντίχειρα στο στόμα και τον πιπιλάει (τότε ισχύει το "καλύτερα πιπίλα αντί για δάχτυλο" ή

- γκρινιάζει πολύ και δοκιμάσεις πιπίλα και δεις ότι σταματάει.

 

Θα έλεγα (και έτσι θα κάνω και στο επόμενο) να μην δώσεις έτσι στα καλά καθούμενα πιπίλα. Υπάρχουν μερικά μωρά που δεν παίρνουν καθόλου πιπίλα....

Όσο ζω... μαθαίνω

--------------------------

Μαρία (γέννηση 5/6/2004)

Σωτήρης (γέννηση 30/7/2007)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 185
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγω παντως Νικη μου προσπαθησα να το κανω.Βεβαια καποια στιγμη μετα τον πρωτο μηνα εβλεπα οτι ηθελε κατι να πιπιλισει και αυτο ηταν το...στηθος μου λογω του θηλασμου! :lol: Οποτε μου ειπε η παιδιατρος να του μαθω σιγα σιγα την πιπιλα.

Μεχρι τωρα ομως δεν την εχει μαθει και πολυ.Του τη δινουμε οταν τυχαινει να ειναι πολυ γκρινιαρικο αλλα αυτο μια φορα τη μερα το πολυ,συνηθως μολις τον βγαζουμε απο το μπανιο.Το βραδυ κοιμαται χωρις πιπιλα παντα.Δε ξερω με τον καιρο τι θα γινει ομως...

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Να σας πω... αν δεν της δώσω καθόλου πιπίλα... Κακό ε? Διάβασα κάπου (δε θυμάμαι και που τώρα...) ότι αν δε δώσουμε πιπίλα θα είναι καλύτερα δε θα το συνηθίσει κιόλας

 

Νίκη εάν θηλάζεις την μικρούλα σου (παρεμπιπτόντως να σας ζήσει!) απέφυγε τον πρώτο μήνα την πιπίλα γιατί μπορεί να πρποκαλέσει σύγχυση θηλών. Στην συνέχεια αν μπορείς να την μάθεις να την χρησιμοποιεί μόνο σε ορισμένες στιγμές, πχ όταν θέλει να ηρεμήσει, τότε οκ, διαφορετικά υπάρχει πίθανότητα να σου δημιουργήσει πρόβλημα στον θηλασμό.

Ο δικός μου την έπαιρνε ελάχιστα τις πρώτες μέρες, εγώ το απέφευγα. Όταν άρχισα να θηλάζω αποκλειστικά (περίπου στις αρχές του 2ου μηνά από λάθος και άγνοια του παιδιάτρου) την έκοψε και τώρα δεν την θέλει καθόλου. Τώρα είναι 5,5 μηνών. Είναι φορές, βέβαια, που θα ήθελα να πάρει πιπίλα, όταν είναι να κοιμηθεί ας πούμε, αλλά θέλει μόνο το στήθος. Παρόλα αυτά προς το παρον δεν με ενοχλεί.

 

Ήρθες και έγινες το νόημα της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πιπιλα ????? Τι ειναι αυτο ????? Κανενα απο τα 3 παιδια μου δεν ειχαν !!!!! Για ...αντικατασταστο προτιμουσαν το ...βυζι !!!!! Ειναι πιο ...φιλικο !!!! :D:D Στην μεγαλη ειχα παρει δυο που δεν χρησιμοποιηθηκαν και της δωσαμε στην κουμπαρα μας που γεννησε λιγο μετα...

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Εμένα είναι 14 μηνών και ακόμα της δίνω το Νουμερο 1. Κάπου μου έχει κολλήσει οτι σε λίγο δεν θα την βολεύουν όντας μικρότερες και θα τις κόψει από μόνη της. Μέχρι τότε τις θέλει μόνο για τον ύπνο. Την υπόλοιπη μέρα τις κρύβω και δεν τις ζητάει

Link to comment
Share on other sites

γεια σου ασπα και η δικη μου μονο στον υπνο την ηθελε. τωρα εδω και 3 μερες αρχισε να κοιματε και χωρις πιπιλα. ελπιζω να συνεχισουμε ετσι και να την κοψουμε εντελως. δοκιμασε να μην δωσεις ουτε στον υπνο και σιγα σιγα θα ερθουν ολα. να σου ζησει.

Link to comment
Share on other sites

Πηγα και αγορασα 2 καινουργιες πιπιλες γιατι τις παλιες τις ειχαμε αρκετο καιρο και μολις του τις εδωσα μου τις εδωσε πισω!

Του εκρυψα την μια απο τις παλιες και τον αφησα μερικες μερες μονο με τη μια. Προχθες ομως τη πιπιλα την ξεχασα στον νεροχυτη γιατι την ειχα πλυνει και πηγαμε για υπνο και ξαφνικα διαπιστωσα οτι δεν του την ειχα δωσει. Εκανα ομως το κοροιδο. Σημερα λοιπον ειναι η δευτερη μερα χωρις πιπιλα! Ελπιζω να μην την ξαναζητησει.

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Σε ποια ηλικία υποτίθεται ότι πρέπει να κοπεί η πιπίλα; Δεν έχω ρωτήσει ακόμα τον παιδίατρο, δεν με απασχόλησε το θέμα κι ο Ευάγγελος είναι 19 μηνών, λέτε να άργησα;; Την αγαπάει πολύ την πιπίλα του, καταφεύγει σε αυτήν (και σε ένα κουκλάκι του-πάνε μαζί αυτά τα δύο για εκείνον) όποτε κλαίει και φυσικά όποτε νυστάζει. Του αρέσει φυσικά να την έχει όλη την ημέρα κι εγώ του την παίρνω και δεν διαμαρτύρεται.

Πάντως εγώ παρατηρώ τελικά ότι το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι δικό μου μέχρι τώρα δηλαδή το μωρό κάνει το αυτονόητο, ζητά αυτά που θέλει, αρχικά ήρεμα κι έπειτα έντονα. Εγώ δεν μπορώ τις περισσότερες φορές να είμαι "βράχος", εκτός βέβαια από τα πράγματα που τον θέτουν σε κίνδυνο. Ομολογώ ότι μέχρι τώρα δεν τον πολυμαλώναμε, δεν βλέπαμε τον λόγο. Πριν 2-3 μήνες αρχίσαμε να του φωνάζουμε, να του λέμε μη κλπ. Ο παιδίατρός μου πάντα μου λέει κάνε ό,τι νομίζεις εσύ καλύτερο αρκεί ποτέ να μην καταφύγεις στο ξύλο, αυτό δείχνει ότι έχεις χάσει τον έλεγχο.

Λοιπόν, ξέφυγα, αυτά μάλλον πάνε σε άλλο τόπικ.

Καλημέρες!

eaZQp3.png KHFyp2.png
Link to comment
Share on other sites

δεν υπάρχει πρέπει, απλώς ειναι καλό να περιορίζεται την ημέρα τουλάχιστον, γιατί εμποδίζει την σωστή λεκτική επικοινωνία. (και την εξάσκηση της γλώσσας στις διάφορες θέσεις της ομιλίας)

 

μπορείτε να λέτε "δε σε καταλαβαίνω βγάλε την πιπίλα για να καταλαβω αυτό που μου λες...

με την πιπίλα δεν ακούγεται καλα "

 

επίσης να φτιάξετε ένα κρεβατάκι για την πιπίλα,

το πρωί την ημέρα να την βάζετε να κοιμάται, μιας και το βράδυ είναι ξύπνια και του κρατάει συντροφιά.

Μην ξεχνάτε ότι είναι μια αλλαγή, οπότε φροντίστε να μην κανετε και αλλες αλλαγές ταυτόχρονα οταν αρχίσετε αυτή τη διαδικασία. (πανες κτλ).

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως οπως τα λεει η Μαρια,

απο τοτε που ξεχασα να του τη δωσω (οπως γραφω πιο πανω)

δεν μου την ξαναζητησε ως τωρα και διαπιστωσα οτι

απο τοτε προσπαθει περισσοτερο για να πει κατι. Τον ακουω

να λεει ''τα δικα του"πιο συχνα.

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Εμάς ο παιδίατρος και ο οδονίατρος μας είπε μέχρι τα 2.5 να την κόψουμε. Είμαστε στην τρίτη εβδομάδα προσπάθεια και μπορώ να πώ ότι ακόμα την σκεφτεται. Νόμιζα ότι θα ήταν πιο εύκολο. Πριν από 3 εβδομάδες ενα απογ από μόνη της θέλησε να την πετάξει απο το μπαλκόνι στο σκυλάκι. Αρπαξα την ευκαιρία και της είπα ότι δεν έχω άλλη αφού την πέταξες. Για 3 ημέρες την είχαμε κόψει μαχαίρι. Φυσικά εκλαγε και την έψαχνε. Το κακό ήταν όταν ερχόταν το βράδυ. Την εβαζα από της 9,30 στο κρεββάτι και έφτανε να κοιμηθει με κλάμματα και πολύ κούνημα (ενω κοιμόταν χωρίς να την κουνάμε μόνη της) και εμας δίπλα της στις 12.30. Εκτός αυτού ξυπνούσε και μέσα στην νύχτα και ούρλιαζε. Από την 4η μέρα και μετα αρχισα να της την δίνω στον ύπνο. Και μάλιστα με το που την δεί φεύγει σφαίρα στο δωμάτιο της. Μετα από τις εβδομάδες μπορώ να πω ότι είμαστε καλά και είμαι ευχαριστημένη που την παίρνει μόνο για ύπνο. Το πρωι σηκώνεται και μου την δίνει.

.png
Link to comment
Share on other sites

Εμείς κόψαμε την πιπίλα πολύυυ εύκολα! Πώς; Με παραμυθάκι....Του είπα πως η πιπίλα του σηκώθηκε το πρωί, έφτιαξε τη βαλίτσα της, κάλεσε ένα ταξί και πήγε στη μαμά της για κάποιον καιρό..."Πότε θα γυρίσει;" με ρώτησε, "Δεν ξέρω, φαντάζομαι δεν θα λείψει πολύ, την χρειάστηκε η μαμά της και έπρεπε να παει...θα έρθει" Ακόμα την περιμένει...:)

Αφού να φανταστείτε έβλεπε στα παιδικά περιοδικά διαφήμηση της πιπίλας του και μου έλεγε..."Αχ, ακόμα να γυρίσει η πιπίλα μου" ακόμα και μετά απο 2-3 χρόνια ο κακομοίρης! Αλλά γεγονός είναι ότι δεν τον έπιασε νευρικό, κλάμματα και τέτοια! Κάθε τόσο, στην αρχή, του έλεγα ξανά την ιστορία διανθισμένη με λεπτομέρειες (είχα αφήσει την φαντασία μου να οργιάσει) και τελικά την έκοψε χωρίς καθόλου δράματα!

Εύχομαι να τα καταφέρετε σύντομα γιατί όσο μεγαλώνουν τόσο μεγαλύτερη εξάρτηση παθαίνουν...

10/1/1998 Πρώτη φορά μαμά: Ο Ραφαήλ έρχεται στη ζωή μου!

TpqWp2.pngIgXop2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Την πιπίλα την κόψαμε στους 17 μήνες με το ψαλίδι την έβαζε στο στόμα του

έλεγε όσι καπάκι και την έφτυνε αυτό συνεχίστηκε για 4 μέρες και μετά ησυχία δεν την ζήτησε ποτέ.....

Αν δει στο δρόμο παιδάκι με πιπίλα γυρίζει και μου λέει είναι μωρό Αντέας μεγάλωσε :lol::lol::lol:

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

Άκουσα κι εγώ τις συμβουλές σας και έκοψα την θηλή της πιπίλας στη μέση.

Την άφησα σε ένα τραπεζάκι και ακούστε αντιδραση μόλις την είδε....

- Ωχ...(και μα την έδειχνε...χωρίς να την πλησιαζει όμως)...μπαμ μπαμ μπαμ!!

Τρόμαξε η καημενούλα..νόμιζε ότι χτύπησε η πιπιλα της .

Μόλις αποκοιμήθηκε με πιπίλα βέβαια..άλλη..και μέχρι και που έκλεισε τα μάτια της έλεγε μπαμ μπαμ και έδειχνε τη πιπίλα της!

:lol::lol::lol::lol:

Η χεστρού μου!!!! :lol::lol::lol::roll::roll::roll:

A3Oip2.png

 

MzPrp2.png

Link to comment
Share on other sites

Και εμείς την πιπίλα την κόψαμε εδώ και 4 μήνες όταν ο γιός μου ήταν 17 μηνών.

Ένα βράδυ συμφωνήσαμε ότι μεγαλώσαμε και θα δώσουμε την πιπίλα μας στην γατούλα.

Έτσι και έγινε, βέβαια τα πρώτα βράδια την ζήταγε συνέχεια και για να καλύψουμε το κενό

πήραμε έναν αγκαλίτσα και από τότε κοιμάται ακούγοντας τα νανουρισματά του.

698927w3uri2g9kq.gif + 698925jp6q6xl5uz.gif
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εμεις καναμε το κολπο με το να κοψουμε την πιπιλα αλλα δεν ειχε κανενα προβλημα απολυτως της αρεσε κ κομμενη!!!!!!!!!!!!!

την αφησα 2εβδομαδες με τις κομμενες πιπιλες κ χθες πηγα κ της πηρα καινουργιες γιατι φοβηθηκα μην κοψει κανα κομματι κ δεν ηθελε τις καινουργιες ηθελε τις παλιες τις κομμενες,μαλλον εμεις δεν προκεται να την κοψουμε ποτε πιπιλα να ναι κ οτι να ναι

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

βρε κοριτσια εμεις εχουμε ενα θεμα με την πιπιλα...ειναι σε φαση που βγαζει δοντια... ειναι εξι μηνων!!!το βραδυ αν φυγει η πιπιλα κανει κατι ουρλιαχτα απιστευτα λες και τον σφαζουν!!!!τρεχω μες τον υπνο η ερμη μανα....τις προαλες κουτουλισα στην πορτα!!!τι να κανω;;;

.png
Link to comment
Share on other sites

εγω εκανα το εξης του εκοψα με ψαλιδι την θηλη της πιπιλας ετσι ωστε να μην χαασει το σχημα και την αφησα στο τραπεζι.Πεταξα ολες τις αλλες εκτος μια που εκρυψα σε ενα συρταρι.

Παει ο μικρος την παιρνει και εμεινε ο καημενος και μου λεει μαμα καα.Την κοιταω του λεω ναι αγαπη μου θα την χαλασε η νεραιδα των πιπιλων γΜου ζητησε βεβαια να παρουμε αλλη του ειπα ναι οταν κατεβουμε για ψωνια θα παρουμε ,τον απασχολησα με καποιο παιχνιδι και ξεχαστκε.

Μετα απο αυτο δεν μου ξαναζητησε ποτε.Μονο τα δυο τρια πρωτα βραδυα ξυπνουσε και εκλεγε στον υπνο του.Πηγαινα του εδινα την πιπιλα που ειχα κρυψει και μολις ηρεμουσε του την επαιρνα παλι.

Ηταν πιο ευκολο απο οτι περιμενα

Link to comment
Share on other sites

zoi-mpempis ειχα ακριβως το ιδιο προβλημα με εσενα μεχρι τον 7μηνα σηκωνομουνα 10φορες το βραδυ να της βαλω την πιπιλα,μεχρι που ξεκινησα την εκπαιδευση της ειχα βαλει μια αλυσιδα που κρεμανε τις πιπιλες κ την εμαθα να την βαζει μονη της μεσα στο στομα,μονο ετσι ησυχασα κ αρχισα να κοιμαμαι ολοκληρο το βραδυ.Τα πρωινα της μαθαινα την κινηση με το πως να πιανει την πιπιλα κ να την βαζει στο στομα,ακομα κ τωρα που ειναι 2χρονων αμα δεν μπορει να την βαλει μονη της κλαιει κ γινεται χαμος

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Η δικιά μου που πιπιλούσε με μανία από 30 ημερών ξαφνικά στους τρεισήμιση μήνες το 'κοψε και βρηκε το δάχτυλο. Τώρα δοκιμάζει ένα ένα τα δάχτυλα ή και δύο μαζί αλλά χωρίς μανία και λέει τα βασικά μπ, μ, αγκου, αγου κτλ. οπότε δεν ανησυχώ...

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

κοφτε την με ψαλίδι. τα εκνευρίζει που έχει χαλάσει η φούσκα και την παρατάνε μονα τους. πείτε και μια ιστορία οτι την εκοψε με τα δόντια ....

ααα και λίγη υπομονή για μερικές μέρες

Link to comment
Share on other sites

εγώ στην κόρη μου εκοψα την πιπιλα 2.5 χρονων γιατί στα 2 της απεκτησε αδερφακι και το βλεπε με την πιπιλα και θα ζήλευε αν την επερνα τη δικη της.εκει λοιπον στα 2.5 περιπου που μιλουσε καλα και καταλαβαινε τι της ελεγα το συζητησαμε και αποφασισαμε να την πεταξουμε γιατι θα μας χαλουσε τα δοντακια και δε θα μπορουσαμε ουτε να φαμε ουτε να μιλαμε. αναφερα καποια στιγμη και για αλλα μωρακια που ειναι μικρα και τη χρειαζοντε να τη δωσουμε αλλα δε νομιζω πως επιασε αυτο.

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...